ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2010 року Справа № 2а-8773/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Рожик О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до товариства з обмеженою відповідальністю «Біотоп Плюс» про стягнення штрафу за порушення законодавства України про електроенергетику,
ВСТАНОВИВ:
01 листопада 2010 року прокурор Жовтневого району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Біотоп Плюс» про стягнення штрафу за порушення законодавства України про електроенергетику у розмірі 1700 грн.
У позові зазначено, що згідно Статуту Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі НЕК «Укренерго») засноване на державній власності і підпорядковується Міністерству палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 №598/2000 «Про Міністерство палива та енергетики України» та Наказу Мінпаливенерго від 02.10.2000 №445, є юридичною особою (п.п.1.2, 3.1 Статуту). Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (п.п. 1.1 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні). Прокурор в зазначає, що 20.03.2009 року Державним інспектором Інспекції Держенергонагляду у Запорізькій області Корольовим Г.О. проведено обстеження електрообладнання товариства з обмеженою відповідальністю «Біотоп Плюс» (далі ТОВ «Біотоп Плюс») з питань технічного стану та організації експлуатації електроустановок. В ході перевірки виявлені порушення законодавства України про електроенергетику, про що складено Акт обстеження (перевірки) 20.03.2009р. №01/20-2164. На підставі Акту обстеження (перевірки) від 20.03.2009р. №01/20-2164 Державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_2 ТОВ «Біотоп Плюс» видано Припис від 27.03.2009р. №01/20-2164 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання. Також прокурор повідомляє про те, що 26.08.2009р. Держенергонаглядом при перевірці Відповідача на предмет виконання Припису встановлено ухилення від виконання вимог Припису від 27.03.2009р. №01/20-2164, про що складено Акт перевірки (протокол) від 26.08.2009р. №01/20-2199. Старший Державний інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області ОСОБА_3 виніс Постанову від 24.09.2009р. №01/20-47 про накладення на ТОВ «Біотоп Плюс» штрафу у розмірі 1700 грн. Прокурор в позові вказує на те, що у встановлений чинним законодавством України строк Припис від 27.03.2009р. №01/20-2164, Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на субєкт господарювання від 24.09.2009р. №01/20-47 Відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку до Державного бюджету не сплачений. В обґрунтування позовних вимог посилається на приписи ст.. 27 Закону України «Про електроенергетику», п.п.7, 8, 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфери теплопостачання затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.07.1999р. №1312. Просить позов задовольнити та стягнути з боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Біотоп Плюс» штраф у розмірі 1700 грн.
Ухвалою суду від 04 листопада 2010р. було відкрито провадження у справі.
Прокурор та представник позивача у судове засідання не зявились. Від прокурора та представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час і місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчить підпис уповноваженої особи у поштовому повідомлення від 26.11.2010року, яке міститься в матеріалах справи.
Враховуючи подане клопотання прокурора та представника позивача, відповідно до ст.128 КАС України, суддя прийняв рішення розглянути справу без участі представника відповідача на підставі наявних доказів.
Відповідно до п.1 ст.41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали позову, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суддя приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно Статуту Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго” (далі - НЕК “Укренерго”) підприємство засноване на державній власності і підпорядковується Міністерству палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 №598/2000 “Про Міністерство палива та енергетики України” є юридичною особою.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 № 422. Відповідно, Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” (п.1.1 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні).
Згідно п.2 Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області, яка діє на підставі Положення, затвердженого Головним Державним інспектором України з енергетичного нагляду 13.10.2009 року (нова редакція).
Відповідно до ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі - Положення). Це положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на субєктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Пунктами 7, 8, 10 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та оформлюється постановою цієї Інспекції. Субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Згідно ч. 6 ст.27 Закону України “Про електроенергетику” (далі Закон) суми стягнення штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Судом встановлено, що 20.03.2009 року державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області ОСОБА_2 проведено обстеження електрообладнання ТОВ «Біотоп Плюс». У ході перевірки виявлені факти порушення законодавства про електроенергетику, про що складено Акт обстеження (перевірки) від 20.03.2009р. №01/20-2164 (отриманий уповноваженою особою субєкта господарювання ОСОБА_5, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою).
На підставі акту обстеження (перевірки) від 20.03.2009р. №01/20-2164 Державним інспектором Інспекції Держенергонагляду у Запорізькій області Корольовим Г.О. ТОВ «Біотоп Плюс» видано Припис від 27.03.2009р. №01/20-2164 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання (отриманий уповноваженою особою субєкта господарювання ОСОБА_5, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою).
26.08.2009 року Держенергонаглядом при перевірці ТОВ «Біотоп Плюс» на предмет виконання Припису встановленого ухилення від виконання вимог Припису від 27.03.2009р. №01/20-2164, про що складено Акт перевірки (протокол) від 26.08.2009р. №01/20-2199 (отриманий уповноваженою особою субєкта господарювання ОСОБА_5, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою).
Відповідно до ст.27 Закону України “Про електроенергетику”, п.п. 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою кабінету міністрів України від 21.07.2009 №1312, Старший Державний інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області ОСОБА_3 виніс Постанову від 24.09.2009р. №01/20-47 про накладення на ТОВ «Біотоп Плюс» штрафу у розмірі 1 700 грн.
Дана Постанова №01/20-47 від 24.09.2009р. про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику 25.09.2009 року була отримана уповноваженою особою субєкта господарювання ОСОБА_1, про що свідчить її особистий підпис постанові №01/20-47 від 24.09.2009р.
Відповідно до п. 10 Положення, штраф повинен бути сплачений протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений строк, він стягується у судовому порядку.
Відповідачем не надано доказів сплати суми штрафу у розмірі 1 700 грн. до Державного бюджету України.
Таким чином суддя приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Статтею 60 КАС України передбачено право прокурора звертатися до адміністративного суду із адміністративним позовом про захист прав , свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює у суді представництво інтересів держави в порядку, встановленому КАС та іншими законами України . Це право також передбачено п.2 ст.121 Конституцій України та ст.. 36-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 162, 183-2 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до товариства з обмеженою відповідальністю «Біотоп Плюс» про стягнення штрафу за порушення законодавства України про електроенергетику у розмірі 1 700 грн. - задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Біотоп Плюс» (69095, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 109; код ЄДРПОУ 34829425) на користь Державного бюджету України (п/р 31110106700003 у банку ГУДКУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 34677124, МФО 813015, одержувач Державний бюджет Жовтневого району м. Запоріжжя за кодом бюджетної класифікації 21081100) штраф у розмірі 1 700 грн. (одна тисяча сімсот гривень).
Постанова набирає законної сили і є остаточною після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена 06.12.2010 року.
Суддя А.А. Щербак