Рішення № 135430466, 02.04.2026, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2026
Номер справи
200/9180/25
Номер документу
135430466
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2026 року Справа№200/9180/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

визнати дії протиправними та скасувати рішення № 052530004771 від 18.11.2025 про відмову в призначенні пенсії за його заявою від 10.11.2025;

зобов`язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.11.2025 врахувавши:

період роботи 20.03.2007 - 30.11.2008, 20.05.2003 - 27.05.2003, 08.09.2003 - 16.09.2003, 01.07.2004, 01.08.2004, 01.08.2005 - 22.08.2005, 01.09.2005 - 22.09.2005, 04.10.2005 -08.10.2005, 10.12.2005 - 13.12.2005, 16.12.2008 - 31.12.2008, 01.05.2009 - 11.07.2009, 12.10.2009 - 20.10.2009, 01.08.2014, 07.04.2022 - 01.05.2022, 11.10.2024 - 06.06.2025 до пільгового стажу за професіями, що дають право на призначення пенсії за частини 3 статті 114 Закону України № 1058, статті 14 Закону України № 1788 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в), зокрема:

20.05.2003 - 27.05.2003 за професією учня машиніста підземних установок підземного, запис трудової книжки № 3 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в);

08.09.2003 - 16.09.2003 за професією машиніста підземних установок підземного, запис трудової книжки № 6 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п р.1 п. а-в);

01.07.2004 за професією машиніста підземних установок підземного, запис трудової книжки № 7 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в);

01.08.2004 за професією машиніста підземних установок підземного, запис трудової книжки № 7 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в);

01.08.2005 - 22.08.2005 за професією машиніста підземних установок підземного, запис трудової книжки № 7 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п р.1 п. а-в);

01.09.2005 - 22.09.2005 за професією машиніста підземних установок підземного, запис трудової книжки № 7 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в);

04.10.2005 - 08.10.2005 за провідною професією учня прохідника з повним робочим днем в шахті, запис трудової книжки № 8 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1п. а-в);

10.12.2005 - 13.12.2005 за провідною професією прохідника з повним робочим днем в шахті, запис трудової книжки № 8-9 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в);

16.12.2008 - 31.12.2008 за провідною професією прохідника з повним робочим днем в шахті, запис трудової книжки № 13 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в);

01.05.2009 - 11.07.2009 за провідною професією прохідника з повним робочим днем в шахті, запис трудової книжки № 13-16 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в);

12.10.2009 - 20.10.2009 за провідною професією прохідника з повним робочим днем в шахті, запис трудової книжки № 17 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в);

01.08.2014 за провідною професією прохідника з повним робочим днем в шахті, запис трудової книжки № 19 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в);

07.04.2022 - 01.05.2022 за провідною професією прохідника з повним робочим днем в шахті, запис трудової книжки № 19-21 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в);

11.10.2024 - 06.06.2025 за провідною професією прохідника з повним робочим днем в шахті, запис трудової книжки № 22-23 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в);

період роботи 20.03.2007 - 30.11.2008, 04.10.2005 - 08.10.2005, 10.12.2005 13.12.2005, 16.12.2008 - 31.12.2008, 01.05.2009 - 11.07.2009, 12.10.2009 - 20.10.2009, 01.08.2014, 07.04.2022 - 01.05.2022, 11.10.2024 - 06.06.2025 зарахувати як працівнику провідної професії прохідника із застосуванням кратності за кожного повного року роботи за 1 рік 3 місяці;

зобов`язати призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 10.11.2025.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах отримав відмову в зв`язку з відсутністю відповідного стажу. До пільгового стажу не зараховані певні періоди трудової діяльності та невірно розрахований стаж за провідною професією. Позивач зазначає, що ним надано всі необхідні документи, які підтверджують не зарахований стаж та має право на призначення пенсії в зв`язку з чим звернувся до суду. Зауважує, що відповідачем проведено обчислення пільгового стажу без застосування кратності 1 рік роботи за 1 рік роботи 3 місяці відповідно до Роз`яснення від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Ухвалою від 01 грудня 2025 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 15 грудня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України та період відпустки головуючого у справі, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив проти задоволення позовних вимог у повному обсязі посилаючись на законність ухваленого рішення. Незарахування певних періодів до пільгового стажу пояснює проходженням позивачем в ці періоди навчання в навчальних пунктах, по ТБ, відсутності 11 днів автобусних маршрутів за період з 01.07.2009 по 11.07.2009, відсутність в індивідуальних відомостях про застраховану особу Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування даних про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків, даних по спеціальному стажу, наявність безоплатних відпусток, не пов`язаних з простоєм, згідно з даними, зазначеними у довідках на підтвердження пільгового стажу. Згідно з наданими документами відсутній достатній пільговий стаж позивача, в зв`язку з чим відсутні підстави для призначення пенсії на пільгових умовах.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 ) 10.11.2025 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Заява ОСОБА_1 відпрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яким 18.11.2025 прийнято рішення № 052530004771 про відмову у призначенні пенсії, оскільки станом на дату звернення відсутній пільговий стаж 25 років, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» незалежно від віку.

Спірним рішенням встановлено:

вік заявника - 43 р 6 м 24 д;

пільговий стаж роботи на підземних посадах (професіях) за Постановою № 202 (з урахуванням періодів роботи на провідних професіях та за Списком № 1) 24 роки 01 місяць 01 день;

страховий стаж - 22 роки 11 місяців 20 днів;

з додатковими роками за Список № 1 (20 років) 42 років 11 місяців 20 днів.

На запит позивача, відповідач листом №48662-47396/Г-02/8-0500/25 від 05.11.2025 додатково повідомив наступне:

«Згідно розрахунку пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 Закону 1058 в електронній пенсійній справі пільговий стаж враховано по 10.10.2024, загальний пільговий стаж складає 24 роки 01 місяць 01 день, де:

робота на провідних професіях (20) 16 років 05 місяців 27 днів, з урахуванням Роз`яснення № 8 20 років 07 місяців 12 днів;

робота на посадах згідно з ПКМУ № 202 (25) - 02 роки 02 місяці 11 днів;

Список № 1 - 01 рік 08 місяців 11 днів, з урахуванням роз`яснення № 8 01 рік 03 місяці 08 днів.

До пільгового стажу не зараховано періоди роботи:

з 04.10.2005 по 08.10.2005, з 10.12.2005 по 11.12.2005, так як відповідно до пільгової довідки ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» № 01/11-93/36 від 08.05.2024 з 04.10.2025 наявні 4 дні навчання в учбовому центрі та 1 день курсів, в грудні 2005 року - 2 дні курсів;

з 12.12.2005 по 13.12.2005, так як відповідно до пільгової довідки ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» № 01/11-93/37 від 08.05.2024 відбувалося навчання ТБ;

з 01.07.2009 по 11.07.2009, так як відповідно до пільгової довідки ВП «Шахта 5/6» ДП «Мирноградвугілля» № 100 від 14.10.2024 та довідки про кількість підземних виходів, страйків, відпусток без оплати, роботи на поверхні № 178 від 14.10.2024 наявні 11 днів відсутності автобусних маршрутів;

з 16.12.2008 по 31.12.2008, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні дані про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків, відсутні дані по спеціальному стажу;

з 12.10.2009 по 20.10.2009, так як відповідно до пільгової довідки ПРАТ «Шахтоуправління «Покровське» № 973 від 10.10.2024 заявник в цей період проходив навчання в навчальному пункті, спеціальність, по якій відбувалося навчання, не вказана;

з 01.08.2014 по 01.08.2014 та з 07.04.2022 по 01.05.2022, так як відповідно до пільгової довідки ПРАТ «Шахтоуправління «Покровське» № 973 від 10.10.2024 в цей період мали місце безоплатні відпустки, не пов`язані з простоєм підприємства.

Період роботи з 20.03.2007 по 30.11.2008 зарахований до пільгового стажу за Списком № 1, оскільки згідно з даними спеціального стажу реєстру застрахованих осіб пільговий стаж на підприємстві ТОВ «Ремшахтострой» (ЄДРПОУ 30418061) закодовано як ЗПЗ013А1, що передбачено Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (наказ Мінфіну від 14.04.2015 № 435) як роботу за Списком № 1.

Довідка відповідно до додатку № 5 Порядку № 637 за цей період роботи для розгляду не надавалась.

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20.08.2024 № 127300214096 підприємство зареєстровано в м. Макіївка, яке згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, що затверджений Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, тимчасово окуповане.

Стаж роботи на підземних провідних посадах (професіях) з 14.12.2005 по 09.03.2007, з 01.01.2009 по 30.04.2009, з 12.07.2009 по 16.07.2009, з 21.10.2009 по 31.07.2014, з 02.08.2014 по 06.04.2022, з 02.05.2022 по 10.10.2024 становить 16 років 05 місяців 27 днів, з урахуванням Роз`яснення № 8 20 років 07 місяців 12 днів.»

Згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_2 від 12.05.2003 позивач працював:

на шахті на ДП «ВК «Центральна»

з 20.05.2003 по 27.05.2003 зайняття в учбовому пункті (запис № 3);

з 28.05.2003 по 02.07.2003 учня машиніста підземних установок підземного (записи №№ 4-5);

на шахті на ДП «ВК «Краснолиманська»

з 08.09.2003 по 07.11.2003 машиністом підземних установок з повним робочим днем (записи № 6-7);

з 04.10.2005 по 07.12.20005 учнем прохідника з повним робочим днем (запис № 8);

з 12.12.2005 по 09.03.2007 переведений прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті (запис № 9-10);

на ТОВ «Ремшахтострой»

з 20.03.2007 по 30.11.2008 прохідником підземним з повним робочим днем у шахті (записи №№ 11-12);

на ДП «Красноармійськвугілля «ВП «Шахта Димитрова»

з 16.12.2008 по 16.07.2009 прохідником з повним робочим днем у шахті (записи №№ 13-16);

на ПРАТ «ШУ «Покровське»

з 12.10.2009 по 06.06.2025 прохідником з повним робочим днем у шахті (записи №№ 17-23).

Позивач наполягає, що відповідачем невірно проведений розрахунок стажу за формою РС-розрахунок. Пільговий стаж враховано не в повному обсязі та не вірно обраховано спецстаж, а саме:

протиправно частково не враховано стаж роботи згідно записів трудової книжки, що дає право на призначення пенсії за ч. 3 ст. 114 ЗУ № 1058 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в) за період 20.05.2003 по 27.05.2003, 08.09.2003 по 16.09.2003, 01.07.2004, 01.08.2004, 01.08.2005 по 22.08.2005, 01.09.2005 по 22.09.2005, 04.10.2005 по 08.10.2005, 10.12.2005 по 13.12.2005, 16.12.2008 по 31.12.2008, 01.05.2009 по 11.07.2009, 12.10.2009 по 20.10.2009, 01.08.2014, 07.04.2022 по 01.05.2022, 11.10.2024 по 06.06.2025;

невірно враховано пільговий стаж за Списком № 1 за період 20.03.2007 по 30.11.2008, оскільки має бути враховано за Постановою № 202 (Ст.14, П/П, підземні,сп.1 р.1 п-р.1 п. а-в), з них період 01.04.2007-29.03.2011 за провідною професією прохідника з повним робочим днем в шахті.

На підставі наданих доказів позивач вважає рішення відповідача протиправними та просить задовольнити позовні вимоги.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Стосовно правового регулювання спірних відносин суд вказує, що абзацом першим частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менші ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

У відповідності до статті 14 Закону № 1788-XII працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Вищевказана норма закону кореспондується із частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».

Розділом I вказаного Списку включає підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій,

Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року; 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи; 5) документи, які засвідчують особливий статус особи.

Пунктом 2.22 Порядку № 22-1 встановлено, що за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або документ відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.

Відповідно до пунктів 1.6 та 1.7 Порядку звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-якій час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 також визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з пунктами 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах чи за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період робот; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; атестація робочого місця.

Зазначену довідку видає підприємство, установа чи організація, де працювала особа. Якщо підприємство в стадії ліквідації, то уточнюючу довідку надає ліквідатор або його правонаступник на підставі первинних документів за час виконання робіт.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (пункту 3 Порядку № 383).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Вимогами пункту 7 Порядку № 383 передбачено, що у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п`ятиденному робочому тижні.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Аналіз наведених норм свідчить, що трудова книжка є основним документом для підтвердження стажу роботи. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Тобто надання уточнюючої довідки необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Вирішуючи справу щодо конкретних періодів трудової діяльності позивача, суд дійшов таких висновків.

Згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_2 від 12.05.2003 позивач працював:

на шахті на ДП «ВК «Центральна»

з 20.05.2003 по 27.05.2003 зайняття в учбовому пункті (запис № 3);

з 28.05.2003 по 02.07.2003 учнем машиніста підземних установок підземного (записи №№ 4-5);

на шахті на ДП «ВК «Краснолиманська»

з 08.09.2003 по 07.11.2003 машиністом підземних установок з повним робочим днем (записи № 6-7);

з 04.10.2005 по 07.12.2005 учнем прохідника з повним робочим днем (запис № 8);

з 12.12.2005 по 09.03.2007 переведений прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті (запис № 9-10);

на ТОВ «Ремшахтострой»

з 20.03.2007 по 30.11.2008 прохідником підземним з повним робочим днем у шахті (записи №№ 11-12);

на ДП «Красноармійськвугілля «ВП «Шахта Димитрова»

з 16.12.2008 по 16.07.2009 прохідником з повним робочим днем у шахті (записи №№ 13-16);

на ПРАТ «ШУ «Покровське»

з 12.10.2009 по 06.06.2025 прохідником з повним робочим днем у шахті (записи №№ 17-23).

Відповідач обґрунтовує не зарахування до пільгового стажу періодів роботи 04.10.2005 - 08.10.2005, 10.12.2005 - 13.12.2005, 16.12.2008 - 31.12.2008, 12.10.2009 - 20.10.2009, 01.08.2014, 07.04.2022 - 01.05.2022, навчанням в навчальних пунктах, навчанням по ТБ, відсутності 11 днів автобусних маршрутів за період з 01.07.2009 по 11.07.2009, відсутністю в індивідуальних відомостях про застраховану особу Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування даних про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків, даних по спеціальному стажу, наявність безоплатних відпусток, не пов`язаних з простоєм, згідно з даними, зазначеними у довідках на підтвердження пільгового стажу.

Період навчання з 20.05.2003 по 27.05.2003, на думку відповідача, не може бути зарахований до пільгового стажу, оскільки в трудовій книжці не оформлений належним чином (відсутній наказ).

Щодо не зарахування періодів роботи 08.09.2003 - 16.09.2003, 01.07.2004, 01.08.2004, 01.08.2005 - 22.08.2005, 01.09.2005 - 22.09.2005, 11.10.2024 - 06.06.2025 відповідачем не надано будь-яких пояснень.

Щодо періоду навчання з 20.05.2003 по 27.05.2003 суд вказує, що вказаний період не зазначений у трудовій книжці позивача (запис трудової книжки № 3) чи в інших документах, як період роботи, зокрема, за професією учня машиніста підземних установок підземного.

Тому відсутні підстави для зарахування вказаного періоду з 20.05.2003 по 27.05.2003 до трудового та пільгового стажу.

Записи в трудовій книжці, підтверджують пільговий характер роботи позивача під час проходження практики та навчання в навчальних пунктах та техніці безпеки, а саме 04.10.2005 - 08.10.2005, 10.12.2005 - 13.12.2005, 12.10.2009 - 20.10.2009 та за періоди 08.09.2003 - 16.09.2003, 01.07.2004, 01.08.2004, 01.08.2005 - 22.08.2005, 01.09.2005 - 22.09.2005, 11.10.2024 - 06.06.2025.

В зв`язку з цим такі періоди повинні бути враховані до пільгового стажу за професією.

Стосовно зарахування до спеціального (пільгового) стажу днів відпусток без збереження заробітної плати не пов`язаних з простоєм підприємства 01.08.2014, 07.04.2022 - 01.05.2022, суд вказує, що відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України простій це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.

Згідно зі статтею 25 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі Закон № 504/96-ВР) за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Відповідно до роз`яснення Міністерства соціальної політики України, наведене у листі від 08 лютого 2016 року № 713/039/161-16, періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.

Отже, позивач має право на зарахування до пільгового стажу, що дає право на пенсію відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV, днів відпустки без збереження заробітної плати та днів простою, лише за умов, що вони пов`язані з виробничою необхідністю та не більше 1 місяця в календарному році. Це відповідає висновку Верховного Суду, викладеному в постанові від 19 березня 2019 року у справі №295/8979/16-а.

Незараховані до пільгового стажу періоди простоїв 01.08.2014, 07.04.2022 - 01.05.2022 не перевищують 1 місяця в календарному році. Стосовно причин простоїв, відповідачем не зазначено, що він роз`яснив позивачу необхідність наданні додаткових відомостей щодо причин простоїв, або вжив самостійних заходів для з`ясування таких причин користуючись наданими повноваженнями

При цьому, суд зазначає, що відповідно до пункту 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, статтею 101 Закону №1788-XII та пункту 4.2 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 - закріплено право органів Пенсійного фонду вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, вимагати дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Суд зазначає, що положенням частини третьої статті 44 Закону № 1058-ІV передбачено право відповідача на проведення перевірки. Разом з цим, не проведення такої перевірки підприємства щодо причин простою не може бути підставою для відмови особі в зарахуванні до стажу відповідного періоду.

Тому зазначений період 01.08.2014, 07.04.2022 - 01.05.2022 повинен бути зарахований до пільгового стажу.

Стосовно не врахування періодів роботи з 16.12.2008 по 31.12.2008 в зв`язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України відсутність даних про нарахування заробітної плати, по спеціальному стажу в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, суд зазначає, що за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 20.03.2019 у справі № 688/947/17 та від 30.09.2019 у справі № 414/736/17.

Зокрема, за приписами пункту 1 частини 1 статті 11 Закону № 1058-IV загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: громадяни України…, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у тому числі які є резидентами Дія Сіті, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об`єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за гіг-контрактами, іншими договорами цивільно-правового характеру.

За частиною 6 статті 20 Закону № 1058-IV страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до статті 106 Закону № 1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Аналіз наведених приписів законодавства свідчить про те, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, та вказані внески підлягають сплаті незалежно від його фінансового стану.

Несвоєчасне виконання роботодавцем обов`язку по своєчасній сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України фактично позбавило позивача соціальної захищеності, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Особа не повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування пенсійним органом до страхового стажу особи при призначенні пенсії періоду її роботи, відносно яких відсутні відомості про сплату страхових внесків.

Водночас, відповідно до частини 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною 1 статті 21 Закону № 1058-IV персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.

Персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

За частиною 2 статті 21 Закону № 1058-IV на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.

Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом.

За пунктом 2 частини 3 статті 21 Закону № 1058-IV персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості в частині персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат:

- код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті) страхувальника (платника);

- рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску за відповідний місяць;

сума сплачених страхових внесків за відповідний місяць;

- страховий стаж;

- кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць;

- ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення;

- сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць.

Згідно з частиною 5 статті 21 Закону № 1058-IV персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

Верховний Суд у постанові від 20 квітня 2022 року у справі № 638/7217/16-а дійшов висновку, що у разі відсутності індивідуальних відомостей про позивача за спірний період, він не підлягає зарахуванню до страхового стажу.

Отже, встановлена відсутність відомостей про нарахування заробітної плати дає суду підстави для висновку, що під час роботи з 16.12.2008 по 31.12.2008 позивач не приймав участі в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в порядку, установленому законодавством України, відомості, що підтверджують протилежне, в матеріалах справи відсутні.

Враховуючи відсутність в Індивідуальних відомостях про застраховану особу даних не тільки про нарахування страхових внесків, а і щодо нарахованої заробітної плати, відсутні підстави для зарахування до страхового стажу позивача вказаного періоду з 16.12.2008 по 31.12.2008 на підставі виключно даних трудової книжки.

Стосовно зобов`язання відповідача зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 31.03.1994 № 202 суд зазначає, що трудова книжка позивача містить відомості про пільговий характер роботи - повний робочий день під землею за професією прохідника підземного, що відноситься до списку № 1 розділ 1 підрозділ 1, пункт а-в підземні роботи, а також до професії за постановою КМУ № 202.

Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».

Розділом 1 Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт цього Списку передбачено, що правом на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років, користуються усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджувальних шахт для видобутку вугілля.

Частиною 5 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», унормовано, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої та третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що при призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

При цьому частиною 4 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» унормовано, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

З врахуванням обставин справи періоди роботи позивача охоплюються, як робота, що одночасно передбачена як Списком № 1, так і постановою КМУ № 202, та підлягають аналогічному зарахуванню до пільгового стажу. Тому суд не вбачає правових підстав для виокремлення конкретного періоду роботи позивача саме відповідно до постанови КМУ № 202, як вимагає позивач.

Водночас зазначення пенсійним органом зарахування пільгового стажу за Списком № 1 не позбавляє позивача на обрахунок стажу за постановою КМУ № 202 для призначення пенсії незалежно від віку, оскільки така робота здійснювалась за провідними професіями.

Проте, період роботи позивача з 20.03.2007 по 30.11.2008 прохідником підземним з повним робочим днем у шахті, що є провідною професією, відповідач протиправно зараховує до пільгового стажу за Списком № 1, проте не враховує до стажу роботи на підземних провідних посадах (професіях).

З цього приводу суд зауважує, що різні коди підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб згідно з відповідним довідником передбачають умови роботи за Списком № 1 та не є підставою для довільного вибіркового розрахунку пільгового стажу відповідачем.

Також відповідачем не доведено, яким чином відомості про відсутність 11 днів автобусних маршрутів в період 01.07.2009 - 11.07.2009 впливають на зарахування роботи до пільгового стажу, через що вказаний період підлягає зарахуванню до страхового та пільгового стажу за даними трудової книжки.

Вирішуючи справу в частині заявлених вимог про обчислення пільгового стажу із застосуванням кратності 1 рік роботи за 1 рік роботи 3 місяці відповідно до Роз`яснення від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суд зазначає, що відповідно до преамбули Закону № 1058-IV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 надані на виконання Постанови КМУ № 81 від 22.02.1992, яка, визначаючи компетенцію урядових органів щодо певного кола питань, не містить норм права, якими регулюються спірні відносини у цій справі.

Отже, ані роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8, ані листування цього органу з будь-яких питань не є нормативними актами і не можуть застосовуватися до спірних відносин всупереч приписам спеціального Закону № 1058- IV.

Суд не має підстав застосовувати до спірних відносин листування чи роз`яснення, які не зареєстровані в якості нормативних актів.

Водночас, аналогічне питання врегульоване нормами спеціального Закону № 1058-IV, а саме, відповідно до абзацу десятого частини третьої статті 24: за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. (Частину третю статті 24 доповнено абзацом десятим згідно із Законом № 345-VI від 02.09.2008).

Враховуючи, що вказане правове питання на час розгляду справи врегульоване профільним Законом № 1058-IV, при зарахуванні періоду роботи до пільгового стажу відсутні підстави керуватися роз`ясненням від 20.01.1992 № 8.

Тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.

У підсумку доводи позивача щодо неналежного розгляду відповідачем наданих документів при призначені пенсії та безпідставного не прийняття до уваги записів трудової книжки, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи. З наведених підстав підлягають задоволенню вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення відповідача № 052530004771 від 18.11.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Стосовно способу захисту права суд враховує зміст статті 58 Закону № 1058-IV, якою визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Проте, дискреційні повноваження відповідача допускають прийняття на свій розсуд рішень лише у разі можливості вибору у межах, встановлених законом. У справі, що розглядається, орган Пенсійного фонду прийняв рішення, яке не відповідає закону та порушує права позивача, що обумовлює скасування прийнятих відповідачами рішень.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Оскільки остаточний розрахунок пільгового стажу позивача не здійснено, а суд не може підміняти орган Пенсійного фонду при реалізації його повноважень, позовна вимога щодо зобов`язання призначити пенсію задоволенню не підлягає.

Тому заявлений позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 052530004771 від 18.11.2025 та зобов`язання повторно розглянути заяву від 10.11.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду про зарахування до пільгового підземного стажу за Списком № 1 та за професіями згідно з постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 періодів роботи 20.03.2007 - 30.11.2008, , 08.09.2003 - 16.09.2003, 01.07.2004, 01.08.2004, 01.08.2005 - 22.08.2005, 01.09.2005 - 22.09.2005, 04.10.2005 - 08.10.2005, 10.12.2005 - 13.12.2005, 01.07.2009-11.07.2009, 12.10.2009 - 20.10.2009, 01.08.2014, 07.04.2022 - 01.05.2022, 11.10.2024 - 06.06.2025.

За приписами статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 2906,88 грн, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позовних вимог підлягає стягненню сума 1453,44 грн.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) № 052530004771 від 18.11.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) від 10.11.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду про зарахування до пільгового підземного стажу за Списком № 1 та за професіями, передбаченими постановою КМ України № 202 від 31.03.1994, періодів роботи:

20.03.2007 - 30.11.2008,

08.09.2003 - 16.09.2003,

01.07.2004,

01.08.2004,

01.08.2005 - 22.08.2005,

01.09.2005 - 22.09.2005,

04.10.2005 - 08.10.2005,

10.12.2005 - 13.12.2005,

01.07.2009-11.07.2009,

12.10.2009 - 20.10.2009,

01.08.2014,

11.10.2024 - 06.06.2025.

У задоволенні решти позовних вимог про зарахування до страхового та пільгового стажу періодів з 20.05.2003 - 27.05.2003; з 16.12.2008 по 31.12.2008 та про застосування Роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в сумі 1453 (одна тисяча чотириста п`ятдесят три) грн. 44 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Г.А. Чекменьов