Рішення № 135608527, 26.02.2026, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2026
Номер справи
480/11066/24
Номер документу
135608527
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2026 року Справа № 480/11066/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп`яненко О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача - Ониська М.М.,

представника відповідача - Пономарьова І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кролевецький елеватор" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує ти, що відповідачем за наслідками документальної планової виїзної перевірки винесено податкові повідомлення рішення від 08.08.2024р. №1004118280702, яким збільшено податкове зобов`язання з ПДВ на 4 816 354 грн., застосовано штрафну санкцію у розмірі 1 204 088, 50 грн.; №1004318280702 про застосування штрафної санкції у розмірі 11 220 грн. та №1004218280702, яким застосована штрафна санкція у розмірі 8 205 грн. вважає такі рішення протиправними.

ГУ ДПС у Сумській області складено акт перевірки відповідно якого встановлено факти порушення позивачем вимог п. 198.5 ст.198, п. 198.1, п. 198.2 ст.198 п. 198.5 ст.198, п.201.1 ст.201 ПК України, занижено податок на додану вартість на загальну суму 4 816 354 грн. за періоди з лютого 2019 року- січня 2024 року. Встановлено факти неподання повідомлення за ф. № 20- ОПП. У порушення вимоги пп. "б" п. 176.2. ст. 176 Податкового кодексу України платником податків подано звітність форми 1(4) ДФ за І квартал 2019 - ГУ квартали 2023 з недостовірними даними.

Позивач вважає, що такі висновки суперечать вимогам ПК України. ТОВ "Кролевецький Елеватор" укладено договір з ТОВ "Енера Суми" про постачання електричної енергії. Відповідно до його умов позивач оплачує вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору. Факт постачання електроенергії податковим органом не заперечується, як і не заперечується факт наявності актів приймання-передачі електроенергії. Незважаючи на наявність належним чином оформлених документів відповідач не визнав право ТОВ "Кролевецький Елеватор" на формування податкового кредиту з ПДВ у розмірі 1 303 812 грн. у зв`язку з наявністю розбіжності в об`ємах придбаної електроенергії, який зазначено у вищенаведених актах з об`ємами, які зазначено ТОВ "Енера Суми" у податкових накладних складених та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на користь ТОВ "Кролевецький Елеватор".

Між ТОВ "Кролевецький Елеватор" як споживачем та ТОВ "Галузеве підприємство "Промсервіс" було укладено договір постачання природного газу №225.2 від 07 жовтня 2020. Факт постачання природного газу підтверджується актами приймання-передачі та податковим органом не заперечується. Незважаючи на наявність належним чином оформлених документів податковий орган не визнав право ТОВ "Кролевецький Елеватор" на формування податкового кредиту з ПДВ у зв`язку з придбанням природному газу у розмірі 3 478 194,20 грн. у зв`язку з встановленням розбіжностей в об`ємах придбаного газу, який зазначено у вищенаведених актах та об`ємами, які зазначено ТОВ "Галузеве підприємство "Промсервіс" у податкових накладних складених та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на користь ТОВ "Кролевецький Елеватор".

Положеннями п. 201.1. ст. 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Також, абз. 4 п. 44 підрозділу 2 розділу XX ПК України визначено, що у разі якщо операції, визначені цим пунктом, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку: покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів або інших видів компенсації відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу протягом такого місяця. На виконання п. 201.1. ст. 201 ПК України та з врахуванням абз. 4 п. 44 підрозділу 2 розділу XX ПК України ПК України, ТОВ "Енера Суми" було складено та зареєстровано у ЄРПН зведені податкові накладні.

На дату виникнення обставин, які спонукають провести коригування ПДВ ТОВ "Енера Суми" було складено та зареєстровано розрахунки коригування. З врахуванням наведеного, та враховуючи факт оформлення сторонами первинних бухгалтерських документів, підтвердження факту оплати за спожиту електроенергію, наявність належним чином оформлених податкових накладних та розрахунків коригування до них, висновки податкового органу щодо відсутності у ТОВ "Кролевецький Елеватор" права на формування податкового кредиту за взаємовідносинами з ТОВ "Енера Суми" не відповідають дійсності. Податковим органом також не прийнято до уваги, що податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Факт оплати поставленої електроенергії підтверджується наступними платіжними дорученнями.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно п. 187.1. ст. 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

На дату виникнення податкових зобов`язань з ПДВ, а саме дату зарахування коштів, ТОВ "Галузеве підприємство "Промсервіс" було складено та зареєстровано у ЄРПН податкові накладні, які відповідно до вимог ПК України для позивача є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Факт проведення позивачем оплати за газ підтверджується платіжними інструкціями. ТОВ "Кролевецький Елеватор" податковий кредит сформований у відповідності до вимог законодавства.

За висновками відповідача у акті перевірки ТОВ "Кролевецький Елеватор" не подано до ГУ ДПС у Сумській області повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти пов`язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність за формою 20-ОПП. Зокрема повідомлення по земельним ділянкам, сільськогосподарській техніці, які Позивач експлуатував на підставі договорів оренди. Податковим повідомленням-рішенням від 08.08.2024р. №1004318280702 до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 11 220 грн.

Наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 № 1588 затверджено "Порядок обліку платників податків і зборів". Основною метою запровадження форми № 20-ОПП є отримання від платників податків інформації про всі наявні об`єкти майна, їх місцезнаходження, переміщення та стан, у якому вони фактично перебувають.

Диспозиція статті 117 ПК України не передбачає відповідальності за неподання звітів чи повідомлення щодо об`єкта оподаткування. Крім того, відповідно до п. 63.3 статті 63 ПК України на платника податків покладається обов`язок подання заяви про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку, а Порядком №1588 врегульовано питання подання платником податків повідомлення форми 20-ОПП, що є різними за змістом документами. Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 18 квітня 2024 року у справі № 640/18630/21, від 21 квітня 2022 року у справі № 580/814/20.

Просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.08.2024р. №1004118280702, яким визначено суму податкового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 4 816 354 грн. та застосовано штрафну санкцію у розмірі 1 204 088, 50 грн.; податкове повідомлення-рішення від 08.08.2024р. №1004318280702, яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 11 220 грн. за неподання повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність за формою 20-ОПП.

Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що ГУ ДПС у Сумській області проведена планова виїзна документальна перевірка ТОВ "Кролевецький Елеватор". Було виявлено заниження ПДВ на загальну суму 4 816 354 грн. Також було встановлено факти неподання позивачем повідомлень за ф. № 20-ОПП.

08.08.2024 винесено податкові повідомлення-рішення №1004118280702 про збільшення податкового зобов`язання з ПДВ на 4816354 грн., застосовано штрафну санкцію у розмірі 1204088,50 грн.; №1004318280702, яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 11220 грн.

У порушення вимог ПК України ТОВ "Кролевецький Елеватор" завищено податковий кредиту внаслідок невідповідності даних первинних документів (актів приймання природного газу, актів-розрахунків на електроенергію) по взаємовідносинах з ТОВ "Галузеве підприємство "Промсервіс", ТОВ "Енера Суми" та податкових накладних, зареєстрованих в ЄРДР.

Зазначеними контрагентами здійснювалось постачання позивачу електроенергії та газу. ТОВ "Кролевецький Елеватор" здійснював попередню оплату на розрахункові рахунки постачальників, якими складались та реєструвались податкові накладні за "касовим методом". Сплачені суми відображались у складі податкового кредиту.

Згідно актів прийняття-передавання активної електричної енергії та газу обсяги спожитої електричної енергії та газу у відповідних податкових періодах не відповідали складеним податковим накладним та розміру задекларованого позивачем податкового кредиту. Встановлено розбіжність між кількістю та ціною, що відображена в податкових накладних та кількістю і ціною фактично спожитого.

Пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 ПКУ визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її у ЄРПН.

Відповідно до п. 201.7 ст.201 ПКУ, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс). Враховуючи викладене, відповідно до норм ПК України обов`язкові реквізити, зазначені у такій податковій накладній (зокрема, номенклатура товарів/ послуг, кількість, обсяг, ціна), мають відповідати первинним документам, складеним за відповідною господарською операцією.

З урахуванням норм п.198.1, 198.3, 198,6 ст.198, 187.1 ст.187, 201.1, 201.7, 201.10 ст.201 ПК України право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у платника податку покупця товарів/послуг на підставі податкової накладної, складеної з дотриманням норм податкового законодавства та зареєстрованої в ЄРПН на дату виникнення податкових зобов`язань за операцією з постачання таких товарів/послуг, показники якої відповідають первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою господарською операцією. У разі, якщо дані податкових накладних (зокрема, номенклатура, кількість, ціна, обсяг товарів/послуг) не відповідають первинним (бухгалтерським) документам, то така податкова накладна не може бути підставою для формування податкового кредиту покупцем.

До позовної заяви позивачем долучено розрахунки коригування. Первинні документи, що підтверджують постачання електричної енергії у вересні 2021 року в адрес позивача в кількості 101422,530572 відсутні, зміна ціни постачання також не підтверджена належним документом. Твердження позивача, що постачання електричної енергії підтверджується належними первинними документальним записам в бухгалтерському обліку не відповідає дійсності.

Відповідно до п. 63.3 ст. 63 ПКУ з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку). Платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків. Об`єктами оподаткування і об`єктами пов`язаними з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність, є майно та дії, у зв`язку з якими у платника податків виникають обов`язки щодо сплати податків та зборів.

Відповідно до розділу VIII Порядку №1588 "Порядок обліку платників податків і зборів" платники податків мають повідомляти органи ДПС про всі об`єкти оподаткування та об`єкти пов`язані з оподаткуванням, шляхом подання Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність (об`єкт оподаткування) за формою 20-ОПП протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття. ТОВ "Кролевецький Елеватор" не подавало повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20 ОПП після укладення договорів оренди земельних ділянок, техніки та обладнання. У зв`язку з цим, винесено податкове повідомлення-рішення про накладення штрафу у відповідності до вимог ст. 117 ПК України.

Вважає, що податкові повідомлення-рішення винесені правомірно, просить у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представники позивача та відповідача вимоги та заперечення підтримали із зазначених підстав.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. Судом встановлено, що ГУ ДПС у Сумській області проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Кролевецький елеватор" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 до 31.03.2024. За наслідками перевірки відповідачем 08.08.2026 винесено податкове повідомлення-рішення № 1004318480702 про застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 11220 грн. у зв`язку з неподанням повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти пов`язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП; № 1004118280702, яки збільшено зобов`язання позивача з податку на додану вартість на 4816354 грн., застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1204088, 50 грн. (т. 2 а.с. 5-9).

З копії акту перевірки вбачається, що відповідачем зроблено висновок про завищення ТОВ "Кролевецький елеватор" на 4782006 грн. податкового кредиту, задекларованого у період лютого 2019 грудня 2023 у зв`язку з придбанням електричної енергії та природного газу у ТОВ "Енера Суми" та ТОВ "Галузеве підприємство "Промсервіс" відповідно.

За наслідками перевірки ГУ ДПС у Сумській області 08.08.2024 винесено податкове повідомлення-рішення № 1004118280702, яким збільшено зобов`язання позивача з податку на додану вартість на 4816354 грн., застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1204088,50 грн. ( т. 2 а.с. 7-9).

Судом встановлено, що 21.11.2015 ТОВ "Кролевецький Елеватор" укладено з ПАТ "Сумиобленерго" договір про постачання електричної енергії. З 01.01.2019 постачання позивачу електричної енергії здійснювалось ТОВ "Енера Суми" на умовах договору між позивачем та ПАТ "Сумиобленерго".

Відповідно до умов договору його сторонами узгоджується договірна величина споживання електроенергії, що оформлюється додатком до договору. Договірна величина на наступний рік визначається на підставі поданого ТОВ "Кролевецький елеватор" обсягу очікуваного споживання електроенергії. Облік спожитої електроенергії здійснюється засобами обліку на підставі показників яких сторонами договору оформлюються акти прийняття-передавання електричної енергії, акти результатів замірів електричної потужності. Додатком №4 до договору встановлено порядок розрахунків відповідно до якого розрахунковим вважається період з 21 числа місяця до 20 числа наступного місяця. Назва розрахункового періоду визначається назвою календарного місяця у якому закінчився розрахунковий період. Планові платежі здійснюються до 16 дня розрахункового періоду 50%, до 30 дня розрахункового періоду 50% вартості заявленого (очікуваного) споживання електричної енергії , визначеного додатком № 1 до договору на цей період. Сума авансових або планових платежів визначається шляхом множення чинного у розрахунковому періоді рівня тарифу на обсяг активної електричної енергії, заявлений на наступний розрахунковий період із врахуванням відсотка авансового платежу або на поточний період з врахуванням відсотка планового платежу . Під час визначення суми платежу остаточного розрахунку за поточний період постачальником мають бути враховані суми проведених попередніх платежів у поточному розрахунковому періоді. При відсутності заборгованості надлишок коштів, що надійшли протягом розрахункового періоду, зараховується в рахунок оплати наступного розрахункового періоду ( т. 1 ас. 147-162).

07.10.2020 ТОВ "Кролевецький елеватор" укладено з ТОВ "Галузеве підприємство "Промсервіс" договір № 225.2 про постачання природного газу. Відповідно до умов договору постачання газу здійснюється постачальником у запланованому обсязі по місяцях. Споживач зобов`язаний не пізніше 5 робочих днів до початку розрахункового газового надати заяву із зазначенням планових добових обсягів та загального планового обсягу споживання у розрахунковому газовому місяці. До 5 числа місяця, наступного за розрахунковим, споживач надає постачальнику копію акта про фактичний обсяг розподіленого газу, складеного споживачем та оператором ГРМ. На підставі даних від оператора ГРМ споживач6ем та постачальником складається акт приймання-передачі газу у розрахунковому місяці. Оплата за природний газ здійснюється за графіком до 10, 20 та 30 числа місяця поставки газу у розмірі 30%, 30% та 40% відповідно. Остаточний розрахунок здійснюється до 5 числа місяця, наступного за місяцем поставки. Сума, сплачена споживачем понад вартість фактично отриманого газу за розрахунковий місяць зараховується сторонами зараховується як погашення заборгованості за минулі періоди. У випадку відсутності простроченої заборгованості, сума, сплачена понад вартість фактично отриманого газу за розрахунковий місяць, повинна зараховуватися постачальником як авансовий платіж на наступний розрахунковий місяць (т.1 а.с. 144-146).

З наведеного вбачається, що договорами про постачання електроенергії та природного газу передбачалось попереднє внесення плати за замовлений (очікуваний) обсяг споживання. Фактично спожитий обсяг газу, електроенергії встановлюється сторонами договору після закінчення розрахункового періоду та оформлюється актом приймання-передачі.

Під час перевірки самим відповідачем встановлено та відображено у акті перевірки, що ТОВ "Кролевецький елеватор" здійснювалась попередня оплата за договорами про постачання електричної енергії та природного газу. На суму отриманої оплати постачальниками ТОВ "Енера Суми" та ТОВ "Галузеве підприємство "Промсервіс" оформлювались та реєструвались у ЄРПН податкові накладні, а сплачений у ціні товару ПДВ відображався позивачем у складі податкового кредиту. Фактична кількість використаного позивачем природного газу та електричної енергії відображалась сторонами договорів у актах приймання-передачі, що складались у відповідності до умов договорів (т. 1 а.с. 1-2-143, 183-250, т. 3 а.с. 1-4, 10-126).

Відповідно до вимог п. 198.1 п. "а", п. 198.2, 198.3, 198.6 ст. 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання товарів та послуг. Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду. Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідач свої висновки про завищення позивачем податкового кредиту обґрунтовує тим, що зазначені у податкових накладних обсяги газу та електричної енергії не відповідають обсягам, зазначеним у актах приймання-передачі. Відповідно і ціна газу та електроенергії у податкових накладних не відповідає зазначеним у актах приймання-передачі.

Суд вважає такі висновки безпідставними. Як було зазначено, оформлення податкових накладних здійснювалось постачальниками за першою з подій у вигляді попередньої оплати. На момент оформлення податкових накладних актів приймання-передачі не існувало, оскільки вони оформлювались сторонами договорів після закінчення розрахункового періоду. Використання позивачем у розрахунковому періоді не усього оплаченого обсягу електричної енергії та газу не скасовує його права на податковий кредит. Зареєстровані постачальником у ЄРПН податкові накладні є для позивача підставою для віднесення сплачених суд податку до податкового кредиту. Крім того, договорами передбачено у такому випадку зарахування залишку сплачених коштів у якості попередньої оплати за наступний розрахунковий період. Висновки відповідача суперечать наведеним нормам Податкового кодексу України.

У зв`язку зі зміною вартості природного газу та електричної енергії позивачем та його постачальниками укладались додаткові угоди до договору, постачальниками складались та реєструвалися у ЄРПН розрахунки коригування до податкових накладних (т. а.с. 163-176, 179-180, т. 3 а.с. 127-136, Такі дії відповідають вимогам ст. 192 ПК України.

За наслідками перевірки відповідачем також винесено податкове повідомлення-рішення № 1004318280702, яким до позивача на підставі п.54.31 п. 54.3 ст. 54, абзацу 2 п. 117.1 ст. 117 ПК України застосовано штрафні ( фінансові) санкції у розмірі 11220 грн. Відповідно до розрахунку штрафних санкцій їх застосовано за неподання позивачем повідомлення за формою № 20-ОПП про 11 об`єктів оподаткування або об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням або через які проводиться діяльність (т. 2 а.с. 5-6). Позивач не заперечує факту неподання повідомлень щодо об`єктів, зазначених у акті та розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що на його думку статтею 117 п. 117.1 ПК України не передбачена відповідальність за неподання форми № 20-ОПП, а тому накладення санкцій за цією нормою є протиправним.

Відповідно до пункту 22.1 статті 22 ПК України об`обєктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об`обєкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов`язує виникнення у платника податкового обов`язку.

Згідно з п.63.3 ст.63 ПК України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку). Об`єктами оподаткування і об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв`язку з якими у платника податків виникають обов`язки щодо сплати податків та зборів. Такі об`єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу. Платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків. Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об`єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.

Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 затверджено "Порядок обліку платників податків і зборів"(далі - Порядок №1588).

Згідно з п.8.1, 8.2 розділу VIII Порядку №1588 платник податків зобов`язаний повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку у порядку, встановленому цим розділом. Об`єктами оподаткування і об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об`єкти оподаткування), є майно та дії, у зв`язку з якими у платника податків виникають обов`язки щодо сплати податків та зборів. Такі об`єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 8.4 розділу VIII Порядку №1588 повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків. У повідомленні за формою №20-ОПП надається інформація про всі об`єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Як було встановлено під час перевірки та не оспорюється позивачем, ним використовувались у господарській діяльності ряд об`єктів, про які відповідно до вимог ПК України та Порядку № 1588 мало бути подано повідомлення за формою № 20-ОПП, але таке повідомлення подане не було.

Відповідно до пункту 117.1 статті 117 ПК неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.

Згідно п.113.3 ст.113 ПК України у разі вчинення платником податків двох або більше порушень іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо. Відповідно до п.113.8 ст.113 ПК України визначено, що за одне податкове правопорушення контролюючий орган може застосувати тільки один вид штрафної (фінансової) санкції (штрафу), передбаченої цим Кодексом та іншими законами України.

Невиконання платником податків такого податкового обов`язку є підставою для притягнення його до відповідальності відповідно до статті 117 ПК України за кожне порушення.

Посилання позивача на постанови Верховного Суду від 18.04.2024 ц праві № 640/18630/21, від 22.04.21022 у справі № 580/814/20 у яких Верховним Судом зроблено висновки про відсутність підстав для застосування санкцій, передбачених п. 117.1 ст. 117 ПК України у випадку неподання повідомлення за формою № 20-ОПП суд до уваги не приймає, оскільки вважає необхідним керуватися більш пізніми за часом висновками Верхового Суду, зокрема викладеними у постанові від 25.09.2025 у справі № № 560/17705/24, відповідно до яких неподання платником податків повідомлення про об`єкти оподаткування за формою № 20-ОПП становить склад податкового правопорушення, відповідальність за яке встановлена п. 1 ст. 117 ПК України. Застосування штрафної санкції окремо за кожен об`єкт, щодо якого не подано повідомлення Верховним Судом також визнано правомірним.

На підставі викладеного, суд вважає, що відповідач обґрунтовано наклав на позивача штрафні санкції за не подання повідомлення за формою №20-ОПП здійснивши розрахунок штрафної санкції за кожен об`єкт оподаткування або об`єкт, пов`язаний з оподаткуванням. Позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді сплаченого при зверненні до суду судового збору пропорційно до задоволеної частини позовних вимог - 30111 грн. 70 коп.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кролевецький елеватор" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.08.2024 № 1004118280702, яким збільшено суму податкового зобов`язання з податку на додану вартість на 4816354 (чотири мільйони вісімсот шістнадцять тисяч триста п`ятдесят чотири) грн., застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1204088 (один мільйон двісті чотири тисячі вісімдесят вісім) грн. 50 коп.

У задоволенні вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.08.2024 № 1004318280702 про застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 11 220 (одинадцять тисяч двісті двадцять) грн. відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кролевецький елеватор" (41304, Сумська область, Конотопський район, м. Кролевець, вул. Транспортна т. 1 ЄДРПОУ 36744485) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська б. 13, ЄДРПОУ 43995469) судові витрати пропорційно до задоволених вимог у розмірі 30111 грн. 70 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 09.04.2026.

Суддя О.В. Соп`яненко