Рішення № 135630834, 13.04.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2026
Номер справи
400/11049/25
Номер документу
135630834
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 квітня 2026 р. № 400/11049/25 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаМіністерства освіти і науки України, просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135, Державного підприємства "ІНФОРЕСУРС", вул. Олександра Довженка, 3,Київ,03057, третя особа проПрАТ"Вищий навчальний заклад Міжрегіональна академія управління персоналом", вул.Фроментівська,2,м.Київ, 03039 визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС» про визнання протиправними дії Міністерства освіти та науки України щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту даних стосовно порушення ОСОБА_1 послідовності отримання освіти, зобов`язання Міністерство освіти та науки України та технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство «ІНФОРЕСУРС» внести до Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту відомості, що ОСОБА_1 не порушує вимоги щодо послідовності отримання освіти, а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він отримав довідку з реєстру, який адмініструє МОН та яким воно розпоряджається, де внесена хибна інформація щодо порушенням ним послідовності отримання вищої освіти, що в свою чергу позбавляє його можливості оформити відстрочку від мобілізації в особливий період, на що він має право з огляду на положення ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Довідка з реєстру є є документом, який створює правові підстави для оформлення відстрочки від мобілізації, або встановлюють відсутність такого права. Порушене право полягає у тому, що Позивач, маючи право на отримання довідки із зазначенням даних про не порушення ним вимог щодо послідовності отримання освіти, що є обов`язковою складовою для отримання відстрочки, отримав довідку із зазначенням зворотного.

Відповідач 1- Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування на навчання на такий же самий освітній рівень означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності, що в термінах визначення послідовності здобуття освіти свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 20.10.2018 зарахований до Приватного закладу вищої освіти «Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика» для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» та відрахований з цього закладу освіти 30.08.2020 за невиконання вимог навчального плану. 15.08.2025 повторно зарахований до Приватного акціонерного товариства «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом» для здобуття освітнього ступеня «бакалавр». Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».

Відповідач 2 надав суду відзив, в якому позов не визнає та зазначив, що ДП не є суб`єктом владних повноважень, тобто не є органом державної влади, органом місцевого самоврядування, не здійснює публічно-владні управлінські функції, не надає адміністративні послуги, законами України не передбачено випадків здійснення Відповідачем-2 владних повноважень. Відповідач-2 законодавчо не вповноважений владно керувати поведінкою Позивача, а останній відповідно не зобов`язаний виконувати вимоги Відповідача-2. Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

У відповіді на відзив відповідача 1 позивач зазначив, що порядок відстрочки встановлено статтею 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Там, зокрема, передбачено відстрочку для осіб, які здобувають освіту за певних умов. На підставі п.1 ч.3 ст.23: «Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури». Слово «здобутий» в словосполученні : «здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти» передбачає успішне закінчення процесу здобуття освіти, результатом якого є отримання диплому чи іншого документу про відповідний рівень освіти.

У відповіді на відзив відповідача 2 позивач зазначив, що розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО. Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Отже, оскільки в силу норм чинного законодавства Відповідач-1 та Відповідач -2 (який є технічним адміністратором) є відповідальними суб`єктами за організаційне забезпечення ЄДЕБО та встановлення вимог апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО, ними безпідставно не забезпечено внесення змін до відомостей, що містяться в ЄДЕБО щодо послідовності навчання Позивача.

Ухвалою від 28.10.2025 суд задовольнив клопотання позивача про залучення до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Приватного акціонерного товариства «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом» задовольнив та залучив до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Приватне акціонерне товариство «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом» (вул. Фрометівська, 2, м. Київ, 03039, ідентифікаційний код 00127522).

Третя особа пояснення суду не надала.

Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 15.08.2025 зараховано до Приватного акціонерного товариства «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом» на освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавр за напрямом «Психологія». Дата закінчення навчання - 31.08.2028, що підтверджується Довідкою про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 747543 від 12.09.2025 та витягом за наказу № 3446-н від 15.08.2025.

У позові зазначено, що станом на дату зарахування позивача на навчання для отримання освітнього рівня бакалавр він мав початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти в розумінні ч.2 ст.10 ЗУ «Про освіту» Миколаївського політехнічного фахового коледжу за спеціалізацією «Розробка програмного забезпечення», що доводиться випискою з ЄДЕБО щодо документів про освіту та інформації про навчання особи.

12.09.2025 сформовано Довідку № 747543 про поточне здобуття освіти за даними ЄДЕБО. Згідно цієї довідки Позивач є таким, що порушує послідовність здобуття освіти, що

визначена статтею 10 ЗУ «Про освіту».

Позивач 18.06.20.2014 отримав базову середню освіту, 30.06.2016 повну середню освіту, початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти отримав 29.06.2018 молодший спеціаліст Миколаївського політехнічного фахового коледжу за спеціалізацією «Розробка програмного забезпечення». 20.10.2018 позивач був зарахований до Приватного закладу вищої освіти «Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика» для здобуття освітнього ступеня «бакалавр». 30.06.2020 (відраховано за невиконання вимог навчального плану. 01.09.2025 позивача зараховано до Приватного акціонерного товариства «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом» для здобуття освітнього ступеня «бакалавр».

Відповідно до ч.2ст.10 Закону України Про освіту рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Відповідно до ч.2 ст.10 Закону України Про освіту рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Згідно з ч.4 ст.5 Закону України Про вищу освіту особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.

Відповідно до ст.7 Закону, інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Відповідно до ст.40 Закону України Про освіту після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти отримують відповідний документ про освіту.

Відповідно до ст.7 Закону України Про вищу освіту єдиним документом, що підтверджує той факт, що особа успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію є диплом про вищу освіту.

Відповідно до п.62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою №560 від 16.05.2024, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.

Довідки про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти передбачена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 та впливає на надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Позивач в 2018-2020 роках проходив навчання для здобуття освіти за рівнем бакалавр, але навчання не завершив, та відповідний диплом не отримав.

Відповідно до п.23 ч.1 ст.1 Закону рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

При цьому, позивач не проходив атестацію на здобуття бакалавра екзаменаційною комісією навчального закладу, а також не отримував диплома бакалавра у Приватного закладу вищої освіти «Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика», як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію та додатку до диплома, у якому наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України, що означає що позивачем не було завершено перший (бакалаврський) рівень вищої освіти як наступний етап (рівень) освіти.

За таких обставин, в нього залишився попередній рівень вищої освіти початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти, що дає йому можливість повторно поступати на навчання для отримання кваліфікаційного рівня бакалавр.

Оскільки, позивач не отримав диплом бакалавра вважається, що він не пройшов та не виконав відповідну освітню програму за цим рівнем освіти.

Верховний Суд у своїх постановах зазначив, що продовження навчання за певним рівнем вищої освіти особою, яка має лише повну загальну середню освіту і жоден документ про вищу освіту раніше не отримувала, в іншому вищому навчальному закладі або закладі фахової передвищої освіти з того ж самого курсу, з якого вона була відрахована з попереднього навчального закладу, за тією ж або іншою спеціальністю і освітньою програмою того ж рівня освіти - не може вважатись повторним здобуттям вищої освіти й, незалежно від тривалості та перерв у навчанні, і, відповідно, не порушує послідовність здобуття освіти у розумінні частини другої статті 10 Закону № 2145-VIII.

Аналогічний висновок у схожих правовідносинах Верховний Суд виклав у постанові від 29 жовтня 2025 року у справі № 200/5372/24, де здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти після відрахування продовжив навчання в іншому вищому навчальному закладі.

ДП «Інфоресурс» не є суб`єктом владних повноважень у розумінні пункту 7 частини першої статті 4 КАС України та не приймає рішень щодо внесення або зміни інформації в ЄДЕБО про здобувачів освіти.

Формування довідки про здобувача освіти (додаток 9 до Постанови КМУ № 560) відбувається автоматизовано згідно із закладеними у ЄДЕБО алгоритмами та є результатом виконання Міносвіти закріплених за ним у законі повноважень як розпорядника ЄДЕБО та володільця наявної у ній інформації.

Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 29 жовтня 2025 року у справі № 200/5372/24.

Технічний адміністратор ЄДЕБО здійснює лише технічне і технологічне забезпечення функціонування системи (пункт 2 розділу IV Положення про ЄДЕБО) відповідно до вимог, встановлених розпорядником ЄДЕБО - Міносвіти, яке визначає вимоги до програмного забезпечення ЄДЕБО, визначає алгоритми формування інформації (пункт 1 розділу IV Положення про ЄДЕБО) та є володільцем усієї інформації, яка міститься в системі.

Суб`єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері, зокрема, вищої освіти, не мають повноважень на встановлення вимог до програмного забезпечення ЄДЕБО та зміни технічних параметрів й алгоритмів його функціонування.

Міносвіти, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 року № 752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти», забезпечує функціонування ЄДЕБО, розробку та затвердження порядку формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.

За таких обставин належним відповідачем у справі є Міносвіти, а позовні вимоги до ДП «Інфоресурс» не підлягають задоволенню.

Формування та видача за даними ЄДЕБО позивачу довідки порушило його право як учасника освітнього процесу на отримання щодо себе повної і достовірної інформації в галузі освіти, а також право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, передбачене пунктом 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII.

Підсумовуючи викладене, Верховний Суд дійшов таких висновків:

1) здобуття освітнього рівня фахового молодшого бакалавра (фахова передвища освіта) або першого (бакалаврського) рівня вищої освіти розпочинається з моменту зарахування особи до відповідного навчального закладу та закінчується у момент її відрахування з нього у зв`язку з успішним виконанням освітньої програми та врученням передбаченого законом документа про освіту встановленого зразка;

2) особа, яка була зарахована на навчання за певним освітнім рівнем, але була відрахована до завершення навчання і не отримала документа про освіту встановленого зразка, не може вважатися такою, що здобула відповідний рівень освіти;

3) продовження навчання за певним рівнем освіти особою, яка має лише повну загальну середню освіту і жоден документ про вищу або фахову передвищу освіту раніше не отримувала, в іншому навчальному закладі за тим же або іншим рівнем освіти (за умови, що цей рівень є вищим за повну загальну середню освіту) - не може вважатись повторним здобуттям освіти й, незалежно від тривалості та перерв у навчанні, не порушує послідовність здобуття освіти у розумінні частини другої статті 10 Закону № 2145-VIII;

4) Міносвіти має забезпечувати формування нових довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО із зазначенням «Так, не порушує» у полі про дотримання послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» у разі неправильного формування довідок про здобувачів освіти, зокрема у випадках, якщо особа здобула лише повну загальну середню освіту і розпочала навчання у вищому навчальному закладі, але не завершила його (не отримала диплом), та потім вступила до цього ж або іншого навчального закладу, на той самий або інший рівень освіти.( висновок ВС у постанові по справі № 160/29658/24 від 26.11.2025).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин Міністерство освіти і науки України через підпорядкованого технічного адміністратора має повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України Про освіту щодо позивача.

Щодо вимог до відповідача-2, то суд погоджується з його аргументами про те, що він у цих правовідносинах є технічним виконавцем, та ненаділений повноваженням з прийняття рішень, які мають правові наслідки, а тому у задоволенні позовних вимог стосовно ДП ІНФОРЕСУРС необхідно відмовити.

Отже позов належить задовольнити частково.

Судовий збір відповідно до ст. 139 КАС України підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Міністерства освіти та науки України щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту даних стосовно порушення ОСОБА_1 послідовності отримання освіти.

3. Зобов`язати Міністерство освіти та науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 38621185) внести до Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту відомості, що ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) не порушує вимоги щодо послідовності отримання освіти, а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».

4. В задоволенні позовних вимог в частині до ДП ІНФОРЕСУРС, - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 38621185) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 968,96грн.(дев`ятсот шістдесят вісім грн.96коп), сплачений платіжною інструкцією № 2.351147441.1

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко