Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 686/4297/24
Провадження № 1-кп/686/429/26
УХВАЛА
25 березня 2026 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі: головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участі секретаря - ОСОБА_2 ,
з участю прокурора - ОСОБА_3 , захисників - адвокатів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
обвинувачених - ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9
розглядаючи у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 12023240000000209 відносно:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України,
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-
в с т а н о в и в :
В провадженні Хмельницького міськрайонного суду знаходиться кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
ОСОБА_7 обвинувачується в тому що, відповідно до наказу ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» № 3 від 01.02.2017 «Про призначення на посаду директора» приступив з 01.02.2017 до виконання обов`язків директора ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», код ЄДРПОУ: 40945017, юридична адреса: м. Київ, вул. Зоологічна, 4А, офіс 139, зареєстроване 08.11.2016, основний вид діяльності за КВЕД 42.11 «Будівництво доріг і автострад», засновниками якого були ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_7 .
Згідно п. 4 розділу «Загальні положення» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», метою діяльності товариства є отримання прибутку з подальшим його розподілом між учасниками товариства.
Згідно п. 6 розділу «Загальні положення» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», товариство є юридичною особою з дня його державної реєстрації, має самостійний баланс, рахунки в банках, може мати бланки, фірмовий знак, а також знак для товарів і послуг та інші реквізити.
Згідно п. 36 розділу «Органи управління Товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», одноосібним виконавчим органом товариства є директор, який може діяти від імені товариства без довіреності.
Згідно п. 38 розділу «Органи управління Товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», особа, яка діє як одноосібний виконавчий орган, зобов`язана діяти добросовісно, розумно, в інтересах товариства та належним чином виконувати свої обов`язки, визначенні законодавством, статутом або відповідним договором.
Враховуючи вищевикладене, директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 являється особою, яка постійно обіймає на підприємстві посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та, з урахуванням ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.
Згідно примітки до ст. 358 КК України, під офіційним документом у статтях 357, 358 та 366 КК України слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні дії, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи - докази у правозастосовній діяльності, що складаються, видаються чи посвічуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв`язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.
З огляду на це, Акт приймання виконаних будівельних робіт (первинний документ форми КБ-2в) та Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (первинний документ форми КБ-3) є офіційними документами, оскільки містять зафіксовану на матеріальному носії інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, форма, реквізити та порядок видачі яких передбачені додатками «Т», «У» до Національного стандарту «Правила визначення вартості будівництва» ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, затвердженого наказом Мінрегіону України від 05.07.13 № 293 (чинний до 01.11.2021).
Водночас ОСОБА_7 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, підозрюється у вчинені службового підроблення за наступних обставин.
Так, 01.06.2020 між ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» (виконавець), в особі директора ОСОБА_7 та Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області (з 31.03.2023 Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Хмельницькій області відповідно до наказу Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України № Н-136 від 31.03.2023 «Деякі питання діяльності Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області») (замовник), в особі виконуючого обов`язки директора ОСОБА_12 , укладено договір № 173/20 Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту).
Згідно із п. 1.1. договору виконавець зобов`язується у порядку та на умовах, визначених договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або з залученими субпідрядних організацій надати послуги з експлуатаційного утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (далі - Об`єкт) в обумовлений цим договором термін, а Замовник зобов`язується прийняти надані згідно із договором та чинним законодавством України належним чином послуги та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів передбачених на ці цілі на його рахунок.
Згідно із п. 3.1. договору (зміненим додатковою угодою № 1 від 09.11.2020 про внесення змін до договору №173/20 від 01.06.2020) ціна договору становить 14 854 227, 48 грн.
Згідно із п. 4.2. договору замовник здійснює розрахунки за надані послуги з виконавцем по мірі надходження коштів на підставі відповідних Актів (форма № КБ-2в) та Довідок (форма №КБ-3) протягом 30 календарних днів з моменту підписання Актів (форма № КБ-2в) та Довідок (форма №КБ-3) при наявності фінансування.
Згідно із п. 4.3. договору можлива попередня оплата за договором, підтвердженням цільового використання отриманих коштів є підписаний сторонами акт виконаних робіт форми Кб-2в, який в вказаний термін складається підрядником і надається на підпис замовнику.
Згідно із п. 5.1. договору термін надання послуг - з дати укладання договору і по 31 грудня 2020 року.
Так, упродовж липня-серпня 2020 року у директора ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 виник умисел, направлений на складання та видачу завідомо неправдивих офіційних документів, зокрема актів приймання виконаних будівельних робіт (первинний документ форми КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (первинний документ форми КБ-3), зміст яких завідомо не відповідає дійсності щодо вартості та об`ємів фактично наданих послуг (виконаних будівельних робіт) по договору №173/20 від 01.06.2020 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг державного значення Н-03 Житомир Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту), з метою заволодіння частиною бюджетних коштів, передбачених на надання послуг із експлуатаційного утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно- мінеральної суміші), шляхом фактичного виконання вказаних будівельних робіт у завідомо неповному обсязі та відповідно завищеної вартості робіт.
З цією метою упродовж липня-серпня 2020 року ОСОБА_7 , будучи службовою особою - директором ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», шляхом зловживання своїм службовим становищем, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, з метою заволодіння частиною бюджетних коштів, передбачених на здійснення експлуатаційного утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші), продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на складання та видачу завідомо неправдивих офіційних документів, у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці, за не встановлених досудовим розслідуванням обставин, за допомогою комп`ютерного обладнання, склав акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року (первинний документ форми КБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2020 року (первинний документ форми КБ-3) до договору № 173/20 від 01.06.2020 «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту), в яких вартість та об`єм фактично наданих послуг (виконаних будівельних робіт) завищено.
Надалі, упродовж липня-серпня 2020 року ОСОБА_7 , будучи директором ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, з метою заволодіння частиною бюджетних коштів, передбачених на здійснення експлуатаційного утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші), діючи з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на складання та видачу завідомо неправдивих офіційних документів, достовірно знаючи та усвідомлюючи, що в акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року (первинний документ форми КБ-2в) та довідці про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2020 року (первинний документ форми КБ-3) вартість та об`єм фактично наданих послуг (виконаних будівельних робіт) завищено, у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці, за не встановлених досудовим розслідуванням обставин, виконав особистий підпис у графі: « ОСОБА_13 (підрядник)», а також наніс відтиск печатки «Дорбуд Сервіс Груп» Ідентифікаційний код 40945017 Товариство з обмеженою відповідальністю*м. Київ* Україна*» у графі: «М.П. Генпідрядник (підрядник)» акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року (первинний документ форми КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2020 року (первинний документ форми КБ-3), надавши цим документам статусу офіційних.
Зокрема ОСОБА_7 було засвідчено, шляхом виконання особистого підпису, а також нанесенням відтиску печатки «Дорбуд Сервіс Груп» Ідентифікаційний код 40945017 Товариство з обмеженою відповідальністю*м. Київ* Україна*» офіційні документи, в яких вартість та об`єми фактично наданий послуг (виконаних будівельних робіт) завищено:
акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-2в) до договору № 173/20 від 01.06.2020 «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно- мінеральної суміші) (6371000099 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) на суму 13 299 453,6 грн.
довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-3) до договору № 173/20 від 01.06.2020 «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно- мінеральної суміші) (6371000099 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) на суму 13 299 453,6 грн.
Так, у акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020 на суму 13 299 453,6 грн були вказані неправдиві відомості, зокрема:
у п.17 найменування робіт і витрати: влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші машиною SCHAFER SMS 11000, товщиною нижнього шару 15 мм (при виконанні робіт на одній половинні проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу), обґрунтування: ДН2-16-1, к=1,5, тех. ч п.5.1.1, к=1,2, к=1,2 - про товщину нижнього шару 15 мм на площі 38 640 м.2 на загальну суму 5 818 114 грн;
у п.18 найменування робіт і витрати: влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші машиною SCHAFER SMS 11000, товщиною верхнього шару 10 мм (при виконанні робіт на одній половинні проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу), обґрунтування: ДН2-16-1, тех. ч п.5.1.1, к=1,2, к=1,2 - про товщину верхнього шару 10 мм на площі 38 640 м.2 на загальну суму 3 919 182 грн.
Тобто у акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020 на суму 13 299 453,6 грн були вказані неправдиві відомості про товщину влаштованого тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші, що складає 25 мм, у тому числі нижній шар - 15 мм., верхній шар - 10 мм, що не відповідає дійсності, оскільки послуги (роботи) частково не виконанні, адже середня товщина влаштованого тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші становить 11,727 мм та розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає 13,273 мм, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 4 415 137, 92 грн, а також і відповідно неправдиві відомості у графі «Всього до оплати» щодо загальної вартості виконаних робіт та витрат на суму 13 299 453,6 грн.
Крім цього, у довідці про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2020 року від 11.08.2020 на суму 13 299 453,6 грн були вказані неправдиві відомості у графі «Всього до сплати з ПДВ» щодо загальної вартості виконаних робіт та витрат на суму 13 299 453,6 грн, у тому числі у графі «всього вартість виконаних будівельних робіт по об`єкту будівництва (без ПДВ) на суму 11097,25300 тис грн, у тому числі 1) Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) на суму 11 097,25300 тис грн, у тому числі: 1) Будівельні роботи на суму 11 093,91900 тис грн, 2) Інші витрати на суму 3,33400 тис. грн, а також податок на додану вартість (ПДВ) на суму 2219,45060 тис. грн., що не відповідає дійсності, оскільки завищено вартість прямих витрат на суму 4 415 137, 92 грн.
Після засвідчення вказаних офіційних документів директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що обсяги та вартість виконаних робіт у них завищені у порівнянні із фактично виконаними роботами, продовжуючи свої умисні дії, спрямовані на видачу актів приймання виконаних будівельних робіт (первинний документ форми КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (первинний документ форми КБ-3), в яких відображені завідомо неправдиві відомості щодо вартості та об`ємів фактично виконаних будівельних робіт до договору № 173/20 від 01.06.2020 «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно- мінеральної суміші) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту), шляхом зловживання своїм службовим становищем, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, з метою заволодіння частиною бюджетних коштів, передбачених на здійснення експлуатаційного утримання вказаної автомобільної дороги, упродовж липня-серпня 2020 року, у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, надав акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-2в) провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області ОСОБА_8 та заступнику начальника з експлуатаційного утримання Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області ОСОБА_14 , а також довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-3) заступнику начальника з експлуатаційного утримання Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області ОСОБА_14 , які в свою чергу, не усвідомлюючи, що обсяги та вартість наданий послуг (виконаних робіт) у них завищені у порівнянні із фактично наданими послугами (виконаними роботами), виконали особисті підписи у відповідних документах та нанесли відтиски печатки «Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області» у відповідних графах вказаних документів.
Надалі, 11.08.2020 Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області, до Управління державного казначейства в Хмельницькій області було подано завідомо неправдиві офіційні документи, складені та видані ОСОБА_7 - акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-3) до договору № 173/20 від 01.06.2020 «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту), у яких зазначено виконання робіт на загальну суму 13 299 453, 6 грн, в яких відомості про обсяги та вартість виконаних робіт завищено на суму 4 415 137, 92 грн, для реєстрації фінансових зобов`язань перед Службовою автомобільних доріг у Хмельницькій.
В подальшому, відповідно до платіжного доручення № 485 від 11.08.2020, на рахунок ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», відкритому в АТ КБ «Приватбанк», 12.08.2020 перераховано кошти в сумі 8 179 453, 60 грн за надання послуг (виконання будівельних робіт): «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно- мінеральної суміші) відповідно до договору № 173/20 від 01.06.2020, а всього 14 854 227,48 грн, у тому числі 5 120 000,00 грн відповідно до платіжного доручення № 312 від 10.06.2020 (попередня оплата), 1 554 773,88 грн відповідно до платіжного доручення № 518 від 27.08.2020 та 8 179 453, 60 грн на підставі платіжного доручення № 485 від 11.08.2020.
Таким чином, ОСОБА_7 , внаслідок послідовних, умисних, злочинних дій, а саме складання та видачі завідомо неправдивих офіційних документів - акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-3) на суму 13 299 453, 6 грн до договору № 173/20 від 01.06.2020 «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші), шляхом засвідчення їх особистим підписом та печаткою від імені ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», в яких були зазначені завідомо неправдиві відомості про обсяги та вартість виконаних робіт, зокрема завищення їх у порівнянні із фактично виконаними роботами на загальну суму 4 415 137, 92 грн, що в 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, вчинив службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки.
Своїми умисними діями, які виразились у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочин), передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України.
Також ОСОБА_7 , відповідно до наказу ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» № 3 від 01.02.2017 «Про призначення на посаду директора» приступив з 01.02.2017 до виконання обов`язків директора ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», код ЄДРПОУ: 40945017, юридична адреса: м. Київ, вул. Зоологічна, 4А, офіс 139,зареєстроване 08.11.2016, основний вид діяльності за КВЕД 42.11 «Будівництво доріг і автострад», засновниками якого були ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_7 .
Згідно п. 4 розділу «Загальні положення» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», метою діяльності товариства є отримання прибутку з подальшим його розподілом між учасниками товариства.
Згідно п. 6 розділу «Загальні положення» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», товариство є юридичною особою з дня його державної реєстрації, має самостійний баланс, рахунки в банках, може мати бланки, фірмовий знак, а також знак для товарів і послуг та інші реквізити.
Згідно п. 36 розділу «Органи управління Товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», одноосібним виконавчим органом товариства є директор, який може діяти від імені товариства без довіреності.
Згідно п. 38 розділу «Органи управління Товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», особа, яка діє як одноосібний виконавчий орган, зобов`язана діяти добросовісно, розумно, в інтересах товариства та належним чином виконувати свої обов`язки, визначенні законодавством, статутом або відповідним договором.
Враховуючи вищевикладене, директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 являється особою,яка постійно обіймає на підприємстві посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та з урахуванням ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.
Водночас, ОСОБА_7 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою власного незаконного збагачення, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, заволодів коштами на загальну суму 4 415 137, 92 грн., які були виділені Службі автомобільних доріг у Хмельницькій області з державного бюджету на надання послуг: «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно- мінеральної суміші) відповідно до договору № 173/20 від 01.06.2020, чим заподіяв Службі автомобільних доріг у Хмельницькій області, яка відповідно до організаційно-правової форми являється державною організацією із основним видом діяльності за КВЕД 84.11 «Державне управління загального характеру», збитків у особливо великих розмірах.
Так, 01.06.2020 між ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» (виконавець), в особі директора ОСОБА_7 та Службовою автомобільних доріг у Хмельницькій області (з 31.03.2023 Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Хмельницькій області відповідно до наказу Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України № Н-136 від 31.03.2023 «Деякі питання діяльності Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області») (замовник), в особі директора ОСОБА_12 , укладено договір №173/20, згідно із п.1.1. якого виконавець зобов`язується у порядку та на умовах, визначених договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або з залученими субпідрядних організацій надати послуги з експлуатаційного утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212(влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (далі - Об`єкт) в обумовлений цим договором термін, а Замовник зобов`язується прийняти надані згідно із договором та чинним законодавством України належним чином послуги та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів передбачених на цілі на його рахунок.
Згідно із п. 3.1. (зміненим додатковою угодою № 1 від 09.11.2020 про внесення змін до договору № 173/20 від 01.06.2020) ціна договору становить 14 854 227, 48 грн.
Згідно із п. 4.2. замовник здійснює розрахунки за надані послуги з виконавцем по мірі надходження коштів на підставі відповідних Актів (форма № КБ-2в) та Довідок (форма №КБ-3) протягом 30 календарних днів з моменту підписання Актів (форма № КБ-2в) та Довідок (форма №КБ-3) при наявності фінансування.
Згідно із п. 5.1. термін надання послуг - з дати укладання договору і по 31 грудня 2020 року.
Надалі, директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 , упродовж липня-серпня 2020 року, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, направлених на заволодіння коштами Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, з корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище, склав офіційні документи за договором № 173/20 від 01.06.2020 на «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші), у яких виконав особистий підпис та наніс відтиск печатки ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» у графі: «М.П. Генпідрядник (підрядник)», надавши цим документам статусу офіційних, при цьому достовірно знаючи, що вартість та об`єм фактично виконаних будівельних робіт завищено, зокрема:
акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-2в) до договору № 173/20 від 01.06.2020 «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (6371000099 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) на суму 13 299 453,6 грн.
довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2020 року від 11.08.2020(первинний документ форми КБ-3) до договору № 173/20 від 01.06.2020 «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212(влаштування тонкошарового покриття із емульсійно- мінеральної суміші) (6371000099 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) на суму 13 299 453,6 грн.
Загалом у вказаних офіційних документах зазначено виконання робіт на загальну суму 13 299 453,6 грн. за договором № 173/20 від 01.06.2020 на «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно- мінеральної суміші), в яких відомості про обсяги та вартість виконаних робіт завищено на суму4 415 137, 92 грн.
Після засвідчення вказаних офіційних документів директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що обсяги та вартість виконаних робіт у них завищені у порівнянні із фактично виконаними роботами, продовжуючи свої умисні дії, спрямовані на видачу актів приймання виконаних будівельних робіт(первинний документ форми КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати(первинний документ форми КБ-3), в яких відображені завідомо неправдиві відомості щодо вартості таоб`ємів фактично виконаних будівельних робіт до договору № 173/20 від 01.06.2020 на «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) з метою заволодіння частиною бюджетних коштів, передбачених на здійснення експлуатаційного утримання вказаної автомобільної дороги, з корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище, упродовж липня-серпня 2020 року, у не встановленому досудовим розслідувань місці та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, надав акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-2в) до договору № 173/20 від 01.06.2020 на «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області ОСОБА_8 та заступнику начальника з експлуатаційного утримання Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області ОСОБА_14 , а також довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2020 року від11.08.2020 (первинний документ форми КБ-3) до договору № 173/20 від 01.06.2020 на «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно- мінеральної суміші) заступнику начальника з експлуатаційного утримання Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області ОСОБА_14 , які в свою чергу, не усвідомлюючи, що обсяги та вартість наданий послуг (виконаних робіт) у них завищені у порівнянні із фактично наданими послугами (виконаними роботами), виконали особисті підписи у відповідних документах та нанесли відтиски печатки «Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області» у відповідних графах вказаних документів.
Надалі, 12.08.2020 Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області, до Управління державного казначейства в Хмельницькій області було подано завідомо неправдиві офіційні документи - акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ формиКБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2020 року від 11.08.2020(первинний документ форми КБ-3) до договору № 173/20 від 01.06.2020 на «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212(влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші), у яких зазначено виконання робітна загальну суму 13 299453, 6 грн., в яких відомості про обсяги та вартість виконаних робіт завищено на суму 4 415 137, 92 грн., для реєстрації фінансових зобов`язань перед Службовою автомобільних доріг у Хмельницькій.
В подальшому відповідно до платіжного доручення № 485 від 11.08.2020, на рахунок ТОВ «ДорбудСервіс Груп», відкритому в АТ КБ «Приватбанк», 12.08.2020 перераховано 8 179 453, 60 грн. за надання послуг: «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші)відповідно до акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020(первинний документ форми КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-3) до договору № 173/20 від 01.06.2020, а всього по вказаному об`єкту - 14 854 227,48 грн., у тому числі 5120000,00 грн. відповідно до платіжного доручення№312 від 10.06.2020 (попередня оплата), 1 554 773,88 грн. відповідно до платіжного доручення №518 від27.08.2020 та 8 179453, 60 грн на підставі платіжного доручення №485 від 11.08.2020.
Загалом, у актах приймання виконаних будівельних робіт та витрати та довідках про вартість виконаних будівельних робіт та витрати зазначено, що загальна вартість виконаних ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» -14 854 227,48 грн., хоча обсяги та вартість виконаних робіт завищена у порівнянні із фактично виконаними роботами на загальну суму 4 415 137, 92 грн.
Таким чином, директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 , діючи умисно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом необґрунтованого завищення обсягів і вартості виконаних робіт, склавши та видавши завідомо неправдиві офіційні документи, заволодів частиною грошових коштів на загальну суму 4 415 137, 92 грн., які були виділені Службі автомобільних доріг у Хмельницькій області з державного бюджету на надання послуг: «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші), чим заподіяв збитків на суму, що в 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто у особливо великих розмірах.
Своїми умисними діями, які виразились у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, у особливо великих розмірах, ОСОБА_7 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Формулювання обвинувачення та правова кваліфікація вчиненого ОСОБА_8 кримінального правопорушення.
ОСОБА_8 , на підставі кваліфікаційного сертифікату серії АТ № 005523, виданого 05.04.2016 атестаційною архітектурно-будівельною комісією Всеукраїнської громадської організації «Гільдія Інженерів технічного нагляду за будівництвом об`єктів архітектури», отримав професію «Інженер технічного нагляду» категорії «Інженер технічного нагляду 1 категорії (будівництво) за спеціалізацією робіт (послуг)«Технічний нагляд за будівництвом автомобільних доріг».
Також, ОСОБА_8 відповідно до наказу № 07-К від 05.06.2007 Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, переведений на посаду провідного інженера відділу якості, технічного контролю та новий технологій Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області (з 31.03.2023 Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Хмельницькій області відповідно до наказу Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України №Н-136 від 31.03.2023 «Деякі питання діяльності Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області»).
Крім цього, відповідно до наказу № 83-ОД від 02.06.2020 Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області «Про закріплення інженера відділу якості, технічного контролю та новий технологій по проведенню
технічного нагляду за об`єктами експлуатаційного утримання», з 04.05.2020 технічний нагляд та прийняття обсягів робіт по експлуатаційному утриманню ділянки автомобільної дороги державного значення Н-03Житомир-Чернівці км 190+323 - км 192+212 покладено на провідного інженера відділу якості, технічного контролю та новий технологій ОСОБА_8 .
Таким чином, ОСОБА_8 , діючи на підставі кваліфікаційного сертифікату серії АТ № 005523 від05.04.2016, як інженер технічного нагляду, перебуваючи на посаді провідного інженера відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, відповідно до наказу №07-К від 05.06.2007, а також у відповідності до наказу №83-ОД від 02.06.2020 Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, був уповноважений на здійснення технічного нагляду під час надання послуг «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (63710000-9Послуги з обслуговування наземних видів транспорту), відповідно до договору № 173/20 від 01.06.2020,укладеного між ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» (виконавець), в особі директора ОСОБА_7 та Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області (замовник), в особі виконуючого обов`язки директора ОСОБА_12 .
Відповідно до п. 1.1. Розділу 1 «Загальні положення» Посадової інструкції провідного інженера, інженера 1 категорії відділу якості, технічного контролю та новий технологій Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, затвердженої наказом Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області № 400Д від21.05.2019, провідний інженер, інженер 1 категорії відділу якості, технічного контролю та нових технологій належить до професійної групи «Професіонали».
Відповідно до п. 1.5. Розділу 1 «Загальні положення» Посадової інструкції, провідний інженер, інженер1 категорії відділу якості, технічного контролю та нових технологій є працівником з ненормованим робочим днем.
Відповідно до розділу 2 «Посадові обов`язки», інженер відділу якості, технічного контролю та нових технологій, що здійснює технічний нагляд:
проводить перевірку наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкції, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час проведення робіт (послуг) на об`єкті -технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань, тощо;
відповідність виконаних робіт (послуг, конструкції, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил та інших нормативних документів;
відповідності обсягів та якості виконаних робіт (послуг) проектно-кошторисній документації;
приймає від підрядника обсяги, виконанні відповідно до проектних рішень, робіт (послуг) та веде їх облік;
проводить разом із підрядником огляд та оцінку виконаних робіт (послуг) у тому числі прихованих;
повідомляє підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів, якщо це має місце;
виконує інші функції, пов`язані з технічним наглядом на відповідному об`єкті;
Відповідно до розділу 3 «Права», інженер відділу якості, технічного контролю та нових технологій, що здійснює технічний нагляд, має право вимагати від підрядника:
виконання робіт (послуг) відповідно до проектно-кошторисної та іншої документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт (послуг);
зупинення робіт (послуг) у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів;
проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості;
усунення ухилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред`явлення робіт (послуг), для здійснення технічного нагляду;
у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час проведення робіт (послуг) на об`єкті та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику(забудовнику) для вжиття заходів відповідно до законодавства;
Крім того, у відповідності до п. 5. Прядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №903 від 11.07.2007 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об`єкта архітектури», особи, що здійснюють технічний нагляд:
1) проводять перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об`єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;
- відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;
2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;
3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;
4) повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками;
6) беруть участь у проведенні перевірки:
- робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спец обладнання, устаткування і механізмів технічним умовам;
- органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;
7) виконують інші функції, пов`язані з технічним наглядом на відповідному об`єкті.
З огляду на викладене, ОСОБА_8 здійснював організаційно - розпорядчі функції за спеціальними повноваженнями, наділеними органом державної влади та, з урахуванням ч. 3 ст. 18 КК України, був службовою особою.
Таким чином, ОСОБА_8 , будучи службовою особою, наділеною організаційно - розпорядчими функціями за спеціальними повноваженнями, наділеними органом державної влади, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, вчинив кримінальне правопорушення (злочин) за наступних обставин.
Так, у порушення п. 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єктів архітектури, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №903 від 11.07.2007 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об`єкта архітектури», а також в порушення вимог Посадової інструкції провідного інженера, інженера 1 категорії відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, затвердженої наказом Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області№400Д від 21.05.2019, ОСОБА_8 , будучи службовою особою, наділеною організаційно - розпорядчими функціями за спеціальними повноваженнями, наділеними органом державної влади, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, не перевіривши відповідності обсягів та якості наданих послуг (виконаних робіт) проектно-кошторисній документації та Державним будівельними нормами і правилам України, упродовж липня-серпня 2020 року у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, підписав акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-2в) на суму 13 299 453,6грн до договору № 173/20 від 01.06.2020 «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту), який за формою складання відповідає вимогам національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 за № 293 (чинний до 01.11.2021), чим прийняв від підрядника обсяги робіт, хоча в дійсності частина робіт, зазначених в акті, виконана не була.
Зокрема ставиться у вину частково не виконані роботи із влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші машиною SCHAFER SMS 11000, товщиною нижнього шару 15 мм (при виконанні робіт на одній половинні проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу) на площі 38 640 м.2 на загальну суму 5 818 114 грн, а також роботи із влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші машиною SCHAFERSMS 11000, товщиною верхнього шару 10 мм (при виконанні робіт на одній половинні проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу) на площі38 640 м.2 на загальну суму 3 919 182 грн, тобто частково не виконано роботи із влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші, що складає 25 мм, у тому числі нижній шар - 15 мм, верхній шар - 10 мм, адже середня товщина влаштованого тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші становить 11,727 мм та розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає 13,273 мм.
Загалом вартість робіт, що заактовані в акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-2в) становить 13 299 453,6 грн, водночас вартість прямих витрат завищено на суму 4 415 137, 92 грн.
Таким чином, сума фактично не наданих послуг (виконаних робіт) ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» становить 4 415 137, 92 грн.
Надалі, внаслідок подання 11.08.2020 Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області до Управління державного казначейства в Хмельницькій області акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року від 11.08.2020 (первинний документ форми КБ-2в) до договору № 173/20 від01.06.2020 «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші)(63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту), у якому суму фактичних витрат завищено, Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області на підставі платіжного доручення №485 від 11.08.2020,на рахунок ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» 12.08.2020 перераховано кошти в сумі 8179453, 60 грн за надання послуг (виконання робіт): «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші), відповідно до договору № 173/20 від 01.06.2020, а всього 14 854 227,48 грн, у тому числі 5 120 000,00 грн відповідно до платіжного доручення №312 від 10.06.2020 (попередня оплата), 1 554 773,88грн відповідно до платіжного доручення №518 від 27.08.2020 та 8 179453, 60 грн. на підставі платіжного доручення № 485 від 11.08.2020.
Враховуючи наведене, внаслідок неналежного виконання провідним інженером відділу якості, технічного контролю та новий технологій Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області ОСОБА_8 своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них під час здійснення технічного нагляду за «Експлуатаційним утриманням автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно- мінеральної суміші)(63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту), посадові особи підрядної організації -ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» заволоділи коштами державного бюджету на загальну суму 4 415 137, 92 грн, чим Службі автомобільних доріг у Хмельницькій області, яка відповідно до організаційно-правової форми являється державною організацією із основним видом діяльності за КВЕД 84.11 «Державне управління загального характеру», завдано збитків на загальну суму 4 415 137, 92 грн, тобто на суму, яка в 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Своїми умисними діями, що виразилися в неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, ОСОБА_8 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Обвинувачений ОСОБА_8 заявив клопотання про призначення повторної будівельно-технічної експертизи.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_4 , також заявив клопотання про призначення будівельно-технічної експертизи.
У подальшому, а саме 25.03.2026 у ході судового засідання адвокат ОСОБА_4 пояснив, що клопоче про призначення повторної комісійної будівель-технічної експертизи по Договору №173/20 від 01.06.2020, автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (63710000 - 9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту), висновок первинної будівельно-технічної експертизи за №1964/1965/22-26/358/359/23-26 від 01.02.2023. Мотиви призначення саме повторної комісійної будівель-технічної експертизи адвокат ОСОБА_4 детально виклав у своїх письмових поясненнях від 03.03.2026, які долучені до матеріалів справи.
Прокурор заперечив щодо задоволення даного клопотання.
Прокурор зауважив, що на спірні правовідносини не поширюються вимоги пункту 21.9 Зміни № 1, затвердженої наказом від 26.03.2019 № 84 Міністерства регіонального розвитку України, до ДБН В.2.3-4:2015 Автомобільні дороги. Частина І. Проектування. Частина II. Будівництво яким визначено, що з метою встановлення об`єктивних значень товщин асфальтобетонних шарів та фізико-механічних показників
асфальтобетону при прийманні закінчених робіт відбирання кернів потрібно здійснювати у період не раніше ніж через добу та не пізніше шести місяців після влаштування відповідних шарів. Прокурор зауважив, що вимоги зазначеного ДБН поширюються на правовідносини щодо приймання-передачі виконаних робіт, а не щодо контролю товщин асфальтобетону (дорожнього покриття).
Крім того, прокурор зауважив, що неможливо проводити оцінку без кернування дороги, оскільки у такому випадку відсутні об`єктивні відомості про товщину асфальтобетону.
Захисники та обвинувачені підтримали клопотання та просили суд задовольнити їх.
Заслухавши учасників судового провадження, суд вважає, що з підстав наведених у клопотанні обвинуваченого ОСОБА_8 та захисника обвинуваченого ОСОБА_7 - адвоката ОСОБА_4 , вбачається необхідність з`ясування обставин та інформації зазначеної у клопотаннях учасників, а також необґрунтованість та неврахування всіх даних, на час проведення попередньої експертизи, що має значення для даного кримінального провадження, клопотання слід задовольнити та призначити по справі повторну комісійну будівельно-технічну експертизу по Договору №173/20 від 01.06.2020.
Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених КПК України. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків (ч.ч. 2, 6 ст. 22 КПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 332 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам.
Суд має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам незалежно від наявності клопотання, якщо: 1) суду надані кілька висновків експертів, які суперечать один одному, а допит експертів не дав змоги усунути виявлені суперечності; 2) під час судового розгляду виникли підстави, передбачені частиною другою статті 509 цього Кодексу; 3) існують достатні підстави вважати висновок експерта (експертів) необґрунтованим чи таким, що суперечить іншим матеріалам справи або викликає інші обґрунтовані сумніви в його правильності.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 242 КПК України, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження необхідні спеціальні знання, за зверненням сторони кримінального провадження або за дорученням слідчого судді чи суду проводиться експертиза.
Відповідно до п. 1.2.14 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (далі - Інструкція), затвердженої Наказом Міністерства Юстиції України № 53/5 від 08 жовтня 1998 року, повторною є експертиза, під час проведення якої досліджуються ті самі об`єкти і вирішуються ті самі питання, що й при проведенні первинної (попередніх) експертизи (експертиз).
Статтею 4 Закону України Про судову експертизу встановлено, що правильність висновку судового експерта забезпечується, зокрема, можливістю призначення повторної експертизи.
Суд враховує, що встановлення належного виконання експлуатаційного утримання у вигляді влаштування тонкошарового покриття з литої мінерально-емульсійної суміші, має істотне значення для кримінального провадження з точки зору доведення чи спростування вини обвинувачених у вчиненні інкримінованого їм злочину, тому з метою забезпечення вимог ст. ст. 2, 9 КПК України щодо обов`язку суду забезпечення всебічного, повного та неупередженого судового розгляду, та з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Разом з тим, суд враховуючи доводи клопотання приходить до висновку про неповноту проведеного дослідження, поза як експертом ОСОБА_15 у судовому засіданні зауважено, що він самостійно дослідження в частині товщини влаштованого тонкошарового покриття не проводив, покладався на протоколи випробовування матеріалів складені ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс». Експерт ОСОБА_15 не зміг надати відповіді на питання щодо допустимості застосування до ЛЕМС методів контролю встановлених щодо асфальтобетону, зауваживши, що він виходив з протоколів випробовування матеріалів.
ДСТУ Б В.2.7-319:2016 не може застосовуватись за аналогією, до тонкошарових покриттів з литих мінерально-емульсійних сумішей оскільки, жодним нормативним актом не передбачено можливості застосування ДСТУ за аналогією.
Як вбачається з протоколів відбирання зразків фактично відбирались керни з литих емульсійно-мінеральних сумішей.
Згідно з протоколами випробувань матеріалів, у ході яких встановлювалась товщина, вимірювання товщини ЛЕМС проводиться аналогічно, як і для асфальтобетону згідно ДСТУ Б В.2.7-319:2016, через відсутність регламентованого методу вимірювань товщини шарів зносу з литих емульсiйно-мiнеральних cyмiшей.
Відповідно до п. 1.1 ДСТУ Б В.2.7-319:2016 «Суміші асфальтобетонні і асфальтобетон дорожній та аеродромний. Методи випробувань», даний стандарт встановлює методи випробувань матеріалів, що використовують для влаштування верхніх та нижніх шарів покриття автомобільних доріг загального користування, аеродромів, мостів, вулиць і доріг міст інших населених пунктів відомчих (технологічних) автомобільних доріг та автомобільних доріг на приватних територіях і поширюється на: асфальтобетонні суміші та асфальтобетон (в тому числі, на основі дорожніх бітумів модифікованих полімерами); щебенево-мастикові асфальтобетонні суміші та асфальтобетон (в тому числі, на основі дорожніх бітумів модифікованих полімерами); литі асфальтобетонні суміші та литий асфальтобетон.
У свою чергу, асфальтобетон та емульсiйно-мiнеральні cyмiшi мають різний хімічний склад, різні фізико-механічні властивості та різні нормативні вимоги до методів їх контролю.
Тому, помилковим є застосування до шарів зносу влаштованих із емульсiйно-мiнеральної cyмiшi по аналогії ДСТУ Б В.2.7-319:2016.
Згідно п.1.2 ДСТУ Б В.2 7-319, методи випробувань використовуються при: проектуванні складів асфальтобетонних сумішей; контролі якості сумішей, виготовлених у виробничих умовах; контролі якості укладання та ущільнення сумішей; контролі якості асфальтобетонів, відібраних з дорожніх шарів у вигляді вирубок чи кернів шляхом випробування спеціально підготовлених або виготовлених з них зразків. При цьому, вимоги ДСТУ Б В.2 7-319 регламентують визначення фізико-механічних характеристик матеріалів, таких як: густина; водонасичення; залишкова пористість; границя міцності на стиск, розтяг при вигині тощо.
Відповідно, вимогами ДСТУ Б В.2.7-319 не установлені методи контролю як за обсягом використання сумішей асфальтобетонних і асфальтобетонів, загалом, так і ЛЕМС для влаштування шару зносу дорожнього покриву, зокрема.
При цьому, для захисних шарів зносу передбачено окремі норми які регулюють влаштування захисних шарів зносу та методи контролю за якістю та обсягами.
Так, згідно п. 5.2.3 ДСТУ-Н Б В.2.3-38:2016 «Настанова з влаштування шарів зносу покриття дорожнього одягу автомобільних доріг» товщина шару дорівнює висоті щебінки найкрупнішої фракції, що входить у склад мінерального заповнювача і може складати від 5мм до 10 мм.
Зазначене підтвердив допитаний в якості спеціаліста ОСОБА_16 .
Окремо необхідно зауважити, що допитаний у судовому засіданні в якості спеціаліста - директор ПП
«Лабараторія ЗахідДорСервіс» ОСОБА_17 вказав на неможливість контролю за обсягом використаних матеріалів при влаштуванні шару зносу з ЛЕМС шляхом відбору проб, зокрема шляхом кернування.
Отже, необхідно прийти до висновку про неповноту проведених експертиз, та доцільність призначення та проведення повторних експертиз.
В частині надання дослідження протоколів відібрання зразків для експертизи та протоколів дослідження матеріалів суд враховує наступне.
Як зазначено вище, ДСТУ Б В.2.7-319:2016 не може застосовуватись за аналогією, до тонкошарових покриттів з литих мінерально-емульсійних сумішей.
Разом з тим, протоколи відібрання зразків для експертизи та протоколи дослідження матеріалів були виконані із застосуванням ДСТУ Б В.2.7-319:2016 яке не може застосовуватись для контролю тонкошарового покриття влаштованого з литої мінерально-емульсійної суміші.
Тому, суд приходить до висновку про доцільність неврахування результатів дослідження кернів асфальтобетонного покриття, проведеного ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс» та відображених у протоколах випробувань матеріалів.
Крім того, суд звертає увагу, що будівельно-технічна експертиза, яку ініціює сторона захисту, є саме повторною комісійною з огляду на таке: відповідно до пункту 1.2.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5, згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи.
Повторною є експертиза, під час проведення якої досліджуються ті самі об`єкти і вирішуються ті самі питання, що й при проведенні первинної (попередніх) експертизи (експертиз).
Комісійною є експертиза, яка проводиться двома чи більшою кількістю експертів, що мають кваліфікацію судового експерта за однією експертною спеціалізацією (фахівцями в одній галузі знань). Комісія експертів може утворюватися органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), або керівником експертної установи.
Комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). До проведення таких експертиз у разі потреби залучаються як експерти експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.
Відтак, якщо галузь знань одна, а саме експертна спеціальність 10.6 «Дослідження об`єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів», то експертиза не є комплексною. Якщо для проведення цієї експертизи залучаються фахівці (два і більше) в одній галузі знань, то вона вважається комісійною.
Відповідно до частини 8 ст. 101 КПК України, якщо для проведення експертизи залучається кілька експертів, експерти мають право скласти один висновок або окремі висновки.
А з огляду на те, що під час проведення ініційованої експертизи будуть досліджуватися ті самі об`єкти (матеріали) і вирішуватимуться ті самі питання, що й при проведенні первинної експертизи, ця експертиза вважається повторною комісійною.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 56, 242, 332, 350 КПК України, суд -
у х в а л и в :
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_8 та захисника обвинуваченого ОСОБА_7 - адвоката ОСОБА_4 про призначення повторної комісійної будівельно-технічної експертизи по Договору № 173/20 від 01.06.2020, автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212 (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (63710000 - 9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту), висновок первинної будівельно-технічної експертизи за №1964/1965/22-26/358/359/23-26 від 01.02.2023 - задовольнити.
Призначити по кримінальному провадженню № 686/4297/24 (№12023240000000209) по обвинуваченню ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, повторну комісійну будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручити Національному науковому центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» E-mail: nncise@nncise.org.ua ( 61177, м. Харків, вул. Золочівська, 8-А)
На вирішення експертам поставити наступні запитання:
1) Який перелік, обсяги та вартість фактично наданих послуг (виконаних робіт) по об`єкту «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212» (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші), (63710000 - 9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) відповідно до Договору №173/20 від 01.06.2020, із урахуванням укладених додаткових угод (без урахування результатів дослідження кернів асфальтобетонного покриття, проведеного ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс» та відображених у протоколі №АБК03ГУНП Хмельницька область/022 випробувань матеріалів від 09.11.2022) ?
2) Чи відповідають перелік, обсяги та вартість фактично наданих послуг (виконаних робіт) по об`єкту: «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212» (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші), (63710000 - 9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) відповідно до Договору №173/20 від 01.06.2020, із урахуванням укладених додаткових угод, переліку, обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною документацією, а також первинною звітною документацією із будівництва (довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (типова форма КБ-3)), за актами приймання виконаних будівельних робіт (типова форма КБ-2в) (без урахування результатів дослідження кернів асфальтобетонного покриття, проведеного ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс» та відображених у протоколі №АБК03ГУНП Хмельницька область/022 випробувань матеріалів від 09.11.2022) ?
3) Якщо не відповідають, то в якій частині та на яку суму ?
4) Який перелік, обсяги та вартість фактично наданих послуг (виконаних робіт) по об`єкту «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212» (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші), (63710000 - 9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) відповідно до Договору №173/20 від 01.06.2020, із урахуванням укладених додаткових угод ?
5) Чи відповідають перелік, обсяги та вартість фактично наданих послуг (виконаних робіт) по об`єкту: «Експлуатаційне утримання автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212» (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші), (63710000 - 9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) відповідно до Договору №173/20 від 01.06.2020, із урахуванням укладених додаткових угод, переліку, обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною документацією, а також первинною звітною документацією із будівництва (довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (типова форма КБ-3)), за актами приймання виконаних будівельних робіт (типова форма КБ-2в), якщо не відповідають, то в якій частині та на яку суму ?
При проведенні експертизи не досліджувати та не використовувати результати лабораторних досліджень ПП «Лабраторія ЗахідДорСервіс» - протоколи відібрання зразків для експертизи та дослідження цих зразків (які наявні в матеріалах судової справи), що стосуються Договору №173/20 від 01.06.2020, а саме:
Протокол відібрання зразків для експертизи від 27.09.2022 (с. Розсоша Хмельницького району), ділянка автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир -Чернівці на ділянці км 190+323 - км 192+212;
Протокол №АБК03ГУНП Хмельницька область/022 випробувань матеріалів від 09.11.2022 ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс».
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за відмову від виконання без поважних причин покладених на них обов`язків та дачу завідомо неправдивого висновку за ст. ст. 384, 385 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1