Рішення № 135451890, 06.04.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2026
Номер справи
420/1969/26
Номер документу
135451890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/1969/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділ поліції №1 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 41411681, місце знаходження: 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Хантадзе, 15) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 26 січня 2026 року через підсистему Електронний суд (сформовано 26.01.2026) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ), в якій позивач просив:

Бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_2 ) з невнесення вірних даних, інформації/відомостей в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо позивача та з позивача військового квитка серія НОМЕР_3 від 27.08.1996 («Звання: старший лейтенант» та «У період з 23.02.2023 08:30 до 18.03.2023 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 на 22 аркуші мого військового квитка серія НОМЕР_3 від 27.08.1996 окреслення, що запис у нерозривному зв`язку посилання на указ Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 та мене мобілізації, - зроблено помилково») та невидалення неактуальних/недостовірних даних («Звання: лейтенант», «Вас розшукує ТЦК. ТЦКтаСП 12.04.2025 звернувся до Нацполіцїї, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: не уточнили дані до 16.07.2024. Порушення правил військового обліку») - визнати протиправною, та

зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_2 ) внести вірні дані, інформацію/відомості в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо позивача та з позивача військового квитка серія НОМЕР_3 від 27.08.1996 -«Звання: старший лейтенант» та «У період з 23.02.2023 08:30 до 18.03.2023 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 на 22 аркуші мого військового квитка серія НОМЕР_4 від 27.08.1996 окреслення, що запис у нерозривному зв`язку посилання на указ Президента України від 24.02.2022 N° 69/2022 та мене мобілізації, - зроблено помилково» - як достовірні окреслити

«Звання: лейтенант» та «Вас розшукує ТЦК. ТЦК та СП 12.04.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: не уточнили дані до 16.07.2024. Порушення правил військового обліку») - як недостовірні видалити (конкретизує самостійну вимогу та є похідною від самостійної вимоги. Окремо, самостійною вимогою не є. Додатково окреслена, задля ефективного виконання рішення суду).

Повідомити підрозділ поліції про залишення звернення («Вас розшукує ТЦК. ТЦКтаСП 12.04.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: не уточнили дані до 16.07.2024. Порушення правил військового обліку») щодо доставления мене до ТЦК та СП, - без виконання, відповідно до абз. 5 п. 5 р. II інструкції, затвердженої наказом МВС України від 10.02.2025 № 80.

Повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставления мене як військовозобов`язаного, щодо якого надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487 (звернення - ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3). Електронне звернення від 07.12.2025 № Е4086236 шляхом електронної міжвідомчої взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, в автоматизованому режимі завантажене до інформаційного ресурсу в відділі поліції № 1 (м. Чорноморськ) Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області та зареєстроване від 08.12.2025 за № 2885) конкретизує самостійну вимогу та є похідною від самостійної вимоги. Окремо, самостійною вимогою не є. Додатково окреслена, задля ефективного виконання рішення суду).

Ухвалою від 05 лютого 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділ поліції №1 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 41411681, місце знаходження: 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул.. Хантадзе, 15).

Зобов`язано відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати суду належним чином засвідчені копії документів та інформацію:

- положення про ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_2 );

- матеріалів особової справи позивача;

- рішення за результатами розгляду звернень, що надходили на електронну адресу відповідача та через за стосунок Резерв+;

- дані відносно позивача, що перебувають у розпорядженні відповідача та, відповідно, дані, що потребують, окремого, додаткового, уточнення під час виконання службовою особою відповідача імперативного правила ч. 3 ст. 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів»;

- матеріалів, що передували зверненню до підрозділу поліції у порядку п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою КМ України від 3012.2022 № 1487 (Електронне звернення від 07.12.2025 № Е4086236 зареєстроване від 08.12.2025 за № 2885);

- матеріалів (протоколу, постанови та повісток за КУпАП тощо) про позивача притягнення до адміністративної відповідальності за ст. ст. ст. 210, 210-1 КУпАП.

В іншій частині заяви представника позивача про залучення до участі у справі в якості третіх осіб: ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_5 (в/ч НОМЕР_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) та Національну поліцію України (код ЄДРПОУ 40108578), - відмовлено.

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) через його релігійні переконання та віросповідання, умисно порушуючи імперативне правило та конституційну гарантію (абз. 4 ст. 35 Конституції України), у разі якщо виконання військового обов`язку суперечить релігійним переконанням громадянина, виконання цього обов`язку має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою.

Так, відповідачем в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (ділі - Реєстр) внесені неактуальні/недостовірні дані щодо позивача.

Позивач зазначив, що з лютого 2023 року до тепер від відповідача він отримав 3 повістки: від 22.02.2023 09:00 (без зазначення мети), від 23.02.2023 08:30 (повістка на відправку), від 28.03.2023 09:00 (без зазначення мети).

Позивач зазначив, що 09:00, 23.02.2023 08:30 та 28.03.2023 09:00 він до відповідача за всіма повістками від 22.02.2023 09:00, від 23.02.2023 08:30 та від 28.03.2023 09:00 особисто прибував.

Позивач зазначив, що він звернув увагу відповідача на те, що з 01.07.1996 до 23.02.2023 08:30 (повістка на відправку) перебував на військовому обліку військовозобов`язаних у органі військового управління ( АДРЕСА_3 ), медичною комісією при 1-відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 визнаний придатним до військової служби, знятий з обліку військовозобов`язаних 1-відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У період з 23.02.2023 08:30 до 18.03.2023 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 полковник ОСОБА_3 на 22 аркуші військового квитка позивача серія НОМЕР_3 від 27.08.1996 окреслив, що запис у нерозривному зв`язку посилання на указ Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 та мене мобілізації, - зроблено помилково; підтверджується особистим підписом цього керівника цього ОВУ та гербовою печаткою цього ОВУ, поновлений на військовому обліку військовозобов`язаних відповідача - 1-відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач зазначив, що 12:45 у застосунку Резерв+ від відповідача отримав повідомлення: «Вас розшукує ТЦК. ТЦКтаСП 12.04.2025 звернувся до Напполіпії, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: не уточнили дані до 16.07.2024».

Але, на думку позивача, окреслене повідомлення від 02.09.2025 12:45 спростовується повідомленням у застосунок Резерв+ від 20.11.2025 14:41 та у нерозривному зв`язку з його військово- обліковим документом в електронній Формі від 20.11.2025 14:41.

За місцем роботи - Одеська митниця, позивач отримав повістку про прибуття від 17.12.2025 10:00 (для уточнення даних). Позивач зазначив, що до відповідача не прибув через тимчасову непрацездатність та відповідача за п. 24 порядку, затвердженого постановою КМ України від 16.05.2024 № 560 повідомив про причини неявки (медичний висновок та непрацездатність: 1111-67ХЕ-МЗЗХ-25РХ, та окремо просив актуалізацію бази даних Реєстру.

Таким чином, вважає дії відповідача щодо розшуку позивача протиправними.

Після звернень до відповідних органів, 02.01.2026 у застосунок Резерв-l- від відповідача позивач отримав повідомлення: «Ваші дані успішно виправлено. Оновіть документ, що вони відобразились»

Позивач звертає увагу, що військово-обліковий документ в електронній формі, генерований через застосунок Резерв+ від 26.01.2026 09:35 свідчить, що відповідач попри формальне повідомлення про успішне виправлення даних окреслені дані фактично не виправив, продовжує штучно утворювати формальні обставини задля введення в оману щодо фактичних обставин:

В Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів з його військового квитка серія НОМЕР_3 від 27.08.1996 обов`язкові реквізити:

Актуальні/достовірні дані («Звання: старший лейтенант») та у період з 23.02.2023 08:30 до 18.03.2023 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 на 22 аркуші його військового квитка серія НОМЕР_3 від 27.08.1996 окреслення, що запис у нерозривному зв`язку посилання на указ Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 та мене мобілізації, - зроблено помилково - вірно не вніс.

Неактуальні/недостовірні дані («Звання: лейтенант»), - не видалив.

До суду 02 березня 2026 року (сформовано в системі ЕС 27.02.2026) надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що суть позовних вимог зводиться до нібито безпідставного оголошення позивача у розшук, видалення з Реєстру інформації про порушення ним правил військового обліку, повідомлення до Національної поліції про відсутність підстав для затримання та продовження відстрочки.

Так, представник відповідача зазначив, що відповідно до наявних облікових даних та даних АІТС «Оберіг» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідно до вимог Порядку № 560 ІНФОРМАЦІЯ_8 на адресу Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області було скероване Розпорядження №336 за Вих.№1/2614 від 12.11.2025 року щодо оповіщення військовозобов`язаних осіб, зокрема і гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_4 , шляхом вручення повістки №5469533 щодо явки на 9:00 годину 17.11.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_9 для уточнення даних.

На виконання вказаного розпорядження Виконавчий комітет Чорноморської міської ради надіслав акт про оповіщення, де зазначений спосіб оповіщення - через поштову скриньку.

Таким чином, враховуючи приписи вищезазначених вимог та з урахуванням неявки гр. ОСОБА_1 у максимально передбачений строк, вказане містить ознаки скоєння ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.210-1 КУпАП.

Відповідно до абз.16 п.79 Порядку №1487 визначено, що Р(М)ТЦК та СП звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного Р(М)ТЦК та СП , в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

Пунктом 37 Порядку №560 встановлено, що резервісти та військовозобов`язані можуть бути оповіщені за місцем роботи або навчання представниками підприємства (установи, організації) на (у) якому (якій) він працює.

Представник відповідача зазначив, що відповідно до вищезазначених вимог нормативно-правових актів ІНФОРМАЦІЯ_8 за місцем працевлаштування позивача Одеської митниці ДМС України було скероване Розпорядження №376 від 11.12.2025р. за Вих. №1/2850 року щодо оповіщення військовозобов`язаних осіб, зокрема і ОСОБА_1 шляхом вручення повістки №5865396 щодо явки на 900 годин 17.12.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_9 для уточнення даних.

Відповідно до листа Одеської митниці ДМС України за вих.№7.10-1/12- 01/8.2/19090 від 16.12.2025р., надісланого на виконання вказаного розпорядження, гр. ОСОБА_1 було вручено вказану повістку, що підтверджується долученою до листа розпискою.

Крім того, на адресу відділу надійшов лист Одеської митниці ДМС України за вих.№7.10-1/12-01/8.2/19203 від 18.12.2025р., в доповнення до попереднього листа, повідомлено, що ОСОБА_1 з 16.12.2025 року знаходиться в стані тимчасової непрацездатності, що підтверджується лікарняним листком.

Разом з цим, відповідно до долученого листка непрацездатності №20048873- 2036958751-1 тимчасова непрацездатність гр. ОСОБА_1 була в період з 16.12.2025р. по 18.12.2025р. Тобто, він мав реальну можливість прибути до ІНФОРМАЦІЯ_9 у строки, визначені п.24 Порядку №560.

Жодних рішень щодо нібито оголошення гр. ОСОБА_1 у розшук ІНФОРМАЦІЯ_8 не приймалося. Відповідачем, як було зазначено вище, у встановленому абз. 3 п.56 Порядку №1487 було надіслане відповідне електронне звернення, в якому були зазначені відповідні дані.

Також представник відповідача зазначив, що відображення безпосередньо в застосунку Резерв+, а також у електронному військово-обліковому документі даних про порушення позивачем правил військового обліку, носить інформаційний характер, та не є підтвердженням притягнення позивача до адміністративної відповідальності або оголошенням його у розшук.

Таке повідомлення спрямоване на його якнайшвидше звернення, як військовозобов`язаного до ТЦК та СП, з метою встановлення всіх обставин, за необхідності складання необхідних матеріалів, для можливості прийняття подальшого відповідного рішення керівником ТЦК та СП, як особою уповноваженою відповідно до ч.2 ст.235 КУпАП, з урахуванням обставин справи та строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Крім того, представник відповідача звертає увагу, що оскільки відповідно до Положення №154 ІНФОРМАЦІЯ_10 є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_2 , то прийняття відповідного рішення за провадженням по справі про адміністративне правопорушення, зокрема, і закриття провадження за спливом строків притягнення до адміністративної відповідальності або відсутності складу адміністративного правопорушення, належить виключно до компетенції керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Також, позивач однією з позовних вимог зазначає, що відповідачем не актуалізовані його дані щодо військового звання.

Разом з цим, вказане не відповідає дійсності, оскільки листом №1/35 від 05.01.2026р. ІНФОРМАЦІЯ_10 повідомив представника позивача, що відомості про присвоєне військове звання «старший лейтенант» актуалізовано, що підтверджується копією електронного військово-облікового документу сформованого засобами Реєстру.

Відносно віросповідань гр. ОСОБА_1 , то діючим законодавством України передбачено, що громадяни України мають право на заміну виконання військового обов`язку альтернативною (невійськовою) службою згідно з Конституцією України та ЗУ "Про альтернативну (невійськову) службу".

ІНФОРМАЦІЯ_8 жодних дій, спрямованих на переслідування гр. ОСОБА_1 за ознакою віросповідання, не вчиняється. Необхідність його прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_9 зумовлена виключно потребою припинення порушень правил військового обліку та врегулювання питань військового обліку у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Представник відповідача зазначає, що зверненню, відповідно до вимог абз. 3 п.56 та абз.16 п.79 Порядку №1487 до органів Національної поліції щодо доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення з урахуванням приписів ст.ст.254, 256 КУпАП, слугувала його неявка за викликом відповідно до Розпорядження №336 за Вих.№1/2614 від 12.11.2025 року щодо оповіщення військовозобов`язаних осіб, яке було скероване до Чорноморської міської ради.

Також додатково представник відповідача зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.ст.254, 256 КУпАП складається у присутності особи, та через неявку гр. ОСОБА_1 саме з метою його прибуття для складання протоколу про адміністративне правопорушення та подальшого розгляду відповідних матеріалів керівником ТЦК та СП, сформоване звернення про його доставку до ТЦК та СП, отже матеріали про притягнення позивача до адміністративної відповідальності відсутні, оскільки він ігнорує скеровані повістки та не прибуває за викликом.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача просив вважати підстави пропуску строку подання відзиву на позовну заяву поважними, оскільки на адресу відповідача скерована ухвала про відкриття провадження у справі 14 лютого 2026 року.

З матеріалів справи вбачається, що копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача 08 лютого 2026 року.

Враховуючи, що ухвалою про відкриття провадження у справі запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву у 15-денний строк з дати отримання з дня вручення ухвали, а відповідач зазначає, що ухвала була отримана 14.02.2026 року, суд доходить висновку щодо наявності підстав для продовження відповідачу строку на подання відзиву на позовну заяву.

До суду 24 березня 2026 року (сформована в системі ЕС 23.03.2026) від представника позивача надійшла заява у порядку ст. ст. 166-167 КАС України, в якій представник просив взяти до уваги:

Свої облікові дані, що перебувають у розпорядженні відповідача за ч. 3 ст. 14 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII за повістками відповідача під час особистого прибуття до відповідача від 22.02.2023, 23.02.2023 та 28.03.2023 тричі фактично уточнював.

До відповідальності за порушення військово-облікового, мобілізаційного законодавства відповідачем не притягався. Позивач, окремо, додатково, дані уточнив від 04.07.2024, що підтверджується відміткою: «Дані уточнено вчасно», - у військово-обліковому документі в електронній формі та розширених даних, генеровані через застосунок Резерв+.

Позивач ВЛК пройшов від 24.04.2025, що підтверджується військово-обліковим документом в електронній формі та розширеними даними, генеровані через застосунок Резерв+.

Діюче законодавство зобов`язання удруге, повторно уточнювати дані, що з 04.07.2024 не змінились, та дані, що у відповідача за ч. 3 ст. 14 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII перебувають у порядку електронної інформаційної взаємодії - не містить.

Ухвалою від 06 квітня 2026 року у задоволенні заяви представника позивача про повторне витребування доказів та накладення штрафу у справі, - відмовлено.

Ухвалою від 06 квітня 2026 року заяву представника позивача у порядку ст. ст. 166-167 КАС України про вступ відповідачів та збільшення позовних вимог, про вступ третьої особи та вирішення питання щодо проведення позасудового врегулювання спору шляхом медіації, примирення, проведення врегулювання спору за участю судді, повернуто позивачеві.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , є головний державний інспектор Одеської митниці, що підтверджено службовим посвідченням НОМЕР_8 , дата видачі 17.07.2025.

Відповідно до записів у військовому квитку НОМЕР_9 від 27.08.1996 року ОСОБА_1 , п. 4 позивач має військову освіту: військова підготовка при академії в 1995 році; п. 13. присвоєно чергове звання «старший лейтенант» від 16.04.1999; п. 16 призов у ЗСУ 23 лютого 2023 року, яка перекреслена та зроблений запис «запис зроблено помилково ІНФОРМАЦІЯ_11 »; п. 17 22.02.2023 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 визнаний придатний до в/служби за гр. ІІІ ст. - нак. МОУ № 402 від 2008р. Підлягає повторному огляду 22.02.2028 р.; п. 19. Знятий з обліку 23.02.2023 в/ч НОМЕР_10 , Взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_12 , 18.03.2023р.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач викликався до ІНФОРМАЦІЯ_9 за повісткою № 11 від 08.02.2023 року для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_9 22.02.2023 року о 9:00.; за повісткою № 1 від 07.03.2023 № 1/657 для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_9 28.03.2023 року о 9:00.

Також направлено повістку на відправку для прибуття гр. ОСОБА_1 23.02.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_9 , повідомлення військовозобов`язаному гр. ОСОБА_1 23.02.2023 року призивається на військову службу по мобілізації.

Суд встановив, що відповідно до вимог Порядку № 560 ІНФОРМАЦІЯ_8 на адресу Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області було скероване Розпорядження №336 за Вих.№1/2614 від 12.11.2025 року щодо оповіщення військовозобов`язаних осіб, зокрема і гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_4 , шляхом вручення повістки №5469533 щодо явки на 9:00 годину 17.11.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_9 для уточнення даних.

На виконання вказаного розпорядження Виконавчий комітет Чорноморської міської ради надіслав акт про оповіщення, де зазначений спосіб оповіщення - через поштову скриньку.

ІНФОРМАЦІЯ_8 за місцем працевлаштування позивача Одеської митниці ДМС України було скероване Розпорядження №376 від 11.12.2025р. за Вих. №1/2850 року щодо оповіщення військовозобов`язаних осіб, зокрема і ОСОБА_1 шляхом вручення повістки №5865396 щодо явки на 9:00 годин 17.12.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_9 для уточнення даних.

Відповідно до листа Одеської митниці ДМС України за вих.№7.10-1/12- 01/8.2/19090 від 16.12.2025р., надісланого на виконання вказаного розпорядження, гр. ОСОБА_1 було вручено вказану повістку, що підтверджується долученою до листа розпискою.

Крім того, на адресу відділу надійшов лист Одеської митниці ДМС України за вих.№7.10-1/12-01/8.2/19203 від 18.12.2025р., в доповнення до попереднього листа, повідомлено, що ОСОБА_1 з 16.12.2025 року знаходиться в стані тимчасової непрацездатності, що підтверджується лікарняним листком.

Відповідно до долученого листка непрацездатності №20048873- 2036958751-1 тимчасова непрацездатність гр. ОСОБА_1 була в період з 16.12.2025р. по 18.12.2025р.

Відповідно до військово-облікового документу позивача із застосунку Резерв+ станом на 20.11.2025, ОСОБА_1 - військовозобов`язаний; підстави зняття/виключення -; звання лейтенант; придатний, постанова ВЛК 24.04.2025; дата уточнення даних 04.07.2024; дані уточнено вчасно.

Відповідно до військово-облікового документу позивача із застосунку Резерв+ станом на 29.12.2025 наявна додаткова інформація: ТЦК та СП 07.12.2025 звернувся до Нацполіції, причина звернення: не прибули за повісткою до ТЦК та СП.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було продовжено відповідними Указами Президента України та діє до теперішнього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 1 Закону України №3543 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Згідно з ч. 9 ст.1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії, зокрема: військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Статтею 22 Закону №3543 передбачено обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, до яких відноситься обов`язок з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Відповідно до п. 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі- Порядок № 560) за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов`язані зобов`язані з`являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Згідно з п.24 Порядку №560, у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов`язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Згідно з пп.7 п. 24 Порядку №1487, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють оповіщення на вимогу відповідних Р(М)ТЦК та СП призовників, військовозобов`язаних та резервістів про їх виклик до Р(М)ТЦК та СП і забезпечення їх своєчасного прибуття.

Пунктом 36 Порядку №560 встановлено, що за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання резервісти та військовозобов`язані можуть бути оповіщені, зокрема представниками районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Повертаючись до змісту спірних правовідносин, суд зазначає, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 , є військовозобов`язаний, придатний до військової служби відповідно до постанови ВЛК від 24.04.2025, та на дату виклику позивача до ІНФОРМАЦІЯ_13 відповідно до розпорядження № 336 за вих. № 1/2614 від 12.11.2025 року, позивач не мав відстрочки.

За таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що позивач як громадянин України, який має статус військовозобов`язаний на період воєнного часу зобов`язаний з`явитися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_8 на адресу Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області було скероване Розпорядження №336 за Вих.№1/2614 від 12.11.2025 року щодо оповіщення військовозобов`язаних осіб, зокрема і гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_4 , шляхом вручення повістки №5469533 щодо явки на 9:00 годин 17.11.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_9 для уточнення даних. На виконання вказаного розпорядження Виконавчий комітет Чорноморської міської ради надіслав акт про оповіщення, де зазначений спосіб оповіщення - через поштову скриньку.

Але позивач не з`явився за викликом у призначений день та час до ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Відповідно до п. 37 Порядку № 560 за місцем роботи або навчання резервісти та військовозобов`язані можуть бути оповіщені, зокрема: представниками підприємства (установи, організації) на (у) якому (якій) він працює.

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_8 за місцем працевлаштування позивача Одеської митниці ДМС України було скероване Розпорядження №376 від 11.12.2025р. за Вих. №1/2850 року щодо оповіщення військовозобов`язаних осіб, зокрема і ОСОБА_1 шляхом вручення повістки №5865396 щодо явки на 9:00 годин 17.12.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_9 для уточнення даних.

Відповідно до листа Одеської митниці ДМС України за вих.№7.10-1/12- 01/8.2/19090 від 16.12.2025р., надісланого на виконання вказаного розпорядження, гр. ОСОБА_1 було вручено вказану повістку, що підтверджується розпискою.

Крім того, на адресу відділу надійшов лист Одеської митниці ДМС України за вих.№7.10-1/12-01/8.2/19203 від 18.12.2025р., в доповнення до попереднього листа, повідомлено, що ОСОБА_1 з 16.12.2025 року знаходиться в стані тимчасової непрацездатності.

Відповідно до долученого листка непрацездатності №20048873- 2036958751-1 тимчасова непрацездатність гр. ОСОБА_1 була в період з 16.12.2025р. по 18.12.2025р.

Тому, суд погоджується з доводами відповідача, що перебування позивача на лікарняному з 16.12.2025р. по 18.12.2025р. не перешкоджало йому прибути до ІНФОРМАЦІЯ_9 у строки, визначені п.24 Порядку №560.

За таких встановлених судом обставин, суд вважає, що відповідач правомірно дійшов висновку щодо порушення позивачем військового обліку.

На посилання представника позивача на те, що позивачем вчасно було уточнено дані, пройдено ВЛК та діюче законодавство зобов`язання удруге, повторно уточнювати дані, що з 04.07.2024 не змінились, та дані, що у відповідача за ч. 3 ст. 14 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII перебувають у порядку електронної інформаційної взаємодії - не містить, суд зазначає таке.

Як зазначалось вище, зараз в України діє воєнний стан та оголошена загальна мобілізація, що покладає на громадян України виконання конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

Одним із обов`язків громадян на час мобілізації, передбаченим статтею 22 Закону №3543 є з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Як зазначено у цій статті закону, виклик може стосуватися, як для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, так й для визначення їх призначення на особливий період та направлення для проходження медичного огляду.

За таких обставин наведені доводи представника позивача є хибними та відхиляються судом.

Відповідно до пункту 56 Порядку №1487 Національна поліція за повідомленнями районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів (додаток 19) здійснює досудове розслідування стосовно осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, передбачені статтями 335, 336, 337 Кримінального кодексу України; за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).

Пункт 79 Порядку №1487 передбачає, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

виявляють призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов`язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов`язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

письмово повідомляють державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям про осіб, які не виконали наказ (розпорядження) керівника зазначених органів, підприємств, установ та організацій та не прибули за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням призовниками, військовозобов`язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов`язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів);

повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (додаток 19);

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;

повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов`язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Системний аналіз вказаних норм права доводить, що повноваження органів ТЦК та СП щодо звернення до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку, чітко передбачено Порядком № 1487.

За таких обставин, враховуючи, що позивач не з`явився до ТЦК та СП за повісткою, що є порушенням військового обліку, суд доходить висновку, що відповідачем правомірно відправлено сповіщення до Національної поліції про доставлення позивача для складання протоколу.

Враховуючи вищевикладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставления позивача як військовозобов`язаного, щодо якого надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487 (звернення - ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3). Електронне звернення від 07.12.2025 № Е4086236 шляхом електронної міжвідомчої взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, в автоматизованому режимі завантажене до інформаційного ресурсу в відділі поліції № 1 (м. Чорноморськ) Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області та зареєстроване від 08.12.2025 за № 2885), є безпідставними, недоведеними, а тому не належать задоволенню.

Щодо позовних вимог: зобов`язати відповідача повідомити підрозділ поліції про залишення звернення («Вас розшукує ТЦК. ТЦКтаСП 12.04.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: не уточнили дані до 16.07.2024. Порушення правил військового обліку») щодо доставления мене до ТЦК та СП, - без виконання, відповідно до абз. 5 п. 5 р. II інструкції, затвердженої наказом МВС України від 10.02.2025 № 80, суд зазначає, що слід також відмовити у задоволенні цих позовних вимог, оскільки відповідно до військово-облікового документу позивача із застосунку Резерв+ станом на 20.11.2025 та станом на 29.12.2025, наявна запис:; дата уточнення даних 04.07.2024; дані уточнено вчасно.

Таким чином, вже на дату звернення до суду із вказаними позовними вимогами, відповідачем усунуто порушення права позивача, що виключає необхідність у судовому захисті таких прав.

Щодо решт позовних вимог, стосовно визнання протиправною бездіяльності відповідача у внесенні вірних даних до ЄДРПВР щодо позивача, суд зазначає таке.

Частиною п`ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов`язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин восьмої, дев`ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Згідно з п.3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

За нормами п.15 Порядку №1487 за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів»:

- взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

- відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов`язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу.

Відповідно до п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; організовують оповіщення призовників, військовозобов`язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов`язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов`язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Так, позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача у внесенні вірних даних до ЄДРПВР щодо позивача, а саме:

«Звання: старший лейтенант»,

«У період з 23.02.2023 08:30 до 18.03.2023 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 на 22 аркуші мого військового квитка серія НОМЕР_3 від 27.08.1996 окреслення, що запис у нерозривному зв`язку посилання на указ Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 та мене мобілізації, - зроблено помилково»).

невидалення неактуальних/недостовірних даних («Звання: лейтенант», «Вас розшукує ТЦК. ТЦКтаСП 12.04.2025 звернувся до Нацполіцїї, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: не уточнили дані до 16.07.2024. Порушення правил військового обліку».

Разом з цим, представник відповідача повідомив, що листом №1/35 від 05.01.2026р. ІНФОРМАЦІЯ_10 повідомив представника позивача, що відомості про присвоєне військове звання «старший лейтенант» актуалізовано, що підтверджується копією електронного військово-облікового документу сформованого засобами Реєстру.

На підтвердження вказаним обставинам, представником відповідача надано інформацію стосовно позивача із застосунку Резерв+, в якому внесено запис, що звання позивача: старший лейтенант.

Таким чином, вже на дату звернення до суду із вказаними позовними вимогами, відповідачем усунуто порушення права позивача, що виключає необхідність у судовому захисті таких прав, а тому у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.

Також слід відмовити у задоволенні позовних вимог щодо невидалення неактуальних/недостовірних даних «Вас розшукує ТЦК. ТЦКтаСП 12.04.2025 звернувся до Нацполіцїї, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: не уточнили дані до 16.07.2024. Порушення правил військового обліку»), оскільки як встановлено судом, на дату звернення до суду в ЄДРПВР відсутній запис Вас розшукує ТЦК. ТЦКтаСП 12.04.2025 звернувся до Нацполіцїї, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: не уточнили дані до 16.07.2024. Порушення правил військового обліку»).

Щодо внесення інформації: «У період з 23.02.2023 08:30 до 18.03.2023 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 на 22 аркуші мого військового квитка серія НОМЕР_3 від 27.08.1996 окреслення, що запис у нерозривному зв`язку посилання на указ Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 та мене мобілізації, - зроблено помилково», суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів`до персональних даних призовника, військовозобов`язаного та резервіста належать:

1) прізвище, відомості про зміну прізвища;

2) власне ім`я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені;

3) по батькові (за наявності);

4) дата народження;

5) місце народження;

6) стать;

7) місце проживання та місце перебування;

7-1) номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти;

8) відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, а також дітей (прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов`язаного, резервіста;

8-1) відомості про сімейний стан особи та відомості про членів її сім`ї (прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов`язаного, резервіста;

9) реквізити паспорта громадянина України та документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в`їзд в Україну (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);

9-1) відомості про громадянство (зміну громадянства);

10) відомості про смерть особи або оголошення особи померлою чи визнання її безвісно відсутньою;

11) відомості щодо обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності);

12) відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи);

13) реєстраційний номер облікової картки платника податків;

14) відцифрований образ обличчя особи;

15) відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України;

15-1) відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок);

16) реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність);

16-1) відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти;

16-2) відомості про досвід роботи за спеціальністю;

17) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності;

17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов`язку;

18) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду);

19) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили;

20) відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості);

20-1) відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення);

21) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;

22) відомості про статус ветерана війни;

23) відомості про володіння іноземними мовами;

24) відомості про дозвіл на зберігання та носіння зброї;

25) відомості про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки;

26) відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну;

27) реквізити посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія);

28) реквізити посвідчення тракториста-машиніста (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, категорія);

29) реквізити кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, іншого кваліфікаційного документа, яким підтверджуються професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання, міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, посвідчення судноводія малого судна/водного мотоцикла, іншого документа, що надає право на управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, кваліфікація);

30) реквізити свідоцтва пілота повітряного судна (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія);

31) відомості про примусове виконання рішення щодо особи-боржника (реквізити та відомості виконавчого документа);

32) відомості про особу, зниклу безвісти за особливих обставин;

33) відомості про внутрішньо переміщену особу;

34) відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Статтею 8 цього Закону передбачені службові дані призовника, військовозобов`язаного та резервіста, до яких належать:

1) відомості про виконання військового обов`язку;

2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи);

3) відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";

4) відомості про участь у бойових діях.

Сукупний аналіз наведених норм Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» доводять, що відомості про закреслену інформацію про мобілізацію позивача не входять до складу даних, які вносяться Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Водночас, суд враховує, що відповідно до військово-облікового документу позивача із застосунку Резерв+ станом на 26.02.2026, ОСОБА_1 - військовозобов`язаний; підстави зняття/виключення -; звання старший лейтенант; придатний, постанова ВЛК 24.04.2025; дата уточнення даних 04.07.2024; дані уточнено вчасно.Тобто не міститься інформації про те, що позивач - військовослужбовець.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Щодо судового збору та витрат на правничу допомогу, суд зазначає, що керуючись ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає, та витрати на правничу допомогу не належать розподілу на користь позивача.

У зв`язку з тим, що судові витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділ поліції №1 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 41411681, місце знаходження: 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Хантадзе, 15) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.