Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2026 рокусправа № 380/17593/25
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВКО ГРУП» до Головного управління ДПС у Львівській області (адреса: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ: 43968090) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АВКО ГРУП» (ТзОВ «АВКО ГРУП», позивач) до Головного управління ДПС у Львівській області (далі відповідач) в якій заявлено позовну вимогу: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №50473/13-01-07-10 від 21.11.2024.
Аргументи учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що згідно митної декларації від 10.01.2024 №24UA209140000705U7 отримано від нерезидента DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай) товар - настільні ігри, а саме: столи для гри в у футбол, хокей, мультиігровий стіл для футболу, столи для гри у більярд; УКТ ЗЕД: 9504908000, 9504200000 на суму 30682,60 доларів США з порушенням граничних строків розрахунків (в частині попередньої оплати 19.05.2023 в сумі 15 341,30 доларів США граничний строк розрахунків за даною операцією настав - 14.11.2023 року), чим порушено частину 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII, з урахуванням пункту 14-2 Постанови правління НБУ від 24.02.2022 року №18. Кількість днів протермінування становить - 57 днів. Згадане протермінування спричинено обставинами непереборної сили. ТОВ «Авко Груп» звернулось до ТПП із заявою для отримання відповідного висновку. 26.11.2024 Львівська торгово-промислова палата на підставі ст. ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5), із змінами і доповненнями, видала Сертифікат №4600-24-2144 для ТОВ «АВКО ГРУП», який підтверджує дію форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): блокування проїзду вантажних транспортних засобів на під`їзних шляхах до пунктів пропуску на польсько-українському кордоні. Сертифікат Львівської ТПП №4600-24-2144, який підтверджує форс-мажорні обставини, отриманий ТОВ «АВКО ГРУП» 26 листопада 2024 року. Отримання даного сертифікату раніше було неможливим через ряд об`єктивних причин, що не залежали від ТОВ «АВКО ГРУП». Відтак, через ці обставини даний сертифікат не був поданий контролюючому органу під час проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства по зовнішньоекономічних контрактах. Проте, даний сертифікат був наданий ДПС України разом із скаргою на податкове повідомлення-рішення, однак такий не був врахований контролюючим органом.
Позивач також зазначає, що Торгово-промислова палата України своїм листом від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Позивач наполягає, що наявність підтверджених ТПП України форс-мажорних обставин, відповідно до пп.112.8.9. п.112.8 ст. 112 Податкового кодексу України та п. 6 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», звільняють позивача від відповідальності за порушення вимог ч. 3 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII та нарахування позивачу пені за ч.5 ст.13 зазначеного Закону.
Позивач вказує, що рішення ДПС України по скарзі ТОВ «АВКО ГРУП» так і не було надіслано позивачу у визначений ПК України строк. Таким чином, в силу положень закону, а саме пункту 56.9 статті 56 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення №50473/13 01-07-10 від 21.11.2024 вважається повністю задоволеним на користь платника податків ТОВ «АВКО ГРУП» з підстав не надіслання контролюючим органом рішення про результати розгляду скарги до закінчення строку, встановленого відповідачем. Наведене є самостійною підставою для скасування податкового повідомлення-рішення. Такої позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 11 квітня 2023 року у справі №640/4362/20.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що перевіркою ТОВ "АВКО ГРУП" встановлено порушення частини 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII "Про валюту і валютні операції" з урахуванням пункту 142 Постанови правління Національного банку України від 24.02.2022 року № 18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану", (із змінами і доповненнями) по зовнішньоекономічному контракту від 10.05.2023 № 100523SOUKR, укладеному з нерезидентом DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай), щодо імпортної операції (попередня оплата) від 19.05.2023 та по зовнішньоекономічному контракту від 19.09.2023 №190923SOUK.R, укладеному з нерезидентом YANGZHOU JINKAILI SPORT PRODUCTS CO.,Ltd (Китай)), щодо імпортної операції (попередня оплата) від 26.09.2023. ТОВ "АВКО ГРУП" до перевірки не представлено відповідної довідки про підтвердження форс-мажорних обставин по контракту від 10.05.2023 № 100523SOUKR, укладеного з фірмою-нерезидентом DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай), щодо імпортної операції (попередня оплата) від 19.05.2023 року та про підтвердження форс-мажорних обставин по контракту від 19.09.2023 №190923SOUKR, укладеного з фірмою-нерезидентом YANGZHOU JINKAILI SPORT PRODUCTS CO.,Ltd (Китай), щодо імпортної операції (попередня оплата) від 26.09.2023 року.
Відповідач вказує, що 31.01.2025 прийнято рішення за результатами розгляду скарги №2907/6/99-00-06-01-03-06 від 31.01.2025. В межах продовженого строку розгляду скарги згадане рішення було направлено засобами поштового зв`язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення (штрих кодовий ідентифікатор 0601107644559) на адресу позивача. Згодом, повернуто на адресу ДПС із зазначенням причини повернення «за закінченням терміну зберігання». 18.08.2025 на прохання ТОВ «АВКО ГРУП» ДПС України повторно надіслала рішення за результатами розгляду скарги №2907/6/99-00-06-01-03-06 від 31.01.2025 листом №1787/ЗПІ/99-00-06-02-02-10, де також було вказано про направлення вказаного рішення 31.01.2025 рекомендованим листом та його повернення на адресу ДПС.
Встановлені обставини справи.
10.05.2023 року між ТОВ «АВКО ГРУП» та DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай) укладено зовнішньоекономічний контракт №100523SOUKR.
ТОВ "АВКО ГРУП" на виконання умов імпортного контракту від 10.05.2023 № 100523SOUKR, укладеного з фірмою-нерезидентом DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай), здійснено попередні оплати з валютного рахунку № UA373003460000026002097713201, відкритого в AT "СЕНС БАНК", МФО 300346 на загальну суму 30 682,60 доларів США згідно платіжних інструкцій в іноземній валюті, а саме: платіжна інструкція в іноземній валюті № 72 від 19.05.2023 в сумі 15 341,30 доларів США, платіжна інструкція в іноземній валюті № 94 від 26.09.2023 в сумі 15 341,30 доларів США.
Товар - настільні ігри, а саме: столи для гри в у футбол, хокей, мільтиігровий стіл для футболу, столи для гри у більярд; УКТ ЗЕД: 9504908000, 9504200000 отримано від нерезидента DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай) згідно митної декларації МД від 10.01.2024 № 24UA209140000705U7 (в грф.44 митної декларації зазначено: контракт від 10.05.2023 № 100523SOUKR, в грф.28 митної декларації зазначено: AT "СЕНС БАНК", МФО 300346) на суму 30682,60 доларів США з порушенням граничних строків розрахунків ( в частині попередньої оплати 19.05.2023 в сумі 15 341,30 доларів США граничний строк розрахунків за даною операцією настав - 14.11.2023 року).
ТОВ "АВКО ГРУП" (Покупець) укладено контракт від 19.09.2023 №190923SOUKR з фірмою-нерезидентом нерезидентом YANGZHOU JINKAILI SPORT PRODUCTS CO.,Ltd (Китай) (Продавець).
ТОВ "АВКО ГРУП" на виконання умов імпортного контракту від 19.09.2023 №190923 SOUKR, здійснено попередні оплати з валютного рахунку № UA373003460000026002097713201, відкритого в AT "СЕНС БАНК", МФО 300346 на загальну суму 33 000,00 доларів США згідно платіжних інструкцій в іноземній валюті, а саме: платіжна інструкція в іноземній валюті № 96 від 26.09.2023 в сумі 14 820,00 доларів; платіжна інструкція в іноземній валюті № 109 від 03.01.2024 в сумі 18 180,00 доларів США.
Товар - інвентар та обладнання для занять фізкультурою, для гри на свіжому повітрі: батути в комплекті з корпусом, драбинкою, сіткою; УКТ ЗЕД: 9506919000 отримано від нерезидента YANGZHOU JINKAILI SPORT PRODUCTS CO.,Ltd (Китай) згідно митної декларації МД від 04.04.2024 № 24UA209140009499U5 (в грф.44 митної декларації зазначено: контракт від 19.09.2023 №190923SOUKR, в грф.28 митної декларації зазначено: AT "СЕНС БАНК", МФО 300346) на суму 33 000,00 доларів США з порушенням граничних строків розрахунків ( в частині попередньої оплати 26.09.2023 в сумі 14820,00 доларів США граничний строк розрахунків за даною операцією настав - 23.03.2024 року).
На підставі наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 23.10.2024 №5685-ПП «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» та направлення на перевірку від 25.10.2024 №12150, ГУ ДПС у Львівській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «АВКО ГРУП» з питань дотримання вимог валютного законодавства по зовнішньоекономічних контрактах, а саме: від 10.05.2023 № 100523SOUKR, дата здійснення авансового платежу - 19.05.2023 в сумі 15341,30 дол. США, з нерезидентом DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (TD 7 NIUGULING ROAD, TIEGANGXIAXIN VILLAGE CHINA), від 19.07.2023 № 190723SOUKR, дата здійснення авансового платежу - 24.07.2023 в сумі 17319,25 дол. США, з нерезидентом: HANGZHOU ROYO IMPORT AND EXPORT CO.,LTD, від 19.09.2023 №190923SOUKR, укладеним з YANGZHOU JINKAILI SPORT PRODUCTS CO.,Ltd N0.33 WEST SHUGANG ROAD, JIANG YANG INDUSTRIAL DISTRICT, YANGZHOU, JIANGSU, CHINA дата здійснення авансового платежу - 26.09.2023 (сума незавершених операцій 14820 доларів США).
За результатом проведеної перевірки податковим органом складено Акт перевірки №46842/13-01-07-10/43972331 від 06.11.2024.
Перевіркою ТОВ "АВКО ГРУП" встановлено порушення частини 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII "Про валюту і валютні операції" з урахуванням пункту 142 Постанови правління Національного банку України від 24.02.2022 року № 18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану", (із змінами і доповненнями) по зовнішньоекономічному контракту від 10.05.2023 № 100523SOUKR, укладеному з нерезидентом DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай)), щодо імпортної операції (попередня оплата) від 19.05.2023 року та по зовнішньоекономічному контракту від 19.09.2023 №190923SOUK.R, укладеному з нерезидентом YANGZHOU JINKAILI SPORT PRODUCTS CO.,Ltd (Китай)), щодо імпортної операції (попередня оплата) від 26.09.2023.
На підставі акту перевірки від 06.11.2024 №46842/13-01-07-10/43972331 Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення №50473/13-01-07-10 від 21.11.2024 за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, відповідно до якого ТОВ «АВКО ГРУП» нараховано пеню в розмірі 116 039,32 гривень.
Згідно розрахунку пені за порушення строків розрахунків ТзОВ «АВКО ГРУП» за імпортним контрактом з DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай) нараховано пеню у розмірі 95272,91 грн., за імпортним контрактом з YANGZHOU JINKAILI SPORT PRODUCTS CO.,Ltd нараховано пеню у розмірі 20766,41 грн., разом 116039,32 грн.
Позивач подав до Державної податкової служби України скаргу на податкове повідомлення-рішення від 21.11.2024 №50473/13-01-07-10.
Рішенням ДПС України від 31.01.2025 №2907/6/99-00-06-01-03-06 податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 21.11.2024 №50473/13-01-07-10 залишено без змін, а скаргу ТОВ «АВКО ГРУП» без задоволення.
Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду.
Норми права, що підлягають застосуванню та висновки щодо правозастосування.
Відповідно до підпункту 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.
Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ визначені Законом України від 21.06.2018 №2473-VIII "Про валюту і валютні операції" (далі Закон № 2473-VIII), який також встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства.
Частиною першою статті 3 Закону № 2473-VIII встановлено, що відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини четвертої статті 11 Закону № 2473-VIII органами валютного нагляду відповідно до цього Закону є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 2473-VIII Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Згідно з частиною третьою статті 13 Закону № 2473-VIII у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).
Частиною п`ятою статті 13 Закону № 2473-VIII встановлено, що порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону № 2473-VIII за окремими операціями з експорту та імпорту товарів граничні строки розрахунків, встановлені Національним банком України, можуть бути подовжені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, шляхом видачі висновку.
Частиною восьмою статті 13 Закону № 2473-VIII передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п`ятою цієї статті.
Згідно з пунктом 14-2 постанови правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» в редакції постанови правління Національного банку України від 07.07.2022 № 142 (далі Постанова № 18) граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.
Відповідно до пункту 14-4 Постанови № 18 розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 14-2 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.
Аналіз наведених положень свідчить про те, що імпорт товарів за зовнішньоекономічним контрактом має здійснюватися у строки, визначені у контракті, але не пізніше граничного строку розрахунків, встановленого Національним банком України, який у спірних правовідносинах складає 180 днів та обчислюється з дня здійснення авансового платежу (попередньої плати).
Суд встановив, що товар за зовнішньоекономічним контрактом від 10.05.2023 № 100523SOUKR, укладеним з нерезидентом DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай)), щодо імпортної операції (попередня оплата) від 19.05.2023 року та за зовнішньоекономічним контрактом від 19.09.2023 №190923SOUK.R, укладеним з нерезидентом YANGZHOU JINKAILI SPORT PRODUCTS CO.,Ltd (Китай)), щодо імпортної операції (попередня оплата) від 26.09.2023, надійшов поза межами 180-денного граничного строку, встановленого Національним банком України, що сторони у справі визнають.
Позивач покликається на наявність форс-мажорних обставин, які призвели до порушенням граничних строків розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами, на такі докази:
- лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1, згідно якого ТПП на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР, ТПП України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України..
- Сертифікат № 4600-24-2144 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видала Львівська торгово-промислова палата 26.11.2024 ТзОВ «АВКО ГРУП», згідно якого на підставі ст. ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5), із змінами і доповненнями, який засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): блокування проїзду вантажних транспортних засобів на під`їзних шляхах до пунктів пропуску на польсько-українському кордоні (дата настання: 15.11.2023, дата закінчення 10.01.2024).
Суд надав оцінку цим доказами та зазначає таке.
У зв`язку з введенням Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 воєнного стану в Україні, Правлінням Національного банку України прийнято постанову від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», якою (у редакції від 07.07.2022) з 05 квітня 2022 року встановлено граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів - 180 календарних днів. Для операцій, що проведені до 05.04.2022, граничні строки розрахунків становлять 365 календарних днів.
Як закріплено у статті 14-1 України «Про торгово-промислові палати в Україні» №671/97-ВР, торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
За нормами пунктів 6.1 та 6.2 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого Рішення президії ТПП України 15.07.2014 № 40(3), підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст. 3.1 Регламенту, визначених як непереборний вплив на виконання відповідного зобов`язання таким чином, що унеможливлює його виконання у термін, що настав (наявність причинно-наслідкового зв`язку між обставиною та неможливістю виконання зобов`язання в термін, передбачений відповідно законодавством, відомчими нормативними актами, договором, контрактом, угодою, типовим договором тощо).
Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, а також по податкових та інших зобов`язаннях/обов`язках, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.
За визначенням у пункті 3.3 Регламенту сертифікат (в певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі - сертифікат) - документ встановленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.
Згідно із пунктом 6.10 Регламенту, якщо уповноважена особа на підставі аналізу наданих заявником документів, даних, інформації, доказів дійшла до висновку про наявність форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які об`єктивно унеможливили/унеможливлюють виконання зобов`язання заявника, термін виконання якого настав або настане найближчим часом, то вона приймає рішення про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
У відповідності до пункту 6.11 Регламенту за результатами розгляду документів ТПП України/регіональна ТПП видає сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).
У разі зупинення виконання господарської операції, яке зумовлене виникненням форс-мажорних обставин, зупиняється як перебіг строку розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, так і нарахування пені на весь період дії форс-мажорних обставин.
У той же час, факт наявності форс-мажорних обставин підтверджується відповідною довідкою уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту). В Україні засвідчують форс-мажорні обставини та видають сертифікат про такі обставини саме Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати.
Так, форс-мажорні обставини засвідчуються за заявою зацікавленої особи по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, наслідком чого є видача відповідного сертифіката.
У постанові Верховного Суду від 15.09.2024 у справі №580/4079/23 зазначено, що для правильного розуміння відмінностей між листом Торгово-промислової палати України від 28 лютого 2022 року №2024/02.0-7.1 та відповідним сертифікатом торгово-промислової палати варто зазначити, що оскільки частиною першою статті 14-1 Закону «Про торгово-промислові палати в Україні» визначено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю; то лист Торгово-промислової палати України має лише інформаційний характер та не є сертифікатом у розумінні наведеного положення закону; лист також не є документом, який був виданий за зверненням відповідного суб`єкта, для якого настали певні форс-мажорні обставини.
У цій же постанові наголошено, що Закон № 2473-VIII вимагає для підтвердження факту настання форс-мажорних обставин саме сертифікат (довідку), в якому буде зазначено не тільки про наявність самих по собі обстави непереборної сили, але і те, що такі обставини є форс-мажорними саме для конкретного випадку (договору, зобов`язання, операції). Подання такого сертифікату є обов`язковою умовою для зупинення перебігу граничних строків розрахунків.
Як наслідок, Верховний Суд констатував, що у разі зупинення виконання господарської операції, яке зумовлене виникненням форс-мажорних обставин, зупиняється як перебіг строку розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, так і нарахування пені на весь період дії форс-мажорних обставин.
У постанові Верховного Суду від 10.01.2024 у справі № 817/139/18 зазначено, що обставини форс-мажору (обставини непереборної сили) не є виключенням із загальних правил доказування. Доказами форс-мажорних обставин є будь-які докази за умови їх належності та допустимості, проте у відносинах щодо дотримання валютного законодавства єдиним доказом настання форс-мажору (обставини непереборної сили) є сертифікат Торгово-промислової палати України.
У постанові Верховного Суду від 13.07.2023 у справі №560/9742/22 вказано, що сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами, або уповноваженою організацією (органом) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту) є підставою для подовження законодавчо встановлених термінів (строків) розрахунків на період дії форс-мажорних обставин та підставою для не нарахування пені на період дії форс-мажорних обставин.
Позивач під час проведення перевірки не повідомив та надав інспекторам належних доказів існування форс-мажорних обставин. Разом з тим під час адміністративного оскарження ТОВ «АВКО ГРУП» до скарги за контрактом від 10.05.2023 № 100523SOUK.R надано засвідчену копію сертифікату Львівської торгово-промислової палати про форс-мажорні обставини (обставин непереборної сили) від 26.11.2024 № 19-08-16/972 (№ 4600-24-2144).
Сертифікатом № 19-08-16/972 (№ 4600-24-2144) про форс-мажорні обставини (обставин непереборної сили), виданим ТОВ «АВКО ГРУП» 26.11.2024, Львівська торгово-промислова палата засвідчила форс-мажорні обставини (обставин непереборної сили): блокування проїзду вантажних транспортних засобів на під`їзних шляхах до пунктів пропуску на польсько- українському кордоні у період з 15.11.2023 до 10.01.2024.
У постанові Верховного Суду від 18 грудня 2025 року у справі № 420/31911/23 наведено таке : «…Колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд у постанові від 11.09.2024 у справі № 520/21174/23 сформував висновок щодо правозастосування норм пункту 44.6 статті 44 ПК України у валютних правовідносинах.
У зазначеній постанові Верховний Суд зауважив, що відповідач (як і у справі, що наразі розглядається) покликається у касаційній скарзі на те, що відповідні сертифікати не подавались до перевірки, а тому не можуть бути враховані судами при вирішенні спору.
У контексті цього, як передбачає пункт 44.6 статті 44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
У постанові від 04.07.2024 у справі № 380/8597/23 Верховний Суд указав, що у зазначених положеннях закону мова йде саме про документи, які підтверджують показники податкової звітності, а не всі документи.
Отже, позиція відповідача у цьому випадку є помилковою, оскільки сертифікати торгово-промислової палати не належать до первинних документів, які підтверджують показники податкової звітності, та безпосередньо не пов`язані із визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, а тому положення пункту 44.6 статті 44 ПК України у спірних правовідносинах не застосовуються.
Ураховуючи висновок Верховного Суду, висловлений у постанові від 11.09.2024 у справі № 520/21174/23, колегія суддів дійшла висновку, що у розглядуваному випадку та обставина, що сертифікати про форс-мажорні обставини не були надані до перевірки, не змінюють того факту, що порушення граничних строків розрахунків за операціями відбулося внаслідок настання обставин непереборної сили, які об`єктивно існували та які в подальшому були підтверджені зазначеними сертифікатами».
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За наведених обставин, суд бере до уваги доводи позивача про неможливість своєчасного виконання зобов`язання за зовнішньоекономічним контрактом укладеним з контрагентом DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай)), щодо імпортної операції (попередня оплата) від 19.05.2023 через форс-мажорні обставини, підтверджені Сертифікатом № 19-08-16/972 (№ 4600-24-2144) про форс-мажорні обставини (обставин непереборної сили), виданим ТОВ «АВКО ГРУП» 26.11.2024. При цьому період форс-мажорних обставин охоплює весь період порушення граничних строків розрахунків за цим контрактом.
Згідно Розрахунку пені за порушення строків розрахунків по зовнішньоекономічних контрактах ТзОВ «АВКО ГРУП», за імпортним контрактом з DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай) нараховано пеню у розмірі 95272,91 грн., за імпортним контрактом з YANGZHOU JINKAILI SPORT PRODUCTS CO.,Ltd нараховано пеню у розмірі 20766,41 грн., разом 116039,32 грн.
Суд встановив, що ТзОВ «АВКО ГРУП» за порушення строків розрахунків за імпортним контактом з DONGGUAN GLOBAL SAIL LEISURE CO.LTD (Китай) нараховано пеню у розмірі 95272,91 грн помилково.
Разом з тим, позивач не спростував протиправність дій відповідача щодо нарахування пені за імпортним контрактом з YANGZHOU JINKAILI SPORT PRODUCTS CO.,Ltd у розмірі 20766,41 грн. Період порушення граничних строків розрахунків за цим контрактом - з 24.03.2024 до 04.04.2024, і не охоплює період дії форс-мажорних обставин, які стверджуються позивачем. Тому суд констатує, що нарахування пені у цьому випадку є правомірним.
Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 50473/13-01-07-10 від 21.11.2024 належить скасувати частково.
Щодо доводів позивача про скасування означеного податкового повідомлення-рішення повністю з підстав не надіслання контролюючим органом рішення про результати розгляду скарги до закінчення строку, встановленого відповідачем, то такі суд не бере до уваги, незважаючи на те, що відповідач не представив належних доказів направлення такого рішення платнику податків, оскільки суд врахував такі обставини при вирішенні питання про поновлення строків звернення до суду і строки на звернення суду позивачу поновив.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтримку правомірності своєї позиції та докази, надані позивачем та відповідачем, суд приходить до переконання, що позовні вимоги належить задовольнити частково.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілити між сторонами пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 21 листопада 2024 року № 50473/13-01-07-10 в частині нарахування ТОВ «АВКО ГРУП» пені за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 95272,91 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (адреса: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ: 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВКО ГРУП» (адреса: 81300, Львівська обл., м. Мостиська, вул. Шевченка, 119, ЄДРПОУ: 43972331) 1988,89 грн. (одна тисяча дев`ятсот вісімдесят вісім грн. 89 коп.) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяКрутько Олена Василівна