Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2011 р. справа № 2а-28345/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєвої В.А.
при секретарі
Хоперія А.В.
за участю представника позивача Добжанської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку по вул. І.Ткаченко, 140а, адміністративну справу за позовом Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Горлівська обєднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем отримано дохід у вигляді спадкового майна, в тому числі нерухоме майно на суму 48192 грн. Сума податкових зобовязань становить 2409,60 грн. На вказану суму податковим органом нарахована пеня за несвоєчасне погашення заборгованості в сумі 1204,80 грн. Таким чином, відповідач має сплатити податок з доходів фізичних осіб у розмірі 1542,25 грн. Відповідач у визначений законом строк податок не сплатив. Оскільки відповідач суму податкового зобовязання до теперішнього часу не сплатив, позивач просить стягнути її з відповідача на користь держави.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач до судового засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, заяви про відкладення судового засідання не надходило. За таких обставин суд визнав можливим розглянути справу без відповідача на підставі наявних у ній доказів
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.
Пунктом 2 Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року, зокрема Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент правопорушення.
В судовому засіданні встановлено, що у відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Горлівська обєднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідач ОСОБА_4 є фізичною особою, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1
16.06.2009 р. Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб до бюджету, в результаті якої складено акт № 717/17-014-15 від 16.06.2009 р. Вказаним актом встановлено, що на порушення пп. 5.3.1 п. 5.3. ст.. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платником податку з доходів фізичних осіб несвоєчасно сплачено податок з доходів фізичних осіб в сумі 2409,60 грн., який виник на підставі декларації про доходи. Податкова заборгованість була погашена із затримкою граничного строку сплати на 357 днів (а.с. 4-5).
На підставі вказаного акту перевірки Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002811740/0 (а.с. 7).
Відповідно до ст. 14.1.175 Податкового кодексу України, податковий борг-сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Статтею 14.1.156 Кодексу передбачено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до ст. 15.1. Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Стосовно податку з доходів фізичних осіб, то таким законом є Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Так, згідно з п. 4.1 ст. 4, п.п. 4.2.14 п. 4.2 ст. 4 цього Закону загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року. До складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються, у тому числі, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, у межах, що підлягає оподаткуванню цим податком згідно з нормами статті 13 цього Закону.
Відповідно до п.п. 7.2 ст. 7, п.п.п. «д» п.п. 13.1 ст. 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» до відповідача застосовано податкове зобовязання за ставкою 5% від вартості об'єкту оподаткування, тобто у розмірі 2409 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 ст. 5 Закону передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідачем було сплачено податкове зобовязання з порушенням встановлених строків, 15.06.2009 р., тобто з простроченням на 357 календарних днів, що встановлено актом перевірки.
Відповідальність за несвоєчасну сплату узгодженого зобовязання передбачена п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Так, відповідно до акту перевірок, відповідачем не було своєчасно сплачено податкове зобовязання з податку на додану вартість, у звязку з чим податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення № 0002811740/0 від 24.06.2009 р. на суму 1204,8 грн.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства, податковий борг у розмірі 1204,80 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Як передбачено п.п 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до п.п 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Таким чином, у звязку із несвоєчасною сплатою податкового зобовязання з доходів з фізичних осіб, ОСОБА_4 нарахована пеня в розмірі 338,45 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем особисто, про що є відповідний підпис на корінці рішення.
З метою стягнення до бюджету суми податкового боргу, Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією на адресу ОСОБА_4 було направлено першу податкову вимогу № 1/61 від 07.07.2008 року та другу податкову вимогу № 2/101 від 18.09.2008 року. Вказані податкові вимоги направлені відповідачу поштою, але були повернуті до відправника у звязку з тим, що адресат за вказаною адресою не проживає.
Відповідно до п. 4.9 ст. 9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.
У звязку з неможливістю вручення платнику податків, податкове повідомлення-рішення було розмішено на дошці оголошень Горлівської обєднаної державної податкової інспекції, про що складено акт.
Враховуючи вищевикладене, податкове зобовязання в сумі 1543,25 грн. вважаються узгодженими у встановленому законом порядку.
У відповідності до ст. 87.11. Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку-фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про державну виконавчу службу.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 1543,25 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь місцевого бюджету (р/р 33215800700021, код платежу 11011400, код ЄДРПОУ 34686448, МФО 834016, банк ГУ ДКУ у Донецькій області, одержувач місцевий бюджет у Центрально-Міському районі м. Горлівки) суму податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 1543 (одна тисяча пятсот сорок три) грн. 25 коп.
Повний текс постанови виготовлений 18 січня 2011 р.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шальєва В.А.