Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2011 р. справа № 2а-26317/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретаріКаморнікові Д.Ю.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., при секретарі судового засідання Каморнікові Д.Ю., за участю представника позивача Лапик О.В., представника відповідача Павлюк Г.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» за Відокремлений підрозділ «Центральна збагачувальна фабрика Шахтарська» до управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську Донецької області про визнання недійсним та часткове скасування рішення № 415 від 02.11.2010 року, -
В С Т А Н О В И В:
17.11.2010 року Державне підприємство «Шахтарськантрацит» (далі «позивач») звернулось до суду за Відокремлений підрозділ «Центральна збагачувальна фабрика Шахтарська» з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську Донецької області ( далі «відповідач» або «УПФУ») про визнання недійсним та часткове скасування рішення № 415 від 02.11.2010 року на суму пені у розмірі 1490,90 гривень, мотивуючи свої вимоги тим, що УПФУ м.Шахтарську Донецької області винесло рішення № 145 від 02.11.2010 року про стягнення штрафу у розмірі 855,35 гривень та нарахування пені в розмірі 1512,75 гривень. Позивач частково визнає штраф за несплату та несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 855, 35 гривень та пеню на суму 21, 85 гривень. В обґрунтування вимог посилається на норми Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV, Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1. Просили визнати недійсним та частково скасувати рішення № 415 від 02.11.2010 року.
У судовому засідання представник позивача надала заяву про уточнення позовних вимог та просила визнати недійсним та частково скасувати рішення на повну суму пені у розмірі 1512 гривень 75 копійок.
Представник відповідач у судовому засіданні не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом, включене до ЄДРПОУ за номером 32299510. До складу Державного підприємства «Шахтарськантрацит» у якості структурного підрозділу входить відокремлений підрозділ «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» Державного підприємства «Шахтарськантрацит», що не є юридичною особою, але згідно зі ст. ст. 14, 15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідач, Управління пенсійного фонду України в м.Шахтарську Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.
Відповідно до п.1 ст. 14 Закону №1058 страхувальниками, тобто платниками страхових внесків, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків та стягнення заборгованості по внескам.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»:
«Страхувальники» це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
«роботодавець» - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України,
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
У відповідності до ст. 18 цього закону, «розмір страхових внесків, у тому числі розмір частини внесків, що спрямовуються до Накопичувального фонду, встановлює Верховна Рада України відповідно для страхувальників і застрахованих осіб за результатами актуарних розрахунків, виходячи з того, що вони повинні забезпечувати надання особам пенсійних виплат і соціальних послуг, передбачених цим Законом, а також покриття адміністративних витрат для забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом».
У відповідності до ст. 19 Закону, «страхові внески до солідарної системи нараховуються:
для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності».
У відповідності до п.4 ст.20 Закону «сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду».
Відповідно до п.6 ст. 20 Закону України №1058-ІV страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідальний базовий звітний період не пізніше ніж через 28 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для Відокремленого підрозділу «Центральназбагачувальна фабрика «Шахтарська» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» з урахуванням приписів та вимог п. 1 ст. 14, п. 6 ст. 20 цього Закону є календарний місяць.
При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобовязані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати.
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
02.11.2010 року Начальником управління Пенсійного фонду України в Мар`їнському районі Ткаченко М.В. винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким до Державне підприємство «Шахтарськантрацит» за відокремлений підрозділ «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» застосовано суму штрафу в розмірі 855,35 гривень та нараховано пені в розмірі 1512,75 гривень за період з 28.04.2010р.по 26.10.2010 року.
Фактично страхові внески Державним підприємтсвом «Шахтарськантрацит» були виплачені за березень 2010 року: 10920,95 грн. 30.04.2010 року, за квітень 2010 року : 10578,59 грн. 01.06.2010 року. Тобто позивачем несвоєчасно сплачено належну суму страхових внесків.
Відповідно до частини 2 п. 9 ст. 106 Закону України №1058-ІV, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) страхувальниками страхових внесків, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 % своєчасно не сплачених зазначених сум у разі затримки сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 % зазначених сум у разі затримки сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 % зазначених сум у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Згідно п. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Інструкція) до Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України розрахунок фінансових санкцій та пені, здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку страхувальника, яка формується за даними звітів платника розрахованих самостійно. Підставою для застосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків також є дані картки особового рахунку страхувальника.
Пунктом 5 статті 106 Закону України №1058-ІV зазначено, що у разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Згідно п. 5.1.4. Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Відповідно до п. 8.1. Інструкції суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені цією Інструкцією, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
З урахуванням встановлених обставин у справі суд прийшов до висновку, що відповідач частково неправомірно прийняв спірне рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 415 від 02.11.2010 року, у звязку задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Питання розподілу судових витрат вирішити у відповідності до ч.4 ст. 94 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.17-20;51;69-72;86;94;121;158-164;167; 254;257 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика Шахтарська» до управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську Донецької області про визнання недійсним та часткове скасування рішення № 415 від 02.11.2010 року - задовольнити.
Визнати частково недійсним та скасувати частково рішення управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську Донецької області № 415 від 02.11.2010 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків в частині нарахування пені на суму 1512 гривень 75 копійок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частину проголошено у судовому засіданні 18 січня 2011 року.
Постанова в повному обсязі виготовлена 24 січня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.