Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/42011.01.11 За позовомПрокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему в місті Києві
до
про Товариства з обмеженою відповідальністю “Екобуд”
стягнення 37 083,13 грн.
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від прокуратуриМіщенко Т.П. –пом. прокурора
від позивача Дорофєєв Д.В. - представник
від відповідача Іващенко А.А. - представник ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Прокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему в місті Києві про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Екобуд” 37 083,13 грн. шкоди за нецільове використання земельної ділянки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач використовує земельну ділянку, яка була надана йому для організації зони відпочинку з благоустроєм та озелененням території, прилеглої до житлового будинку згідно договору оренди земельної ділянки від 17.02.2004 №75-6-00105, не за цільовим призначенням, що є порушенням вимог ст. 96 Земельного кодексу України.
Позивач повністю підтримує заявлений позов та просить його задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечує, та вважає, що під час складання актів від 03.11.2009 № 1858/25 та № 388/25 було порушено вимоги щодо їх змісту та порядку складання, оскільки їх складено за відсутності представника відповідача, на актах відсутні підписи свідків, дані акти не були передавались та не направлялись відповідачу. На думку відповідача акти складені з порушенням вимог чинного законодавства, є односторонніми та не можуть вважатись належним доказом встановлення факту вчинення відповідачем правопорушення та притягнення відповідача до відповідальності. Відповідач зазначає, що веде будівництво підземного паркінгу за погодженою у встановленому порядку законодавством проектною документацією, на підставі дозволу на виконання будівельних робіт №0806-Св/Т від 08.10.2008, тому вважає вимоги щодо стягнення шкоди необґрунтованими.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру” прокурор звертається з позовом до суду від імені держави та в її інтересах у разі наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій фізичних або юридичних осіб.
У відповідності з п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство на підставі якого подається позов в чому саме полягають порушення інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність її захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Статтею 37 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури.
При здійсненні нагляду органи прокуратури, згідно частини 2 ст. 37 вказаного Закону, застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля є об’єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцію України.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Стаття 9 Земельного кодексу України встановлює, що до повноважень Київської міської рад у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Відповідно до Положення про Головне управління Держкомзему у місті Києві, затвердженим наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 24.12.2009 №718, одним з основних завдань Головне управління є здійснення контролю за використанням та охороною земель. Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та інших законів; обстежує земельні ділянки та видає спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до проектів, затверджених в установленому порядку, а також обстежує земельні ділянки, яким заподіяно шкоду внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Актом А 1192/25 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.06.2010 та Актом обстеження земельної ділянки № 319/25 від 25.06.2010, складеними Головним управлінням Держкомзему у місті Києві, встановлено, що земельна ділянка площею 0,25 га по вул. Ірпінській, 69-А у Святошинському районі міста Києва, яка передана в користування ТОВ “Екобуд” рішенням Київської міської ради від 10.07.2003 № 638/798 для організації зони відпочинку з благоустроєм та озелененням території, прилеглої до житлового будинку, про що укладено договір оренди земельної ділянки від 17.02.2004, використовується ТОВ “Екобуд” для будівництва паркінгу, розміщення будівельної техніки та будівельного знаряддя, тобто не за цільовим призначенням, що є порушенням вимог ст. 96 Земельного кодексу України.
На підставі даних документів та керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963 “Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу” головним державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок нецільового використання відповідачем земельної ділянки по вул. Ірпінській, 69-А у Подільському районі м. Києва в розмірі 37083,13 грн., про що відповідача повідомлено листом від 27.07.2010 № 4408 та запропоновано відповідачу добровільно сплатити шкоду за використання не за цільовим призначенням земельної ділянки в розмірі 37 083,13 грн.
Вказаний лист залишений відповідачем без відповіді.
Відповідно до п. 1.1. Договору оренди земельних ділянок від 17.02.2004, укладеного між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Екобуд”, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу та зареєстрованого в реєстрі за № 90, Київська міська рада на підставі рішення від 10.07.2003 № 638/798 передала, а відповідач прийняв в оренду на 25 років земельні ділянки розміром 1009 кв.м. та 2574 кв.м. по вул. Ірпінській, 69-А у Святошинському районі міста Києва для організації зони відпочинку з благоустроєм та озелененням території, прилеглої до житлового будинку. Договір зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис 05.03.2004 за № 75-6-00105.
Вказаним договором (п. 3) встановлено наступні обмеження щодо використання земельних ділянок: на земельних ділянках не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням земельних ділянок; зміна цільового призначення земельних ділянок можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту відведення земельних ділянок у зв'язку зі зміною цільового призначення земельних ділянок та внесення відповідних змін до договору; не дозволяється діяльність, пов'язана зі зміною ландшафту.
Відповідно до п. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема самовільне зайняття земельних ділянок; невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.
Власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 Земельного кодексу України, та за процедурою, визначеною Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284.
У вирішенні питання щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки та використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням, суд враховує, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, що здійснюється територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963.
Пунктом 8 даної Методики передбачено, що кошти, отримані в результаті відшкодування шкоди, заподіяної державі, територіальній громаді, юридичній чи фізичній особі внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, їх використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, розподіляються відповідно до порядку, затвердженого Держземагентством за погодженням з Мінфіном, Мінекономіки та Мінприроди.
Листом-погодження Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 06.12.2005 за № 07-10527 проектної документації на будівництво, відповідачу було погоджено архітектурне рішення проекту будівництва житлового будинку з підземним паркінгом по вул. Ірпінській, 69-Б у Святошинському районі м. Києва для подальшої розробки та затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку з наступними основними показниками, визначеними проектною документацією на час надання листа-погодження: площа земельної ділянки - 0,3939 га, площа забудови —748 м кв., загальна кількість місць паркування автотранспорту 96.
Відповідно до позитивного висновку комплексної державної експертизи проекту будівництва житлового будинку з підземним паркінгом на вул. Ірпінській, 69-Б у Святошинському районі м. Києва від 09.03.2006 за наслідками перевірки проектних матеріалів і зняття зауважень висновку комплексної державної експертизи від 22.12.2005 за № 5205 встановлено, що вищезазначена проектна документація відповідає чинній нормативній базі і рекомендується до затвердження з основними техніко-економічними показниками.
Як вбачається з матеріалів справи, дозволом на виконання будівельних робіт № 0806-Св/Т від 08.10.2008 Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві відповідачу дозволено виконання будівельних робіт із будівництва житлового будинку з підземним паркінгом за адресою: вул. Ірпінська, 69-Б у Святошинському районі м. Києва відповідно до проектної документації, затвердженої наказом ТОВ “Екобуд” від 10.03.2006 № 17/1 та погодженої листом Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 06.12.2005 за № 07-10527. Строк дії дозволу до 08.10.2009.
Позитивним висновком № 500-2010/ЦБ державної експертизи щодо коригування архітектурно-планувальної частини проекту “Житловий будинок з паркінгом по вул. Ірпінській, 69-Б у Святошинському районі м. Києва” від 06.12.2010 за результатами розгляду коригування архітектурно-планувальної частини проекту та внесення змін до документації згідно зауважень та пропозицій, виданих замовнику, встановлено, що проект відповідає архітектурним вимогам та визначено такі основні технічні показники: площа ділянки —0,3939 га, площа забудови - 748,0 м.кв., площа паркінгу - 2175,36 кв.м., кількість машино-місць в паркінгу - 69.
Посилаючись на вищевказані висновки та дозволи відповідач стверджує про безпідставність позовних вимог. Однак такі документи не спростовують встановлених перевіркою позивача фактів нецільового використання відповідачем земельної ділянки (використання земельної ділянки для організації зони відпочинку з благоустроєм та озелененням території для будівництва паркінгу, розміщення будівельної техніки і будівельного знаряддя), а лише підтверджують наявність у відповідача права на виконання певних будівельних робіт у порядку, встановленому Законом України “Про планування і забудову територій”. Крім того, довідкою Головного управління Держкомзему у місті Києві від 10.01.2011 підтверджується, що Товариству з обмеженою відповідальністю “Екобуд” не надавався дозвіл на зняття поверхневого шару ґрунту за цією ж адресою.
Посилання відповідача на те, що акти перевірок складено з порушенням встановленої процедури доводів позивача про порушення відповідачем вимог щодо використання земель за цільовим призначенням не спростовують. Акти складені в межах повноважень позивача, передбачених Положенням про Головне управління Держкомзему у місті Києві, і визнаються судом належним доказом факту допущеного відповідачем правопорушення.
В матеріалах справи наявний розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок використання відповідачем земельної ділянки по вул. Ірпінській, 69-Б в Святошинському районі міста Києва, не за цільовим призначенням. Розрахунок здійснений Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у місті Києві у повній відповідності з вимогами Постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963. Розмір цієї шкоди становить 37 083,13 грн.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в розмірі 37 083,13 грн. є правомірними підлягають задоволенню в повному обсязі .
У зв’язку із задоволенням позову, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача та підлягають стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Екобуд” (03148, м. Київ, вул. Гната Юри, 9, кімн. 414, код 31482028, р/р № 26003013615001 в ВАТ КБ “Надра” Київське РУ, МФО 320546; р/р № 26003001961001 в ВАТ КБ “Надра”, МФО 320003, р\р 26002101068323 в Київській районній дирекції “Райффайзен Банк Аваль”, МФО 322904; р\р № 26008000462501, № 26002000462530 в АКБ “Київ”, МФО 322498; р\р № 26002031557151 в АКБ “Укрсоцбанк”, МФО 322012; р/р 26001000000287 в АТ “Родовід Банк”, МФО 321712; р/р 26009380750721 в АКБ “Укрсоцбанк”, МФО 322012; р/р № 260061078401 в ТОВ “Партнер —Банк”, МФО 339339, або з будь-якого рахунку, виявленого під час виконавчого провадження) на користь держави в особі Головного управління Держкомзему у м. Києві (03680, м. Київ, вул. Народного ополчення, 3 ідентифікаційний код 21571014) суму шкоди, заподіяної використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням в розмірі 37083 (тридцять сім тисяч вісімдесят три) грн. 13 коп.
6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Екобуд” (03148, м. Київ, вул. Гната Юри, 9, кімн. 414, код 31482028) на користь державного бюджету України 370 (триста сімдесят) грн. 83 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М. Смирнова
Дата підписання рішення: 25.01.2011