Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 583/1370/26
3/583/589/26
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2026 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючої судді Семенової О.С.,
за участі секретаря
судового засідання Гайдейчук К.В.,
прокурора Гузенко Д.А.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка об`єднаний адміністративний матеріал, що надійшов від Сумського управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, працюючого на посаді старшого державного інспектора відділу митного оформлення «Велика Писарівка» митного поста «Велика Писарівна» сумської митниці до 05 травня 2023 року, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 31 липня 2020 року органом 5915, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларацію, будучи уповноваженою особою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022 роки, за 2023 рік /після звільнення/ та за період не охоплений раніше поданими деклараціями / при звільненні/, чим порушив вимоги фінансового контролю, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Адміністративне правопорушення вчинене за таких обставин.
Наказом в.о. начальника митниці від 05 липня 2021 року № 28-о «Про призначення працівників» призначено з 06 липня 2021 року ОСОБА_1 в порядку переведення зі Слобожанської митниці Держмитслужби на посаду старшого державного інспектора відділу митного оформлення «Велика Писарівка» митного поста «Велика Писарівка» Сумської митниці з укладанням контракту про проходження державної служби.
Відповідно до посадової інструкції вказана посада належить до державної служби категорії «В».
Відповідно до пункту 11 особової картки державного службовця ОСОБА_1 30 березня 1998 року він склав Присягу державного службовця, тому є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Наказом начальника сумської митниці від 25 квітня 2023 року № 175-о «Про звільнення ОСОБА_1 » 05 травня 2023 року ОСОБА_1 звільнено з посади старшого державного інспектора відділу митного оформлення «Велика Писарівка» митного поста «Велика Писарівка» Сумської митниці.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»., особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Відповідно до абз 1 частини2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності законом України «про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином ОСОБА_1 , займаючи посаду старшого державного інспектора відділу митного оформлення «Велика Писарівка» митного поста «Велика Писарівка» Сумської митниці, повинен був подати декларацію за 2021, 2022, 2023 роки не пізніше 31 січня 2024 року.
Проте, згідно з інформації публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подав декларацію за 2021 рік 21 березня 2025 року о 09 год 43 хв, за 2022 рік 21 березня 2025 року о 10 год 02 хв, при звільненні 21 березня 2025 року о 10 год 25 хв, за 2023 рік 21 березня 2025 року об 11 год 24 хв .
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 21 січня 2026 року № 47-06/3565-26, послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" які вчинив ОСОБА_1 за період з 01 січня 2024 року до 22 березня 2025 року, встановлено, що він вперше протягом вказаного періоду здійснив вхід до Реєстру 21 березня 2025 року, виконавши всі необхідні дії в Реєстрі та подав Декларацію за 2021 рік о 09 год 43 хв, за 2022 рік 21 березня 2025 року о 10 год 02 хв, при звільненні 21 березня 2025 року о 10 год 25 хв, за 2023 рік 21 березня 2025 року об 11 год 24 хв.
Про технічну справність реєстру та можливість подання Декларації за 2021, 2022 роки ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04 червня 2024 року № 47-07/40246-24.
Таким чином ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати Декларації за 2021, 2022 роки, при звільненні та за 2023 рік в будь-який із днів, що передував лютому 2024 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
Пропуск строку на подачу декларацій ОСОБА_1 , не є поважною причиною так, як він мав реальну можливість подати Декларації за 2021, 2022 роки, при звільненні, за 2023 рік на рівні з іншими декларантами. Проте вказані декларації подані з пропуском строку і не спростовує наявність в його діях ознак вказаного адміністративного правопорушення.
Таким чином старший державний інспектор відділу митного оформлення «Велика Писарівка» митного поста «Велика Писарівка» Сумської митниці ОСОБА_1 несоєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки, та при звільненні 05 травня 2023 року, що є вчиненням правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід вважати дату складання цих протоколів про адміністративне правопорушення.
Дата вчинення правопорушень 21 березня 2025 року.
Ухвалою судді Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 23 березня 2026 року ці чотири протоколи про адміністративне правопорушення від 10 березня 2026 року об`єднані в одне провадження та присвоєно об`єднаній справі № 583/1370/26, провадження № 3/583/589/26 / а.с. 102/.
ОСОБА_1 в судовому засіданні винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, розкаявся та пояснив, що не знав про необхідність подавати декларації, так як йому ніхто про це не повідомив, але після отримання листа від НАЗК відразу подав всі чотири декларації
Прокурор Гузенко Д.А. в судовому засіданні просила суд визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , врахувавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлюють наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність цієї особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням,що ґрунтується на всебічному,повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме:
-протоколами № 092/2026, № 093/2026, № 094/2026, № 095/2026 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, від 10 березня 2026 року;
-його письмовими пояснення в протоколі № 092/2026 про те, що декларації за 2021, 2022, 2023 роки та при звільненні подані несвоєчасно в зв`язку з військовим станом та виходом на пенсію, так як йому не було відомо про строки подання вказаних декларацій, а коли йому надійшло повідомлення від НАЗК, то він відразу подав всі декларації, які він підтвердив в судовому засіданні;
-копією витягу з наказу в.о. начальника митниці від 05 липня 2021 року № 28-о «Про призначення працівників», в тому числі ОСОБА_1 з 06 липня 2021 року у порядку переведення зі Слобожанської митниці Держмитслужби;
-копією особової картки ;
-копією наказу начальника Сумської митниці від 25 липня 2023 року № 175-о про звільнення з 05 травня 2023 року ОСОБА_1 ;
-копією посадової інструкції старшого державного інспектора відділу митного оформлення «Велика Писарівка» митного поста «Велика Писарівка» Сумської митниці, затвердженої начальником Сумської митниці 01 жовтня 2021 року, з якою ознайомлено ОСОБА_2 16 жовтня 2021 року;
-попередження про обмеження, пов`язаних з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції», підписане ОСОБА_1 про ознайомлення 06 липня 2021 року;
-послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 за період 01 січня 2024 року до 22 березня 2025 року, та іншими матеріалами справи /а.с. 11-36/.
При цьому суд вважає за необхідне зауважити, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 176-2 КпАП України є правопорушенням з формальним складом, для встановлення наявності якого в діях особи настання суспільно-небезпечних наслідків не вимагається, i суб`єктивна сторона якого може виявлятися як в умисній, так i в необережній формі вини.
Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин, тобто за наявності останніх відповідальність за даною статтею виключається.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Суд, дослідивши докази, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не вбачає поважних причин, за наявності яких можливо виключити відповідальність ОСОБА_1 .
Проте судом враховано визнання винуватості ОСОБА_1 , його вік, стан здоров`я, обставини, що пом`якшують відповідальність, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведено, він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності в межах санкції вказаної норми закону у виді мінімального штрафу в дохід держави.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 221, 268, 283, 287, 289, 307, 308 КУпАП, суд
УХВАЛИВ:
Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850,00 грн /вісімсот п`ятдесят гривень 00 копійок/ на користь держави, реквізити для сплати штрафу: (населений пункт: Охтирська міська ТГ, отримувач: ГУК Сум. обл./Охтирська МТГ/21081100, код отримувача: 37970404, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA168999980313030106000018538, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування податку: адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» в сумі 665 гривень 60 копійок /шістсот шістдесят п`ять гривень 60 копійок/ реквізити для сплати судового збору: (населений пункт м. Київ, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м.Київ/22030106, код отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, найменування податку: судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області О.С. Семенова