Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 583/4419/25
2/583/85/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2026 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючої судді Семенової О.С.,
за участю секретаря
судового засідання Гайдейчук К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 1 в м. Охтирка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю,
УСТАНОВИВ:
24 вересня 2025 року Охтирська міська рада Охтирського району Сумської області в особі міського голови Кузьменка П. про стягнення з ОСОБА_1 безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за використанням земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий № 5910200000:11:014:0061, площею 73/100 від 0,2326 га без правовстановлюючих документів (договору оренди) за період 28 днів 9 місяців 2023 року та 6 місяців 2024 року в розмірі 101500,91 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачка є власником нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 (до зміни назви - АДРЕСА_1 ) загальною площею 1146,9 м2, реєстраційний номер майна 2084529959102 від 03.03.2023 року відповідно до договору дарування об?єкта будівництва (будівель) від 03.03.2023 року, а також була власницею нерухомого майна площею - 262,6 м2, реєстраційний номер майна 2084488159102 від 03.03.2023 року та договору дарування об?єкта будівництва від 03.03.2023 р. (склади) в період з 03.03.2023 до 04.10.2023 до моменту його відчуження на підставі договору купівлі-продажу об?єкта будівництва (склади) від 05.10.2023 р. Ці об?єкти нерухомості розташовані на земельній ділянці комунальної власності кадастровий номер 5910200000:11:014:0061 загальною площею 0,2326 га. Внаслідок невжиття з боку відповідача заходів щодо оформлення права землекористування та оформлення відповідного договору оренди землі міська територіальна громада в особі Охтирської міської ради не отримала плату за використання земельної ділянки у вигляді збережених без достатньої правової підстави коштів орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності. Повідомлення з пропозицією добровільно відшкодувати збитки відповідачем проігноровано, що і стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
20 жовтня 2025 року від представника відповідачки адвоката Котляревського С.О. надійшов відзив на позовну заяву, яким позовні вимоги не визнав в повному обсязі, мотивуючи тим, що позивач у позові просить суд про відшкодування збитків та посилається на відповідні правові норми, як на підставу своїх вимог, а формулює свої вимоги з використанням терміну «безпідставно збережені кошти», що є принципово відмінним характером спірних правовідносин. Крім цього позивач вказує на необхідність укладання договору оренди земельної ділянки, на якій розташовані належні відповідачці об`єкти нерухомого майна, проте на земельній ділянці з кадастровим номером 5910200000:11:014:0061 на час виникнення спірних правовідносин було розташовано декілька об`єктів будівництва, що належить різним власникам, зокрема і відповідачці. Станом на 03 березня 2023 року на цій земельній ділянці було декілька об`єктів будівництва, а саме: група будівель - реєстраційний номер в ДРРП 2084529959102, загальна площа 1146,9 м2 власником, яких є ОСОБА_2 (ОНМ було поділено, розділ закрито 08 липня 2025 року); будівля - реєстраційний номер в ДРРП 185633059102, загальна площа 105,5 м2, власником, якої є ОСОБА_3 , група будівель - реєстраційний номер в ДРРП 107304459000, загальна площа 138,2 м2 власником, якої є ОСОБА_4 . Позивачем не доведено, що ідеальна частка відповідачки складає 73/100. Позивач неправомірно застосував ставку в 6% від нормативно грошової оцінки без зазначення мотивів такого рішення. Крім цього фактичні межі вказаної земельної ділянки не співпадають з каталогом координат в Державному земельному кадастрі, є накладення з іншими сусідніми земельними ділянки, відповідачка намагалася вирішити це, але урегулювання цього питання відноситься до прерогативи позивача по справі. /а.с. 63-65/.
28 жовтня 2025 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якому позовні вимоги підтримав в повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві та цій відповіді, позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі /а.с. 80-82/.
Представник позивача Горностай Є.В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, її представник в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, просив відмовити у їх задоволенні.
Згідно із ч. 1 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що відповідачці на підставі договору дарування об`єкта будівництва будівель) від 03 березня 2023 року № 171, посвідченого 03 березня 2023 року приватним нотаріусом Охтирського міського нотаріального округу Лебедєвою Л.М., на праві приватної власності належить нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 (до зміни назви - АДРЕСА_1 ) загальною площею 1146,9 м2, номер запису про право власності 36574790, реєстраційний номер майна 2084529959102 /а.с. 7/. Вказане нерухоме майно розташоване на земельній ділянці площею 0,2326 га з кадастровим номером 5910200000:11:014:0061, цільове призначення: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 27 січня 2025 № НВ-5900088842025 та кадастровим планом земельної ділянки /а.с. 13-16/.
Крім цього відповідачці на підставі договору дарування об`єкта будівництва будівель) від 03 березня 2023 року № 172, посвідченого 03 березня 2023 року приватним нотаріусом Охтирського міського нотаріального округу Лебедєвою Л.М., на праві приватної власності належить нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 (до зміни назви - АДРЕСА_1 ) загальною площею 262,6 м2, номер запису про право власності 36573918, реєстраційний номер майна 2084488159102 /а.с. 10/. Вказане нерухоме майно розташоване на земельній ділянці площею 0,2326 га з кадастровим номером 5910200000:11:014:0061, цільове призначення: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 27 січня 2025 № НВ-5900088842025 /а.с. 13-16/.
Відповідно до договору купівлі-продажу об`єкта будівництва (склади) серія НСН № 287377 від 05 жовтня 2023 року, посвідченого приватним нотаріусом Охтирського міського нотаріального округу Ковальчуком С.П., відповідачка ОСОБА_1 передала у власність ОСОБА_4 об`єкти будівництва (склади), розташовані за адресою АДРЕСА_1 (до зміни назви - АДРЕСА_1 ) загальною площею 262,6 м2, які розташовані на земельній ділянці площею 0,2326 га з кадастровим номером 5910200000:11:014:0061 /а.с. 12/.
Відповідно до акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17 жовтня 2024 року № 02-09/108, затвердженого рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради від 14 листопада 2024 року № 197, розмір збитків, завданих ОСОБА_1 використанням земельної ділянки без достатньої правової підстави, розташованої по АДРЕСА_2 ), АДРЕСА_3 від 0,2326 га з кадастровим номером 5910200000:11:014:0061, за період 2 дні 7 місяців 2023 року становить 7411,81 грн. /а.с. 49/.
Відповідно до акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17 жовтня 2024 року № 02-09/109, затвердженого рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради від 14 листопада 2024 року № 197, розмір збитків, завданих ОСОБА_1 використанням земельної ділянки без достатньої правової підстави, розташованої по АДРЕСА_2 ), АДРЕСА_4 від 0,2326 га з кадастровим номером 5910200000:11:014:0061, за період 28 днів 9 місяці 2023 року 6 місяців 2024 року становить 101500,91 грн. /а.с. 45/.
19 листопада 2024 року за вих. № 01-05/2788 на адресу відповідачки надіслана копія цих актів з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17 жовтня 2024 року № 02-09/108 та 02-09/109 з повідомленням, яке містить пропозицію у 30-денний термін з дня надходження цього повідомлення розглянути його разом з актами та про результати їх розгляду інформувати Охтирську міську раду. Також відповідачці повідомлено, що у разі визнання заявлених вимог добровільне відшкодування збитків здійснюється в досудовому порядку шляхом укладення договору про відшкодування збитків /а.с. 51/.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Суб`єктами права на землі комунальної власності згідно зі ст. 80 ЗК України є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Загальне правило щодо підстав та порядку набуття права на землю із земель комунальної власності визначено ст. 116 ЗК України, згідно з частинами 1, 2 якої громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Особливості набуття права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду визначені ст. 120 ЗК України та ст. 377 ЦК України.
Так відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
За ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Виходячи зі змісту ст. 120 ЗК України, норма щодо переходу права на земельну ділянку у разі переходу права на будинок, будівлю і споруду може бути застосована у випадках, якщо земельна ділянка перебуває у власності або у користуванні колишнього власника будівлі.
Однак, зважаючи на положення ст. 125 ЗК України, новий власник об`єкта нерухомості не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до вимог законодавства.
Таким чином, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у відповідача виник обов`язок оформити та зареєструвати речове право на земельну ділянку, яка знаходиться під нежитловими приміщеннями, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень».
Згідно з абзацом 1 ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно зі ст. 14 ПК України визначено, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (п. 14.1.147).
Відповідач не є власником та постійним землекористувачем земельної ділянки, а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата.
Підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем та визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (п. 288.4, п. 288.5).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
В судовому засіданні знайшло своє підтвердження те, що відповідачка зверталася до позивача, як до розпорядника земель комунальної власності із заявою про передачу їй в оренду земельної ділянки площею 0,2326 га з кадастровим номером 5910200000:11:014:0061, речові права відповідачки на земельну ділянку не реєструвалися.
Таким чином остання не набула належних прав власності або користування щодо земельної ділянки, що свідчить про використовування земельної ділянки без достатніх правових підстав.
Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладання договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондиційними. Для кондиційних зобов`язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Такі правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, провадження №14-77цс18.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 1214 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов`язана повернути доходи.
Суд не бере до уваги заперечення сторони позивача щодо розрахунку, оскільки відповідно до п. 4.3. рішення Охтирської міської ради № 2006-MР від 25.06.2020 обчислення розміру орендної плати за користування сформованими земельними ділянками, які використовуються з порушенням земельного законодавства без документів, що посвідчують право оренди, здійснюються із застосуванням ставки орендної плати, відповідно до категорій земель з підвищуючим коефіцієнтом К 2, але не більше 12% від нормативної грошової оцінки земель, тому позивач обґрунтовано застосував для розрахунку 6% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
В судовому засіданні представник відповідачки не погодився із визначенням часток між співвласниками майна, в зв`язку з чим в судовому засіданні було допитано спеціаліста ОСОБА_5 , який пояснив, що ОСОБА_1 має у власності загальну площу приміщень 1146,9 кв.м, що становить 73/100 часток, ОСОБА_4 має загальну площу приміщень 400,8 кв.м., що становить 20/100 часток, ОСОБА_3 має загальну площу приміщень 105,5 кв.м., що становить 7/100 часток.
Представник відповідачки не погоджуючись із розрахунком, контр-розрахунку не подав.
Таким чином, в судовому засіданні доведено, що відповідачка ОСОБА_1 використовувала земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 (до зміни назви - АДРЕСА_1 ), кадастровий № 5910200000:11:014:0061, площею 73/100 від 0,2326 га, та площею 12/100 від 0,2326 га моменту укладання договору купівлі продажу, без достатніх правових підстав, не сплачувала за користування земельною ділянкою орендну плату у встановленому законодавчими актами розмірі, у результаті чого безоплатно користувалася цією земельною ділянкою, тобто безпідставно набула дохід, отриманий від безпідставно набутого майна.
З огляду на викладене, у Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області правомірно виникло право на стягнення коштів, отриманих безпідставно, як суми, яку мав би отримати місцевий бюджет.
Відповідно до положень ч.1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області підлягає стягненню понесений документально підтверджений судовий збір в сумі 3028,00 грн /а.с. 5/.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 141, 259, 263, 264, 265, 352, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 1212, 1214 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 123, 124 Земельного кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити позовні вимоги Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за використанням земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 (до зміни назви - АДРЕСА_1 ), кадастровий № 5910200000:11:014:0061, площею 73/100 від 0,2326 га без правовстановлюючих документів (договору оренди) за період з 28 днів 9 місяців 2023 року - 6 місяців 2024 року в розмірі 101500,91 грн (сто одну тисячу п?ятсот гривень 91 копійку); за земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 (до зміни назви - АДРЕСА_1 ), кадастровий № 5910200000:11:014:0061, площею 12/100 від 0,2326 га без правовстановлюючих документів (договору оренди) за період з 2 дні 7 місяців 2023 року в розмірі 7411,81 грн (сім тисяч чотириста одинадцять гривень 81 копійку), всього до стягнення підлягає 108912,72 грн (сто вісім тисяч дев?ятсот дванадцять гривень 72 копійки, та судовий збір в розмірі 3028,00 грн /три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок/.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Сумського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи /вирішення питання/ без повідомлення /виклику/ учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набуває чинності після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Позивач: Охтирська міська рада Охтирського району Сумської області /юридична адреса: вул Незалежності, буд. 11, м. Охтирка Сумської області, код ЄДРПОУ 36467402/.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складено 09 квітня 2026 року.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області О.С. Семенова