Єдиний державний реєстр судових рішень
БІЛОГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ вул. Шевченка, 42, смт Білогір`я, Шепетівський район, Хмельницька область, 30200 тел./факс (03841) 2-14-44, тел. 2-03-97, е-mail: inbox@bg.km.court.gov.ua, web:https://bg.km.court.gov.ua/sud2201/, код ЄДРПОУ 02886947
Справа №: 669/155/26 Провадження № 3/669/77/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2026 року смт.Білогір`я
Суддя Білогірського районного суду Хмельницької області Давидюк О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з сектору поліцейської діяльності № 1 Шепетівського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої по АДРЕСА_1 , зареєстрованої за тією ж адресою, працюючої продавцем у магазині «Смак» с. Денисівка,
за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВБА № 139126 від 23 лютого 2026 року, складеного ДОП сектору поліцейської діяльності № 1 Шепетівського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області майором поліції Біруліном М.М. слідує, що «23 лютого 2026 року о 11 год 40 хв в АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді продавця магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП гр. ОСОБА_2 , здійснила продаж цигарок без марок акцизного податку, а саме реалізувала одну пачку цигарок в поліетиленовому пакеті гр. ОСОБА_3 за 50 грн, одна пачка, чим порушила п.9 ст.65 ЗУ № 3817-ІХ від 18 червня 2024 року зі змінами та п.226.5 ЗУ № 2755-VI, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП».
Поліетиленовий пакет із однією пачкою цигарок «Magnus» в кількості 20 цигарок в пачці у ОСОБА_3 вилучено.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про час, дату та місце розгляду справи була повідомлена своєчасно та належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Дослідивши та з`ясувавши всі обставини справи та надавши оцінку дослідженим доказам, приходжу до наступного висновку.
Згідно з ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності з вимогами ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа), відповідно до ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, підставою для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення є доведення об`єктивних і суб`єктивних ознак, тобто об`єкта, об`єктивної сторони, суб`єкта та суб`єктивної сторони правопорушення.
Відповідно до вимог ст.ст.251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови доведеності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі вини особи у його вчиненні, на підставі належних та допустимих доказів. Висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
Так, диспозицією ч.1 ст.156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Стаття 156 КУпАП є бланкетною нормою і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно керуватися спеціальними Законами.
Об`єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, вказані відносини регулюються, зокрема Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, полягає у здійсненні роздрібної або оптової торгівлі, зокрема, імпорт або експорт, торгівлі спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.
Торгівля зазначеними виробами може бути оптовою або роздрібною.
Згідно ч.1 ст.23 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» роздрібну торгівлю тютюновими виробами та/або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюють суб`єкти господарювання за наявності у них однієї з таких ліцензій: на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Відповідно до ч.2 ст.55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Таким чином, суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП може бути лише суб`єкт господарювання.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВБА № 139126 від 23 лютого 2026 року у вину ОСОБА_1 ставиться те, що вона 23 лютого 2026 року о 11 год 40 хв в продуктовому магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », який розташований по АДРЕСА_2 , перебуваючи на посаді продавця магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », який належить ФОП ОСОБА_2 , здійснила продаж цигарок без марок акцизного податку, а саме реалізувала одну пачку цигарок в поліетиленовому пакеті ОСОБА_3 за 50 грн одна пачка, чим порушила п.9 ст.65 ЗУ № 3817-ІХ від 18 червня 2024 року зі змінами та п.226.5 ЗУ № 2755-VI та вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП».
Із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 не є суб`єктом господарської діяльності, а лише виконувала обов`язки продавця, перебуває у трудових відносинах з ФОП ОСОБА_2 та працює в продуктовому магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, номер запису 2006730000000074867 від 17 травня 2022 року, суб`єктом господарювання є ФОП ОСОБА_2 .
Будь-яких документів на ведення безпосередньо ОСОБА_1 підприємницької чи господарської діяльності, зокрема, здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами, матеріали справи не містять.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не являється суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, тому винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого їй правопорушення не доведена належними та допустимими доказами, а обставини зазначені у протоколі «поза розумним сумнівом» не знайшли свого підтвердження.
Вказана позиція узгоджується з постановою Хмельницького апеляційного суду від 06 червня 2024 року в справі № 669/265/24.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч.1 ст.156, п.1 ч.1 ст.247, ст.ст.280, 283 285, 289, 294 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП закрити в зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Поліетиленовий пакет із однією пачкою цигарок «Magnus» в кількості 20 цигарок в пачці ОСОБА_3 повернути.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Білогірський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Олександр ДАВИДЮК