Рішення № 135452367, 06.04.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2026
Номер справи
440/614/26
Номер документу
135452367
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/614/26

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

22 січня 2026 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - відповідач), у якій позивач просить: 1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повторного взяття на військовий облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , якого було виключено 15.01.2015 за станом здоров`я; 2) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про результат проходження медичного огляду 15 січня 2015 року ОСОБА_1 : військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 58а Розкладу хвороб (наказу МО України №402 від 14.08.2008) та про виключення 15 січня 2015 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку військовозобов`язаних на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу"; 3) зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про результат проходження медичного огляду 15 січня 2015 року ОСОБА_1 : військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 58а Розкладу хвороб (наказу МО України №402 від 14.08.2008) та про виключення 15 січня 2015 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з військового обліку військовозобов`язаних на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 2009 року молодший лейтенант мсд. служби ОСОБА_1 перебував на військовому обліку, 15.01.2015 позивач був виключений з військового обліку військовозобов`язаних у зв`язку з визнанням непридатним з виключенням з військового обліку за гр. ІІІ ст. 52 "а" наказу МО України від 2008 року №402 рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що наявний запис у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 02.04.2009. Разом з тим, відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов`язаних відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів не внесені. 27.10.2025 позивач направив до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про внесення актуальних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв`язку з непридатністю до військової служби. Листом від 05.11.2025 відповідач відмовив позивачу у внесенні змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів через відсутність свідоцтва про хворобу, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/614/26, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

18 лютого 2026 року через систему "Електронний суд" до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 52-53/, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на те, що згідно вимог пунктів 22.4-22.6 глави 22 розділу ІІ Положення №402 підставою для виключення з військового обліку за станом здоров`я офіцерів запасу, яким є позивач, є оформлення свідоцтв про хворобу з наступним їх направленням на затвердження до ВЛК регіону для прийняття остаточного рішення. Вказує, що позивач, як офіцер запасу, не отримав свідоцтва про хворобу, затвердженого ВЛК регіону, яке є підставою для виключення з військового обліку, тому у відповідача були відсутні законні підстави для виключення позивача з військового обліку на підставі наданих документів.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

За змістом відомостей військового квитка офіцера запасу серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 02.04.2009, позивач узятий на військовий облік 06.07.2006 ІНФОРМАЦІЯ_5 , знятий з обліку 15.01.2015 за станом здоров`я, у графі 16 "Особливі відмітки" зазначено про те, що 15.01.2015 військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно графи ІІІ ст. 52 "а" Наказу МО України №402 від 14.08.2008, у графі 19 "Відмітка про виключення з військового обліку" зазначено про те, що 15.01.2015 виключений з обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 за станом здоров`я (протокол №6 від 15.01.2015) /а.с. 19-23/.

Станом на 25.08.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ОСОБА_2 ), категорія обліку - військовозобов`язаний, в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів відсутні відомості про виключення позивача з військового обліку, що підтверджується витягом з Резерв+, сформованим 25.08.2025 /а.с. 26/.

Позивач направив засобами поштового зв`язку до ІНФОРМАЦІЯ_7 заяву від 27.10.2025 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку /а.с. 27-32/, до якої додав копії: паспорта, реєстраційного номеру облікової картки платника податків, військового квитка серії НОМЕР_1 .

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.11.2025 №1/3/3/5023 позивачу роз`яснено, що відомості про виключення позивача з військового обліку не внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів через відсутність у особовій справі позивача свідоцтва про хворобу /а.с. 33/.

Вважаючи, що ІНФОРМАЦІЯ_8 допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов`язаних на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", а також протиправні дії щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ, у редакцій чинній на час виникнення спірних правовідносин) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Згідно з частиною 2 статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини 9 статті 1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів визначені в Законі України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII).

Cтаттею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Статтею 9 Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов`язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частинами 1-3 статті 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" передбачено, що ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов`язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов`язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

У разі якщо відомості про призовника, військовозобов`язаного, резервіста вносяться до Реєстру вперше, автоматично формується окремий номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка здійснила запис (у електронній формі).

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Відповідно до частини 10 статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Пунктом 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ (у редакції, чинній станом на 15.01.2015) встановлено, що виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов`язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України, які: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

При цьому, частиною 10 статті 14 Закону №2232-ХІІ (у редакції, чинній станом на 15.01.2015) передбачено, що за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень, зокрема, непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку.

Відповідно до частини 3 статті 16 Закону №2232-ХІІ (у редакції, чинній станом на 15.01.2015) на районні (міські) призовні комісії покладається, зокрема, звільнення призовників від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 цього Закону, взяття їх на облік військовозобов`язаних або виключення з військового обліку.

Станом на 15.01.2015 діяло Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (далі по тексту - Положення №402, у редакції, що діяла станом на 15.01.2015).

За приписами п.п. 2.6.1 п. 2.6 глави 2 розділу I Положення №402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК.

Згідно з п. 22.3 глави 22 розділу II Положення №402 постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК із затвердженою постановою не пізніше ніж через два дні після їх затвердження та одержання із штатної ВЛК висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний огляд, або видаються на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів.

Відповідно до п. 22.4 глави 22 розділу II Положення №402 свідоцтво про хворобу в мирний час складається, зокрема, на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку і в разі, коли медичний огляд їх проведений відповідно до пункту 3.13 розділу II Положення.

Згідно з приписами пункту 3.13 розділу II Положення №402 громадяни, які звільнені з військової служби у запас або у відставку без проведення медичного огляду ВЛК або не згодні з постановою ВЛК про ступінь придатності до військової служби на період фактичного звільнення та ставлять питання про перегляд цієї постанови, оглядаються ВЛК госпіталів за узгодженням зі штатною ВЛК регіону за направленням військового комісара.

Виходячи з вимог пунктів 22.4-22.4 глави 22 розділу ІІ Положення №402 (на час проходження позивачем ВЛК) підставою для виключення з військового обліку за станом здоров`я офіцерів запасу є оформлення свідоцтва про хворобу, форма якого є додатком 11 до Положення №402.

Пунктом 22.8 глави 22 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що свідоцтво про хворобу у мирний час складається та подається у штатну ВЛК на розгляд та затвердження:

а) у п`яти примірниках: на генералів (адміралів);

б) у чотирьох примірниках: на інших військовослужбовців, членів сімей військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, ліцеїстів.

Перший примірник свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) на всі категорії оглянутих зберігається у штатній ВЛК терміном п`ять років з подальшим здаванням у Галузевий державний архів Міністерства оборони України встановленим порядком; другий та третій примірники на військовослужбовців за контрактом підшиваються до їх особових справ; четвертий примірник видається військовослужбовцю на руки командиром військової частини для проходження МСЕК; п`ятий примірник на генералів (адміралів) ЦВЛК направляє до кадрового органу Міністерства оборони України. Другий примірник свідоцтва про хворобу на військовослужбовців строкової військової служби зберігається у військовій частині як підстава для звільнення їх з військової служби за станом здоров`я; третій та четвертий примірники командиром військової частини поштою надсилаються до військового комісаріату за місцем обліку звільненого військовослужбовця, один з яких військовий комісар видає колишньому військовослужбовцю на руки для проходження МСЕК. Копія свідоцтва про хворобу на військовослужбовців строкової військової служби, неправильно призваних до Збройних Сил України, у 5-денний термін після затвердження постанови направляється до штатної ВЛК регіону, у зоні відповідальності якої був призваний військовослужбовець.

Таким чином, на офіцерів запасу, до яких відноситься військовозобов`язаний - молодший лейтенант ОСОБА_1 , у разі визнання їх непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку у мирний час станом на 15.01.2015 повинно було складатися свідоцтво про хворобу, яке підлягало затвердженню штатною ВЛК.

У особовій справі ОСОБА_1 відсутнє свідоцтво про хворобу.

Позивачем не надано до суду свідоцтва про хворобу, розглянутого та затвердженого штатною ВЛК.

Слід зазначити, що позивачем не надано до суду й постанови ВЛК у формі довідки військово-лікарської комісії, форма якої є додатком 4 до Положення №402.

Надана до суду позивачем копія картки дослідження та медичного огляду військовозобов`язаного молодшого лейтенанта ОСОБА_1 /а.с. 24-25/ не відповідає жодній із форм карток, що є додатками до Положення №402 у редакції чинній станом на 15.01.2015, тобто на дату зазначену у цій картці, а тому не є належним та допустимим доказом у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України на підтвердження визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Оскільки позивач, як офіцер запасу, не отримав свідоцтва про хворобу, затвердженого ВЛК регіону, що станом на 15.01.2015 було та є підставою для виключення з військового обліку, то відповідач, розглянувши його заяву про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про виключення позивача з військового обліку, правомірно відмовив у її задоволенні такої заяви з посиланням на відсутність свідоцтва про хворобу затвердженого регіональною ВЛК.

Крім того, наявність копії картки дослідження та медичного огляду військовозобов`язаного молодшого лейтенанта ОСОБА_1 та наявність у військовому квитку офіцера запасу запису про виключення з військової служби не спростовують вказаних висновків суду, оскільки ці документи не є документами, з яким закон пов`язує виникнення у військовозобов`язаного права на виключення з військового обліку офіцера запасу, та за відсутності свідоцтва про хворобу, розглянутого та затвердженого штатною ВЛК, не створюють юридичних наслідків в частині наявності підстав для актуалізації даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Підсумовуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що дії відповідача ґрунтуються на вимогах законодавства України, натомість, позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв`язку з відмовою у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич