Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
13 квітня 2026 року Справа №160/2883/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 03.04.2024 року у справі №160/2883/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходилася адміністративна справа №160/2883/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
12.03.2025 року позивач звернувся до суду з заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 03 квітня 2024 року в справі № 160/2883/24.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 року (суддя Златін С.В.) заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року в справі № 160/2883/24 задоволено частково та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати протягом 60-ти днів з моменту отримання даної ухвали суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року в справі № 160/2883/24.
09.05.2025 року відповідач надав суду звіт про виконання рішення суду, у якому вказує про повне виконання рішення суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду (суддя Златін С.В.) від 19.05.2025 року прийнято звіт відповідача про виконання рішення суду.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.09.2025 року скасовано ухвалу суду від 19.05.2025 року та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду (суддя Златін С.В.) від 20.10.2025 року відмовлено у прийняті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 09.05.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 року у справі № 160/2883/24. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати новий звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 року у справі № 160/2883/24 протягом 60-ти днів з моменту отримання даної ухвали суду. Відмовлено у накладенні штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за невиконання судового рішення.
28.11.2025 року на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про витребування від відповідача додаткових доказів виконання судового рішення.
16.12.2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі №160/2883/24.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 03.04.2024 року у справі №160/2883/24. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 03.04.2024 року у справі № 160/2883/24, з урахуванням висновків суду - до 19.03.2026 року. Також вказаною ухвалою суду зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області разом зі звітом про виконання судового рішення надати до суду додаткові документи.
18.03.2026 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі №160/2883/24, в якому зазначено наступне. Щодо розрахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року, то страховий стаж позивача становить 37 років 03 місяці 25 днів. Отже, коефіцієнт страхового стажу - 0.37250. Розрахунок пенсії проведено з урахуванням наявної заробітної плати, тому підстави для обчислення пенсії в мінімальному розмірі відповідно до ст.28 Закону № 1058 відсутні. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить з 01.03.2024 року - 8739,95000. Основний розмір пенсії розраховано наступним чином: (8739.95000 * 0,37250 = 3255,63. Заробітна плата для обчислення пенсії розрахована з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії збільшеного з 01.03.2024 року на коефіцієнт 1,0796. Відтак для розрахунку середньої заробітної плати для обчислення пенсії взято показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014, 2015, 2016 роки збільшений на коефіцієнти підвищення починаючи з 2019 року (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796), а саме у розмірі 7994,47 грн * 1,09325 (коефіцієнт заробітної плати) = 8739,95 грн. Тобто пенсія обчислена відповідно до положень ст. 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251 та від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році". Доплату за понаднормовий стаж розраховано за 17 років понаднормового стажу (37 повних років стажу - 20 років = 17 років). З урахуванням вищенаведеного, Головним управлінням здійснено обчислення пенсії позивача без застосування макетної обробки, відповідно до програмного забезпечення створеного на виконання положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. З огляду на викладене, відповідач просить суд прийняти звіт про виконання рішення суду у даній справі та завершити процедуру судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року у справі № 160/2883/24.
Суд розглянув звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України в порядку письмового провадження.
Так, за наслідками дослідження матеріалів справи, змісту заяви та додатків до неї, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 року у справі № 160/2883/24 адміністративний позов задоволено:
- визнано дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області стосовно запровадження окремого порядку поновлення пенсії позивачки, не встановленого в Законі України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування - протиправними та скасувати протокол/розрахунок №912430140366 від 13.12.2022 та позначку особливостях пенсійної справі позивачки не підлягає МП. признач. за ріш. суду в твердому розмірі;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для поновлення та розрахунку пенсії позивачки усунутись від опрацювання справи позивачки в режимі макетної обробки;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та виплатити недоотриману пенсію ОСОБА_1 за період з 01.01.2010 р. з урахуванням її осучаснення відповідно до ст.27, 28 та ч.2, 3 ст. 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 та від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", в чинній редакції на момент нарахування до фактичної виплати пенсії позивачці, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, на банківський рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_1 у АТ АКЦЕНТ-БАНК.
Не погодившись із вказаним рішенням суду відповідач звернувся до суду із апеляційною скаргою.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 року в адміністративній справі № 160/2883/24 повернуто скаржнику.
Отже, рішення суду від 03.04.2024 року в адміністративній справі № 160/2883/24 набрало законної сили 04.09.2024 року.
Однак, позивач вказує, що відповідач не виконав рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 року в адміністративній справі № 160/2883/24, тому він звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Дослідивши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду в даній справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ст.13 Закону України Про судоустрій і статус суддів судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ч.2, 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч. 1 ст. 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 2 ст. 382-1 КАС України).
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців (ч. 3 ст. 382-1 КАС України).
Суд може зобов`язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення особисто керівника суб`єкта владних повноважень (ч. 4 ст. 382-1 КАС України).
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу (ч. 2 ст. 382-3 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд зазначає, що з аналізу поданої позивачем заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та доказів доданих до неї вбачається, що на думку позивача рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у даній справі не виконані в частині зобов`язання вчинити певні дії.
Слід зазначити, що осучаснення пенсій проведено з 01.10.2017 року відповідно до змін внесених Законом України від 03.10.2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058).
Статтею 27 Закону № 1058 визначено формулу обчислення пенсії, статтею 28, зокрема, мінімальний розмір пенсії за віком, надбавка за понаднормовий стаж.
Так, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно ч. 1ст. 25 Закону № 1058 коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
Кс = См*Вс:100% * 12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Таким чином, щодо розрахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року слід зазначити, що страховий стаж позивача становить 37 років 03 місяці 25 днів.
Отже, коефіцієнт страхового стажу - 0.37250.
Розрахунок пенсії проведено з урахуванням наявної заробітної плати, тому підстави для обчислення пенсії в мінімальному розмірі відповідно до ст.28 Закону № 1058 відсутні.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить з 01.03.2024 року 8739,95000.
Основний розмір пенсії розраховано наступним чином: (8739.95000 * 0,37250 = 3255,63 грн.
Заробітна плата для обчислення пенсії розрахована з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії збільшеного з 01.03.2024 року на коефіцієнт 1,0796.
Відтак для розрахунку середньої заробітної плати для обчислення пенсії взято показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014, 2015, 2016 роки збільшений на коефіцієнти підвищення починаючи з 2019 року (3764,40 грн х1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796), а саме у розмірі 7994,47 грн * 1,09325 (коефіцієнт заробітної плати) = 8739,95.
Тобто пенсія обчислена відповідно до положень ст. 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251 та від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році". Крім того, враховані положення пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону № 10587 де зазначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Доплата за понаднормовий стаж передбачена абзацом 2 ч. 1 ст. 28 згідно якого за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
На виконання рішення суду в даній справі відповідачем при розрахунку застосовано положення пункту 4-1 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, де вказано, що для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії: мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу. Збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.
Таким чином, доплату за понаднормовий стаж розраховано за 17 років понаднормового стажу (37 повних років стажу - 20 років = 17 років).
З урахуванням вищенаведеного, Головним управлінням здійснено обчислення пенсії позивача без застосування макетної обробки, відповідно до програмного забезпечення створеного на виконання положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Доплата пенсії за період з 01.01.20210 року по 30.06.2024 року становить 279014.51 грн виплачена на банківський рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_1 в АТ АКЦЕНТ-БАНК в липні 2024 року, дата виплати - 11 число.
Компенсація втрати частини доходів на борг за період з 01.01.2010 року по 31.05.2024 року в сумі 274787,14 грн нарахована в сумі 6045,32 грн та додана до відомості на виплату пенсій у грудні 2025 року, дата виплати - 11 число.
Отже, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року у справі № 160/2883/24 виконано Головним управлінням відповідно до зобов`язальної частини та в межах покладених повноважень.
Отже, враховуючи наявність в матеріалах справи підтвердження того, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року у справі №160/2883/24 виконано в повному обсязі, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття та затвердження судом вказаного звіту про виконання рішення у даній справі.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року у справі № 160/2883/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Серьогіна