ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 03/301а
"05" лютого 2008 р., м. Черкаси
Господарський суд Черкаської області, в складі: головуючого - судді Єфіменко В.В.,
з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.,
за участю представників:
від позивача: Слуцька Н.Ю., за довіреністю,
від відповідача: Троян Г.П. за посадою,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу
за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Черкаси
до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Добробут”, Черкаська область, Христинівський район, с. В. Севастянівка
про стягнення 10425 грн. 84 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача 10425 грн. 84 коп., а саме:
– 9750 грн. 00 коп. - адміністративно-господарських санкцій за два незайняті робочі місця інвалідами у 2006 році згідно ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (далі - Закон);
– 625 грн. 68 коп. –пені за прострочення сплати зазначених санкцій.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити, з мотивів викладених в позовній заяві.
Відповідач письмових пояснень по суті позову до суду не надав, його представник в судовому засіданні позов не визнав мотивуючи тим, що інваліди не бажають працювати на підприємстві.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Згідно ч. 3 ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ст. 19 Закону для підприємств (об’єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік –у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено законом.
Ст. 20 Закону передбачено, що підприємства (об’єднання), установи, організації, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, не пізніше 15 квітня наступного року, штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об’єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
У 2006 році у відповідача середньооблікова штатна кількість працівників становила 104 особи і повинно було працювати 4 інваліди. Вартість одного незайнятого робочого місця за звітний період становить 4875 грн. 00 коп., виходячи із розміру середньорічної зарплати одного штатного працівника. У відповідача в 2006 р. не зайняті інвалідами два робочі місця.
16.04.2007 р. позивач нарахував відповідачу пеню в розмірі 675 грн. 84 коп. за прострочення сплати адміністративно-господарських санкцій за не зайняті 2 робочих місця інвалідами.
П. 1 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 314 від 03.05.1995 р., далі “Положення”, визначено, що робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка виробничої площі на підприємстві (об’єднанні), в установі, організації незалежно від форм власності та господарювання, де створено необхідні умови для праці інваліда.
Пунктами 5, 10 Положення встановлено, що підприємства інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Доказів створення робочих місць для інвалідів і звернення до центру зайнятості з вимогою щодо працевлаштування інвалідів на ці створені робочі місця відповідач суду не надав.
З довідки Христинівського районного центру зайнятості від 04.02.2008 р. № 120, поданої відповідачем, вбачається, що Христинівський центр зайнятості підтверджує, що інваліди з числа незайнятого населення протягом 2006 року для працевлаштування в СТОВ “Добробут” не направлялись.
Суд приходить до висновку про те, що відповідач не вжив всіх передбачених чинним законодавством заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році. Відповідач не довів, що ним створено необхідні умови для праці інвалідів, як того вимагає закон.
Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 названої статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що він ужив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідач повинен сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 9750 грн. 00 коп. за незайняті робочі місця інвалідами в 2006 р. та пеню в розмірі 675 грн. 84 коп.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути позовні вимоги в розмірі 10425 грн. 84 коп.
Позивач, відповідно п. 34 ст. 4 Декрету КМУ “Про державне мито” звільнений від сплати мита, тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача 104 грн. 26 коп. судового збору.
Керуючись ст. ст. 94, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Добробут”, Черкаська область, Христинівський район, с. В. Севастянівка, код 32750652:
- 9750 грн. 00 коп. адміністративно-господарських санкцій та 675 грн. 84 коп. пені, а всього 10425 грн. 84 коп. на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, код 21368023;
- 104 грн. 26 коп. судового збору із зарахуванням в доход до державного бюджету України стягувачем щодо якого є ДПІ у Христинівському районі, отримувач - ВДК в м. Черкаси р/р 31117095700002 банк ГУДКУ в Черкаській області МФО 854018, код 22809222, код бюджетної класифікації –22090200 символ звітності банку –095 через відділ державної виконавчої служби Христинівського районного управління юстиції.
Про апеляційне оскарження постанови може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови і апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ В.В. Єфіменко