Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 13 січня 2011 року № 2а-6229/10/2370 м. Черкаси
16 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.,
за участю представників сторін:
від позивача Шевченко А.Л., за довіреністю від 04.01.2011р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до відкритого акціонерного товариства Чигиринське районне обєднання «Агропроммеханізація»про стягнення економічних санкцій, -
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області (далі по тексту - Держцінінспекція), в якому поставлено питання щодо стягнення з відкритого акціонерного товариства Чигиринське районне обєднання «Агропроммеханізація» (далі по тексту ВАТ Чигиринське районне обєднання «Агропроммеханізація») у дохід державного бюджету економічні санкції в сумі 8406,78грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач при наданні послуг з водопостачання та водовідведення порушив порядок формування тарифів на послуги з централізованого водовідведення та водопостачання, а саме, підприємством застосовані та введені тарифи на водопостачання без дотримання всіх процедурних питань, що призвело до отримання відповідачем необґрунтованої виручки та порушення порядку ціноутворення. У звязку з вчиненим правопорушенням позивач застосував до ВАТ Чигиринське районне обєднання «Агропроммеханізація»економічні санкції, суму яких просить стягнути в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити. Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи до зали судового засідання свого представника не направ причини повторної неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Неприбуття в судове засідання представників сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності представника відповідача на підставі наявних матеріалів справи.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ВАТ Чигиринське районне обєднання «Агропроммеханізація»є юридичною особою, зареєстроване Чигиринською районною державною адміністрацією Черкаської області 23.09.1996р. за ідентифікаційним кодом 03767038 (а.с.22-23).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання Державної інспекції з контролю за цінами»№1819 від 13.12.2000р. основним завданням Держцінінспекції є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів). У межах своєї компетенції Держцінінспекція здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
У листопаді 2010 року посадовими особами Держцінінспекції проведено перевірку діяльності ВАТ Чигиринське районне обєднання «Агропроммеханізація»з питань формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги (утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, водопостачання та водовідведення, вивезення та утилізація сміття) за період з 01.01.2009р. по 01.01.2010р., про що складено акт перевірки від 09.10.2010 №2578 (а.с.17-19).
Перевіркою встановлено, що за період з 01.11.2009р. по 01.11.2010р. формування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2007р. №297 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», в порушення вищезазначеної постанови, без отримання висновку щодо економічної обґрунтованості планових витрат на послуги з водопостачання ВАТ Чигиринське районне обєднання «Агропроммеханізація»застосовує тарифи встановлені наказом від 01.10.2009р. №20 «Про встановлення тарифів на водопостачання»в розмірах:
-при встановленні лічильника -5,40грн. за 1м. куб.;
-при відсутності лічильника за 1 особу 24грн. за 1м. куб.
Тариф, якій діяв до 01.03.2007р. встановлений наказом по підприємству від 19.01.2007р. №8 відповідають вимогам законодавства та становлять:
-при встановлені лічильника 4,95грн. за 1м. куб;
-при відсутності лічильника за 1 особу 22,0грн. за 1м. куб.
Таким чином різниця в тарифі становить 0,45 грн. за 1м. куб.
Частиною 1 статті 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» №507-XII від 03.12.1990р. (із відповідними змінами та доповненнями), на яку в позові посилається позивач, передбачено, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Згідно п. 5, п. 12 ч. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Питання Державної інспекції з контролю за цінами»№1819 від 13.12.2000р. Держцінінспекція приймає відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін та має право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Таким чином, за наслідками зазначеної вище перевірки, 11.11.2010р. Держцінінспекцією було прийнято рішення №253 про застосування до ВАТ Чигиринське районне обєднання «Агропроммеханізація»економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, що складаються з таких сум (а.с.12):
- 2802,26грн. необґрунтовано отриманої виручки в результаті порушення порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення;
- 5604,52грн. штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, висновки Держцінінспекції про порушення відповідачем державної дисципліни цін та необґрунтоване одержання виручки ґрунтуються на тому, що відповідач застосовував тарифи на водопостачання та водовідведення, які, за твердженням позивача, неправомірно ним встановлені.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення»від 03.12.1990р. №507 визначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2007р. №297 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»встановлено обовязок господарюючих субєктів отримати висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, повязаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, надання послуг централізованого опалення і постачання гарячої води. Висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, повязаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки (згідно п. 52 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. №959.)
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги»від 24.06.2004р №1875-IV(надалі за текстом Закон №1875).
Згідно ст.ст. 1,2 Закону №1875 комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні у т.ч. холодною та гарячою водою, що здійснюється, зокрема, за принципом встановлення державної політики у сфері житлово-комунальних послуг, якою регулюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей.
Відповідно до ст. 7 Закон №1875 до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до Закону. Отже дана норма Закону уповноважує органи місцевого самоврядування встановлювати тарифи на житлово-комунальні послуги, але і зазначає, що такий процес повинен чітко відповідати нормам діючого законодавства.
Статтею 31 Закону №1875 встановлено, що порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування у встановленому законом порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Згідно до ст. 8 Закону України від 03.12.1990р. №507-XII «Про ціни та ціноутворення»(далі по тексту Закон №507) передбачено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до статті 14 Закону №507 вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Таким чином, відповідальність за порушення дисципліни цін в розумінні статей 8 та 14 Закону №507 може наставати лише у разі застосування субєктами господарювання цін і тарифів, що не відповідають встановленним державним фіксованим цінам (тарифам) або граничному рівню цін (тарифів) або граничним відхиленням від державних фіксованих цін і тарифів.
Крім того, відповідно до п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. №298/519, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, в порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Пунктом 2.1 вищевказаної Інструкції передбачено, що при порушенні порядку встановлення і застосування регульованих цін (тарифів), необґрунтовано одержана субєктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачу 20.10.2010р. було направлено попередження про проведення перевірки, що отримано уповноваженою особою відповідача 21.10.2010р. (а.с.15 об.).
Прийняте за наслідками перевірки рішення №253 від 11.11.2010р. відповідачу направлено разом з претензією а також супровідним листом 11.11.2010р., про що свідчить копія квитанції (а.с.12 об.).
Крім того, в матеріалах справи наявне підтвердження застосування до голови правління ВАТ Чигиринське районне обєднання «Агропроммеханізація»адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.1652 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме, застосування тарифів для населення без погодження економічно обґрунтованих планових витрат на послуги центрального водопостачання, що призвело до необґрунтовано одержаної виручки.
Отже, приймаючи до уваги, що у встановленому порядку відповідачем не було оскаржено рішення №253 від 11.11.2010р., суми економічних санкцій підлягають перерахуванню до Державного бюджету України, оскільки згідно п. 3.5 Інструкції, рішення вважається виконаним і знімається з контролю після одержання відповідної інформації про зарахування сум економічних санкцій за належністю.
Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими вимоги державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про стягнення з відповідача економічних санкцій в сумі 8406,78грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до відкритого акціонерного товариства Чигиринське районне обєднання «Агропроммеханізація» задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства Чигиринське районне обєднання «Агропроммеханізація»(20901, Черкаська область, м.Чигирин, вул. Кірова,164, Код ЄДРПОУ - 03767038) у дохід Державного бюджету України через державну інспекцію з контролю за цінами в Черкаській області (18000, вул. Смілянська, 131, м.Черкаси, Код ЄДРПОУ 22791597) економічні санкції в сумі 8406 (вісім тисяч чотириста шість) гривень 78 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст.ст.185-187цього Кодексу.
СуддяН.Ю. Гриньковська
повний текст постанови виготовлений 13.01.2011р.