Рішення № 135559052, 09.04.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2026
Номер справи
440/7040/24
Номер документу
135559052
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/7040/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Явір -2000" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

В С Т А Н О В И В:

Позивач Приватне підприємство "Явір -2000" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 00032772302 від 11.03.2024 року.

В обґрунтування позовної заяви позивач вказував на протиправність спірного податкового повідомлення - рішення, оскільки підприємство виконало свій податковий обов`язок та в установленому порядку і у межах 30 календарних днів з дня отримання запиту контролюючого органу, тобто з дотриманням вимог підпункту 39.4.4 пункту 39.4. статті 39 Податкового кодексу України, подало документацію з трансфертного ціноутворення щодо контрольованих операцій, зазначених у запиті..

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

04.07.2024 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління ДПС у Полтавській області, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначав, що ГУ ДПС у Полтавській області отримано лист ДПС України від 30.06.2023 №15513/7/99-00-23-02-01-07 з копією корінця рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, що підтверджує отримання 21.06.2023 ПП «Явір-2000» листа ДПС України від 15.06.2023 №15440/6/99-00-23-02-01-06 про надання документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки. Граничний термін подання (направлення) платником податків документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки 20.07.2023. ПП «Явір-2000» листом від 21.07.2023 №414 на адресу Головного управління ДПС у Полтавській області направлено документацію з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки. ГУ ДПС у Полтавській області отримано лист ДПС України від 29.11.2023 №30055/7/99-00-23-02-01-07 з копією корінця рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, що підтверджує отримання 13.11.2023 ПП «Явір-2000» листа ДПС України від 06.11.2022 №33250/6/99-00-23-02-01-06 про надання додаткової інформації до документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки. Граничний термін подання (направлення) платником податків додаткової інформації до документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки 12.12.2023. ПП «Явір-2000» листом від 13.12.2023 №714 на адресу Головного управління ДПС у Полтавській області Укрпоштою направлено додаткову інформацію до документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки (вхідний номер в ГУ ДПС у Полтавській області №54027/6/16-31 від 18.12.2023). Під час перевірки платником податків не надавались пояснення щодо неможливості виконання податкових обов`язків, а саме, в частині неможливості надання (направлення) документації з трансфертного ціноутворення та додаткової інформації до документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки до податкового органу вчасно.

Дослідивши письмові докази суд встановив наступні обставини справи.

Приватне підприємство "Явір-2000" зареєстровано як юридична особа, код ЄДРПОУ 31175036.

За результатами документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Явір-2000" з питання несвоєчасного подання документації з трансфертного ціноутворення та додаткової інформації до документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 звітні роки Головним управлінням ДПС у Полтавській області 08.02.2024 складений акт №1412/16-31-23-06/31175036, за висновками якого встановлено порушення ПП "Явір-2000" підпунктів 39.4.4, 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року із змінами та доповненнями, а саме несвоєчасне подання документації з трансфертного ціноутворення та додаткової інформації до документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки.

11.03.2024 на підставі акту №1412/16-31-23-06/31175036 від 08.02.2024 Головним управлінням ДПС у Полтавській області складено податкове повідомлення-рішення № 00032772302, яким до ПП "Явір-2000" застосовано штраф в розмірі 30212,00 грн.

Позивач, не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 11.03.2024 року № 00032772302, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Податкового кодексу України він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний:

вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;

подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків (підпункт 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).

Відповідно до підпункту 78.1.2, 78.1.15. пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється в разі якщо платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом; неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або у разі встановлення порушень під час моніторингу такого звіту або документації відповідно до вимог пунктів 39.4 і 39.5 статті 39 цього Кодексу.

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний:

вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;

подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;

Основні вимоги щодо складання та подання звітності для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням визначено статтею 39 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об`єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків (для резидентів Дія Сіті - платників податку на особливих умовах - на фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності), а саме:

а) господарські операції, що здійснюються з пов`язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту;

б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;

в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав;

г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України.

У разі внесення змін до переліку організаційно-правових форм нерезидентів у розрізі держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до цього підпункту, вони набирають чинності з 1 січня звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни.

Якщо нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту "г" цього підпункту, у звітному році сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), господарські операції платника податків з таким нерезидентом за відсутності критеріїв, визначених підпунктами "а" - "в" цього підпункту, визнаються неконтрольованими;

ґ) господарські операції (у тому числі внутрішньогосподарські розрахунки), що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні.

Підпунктом 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України визначено, що платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов`язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Відповідно до підпункту 39.4.1 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.

Згідно підпунктів 39.4.2.1 підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України у звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді. Форма та порядок складання звіту про контрольовані операції встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Окремо встановлено обов`язок платників податків, що здійснюють контрольовані операції, складати та зберігати документацію з трансфертного ціноутворення за кожний звітний період (підпункт 39.4.3 пункту 39.4 статті 39 Кодексу).

За правилами підпунктів 39.4.4, 39.4.5 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, платники податків протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту подають документацію з трансфертного ціноутворення щодо контрольованих операцій, зазначених у запиті.

Документація з трансфертного ціноутворення подається платником податків до контролюючого органу, зазначеного у запиті.

Запит надсилається не раніше 1 жовтня року, що настає за календарним роком, в якому таку контрольовану операцію (операції) було здійснено.

Пунктом 120.6 статті 120 Кодексу визначено, що несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, у тому числі несвоєчасне подання уточненого звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній на вимогу контролюючого органу, або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу - тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:

одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.6 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання глобальної документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.7 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній (у тому числі несвоєчасне подання уточненого звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній на вимогу контролюючого органу), але не більше 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, але не більше 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Слід враховувати, що положення підпункту 39.4.4 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України не містять приписів щодо порядку обчислення строку, встановленого цією нормою Податкового кодексу України для подання платником документації з трансфертного ціноутворення щодо контрольованих операцій на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

При цьому, зокрема, у приписах підпункту 73.3.3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, які передбачають аналогічну конструкцію строків надання відповіді на запит контролюючого органу: «…протягом … днів з дня..», чітко передбачений початок відліку відповідного строку: «…з дня, наступного за днем отримання запиту…».

Аналогічний порядок відліку строку визначається і щодо: подання декларацій (пункт 49.18 Податкового кодексу України); сплати податків/зборів (пункт 57.1 Податкового кодексу України); подання скарг у межах адміністративного оскарження рішень контролюючого органу (пункт 56.3 Податкового кодексу України) та інших.

Слід також зауважити на тому, що відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах, у тому числі, презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу

Згідно пункту 4.3 статті 4 Податкового кодексу України податкові періоди та строки сплати податків та зборів установлюються, виходячи з необхідності забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджетів, з урахуванням зручності виконання платником податкового обов`язку та зменшення витрат на адміністрування податків та зборів.

За правилами пунктів 5.2, 5.3 статті 5 Податкового кодексу України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що Головне Управління ДПС у Полтавській області отримано лист ДПС України від 30.06.2023 №15513/7/99-00-23-02-01-07 з копією корінця рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, що підтверджує отримання 21.06.2023 ПП «Явір-2000» листа ДПС України від 15.06.2023 №15440/6/99-00-23-02-01-06 про надання документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки.

ПП «Явір-2000» листом від 21.07.2023 №414 на адресу Головного управління ДПС у Полтавській області направлено документацію з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки.

ГУ ДПС у Полтавській області отримано лист ДПС України від 29.11.2023 №30055/7/99-00-23-02-01-07 з копією корінця рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, що підтверджує отримання 13.11.2023 ПП «Явір-2000» листа ДПС України від 06.11.2022 №33250/6/99-00-23-02-01-06 про надання додаткової інформації до документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки.

ПП «Явір-2000» листом від 13.12.2023 №714 на адресу Головного управління ДПС у Полтавській області Укрпоштою направлено додаткову інформацію до документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2019, 2021 роки (вхідний номер в ГУ ДПС у Полтавській області №54027/6/16-31 від 18.12.2023)

Також, як свідчать обставини справи, день отримання запитів (21.06.2023 та 13.11.2023) позивач не включав у відлік строку, встановленого підпунктом 39.4.4 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.

Суд зауважує, що Податковий кодекс України не визначає порядок обчислення строку (терміну) для надання відповіді на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Тому, керуючись положеннями частини 6 статті 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд має застосовувати закон, що регулює відповідні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону виходити із конституційних принципів загальних засад права (аналогія права).

Так, відповідно до загальних правил, визначених у статті 251 Цивільного кодексу України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Згідно статті 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Аналогічні правила обчислення процесуальних строків викладені у статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, судом визначено, що, оскільки днем отримання позивачем запиту центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є 21.06.2023 та 13.11.2023, то відповідно до вищевказаних приписів Цивільного кодексу України початком обчислення тридцятиденного строку для надання на відповіді на запит є саме 22.06.2023 та 14.11.2023 відповідно.

В той же час, зважаючи на те, що початком обчислення тридцятиденного строку для надання на відповіді на запит є 22.06.2023 та 14.11.2023, то останній календарний день для подання відповіді на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, припадає на 21.07.2023 року та 13.12.2023 року відповідно.

Таким чином, подавши відповідь на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику 21.07.2023 року та 13.12.2023 року, позивач дотримався строку, встановленого підпунктами 39.4.4. 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Полтавській області від 11.03.2024 року № 00032772302 не ґрунтується на вимогах податкового законодавства, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Явір-2000" (код ЄДРПОУ 31175036; вул. С.Кондратенка, буд. 6, м. Полтава, Полтавська область, 36009) до Головного управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192; вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11.03.2024 року № 00032772302.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Приватного підприємства "Явір-2000" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.Б. Головко