Постанова № 135467572, 06.04.2026, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
06.04.2026
Номер справи
335/2932/26
Номер документу
135467572
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

1Справа № 335/2932/26 3/335/824/2026

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 року м.Запоріжжя

Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Калюжна В.В., за участю секретаря судового засідання Муленко Я.В., прокурора Медведєвої В.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у судовому засіданні у залі суду у м.Запоріжжі адміністративний матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт.Фрунзе Луганської області, має вищу освіту, не одруженого, працює на посаді лікаря-отоларинголога КНП «Міська лікарня № 4» Запорізької міської ради, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ,

за 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом декларування та суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, будучи звільненим з 01.08.2025 року з посади лікаря- отоларинголога КНП «МЛЕ та ШМД» Запорізької міської ради та втратою у зв`язку з цим статусу члена ВЛК КНП «МЛЕ та ШМД» та маючи обов`язок подати декларацію за формою «при звільненні» протягом 30 днів з дня припинення діяльності, у порушення вимог ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за формою «при звільненні» за період з 01.01.2025 року по 01.08.2025 року, а саме 03.03.2026 року о 20-56, тобто з порушенням строку для подачі такої декларації, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП, визнав та, не оспорюючи факт несвоєчасного подання декларації за формою «при звільненні,» пояснив суду, що перебуваючи у складі ВЛК КНП «МЛЕ та ШМД» був суб`єктом декларування та про обов`язок подачі декларації, зокрема, і при звільненні, йому було відомо. Причиною несвоєчасної подачі декларації є високе навантаження на роботі, велика кількість пацієнтів та операцій. Після отримання повідомлення про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, він невідкладно її подав.

Прокурор, з огляду на досліджені під час судового розгляду докази, вважаючи, що винуватість ОСОБА_1 у скоєнні ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП доведена, просила притягнути його до відповідальності, та з урахуванням даних про особу ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності за корупційне діяння, вважала за доцільне накласти на нього мінімальне стягнення у межах санкції зазначеної частини вказаної статті.

Суд, розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією та додані до нього матеріали, вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та думку прокурора, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь які фактичні данні, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне порушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Статтею 254 КУпАП визначено, що про вчинення адміністративного правопорушення, складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозицією ч. 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14.10.2014 суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

Відповідно до частини 1 статті 65-1 Закону, за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (зі змінами) затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до п.2.5 цього Положення - до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

Відповідно до наказу КНП «МЛЕ та ШМД» Запорізької міської ради від 18.09.2024 року №1258 к/тр- ОСОБА_1 було прийнято на посаду лікаря -отоларинголога КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» з 01 жовтня 2024 року.

Відповідно до наказу КНП «МЛЕ та ШМД» Запорізької міської ради від 01.10.2024 року №141 на базі лікарні створено мультидисциплінарну команду лікарів-спеціалістів для проведення ВЛК. Відповідно до п.1 Наказу, до складу ВЛК з 01.10.2024 року увійшли лікарі -спеціалісти, в тому числі ОСОБА_1 , з вказаним наказом був ознайомлений під особистий підпис.

Відповідно до наказу КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР від 11.07.2025 року № 276 до складу ВЛК внесено зміни, ОСОБА_1 залишився членом ВЛК.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи членом постійно діючої ВЛК при КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР, перебуваючи на посаді лікаря -отоларинголога КНП «МЛЕ та ШМД» Запорізької міської ради, відповідно до п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», набув статусу суб`єкта, на якого поширюється дія цього Закону, як на члена військово-лікарської комісії, і він є суб`єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, і зобов`язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі й зазначені у ч.2 ст.45 вказаного Закону.

Пунктом 5 ч.1 ст.12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 №449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за №987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.

Декларація подається незалежно від того, перебуває суб`єкт декларування в Україні чи за її межами.

2. Суб`єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: 2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Роз`ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що суб`єктами, на яких поширюється дія Закону, є: особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК, п.п. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону); голови та члени лікарсько-консультативних (ЛКК) і медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських (ВЛК) і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК), які при цьому не є особами, зазначеними у п.1 ч.1 ст.3 Закону (п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону).

Декларантами є всі особи, які входять (призначені / відряджені) до складу відповідних комісій згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови / члена / секретаря комісії, а також від строку перебування в складі відповідної комісії (у т.ч. які залучені до роботи на правах членів).

Відповідно до наказу КНП «МЛЕ та ШМД» Запорізької міської ради від 29.07.2025 року №1562 к/тр - ОСОБА_1 , лікаря - отоларинголога було звільнено з 01.08.2025 року та відповідно він втратив статус члена ВЛК КНП «МЛЕ та ШМД» Запорізької міської ради.

У зв`язку з цим, на виконання вище зазначених вимог закону, у ОСОБА_1 виник обов`язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «при звільненні» за період часу з 01.01.2025 по 01.08.2015 року в строк до 31.08.2025 року включно.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті НАЗК (https://public.nazk.gov.ua) встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за типом «при звільненні» за період часу з 01.01.2025 по 01.08.2015 року, 03.03.2026 року о 20 год.56 хв., що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Окрім повного визнання ОСОБА_1 , своєї вини, його винуватість у вчиненні інкримінованого правопорушення підтверджується наступними доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 78 від 19.03.2026 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 , копією наказу КНП «МЛЕ та ШМД» Запорізької міської ради від 18.09.2024 року про прийняття в порядку переведення; посадовою інструкцією лікаря отоларинголога; особовою карткою працівника; копією наказу КНП «МЛЕ та ШМД» Запорізької міської ради від 01.10.2024 року «Про створення мультидисциплінарної команди для медичного огляду осіб, який організовується територіальним центром комплектування та соціальної підтримки»; Положенням про ВЛК КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР; копією Наказу КНП «МЛЕ та ШМД» Запорізької міської ради від 11.07.2025 року; копією Наказу КНП «МЛЕ та ШМД» Запорізької міської ради від 29.07.2025 року про звільнення ОСОБА_1 з відміткою про отримання ним копії наказу; довідкою КНП «МЛЕ та ШМД» Запорізької міської ради від 27.02.2026 року щодо роботи ОСОБА_2 ; відомостями Єдиного державного реєстру декларацій.

Докази, на яких ґрунтується протокол про скоєння корупційного правопорушення, зібрані у встановленому законом порядку, є належними, допустимими, достовірними та в своїй сукупності підтверджують обставини скоєного правопорушення.

ОСОБА_1 було відомо, що він є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону, він був обізнаний з вимогами Закону, а тому був зобов`язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у визначені Законом строки. Доказів поважності причин несвоєчасного подання декларації під час розгляду справи не надано.

Отже, судом встановлено наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджено матеріалами справи, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, згідно ст. 17 КУпАП, суддею не встановлено, строки притягнення до адміністративної відповідальності, визначені ст. 38 КУпАП, не закінчилися.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.

При накладенні адміністративного стягнення суд, у відповідності до ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Визначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд враховує дані особу ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався та з огляду на характер скоєного ним правопорушення, вважає за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень 00 копійок, яке буде доцільним та достатнім для його виправлення та попередження скоєння інших правопорушень.

На підставі ст. 40-1 КУпАП України, з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 гривень.

Керуючись ст.ст. 9, 23, 27, 40-1, 172-6, 221, 251, 252, 276279, 280, 283285, 287291 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у сумі 850 ( вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок в дохід держави (Отримувач: ГУК у Запорізькій області/ТГ м. Запоріжжя/21081100, Код отримувача: (ЄДРПОУ) 37941997, Номер розрахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100)

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок на користь держави (Отримувач: ГУК у м.Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача: (ЄДРПОУ) 37993783, Номер розрахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Символ звітності: 256 ).

Роз`яснити ОСОБА_1 положення ст.ст. 307, 308 КУпАП, відповідно до яких, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови -не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у такий строк, в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.

Суддя В.В. Калюжна