Рішення № 135555734, 09.04.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2026
Номер справи
140/1068/26
Номер документу
135555734
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/1068/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом заступника керівника Луцької окружної прокуратури Мацюка Сергія Ярославовича в інтересах держави до Колківської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Луцької окружної прокуратури Мацюк Сергій Ярославович в інтересах держави звернувся з позовом до Колківської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність щодо не оформлення та державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна, а саме приміщення комунального закладу загальної середньої освіти Чорнизького ліцею імені Володимира Мельника Колківської селищної ради Луцького району Волинської області.

Зобов`язання Колківської селищної ради вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права власності на приміщення Чорнизького ліцею імені Володимира Мельника Колківської селищної ради Луцького району Волинської області, що знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Чорниж, Луцького району Волинської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами опрацювання інформації органів місцевого самоврядування району встановлено, що на балансі відділу освіти Колківської селищної ради Луцького району Волинської області перебуває приміщення закладу освіти, зокрема приміщення комунального закладу загальної середньої освіти - Чорнизького ліцею імені Володимира Мельника Колківської селищної ради Луцького району Волинської області, що знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Чорниж, Луцького району Волинської області.

Згідно інформації Колківської селищної ради технічна інвентаризація вказаного закладу освіти не проведена, а державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно за Колківською селищною радою не здійснено, з причини неповноти необхідних документів для даної дії.

Уповноваженим органом управління Чорнизького ліцею імені Володимира Мельника є відділ освіти Колківської селищної ради.

Тобто, за наявності підстав та відповідних повноважень Колківською селищною радою, як органом місцевого самоврядування, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад, відповідні права власника комунального майна, упродовж трьох років з моменту передачі у власність приміщень фактично не здійснено жодних юридично значимих обов`язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на зазначене приміщення закладу освіти.

Вказане свідчить про бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.

В свою чергу безпідставне зволікання з державною реєстрацією права власності громади в особі Колківської селищної ради на приміщення ліцею може призвести до нецільового використання приміщення або його вибуття з власності громади, що в свою чергу суперечить інтересам держави.

З огляду на вказане прокурор просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 30.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача відзиву на позовну заяву не подав.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що рішенням Камінь-Каширської районної ради «Про безоплатну передачу майна (майнових прав) зі спільної власності територіальних громад селищ і сіл Маневицького району Волинської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» у комунальну власність Маневицької селищної ради Камінь-Каширського району Волинської області» від 05.01.2021 №3/4 передано зі спільної власності територіальних громад Маневицького району у комунальну власність Маневицької селищної ради Камінь-Каширського району майно згідно додатку №1 загальноосвітню школу І-ІІІ імені Володимира Мельника Колківської селищної ради Луцького району Волинської області с. Чорниж Маневицького району Волинської області, яка знаходиться у с. Чорниж, вул. Шкільна, 1 Маневицького району Волинської області.

У подальшому, згідно рішення Колківської селищної ради «Про прийняття майна (майнових прав) зі спільної власності територіальних громад селищ і сіл Маневицького району Волинської області, ліквідованого постановою Верховної ради України від 17.07.2020 №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», у комунальну власність Колківської селищної ради Луцького району Волинської області» від 02.02.2021 №4/2 прийнято з 01.01.2021 зі спільної власність територіальних громад Маневицького району у комунальну власність Колківської селищної ради Луцького району майно згідно переліку (додатку №1) загальноосвітню школу І-ІІІ імені Володимира Мельника Колківської селищної ради Луцького району Волинської області, с. Чорниж Маневицького району Волинської області, яка знаходиться у с. Чорниж, вул. Шкільна, 1, Маневицького району Волинської області.

Згідно рішення Колківської селищної ради «Про передачу майна територіальної громади Колківської селищної ради на баланс відділу освіти Колківської селищної ради» від 11.03.2021 №5/7 - передано майно територіальної громади Колківської селищної ради на баланс відділу освіти Колківської селищної ради.

Відповідно до рішення Колківської селищної ради «Про затвердження Переліку нерухомого майна комунальної власності закладів освіти Колківської селищної ради» від 29.11.2022 №26/7 до переліку нерухомого майна комунальної власності закладів загальної середньої освіти Колківської селищної ради Чорнизький ліцей імені Володимира Мельника включено будівлю школи з надвірними спорудами котельнею, погребом, господарськими будівлями із первісною вартістю 897 185, 00 грн, і який знаходиться у с. Чорниж, вул. Шкільна, 1.

Відповідно до довідки, виданої відділом освіти Колківської селищної ради, від 16.01.2026 №27/01-14/1-26 будівля Чорнизького ліцею з надвірними спорудами із інвентарним номером 101310001 перебуває на балансі відділу освіти Колківської селищної ради.

Згідно п.п.1.1-1.3 Статуту Чорнизького ліцею Колківської селищної ради, затвердженого рішенням сесії Колківської селищної ради від 11.03.2021 №5/10 останній є правонаступником загальноосвітньої школи І-ІІІ імені Володимира Мельника с. Чорниж Маневицької районної ради. Ліцей комунальний заклад Колківської селищної ради (засновник).

Уповноваженим органом управління Чорнизького ліцею імені Володимира Мельника є відділ освіти Колківської селищної ради.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України передбачено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з частинами першою, третьою статті 23 Закону №1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Пунктом 1 частини шостої статті 23 Закону №1697-VII передбачено, що під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження: звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).

За приписами частин третьої - п`ятої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

На думку суду, звертаючись до суду в інтересах держави, у позовній заяві заступник керівника Луцької окружної прокуратури обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту.

Так, прокурор в адміністративному позові вказав, що обов`язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні, у межах визначених законом повноважень, умов для отримання дитиною освіти, забезпечення її доступності шляхом, зокрема, належного функціонування розгалуженої мережі навчальних закладів. Тобто, захисту підлягають інтереси держави у сфері охорони права на освіту дітей шляхом створення належних та безпечних умов для здобуття освіти та зобов`язання оформлення правовстановлюючих документів на будівлю закладу освіти.

Суд також враховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 14.02.2023 у справі № 580/1374/22, щодо належного обґрунтування прокурором необхідності захисту інтересів держави в судовому порядку у подібних правовідносинах.

Згідно із частинами першою, третьою статті 22 Закону України Про освіту від 05.09.2017 №2145-VIII (далі Закон №2145-VIII) юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність. Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.

Відповідно до частини третьої статті 66 Закону № 2145-VIII сільські, селищні ради:

відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та повної загальної середньої освіти;

засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів;

оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти;

здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.

За змістом частини першої статті 80 Закону №2145-VIII до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо.

Статтею 25 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно із частиною п`ятою статті 16 Закону №280/97-ВР від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За змістом частини першої статті 10 вказаного Закону визначено статус сільських рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За приписами частин першої, другої, п`ятої статті 60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Частинами першою, другою статті 327 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно із частиною першою статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до статті 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

За приписами частини четвертої статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 №1952-IV (далі Закон №1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 2 частини першої статті 3 Закону №1952-IV передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є: обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

За приписами пунктів 6, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об`єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об`єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об`єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що Колківська селищна рада як орган, уповноважений управляти комунальним майном, зобов`язана вжити заходів для державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна приміщення Чорнизького ліцею імені Володимира Мельника Колківської селищної ради Луцького району Волинської області, що знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Чорниж, Луцького району Волинської області.

Відтак, суд погоджується із доводами прокурора, що всупереч вимогам законодавства, відповідачем упродовж тривалого проміжку часу не вжито належних заходів, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на вказану будівлю, чим допущено протиправну бездіяльність.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підтверджені належними і допустимими доказами, та враховуючи також, що відповідач відзиву на позовну заяву не подав, а у позовній заяві прокурор обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх судового захисту, тому поданий в інтересах держави позов заступника керівника Луцької окружної прокуратури належить задовольнити.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, оскільки у цій справі задоволено позов суб`єкта владних повноважень, тому судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 2 662, 40 грн згідно із платіжною інструкцією від 22.01.2026 №68 з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Колківської селищної ради щодо не оформлення та державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна, а саме приміщення комунального закладу загальної середньої освіти Чорнизького ліцею імені Володимира Мельника Колківської селищної ради Луцького району Волинської області.

Зобов`язати Колківську селищну раду вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права власності на приміщення Чорнизького ліцею імені Володимира Мельника Колківської селищної ради Луцького району Волинської області, що знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Чорниж, Луцького району Волинської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Заступник керівника Луцької окружної прокуратури (43025, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Винниченка, 13).

Відповідач: Колківська селищна рада (44661, Волинська область, Луцький район, смт Колки, вул. Грушевського, 42, код ЄДРПОУ 04333247).

Суддя Ю.Ю. Сорока