Постанова № 135419366, 02.04.2026, Рокитнянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
02.04.2026
Номер справи
375/516/26
Номер документу
135419366
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 375/516/26

Провадження № 3/375/383/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2026 року селище Рокитне

Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Смик М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області матеріали, які надійшли від прокурора Білоцерківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону Олексія Дубченка, про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Ольшаниця Білоцерківського району Київської області, з вищою освітою, який працює у військовій частині НОМЕР_1 головним сержантом автомобільного взводу командиром відділення, старшим сержантом, який зареєстрований та фактично проживає на АДРЕСА_1 , не судимого, не депутата, до адміністративної відповідальності не притягувався, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-15 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статей 1, 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», Указів Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року № 303/2014, від 6 травня 2014 року № 454/2014, від 21 липня 2014 року № 607/2014, затвердженого Законом України від 22 липня 2014 року № 1595-VII, від 14 січня 2015 року № 15/2015, з 18 березня 2014 року дотепер в Україні діє особливий період, що охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до наказу Командувача Сил логістики Збройних Сил України (по особовому складу) від 27 січня 2024 року № 13-РС старшого сержанта ОСОБА_1 , призваного на військову службу під час мобілізації на особливий період, призначено на посаду головного сержанта - командира автомобільного відділення автомобільного взводу цієї ж військової частини, дислокованої поблизу АДРЕСА_1 .

В подальшому, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 з 25 квітня 2025 року старшого сержанта ОСОБА_1 допущено до виконання обов`язків за посадою командира автомобільного взводу та начальника позаштатної автомобільної служби цієї ж військової частини.

Старший сержант ОСОБА_1 , як військовослужбовець Збройних Сил України, під час виконання обов`язків командира автомобільного взводу та начальника позаштатної автомобільної служби військової частини НОМЕР_1 повинен керуватися вимогами статей 4, 9, 11, 16, 82-84, 95, 119, 120 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктів 3.1.1., 3.1.9 «Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України», затвердженого наказом Міністра оборони України №300 від 16 липня 1997 року, які зобов`язують його свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, бути дисциплінованим та не допускати негідних вчинків, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг завдань, доручених йому за посадою, вживати заходів, спрямованих на забезпечення правильного та ощадливого витрачання моторесурсів і продовження строків служби автомобільної техніки, не менше ніж двічі на рік перевіряти її технічний стан; планувати експлуатацію автомобільної техніки, готувати наряди на щоденне її використання, здійснювати контроль за своєчасним виходом машин у рейс у справному стані і за поверненням їх у парк військової частини; слідкувати за наявністю матеріальних засобів та їх якісним станом; суворо виконувати правила зберігання, видавання та здавання матеріальних засобів, не допускати випадків нестач; своєчасно здавати майно під охорону; про всі виявлені недоліки письмово доповідати своєму безпосередньому начальникові.

Крім того, відповідно до статті 120 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, старший сержант ОСОБА_1 є прямим начальником для військовослужбовців автомобільного взводу.

Таким чином, старший сержант ОСОБА_1 з 27 січня 2024 року виконує адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі обов`язки, а відтак, відповідно до примітки 1 статті 425 КК України та примітки до статті 172-13 КУпАП є військовою службовою особою.

У свою чергу, відповідно до статей 1,3, 4 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», пунктів 13, 15 Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1225 від 4 серпня 2000 року, військове майно зберігається з дотриманням вимог, передбачених документацією заводів-виробників, умови зберігання цього майна повинні забезпечувати збереження його належного якісного (технічного) стану, виключати можливість втрати, а зберігання майна організовується в установленому порядку, порядок зберігання, використання і технічного обслуговування військового майна визначається статутами Збройних Сил, цим Положенням, нормативно-правовими актами і нормативними документами Міноборони та документацією заводів-виробників.

Разом з тим, старший сержант ОСОБА_1 , достовірно знаючи вимоги керівних документів, що регламентували його діяльність, недбало ставлячись до служби в умовах особливого періоду, маючи реальну можливість для належного виконання службових обов`язків, діючи із недбалістю, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій у випадку порушення вказаних нормативно-правових актів, хоча повинен був і міг їх передбачити, в період з 25 квітня 2025 року до 27 жовтня 2025 року, являючись військовою службовою особою, в порушення вказаних вище вимог нормативно-правових актів, а також в порушення вимог Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17 серпня 2017 року № 440, та Порядку списання військового майна у Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 29 березня 2021 року № 81, належного обліку майна та його ремонту, обробки озброєння, військової техніки та іншого військового майна в автомобільній службі частини не організував, внаслідок безконтрольності допустив безпідставне списання активів згідно актів технічного стану від 5 травня 2025 року №№ 110/6, 112/6 на загальну суму 12 325,06 грн., крім того, через неналежну перевірку оформлення дорожніх листів, у липні 2025 року допустив перевитрату дизельного палива під час експлуатації автомобіля КрАЗ-6322 в/н НОМЕР_2 на загальну суму 27 430,01 грн.

Відповідно до пункту 2 примітки до статті 425 КК України, істотною шкодою, якщо вона полягає у заподіянні матеріальних збитків, вважається шкода, яка в двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто станом на 2025 рік становила 378 500 грн.

Таким чином, внаслідок недбалого ставлення ОСОБА_1 в умовах воєнного стану, як військовою службовою особою до служби, допущено нестачу військового майна на загальну суму 39 755,07 грн., що не перевищує у в двісті п`ятдесят і більше разів неоподаткований мінімум доходів громадян, а отже не становить істотної шкоди.

За таким обставин, у зв`язку з встановленням в діях ОСОБА_1 відсутності складу кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 425 КК України, кримінальне провадження № 42026112360000006 від 20 лютого 2026 року постановою слідчого від 25 лютого 2026 року закрито в частині на підставі пункту 2 частини 1 статті 284 КПК України.

Згідно зі статтею 38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Відповідно до статті 172-15 КУпАП недбале ставлення військової службової особи до військової служби є діянням, що віднесене до адміністративних правопорушень.

Таким чином, старший сержант ОСОБА_1 , являючись військовою службовою особою, вчинив в умовах особливого періоду недбале ставлення до військової служби.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 172-15 КУпАП.

Статтею 172-15 КУпАП передбачено недбале ставлення військової службової особи до військової служби

Частиною 2 статті 172-15 КУпАП передбачено, відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.

У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, подав до суду заяву в якій просив провести розгляд справи без його участі; у цій же заяві зазначив, що вину у скоєному правопорушенні визнав в повному обсязі.

Подія та склад адміністративного правопорушення та наявність вини у діях ОСОБА_1 доводяться матеріалами, поданими прокурором Білоцерківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону, де міститься:

- протокол про адміністративне правопорушення від 26 лютого 2026 року № 7, складений відносно ОСОБА_1 за частиною 2 статті 172-15 КУпАП, який за формою та змістом відповідає вимогам статті 256 КУпАП;

- копія протоколу допиту свідка ОСОБА_1 від 26 лютого 2026 року;

- копія протоколу допиту свідка ОСОБА_2 від 25 лютого 2026 року;

- копія постанови слідчого у кримінальному провадженні слідчого Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві про закриття кримінального провадження в частині ОСОБА_3 від 25 лютого 2026 року;

- копія витягу є Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальне провадження № 42026112360000006 від 20 лютого 2026 року;

- копія довідки за результатами аудиторського дослідження (щодо стану отримання, збереження, обліку та правильності використання активів номенклатури автомобільної служби від 14 листопада 2025 року);

- копія наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 6 грудня 2025 року № 118

- копія акту службового розслідування;

- копія дорожнього листа від 23 травня 2025 року № 2182;

- копія дорожнього листа від 9 травня 2025 року № 1933;

- копія дорожнього листа від 13 червня 2025 року № 2636;

- копія дорожнього листа від 12 липня 2025 року № 3159;

- копія дорожнього листа від 25 липня 2025 року № 3347;

- копія реєстру дорожніх листів, за якими встановлено безпідставне (неправомірне) списання у витрату пального у підрозділах військової частини НОМЕР_1 за період з 1 лютого 2024 року до 30 вересня 2025 року;

- копія послужної карти ОСОБА_1 ;

- копія обов`язків командира відділення;

- копія службової характеристики ОСОБА_1 ;

- копія військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 ;

- копія паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 ;

- копія РНОКПП ОСОБА_1 ;

- копія посвідчення ОСОБА_1 серії НОМЕР_5 ;

- копія заяви ОСОБА_1 щодо проведення розгляду справу у відсутності останнього та визнання вини від 26 лютого 2026 року.

Наявними матеріалами підтверджується, що при складанні протоколу особу ОСОБА_1 установлено на підставі військового квитка серії НОМЕР_3 , йому роз`яснено його права та обов`язки, передбачені статтею 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП.

Зазначений протокол ОСОБА_1 підписав без будь-яких заперечень щодо його форми, складання та/або змісту.

Оскільки ОСОБА_1 підлягає визнанню винним у вчиненні адміністративного правопорушення, до нього застосовується передбачене законодавством адміністративне стягнення, при накладенні якого враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь вини, майновий стан, вік.

До обставин, які пом`якшують відповідальність, відноситься каяття, осуд власної поведінки, обставин, що обтяжують відповідальність не встановлено.

Враховуючи загальні правила накладення стягнення суд (суддя) вважає за належне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, за порушення частини 2 статті 172 15 КУпАП

Підстав для повернення протоколу про адміністративне правопорушення, так само як і підстав для закриття провадження у справі не встановлено.

У порядку статті 40-1 КУпАП, статті 4 Закону України "Про судовий збір" з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 665,60 грн (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2026).

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 9, 23, 172-15, 268,276,277,279,280,283,285,294, 307, 308 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-15 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень на користь держави.

- реквізити для сплати штрафу: (рахунок отримувача: UA638999980313070106000010842; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989; код класифікації доходів бюджету:21081100)

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.

- реквізити для сплати судового збору: (рахунок отримувача:UA908999980313111256000026001,код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова може бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців з моменту набрання нею законної сили.

Стягувачем за цією постановою державний орган, за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення.

Боржником за цією постановою є особа, яка притягається до адміністративної відповідальності (анкетні дані, що видалося за можливе установити, наведені в вступній частині постанови).

Відповідно до частин 1-3 статті 307 КУпАП, якими встановлено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно з статтею 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 цього Кодексу (п`ятнадцять днів з дня вручення постанови), постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Суддя Марина СМИК