Рішення № 135609069, 06.04.2026, Крижопільський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
06.04.2026
Номер справи
134/1697/25
Номер документу
135609069
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 134/1697/25

2/134/55/2026

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

27 березня 2026 року с-ще Крижопіль

Крижопільський районний суд Вінницької області

у складі: головуючої судді Кантонистої О.О.

за участю: секретаря судового засідання Васільєвої Н.Г.

представника позивача адвоката Чудака В.Д.

представника відповідача Мрочко Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Крижопіль в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» про захист прав споживачів, визнання протиправним та скасування рішення комісії по розгляду Акта про порушення ПРРЕЕ,

встановив:

22 жовтня 2025 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» (далі АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО») про захист прав споживачів, визнання протиправним та скасування рішення комісії по розгляду Акта про порушення ПРРЕЕ.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що він є власником земельної ділянки площею 0,2388 га, кадастровий номер 0521980800:07:001:0045, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Зазначена земельна ділянка набута ним у власність на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Крижопільського районного нотаріального округу Питель М.С. 20 липня 2020 року за р.№ 1027.

Оскільки він мав намір збудувати на цій земельній ділянці житловий будинок (згідно з цільовим призначенням земельної ділянки), 19 жовтня 2023 року між ним, як побутовим споживачем, та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» (далі ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ») укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 201000062 шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Таким чином, саме ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» є постачальником електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 . За цією адресою він проживає та споживає електроенергію як побутовий споживач, при цьому будівництво об`єкта ще не завершене та не введене в експлуатацію.

15 серпня 2025 року працівниками СО «Тульчинські ЕМ», яка є філією АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО», було складено Акт про порушення № 07988, згідно з яким вони начебто виявили порушення ним п. 2.3.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), а саме: споживання електричної енергії на непобутові потреби.

Того ж дня його було запрошено на засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, призначене на 28 серпня 2025 року о 10 годині в СО «Тульчинські ЕМ» (Крижопільська дільниця).

На засіданні комісії він повідомив, що будь-якою підприємницькою діяльністю за адресою: АДРЕСА_1 не займається та використовує електричну енергію за цією адресою виключно для побутових потреб, про що подав відповідну письмову заяву.

За результатами засідання комісія вирішила зобов`язати працівників СО «Тульчинські ЕМ» Крижопільської дільниці, відповідно до п. 2.3.12 ПРРЕЕ зі змінами згідно Постанови № 891 від 18 червня 2025 року, обстежити внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об`єкті споживача на предмет споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби. Обстеження провести до 24.09.2025, фото- і відеоматеріали та акт обстеження надати на розгляд комісії для прийняття рішення. Засідання комісії було перенесено на 25 вересня 2025 року об 11 годині.

23 вересня 2025 року працівники СО «Тульчинські ЕМ» без попередження прибули на його земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 . Він надав їм повний доступ до житлового будинку та господарської будівлі, які продовжують перебувати у стадії будівництва, для обстеження внутрішніх електричних мереж та струмоприймачів. Після обстеження працівники СО «Тульчинські ЕМ» склали Акт технічної перевірки № 641287, у якому зазначено: «проведено обстеження внутрішньобудинкової мережі, зауважень не виявлено».

25 вересня 2025 року він прибув до СО «Тульчинські ЕМ» на засідання комісії, яке розпочалося об 11 год. 40 хв., і від нього одразу почали вимагати надати допуск до земельної ділянки для проведення ще одного обстеження, на що він погодився.

Того ж дня о 13 год. 00 хв. до нього прибули п`ятеро працівників СО «Тульчинські ЕМ», які в черговий раз оглянули домоволодіння. Обстеживши всі приміщення, зокрема ті, куди не змогли потрапити 23 вересня 2025 року, вони почали вимагати допуску до інших приміщень господарської будівлі, про які раніше не йшлося. Він пояснив, що в цих приміщеннях електромережі не заведені, струмоприймачів немає, а подача електроенергії здійснюється від генератора, який на той час працював, оскільки всередині триває будівництво.

Такі доводи не задовольнили працівників СО «Тульчинські ЕМ» і вони склали, точніше заповнили, Акт № 17 про недопуск до внутрішньобудинкових електричних мереж, який уже був надрукований, незважаючи на те, що в тих приміщеннях, куди вони не були допущені, немає внутрішньобудинкових електричних мереж, що було їм фактично продемонстровано.

Після цього вони повернулися до СО «Тульчинські ЕМ» (Крижопільська дільниця), де засідання комісії продовжилося та в результаті комісія вирішила: зобов`язати споживача, згідно з п. 2.3.12 ПРРЕЕ зі змінами відповідно до Постанови № 891 від 18 червня 2025 року, протягом місяця від дати складення Акта про порушення ПРРЕЕ укласти договір про розподіл та передачу електричної енергії на непобутові потреби; згідно з п. 2.3.12 ПРРЕЕ зі змінами відповідно до Постанови № 891 від 18 червня 2025 року, провести перерахунок спожитих 9010 кВт*год за період 138 днів по споживачу ОСОБА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , по непобутовому тарифу.

25 вересня 2025 року ним було подано заяву-заперечення на ім`я директора СО «Тульчинські ЕМ», у якій він просив скасувати рішення комісії, оформлене протоколом № 216 від 25.09.2025, однак відповіді на неї досі не отримав.

Зазначене рішення комісії позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки жодних порушень ПРРЕЕ ним не допущено та будь-які докази таких порушень відсутні. Дії працівників СО «Тульчинські ЕМ» Крижопільської дільниці, які є представниками відповідача, позивач вважає неправомірними, оскільки між ним та відповідачем відсутні будь-які договірні чи недоговірні правовідносини і відповідач не продає йому електроенергію.

Крім того, комісія, здійснивши перерахунок спожитої електроенергії, послалася у своєму рішенні на п. 2.3.12 ПРРЕЕ із змінами відповідно до Постанови № 891 від 18 червня 2025 року, при цьому не взяла до уваги, що вказана постанова набирає чинності з 01 липня 2025 року, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, крім абзацу двадцять сьомого пункту 2 Змін до Правил, який набирає чинності з 01 листопада 2025 року.

Отже, навіть у випадку можливого порушення п. 2.3.12 ПРРЕЕ, перерахунок мав би проводитися лише з 01 липня 2025 року ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ», а АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО».

З огляду на викладене, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії СО «Тульчинські ЕМ» АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» з розгляду Акта про порушення ПРРЕЕ № 07988 від 15.08.2025, оформлене протоколом № 216 від 25.09.2025.

Ухвалою судді Крижопільського районного суду від 24 жовтня 2025 року відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

Крім того, ухвалою судді Крижопільського районного суду від 24 жовтня 2025 року відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову, яка надійшла одночасно з позовною заявою.

10 листопада 2025 року від представника відповідача Мрочко Т.О. через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, у якому вона просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Обґрунтовуючи заперечення проти заявлених позовних вимог, представник відповідача зазначає, що твердження ОСОБА_1 про те, що він споживає електричну енергію за адресою: АДРЕСА_1 для задоволення власних побутових потреб, не відповідають дійсності та спрямовані на ухилення від відповідальності за порушення ПРРЕЕ.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про ринок електричної енергії» розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. З 01 січня 2019 року на території Вінницької області розпочав діяльність оператор системи розподілу АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО», яке здійснює діяльність виключно з надання послуг з розподілу електричної енергії на території Вінницької області. У разі підписання споживачем заяви-приєднання, сплати рахунку оператора, а також у разі фактичного споживання ним електричної енергії з 01.01.2019, вважається, що споживач фактично приєднався до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Так, у п. 2.2 договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 201000062, який позивач долучив до позовної заяви, вказано, що обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії.

Отже, доводи позивача про те, що у нього немає жодних правовідносин з відповідачем, є безпідставними.

Відповідно до абз. 8 п. 2.3.12 ПРРЕЕ, у разі виявлення оператором системи фактів споживання (використання) побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби (цілі), для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено законодавством) оператор системи складає акт про порушення цих Правил.

Оскільки 15 серпня 2025 року представники ОСР виявили у побутового споживача ОСОБА_1 використання електричної енергії на непобутові потреби, ними складено Акт про порушення № 07988.

Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби у даному випадку є фотографії, зроблені представниками ОСР, на яких зображено господарську будівлю розміром 18 х 50 м, яка явно не призначена для обслуговування побутових потреб. Крім того, ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець, про що наявна інформація у вільному доступі на сайті Опендатабот: основний вид діяльності - виробництво готових текстильних виробів, крім одягу; додаткові - інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, неспеціалізована оптова торгівля. Також у вільному доступі наявна інтернет-сторінка з інформацією про продаж товарів, на якій зазначено контактну інформацію компанії SOKOLOV UKARAINE, включно з номерами телефонів, зокрема дирекція +380967717771. Цей же номер телефону позивач зазначив у своєму позові як засіб зв`язку.

Твердження позивача про те, що Акт № 17 про недопуск до внутрішньобудинкових електричних мереж складено безпідставно, спростовується відеозаписом, на якому зафіксовано, що на земельній ділянці побудована велика господарська будівля, всередину якої позивач представників ОСР не допустив.

Абзац 14 п. 2.3.12 ПРРЕЕ передбачає, що у разі наявності підтверджених фактів споживання (використання) споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та недопуску споживачем представників оператора системи на об`єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об`єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.

У протоколі № 216 засідання комісії СО «Тульчинські ЕМ» АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» від 25.09.2025 зазначено, що перерахунок здійснюється згідно з п. 2.3.12 ПРРЕЕ зі змінами, внесеними Постановою від 19 червня 2024 року № 1142, а не, як стверджує позивач, Постановою № 891 від 18 червня 2025 року.

Крім того, позивач додав до позовної заяви рахунки за спожиту електричну енергію, згідно з якими споживання становить: за березень 1882 кВт*год, за квітень 1324 кВт*год, за травень 2495 кВт*год, за червень 1825 кВт*год, за липень 2377 кВт*год, за серпень 1681 кВт*год, що додатково підтверджує споживання електричної енергії споживачем не лише на побутові потреби. Споживаючи електроенергію в таких значних обсягах, позивач мав би звернутися до оператора системи з відповідною заявою для організації окремого обліку споживання електроенергії на непобутові потреби та оформлення акта розподіленої електричної енергії. Організація такого обліку здійснюється шляхом створення умовних (віртуальних) точок комерційного обліку для побутових і непобутових потреб з використанням існуючого засобу вимірювальної техніки.

Підпунктом 6 пункту 3 постанови КМУ № 409 встановлено, для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях (будинках): у житлових приміщеннях (будинках), крім тих, що зазначені в абзацах третьому - шостому цього підпункту, - 70 кВтг на місяць на сім`ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВтг на місяць на кожного іншого члена сім`ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВтг на місяць; обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води - 110 кВтг на місяць на сім`ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім`ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 230 кВтг на місяць; обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 130 кВтг на місяць на сім`ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім`ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 250 кВтг на місяць; не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 100 кВтг на місяць на сім`ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВтг на місяць на кожного іншого члена сім`ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 220 кВтг на місяць; у селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, - 30 кВтг на місяць на одну особу.

За таких обставин, працівниками АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» під час здійснення перевірки, складення Акта про порушення та оформлення рішень комісії по розгляду актів про порушення дотримано усіх вимог чинного законодавства та жодним чином не було порушено прав та охоронюваних законом інтересів позивача, як споживача електричної енергії.

18 листопада 2025 року від представника позивача адвоката Чудака В.Д. через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив, у якій він вказує, що відповідачем не зазначено на підставі якого законодавчого чи підзаконного акта 15 серпня 2025 року проводилося обстеження домогосподарства позивача та яким чином було виявлено використання електричної енергії на непобутові потреби. З відзиву можна зробити висновок, що підставою для складання акта про порушення стали виключно припущення, жодного підтвердженого факту споживання (використання) позивачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби відповідачем не доведено.

Крім того, безпідставним є посилання у відзиві на п. 3 постанови КМУ № 409, оскільки даний пункт встановлює соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а не є максимальною нормою споживання електричної енергії.

Враховуючи, що рішення за результатами розгляду Акта про порушення ПРРЕЕ № 07988 від 15.08.2025 приймалося комісією 25 вересня 2025 року, вона мала б керуватися п. 2.3.12 ПРРЕЕ в редакції Постанови КМУ «Про затвердження Змін до правил роздрібного ринку електричної енергії» № 891 від 18.06.2025, а не п. 2.3.12 ПРРЕЕ в редакції Постанови КМУ «Про затвердження Змін до постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312» № 1142 від 19.06.2024.

19 грудня 2025 року від представника позивача адвоката Чудака В.Д. до суду надійшли пояснення щодо виконання ухвали суду від 12 грудня 2025 року про надання доказів, за якою адресою позивач здійснює підприємницьку діяльність як ФОП.

Так, представник позивача зазначає, що згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням ФОП ОСОБА_1 є адреса: АДРЕСА_2 .

Під час державної реєстрації як фізична особа-підприємець ОСОБА_1 планував займатися підприємницькою діяльністю, зокрема за основним видом діяльності КВЕД 13.92 «Виробництво готових текстильних виробів, крім одягу», однак у зв`язку зі збройною агресією російської федерації проти України та істотною зміною соціально-економічних умов ці плани не були реалізовані. ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність виключно дистанційно, що має посередницький характер та полягає у пошуку товарів на інтернет-ресурсах за нижчою ціною і подальшій організації їх реалізації кінцевим споживачам. При цьому ОСОБА_1 виступає посередником між виробниками або постачальниками та кінцевими покупцями, спілкуючись з ними в телефонному режимі, приймає та оформляє замовлення, а його дохід формується у вигляді різниці між ціною придбання та ціною реалізації товару. Зазначена діяльність здійснюється без використання нежитлових приміщень, виробничого обладнання, складських приміщень або торговельних площ та не передбачає використання електроенергії. За місцем свого проживання позивач використовує електричну енергію виключно для побутових потреб.

Ухвалою Крижопільського районного суду від 12 січня 2026 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача адвокат Чудак В.Д. підтримав позовні вимоги за обставин, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Наголошує, що підставою для складання акта про порушення ПРРЕЕ стали виключно припущення, жодного підтвердженого факту споживання електроенергії позивачем на непобутові потреби відповідачем не доведено. Крім того, у судових дебатах представник позивача зробив заяву про те, що докази на підтвердження розміру понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу будуть подані протягом п`яти днів п ухвалення рішення суду.

Представник відповідача Мрочко Т.О. просила відмовити у задоволенні позову з підстав, наведених у відзиві на позов.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_2 показав, що він працює на посаді інженера з технічного аудиту СО «Тульчинські ЕМ» (Крижопільська дільниця). 15 серпня 2025 року під час обстеження об`єкта за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено факт споживання електричної енергії на непобутові потреби. Перевірка проводилася у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 споживав значний обсяг електроенергії, як для побутового споживача, та в ході її проведення було виявлено, що на території замість житлової будівлі знаходиться, так би мовити, ангар зовсім не схожий на житловий будинок. На територію заїхала фура, яка розвантажила пісок. Обстеження проводили троє працівників ОСР: він (свідок), ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . При обстеженні був присутній споживач ОСОБА_1 . Вони провели контрольний огляд засобу обліку, зафіксували показники, після чого повідомили про складання акта про невідповідність споживання електроенергії тарифам, які передбачені для побутових потреб, на що ОСОБА_1 відповів, що йому потрібно проконсультуватися з адвокатом та пішов до будинку і вже не повернувся. Підставою для складання акта про порушення стало те, що будівля не схожа на домогосподарство, у якому можна проживати. Він також був присутній при повторному обстеженні будівлі, коли ОСОБА_1 надав частковий доступ до приміщення. На думку свідка, ОСОБА_1 не проживає за вказаною адресою та використовує електроенергію на непобутові потреби.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 показав, що він працює на посаді провідного інженера з розподілу електричної енергії СО «Тульчинські ЕМ» (Крижопільська дільниця). 15 серпня 2025 року працівники СО «Тульчинські ЕМ» (Крижопільська дільниця) інженери з технічного аудиту ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 провели обстеження об`єкта за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки згідно з ПРРЕЕ раз у півроку проводиться контрольний огляд приладів обліку та раз у три роки - технічна перевірка засобу комерційного обліку. У даному випадку підставою для перевірки слугувало те, що будівля за вказаною адресою не схожа на житловий будинок. Крім того, були отримані відомості з інших джерел, що за цією адресою ОСОБА_1 здійснюється підприємницька діяльність. За результатами проведення огляду було зафіксовано, що електрична енергія споживається ОСОБА_1 на непобутові потреби, оскільки він не допустив працівників ОСР до всієї будівлі для обстеження внутрішньобудинкових мереж. При складанні акта про порушення працівники ОСР фактично лише візуально бачили будівлю та зняли показники з приладу обліку, що знаходиться за межами території домогосподарства. Оскільки на засіданні комісії ОСОБА_1 повідомив, що не займається підприємницькою діяльністю та використовує електроенергію для побутових потреб, 23 вересня 2025 року було повторно проведено обстеження об`єкта за адресою: АДРЕСА_1 . При цьому, ОСОБА_1 надав доступ до об`єкта частково. 25 вересня 2025 року ОСОБА_1 знову відмовився надати доступ до всієї будівлі, мотивуючи тим, що у приміщенні господарської будівлі проводяться ремонтні роботи і вона не має технічного зв`язку з внутрішньобудинковими електричними мережами, оскільки електроенергія туди надходить від генератора. У зв`язку з цим було складено акт про недопуск до внутрішньобудинкових електричних мереж, який комісія також взяла до уваги під час прийняття оскаржуваного рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 244 ЦПК України після судових дебатів суд оголошує про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час його проголошення в цьому судовому засіданні. У виняткових випадках залежно від складності справи суд може відкласти ухвалення та проголошення судового рішення на строк не більше десяти днів з дня переходу до стадії ухвалення судового рішення, оголосивши дату та час його проголошення. Відтак, після судових дебатів, враховуючи предмет спору та обставини справи, суд вирішив відкласти ухвалення та проголошення судового рішення і оголосив, що судове рішення буде проголошено 06.04.2026 о 10 год. 30 хв.

Заслухавши пояснення представників сторін, покази свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 20 липня 2020 року, посвідченим приватним нотаріусом Крижопільського районного нотаріального округу Питель М.С. 20 липня 2020 року за р.№ 1027, позивач набув у власність земельну ділянку площею 0,2388 га, кадастровий номер 0521980800:07:001:0045, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

17 травня 2021 року позивач звернувся до начальника управління житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, благоустрою, комунальної власності та захисту довкілля Крижопільської селищної ради з письмовою заявою про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки загальною площею 0,2388 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на об`єкт будівництва господарську будівлю, а 15 лютого 2022 року на житловий будинок.

Будівельні паспорти видані відповідно 27 травня 2021 року та 24 лютого 2022 року і містять відомості про об`єкт будівництва, його технічні характеристики, місце розташування.

18 вересня 2023 року між ОСОБА_1 та АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії № 201000062 шляхом підписання ОСОБА_1 заяви-приєднання. Адресою об`єкта, за якою надаються послуги, зазначено: АДРЕСА_1 . Дозволена потужність 16 кВт (а. с. 51-52).

19 жовтня 2023 року позивач ОСОБА_1 , як побутовий споживач, уклав з ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» Договір № 201000062 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, а також підписав заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (Додаток № 1), відповідно до якої адресою об`єкта постачання визначено: АДРЕСА_1 , початок постачання з 19 жовтня 2023 року (а. с. 29).

Додатком № 3 до Договору погоджено комерційну пропозицію № 2.1.1.2 для побутових споживачів, які відносяться до сегменту ринку, обов`язки постачання якому покладені на постачальника універсальної послуги (а. с. 30).

Згідно з Актом про порушення № 07988, 15 серпня 2025 року за результатами проведення представниками СО «Тульчинські ЕМ» АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» контрольного огляду засобу обліку № 12996414 за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено порушення п. 2.3.12 ПРРЕЕ, пп. 20 п. 5.5.5 п. 5.1.20 ККО, а саме: використання електричної енергії на об`єкті побутового споживача на непобутові потреби. Від підпису вказаного акта позивач відмовився, що засвідчено підписом свідка ОСОБА_6 . Додатком до акта зазначено: фотознімки (10 шт.) та відеозйомка (1 шт) (а. с. 39-40).

Того ж дня позивача було запрошено на засідання комісії по розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ на 10 год. 00 хв. 28.08.2025 в СО «Тульчинські ЕМ» (Крижопільська дільниця) (а. с. 41).

28 серпня 2025 року позивач подав заяву на ім`я директора СО «Тульчинські ЕМ», у якій зазначив, що на належній йому земельній ділянці по АДРЕСА_1 розташовані житловий будинок та господарська споруда, які використовують електричну енергію виключно для побутових потреб його сім`ї (освітлення, побутова техніка, електроінструменти). За цією адресою не зареєстровано ФОП чи юридичну особу, відсутні ознаки провадження підприємницької діяльності (рекламні вивіски, працівники, клієнти, потік транспорту). Натомість здійснюється будівництво та реконструкція житлового будинку і господарської споруди для особистих потреб, не пов`язаних із здійсненням підприємницької діяльності. Споживання електричної енергії здійснюється в межах дозволеної договірної потужності 16 кВт, порушення правил експлуатації відсутні, перевищення встановленого ліміту не зафіксовано. У зв`язку з цим просить підтвердити його статус побутового споживача та зберегти застосування тарифів, встановлених для населення (а. с. 43-44).

За результатами засідання комісії СО «Тульчинські ЕМ» АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» з розгляду Акта про порушення ПРРЕЕ № 07988 від 15.08.2025 прийнято рішення, оформлене протоколом № 192 від 28.08.2025, згідно з яким зобов`язано працівників СО «Тульчинські ЕМ» Крижопільської дільниці, відповідно до п. 2.3.12 ПРРЕЕ зі змінами згідно Постанови № 891 від 18 червня 2025 року, обстежити внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об`єкті споживача на предмет споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби. Обстеження провести до 24.09.2025, фото- і відеоматеріали та акт обстеження надати на розгляд комісії для прийняття рішення. Засідання комісії перенесено на 25.09.2025 об 11 год. (а. с. 42).

На виконання зазначеного рішення представники СО «Тульчинські ЕМ» АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» 23 вересня 2025 року прибули на об`єкт споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , де за результатами обстеження склали Акт № 641287, відповідно до якого під час перевірки внутрішньобудинової мережі зауважень не виявлено (а. с. 46).

З Акта № 17 про недопуск до внутрішньобудинкових електричних мереж від 25 вересня 2025 року вбачається, що споживач ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , не надав доступу для обстеження на предмет використання електричної енергії на непобутові потреби всієї загальної внутрішньобудинкової електричної мережі, а лише її частини (а. с. 74).

25 вересня 2025 року комісія СО «Тульчинські ЕМ» АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» з розгляду Акта про порушення ПРРЕЕ № 07988 від 15.08.2025 прийняла рішення, відповідно до якого зобов`язано споживача ОСОБА_1 , згідно з п. 2.3.12 ПРРЕЕ зі змінами відповідно до Постанови від 19 червня 2024 року № 1142, протягом місяця від дати складення Акта про порушення ПРРЕЕ укласти договір про розподіл та передачу електричної енергії на непобутові потреби. Також вирішено, згідно з п. 2.3.12 ПРРЕЕ зі змінами відповідно до Постанови від 19 червня 2024 року № 1142, провести перерахунок спожитих 9010 кВт*год за період 138 днів по споживачу ОСОБА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , по непобутовому тарифу. Зазначене рішення оформлене протоколом № 216 від 25 вересня 2025 року (а. с. 48-49).

Позивачем було вжито заходів досудового врегулювання спору шляхом подання 29 вересня 2025 року на ім`я директора СО «Тульчинські ЕМ» АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» заяви-заперечення з проханням скасувати протокол № 216 від 25 вересня 2025 року (а. с. 50).

30 вересня 2025 року ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» на підставі протоколу комісії № 216 від 25 вересня 2025 року з розгляду Акта про порушення ПРРЕЕ № 07988 від 15 серпня 2025 року здійснило коригуючий рахунок по юридичному тарифу за період з 01.04.2025 по 01.09.2025 на суму 61 469,72 грн (а. с. 38).

Згідно зі статтею 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною першою статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Правовідносини, що виникають при купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії врегульовані Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII, а також Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312.

Відповідно до частини першої статті 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до частини першої та другої статті 614 ЦК України, особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання.

Як зазначено в преамбулі Закону України «Про ринок електричної енергії», цей закон визначають правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулюють відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу (ст. 4 Закону «Про ринок електричної енергії»).

Відповідно до ч. 6 ст. 56 Закону «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Споживачем, згідно з п. 84 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», є фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Згідно з п. 62 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електроенергії» побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Відповідно до п. 47 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електроенергії» непобутовий споживач - фізична особа-підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання.

Згідно з ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електроенергії» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) споживач зобов`язаний: сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; надавати стороні, з якою укладено договір про постачання/купівлю-продаж електричної енергії, інформацію про максимальну дозволену потужність споживання власних об`єктів споживання за договором з оператором системи розподілу/оператором системи передачі, якщо така потужність дозволяє споживати 600 ГВт·год на рік та більше при максимальній виробничій потужності споживання (цілодобове споживання протягом року); не здійснювати несанкціонований відбір електричної енергії.

ПРРЕЕ регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Для фіксації факту порушення на об`єкті споживача правил ПРРЕЕ складається акт про порушення.

Згідно з п. 2.3.12 ПРРЕЕ, споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком.

Окремі фізичні точки комерційного обліку мають бути забезпечені засобами вимірювальної техніки, які дають можливість організувати комерційний облік за відповідним тарифом (ціною) на всій площадці вимірювання.

Вид об`єкта електрифікації та призначення використання електроустановок площадок вимірювання, у тому числі для окремого обліку споживання на непобутові потреби, відображаються в паспорті точки розподілу/передачі.

У разі зміни потреб споживання (використання) на об`єкті індивідуального побутового споживача, інформація щодо типу споживання (побутові/непобутові потреби) площадок вимірювання відображається в паспорті точки розподілу/передачі.

Електрична енергія, яка споживається (використовується) на об`єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів за відповідний розрахунковий місяць (незалежно від потужності електроустановки об`єкта такого індивідуального побутового споживача).

У разі споживання (використання) електричної енергії на об`єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби індивідуальний побутовий споживач зобов`язаний звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби та оформлення акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії). Організація обліку має бути здійснена шляхом створення умовних (віртуальних) точок комерційного обліку для побутових та непобутових потреб з використанням існуючого засобу вимірювальної техніки. Обсяги споживання електричної енергії на об`єкті індивідуального побутового споживача на побутові потреби визначаються постачальником послуг комерційного обліку розрахунковим шляхом у межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 409. Споживач зобов`язаний надати дані та документи для оформлення акта розподіленої електричної енергії. Оператор системи розглядає таку заяву протягом п`яти робочих днів.

У разі споживання (використання) електричної енергії на об`єкті колективного побутового споживача або іншого споживача (крім індивідуального побутового споживача) за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби (цілі), для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено законодавством), такий споживач має звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби, шляхом встановлення додаткового засобу обліку або створення умовної (віртуальної) точки комерційного обліку. У випадках використання електричної енергії на непобутові потреби для електроустановок потужністю до 0,1 кВт, установлення вузла комерційного обліку на непобутові потреби недоцільне.

У разі виявлення оператором системи фактів споживання (використання) побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби (цілі), для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено законодавством) оператор системи складає акт про порушення цих Правил, у якому зазначаються виявлені факти споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та зобов`язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення. Підтвердженням факту споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби можуть слугувати: отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об`єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet тощо.

При складенні такого акта про порушення оператор системи має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об`єкті споживача на предмет споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби.

Такий акт про порушення розглядається оператором системи у порядку, передбаченому розділом VIII цих Правил.

Порушення у вигляді споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби може бути усунуто шляхом: припинення споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби, що підтверджується актом перевірки (у разі споживання (використання) електричної енергії виключно на побутові потреби); врегулювання договірних відносин з електропостачальником щодо розрахунків за споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби (у разі споживання (використання) електричної енергії виключно на непобутові потреби); врегулювання договірних відносин з електропостачальником щодо розрахунків за споживання (використання) електричної енергії на побутові та непобутові потреби після оформлення акта розподіленої електричної енергії або встановлення додаткового засобу обліку (у разі споживання (використання) електричної енергії на побутові та непобутові потреби).

У разі отримання від споживача повідомлення про припинення ним споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби оператор системи зобов`язаний протягом п`яти робочих днів з дня отримання такого повідомлення здійснити перевірку та зафіксувати припинення споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби на об`єкті побутового споживача, про що складає акт обстеження.

У разі усунення порушення споживачем шляхом припинення ним споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби оператор системи повідомляє електропостачальника протягом одного робочого дня з дня проведення перевірки із зазначенням дати усунення порушення, показів засобу обліку на дату усунення порушення.

У разі наявності підтверджених фактів споживання (використання) споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та недопуску споживачем представників оператора системи на об`єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об`єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.

У разі підтвердження за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж факту споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби у протоколі комісії з розгляду акта про порушення зазначаються зобов`язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення негайно.

Оператор системи надає копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати усунення порушення, величини договірної потужності об`єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку не пізніше наступного робочого дня після розгляду акта про порушення цих Правил на засіданні комісії.

Електропостачальник протягом чотирнадцяти календарних днів на підставі отриманої копії протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил проводить перерахунок вартості за фактично спожиту електричну енергію на об`єкті споживача за період, який складається з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше шести місяців, та з дня виявлення порушення до дня проведення засідання комісії або усунення порушення (якщо порушення усунуто до дня засідання комісії) за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів за відповідні розрахункові місяці.

У разі визнання споживачем факту споживання (використання) ним електричної енергії на непобутові потреби, він складає відповідну письмову заяву та подає її оператору системи та електропостачальнику. У такому випадку за його заявою коригуючий платіжний документ для оплати виставляється за період, який складається з дня, зазначеного споживачем у заяві, але не більше ніж за три роки до дня виявлення порушення цих Правил та з дня виявлення порушення до дня проведення засідання комісії або усунення порушення (якщо порушення усунуто до дня засідання комісії), за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів, що сформувалися у відповідні розрахункові місяці.

У разі несплати коригуючого платіжного документа у тридцятиденний строк з дня його отримання постачання електричної енергії такому споживачу припиняється за ініціативою електропостачальника в установленому цими Правилами порядку.

З дня розгляду акта на засіданні комісії до дня усунення споживачем порушення (зокрема врегулювання договірних відносин у порядку, передбаченому цим пунктом Правил) нарахування вартості фактично спожитої електричної енергії споживачем здійснюється електропостачальником за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів, що сформувалися у відповідному розрахунковому місяці.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред`явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред`являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.

Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Згідно з частиною 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статей 77-81, 89 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Верховний Суд неодноразово звертався до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно, цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню у такий спосіб, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги вагоміших доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018 року у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 року у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 року у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 року у справі № 917/2101/17, від 31.03.2021 року у справі № 923/875/19).

Суд критично оцінює посилання сторони позивача про те, що працівники СО «Тульчинські ЕМ» АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» не мали права проводити перевірку дотримання ПРРЕЕ, оскільки АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» здійснює розподіл електричної енергії, а постачальником є ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ».

Так, пунктом 5.1.1 глави 5.1 розділу V ПРРЕЕ операторам системи надано право на безперешкодний доступ до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів; проведення обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів; контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів та інші права.

Тобто, норми ПРРЕЕ надають право відповідачу, як оператору системи розподілу, на проведення контрольних оглядів та технічних перевірок на об`єктах споживачів та на здійснення контролю за додержанням споживачами вимог даного нормативно-правового акта.

Разом з тим, заперечуючи проти позовних вимог, відповідач не надав до суду належних, допустимих та достатніх доказів, які б у своїй сукупності підтверджували факт використання ОСОБА_1 електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 саме на непобутові потреби.

Суд відхиляє посилання АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» щодо значного обсягу споживання електричної енергії ОСОБА_1 як на обставину, що свідчить про її використання на непобутові потреби, оскільки сам по собі обсяг споживання електричної енергії не є належним та достатнім доказом її цільового використання.

Така обставина може мати лише допоміжний характер та не підтверджує факту використання електричної енергії на непобутові потреби у відсутності інших належних і допустимих доказів.

Доводи про те, що будівля, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , не схожа на житловий будинок з господарською будівлею, носять характер припущень.

Сам по собі факт поєднання житлового будинку з господарськими чи допоміжними будівлями, а також наявність таких приміщень у складі єдиного об`єкта нерухомості не є доказом використання електричної енергії для непобутових потреб та не виключає можливості використання такого об`єкта для проживання.

Вирішальним критерієм для кваліфікації характеру споживання електричної енергії є фактичні обставини її використання та спосіб споживання, а не конструктивні особливості об`єкта нерухомості.

Розмір господарської будівлі (18 х 50) відповідає розмірам, зазначеним у схемі забудови земельної ділянки, яка міститься у будівельному паспорті. Таким чином, планування та розміри будівлі відповідають затвердженій проектній документації та підтверджують її законне та належне використання за призначенням.

Суд не вважає належними доказами надані відповідачем копії фотоматеріалів, зроблених під час складення Акта про порушення № 07988 від 15 серпня 2025 року, оскільки такі не містять відомості про здійснення позивачем підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_1 . Так, на знімках зображено власне загальний вигляд об`єкта, при цьому відсутні ознаки того, що в ньому здійснюється підприємницька діяльність. Будь-які вивіски, реклами, оголошення тощо, відсутні.

В Акті про порушення № 07988 від 15 серпня 2025 року зазначено про наявність додатка у вигляді відеозапису. Водночас вказаний відеозапис відповідачем не надано, що унеможливлює перевірку обставин, на які він посилається як на підставу своїх доводів.

Надані відповідачем відеозаписи, які були переглянуті у судовому засіданні, створені у вересні 2025 року, тобто уже після складення акта про порушення (15.08.2025), та стосуються обставин, зафіксованих в інший часовий період, ніж в момент складання акта про порушення.

З огляду на це, зафіксовані у зазначених відеозаписах обставини проведення обстеження будівлі за адресою: АДРЕСА_1 23 та 25 вересня 2025 року не можуть вважатися належними доказами на підтвердження факту порушення позивачем ПРРЕЕ, оскільки такі обставини повинні бути встановленими саме на момент складення акта про порушення.

Показання свідків, які перебувають у трудових відносинах із відповідачем, не підтверджують факт порушення позивачем ПРРЕЕ та зводяться до оціночних суджень щодо зовнішнього вигляду об`єкта і припущень про характер його використання.

Як встановлено матеріалами справи, між ОСОБА_1 та ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» укладено Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 201000062 від 19 жовтня 2023 року.

Пунктом 1.1 Договору визначено, що він є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг.

У Додатку № 1 до Договору в пункті «Тип, адреса об`єкта» зазначено: АДРЕСА_1 . При цьому будь-які відомості, що вказаний об`єкт має статус комерційної забудови відсутні.

Водночас надані позивачем договір купівлі-продажу земельної ділянки та будівельні паспорти підтверджують, що на земельній ділянці за цією адресою передбачено будівництво житлового будинку та господарської будівлі, що свідчить про житловий (побутовий), а не комерційний характер використання об`єкта.

Така міра відповідальності споживача як перерахунок всього обсягу використаної електричної енергії з розрахунку її використання на непобутові потреби настає за наступних умов (фактичного складу): 1) підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, та 2) не допуску споживачем представників оператора системи на об`єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж.

Згідно з вимогами ПРРЕЕ, в акті про порушення має бути зазначено вид порушення, обставини його вчинення та суть порушення. Проте, в Акті про порушення № 07988 від 15 серпня 2025 року міститься лише загальне формулювання про «використання електричної енергії на непобутові потреби» без конкретизації виду порушення, способу його вчинення та фактичних обставин, що не дає можливості однозначно встановити зміст та характер інкримінованого порушення і перевірити його на відповідність вимогам ПРРЕЕ.

Вжите у пункті 1.1.2 ПРРЕЕ поняття «відмова в доступі до об`єкта споживача» охоплює всі випадки недопуску представників оператора системи розподілу до електроустановок споживача та передбачає обов`язкове документальне фіксування такого факту шляхом складання акта про недопуск.

Водночас матеріали справи не містять даних про складення акта про недопуск під час оформлення Акта про порушення № 07988 від 15.08.2025, що виключає можливість вважати факт недопуску належним чином зафіксованим у порядку, встановленому ПРРЕЕ.

Натомість врахування комісією під час розгляду акта про порушення Акта № 17 про недопуск до внутрішньобудинкових електричних мереж від 25.09.2025 фактично призводить до розширення підстав відповідальності позивача поза межами встановленої процедури, що суперечить принципу правової визначеності.

Крім того, рішенням комісії на позивача покладено обов`язок укласти договір протягом одного місяця з дати складення акта про порушення ПРРЕЕ від 15 серпня 2025 року, тоді як саме рішення прийнято 25 вересня 2025 року. Таким чином, визначений строк виконання обов`язку закінчився ще до його встановлення, що унеможливлює його виконання.

За таких обставин зазначене рішення свідчить про його формальний характер, у зв`язку з чим не може вважатися обґрунтованим.

У законодавстві господарська діяльність визначається як будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

У контексті Податкового кодексу України господарська діяльність визначається як діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

В Україні забороняється здійснення господарської діяльності фізичною особою без реєстрації як суб`єкта господарювання або без одержання ліцензії, дозволу чи іншого дозвільного документа для провадження певних видів господарської діяльності.

Статтею 164 КУпАП України передбачено, що провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов`язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

Отже провадження фізичною особою побутовим споживачем електричної енергії господарської діяльності є не лише порушенням ПРРЕЕ, а й адміністративним правопорушенням, доказом вчинення якого є постанова суду про притягнення до адміністративної відповідальності за цією статтею.

Відповідач не надав належних і допустимих доказів здійснення позивачем господарської діяльності, зокрема тих, які вказані пункті 2.3.12 ПРРЕЕ, відповідно до якого підтвердженням факту споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби можуть слугувати: отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об`єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet тощо.

Згідно з повідомленням Головного управління ДПС у Вінницькій області № 11447/5/02-32-12-01-16 від 28.11.2025, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) перебуває на податковому обліку як фізична особа - підприємець в Тульчинській ДПІ ГУ ДПС у Вінницькій області як платник податків за основним місцем обліку з 09.06.2022 року. Відповідно до інформаційних баз даних ГУ ДПС у Вінницькій області ФОП ОСОБА_1 зареєстрований в якості платника єдиного податку 2-ї групи з 01.07.2022 року. Інформація щодо об`єктів оподаткування ФОП ОСОБА_1 відсутня. Відомості про види діяльності ОСОБА_1 : код КВЕД 13.92 (основна) виробництво готових текстильних виробів, крім готового одягу, код КВЕД 46.90 неспеціалізована оптова торгівля, код КВЕД 47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах.

Отже, суд встановив, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець. Водночас відповідно до усталеної судової практики сама по собі державна реєстрація фізичної особи як підприємця свідчить лише про набуття відповідного правового статусу та не є доказом фактичного здійснення підприємницької діяльності, а тим більше - її провадження за конкретною адресою.

Як уже зазначалося, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів у розумінні статей 76-80 ЦПК України, які б у своїй сукупності підтверджували фактичне використання позивачем об`єкта за адресою: АДРЕСА_1 для здійснення підприємницької діяльності або споживання електричної енергії на непобутові потреби.

Фізична особа, яка бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур не позбавляється статусу фізичної особи, а набуває до свого статусу фізичної особи нової ознаки - суб`єкта господарювання.

Доводи про наявність у позивача статусу ФОП є самі по собі недостатніми для висновку про характер використання електричної енергії, оскільки не замінюють обов`язку доведення юридично значимих обставин у конкретних спірних правовідносинах.

Представник відповідача зазначає, що у вільному доступі наявна інтернет-сторінка компанії SOKOLOV UKАRAINE, на якій вказана контактна інформація, зокрема номер телефону дирекції НОМЕР_3 . Цей же номер телефону позивач вказав у своєму позові як засіб зв`язку.

Однак, з наданого скріншоту щодо товару «перо і пух» не вбачається, чи здійснює позивач купівлю або продаж цього товару, а також відсутні відомості про дату розміщення оголошення.

Із урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про те, що викладені в Акті про порушення № 07899 від 15.08.2025 обставини щодо споживання позивачем ОСОБА_1 на належному йому об`єкті, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , електричної енергії на непобутові потреби не доведені належними, достовірними та достатніми доказами, а отже рішення комісії СО «Тульчинські ЕМ» АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» з розгляду даного акту, яке оформлене протоколом № 216 від 25 вересня 2025 року, підлягає скасуванню, оскільки воно прийняте за відсутності належних правових підстав.

З огляду на вищевикладене, суд на основі всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього з`ясування фактичних обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з`ясувавши їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.

За приписами ч. ч. 1, 6 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що позивач при зверненні до суду з даною позовною заявою відповідно до вимог ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» був звільнений від сплати судового збору, з АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО», відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України, слід стягнути на користь держави судовий збір у сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд-

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» про захист прав споживачів, визнання протиправним та скасування рішення комісії по розгляду Акта про порушення ПРРЕЕ задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії рішення комісії СО «Тульчинські ЕМ» АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» з розгляду Акта про порушення ПРРЕЕ № 07988 від 15 серпня 2025 року, оформлене протоколом № 216 від 25 вересня 2025 року, з моменту його прийняття.

Стягнути з АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» на користь держави 1211,20 грн судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО», місцезнаходження: вул. Магістратська, 2, м. Вінниця, ЄДРПОУ 00130694.

Повне рішення складено та проголошено 06 квітня 2026 року.

Суддя: