Рішення № 135491642, 07.04.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2026
Номер справи
140/2664/26
Номер документу
135491642
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/2664/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом заступника керівника Луцької окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави до Горохівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Луцької окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави звернувся з позовом до Горохівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо неоформлення та державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна приміщення Сілецького дитячого садка Калинка Горохівської міської ради Луцького району Волинської області, що знаходиться за адресою: вул. Центральна, 2А, село Сільце Луцького району Волинської області, та зобов`язання відповідача вжити заходів щодо оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на нерухоме майно приміщення Сілецького дитячого садка Калинка Горохівської міської ради Луцького району Волинської області, що знаходиться за адресою: вул. Центральна, 2А, село Сільце Луцького району Волинської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при здійсненні повноважень, визначених статтею 131-1 Конституції України та статтею 23 Закон України Про прокуратуру від 14.10.2014 №1697-VII (далі Закон №1697-VII), встановлено порушення інтересів держави у сфері управління об`єктами комунальної власності.

Прокурор вказує, що рішенням органу місцевого самоврядування у 2021 році до комунальної власності територіальної громади прийнято нерухоме майно приміщення закладу дошкільної освіти Калинка, що знаходиться в с. Сільце, яке передано на баланс відповідного структурного підрозділу міської ради, однак право комунальної власності на зазначений об`єкт у встановленому законом порядку не зареєстровано.

Зазначається, що відповідно до відомостей державних реєстрів та інших джерел, право власності на спірне нерухоме майно не зареєстровано, технічна інвентаризація об`єкта тривалий час не проводилась, що свідчить про використання такого майна без належного правового оформлення.

Прокурор наголошує, що відповідно до статей 182, 334 Цивільний кодекс України право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації, а відповідно до статей 2, 3 Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація є обов`язковою та підтверджує факт набуття речового права.

Крім того, прокурор посилається на положення статей 10, 16, 29, 60 Закон України Про місцеве самоврядування в Україні, відповідно до яких орган місцевого самоврядування здійснює від імені територіальної громади повноваження власника комунального майна та зобов`язаний забезпечити належне оформлення прав на нього.

Прокурор зазначає, що відповідач протягом тривалого часу понад п`ять років з моменту прийняття майна у комунальну власність не вжив необхідних юридично значимих дій щодо оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності, що свідчить про протиправну бездіяльність.

На думку прокурора, така бездіяльність створює ризики неналежного використання об`єкта освіти, можливого вибуття його з комунальної власності та порушує інтереси держави, зокрема у сфері забезпечення права дітей на освіту.

Обґрунтовуючи підстави представництва інтересів держави, позивач посилається на положення статті 53 Кодекс адміністративного судочинства України (далі КАС України) та зазначає, що уповноважений орган місцевого самоврядування не здійснює належним чином захист таких інтересів.

З урахуванням викладеного позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неоформлення та державної реєстрації права комунальної власності на зазначений об`єкт нерухомого майна та зобов`язати відповідача вжити заходів для здійснення такої реєстрації.

Ухвалою суду від 04.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав заяву про визнання позову, у якій зазначив, що позовні вимоги визнає частково.

Відповідач вказує, що ним уже вжито заходів для усунення виявлених порушень, зокрема виготовлено технічний паспорт на спірний об`єкт нерухомого майна, що є необхідним етапом для подальшої державної реєстрації права власності.

Крім того, відповідач зазначає, що вживає подальші заходи для оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на зазначене майно, а тому вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Рішенням Горохівської міської ради від 28.01.2021 №5-3/2021 Про прийняття у комунальну власність Горохівської міської територіальної громади та затвердження актів приймання-передачі майна сільських рад, які увійшли до складу Горохівської міської територіальної громади шляхом реорганізації та його балансоутримувачів з 01.01.2021 Горохівська міська рада прийняла у власність, зокрема, майно Журавниківської сільської ради та увійшла до складу засновників юридичної особи Дошкільного навчального закладу Калинка с. Сільце. Цим же рішенням змінено його найменування на Заклад дошкільної освіти (дитячий садок) Калинка с. Сільце Горохівської міської ради Луцького району Волинської області та затверджено Статут у новій редакції.

Згідно Додатку 1 до Передавального акта Журавниківської сільської ради, затвердженого рішенням Горохівської міської ради від 28.01.2021 №5-3/2021, у власність Горохівської міської ради передано, зокрема, приміщення дитячого садка, який знаходиться у с. Сільце, по вул. Центральна, 2а, інвентарний номер 101310001, балансовою вартістю 60 275,00 гривень.

Також, згідно передавального акту від 28.01.2021 зазначене приміщення передано Горохівською міською радою на баланс Управління з гуманітарних питань Горохівської міської ради.

Як слідує із листа Горохівської міської ради від 23.02.2026 №499/03-25/2-26, приміщення Сілецького дитячого садка Калинка перебуває на балансі Управління з гуманітарних питань Горохівської міської ради. Будівля дитсадка є одноповерховою, площа 194 кв.м, введена в експлуатацію у 1993 році, кількість корпусів один. Технічна інвентаризація приміщень не проводилася та технічний паспорт не виготовлявся.

Так, згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.02.2026 №464634908 право власності на нерухоме майно за адресою: Волинська область, Луцький (Горохівський) район, с. Сільце, вул. Центральна, 2а, не зареєстровано.

Згідно з інформацією КП Волиньпроект від 24.02.2026 №1083/01-04 право власності на нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький (Горохівський) район, с. Сільце, вул. Центральна, 2а, не реєструвалося до 31.12.2012, технічна інвентаризація не проводилась.

Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях листом від 24.02.2026 №946-21-03-1000 повідомлено окружну прокуратуру про те, що до Управління забезпечення реалізації повноважень у Волинській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях не надходили звернення від Горохівської міської ради стосовно отримання документа, передбаченого п. 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, щодо приміщення закладу освіти Сілецького дитячого садка Калинка Горохівської міської ради Луцького району, розміщеного за адресою: Волинська обл., Луцький (Горохівський) район, с. Сільце, вул. Центральна, 2а.

За наведених обставин, Горохівською міською радою з 2021 року, упродовж більш, ніж 5 років, не зареєстровано право комунальної власності на приміщення комунального закладу дошкільної освіти Сілецького дитячого садка Калинка Горохівської міської ради Луцького району Волинської області.

З огляду на викладене, заступник керівника Луцької окружної прокуратури Волинської області, реалізуючи надані законом повноваження щодо захисту державних інтересів, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеним у позові, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону №1697-VІІ та статтею 53 КАС України.

Згідно з частинами першою, третьою, четвертою статті 23 Закону №1697-VІІ представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Як визначено частинами четвертою та п`ятою статті 53 КАС України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

На думку суду, звертаючись до суду в інтересах держави, у позовній заяві прокурор обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту.

Так, прокурор в адміністративному позові, обґрунтовуючи необхідність захисту інтересів держави шляхом звернення із цим позовом зазначив, що бездіяльність відповідача, яка виражається у невжитті передбачених законодавством заходів щодо оформлення права власності на нерухоме майно комунального закладу дошкільної освіти, порушує законодавчо встановлений порядок набуття й подальшої реалізації права власності територіальної громади, інтереси якої представляє Горохівська міська рада, а відповідно й інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною майна територіальної громади. Звернення до суду із цим позовом спрямоване на задоволення суспільної потреби у вирішенні суспільно значимого питання законності користування комунальним майном без правовстановлюючих документів, що свідчить про наявність передбачених частиною третьою статті 23 Закону №1697-VII підстав для представництва інтересів держави в суді.

Згідно із частиною п`ятою статті 16 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР Про місцеве самоврядування в Україні (далі - Закон №280/97-ВР) від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За змістом частини першої статті 10 вказаного Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За приписами частин першої, другої, п`ятої статті 60 Закону №280/97-ВРтериторіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, корпоративні права в юридичних особах, у тому числі банках, страхових компаніях чи інших господарських товариствах, майно житлового фонду, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до частини восьмої статті 60 Закону №280/97-ВР право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Частинами першою, другою статті 327 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Листом Горохівська міська рада від 23.02.2026 №499/03-25/2-26 повідомила, що приміщення Сілецького дитячого садка Калинка перебуває на балансі Управління з гуманітарних питань Горохівської міської ради, однак технічна інвентаризація приміщень не проводилася та технічний паспорт не виготовлявся.

За приписами частини четвертої статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Закон №1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 2 частини першої статті 3 Закону №1952-IV передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема, обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

За приписами пунктів 6, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об`єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: витяг з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо такого об`єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об`єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об`єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності). Державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об`єкт проводиться за наявності відомостей про такий об`єкт в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.

Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що Горохівська міська рада як орган, уповноважений управляти комунальним майном, зобов`язана вжити заходів для державної реєстрації права власності та проведення технічної інвентаризації на приміщення Сілецького дитячого садка Калинка Горохівської міської ради Луцького району Волинської області.

Однак за наявності підстав та відповідних повноважень, всупереч вимогам законодавства, упродовж тривалого проміжку часу відповідач не вживав належних заходів, спрямованих на державну реєстрацію права власності на приміщення дитячого садка, що є протиправною бездіяльністю.

Той факт, що відповідачем після звернення до суду вживаються певні заходи щодо оформлення прав на майно (замовлено та отримано відповідний технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна), не спростовує факту допущеної бездіяльності та не є підставою для відмови у задоволенні позову.

Щодо заяви відповідача про часткове визнання позову, суд зазначає, що суд приймає визнання позову, оскільки визнання позову відповідачем узгоджується з установленими судом обставинами та вимогами закону, а тому приймає його в цій частині.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та враховуючи також, що у позовній заяві прокурор обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх судового захисту, то поданий в інтересах держави позов належить задовольнити.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Митного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Луцької окружної прокуратури Волинської області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 13) в інтересах держави до Горохівської міської ради (45701, Волинська область, Горохівський район, місто Горохів, вулиця Шевченка, будинок 17; ідентифікаційний код юридичної особи 04051276) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Горохівської міської ради щодо неоформлення та державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна приміщення Сілецького дитячого садка Калинка Горохівської міської ради Луцького району Волинської області, що знаходиться за адресою: вулиця Центральна, будинок 2А, село Сільце Луцького району Волинської області.

Зобов`язати Горохівську міську раду вчинити дії щодо оформлення та державної реєстрації права власності на нерухоме майно приміщення Сілецького дитячого садка Калинка Горохівської міської ради Луцького району Волинської області, що знаходиться за адресою: вулиця Центральна, будинок 2А, село Сільце Луцького району Волинської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н. В. Стецик