Постанова № 13545183, 17.01.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.01.2011
Номер справи
2а-3942/10/12/0170
Номер документу
13545183
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 січня 2011 р. Справа №2а-3942/10/12/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі

головуючого судді

Котаревої Г.М. , при секретарі судового засідання Лиган М.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Пілон"

до Служби автомобільних доріг в АР КримДочірнього підприємства "Кримавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"

про визнання рішення недійсним,

за участю представників сторін:

від позивача Коган Ольга Миколаївна, паспорт НОМЕР_4

від відповідачів Польшина Ірина Георгієвна, довіреність № 06-03/07 від 04.01.11 р.;

Вальваков Сергій Васльович, довіреність № 13/49 від 11.01.11 р.

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Пілон» (далі позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Служби автомобільних доріг в АР Крим (далі відповідач) про визнання акту недійсним.

Позов мотивовано тим, що висновки відповідача, викладені в акті від 04.12.2009 р. № 549 про перевищення транспортним засобом встановлених обмежень загальної маси та (або) осьових навантажень, не відповідають дійсності. Згідно акту повна маса автомобіля МАЗ АК32-62АК моделі 551605 на подвійну вісь склала 25200 кг при дозволеній 38000 кг, що є порушенням п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2009 року № 395 і «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю і справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортними засобами та іншими самохідними механізмами, вагові або габаритні параметри, яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 07.06.2007 року № 879. Тоді як, згідно свідоцтву про реєстрацію транспортного засобу МРЕВ ДАЇ серії РАС № 431063 на зазначену автомашину, повна маса якого з вантажем склала 33500 кг. Маса без вантажу складає 13900 кг. На підставі акту № 549 від 04.12.2009 року був складений розрахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовантажного та/або великогабаритного транспортного засобу від 17.12.2009 року та виставлений рахунок № 157 від 17.12.2009 року на суму 432,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.03.2010 року відкрито провадження по справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.06.2010 року за клопотанням відповідача (Служби автомобільних доріг в АР Крим) провадження у справі закрито в частині визнання недійсним акту від 04.12.2009 року № 549.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.06.2010 року залучено у якості другого відповідача Дочірнє підприємство «Кримавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.06.2010 року призначено по справі судово-технічну експертизу, зупинено провадження у справі у зв'язку з призначенням експертизи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 22.09.2010 року поновлено провадження у справі.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, зазначених у позові.

Відповідачі проти позову заперечують з підстав, вказаних у письмових запереченнях (а.с. 37-43, 55-57, 86-89, 97-98,166-167, 169-171)

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача та представників відповідачів, суд

ВСТАНОВИВ:

04.12.2009 року на автомобільній дорозі Р-25 Сімферополь - Євпаторія км на пересувному пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на балансі Дочірнього підприємства «Кримавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», була здійснена перевірка транспортного засобу МАЗ державний номер АК 3263 АК, який належить товариству з обмеженою відповідальністю «Пілон» (а.с. 17а, 17б).

За результатами габаритно-вагового контролю було встановлено, що навантаження на здвоєнні осі зазначено транспортного засобу склала 18,8 тон, про що був складений Акт № 549 від 04.12.2009 р.(а.с. 22)

Відповідно до зазначеного акту маса транспортного засобу, що зважувався склала 25200 кг, тоді як допустиме навантаження на здвоєні осі складає 16 тон.

Акт про перевищення транспортним засобом встановлених обмежень загальної маси та/або осьових навантажень підписаний водієм, який керував транспортним засобом.

На підставі складеного акту Службою автомобільних доріг в АР Крим був зроблений розрахунок за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовантажного та/або великогабаритного транспортного засобу, згідно якому плата за проїзд великовантажного транспортного засобу, який пересувався без відповідного дозволу ДАЇ, за частину маршруту, що пройдено (69 км) розрахована у подвійному розмірі та склава 432,00 грн. Згідно зазначеному розрахунку Службою був виставлений позивачу рахунок № 157 від 17.12.2009 року на сплату 432,00 грн. до державного бюджету (а.с. 23,24).

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Пілон» (ідентифікаційний код 30579147) - є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 22.09.1999 р., номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 1882120000000879 (а.с.6,18)

Служба автомобільних доріг в АР Крим (ЄДРПОУ 24407290) є юридичною особою, за організаційно-правовою формою має ознаки державної організації (установи, закладу) та зареєстрована виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 30.04.2002 року (а.с. 53,54).

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг належить погодження маршрутів перевезення небезпечних, надгабаритних і великовагових вантажів.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про автомобільні дороги» державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях.

Відповідно до п.22.1 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України N 1094, 31.12.1993 маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Відповідно до п.18 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» N 879 від 27.06.2007 року за результатами точного габаритно-вагового контролю водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Згідно п. 21 зазначеного Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Відповідно до Положення про службу автомобільних доріг в АР Крим (а.с. 44-52) Служба автомобільних доріг в АР Крим (далі - Служба) є державною організацією, що належить до сфери управління Державної служби автомобільних доріг України, та здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування.

Служба у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства транспорту України, нормативно-правовими актами Укравтодору, рішеннями органів місцевого самоврядування, прийнятими в межах їх компетенції, а також цим Положенням.

Метою діяльності Служби є «організація утримання в належному технічному стані та розвиток мережі автомобільних доріг загального користування, мостів та інших штучних споруд, створення умов для безперервного та безпечного руху транспорту на них, задоволення потреб народного господарства та населення України в удосконаленні і раціональному розвитку дорожньої інфраструктури, що обслуговується».

Предметом діяльності Служби є «узгодження маршрутів і оформлення платних дозволів на проїзд в регіоні транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні»; організація виконання положень Закону України «Про дорожній рух» та правил в частині охорони автодоріг, мостів та інших штучних споруд».

Відповідно до покладених зобов'язань Служба здійснює контроль за дотриманням правил користування автомобільними дорогами, веде облік автомобільних доріг, інтенсивністю руху транспортних засобів на них згідно з нормативними документами.

На підставі п. 1.3., п. 2.1 Порядку оформлення погодження проїзду великогабаритних та/або великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами України, затвердженого наказом Укравтодору № 92 від 06.03.2003 року, погодження проїзду великовагових або великогабаритних транспортних засобів здійснюється уповноваженим Укравтодором дорожньою організацією, якщо маршрут руху проходить по автомобільним дорогам однієї області, в даному випадку - Автономної Республіки Крим Службою автомобільних доріг в АР Крим. Служба, відповідно до п. 2.4. Порядку, здійснює розрахунок плати за проїзд і видачу погодження проїзду транспортного засобу для отримання в органах ДАЇ дозволу на проїзд надгабаритних або великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами України після отримання вказаної в розрахунку оплати за проїзд.

З наведеного вбачається, що відповідач є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства на виконання повноважень, які йому делегував субєкт владних повноважень Державна служба автомобільних доріг України (УКРАВТОДОР).

Дочірнє підприємство «Кримавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (ЄДРПОУ 31829422), залучене в якості другого відповідача по справі, є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 14.05.2002 року, створене відповідно до наказу Державної служби автомобільних доріг України від 09.04.2002 року № 156. (а.с.159,160).

Метою ДП «Кримавтодор» є забезпечення економічних інтересів держави, задоволення потреб держави, населення та оборони країни в удосконаленні і розвитку автомобільних доріг загального користування, розширення можливості виробничого та соціального розвитку підприємств дорожнього господарства, підвищення ефективності використання матеріальних, фінансових та інших ресурсів на основі спільної діяльності, розподілу праці і кооперації.

Абзацом 2 пункту 3 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879, зазначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється уповноваженими Укравтодором дорожніми підприємствами та організаціями разом з відповідними підрозділами МВС.

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року та спільного наказу Державної служби автомобільних доріг України і Міністерства внутрішніх справ України від 07.05.2008 року № 219/198, зареєстрованого Міністерством юстиції України 01.09.2008 року № 799/1549 «Про затвердження порядку взаємодії дорожніх організацій, підприємств і підрозділів ДАЇ МВС України при проведенні габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування і Технологічного регламенту здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування».

Відповідно до наказу Державної служби автомобільних доріг України від 17.07.2007 року № 377 «Про організацію та забезпечення контролю за проїздом великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування» повноваження з організації та проведенню габаритно-вагового контролю за проїздом автомобільними дорогами загального користування великовагових та великогабаритних транспортних засобів передано ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України». Відповідно до зазначеного наказу організацію та виконання робіт з проведення габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах в АР Крим покладено на працівників Дочірнього підприємства «Кримавтодор», які складають акт про перевищення транспортом нормативних вагових та/або габаритних параметрів.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 24.06.2006 року «Про затвердження переліку автомобільних доріг загального користування державного значення» автомобільна дорога Р-25 Сімферополь-Євпаторія є регіональною автомобільною дорогою державного значення.

Отже відповідно до нормативних актів другому відповідачу делеговані субєктом владних повноважень (Укравтодором) функції організації і проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів за проїздом автомобільними дорогами загального користування, а тому є субєктом, який здійснює делеговані владні управлінські функції.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 частини 1 статті З КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Зазначений спір має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Оцінюючи правомірність дій та рішень державного органу, суд має керуватися критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, згідно з якою у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкту владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти задоволення адміністративного позову.

Судом встановлено, що акт № 549 від 04.12.2009 року про перевищення транспортним засобом позивача встановлених п. 22.5 Правил дорожнього руху обмежень загальної маси та/або осьових навантажень складений відповідачем - ДП «Кримавтодор», в межах його повноважень і компетенції за результатами проведення габаритно-вагового контролю на пересувному пункті. Даним актом зафіксовано факт проведення на пересувному пункті габаритно-вагового контролю автомобіля МАЗ державний номер АК 3263 АК, власником якого є позивач, та перевищення транспортним засобом встановлених обмежень осьових навантажень, тобто акт носить інформаційний характер. Крім того, акт перевірок не є рішенням субєкта владних повноважень, не тягне за собою виникнення будь-яких прав та обовязків осіб або субєктів владних повноважень, а тому не породжують правовідносин і не можуть бути предметом спору (пункт 13 листа Вищого адміністративного суду України від 30.11.2009 року № 1619/10/13-09 «Щодо застосування норм процесуального права»).

Щодо дій відповідача - Служби автомобільних доріг в АР Крим, по нарахуванню плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, який належить позивачу, суд визнає їх правомірними, та такими що відповідають діючому законодавству та вчиненими в межах наданої компетенції.

Розрахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовантажного та/або великогабаритного транспортного засобу від 17.12.2009 року про сплату позивачем подвійного розміру за проїзд автомобільними дорогами в сумі 432,00 грн. не є актом ненормативного характеру, тому що не є юридичною формою рішення Служби автодоріг в АРК та не має обовязкового характеру.

Позивач оспорює факт перевезення вантажу великовантажним транспортним засобом з перевищенням встановленого навантаження на здвоєну ось автомобільними дорогами загального користування, без відповідного погодження з ДАЇ та без проведення оплати за такий проїзд в порядку, передбаченому законодавством України.

Позивач наполягав на тому, що при перевезенні вантажу його транспортним засобом не було перевищено допустимі навантаження на здвоєну ось, яке становить 16 тон, проте, вважає, що повна маса автомобіля повинна складати 33500 тон, тоді як під час зважування було зафіксовано масу автомобіля МАЗ АК32-62АК 22500 тон.

Суд не погоджується з доводами позивача, оскільки в даному випадку нарахування плати за проїзд було здійснено у зв'язку з відсутністю відповідного дозволу для великовантажного транспорту, а заявлена позивачем маса автомобіля в 33500 тон, за умови прийняття її відповідачами, тільки б збільшила навантаження на здвоєну ось автомобіля, і як наслідок призвела б до збільшення розміру плати за проїзд.

За таких обставин суд вважає, що перший відповідач, під час здійснення розрахунку плати за проїзд виходячи з маси автомобіля в 22500 тон та навантаження на здвоєну ось в 18,8 тон, не порушив права та законі інтереси позивача.

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

В судовому засіданні 17.01.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 160,163 КАС України повний текст постанови виготовлено 21.01.2011р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.В задоволенні позовних вимог відмовити.

У разі неподання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі - з дня складення у повному обсязі, у разі проголошення у відсутності особи, яка бере участь у справі з дня отримання нею копії постанови).

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України

Суддя Котарева Г.М.