Єдиний державний реєстр судових рішень
1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/13797/24 1-кс/335/1176/2026
07 квітня 2026 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_4 , погоджене з першим заступником керівника Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42024080000000043 від 07.05.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 241, ч. 2 ст. 239, ч. 2 ст. 364-1 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий звернувся до слідчого судді Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя з клопотанням про продовження строку досудового розслідування, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024080000000043 від 07.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 241, ч. 2 ст. 239, ч. 1,2 ст. 364-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 наказом №10-ОК від 31.03.2022 призначений на посаду фінансового директора Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 40277858), наказом №48-ОК від 11.09.2023 ОСОБА_6 передано тимчасове виконання повноважень директора Товариства, а наказом №72-ОК від 27.06.2024 ОСОБА_6 приступив до виконання обов`язків директора Товариства, яке здійснює господарську діяльність пов`язану з поводженням (утилізацією) небезпечних відходів на промисловій ділянці, розташованій за адресою: Запорізька область, Запорізький район, село Сонячне, вулиця Сонячне шосе, 23.
Відповідно до положень Статуту ТОВ «А-ЕНЕРГО», затвердженого протоколом загальних зборів учасників ТОВ «А-ЕНЕРГО» № 18/11/2024 від 18.11.2024: виконавчий орган Товариства директор; посадовими особами органів управління Товариства є директор Товариства; посадові особи органів управління Товариства повинні діяти в інтересах Товариства у порядку встановленому законодавством України і статутом Товариства.
Директор Товариства: без довіреності представляє Товариство; забезпечує реалізацію рішень загальних зборів учасників Товариства в межах своїх компетенцій; укладає правочини від імені Товариства, в тому числі приймає рішення про участь в процедурі державних закупівель, торгів, тендерів, аукціонів, укладання договорів з банками, отримання банківських гарантій; здійснює облік та внутрішній контроль за господарською діяльністю Товариства; несе персональну відповідальність за виконання завдань, що покладені на Товариство; розпоряджається майном та грошовими коштами Товариства; представляє Товариство у відносинах з фізичними та юридичними особами.
Відповідно до посадової інструкції директора ТОВ «А-ЕНЕРГО» № 05-01 від 27.06.2024:
директор підприємства належить до професійної групи «Керівники»; визначає, формулює, планує, здійснює і координує всі види діяльності підприємства; організовує роботу і ефективну взаємодію виробничих одиниць, цехів та інших структурних підрозділів підприємства, направляє їх діяльність на досягнення високих темпів розвитку і удосконалення виробництва та продукції; забезпечує додержання законності, активне використання правових засобів удосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни і обліку, господарського розрахунку; представляє підприємство в органах державної влади і у взаємовідносинах з партнерами.
Директор підприємства несе відповідальність: за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов`язків, що передбачені цією інструкцією, - в межах, визначених чинним законодавством України про працю; за правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, - в межах, визначеним чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України; за завдання матеріальної шкоди в межах, визначених чинним цивільним законодавством та законодавством України про працю; несе персональну відповідальність за наслідки прийнятих ним рішень, що виходять за межі його повноважень, які визначені законодавством, Статутом підприємства, іншими нормативними правовими актами. Керівник підприємства не звільняється від відповідальності, якщо дії, що тягнуть відповідальність, були здійснені особами, яким він делегував свої права.
Тобто, на керівника (директора) Товариства покладено обов`язок у дотриманні при здійсненні господарської діяльності вимог природоохоронного законодавства, своєчасного отримання дозвільних документів на викиди забруднюючих речовин та не допущення забруднення шкідливими речовинами повітря.
Тобто, в силу ч. 3 ст. 18 КК України директор Товариства - ОСОБА_6 є службовою особою, яка наділена організаційно - розпорядчими та адміністративно - господарськими функціями.
Основною діяльністю ТОВ «А-Енерго» є збирання та оброблення небезпечних відходів, яку підприємство здійснює на території за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, на підставі ліцензії виданої згідно Наказу від 29.03.2024 №329 Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Так, 08.01.2025 у ході проведення обшуку території, нежитлових, господарчих, виробничих приміщень, які використовує у своїй господарській діяльності ТОВ «А-ЕНЕРГО», та які розташовані на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, спеціалістами Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) проведено відбір проб від стаціонарних джерел з установок для термічного знищення відходів та твердопаливної печі складського приміщення.
Встановлено, що ТОВ «А-ЕНЕРГО» отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №2322188800-149 від 22.02.2018 №08.213/1145, дозволені обсяги викидів забруднюючих речовин з джерела викидів №1 труба (установка для термічного знищення відходів «УТ 300Д»), тобто на одне джерело утворення забруднюючих речовин.
Водночас в ході проведення обшуку на промисловому майданчику ТОВ «А-ЕНЕРГО» знаходились та функціонували три джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що повністю не відповідає висновку державної екологічної експертизи №08/13,12,2017-55 від 15.12.2017, щодо матеріалів ОВНС (оцінка впливу на навколишнє середовище) «Діяльність ТОВ «А-ЕНЕРГО».
Таким чином, підприємство здійснювало викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря з двох стаціонарних джерел, а саме: установка для термічного знищення відходів «УТ 300Д МЕД», установка для термічного знищення відходів «УТ 50» (викиди від яких здійснюються через одну випускну трубу) та твердопаливна піч складського приміщення без відповідного дозволу, що є порушенням природоохоронного законодавства України.
За результатами інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей викидів складено Акт відбору проб від 08.01.2025 № 1-25/3 з додатками та протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 14.01.2025 № 1-25/3, згідно з яким викиди забруднюючих речовин, а саме вуглицю оксиду перевищують нормативи гранично допустимих викидів більше ніж в 3 рази, а масова витрата викидів сірки перевищує встановлену норму в 2,7 рази.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку найбільш поширених та небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню» від 29.11.2001 № 1598 (далі Постанова № 1598) найбільш поширеними забруднюючими речовинами є: оксиди азоту, бенз(а)пірен, діоксид та інші сполуки сірки, оксид вуглецю, озон, речовини у вигляді суспендованих твердих частинок (мікрочастинки та волокна), свинець та його сполуки, формальдегід.
Також вказаною постановою уряду затверджено перелік небезпечних забруднюючих речовин: метали та їх сполуки, органічні аміни, легкі органічні сполуки, стійкі органічні сполуки, хлор, бром та їх сполуки, фтор та його сполуки, ціаніди, фреони, арсен та його сполуки.
Згідно з даними протоколу вимірювань вмісту забруднюючих речовин від 14.01.2025 № 1-25/3, від вищевказаних стаціонарних джерел ТОВ «А-ЕНЕРГО» здійснюються викиди таких полютантів як азоту оксиди, вуглецю оксид та сірки діоксид, а саме з установок термічного знищення відходів середні концентрації становили: азоту оксиди 7,69 мг/м?, вуглецю оксид 47,19 мг/м?, сірки діоксид 15,73 мг/м?, та з твердопаливної печі складського приміщення середні концентрації азоту оксиди 21,7 мг/м?, вуглецю оксид 793,44 мг/м? та сірки діоксид 23,24 мг/м?.
Здійснення викидів зазначених забруднюючих речовини зі стаціонарних джерел товариства підтверджують фактичну роботу джерел викидів (устаткування) за відсутністю відповідного дозволу.
Дані речовини також не є компонентами повітря та входять до переліку найбільш поширених та небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню відповідно до Постанови № 1598.
Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13.04.2007 № 184 затверджено методичні рекомендації «Оцінка ризику для здоров`я населення від забруднення атмосферного повітря».
Так, у вищевказаних методичних рекомендаціях (додаток до п. 4.3.1) визначені значення референтних доз/концентрацій хімічних речовин, а також критичних органів та систем, на які вони впливають.
Відповідно до висновків завідувача кафедри загальної гігієни, медичної екології та профілактичної медицини Запорізького державного медико-фармацевтичного університету ОСОБА_8 , здійснення ТОВ «А-ЕНЕРГО» викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел промислового майданчика товариства, розташованого в Запорізькому районі, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, за відсутності дозволу на викиди створило потенційну загрозу для здоров`я людей.
Таким чином, у порушення вимог ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» ТОВ «А-ЕНЕРГО» здійснювало господарську діяльність пов`язану з викидами забруднюючих речовин в повітря за відсутністю відповідного дозволу.
Відповідно до висновку експерта Запорізького відділення Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз про результати проведення судової інженерно-екологічної експертизи від 11.11.2025 № 919-25, внаслідок проведення господарської діяльності ТОВ «А-ЕНЕРГО» були порушені вимоги нормативних актів природоохоронного законодавства, які пов`язані із здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, понад встановленої норми, та які свідчать про те, що в досліджуванному випадку мало місце порушення вимог ст.10 «Обов`язки суб`єктів господарювання щодо охорони атмосферного повітря», ст.11 «Регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел» та ст.29 «Виробничий контроль за охороною атмосферного повітря» Закону України «Про охорону атмосферного повітря»; про недотримання вимог ст.51 «Екологічні вимоги до розміщення, проектування, будівництва, реконструкції, введення в дію та експлуатацію підприємств, споруд та інших об`єктів» та ст.55 «Охорона навколишнього природного середовища від забруднення відходами» Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»; про недотримання вимог ст.3 «Сфера застосування оцінки впливу на довкілля», ст.6 «Звіт з оцінки впливу на довкілля», ст.9 «Висновок з оцінки впливу на довкілля» та ст.15 «Відповідальність за порушення законодавства про оцінку впливу на довкілля» Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ТОВ «А-ЕНЕРГО», які вказані в протоколі вимірювань №1-25/3 від 14.01.2025, а саме викиди вуглецю оксиду перевищують нормативи гранично допустимих викидів більше ніж в 3 рази, а масова витрата викидів діоксиду сірки перевищує встановлену норму в 2,7 рази. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами в результаті промислової діяльності ТОВ «А-ЕНЕРГО» створюють небезпеку для навколишнього природного середовища.
Внаслідок проведення господарської діяльності ТОВ «А-ЕНЕРГО» спостерігалось пряме порушення вимог нормативних актів з охорони навколишнього середовища, а саме вимог ст.27 «Контроль у галузі охорони атмосферного повітря» та ст.29 «Виробничий контроль за охороною атмосферного повітря» Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.8 «Повноваження та обов`язки органу державного нагляду (контролю)» Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю) у сфері господарської діяльності»; а також недотримання та пряме нехтування пп. 2.2.1, п. 4.1, п. 4.6 «Правил технічної експлуатації установок очищення газу», які створили умови щодо порушення природоохоронного законодавства та є основною причиною досліджуванної події здійснення викидів забруднюючих речовин необлікованими стаціонарними джерелами понад встановленої норми (дозволу та ГДВ).
Дії (бездіяльність) уповноважених осіб ТОВ «А-ЕНЕРГО», на підставі ст.27 «Контроль в галузі охорони атмосферного повітря», ст.33 «Відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря», ст.34 «Відшкодування шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря» та ст.68 «Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища» Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.15 «Відповідальність за порушення законодавства про оцінку впливу на довкілля» та ст.17 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», ст.11 «Обов`язки суб`єкта господарювання» Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.57 «Порушення законодавства у сфері управління відходами» Закону України «Про поводження з відходами» - у межах передбачених повноважень, знаходяться у причинному зв`язку з настанням надзвичайних екологічних ситуацій, пов`язаних з порушенням природоохоронного законодавства щодо охорони атмосферного повітря (яке виразилось, в тому числі, у здійсненні викидів забруднюючих речовин понад встановлені норми).
Таким чином, директор ТОВ «А-ЕНЕРГО» ОСОБА_6 , будучи службовою особою та відповідальним за дотримання і виконання природоохоронного законодавства України ТОВ «А-ЕНЕРГО», діючи умисно, у порушення вимог ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» здійснював господарську діяльність Товариства з поводженням (утилізацією) небезпечних відходів, яка пов`язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел товариства на промисловій ділянці, розташованій за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, без дозволу на викиди таких речовин, внаслідок чого атмосферне повітря було насичено нехарактерними для нього шкідливими хімічними агентами, що створило небезпеку для довкілля.
Крім того, досудовим слідством встановлено, що не пізніше 08 січня 2025 року, більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 перебуваючи на посаді директора ТОВ «А-ЕНЕРГО», будучи службовою особою та будучи добре обізнаним з положеннями законодавства України, діючи умисно, організував робочий процес для здійснення господарської діяльності пов`язаної з поводженням (утилізацією) небезпечних відходів, шляхом матеріально-технічного забезпечення виробництва обладнанням та устаткуванням за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, що, внаслідок порушення спеціальних правил, спричинило забруднення земель та створило небезпеку для довкілля.
Так, 08.01.2025 у ході проведення обшуку території, нежитлових, господарчих, виробничих приміщень, які використовує у своїй господарській діяльності ТОВ «А-ЕНЕРГО», та які розташовані на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) під час якого встановлено приміщення, в якому знаходяться три котли утилізатори, а вздовж приміщення розміщено купи сміття з медичних відходів, які знаходяться в поліетиленових пакетах та картонних коробках. Крім того встановлено металевий ангар, який повністю наповнений небезпечними відходами, в тому числі медичними.
Встановлено, що під час здійснення ТОВ «А-Енерго» господарської діяльності з утилізації небезпечних відходів шляхом їх термічної обробки допущено розміщення відходів різного морфологічного складу на майданчику у місці з відкритим ґрунтом (насипом та у металевих діжках), а саме пічний шлак, відходи скла після подрібнення тощо за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23 (координати 47.889482, 34.995518).
Вказані небезпечні відходи переробляються за допомогою трьох котлів утилізаторів. На зазначеному майданчику у місці з відкритим ґрунтом на площі 560 метрів квадратних (14 м х 40 м) спеціалістами Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) проведено відбір проб ґрунту (координати 47.889482, 34.995518), які направлено для проведення досліджень та експертизи.
За результатами проведених лабораторних досліджень зразків ґрунту встановлено наявність в пробах перевищень гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах по кадмію у 2,08 рази, міді у 11,8 рази та свинцю у 2,07 рази.
За висновком спеціалістів Запорізького регіонального центру ДУ «Держгрунтохорона» встановлено, що земельна ділянка ТОВ «А-Енерго» за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23 забруднена небезпечними речовинами важкими металами (кадмієм, міддю, свинцем) з перевищенням ГДК (гранично допустимих концентрацій).
Окрім того, Державною екологічною інспекцією Південного округу здійснено розрахунок збитків, заподіяних державі в результаті забруднення земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства на земельній ділянці, що розташована за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23 (координати 47.889482, 34.995518), розмір яких становить 5 528 768 грн.
Висновком судової інженерно-екологічної експертизи Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 04.07.2025 №СЕ-19/108-25/11897-ФХЕД встановлено наявне перевищення гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунті, небезпека для довкілля створена внаслідок забруднення земельної ділянки. Розмір екологічного збитку становить 5 528 768 грн.
Таким чином, ОСОБА_6 внаслідок здійснення господарської діяльності, пов`язаної з поводженням (утилізацією) небезпечних відходів, у період часу з 24 квітня 2017 року по 08 січня 2025 року, забруднено земельну ділянку, розташовану за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23 (координат 47.889482, 34.995518).
Потрапляння забруднюючих речовин у землю призвело до її забруднення та завдало шкоду навколишньому природному середовищу, чим створило небезпеку для довкілля, та спричинило інші тяжкі наслідки, які у виразились у заподіянні збитків в розмірі 5 528 768 грн.
Крім того встановлено, що не пізніше 08 січня 2025 року, більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_6 перебуваючи на посаді директора ТОВ «А-ЕНЕРГО», будучи службовою особою та будучи добре обізнаним з положеннями законодавства України, які регламентують порядок ліцензування з управління небезпечними відходами, діючи умисно, організував робочий процес для здійснення господарської діяльності пов`язаної з поводженням (утилізацією) небезпечних відходів, шляхом матеріально-технічного забезпечення виробництва обладнанням та устаткуванням за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, що внаслідок порушення спеціальних правил, заподіяло забруднення земель та створило небезпеку для довкілля.
Так, 08.01.2025 у ході проведення обшуку території, нежитлових, господарчих, виробничих приміщень, які використовує у своїй господарській діяльності ТОВ «А-ЕНЕРГО», та які розташовані на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) під час якого виявлено приміщення, в якому знаходяться три котли утилізатори, а вздовж приміщення розміщено купи сміття з медичних відходів, які знаходяться в поліетиленових пакетах та картонних коробках. Крім того, виявлено металевий ангар, який повністю наповнений небезпечними відходами, в тому числі медичними.
Праворуч від металевого ангару знаходяться відходи різного морфологічного складу у тому числі медичного (після надання медичних послуг). Між зазначеними відходами та металевим ангаром знаходяться металеві ворота які ведуть на майданчик на якому зберігаються відходи різного морфологічного складу насипом та у металевих діжках, у тому числі на зазначеній ділянці розміщено пічний шлак та відходи скла після подрібнення.
Вказані небезпечні відходи переробляються за допомогою трьох котлів утилізаторів. На зазначеному майданчику у місці з відкритим ґрунтом на площі 560 метрів квадратних (14 м х 40 м) спеціалістами Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) проведено відбір проб ґрунту (координати 47.889482, 34.995518), які направлено для проведення досліджень та експертизи.
За результатами проведених лабораторних досліджень зразків ґрунту встановлено наявність в пробах перевищень гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах по кадмію у 2,08 рази, міді у 11,8 рази та свинцю у 2,07 рази.
За висновком спеціалістів Запорізького регіонального центру ДУ «Держгрунтохорона» встановлено, що земельна ділянка ТОВ «А-Енерго» за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23 забруднена небезпечними речовинами важкими металами (кадмієм, міддю, свинцем) з перевищенням ГДК (гранично допустимих концентрацій).
Окрім того, Державною екологічною інспекцією Південного округу здійснено розрахунок збитків, заподіяних державі в результаті забруднення земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства на земельній ділянці, що розташована за адресою: Запорізька обл., Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23 (координат 47.889482, 34.995518), який становить 5 528 768 грн.
Висновком судової інженерно-екологічної експертизи Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 04.07.2025 №СЕ-19/108-25/11897-ФХЕД встановлено наявне перевищення гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунті, небезпека для довкілля створена внаслідок забруднення земельної ділянки. Розмір екологічного збитку становить 5 528 768 грн.
Так, ОСОБА_6 , здійснюючи господарську діяльність, пов`язану з поводженням (утилізацією) небезпечних відходів, віддав перевагу індивідуальному праву (інтересу) права на підприємницьку діяльність, протиставив суспільному інтересу, який виражається у дотриманні вимог екологічної безпеки, забезпеченні державою права на безпечне для життя і здоров`я людини довкілля, гарантованого ст. 50 Основного Закону України, що за загальним правилом має безумовний пріоритет.
Таким чином, директор ТОВ «А-ЕНЕРГО» ОСОБА_6 будучи службовою особою, зловживаючи своїми повноваженнями, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, усвідомлюючи суспільно - небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, будучи добре обізнаними з положеннями законодавства України, які регламентують діяльність з управління небезпечними відходами, організував робочий процес для здійснення господарської діяльності, пов`язаної з поводженням (утилізацією) небезпечних відходів за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, внаслідок чого забруднив земельну ділянку за вказаною адресою, що створило небезпеку для довкілля, завдавши державі в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) матеріальних збитків на загальну суму 5 528 768 грн, що спричинило тяжкі наслідки.
09.01.2026 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 241, ч. 2 ст. 239, ч. 2 ст. 364-1 КК України.
Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_6 підозри у вчиненні кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом обшуку від 08.01.2025; дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №2322188800-149 від 22.02.2018 №08.213/1145; висновком державної екологічної експертизи №08/13.12.2017-55 від 15.12.2017; актом відбору проб від 08.01.2025 № 1-25/3 з додатками та протоколом вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 14.01.2025 № 1-25/3; висновком завідувача кафедри загальної гігієни, медичної екології та профілактичної медицини Запорізького державного медико-фармацевтичного університету ОСОБА_8 ; висновком експерта Запорізького відділення Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз про результати проведення судової інженерно-екологічної експертизи від 11.11.2025 № 919-25; результатами проведених лабораторних досліджень зразків ґрунту; розрахунком збитків, заподіяних державі в результаті забруднення земельних ресурсів; висновком спеціалістів Запорізького регіонального центру ДУ «Держгрунтохорона»;висновком судової інженерно-екологічної експертизи Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 04.07.2025 №СЕ-19/108-25/11897-ФХЕД.
Окрім того, під час проведення 09.01.2026 повторного обшуку (за участі спеціалістів ДЕІ Південного округу) на промисловій ділянці по вул. Сонячне шосе, 23 у с. Сонячне Запорізького району Запорізької області встановлено, що ТОВ «А-ЕНЕРГО» продовжує здійснювати господарську діяльність з утилізації небезпечних відходів шляхом їх термічної обробки за допомогою установок для термічного знищення відходів «УТ 300Д», «УТ 300Д МЕД» та «УТ 50», з яких лише установка «УТ 300Д» має дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Спеціалістами ДЕІ Південного округу під час проведення обшуку відібрано проби викидів забруднюючих речовин з 3 джерел. За результатами інструментально-лабораторних вимірювань встановлені перевищення величин масової витрати викидів по азоту оксиди, вуглецю оксид та сірки діоксид.
Процесуальним керівником у кримінальному провадженні з метою встановлення розміру збитків, завданих несанкціонованими викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, на адресу Державної екологічної інспекції Південного округу 19.02.2026 за № 12-1408вих-26 скеровано відповідний лист.
У відповідь Державною екологічною інспекцією Південного округу 24.02.2026 надано відповідний розрахунок збитків, розмір яких склав 231 278,79 грн.
З метою підтвердження розміру вказаних збитків 13.03.2026 слідчим винесено постанову про призначення судової інженерно-екологічної експертизи, проведення якої доручено експертам Запорізького НДЕКЦ МВС України. Проведення експертного дослідження до теперішнього часу триває.
Окрім того, під час обшуку виявлено засмічення земельної ділянки за вищевказаною адресою відходами різного морфологічного складу на майданчику у місці з відкритим ґрунтом (насипом та у металевих діжках), а саме пічного шлаку, відходів скла після подрібнення тощо. У зв`язку з цим, спеціалістами ДЕІ Південного округу відібрано проби ґрунту для проведення лабораторних досліджень з метою встановлення наявності/відсутності факту забруднення земельної ділянки.
За результатами лабораторних досліджень зразків ґрунту, відібраних 09.01.2026 під час слідчої дії - обшуку, встановлено наявність в пробах перевищень гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах по цинку у пробі №2 у 16,7 рази, у пробі №4 у 8,2 рази, та фонової концентрації по хлоридам у пробі №2 у 2,8 рази, у пробі №4 у 2,2 рази.
Процесуальним керівником у кримінальному провадженні з метою встановлення розміру збитків, заподіяних державі в результаті забруднення земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства на земельній ділянці, що розташована за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, 23, на адресу Державної екологічної інспекції Південного округу 16.03.2026 за № 12-311вих-26 скеровано відповідний лист. Наразі відповідь не надходила, процес встановлення розміру збитків, завданих забрудненням земельних ресурсів триває.
Строк досудового розслідування в кримінальному провадженні спливає 09.04.2026. Проте у кримінальному провадженні необхідно виконати інші слідчих та процесуальних дій, зокрема: отримати висновок судової інженерно-екологічної експертизи з метою встановлення розміру збитків, завданих внаслідок несанкціонованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за період з 08.01.2025 по 09.01.2026, проведення якої на теперішній час триває; після отримання висновку судової інженерно-екологічної експертизи, яким буде встановлено розмір збитків, завданих внаслідок несанкціонованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, вирішити питання щодо пред`явлення відповідного позову в межах кримінального провадження та зміни раніше повідомленої підозри; отримати та долучити до матеріалів кримінального провадження розрахунок збитків, заподіяних державі в результаті забруднення земельних ресурсів; після отримання розрахунку збитків, заподіяних державі в результаті забруднення земельних ресурсів, вирішити питання щодо призначення відповідної судової інженерно-екологічної експертизи; зібрати характеризуючі матеріали відносно ОСОБА_6 ; провести інші слідчі (розшукові) дії, потреба у яких може з`явитися в ході досудового розслідування; прийняти рішення про закінчення досудового розслідування у відповідності до вимог ст. 283 КПК України.
В клопотанні слідчий зазначає, що зазначені вище слідчі та процесуальні дії не проведені раніше, унаслідок особливої складності провадження, тривалого проведення лабораторних досліджень зразків грунту та повітря, розрахунку збитків, заподіяних державі в результаті забруднення земельних ресурсів, а також судової інженерно-екологічної експертизи.
Зазначені слідчі та процесуальні дії необхідні для повного і неупередженого розслідування провадження, їх результати матимуть значення під час завершення досудового розслідування та подальшого судового розгляду.
Враховуючи кількість та тяжкість злочинів, особливу складність провадження, а також те, що строк досудового розслідування закінчується 09.04.2026, а для виконання необхідних процесуальних та слідчих дій потрібен строк не менше п`яти місяців, слідчий просить продовжити строк досудового розслідування в кримінальному провадженні до 5 місяців, тобто до 09.06.2026.
Прокурор та слідчий в судовому засіданні підтримали клопотання та просили його задовольнити.
Захисник та підозрюваний заперечували проти задоволення клопотання слідчого. В обґрунтування заперечень захисник зазначив, що клопотання слідчого не містить переліку обставин, які перешкоджали виконанню зазначених у ньому слідчих дій раніше, що є порушенням вимог п. 8 ч. 2 ст. 295 КПК України. На думку захисту, слідство ще станом на 09.01.2026 року володіло всіма необхідними доказами (висновками експертиз та розрахунками збитків) для завершення розслідування, а самі експертні висновки визнавалися слідчим як чіткі та вичерпні. Адвокат вказує на очевидну затягнутість процесуальних дій. Зокрема, між отриманням розрахунку збитків (24.02.2026) та призначенням відповідної експертизи (13.03.2026) минуло близько місяця без належних пояснень причин такої затримки. Захисник наголошує, що заплановані дії (отримання висновків експертиз, збір характеристик) вже були предметом попереднього клопотання від 27.02.2026, однак вони не були виконані у встановлений строк до 09.03.2026, а необхідність додаткових двох місяців для їх завершення належним чином не обґрунтована.
Заслухавши думку учасників провадження, вивчивши клопотання слідчого, дослідивши додані до нього матеріали, слідчий суддя встановив наступне.
Слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024080000000043 від 07.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 241, ч. 2 ст. 239, ч. 1,2 ст. 364-1 КК України.
09.01.2026 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 241, ч. 2 ст. 239, ч. 2 ст. 364-1 КК України.
04.03.2026 постановаою першого заступника прокурора Запорізької обласної прокуратури строк досудового розслідування продовжено до 3 місяців, тобто до 09.04.2026.
Положеннями ст. 219 КПК України встановлено, що досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 КПК України.
При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 КПК України, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 КПК України, до шести місяців слідчим суддею за погодженням з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Положеннями ч. 4 ст. 294 КПК України встановлено, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до шести місяців внаслідок особливої складності провадження.
Згідно ч. 1 ст. 295-1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Аналіз фактичних даних, що містяться в доданих до клопотання слідчого протоколі обшуку від 08.01.2025; дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №2322188800-149 від 22.02.2018 №08.213/1145; висновку державної екологічної експертизи №08/13.12.2017-55 від 15.12.2017; акті відбору проб від 08.01.2025 № 1-25/3 з додатками та протоколі вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 14.01.2025 № 1-25/3; висновку завідувача кафедри загальної гігієни, медичної екології та профілактичної медицини Запорізького державного медико-фармацевтичного університету ОСОБА_8 ; висновку експерта Запорізького відділення Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз про результати проведення судової інженерно-екологічної експертизи від 11.11.2025 № 919-25; результатах проведених лабораторних досліджень зразків ґрунту; розрахунку збитків, заподіяних державі в результаті забруднення земельних ресурсів; висновку спеціалістів Запорізького регіонального центру ДУ «Держгрунтохорона»; висновку судової інженерно-екологічної експертизи Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 04.07.2025 № СЕ-19/108-25/11897-ФХЕД, дає достатньо підстав вважати, що сталися події інкримінованих підозрюваному кримінальних правопорушень і останній причетний до їх вчинення.
Слідчим також доведено, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, та те, що з огляду на особливу складність провадження, слідчі та процесуальні дії, про які слідчий заначив в клопотанні, не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин.
Враховуючи особливу складність провадження, значну кількість процесуальних дій, які необхідно провести слідчим, тяжкість та кількість кримінальних правопорушень, які інкримінуються підозрюваному, слідчий суддя вважає клопотання слідчого обґрунтованим, а строк, на який слідчий просить продовжити досудове розслідування - розумним.
З огляду на викладене, клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 219, 294, 295-1, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування в кримінальному провадженні №42024080000000043 від 07.05.2024 до п`яти місяців, тобто до 09 червня 2026 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали складений 10 квітня 2026 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1