Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2026 року Справа№200/10233/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) № 914270329164 від 19.11.2025, яким відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) здійснювати перерахунок та виплату пенсії з 12.11.2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами доходів для осіб, які втратили працездатність.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він отримує пенсію за вислугою років, розмір якої складає 40 151 грн, однак фактично до виплати отримує 23 610 грн.
Позивач звернувся до ПФУ із заявою про здійснення виплати пенсії у нарахованому розмірі 40151 грн. без обмеження десятьма прожитковими мінімумами доходів громадян, однак, відповідач, рішенням № 914270329164 від 19.11.2025, відмовив у здійсненні виплати пенсії у нарахованому розмірі без обмеження десятьма прожитковими мінімумами доходів громадян.
На думку позивача, вказане рішення є необґрунтованим та протиправним, та таким, що порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.
Ухвалою суду від 07.01.2026 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі № 200/10233/25. Призначено дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якої він просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Посилається на те, що правові підстави для зняття обмеження розміру пенсії відсутні до внесення змін до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень ч. 2, 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії встановленому цим Законом.
Вказує, що в своєму позові позивач посилається на положення п. 2 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» стосовно обмеження пенсії. Проте ці положення аж ніяк не поширюються на позивача.
Так, відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 06.04.2026 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про залучення до участі у справі другим відповідачем Головного управління Пенсійного фонду України Донецькій області - відмовлено.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та одержує пенсію за віком з 01.08.2017 року відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до перерахунку пенсії від 25.02.2025 року розмір пенсії позивача складає:
розмір пенсії за віком (ст.27) (50188.96*0.52667) - 26433,02
доплата за понаднормований стаж (ст. 28 ч. 1 аб. 2) (17 років) - 401,37
загальний розмір пенсії - 26834,39 грн
доплата до пенсії по ЗУ "Про підтвердження престижності шахтарської праці" 80 % від 50188,96 грн)- 40151,17
місць підвищення - 01.03.2025
обмеження в індексації з 01.03.2023 року - - 3989,52
обмеження в індексації з 01.03.2024 року - -1155,05
обмеження в індексації з 01.03.2025 року -- 2641,14
Розмір пенсії з надбавками - 32365,46
Максимальний розмір пенсії - 23610,00.
Позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії Допризначення у зв`язку з наданими додатковими документами відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви від 12.11.2025 №7405, відповідно до якої просив здійснювати йому виплату пенсії у нарахованому розмірі 40 151 грн, без обмеження десятьма прожитковими мінімумами доходів громадян.
За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області та прийнято рішення від 19.11.2025 року № 914270329164 про відмову у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
За змістом рішення від 19.11.2025 року № 914270329164 зазначене про таке.
Основним законом, який регулює питання пенсійного забезпечення в Україні, є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Саме цим законом встановлюються основні вимоги до призначення та виплати пенсій, в тому числі максимальні розміри пенсійних виплат. Нормативно-правове регулювання максимального розміру пенсії здійснюється відповідно до статті 28 вказаного Закону, де зазначено, що максимальний розмір пенсії за віком не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
12.11.2025 року ОСОБА_1 звернувся з заявою Допризначення у зв`язку з наданими додатковими документами. У результаті аналізу матеріалів електронної пенсійної справи встановлено, що заявник просить провести перерахунок пенсії без обмеження 10 прожитковими мінімумами (23610 грн).
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV).
Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Порядок визначення розміру пенсії встановлено статтею 27 Закону № 1058-IV, частиною 3 якої встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Судом встановлено, що відповідно до протоколів перерахунку пенсії, зокрема, від 25.02.2025 року, 27.11.2025 року, від 21.12.2025 року, розмір пенсії позивача відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» складає 40151,17 грн.
Натомість відповідачем розмір пенсії позивача обмежений сумою 23610,00 грн.
Вирішуючи спір, суд виходить із того, що розмір пенсії визначається відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, стаття 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI та стаття 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV визначають мінімальний розмір пенсії, обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, як додаткову гарантію для шахтарів, які працювали на підземних роботах, зокрема, не менш як 15 років для чоловіків, за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому Законом № 1058-IV порядку відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря або три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже, статтею 8 Закону № 345-VI встановлено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому, розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058-IV і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені зазначеним Законом.
Тотожні висновки наведені у постанові Верховного Суду від 15.04.2025 року у справі № 520/9629/24.
Таким чином розмір пенсії позивача як особи, яка працювала на підземних роботах (зокрема, не менш як 15 років для чоловіків), за Списком № 1, не може бути меншим ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, та не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
З огляду на таке, обмеження відповідачем розміру пенсії позивача максимальним розміром на підставі статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є протиправним, якщо внаслідок такого обмеження розмір пенсії не відповідає вимогам статті 8 Закону № 345-VI, тому суд дійшов висновку, що відповідачем при перерахунку пенсії з 12.11.2025 року протиправно обмежено мінімальний розмір пенсії позивача сумою 23610,00 грн.
При цьому суд зауважує, що відповідно до матеріалів справи позивач отримує пенсію пенсію за віком з 01.08.2017 року відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а не за вислугу років, як про це помилково зазначає позивач.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Обираючи належний спосіб захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне на підставі частини 2 статті 9 КАС України визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 19.11.2025 року № 914270329164, яким відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 з 12.11.2025 року перерахунок пенсії, мінімальний розмір якої встановлений відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», статті 28 частини 1 абзацу 3 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без обмеження пенсії максимальним розміром.
Суд зауважує, що на виконання даного рішення суду відповідачем ще не здійснено перерахунок пенсії, тому питання виплати не є спірним, а позовні вимоги в цій частині є передчасними.
Таким чином позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
При зверненні до суду з цим позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на задоволення судом пов`язаних між собою немайнових вимог, які вважаються однією вимогою, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: 08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10, код ЄДРПОУ) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 19.11.2025 року № 914270329164, яким відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 з 12.11.2025 року перерахунок пенсії, мінімальний розмір якої встановлений відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», статті 28 частини 1 абзацу 3 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без обмеження пенсії максимальним розміром.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.
Повне рішення складене 06 квітня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч