Рішення № 135449959, 06.04.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2026
Номер справи
160/22118/25
Номер документу
135449959
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 рокуСправа №160/22118/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень,

УСТАНОВИВ:

В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває справа №160/8355/25 за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 , у якій позивач просить суд стягнути податковий борг з платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 до бюджету у сумі 106 570,74 гривень.

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду в межах зазначеної справи надійшов зустрічний позов ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач), Тернівської міської ради Дніпропетровської області, в якій позивач просила:

- визнати протиправною бездіяльність Тернівської міської ради Дніпропетровської області щодо неприпинення права користування земельною ділянкою у зв`язку із закінченням строку Договору оренди землі від 01.04.2009, укладеного між Приватним підприємством «РЕМОНТНО-БУДІВЕЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ 717» та Тернівською міською радою Дніпропетровської області про користування земельною ділянкою, по адресу: АДРЕСА_1 ., за кадастровим номером 1213500000:01:010:0035;

- визнати договір оренди землі від 01.04.2009 припиненим з 03.03.2014 у зв`язку із закінченням його дії;

- скасувати податкове повідомлення-рішення №805095-2415-0410- UA12120090000031622 від 19.10.2023 на суму 2318,58 грн;

- скасувати податкове повідомлення-рішення №805096-2415-0410- UA12120090000031622 від 19.10.2023 на суму 49632,09 грн;

- скасувати податкове повідомлення-рішення №300556-2415-0410- UA12120090000031622 від 08.04.2024 на суму 52182,35 грн;

- скасувати податкове повідомлення-рішення №300554-2415-0410- UA12120090000031622 від 08.04.2024 на суму 2437,72 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що 02.03.2009 між Тернівською міською радою та приватним підприємством «РБУ-717» укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0932 га, кадастровий номер 1213500000:01:010:0035, що підтверджується відповідним договором та актом приймання-передачі від 04.03.2009. Згідно з умовами договору, строк його дії становив 5 років, тобто до 03.03.2014. У подальшому, 03.03.2015 між сторонами укладено додаткову угоду, якою строк дії продовжено на 10 років. Разом з тим, 06.11.2020 позивач отримала в дар 34/100 частки нежитлової будівлі, що розташована на земельній ділянці загальною площею 0,2740 га, кадастровий номер 1213500000:01:010:0035, від приватного підприємства «РБУ-717», що підтверджується договором дарування та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-1214644792020, виданим 27.10.2020. 22.02.2021 ПП «РБУ 717» направило до Тернівської міської ради Дніпропетровської області письмове повідомлення про припинення дії договору оренди земельної ділянки №040911600025 від 01.04.2009, кадастровий номер 1213500000:01:010:0035, у зв`язку з відчуженням (даруванням) 34/100 частки нежитлової будівлі. Незважаючи на зазначене звернення, Тернівською міською радою не прийнято рішення щодо припинення права користування земельною ділянкою. 14.04.2021 відбулося подальше відчуження нерухомого майна ОСОБА_1 подарувала 8/100 частки нежитлової будівлі, що підтверджується відповідним договором дарування. 28.05.2021 між сторонами укладено додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 01.04.2009, однак зазначені зміни не врегулювали питання фактичного припинення користування земельною ділянкою належним чином. У подальшому, 19.08.2022 ОСОБА_1 повторно звернулася до Тернівської міської ради із заявою про припинення договору оренди у зв`язку з відчуженням частки нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці. Листом від 12.09.2022 Тернівська міська рада рекомендувала звернутися до відповідного адміністративного органу для внесення змін до договору. 30.07.2024 позивач також здійснила відчуження частини належного їй майна (7/100 частки нежитлової будівлі), що додатково підтверджує відсутність фактичного користування земельною ділянкою. 26.02.2025 Тернівською міською радою прийнято рішення про припинення права оренди земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 . Водночас, відповідно до пункту 7 договору оренди земельної ділянки від 02.03.2009, строк його дії становив 5 років. У подальшому, 03.03.2015 укладено додаткову угоду, якою договір поновлено на 10 років на підставі рішення сесії Тернівської міської ради від 21.03.2014. Позивач звертає увагу, що вона фактично не користувалась земельною ділянкою як орендар та вжила необхідні заходи для припинення орендних правовідносин. Незважаючи на це, ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено податкові повідомлення-рішення: від 19.10.2023 №805096-2415-0410-UA12120090000031622 на суму 49 632,09 грн; від 08.04.2024 №300556-2415-0410-UA12120090000031622 на суму 52 182,35 грн, якими позивачу нараховано грошові зобов`язання з орендної плати за землю. Позивач вважає такі податкові повідомлення-рішення протиправними та звертає увагу, що обов`язок зі сплати орендної плати виникає у особи, яка є належним землекористувачем. У даному випадку позивач фактично втратила статус орендаря у зв`язку з відчуженням нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці. Крім того, позивач та інші заінтересовані особи своєчасно повідомили орендодавця про припинення користування земельною ділянкою та ініціювали припинення договору оренди, що підтверджується відповідними письмовими зверненнями. Позивач також звертає увагу, що неприйняття Тернівською міською радою своєчасного рішення про припинення договору оренди не може покладати негативні наслідки на позивача, оскільки вона виконала відповідні дії для припинення правовідносин. Вважаючи спірні податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 31.07.2025 виділено в самостійне провадження зустрічну позовну заяву ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Тернівської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності, визнання договору оренди землі припиненим та скасування податкових повідомлень-рішень.

Ухвалою суду від 05.08.2025 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі №160/22118/25 за позовом ОСОБА_1 до Тернівської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності Тернівської міської ради Дніпропетровської області.

Ухвалою суду від 19.09.2025 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №160/22118/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

03.10.2025 представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції відповідача зазначено, що відповідно до пунктів 288.2, 288.3 статті 288 ПК України, платником орендної плати за земельну ділянку є орендар, а об`єктом оподаткування земельна ділянка, надана в оренду. За даними інформаційно-комунікаційної системи ДПС України, а також відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_1 є орендарем земельних ділянок на підставі чинних договорів оренди, зокрема: договору оренди земельної ділянки від 01.04.2009 (кадастровий номер 1213500000:01:010:0035) площею 0,1752 га для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства; договору оренди земельної ділянки від 07.09.2007 (кадастровий номер 1213500000:01:010:0023) площею 0,0022 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Вказані договори є чинними, а відомості про їх припинення або розірвання у встановленому законом порядку відсутні. Згідно з інформацією, наданою виконавчим комітетом Тернівської міської ради (листи від 31.01.2023 №177/0/2-23, від 18.01.2024 №187/0/2-24), позивач включений до переліку орендарів земель комунальної власності, з якими укладено діючі договори оренди на відповідні періоди. Крім того, листом від 11.03.2024 №707/0/2-24 надано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що є підставою для нарахування орендної плати. На підставі пункту 286.5 статті 286 ПК України, з урахуванням положень статей 269, 270 ПК України, контролюючим органом сформовано податкові повідомлення-рішення щодо нарахування позивачу грошових зобов`язань з орендної плати за землю. При цьому, відповідно до норм ПК України, обов`язок зі сплати орендної плати виникає з моменту державної реєстрації права користування земельною ділянкою та припиняється виключно з моменту припинення такого права у встановленому законом порядку. Таким чином, до моменту належного припинення права оренди у встановленому законом порядку позивач зберігає статус платника орендної плати. Відповідач також звертає увагу, що чинним законодавством розмежовано поняття «земельний податок» та «орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності», які є різними формами плати за землю та мають відмінний правовий режим. Обов`язок зі сплати плати за землю виникає у платника з моменту набуття у встановленому законом порядку права власності на земельну ділянку або права користування нею та триває до моменту припинення такого права. Водночас, у разі набуття фізичною або юридичною особою права власності на будівлю чи її частину, що розташована на орендованій земельній ділянці, до такої особи переходить право користування відповідною земельною ділянкою на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що існували у попереднього землекористувача. Отже, законодавець прямо пов`язує обов`язок зі сплати плати за землю з фактом наявності у особи належним чином оформленого права власності або права користування земельною ділянкою, яке підлягає державній реєстрації та припиняється виключно у встановленому законом порядку. Таким чином, до моменту припинення права користування земельною ділянкою у встановленому законодавством порядку, позивач як орендар (землекористувач) зобов`язаний сплачувати орендну плату незалежно від фактичного використання земельної ділянки чи відчуження розташованого на ній нерухомого майна. Крім того, ГУ ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу суду, що ані органом місцевого самоврядування, ані позивачем не надано до контролюючого органу інформації щодо розірвання договору оренди земельної ділянки, що виключає можливість припинення нарахування орендної плати. Отже, спірні податкові повідомлення-рішення, на переконання відповідача, є правомірними, прийнятими на підставі та у межах повноважень, визначених законодавством, та не підлягають скасуванню.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки: 445919052), сформованих 01.10.2025 (а.с. 143-144) вбачається, що ОСОБА_1 є орендарем земельної ділянки, кадастровий номер 1213500000:01:010:0035, площею 0,274 га (07.06.2021 змінено площу ділянки з 0,0932 на 0,274), на підставі договору оренди земельної ділянки від 02.03.2009, для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови за адресою: АДРЕСА_1 .

02.03.2009 між Тернівською міською радою (орендодавець) та ПП «РБУ-717» (орендар) укладено договір оренди землі (далі Договір) (а.с. 15-16), згідно з пунктом 1 якого орендодавець надає а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування існуючого нежитлового приміщення, яка знаходиться по АДРЕСА_1 згідно з рішенням №774-ХХХХІІ/V від 26.02.2009, кадастровий номер земельної ділянки: 1213500000:01:010:0035. Пунктом 2 вказаного Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0932 га, у т.ч. забудовані землі 0,0932 га. Відповідно до пункту 7 Договору, Договір укладено строком на 5 років.

03.03.2015 Тернівською міською радою (орендодавець) та ПП «РБУ-717» (орендар) підписано додаткову угоду про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 01.04.2009 №040911600025 (а.с. 19), якою внесено зміни та доповнення до договору оренди землі, кадастровий номер 1213500000:01:010:0035. Зокрема, договір поновлено на 10 років на підставі рішення сесії Тернівської міської ради №793-46/VІ від 21.03.2014, рішення сесії Тернівської міської ради №838-49/VІ від 20.06.2014 та рішення сесії Тернівської міської ради №949-57/VІ від 26.02.2015.

До матеріалів справи долучено копію додатку до додаткової угоди від 28.05.2021 про внесення змін та доповнень до договору оренди землі, зареєстрованого у Державному реєстрі земель від 01.04.2009 №040911600025 (зв. бік а.с. 25), згідно з якою земельна ділянка по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,2740 га, кадастровий номер: 1213500000:01:010:0035 сформована у Державному земельному кадастрі. В оренді фізичної особи ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка на підставі договору оренди землі, який зареєстровано у Державному реєстрі земель 01.04.2009 №040911600025.

З відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки: 445919274), сформованих 01.10.2025 (а.с. 145-146), вбачається, що ОСОБА_1 є орендарем земельної ділянки, кадастровий номер 1213500000:01:010:0023, площею 0,0128 га на підставі договору оренди земельної ділянки від 05.08.2007 зі строком дії до 05.04.2026.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області позивачу сформовано податкові повідомлення-рішення (форма «Ф»), якими визначено ОСОБА_1 суми грошового зобов`язання з орендної плати за землю з фізичних осіб, а саме:

- від 19.10.2023 № 805095-2415-0410-UA12120090000031622 за 2023 рік на суму 2 318,58 грн;

- від 19.10.2023 № 805096-2415-0410-UA12120090000031622 за 2023 рік на суму 49 632,09 грн;

- від 08.04.2024 № 300554-2415-0410-UA12120090000031622 за 2024 рік на суму 2 437,72 грн;

- від 08.04.2024 № 300556-2415-0410-UA12120090000031622 за 2024 рік на суму 52 182,35 грн.

Вважаючи спірні податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.147. пункту 14.1. статті 14 ПК України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.136. пункту 14.1. статті 14 ПК України, орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов`язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.

Відповідно до підпункту 14.1.147. пункту 14.1. статті 14, підпункту 265.1.3. пункту 265.1. статті 265 ПК України плата за землю є обов`язковим платежем у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За змістом підпункту 14.1.136. пункту 14.1. статті 14 ПК України, пунктів 288.1, 288.2 статті 288 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а підставою для її нарахування - договір оренди такої земельної ділянки.

Об`єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (підпункт 270.1.1. пункту 270.1. статті 270 ПК України).

Відповідно до підпунктів 14.1.72., 14.1.73. пункту 14.1. статті 14 ПК України земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Отже, використання землі є платним, плата за землю справляється у формі орендної плати або земельного податку. Платниками орендної плати є виключно орендарі земельної ділянки, а платниками земельного податку - власники земельних ділянок та/або землекористувачі.

Підпунктом 288.1.1 пункту 288.1 статті 288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункт 288.4. статті 288 ПК України).

Нормами пункту 288.5. статті 288 ПК України встановлено мінімальну та максимальну граничні межі розміру орендної плати, незалежно від того, чи збігається її розмір із визначеним у договорі.

Так, підпунктами 288.5.1., 288.5.2. пункту 288.5 статті 288 ПК України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

не може бути меншою за розмір земельного податку:

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно зі статтею 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Зокрема, відповідно до статті 13 вказаного Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Питання стосовно припинення договору оренди землі і наслідків припинення або розірвання такого договору унормовані статтями 31 та 34 Закону України «Про оренду землі», за змістом яких договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. У разі невиконання орендарем обов`язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.

Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 станом на 2023 та 2024 роки мала чинні договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 1213500000:01:010:0035 та 1213500000:01:010:0023 та, відповідно, була зобов`язана сплачувати оренді платежі за ці земельні ділянки.

Згідно з копією договору дарування 8/100 часток нежитлової будівлі від 14.04.2021 (а.с. 54-57), укладеним між ОСОБА_1 (дарувальник) та ОСОБА_2 (обдаровуваний), дарувальник безоплатно та без жодних умов передає у власність (дарує), а обдаровуваний приймає у власність (приймає у дар) належну дарувальнику на праві власності 8/100 часток нежитлової будівлі, приміщення 202, 2-3 загальною площею 103,6 кв.м., які розташовані: АДРЕСА_1 (пункт 1).

Суд звертає увагу, що матеріали справи містять копію листа ОСОБА_1 від 19.08.2022, адресованої міському голові м. Тернівка з проханням припинити дію (вважати недійсним) з 14.04.2021 договір оренди землі від 01.04.2009 №040911600025 у зв`язку з набуттям права власності частини нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , за договором дарування №1172 від 14.04.2021 (а.с. 60).

Листом виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області від 12.09.2022 №1435/0/2-22 (а.с. 61-62) повідомлено, що станом на 08.09.2022 позивач є орендарем частини земельної ділянки по АДРЕСА_1 (підстава: рішення Тернівської міської ради від 21.05.2021 №148-6/VIII «Про внесення змін у договори оренди землі», додаткова угода від 28.05.2022 про внесення змін та доповнень до договору оренди землі зареєстрованого у Державному реєстрі земель від 01.04.2009 №040911600025). У зв`язку з даруванням 8/100 частки нежитлової будівлі по АДРЕСА_1 фізичній особі ОСОБА_2 (підстава: договір дарування 8/100 часток нежитлової будівлі від 14.04.2021 реєстраційний номер 1172) та з метою зменшення фінансового навантаження з плати за землю ОСОБА_1 рекомендовано разом з фізичною особою ОСОБА_2 , на підставі частини 6 статті 120 Земельного кодексу України, статті 7 Закону України «Про оренду землі», звернутися до відділу (центру) надання адміністративних послуг виконавчого комітету Тернівської міської ради (м. Тернівка, вул. Дніпровська, 11) для внесення змін у діючий договір оренди землі в частині орендаря (уточнення: визначення співорендарем земельної ділянки по АДРЕСА_1 фізичну особу ОСОБА_2 ) з відповідним пакетом документів.

Крім того, згідно з копією договору дарування 7/100 часток нежитлової будівлі від 30.07.2024 (а.с. 63-64), укладеним між ОСОБА_1 (дарувальник) та ОСОБА_3 (обдаровувана), дарувальник безоплатно та без жодних умов передає у власність (дарує), а обдаровувана приймає у власність (приймає у дар) належний дарувальнику на праві власності 7/100 часток нежитлової будівлі, яка розташована: АДРЕСА_1 , вбудоване на першому поверсі триповерхової нежитлової будівлі, що становить 99,9 кв.м (пункт 1).

Суд звертає увагу, що наведені обставини стосуються нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 1213500000:01:010:0035, право користування якою на підставі договору оренди землі від 01.04.2009 було оформлено за ОСОБА_1 .

Як вбачається з матеріалів справи, позивач зверталась до міського голови м. Тернівка із листом від 19.08.2022 з проханням припинити дію (вважати недійсним) договору оренди землі від 01.04.2009 №040911600025 з 14.04.2021 у зв`язку з відчуженням частини нежитлової будівлі.

Крім того, у подальшому позивачем було відчужено ще 7/100 часток зазначеної будівлі на підставі договору дарування від 30.07.2024.

Разом з тим, сам по собі факт звернення із вказаним листом, а також укладення договорів дарування часток нерухомого майна не є належною та достатньою підставою для припинення обов`язку зі сплати орендної плати за земельну ділянку на підставі чинного договору оренди.

Також, як вбачається з відповіді виконавчого комітету Тернівської міської ради, станом на вересень 2022 договір оренди залишався чинним, а позивач продовжувала перебувати у статусі орендаря відповідної земельної ділянки. При цьому позивачу було лише рекомендовано вчинити дії щодо внесення змін до договору оренди в частині визначення співорендарів, однак належних доказів внесення таких змін або припинення договору оренди матеріали справи не містять.

Таким чином, вчинення позивачем дій шляхом направлення листа від 19.08.2022, а також відчуження часток нерухомого майна не є підставою для ненарахування орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1213500000:01:010:0035.

Суд зазначає, що станом на момент нарахування ОСОБА_1 грошових зобов`язань у 2023 та 2024 роках договір оренди земельної ділянки від 01.04.2009 залишався чинним, а отже саме позивач була належним платником орендної плати за користування відповідною земельною ділянкою.

Доказів припинення дії договору оренди або переходу обов`язку зі сплати орендної плати до іншої особи у період нарахування грошових зобов`язань зі сплати орендної плати матеріали справи не містять, що свідчить про збереження за позивачем статусу платника орендної плати у спірний період.

Так, лише рішенням позачергової 40 сесії VIII скликання Тернівської міської ради від 26.02.2025 № 905-40/VIII припинено право користування земельною ділянкою на умовах оренди фізичній особі ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1213500000:01:010:0035.

Отже, припинення права оренди відбулося лише у 2025 році, тобто після спірного періоду нарахування грошових зобов`язань, що додатково підтверджує відсутність підстав для звільнення позивача від обов`язку сплати орендної плати у 2023-2024 роках.

Щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1213500000:01:010:0023, суд зазначає таке.

Як було вказано вище, згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (інформаційна довідка № 445919274 від 01.10.2025), ОСОБА_1 є орендарем та, відповідно, платником орендної плати за вказану земельну ділянку на підставі договору оренди землі від 05.08.2007 зі строком дії до 05.04.2026.

Також матеріалами справи підтверджується, що 25.05.2021 між Тернівською міською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено додаткову угоду про внесення змін та доповнень до договору оренди землі, що свідчить про продовження договірних правовідносин та актуальність права користування земельною ділянкою саме позивачем.

Наведені обставини підтверджують, що право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1213500000:01:010:0023 було належним чином оформлене за ОСОБА_1 , яка виступала орендарем та є платником орендної плати за відповідним договором.

При цьому матеріали справи не містять доказів припинення (розірвання, анулювання) договору оренди землі від 05.08.2007 у період нарахування ОСОБА_1 грошових зобов`язань з орендної плати у 2023-2024 роках.

Отже, з огляду на чинність договору оренди у спірний період, саме ОСОБА_1 залишалась належним платником орендної плати за користування зазначеною земельною ділянкою, а доказів протилежного матеріали справи не містять.

Суд зазначає, що якщо у встановленому законом порядку не припинено право користування земельною ділянкою, обов`язок зі сплати орендної плати зберігається за особою у повному обсязі.

З огляду на наведене, сам по собі факт відчуження (дарування) частини нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці, не є підставою для звільнення позивача від обов`язку сплати орендної плати за землю на підставі чинного договору оренди землі.

Як вбачається з матеріалів справи, станом на момент нарахування ОСОБА_1 грошових зобов`язань у 2023-2024 роках договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 1213500000:01:010:0035 та1213500000:01:010:0023, були чинними та не припинені у встановленому законом порядку.

Відтак, ОСОБА_1 , як орендар зазначених земельних ділянок, є належним платником орендної плати за землю та зобов`язана сплачувати її у визначеному законодавством розмірі.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи та норми чинного законодавства, відповідачем правомірно нараховано позивачу грошові зобов`язання з орендної плати за земельні ділянки за 2023 та 2024 роки та обґрунтовано прийнято відповідні податкові повідомлення-рішення.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За встановлених обставин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З урахуванням відмови у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (адреса: вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005; ідентифікаційний код ВП в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44118658) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар