Ухвала суду № 13548277, 19.01.2011, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
19.01.2011
Номер справи
32/128-10-4923
Номер документу
13548277
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________________

У Х В А Л А

підготовчого засідання суду

"19" січня 2011 р. Справа № 32/128-10-4923

За заявою кредитора: Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси;

до боржника: Відкритого акціонерного товариства “Пресмаш”(м. Одеса, вул. Стовбова, 28; код ЄДРПОУ 05749085);

про визнання банкрутом

Суддя Грабован Л.І.

Представники сторін:

від кредитора: Нікітіна О.А. за довіреністю №00084/01 від 01.01.2011р.;

від боржника: Борисенко С.О. за довіреністю № 809 від 20.10.10р.

Суть спору: про визнання банкрутом

Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси (надалі УПФУ в Малиновському районі м. Одеси) звернулось до суду із заявою (т.1 а.с.2-8) про порушення провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства „Пресмаш” (ВАТ „Пресмаш”), посилаючись на наявність заборгованості останнього за період з січня 2009р. по вересень 2010 р. включно в сумі 4 565 219,57 грн., з урахуванням часткової сплати по страховим внескам та відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Зазначена заборгованість складається із заборгованості зі сплати страхових внесків – 2 582 130,00 грн.; боргу зі сплати штрафних санкцій - 629 140,74 грн.; боргу зі сплати пені - 636 787,14 грн.; боргу по відшкодуванню по пільговим пенсіям (Сп.1) –285 161,70 грн.; (сп.2)- 431 999,99 грн., що боржник підтверджує вимогами про сплату боргу, рішеннями про застосування фінансових санкцій, постановами суду, виконавчими листами суду, постановами державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження та листом державної виконавчої служби про невиконання виконавчих листів. У доповненні до заяви про порушення справи (т.6 а.с.38-41) кредитор вказує, що загальна сума вимог, які знаходяться на виконанні у державній виконавчій службі становить 1 439 719,10 грн.

Ухвалою суду від 25.11.2010р. порушено провадження у справі №32/128-10-4923 про визнання банкрутом ВАТ „Пресмаш”, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (т.1 а.с.1).

Боржник у засідання суду надав відзив на заяву (т.4 а.с.54-56), згідно просить суд провадження у справі припинити, оскільки заявником не надано повного переліку доказів, що підтверджують наявність усіх п’яти ознак неплатоспроможності, встановлених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

У поясненнях до справи від 12.01.2011р. (т.5 а.с.109-111) боржник вказує, що визнає як безспірні ті суми заборгованості по сплаті страхових внесків, по яким винесено постанову суду та подано виконавчий лист на виконання до виконавчої служби на загальну суму 1 041 420,98 грн. та суми по заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах на суму 398 300,35 грн. Решту вимог боржник не визнає, посилаючись на те, що кредитором не надано доказів щодо їх безспірності: вимоги на суму страхових внесків 400 473 грн. та пільгових пенсій 202 896,19 грн. розглядаються Одеським окружним адміністративним судом; постанови про стягнення суми страхових внесків 1 048 614,38 грн. та пільгових пенсій у розмірі 32 792,32 грн. винесені Одеським окружним адміністративним судом, однак виконавчі листи не подані на виконання до виконавчої служби.

06.12.2010р. до суду звернувся арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. (т.4 а.с.44) із заявою про призначення його арбітражним керуючим у справі №32/128-10-4923, яка судом не розглядається у зв’язку з її відкликанням (т.4 а.с.52).

Від арбітражного керуючого Демченка Г.Г. 09.12.2010р. до суду надійшла заява про участь у справі про визнання банкрутом ВАТ „Пресмаш” у якості розпорядника майном боржника (т.4 а.с.49-51).

Розглянувши заяву кредитора і додані до неї документи у підготовчому засіданні, заслухавши пояснення кредитора та боржника, суд встановив:

ВАТ „Пресмаш” зареєстроване виконавчим комітетом Одеської міської ради 10.01.1995р. №1 556 120 0000 004612 , про що видано свідоцтво серії АОО №254442 (т.1 а.с.13). 24.10.1997р. Іллічівською райдержадміністрацією м. Одеси зареєстровано Статут підприємства за №561. Державним реєстратором проводилась державна реєстрація змін до установчих документів 01.09.2008р. за №15561050017004612 з оформленням Статуту ВАТ „Пресмаш” в новій редакції (т.1 а.с.107-117) та 24.03.2009 року за №15561050020004612 з оформленням Статуту ВАТ „Пресмаш” в новій редакції від 10.03.2009р. (т.6 а.с.93-111).

Згідно п. 1.1 Статуту ВАТ „Пресмаш” засновано відповідно до рішення Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу та конверсії України за №51 від 5.04.1994р. шляхом перетворення державного підприємства Одеського заводу пресів автоматів у відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України „Про корпоратизацію державних підприємств” від 15.06.1993р.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1734 від 23.12.2004р. ВАТ „Пресмаш” (код 05749085) було внесено до Переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (т.6 а.с.70-92).

Відповідно до п.п.5.1., 5.2. Статуту

Відповідно до довідки ТОВ „Одеська реєстраційна компанія” №9/4146 від 29.12.2009р. (т.6 а.с.117) держава (Фонд державного майна України, інші державні установи) станом на 07.12.2009р. не володіє простими іменними акціями ВАТ „Пресмаш”.

Таким чином, у статутному фонді ВАТ „Пресмаш” відсутня державна частка.

Частиною 3 ст. 6 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передбачено, що справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Станом на 22.11.2010р. (дата порушення справи) сума у триста мінімальних розмірів заробітної плати згідно ст. 58 Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік” (№2154-VI від 27.04.2010р.) складала 272 100 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” боржник –це суб'єкт підприємницької діяльності, неспроможний виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами, у тому числі зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), протягом трьох місяців після настання встановленого строку їх сплати.

Згідно ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” неплатоспроможність боржника –це неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності; кредитором вважається юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Стаття 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” встановлює, що грошовим зобов'язанням є зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України. До складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф), визначена на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі.

Вказаною статтею передбачено, що вимоги кредиторів набувають характеру безспірних якщо вони підтверджені відповідними документами, зокрема виконавчими.

З врахуванням зазначених вище положень законодавства із вказаних у заяві та доданих до заяви кредитором документів, суд приймає до уваги наступні:

- виконавчий лист від 06.07.2010р. (т.1 а.с.137) про стягнення з ВАТ „Пресмаш” на користь УПФУ у Малиновському районі м. Одеси заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 145 501,05 грн. по адміністративній справи №2-а-8412/09/1570 на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 28.05.2010р. (т.5 а.с.144-145) та постанову ВДВС від 02.08.2010р. про відкриття виконавчого провадження за вказаним виконавчим листом (т.1 а.с.140-141);

- виконавчий лист від 24.06.2010р. (т.1 а.с.133) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 40 737,45 грн. по адміністративній справи №2-а-9828/08/1570 на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 02.03.2010р. (т.5 а.с.146) та постанову ВДВС від 02.08.2010р. про відкриття виконавчого провадження за вказаним виконавчим листом (т.1 а.с.143);

- виконавчий лист від 12.05.2009р. (т.1 а.с.129) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 34 344,56 грн. по адміністративній справи №2-а-11561/08/1570 на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2009р. (т.5 а.с.142-143) та постанову ВДВС від 28.05.2009р. про прийняття до виконання виконавчого провадження за вказаним виконавчим листом (т.1 а.с.145);

- постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10.11.2009р. (т.6 а.с.17-18) по справі №2-а-8724/09/1570 про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків у сумі 390 921,69 грн. та постанову ВДВС від 21.05.2010р. про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом від 28.04.2010р. (т.5 а.с.87-88);

- постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07.04.2010р. (т.6 а.с.12) по справі №2-а-9379/09/1570 про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків у сумі 163 430,94 грн. та постанову ВДВС від 21.05.2010р. про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом від 05.05.2010р.(т.5 а.с.90-91).

Загальна сума безспірних вимог УПФУ в Малиновському районі м. Одеси до ВАТ „Пресмаш”, несплачена на протязі більш ніж трьох місяців після встановленого строку, що відраховується з дня відкриття виконавчого провадження, за вказаними документами складає 774 935,69 грн.

Інші документи, що надані кредитором та наявні у матеріалах справи, а саме: ухвали, постанови та виконавчі листи суду, постанови державного виконавця, розрахунки та довідки кредитора, рішення про застосування фінансових санкцій, судом не розглядаються як докази безспірної заборгованості, яка підлягає визнанню судом у підготовчому засіданні суду та як підстава для подальшого розгляду справи про банкрутство, з врахуванням наступного.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 11 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у підготовчому засіданні суду суддя оцінює подані документи, заслуховує пояснення сторін, розглядає обґрунтованість заперечень боржника.

Отже у підготовчому засіданні суд має перевірити докази наявності вимог кредитора (кредиторів), у розмірі заявленому під час ініціювання процедури банкрутства боржника, наявність ознак безспірності цих вимог та ознак неплатоспроможності боржника.

Рішення Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про нарахування пені та штрафних санкцій, не розглядаються судом у підготовчому засіданні суду як грошове зобов’язання з врахуванням положень ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, про що зазначалось вище.

Постанова ВДВС №20510051 від 23.07.2010р. про відкриття виконавчого провадження за вимогою УПФУ про сплату боргу №Ю-3465-У від 04.06.2010р. у сумі 2 353 228,69 грн. (т.6 а.с.63) судом не розглядається, оскільки в усних поясненнях у судовому засіданні від 19.01.2011р. представник кредитора пояснив, що вимога була відізвана з виконання у зв’язку з поданням адміністративного позову про стягнення вказаної заборгованості у судовому порядку.

Заборгованість вказана у розрахунках, постановах та виконавчих листах суду, не пред’явлених до виконання до державної виконавчої служби, не розглядається судом, оскільки виходячи із системного аналізу норм Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” безспірними вимогами кредиторів є вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. За відсутності таких документів вимоги кредитора не набувають характеру безспірних.

Крім того, наявність відповідних документів ще не свідчить про неплатоспроможність боржника. Тому лише факт неможливості сплати боргу у процедурі виконавчого провадження протягом трьох місяців може підтверджувати зупинення платежів боржника та свідчити про його реальну неплатоспроможність. Звернення до державної виконавчої служби за примусовим виконанням грошових вимог це право кредитора, але для відкриття процедури банкрутства законодавством передбачено, що це право кредитора має бути реалізованим. Даної правової позиції дотримується Верховний суд України у постанові від 17.10.2006р. по справі №3/157.

Таким чином, грошові вимоги щодо яких відсутній виконавчий документ, не відкрито виконавче провадження та не сплинув тримісячний строк після відкриття виконавчого провадження на їх виконання, а також грошові вимоги, які складаються з пені та інших штрафних санкцій, не мають ознак грошових вимог, що можуть бути підставою для порушення справи про банкрутство відповідно до Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Вказані вимоги можуть бути пред’явленні кредитором у загальному порядку, передбаченому для подання заяв конкурсних кредиторів відповідно до вимог ст. 14 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

За змістом частин першої та другої статті 31, частини третьої ст. 13 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) може бути призначено фізичну особу - суб’єкта підприємницької діяльності, яка має вищу юридичну або економічну освіту, володіє спеціальними знаннями та не є зацікавленою особою щодо боржника і кредиторів, за наявності ліцензії арбітражного керуючого, виданої уповноваженим органом у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частин 1,2 статті 13 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” з метою забезпечення майнових інтересів кредиторів в ухвалі господарського суду про порушення провадження у справі про банкрутство або в ухвалі, прийнятій на підготовчому засіданні, вказується про введення процедури розпорядження майном боржника і призначається розпорядник майна у порядку, встановленому цим Законом. Розпорядник майна призначається господарським судом із числа осіб, зареєстрованих державним органом з питань банкрутства як арбітражні керуючі, відомості про яких надаються в установленому законом порядку Вищому господарському суду України. Кредитори мають право запропоновувати кандидатуру розпорядника майна, яка відповідає вимогам, передбаченим цим Законом.

Розглянувши заяву арбітражного керуючого Демченка Г.Г. та додані до неї копії ліцензії, свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності, диплому про вищу освіту, суд встановив, що Демченко Геннадій Геннадійович є підприємцем з 31.07.2001р. (свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серія ВО2 №006399, йому видана ліцензія Державного Департаменту з питань банкрутства серія АВ №397330 від 21.1.2008р. на право провадження діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), місцезнаходженням арбітражного керуючого є Одеська область, м. Роздільна; має юридичну освіту; не є заінтересованою особою стосовно боржника та кредиторів відповідно до ст.1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”; управління боржником раніше не здійснював; судимості за вчинення корисливих злочинів та заборони суду займатись діяльністю арбітражного керуючого не має, тому заява арбітражного керуючого підлягає задоволенню.

Дослідивши подані документи, заслухавши пояснення сторін, суд встановив наявність безспірних вимог кредитора до боржника у сумі 774 935,69 грн., наявність ознак неплатоспроможності боржника, що підтверджується наданими кредитором та боржником документами. Тому суд визнає УПФУ в Малиновському районі м. Одеси кредитором до Відкритого акціонерного товариства “Пресмаш” з грошовими вимогами у сумі 774 935,69 грн.; зобов’язує кредитора подати до офіційних друкованих органів оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства “Пресмаш”, вводить процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна боржника призначає арбітражного керуючого Демченка Геннадія Геннадійовича; визначає наступні дати у справі.

Також з метою повного та всебічного розгляду справи суд доручає державному органу з питань банкрутства –Відділу з питань банкрутства в Одеській області провести експертизу фінансового становища Відкритого акціонерного товариства “Пресмаш”; підготувати висновок про наявність ознак приховуваного, фіктивного банкрутства або доведення до банкрутства та надати його до суду.

Керуючись ст. 1, п.7.ч.2 ст.2, ст.ст. 3, 6, 7, 11, 12, 13, 14 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст.ст. 85, 86 Господарського процесуального кодексу України, суддя, -

У Х В А Л И В:

1.Визнати грошові вимоги Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до Відкритого акціонерного товариства “Пресмаш”(м. Одеса, вул. Стовбова, 28; код ЄДРПОУ 05749085) у сумі 774 935,69 грн.

2.Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси подати в десятиденний строк оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства “Пресмаш”(м. Одеса, вул. Стовбова, 28; код ЄДРПОУ 05749085) у офіційний друкований орган (газети “Голос України” чи “Урядовий кур`єр”) з метою виявлення всіх кредиторів та можливих санаторів. Оголошення повинно відповідати вимогам п.5 ст. 11 Закону “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, докази подачі оголошення надати суду.

3.Ввести процедуру розпорядження майном боржника.

4.Розпорядником майна боржника призначити арбітражного керуючого Демченка Геннадія Геннадійовича, ліцензія серії АВ №397330 від 21.11.2008р., ідентифікаційний код 2712813771; адреса: м. Роздільна, вул. Леніна, 9.

5.Заборонити органам управління боржника та уповноваженим ним особам без згоди розпорядника майном вчиняти дії щодо реорганізації, ліквідації боржника, відчуження нерухомого майна та розпорядження ним будь-яким чином, у тому числі передавати в користування, оренду, заставу.

6.Визначити наступні дати у даній справі:

- дата складання та надання суду розпорядником майна реєстру вимог кредиторів не пізніше двох місяців з дня проведення підготовчого засідання суду.

- дата попереднього засідання суду –не пізніше трьох місяців після дати проведення підготовчого засідання;

- дата скликання перших загальних зборів кредиторів –за визначенням самих кредиторів, але не пізніше трьох місяців і десяти днів після дати проведення підготовчого засідання суду;

- дата засідання суду на якому буде винесено ухвалу про санацію боржника, чи про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи припинення провадження у справі про банкрутство –не пізніше шести місяців після дати проведення підготовчого засідання суду.

Строки встановлюються судом окремо з врахуванням підстав для їх продовження.

7.Доручити державному органу з питань банкрутства –Відділу з питань банкрутства в Одеській області провести експертизу фінансового становища Відкритого акціонерного товариства “Пресмаш”(м. Одеса, вул. Стовбова, 28; код ЄДРПОУ 05749085); підготувати висновок про наявність ознак приховуваного, фіктивного банкрутства або доведення до банкрутства та надати його до суду.

8.Боржнику та розпоряднику майном боржника надати Відділу з питань банкрутства в Одеській області документи, необхідні для проведення експертизи фінансового становища ВАТ “Пресмаш”.

Примірник ухвали надіслати кредитору, боржнику, розпоряднику майном боржника, державному органу з питань банкрутства.

Ухвалу може бути оскаржено у порядку встановленому ст. 11 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та ст.ст. 91, 106 ГПК України.

Суддя Грабован Л.І.

Повну ухвалу складено 21.01.2011р.