Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2026 рокусправа № 380/17682/25
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю АВАНГАРД ПЛЮС до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень.
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю АВАНГАРД ПЛЮС (ТзОВ АВАНГАРД ПЛЮС , позивач) до Головного управління ДПС у Львівській області (далі відповідач) в якій заявлено позовні вимоги: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення Головного управління ДПС у Львівській області №00087910901 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень, 00087920901 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень, 00087890901 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень, 00086660901 від 28.02.2025 року, 00089550901 від 03.03.2025 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень, 00351460901 від 30.07.2025.
Аргументи учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що жодного порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів товариством вчинено не було, а продаж підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, здійснений за максимальною роздрібною ціною, збільшеною на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Разом з тим, у досліджених при проведенні перевірок фіскальних чеках відображено надання покупцеві послуги з обслуговування, про добровільність сплати якої попереджено покупця в т.ч. шляхом розміщення інформації про добровільну сплату за обслуговування в місці торгівлі, відповідно до наказу №2-В від 03.12.2024, що помилково розцінене відповідачем, як продаж тютюнових виробів вище максимальної роздрібної ціни.
Позивач зазначає, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) розглядає порушення у сфері захисту прав споживачів, надає консультації та проводить перевірки дотримання законодавства при реалізації товарів та послуг. Такі повноваження не належать Державній податковій службі та її територіальним органам.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що видані під час проведення фактичних перевірок фіскальні чеки: фіскальний чек № VIPnMK-wzAI від 31.01.2025 на загальну суму 132,00 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Sobranie Gold» за ціною 130,00 грн. так і вартість послуги з обслуговування 2 грн., фіскальний чек № 5DY34VKZZMM від 30.01.2025 на загальну суму 132,00 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Sobranie Gold» за ціною 130,00 грн. так і вартість послуги з обслуговування 2 грн., фіскальний чек № gu-jsTvmKtI від 30.01.2025 на загальну суму 132,00 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Sobranie Blacks» за ціною 130,00 грн. так і вартість послуги з обслуговування 2 грн.; фіскальинй чек № GeeSab9mu-w від 30.01.2025 на загальну суму 130,80 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Sobranie Blacks» за ціною 128,80 грн. так і вартість послуги з обслуговування 2 грн., фіскальинй чек № rsWfwS3oSho від 05.02.2025 на загальну суму 252,90 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Sobranie Blue» за ціною 130,00 грн. та «Kent Nano Silver» за ціною 119,90 грн. так і вартість послуги з обслуговування 3 грн., фіскальний чек № 18s-R2X7q-0 від 03.07.2025 на загальну суму 123,90 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Прилуки класичні 25 шт.» за ціною 119,90 грн. так і вартість послуги з обслуговування 4 грн. В зазначених фіскальних чеках вказано як і вартість реалізованого товару, також і послуги з обслуговування (2 грн., 3 грн., 4 грн.), однак жодних послуг при здійсненні реалізації товару ТОВ АВАНГАРД ПЛЮС не надавали. Також погодження на отримання будь-яких послуг ревізорами при здійсненні контрольної закупки не висловлювалось, договори про надання послуг не укладались. Відображення у фіскальних чеках вартості з обслуговування на суму здійснено лише для формальної можливості уникнення від відповідальності за продаж тютюнових виробів вище максимальної роздрібної ціни.
Встановлені обставини справи.
Перша перевірка.
ГУ ДПС у Львівській області проведено фактичну перевірку ТОВ АВАНГАРД ПЛЮС) за місцем здійснення діяльності суб`єкта господарювання (місце проведення фактичної перевірки): Львівська область, м. Мостиська, вул. Полуботка, 3-а, літ.Б-1 з 31.01.2025 по 07.02.2025.
За результатами проведеної перевірки було складено акт про результати фактичної перевірки №5897/13-01-09-01/37655810 від 10.02.2025.
Під час проведення фактичної перевірки встановлено факт реалізації сигарет «Sobranie Gold» згідно фіскального чеку № VIPnMK-wzAI від 31.01.2025 на загальну суму 132,00 грн. Максимальна роздрібна ціна, яка зазначена виробником на даній пачці становить 123,81грн., збільшена на суму (5%) повинна становити 130,00грн (розрахунок 123,81+(123,81*5%) = 130,00грн).
Перевіркою встановлено порушення ТзОВ АВАНГАРД ПЛЮС вимог п. 2 статті 23 та п.1 ст. 67 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» (із змінами та доповненнями) та вимог п.п.14.1.106 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
На підставі акту перевірки №5897/13-01-09-01/37655810 від 10.02.2025 року ГУ ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.02.2025 №00087910901, згідно із яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, п.21, п.26 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» донараховано штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 40000,00 грн., з яких:
відповідно до п.26 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ за роздрібну промисловими торгівлю тютюновими замінниками тютюну, рідинами, виробами, тютюном, що використовуються в електронних сигаретах, за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, ємностях або упаковках рідин, що використовуються в електронних сигаретах, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією), - 100 відсотків вартості таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, але не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року 16000,00 гривень;
відповідно до п.21 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ за роздрібну торгівлю тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу), який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТЗЕД, окремо чи в наборах, - 200 відсотків вартості реалізованих товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року 24000,00 гривень.
Друга перевірка.
ГУ ДПС у Львівській проведено фактичну перевірку ТОВ АВАНГАРД ПЛЮС (код ЄДРПОУ 37655810) за місцем здійснення діяльності суб`єкта господарювання (місце проведення фактичної перевірки): м. Львів, вул. Стрийська вул. Чмоли, з 30.01.2025 року по 07.02.2025 року.
За результатами проведеної перевірки було складено акт про результати фактичної перевірки №5896/13-01-09-01/37655810 від 10.02.2025.
Під час проведення фактичної перевірки встановлено факт реалізації сигарет «Sobranie Gold» згідно фіскального чеку № 5DY34VKZZMM від 30.01.2025 на загальну суму 132,00 грн. Максимальна роздрібна ціна, яка зазначена виробником на даній пачці становить 123,81грн., збільшена на суму (5%) повинна становити 130,00 грн (розрахунок 123,81+(123,81*5%) = 130,00 грн).
Перевіркою встановлено порушення ТзОВ АВАНГАРД ПЛЮС вимог п. 2 статті 23 та п.1 ст. 67 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» (із змінами та доповненнями) (надалі по тексту Закон №3817-ІХ) та вимог п.п.14.1.106 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
На підставі акту перевірки №5896/13-01-09-01/37655810 від 10.02.2025 року ГУ ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.02.2025 №00087920901, згідно із яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, п.21, п.26 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» донараховано штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 40000,00 грн, з яких:
відповідно до п.26 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ за роздрібну торгівлю тютюновими виробами, тютюном, промисловими замінниками тютюну, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, ємностях або упаковках рідин, що використовуються в електронних сигаретах, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією), - 100 відсотків вартості таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, але не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року 16000,00 гривень;
відповідно до п.21 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ за роздрібну торгівлю тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу), який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТЗЕД, окремо чи в наборах, - 200 відсотків вартості реалізованих товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року 24000,00 гривень.
Третя перевірка.
ГУ ДПС у Львівській проведено фактичну перевірку ТОВ АВАНГАРД ПЛЮС (код ЄДРПОУ 37655810) за місцем здійснення діяльності суб`єкта господарювання (місце проведення фактичної перевірки): м. Львів, вул. Городоцька, буд. 249, з 31.01.2025 по 07.02.2025.
За результатами проведеної перевірки було складено акт про результати фактичної перевірки №5882/13-01-09-01/37655810 від 10.02.2025.
Так, під час проведення фактичної перевірки встановлено факт реалізації сигарет «Sobranie Blask» згідно фіскального чеку № gu-jsTvmKtI від 30.01.2025 на загальну суму 132,00 грн. Максимальна роздрібна ціна, яка зазначена виробником на даній пачці становить 123,81грн., збільшена на суму (5%) повинна становити 130,00грн (розрахунок 123,81+(123,81*5%) = 130,00грн.
Перевіркою встановлено порушення ТзОВ АВАНГАРД ПЛЮС вимог п. 2 статті 23 та п.1 ст. 67 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» (із змінами та доповненнями) та вимог п.п.14.1.106 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
На підставі акту перевірки №5882/13-01-09-01/37655810 від 10.02.2025 року ГУ ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.02.2025 №00087890901, згідно із яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, п.21, п.26 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» донараховано штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 40000,00 грн, з яких:
відповідно до п.26 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ за роздрібну торгівлю тютюновими виробами, тютюном, промисловими замінниками тютюну, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, ємностях або упаковках рідин, що використовуються в електронних сигаретах, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією), - 100 відсотків вартості таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, але не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року 16000,00 гривень;
відповідно до п.21 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ за роздрібну торгівлю тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу), який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТЗЕД, окремо чи в наборах, - 200 відсотків вартості реалізованих товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року 24000,00 гривень.
Четверта перевірка.
ГУ ДПС у Львівській проведено фактичну перевірку ТОВ АВАНГАРД ПЛЮС (код ЄДРПОУ 37655810) за місцем здійснення діяльності суб`єкта господарювання (місце проведення фактичної перевірки): м. Львів, вул. Сихівська, 16а з 03.02.2025 року по 07.02.2025.
За результатами проведеної перевірки складено акт про результати фактичної перевірки №6005/13-01-09-01/37655810 від 10.02.2025.
Під час проведення фактичної перевірки встановлено факт реалізації сигарет «Sobranie Blask» згідно фіскального чеку № GeeSab9mu-w від 31.01.2025 на загальну суму 130,80 грн.
Максимальна роздрібна ціна, яка зазначена виробником на даній пачці становить 123,81грн., збільшена на суму (5%) повинна становити 130,00грн (розрахунок 123,81+(123,81*5%) = 130,00грн).
Перевіркою встановлено порушення ТзОВ АВАНГАРД ПЛЮС вимог п.1 ст. 67 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» (із змінами та доповненнями) та вимог п.п.14.1.106 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
На підставі акту перевірки №6005/13-01-09-01/37655810 від 10.02.2025 року ГУ ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.02.2025 №00086660901, згідно із яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, п.26 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» донараховано штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 16000,00 грн.
П`ята перевірка.
ГУ ДПС у Львівській проведено фактичну перевірку ТОВ АВАНГАРД ПЛЮС (код ЄДРПОУ 37655810) за місцем здійснення діяльності суб`єкта господарювання (місце проведення фактичної перевірки): м. Львів, вул. Мазепи, 11 з 05.02.2025 року по 07.02.2025 року.
За результатами проведеної перевірки було складено акт про результати фактичної перевірки №5614/13-01-09-01/37655810 від 10.02.2025.
Під час проведення фактичної перевірки встановлено факт реалізації сигарет «Sobranie KS Blue» та пачки сигарет «Kent Nano Silver» згідно фіскального чеку № rsWfwS3oSho від 05.02.2025 на загальну суму 152,00 грн. Максимальна роздрібна ціна, яка зазначена виробником на даній пачці становить 123,81грн. та 114,28 збільшена на суму (5%) повинна становити 249,90 грн (розрахунок 123,81+(123,81*5%) = 130,00грн., 114,28+(114,28*5%) = 119,90грн.)
Перевіркою встановлено порушення ТзОВ АВАНГАРД ПЛЮС вимог п. 2 статті 23 та п.1 ст. 67 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» (із змінами та доповненнями) та вимог п.п.14.1.106 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
На підставі акту перевірки №5614/13-01-09-01/37655810 від 10.02.2025 року ГУ ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.03.2025 №00089550901, згідно із яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, п.21, п.26 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» донараховано штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 40000,00 грн., з яких:
відповідно до п.26 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ за роздрібну торгівлю тютюновими виробами, тютюном, промисловими замінниками тютюну, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, ємностях або упаковках рідин, що використовуються в електронних сигаретах, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією), - 100 відсотків вартості таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, але не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року 16000,00 гривень;
відповідно до п.21 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ за роздрібну торгівлю тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу), який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТЗЕД, окремо чи в наборах, - 200 відсотків вартості реалізованих товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року 24000,00 гривень.
Шоста перевірка.
ГУ ДПС у Львівській області проведнно фактичну перевірку ТОВ АВАНГАРД ПЛЮС за місцем здійснення діяльності суб`єкта господарювання (місце проведення фактичної перевірки): м. Львів, вул. 7 Шевченка, буд.358 з 03.07.2025 по 09.07.2025.
За результатами проведеної перевірки складено акт про результати фактичної перевірки №31586/13-01-09-01/37655810 від 09.07.2025.
Під час проведення фактичної перевірки встановлено факт реалізації сигарет «Прилуки класичні 25 шт.» згідно фіскального чеку № 18s-R2X7q-0 від 03.07.2025 на загальну суму 123,90 грн. Максимальна роздрібна ціна, яка зазначена виробником на даній пачці становить 114,28 грн., збільшена на суму (5%) повинна становити 119,994 грн (розрахунок 114,28+(114,28*5%) = 119,994 грн).
Перевіркою встановлено порушення ТзОВ АВАНГАРД ПЛЮС вимог п.1 ст. 67 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» (із змінами та доповненнями) та вимог п.п.14.1.106 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
На підставі акту перевірки №31586/13-01-09-01/37655810 від 09.07.2025 року ГУ ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.07.2025 №00351460901, згідно із яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, п.26 ч.2. ст.73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» донараховано штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 16000,00 грн
Не погодившись з цими податковими повідомленнями-рішеннями в оскаржуваній частині позивач звернувся до суду.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755 УІ (далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 54.3.3. пункту 54.3. статті 54 ПК України, контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно з підпунктом 14.1.107. пункту 14.1. статті 14 ПК України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку (підпункт 14.1.109. пункту 14.1. статті 14 ПК України).
За приписами підпункту 215.3.10. пункту 215.3. статті 215 ПК України для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 5 відсотків.
У відповідності до пункту 221.1 статті 221 ПК України обчислення сум податку з тютюнових виробів здійснюється одночасно за адвалорними та специфічними ставками. При визначенні податкового зобов`язання на сигарети, цигарки, сигарили одного найменування сума акцизного податку, обчислена одночасно за встановленими адвалорною та специфічною ставками акцизного податку, не повинна бути меншою встановленого мінімального акцизного податкового зобов`язання (пункт 221.2. статті 221 ПК України).
Відповідно до пункту 28.2 статті 28 ПК України відносною (адвалорною) визнається ставка податку, згідно з якою розмір податкових нарахувань встановлюється у відсотковому або кратному відношенні до одиниці вартісного виміру бази оподаткування. Згідно з підпунктом 214.1.4. пункту 214.1. статті 214 ПК України у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України.
Отже, базою оподаткування акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів є вартість (з ПДВ) підакцизних товарів.
У відповідності до пункту 221.3. статті 221 ПК України, за наявності у місці торгівлі тютюновими виробами таких виробів одного найменування, на пачках, коробках та сувенірних коробках яких зазначені різні максимальні роздрібні ціни, продаж таких тютюнових виробів здійснюється за цінами, не вищими ніж ті, що зазначені на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках, збільшеними на суму акцизного податку з реалізованих суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну. У роздрібній мережі продаж сигарет (з фільтром, без фільтру) здійснюється за цінами, не вищими за МРЦ, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Тобто до вартості пачки сигарет (з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (крім акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів)), не вищої за МРЦ (100 відсотків), додається акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами - 5 відсотків вказаної вартості. Вартість пачки сигарет, вище якої не дозволено її реалізацію, можна отримати помноживши МРЦ (вказану на пачці) на 1,05.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 10.05.2018 у справі № 826/12133/16, від 14.11.2018 у справі № П/811/1635/16.
Закон України № 3817-ІХ від 18.06.2024 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» (надалі Закон № 3817-ІХ) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Згідно з статтею 67 Закону № 3817-ІХ встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби, тютюн, промислові замінники тютюну та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, на ємність або упаковку з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, поряд з датою виробництва. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку, сувенірну коробку тютюнових виробів, ємність або упаковку рідини, що використовується в електронних сигаретах, наноситься у визначений виробником спосіб та у визначеному ним місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
У відповідності до вимог статті 73 Закону № 3817-ІХ щодо виробництва, обігу та зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального суб`єкти господарювання притягаються до відповідальності згідно із законом.
До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: - роздрібної торгівлі тютюновими виробами, тютюном, промисловими замінниками тютюну, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, ємностях або упаковках рідин, що використовуються в електронних сигаретах, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією), - 100 відсотків вартості таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, але не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (надалі - Закон № 265/95-ВР).
Згідно ст.2 Закону № 265/95-ВР розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Для цілей цього Закону розрахунки при організації та проведенні азартних ігор є розрахунковими операціями(абз.6);
розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну(абз.19),
місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (абз.34).
Форма та зміст розрахункового документа встановлені Положенням про форму та зміст документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 (далі Положення № 13).
Фіскальний касовий чек на товари (послуги) - розрахунковий документ / електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ), реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Фіскальний касовий чек на товари (послуги) за формою № ФКЧ-1 наведений у додатку 1 до цього Положення (пункт 1 розділу ІІ Положення № 13).
Пунктом 2 розд. II Положення № 13 передбачено, що при реалізації товарів (послуг) обов`язковим реквізитом у фіскальному чеку є, зокрема, кількість (вартість) придбаного товару (отриманої послуги), назва товару (послуги).
Відповідно до ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Суд встановив, що під час проведення фактичних перевірок видані фіскальні чеки:
фіскальний чек № VIPnMK-wzAI від 31.01.2025 на загальну суму 132,00 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Sobranie Gold» за ціною 130,00 грн., так і вартість послуги з обслуговування 2 грн.;
фіскальний чек № 5DY34VKZZMM від 30.01.2025 на загальну суму 132,00 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Sobranie Gold» за ціною 130,00 грн., так і вартість послуги з обслуговування 2 грн.;
фіскальний чек № gu-jsTvmKtI від 30.01.2025 на загальну суму 132,00 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Sobranie Blacks» за ціною 130,00 грн., так і вартість послуги з обслуговування 2 грн;
фіскальний чек № GeeSab9mu-w від 30.01.2025 на загальну суму 130,80 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Sobranie Blacks» за ціною 128,80 грн., так і вартість послуги з обслуговування 2 грн.;
фіскальний чек № rsWfwS3oSho від 05.02.2025 на загальну суму 252,90 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Sobranie Blue» за ціною 130,00 грн. та «Kent Nano Silver» за ціною 119,90 грн., так і вартість послуги з обслуговування 3 грн.;
фіскальинй чек № 18s-R2X7q-0 від 03.07.2025 на загальну суму 123,90 грн. включав як вартість реалізованого товару однієї пачки цигарок «Прилуки класичні 25 шт.» за ціною 119,90 грн., так і вартість послуги з обслуговування 4 грн.
Згідно долучених до матеріалів справи копій фіскальних чеків вартість тютюнових виробів не перевищує максимальні роздрібні ціни.
Суд звертає увагу, що у фіскальних чеках окремим рядком зазначено: «обслуговування П (грн)», тому відсутні підстави вважати, що зазначена у чеках вартість обслуговування включена до вартості товару.
До матеріалів справи долучено копію наказу ТзОВ АВАНГАРД ПЛЮС № 2-В від 03.12.2024, який був розмішений місцях торгівлі, згідно якого повідомлено споживачів про запровадження з 01.01.2025 можливість добровільної оплати за обслуговування в місцях торгівлі (магазинах, кіосках) в наступному розмірі: вартість покупки до 50 грн. 0 грн.; вартість покупки до 100,00 грн. 1,00 грн., вартість покупки до 200 грн. 2,00 грн., вартість покупки понад 200 грн. 3,00 грн. Наказом передбачено: «п.3. За зверненням споживача забезпечити можливість оформлення повернення оплати за обслуговування через РРО/ПРРО».
Суд не надає оцінки діям позивача щодо введення такої послуги в рамках господарської діяльності товариства, оскільки предметом дослідження у спірних правовідносинах є встановлення фактичних обставин перевищення максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби.
Суд дослідив подані представниками сторін до справи документи і матеріали, та встановив, що висновки акта про здійснення позивачем роздрібного продажу тютюнових виробів за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін, встановлених виробниками таких тютюнових виробів, документально не підтверджується.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про протиправність податкових повідомлень-рішень: №00087910901 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень, 00087920901 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень, 00087890901 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень, 00086660901 від 28.02.2025 року, 00089550901 від 03.03.2025 року в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень, 00351460901 від 30.07.2025.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтримку правомірності своєї позиції та докази, надані позивачем та відповідачем, суд висновує, що позовні вимоги є обґрунтованими та належить задовольнити повністю.
Судові витрати згідно ст. 139 КАС України покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасування податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Львівській області №00087910901 від 28.02.2025 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень
Визнати протиправними та скасування податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Львівській області 00087920901 від 28.02.2025 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень,
Визнати протиправними та скасування податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Львівській області 00087890901 від 28.02.2025 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень.
Визнати протиправними та скасування податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Львівській області 00086660901 від 28.02.2025.
Визнати протиправними та скасування податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Львівській області 00089550901 від 03.03.2025 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 16000,00 гривень.
Визнати протиправними та скасування податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Львівській області 00351460901 від 30.07.2025.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (адреса: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ: 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю АВАНГАРД ПЛЮС (адреса: 79057, м. Львів, вул. Коновальця, 103, кімната 41, ЄДРПОУ: 37655810) 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім грн. 00 коп) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяКрутько Олена Василівна