Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/4946/25
У Х В А Л А
про прийняття звіту про виконання судового рішення
м. Львів
13 квітня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №380/4946/25, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2025, адміністративний позов задоволено частково, зокрема:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області 28.01.2025 № 913110127810;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди і роботи на посадах в органах державної податкової служби, а саме: з 02.07.1990 по 01.07.2013 та з 01.01.2014 по 10.01.2025 (включно), згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 ;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 20.01.2025 переведення ОСОБА_1 з пенсі за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХII, п.п. 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 N 889-VIII, з урахуванням довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 20.01.2025 N 51-13-01-10-00-11 та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 20.01.2025 № 52-13-01-10-00-11 та здійснити виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.
15.01.2026 від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. В обґрунтування поданої заяви зазначає, що відповідач ніби й призначив пенсію на виконання судового рішення, але не виплачує її, що підтверджується випискою з рахунку.
Ухвалою суду від 23.01.2026, з урахуванням ухвали суду від 30.01.2026 про виправлення описки у судовому рішенні, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області подати до суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №380/4946/25 протягом 30-ти днів з дня отримання копії цієї ухвали, копію звіту направити позивачу.
20.02.2026 від відповідача надійшов звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №380/4946/25, в якому зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Миколаївській області на виконання рішення суду від 04.07.2025 зараховано до стажу державної служби періоди роботи в органах державної податкової служби з 02.07.1990 по 01.07.2013 та з 01.01.2014 по 10.01.2025.
З 20.01.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області переведено ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 20.01.2025 № 51-13-01-10- 00-11 та № 52-13-01-10-00-11, виданих Державною податковою службою України головним управлінням ДПС у Львівській області.
На виконання рішення від 04.07.2025 за період з січня 2025 року по лютий 2026 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області нараховано доплату в сумі 170756,14 грн.
Також повідомляє, що виплата пенсії, нарахованої згідно Рішення суду від 26.09.2025 проводиться за місцем реєстрації ОСОБА_1 , а саме Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Ухвалою суду від 02.03.2026 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №380/4946/25. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий місячний строк з моменту отримання копії ухвали для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №380/4946/25, в частині виплати поточної пенсії в розмірі 22165,73 гривень та доплати за період з січня 2025 року по лютий 2026 року, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.
01.04.2026 від відповідача надійшов звіт від 01.04.2026 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №380/4946/25, в якому зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. У зв`язку з цим електронну пенсійну справу Позивача після виконання покладених судом зобов`язань було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення подальшої виплати пенсії.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області не здійснює виплату пенсії ОСОБА_1 , оскільки відповідно до вимог чинного законодавства виплата пенсії позивача проводиться територіальним органом Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку, а саме Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Щодо поточної виплати пенсії в розмірі 22165,73 гривень та виплати заборгованості звертає увагу на таке.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області направлено лист від 16.03.2026 № 1400-0502-9/20765 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із проханням надати докази виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 по справі № 380/4946/25, з обов`язковим наданням доказів в частині виплати поточної пенсії в розмірі 22165,73 грн. та доплати за період з січня 2025 року по лютий 2026 року.
31.03.2026 надійшла відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (лист від 30.03.2026 № 1300-0303-9/49199), в якому зазначено, що виплата пенсій за рішеннями суду в Україні регулюється Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821.
Відповідно до Постанови № 821 виплати громадянам здійснюватимуться щомісяця пропорційно до коштів, визначених у бюджеті Пенсійного фонду, у розмірі зобов`язань державного бюджету і страхових коштів.
В подальшому погашення заборгованості буде здійснюватись Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Отже, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі № 380/4946/25 виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області відповідно до покладених судом зобов`язань та в межах повноважень, визначених чинним законодавством.
01.04.2026 від відповідача надійшло клопотання, в якому просить звільнити від сплати штрафу начальника Головного управління Сичугову Олену Анатоліївну.
07.04.2026 від представника позивача надійшли заперечення на звіт про виконання судового рішення, в яких зазначає, що відповідач зумисно не виконує судове рішення та свій же Протокол про перерахунок (призначення) позивачу пенсії та не виплачує призначену пенсію, що свідчить про неправомірні дії відповідача, який повідомляє суд та виконавчу службу про виконання судового рішення, але реально ухиляється від його виконання та не виплачує призначену пенсію у сумі 22165,73 грн.
При вирішенні питання при прийняття звіту, суд керується таким.
Згідно з ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Частиною 2 ст. 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Згідно з частиною 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд враховує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб`єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.
При цьому визначальним є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.
Судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №380/4946/25 відповідачем зараховано до стажу державної служби періоди роботи в органах державної податкової служби з 02.07.1990 по 01.07.2013 та з 01.01.2014 по 10.01.2025.
З 20.01.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області переведено ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 20.01.2025 № 51-13-01-10- 00-11 та № 52-13-01-10-00-11, виданих Державною податковою службою України головним управлінням ДПС у Львівській області, що підтверджується перерахунком пенсії від 20.10.2025.
Відповідно до вищезазначеного перерахунку позивачу призначено пенсію з 20.01.2025 у розмірі 22165,73 грн.
За наведеного суд вважає, що відповідач належним чином здійснив перерахунок основної пенсії позивача на виконання рішення суду у цій справі, починаючи з 20.01.2025 в межах своїх повноважень.
Водночас, як вбачається зі звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, нарахована сума доплати за період з січня 2025 року по лютий 2026 року становить 170756,14 грн.
Разом з тим, згідно наданих відомостей на виконання рішення суду, позивачу здійснена виплата в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету Пенсійному фонду України, зокрема: в листопаді 2025 року 8230,75 гривень (187,35 грн + 8043,40 грн), в грудні 2025 року 7648,77 гривень (7461,42 грн. + 187,35 грн).
Відповідач звернувся з листом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив надати докази виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 по справі № 380/4946/25, з обов?язковим наданням доказів в частині виплати поточної пенсії в розмірі 22165,73 грн. та доплати за період з січня 2025 року по лютий 2026 року.
Листом від 30.03.2026 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило відповідача, що виплата пенсій за рішеннями суду в Україні регулюється Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821. Відповідно до Постанови № 821 виплати громадянам здійснюватимуться щомісяця пропорційно до коштів, визначених у бюджеті Пенсійного фонду, у розмірі зобов?язань державного бюджету і страхових коштів.
Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішень суду, здійснена ОСОБА_1 в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету Пенсійному фонду України, зокрема: в листопаді 2025 року - 8230,75 гривень, в грудні 2025 року - 7648,77 гривень, в лютому 2026 року - 1103,00 гривень, в березні 2026 року - 1083,00 гривень.
Суд звертає увагу, що 17.07.2025 постановою Кабінету Міністрів України № 821 затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень (далі Постанова №821).
Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
За змістом п. 4-8 Постанови №821, видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких визначено зобов`язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством (п. 4).
Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік (п. 5).
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата (п. 6).
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку (п. 7).
Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку (п. 8).
Більше того, виділення коштів із державного бюджету не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Матеріали справи підтверджують вчинення керівником Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області достатніх дій, спрямованих на виконання судового рішення, проте внаслідок відсутності бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень судове рішення залишається невиконаним.
Суд зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області у відведений судом строк надано до суду звіт про виконання судового рішення та окремо зазначено про причини невиплати заборгованості, які не залежать від відповідача, оскільки Головне управління немає коштів передбачених для виплати заборгованості з пенсії за рішеннями судів, у зв`язку із цим згідно абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України керівник Головного управляння Пенсійного фонду України в Миколаївській області підлягає звільненню від сплати штрафу.
Також суд звертає увагу, що виплата пенсії з урахуванням Постанови №821 не була предметом розгляду цієї справи.
При цьому позивачем не доведено, а судом не встановлено, що відповідач, маючи можливість здійснити відповідну виплату заборгованості доплати позивачу, ухиляється від виконання рішення суду. Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в межах своїх повноважень виконало можливі залежні від нього дії, спрямовані на виконання судового рішення у цій справі.
Отже, наведені вище обставини свідчать про наявність підстав для прийняття поданого звіту.
У зв`язку з перебуванням судді у відпустці з 06.04.2026 по 10.04.2026 включно питання про прийняття звіту про виконання судового рішення у справі вирішено в перший робочий день судді 13.04.2026.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 293, 294, 295, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3, 370 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 01.04.2026 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №380/4946/25.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повну ухвалу складено 13.04.2026.
Суддя Ю.С.Кондратюк