Єдиний державний реєстр судових рішень
2-о/130/31/2026
130/3339/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" березня 2026 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Заярного А.М.,
присяжних Матвієнко А.А., Задойко Т.Ю.,
з участю секретаря судових засідань Мухи Р.П.,
заявника ОСОБА_1 ,
заінтересованої особи ОСОБА_2 ,
представника заявника ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Жмеринський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про оголошення особи померлою на підставі ч.2 ст. 46 ЦК України,
УСТАНОВИВ:
У жовтні 2025 року представник заявника ОСОБА_3 звернулась в суд з даною заявою в інтересах ОСОБА_1 , в якій просила оголосити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, жителя м. Жмеринки Жмеринського району Вінницької області - померлим. Датою смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважати дату набрання рішенням законної сили.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ ЗАЯВНИКА.
ОСОБА_1 являється матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У зв`язку зі збройною агресією рф проти України ОСОБА_4 було призвано на військову службу за призовом під час мобілізації на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію».
Відповідно до повідомлення про зникнення безвісти №812 від 15.02.2023, вбачається, що снайпер відділення снайперів військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_4 , 1995 року народження, призваний на військову службу до військової частини НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 05.01.2023, вірний військовій присязі, у бою за Батьківщину, виявивши мужність і стійкість, зник безвісти під час ведення бойових дій в районі населеного пункту Невське, Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У зв`язку з отриманням повідомлення про зникнення безвісти ОСОБА_4 , заявник - ОСОБА_1 звернулась із заявою до органів поліції з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення. На підставі вищезазначеної заяви ОСОБА_1 , було внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкрито кримінальне провадження № 12023020130000073, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до Витягу з акту службового розслідування за фактом зникнення безвісти військовослужбовця від 16.03.2023 вбачається, що згідно рапорту тимчасово виконуючого обов`язки командира розвідувального взводу військової частини НОМЕР_2 стало відомо, що згідно бойового розпорядження командира 66 омбр №1621 від 28.01.2023 солдат ОСОБА_4 був переведений в підпорядкування командира розвідувальної роти НОМЕР_3 омбр. Під час виконання бойового завдання ІНФОРМАЦІЯ_5 на околицях населеного пункту Невське Луганської області в ході штурмових дій військовослужбовець ОСОБА_4 зник безвісти, що підтверджується витягом з журналу бойових дій за 11.02.2023. Беручи до уваги вищезазначене, припускається, що ОСОБА_4 загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 під час виконання бойового завдання на околиці населеного пункту Невське Луганської області в ході штурмових дій.
Як вбачається з вищезазначеного, причинами та умовами, що сприяли зникненню безвісти солдата ОСОБА_4 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , є напад незаконних збройних формувань окупаційної влади російської федерації.
Факт зникнення безвісти та отримання ушкоджень несумісних з життям солдата військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_4 , підтверджується додатками долученими до заяви. Вищезазначені обставини та додані документи вказують на те, що солдат військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_4 , є загиблим у зв`язку з виконанням бойового завдання в ході штурмових дій, що прямо загрожували йому смертю, і дають усі підстави вважати, що ОСОБА_4 загинув під час виконання бойового завдання (під час штурмових дій) з відсічі військової агресії російської федерації ІНФОРМАЦІЯ_5 на околиці населеного пункту Невське Луганської області.
Впродовж всього часу, а саме з 11.02.2023, майже 2 роки 8 місяців будь-яких відомостей про перебування сина заявника - ОСОБА_4 в полоні чи в будь якому іншому місці, заявнику не надходило, на зв`язок останній не виходив, ніхто його живим не бачив.
З метою подальшої реалізації прав заявника матері зниклого безвісти та батька зниклого безвісти ОСОБА_4 щодо оформлення належних виплат, пов`язаних з гарантіями, встановленими державою перед родиною військовослужбовця, який загинув під час виконання бойового завдання, прав щодо оформлення спадкового майна, належного ОСОБА_4 , виникла необхідність у зверненні до суду із заявою про оголошення особи померлою. Безвісти зниклий ОСОБА_4 не був одружений, дітей не має.
ПИСЬМОВІ ПОЯСНЕННЯ ТРЕТІХ ОСІБ.
07.01.2026 від представника заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшли письмові пояснення, відповідно до яких представник вказала, що враховуючи норми Закону, який регулює дані правовідносини суд може зробити обґрунтоване припущення про смерть особи при відсутності доказів у разі встановлення обставин, зазначених у ч.2 ст. 46 ЦПК України (а.с.64-66).
17.02.2026 від представника заінтересованої особи Міністерства оборони України до суду надійшли письмові пояснення, відповідно до яких, заявник прийшла до помилкового висновку про можливість задоволення поданої заяви, оскільки ОСОБА_4 вважається зниклим безвісти за особливих обставин в районі н.п. Балки Журавка Красноріченської селизної ради територіальної громади Сватівського району Луганської області де активні бойові дії до даного часу не завершені, відтак відлік шестимісячного строку, встановлений ч.2 ст. 46 ЦК України у даному випадку не розпочався, а тому звернення до суду із заявою про оголошення його померлим є передчасним, а тому в задоволенні заяви слід відмовити (а.с.87-89).
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ, ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ.
Ухвалою судді від 08.12.2025 дана заява залишена без руху, надано строк на усунення недоліків.
12.12.2025 недоліки, вказані в ухвалі суду усунені, в зв`язку з чим ухвалою судді від 16.12.2025 у справі відкрито провадження, справа призначена до судового розгляду на 17.02.2026.
07.01.2026 від представника заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_7 до суду надійшли письмові пояснення та 03.02.2026 надійшла заява про розгляд справи у відсутність представника.
17.02.2026 від представника заявника надійшла заява про долучення доказів.
17.02.2026 від представника заінтересованої особи - Міністерства оборони України до суду надійшли письмові пояснення щодо заяви.
17.02.2026 в судовому засіданні оголошено перерву до 25.03.2026.
25.03.2026 в судому засіданні заявник ОСОБА_1 та її представник Федоренко П.П. підтримали подану заяву та просили її задовольнити з підстав, викладених в заяві.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення заяви.
Представник заінтересованої особи військової частини НОМЕР_1 в судове засідання не з`явився, без повідомлення причин неявки.
Представник Жмеринського відділу ДРАЦС у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явився, без повідомлення причин неявки.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, попередньо у письмових поясненнях просив розгляд справи проводити у відсутність представника.
Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_7 у заздалегідь поданій заяві просила розгляд справи проводити у відсутність представника.
У відповідності до ч. 3 ст. 211, ч.1 ст. 223 ЦПК України, суд розглянув справу у відсутність заінтересованих осіб.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Відповідно до листа ДП «Український національний центр розбудови миру» вбачається, що за наявною у їх розпорядженні інформації відомості про ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внесені до реєстру Національного інформаційного бюро, однак відомості про перебування його в полоні відсутні (а.с.10-11).
Згідно листа Служби безпеки України Об`єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі внаслідок агресії проти України, в Об`єднаному центрі наявні інформація про факт зникнення ОСОБА_4 (а.с.12).
Відповідно до копії Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 18.03.2023, комісією встановлено зникнення безвісти солдата ОСОБА_4 під час виконання бойового завдання на околиці населеного пункту Невське Луганської області. Вирішено службове розслідування вважати завершеним (а.с.13-13 зворот), що також стверджується копією Витягу службового розслідування за фактом зникнення безвісти військовослужбовця (а.с.14-15).
Згідно Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин вбачається, що відомості про зниклого безвісти ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , містяться в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (а.с.16).
У зв`язку з отриманням повідомлення про зникнення безвісти ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , звернулась із заявою до органів поліції про повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або виявлення з інших джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. На підставі вищезазначеної заяви ОСОБА_1 було внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкрито кримінальне провадження № 12023020130000073, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань (а.с17).
Відповідно до повідомлення про зникнення безвісти №812 від 15.02.2023, вбачається, що снайпер відділення снайперів військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_4 , 1995 року народження, призваний на військову службу до військової частини НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 05.01.2023, вірний військовій присязі, у бою за Батьківщину, виявивши мужність і стійкість, зник безвісти під час ведення бойових дій в районі населеного пункту Невське Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.18).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 батьками ОСОБА_4 являються ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.19).
Як вбачається з відповіді Жмеринського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області, ОСОБА_5 у зв`язку з відсутністю документів для державної реєстрації смерті ОСОБА_4 , рекомендовано звернутись до суду (а.с.24-24 зворот).
Військовою частиною НОМЕР_1 ОСОБА_1 повідомлено про те, що військовою частиною опрацьоване звернення щодо надання інформації відносно вжитих заходів по розшуку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зник безвісти під час проходження служби у військовій частині НОМЕР_2 , яка з 01.04.2025 є лінійним підрозділом військової частини НОМЕР_1 . Солдат ОСОБА_4 проходив службу на посаді снайпера відділення снайперів військової частини НОМЕР_2 . У складі групи виконував бойове завдання по утриманню позиції в районі с. Невське Кремінського району Луганської області. Під час штурмових дій супротивника 11.02.2023 зв`язок з військовослужбовцем був втрачений. Проведеним службовим розслідуванням, результати якого затверджені наказом командира військової частини (адміністративно-господарської діяльності) №362 від 18.03.2023, ОСОБА_4 визнано безвісти зниклим. На теперішній час можливість вільного доступу до місця зникнення військовослужбовця відсутня, пошукові заходи відносно нього не можуть бути проведені або заплановані. Відомості про місце знаходження та стан здоров`я ОСОБА_4 у військовій частині відсутні. Інформація про знаходження його у полоні держави-агресора станом на 20.06.2025 підтвердження не знайшла (а.с.26-27 зворот).
Уповноваженим Верховної Ради України Штойко Т.І. було проінформовано про систему компетентних органів для вирішення питання та виконання завдань з встановлення долі військовослужбовців (а.с.28).
Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими ОСОБА_1 повідомлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , включений до «Реєстру оборонців України», які перебувають у полоні держави-агресора», держателем якого є держане підприємство «Український центр розбудови миру» (а.с.29).
Уповноваженим з питань осіб зниклих безвісти за особливих питань №160 від 03.09.2025 повідомив про те, що в розпорядженні Уповноваженого наявна інформація про факт зникнення безвісти за особливих обставин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте станом на сьогодні інформація про його фактичне місцезнаходження, перебування в полоні або загибель відсутня (а.с.30-31).
Також в судовому засіданні був допитаний свідок ОСОБА_6 , який вказав, що солдат ОСОБА_4 , командиром якого він являвся, загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 поблизу населеного пункту Балки Журавка (колишня назва Невське) Сватівського району Луганської області під час виконання бойового завдання, отримавши не сумісну з життям травму. Евакуювати тіло загиблого солдата ОСОБА_4 не представилось можливим у зв`язку активним штурмом ворога.
МОТИВИ СУДУ. НОРМИ ПРАВА, ЗАСТОСОВАНІ СУДОМ.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, приходить до наступних висновків.
Згідно з частинами першою статті 15, частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Чинний ЦПК України визначає чотири процедури, наслідком якої є ухвалення судового рішення, на підставі якого органами Державної реєстрації актів цивільного стану може бути видано свідоцтво про смерть, зокрема:
- встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України);
- встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України);
- встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України);
- визнання фізичної особи померлою (статті 305-309 ЦПК України).
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно з ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
За приписами ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.12.2024 у справі № 755/11021/22 зробила висновок, що оголошення фізичної особи померлою (смерть in absentia) - це судове визнання померлою фізичної особи, щодо якої за місцем її постійного проживання немає будь-яких відомостей про місце перебування протягом встановленого законом строку.
У правовому контексті оголошення фізичної особи померлою є припущенням її смерті (praesumptio mortis), що має наслідком припинення правосуб`єктності. Суд під час оголошення фізичної особи померлою достеменно не може встановити факт її смерті, а лише припускає це на підставі непрямих доказів або у зв`язку із тривалою безвісною відсутністю.
У частині другій статті 46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).
Велика Палата Верховного Суду враховує, що приписи частини другої статті 46 ЦК України пов`язують оголошення фізичної особи померлою у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, а не у зв`язку з воєнним станом як таким.
Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі № 177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі № 607/159/23.
У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути зокрема письмові докази; речові докази, у тому числі звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.
Вочевидь вказаний перелік доказів не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин.
Подібні висновки висловлені у постанові Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року справі № 607/1612/23 (провадження № 61-6323св23).
За відсутності лише тіла загиблого військовослужбовця, при наявності достатніх доказів його загибелі при проведенні бойових дій, відмова у позові про визнання такого військовослужбовця померлим не може вважатися такою, що відповідає завданням цивільного судочинства та узгоджується з принципом правової визначеності (п. 72 постанови Верховного Суду у справі № 127/28463/23 (провадження № 61-4764св24).
Як встановлено в судовому засіданні на підставі пояснень свідка ОСОБА_6 , солдат ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 загинув під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Невське (відповідно до Постанови Верховної Ради України від 19.09.2024 № 3984-ІХ перейменовано на село Балка Журавка) Луганської області, отримавши не сумісне з життям поранення, свідком чого він був, відповідно даний факт підтверджений показами свідка, наданими в судовому засіданні, це ж указано і у службовому розслідуванні.
Аналіз наданих заявницею доказів щодо обставин, за яких зник безвісти ОСОБА_4 , а також доказів, отриманих у ході судового розгляду справи, дозволяє суду з високим ступенем вірогідності припустити ймовірну його загибель у зв`язку з воєнними діями. Поза тим, оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Суд зауважує, що на території, на якій загинув ОСОБА_4 , з 24.02.2022 по даний час ведуться активні бойові дії, а тому доходить до переконання, що подальше очікування, що з часом обставини зміняться або з`являться нові дані щодо місцезнаходження цієї особи, суперечитиме принципу справедливості та правової визначеності.
З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених у заяві заявником, вони об`єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
У ст. 306 ЦПК України визначено, зокрема, обов`язкове зазначення для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Ці відомості дозволяють визначити право осіб на звернення до суду в справі цієї категорії коло заінтересованих осіб, необхідні докази.
Пунктом 1 ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого)
Оголошення померлим ОСОБА_4 необхідно заявнику з метою отримання одноразової грошової допомоги сім`ям загиблих осіб, зазначених у п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» та у ст.ст. 16, 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також на оформлення спадкових прав.
Від встановлення факту загибелі військовослужбовця під час виконання бойового завдання внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих майнових та немайнових прав заявника та її дітей як членів сім`ї загиблого військовослужбовця, тобто має індивідуальний характер.
У п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5 зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Слід наголосити, що суд не констатує смерть фізичної особи, а оголошує фізичну особу померлою у судовому порядку у разі встановлення обставин, зазначених у частині другій статті 46 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.
Оголошення судом громадянина померлим усуває невизначеність у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою.
Водночас частиною другою статті 20 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» передбачено, якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, оголошена померлою, але її останки не знайдено, проведення розшуку не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи.
ВИСНОВКИ СУДУ.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Стаття 89ЦПК України встановлює, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1); жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 2); суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 3).
Ухвалюючи рішення, суд виходить з того, що відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Виходячи з принципів верховенства права, справедливості, розумності та пропорційності, соціального контексту цієї справи, враховуючи правові висновки Великої Палати Верховного Суду та уникаючи надмірного формалізму, за конкретних обставин зникнення безвісти ОСОБА_4 , при відсутності протягом тривалого часу відомостей про нього, беручи до уваги акт службового розслідування та пояснення свідка ОСОБА_6 , що військовослужбовець загинув на місці, суд вважає можливим оголосити солдата ОСОБА_4 , який мужньо виконувавши військовий обов`язок в бою за Україну, її свободу і незалежність, зник безвісти під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Невське (відповідно до Постанови Верховної Ради України від 19.09.2024 № 3984-ІХ перейменовано на село Балка Журавка) Луганської області, померлим, оскільки матеріалами справи достатньо стверджується той факт, на підставі якого можливо зробити вірогідне припущення про його смерть. Від встановлення факту загибелі військовослужбовця під час виконання бойового завдання внаслідок збройної агресії держави-окупанта проти України залежить виникнення та реалізація спадкових прав, а також особистих майнових та немайнових прав заявника як члена сім`ї загиблого військовослужбовця.
Доводи Міністерства оборони України висновків суду не спростовують.
Як передбачено частиною 2 статті 308 ЦПК України, після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.
Суд роз`яснює заявнику, що відповідно до ч. 1 ст. 309 ЦПК України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
Водночас, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою (частина перша статті 48 ЦК України).
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Частиною 7 статті 294 ЦПК України передбачено, що при ухвалені судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 4, 5, 6, 7, 11, 13, 19, 76-83, 89, 258, 259, 263-265, 293, 295-300 ЦПК України, Суд
ВИРІШИВ:
Заяву задовольнити.
Оголосити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, жителя м. Жмеринки Жмеринського району Вінницької області померлим поблизу населеного пункту Балки Журавка (колишня назва Невське) Сватівського району Луганської області.
Датою смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважати дату набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 273 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи: заявник - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 );
Заінтересовані особи: - Жмеринський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 23100 Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Київська, буд. 1а, ЄДРПОУ 33522905);
Міністерство оборони України, (місцезнаходження: 03168 м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд. 6, ЄДРПОУ 00034032);
Військова частина НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 );
ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_7 ).
Суддя Андрій ЗАЯРНИЙ
Присяжні Андрій МАТВІЄНКО
Тетяна ЗАДОЙКО
Повний текст рішення виготовлено 31.03.2026