Постанова № 13541466, 13.12.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2010
Номер справи
2а-9491/10/0470
Номер документу
13541466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2010 р. Справа № 2а-9491/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коблової О. Д. при секретаріДєговцові І. О. за участю: представника прокуратури представника позивача представника відповідача Антоненко Наталії Миколаївні Колпокової Тетяни Валеріївни Савченко Вікторії Віталіївни розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора Центрально - Міського району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі до товариства з обмеженою відповідальністю "Криворіжрудмаш" про звернення стягнення на активи, - ВСТАНОВИВ:

Прокурор Центрально - Міського району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі звернувся до адміністративного суду із адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Криворіжрудмаш" з позовними вимогами про стягнення заборгованості зі сплати внесків по орендній платі за землю в сумі 214916, 32 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що внаслідок порушення вимог Закону України “Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року №2181-IІІ відповідач має податковий борг по оренді землі з фізичних осіб перед бюджетом, який виник в результаті несплати узгоджених сум податкових зобов`язань в сумі 214916, 32 грн.

Представник позивача та представник прокуратури, позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача позов визнав в повному обсязі, проти задоволення клопотання про забезпечення позову заперечував.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Прокурор звернувся до адміністративного суду в порядку статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України. Із посиланням на статтю 121 Конституції України зазначав, що на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року прокурори та їх заступники мають право звертатися до суду з позовними заявами в інтересах держави. Прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначають, у чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних, або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції.

Згідно статті 36-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-XII, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами представництва, зокрема, є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, участь у розгляді судами справ.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Криворіжрудмаш" код ЄДРПОУ 30643311 зареєстроване рішенням виконкому Криворізької міської ради від 01 грудня 2004 року №12271070012000146, за адресою: 50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Модрівська, буд. 87.

З 20 грудня 1999 року підприємство перебуває на податковому обліку в СДПІ ГМК у м. Кривому Розі за №154.

Станом на 30 червня 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю "Криворіжрудмаш" повинно сплатити до бюджету податковий борг по орендній платі за землю з юридичних осіб - 214 916, 32 грн.

Податковий борг товариства з обмеженою відповідальністю "Криворіжрудмаш" по орендній платі з юридичних осіб виник в результаті несплати у встановлений термін узгоджені податкові зобов`язання з орендної плати за землю.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Згідно Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік " та законодавчих актів України №2505-ІV від 25 березня 2005 року п. 11. зміни у Законі "Про плату за землю" ст. 14 частину першу та другу викласти в такій редакції:

"Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 01 січня до 01 лютого поточного року подають відповідному органу ДПС за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язків подання щомісячних декларацій.

Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов`язку подання податкової декларації до 01 лютого поточного року, у тому числі і за ново відведенні земельні ділянки, що не звільняє його від обов`язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на ново відведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним".

Згідно ст. 17 ч. 1 "Податкове зобов`язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцем знаходження земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця ".

26 червня 2010 року товариством з обмеженою відповідальністю "Криворіжрудмаш" подано до Південної міжрайонної Державної податкової інспекції у м. Кривому Розі податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за № 2606, розмір щомісячної орендної плати становить 53 729, 08 грн.

30 березня 2010 року нараховано за місяць по декларації № 2606 від 26 січня 2010 року сума 53 729, 08 грн.;

30 квітня 2010 року нараховано за місяць по декларації № 2606 від 26 січня 2010 року сума 53 729, 08 грн.;

30 травня 2010 року нараховано за місяць по декларації № 2606 від 26 січня 2010 року сума 53 729, 08 грн.;

30 червня 2010 року нараховано за місяць по декларації № 2606 від 26 січня 2010 року 53 729, 08 грн..

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 ЗУ "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ: "Податкове зобов`язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації".

Податкове зобов`язання, узгоджене платником податків відповідно до ст. 5 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ, платником податків в установлений чинним законодавством строк не сплачене.

Зазначене податкове зобов`язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок".

Представником відповідача зазначено, що активи товариства з обмеженою відповідальністю "Криворіжрудмаш" на загальну суму більше 1 360 317, 69 грн. (не рахуючи транспортних засобів), що в шість разів перевищує суму податкового боргу, вже перебувають в податковій заставі Позивача і Відповідач з квітня 2009 року не має права вільно ними розпоряджатися, що підтверджується актами опису активі, на які поширюється право податкової застави від 22 грудня 2008 року №38 та 27 квітня 2009 року №28..

В даному випадку суд доходить висновку що немає необхідності в накладенні заборони на вільне розпорядження активами Відповідача.

Статтями 2, 4, 9 Закону України "Про систему оподаткування'' передбачено обов'язок платників податків, яким, зокрема, є і суб'єкт підприємницької діяльності, сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються Законами України про оподаткування.

Ст. 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом".

Відповідно до п.1.3 ст. 1 ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " від 21 грудня 2000 № 2181-ІІІ, сума податкових зобов'язань, узгоджена платником податків, але не сплачена у встановлений строк являється податковим борго.и.

Стягнення податкового боргу органами державної податкової служби здійснюється у позасудовому порядку, визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року.

До заходів примусового стягнення податкового боргу, які здійснюються податковими органами у відповідності до Закону України "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21 грудня 2010 року, належать:

Стягнення коштів з рахунків боржника за платіжними вимогами податкового органу (п.п. 10.1.1 п.10.1 ст. 10).

Відповідно до п.п. 10.1.1. п. 10.1 с. 10 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ "У разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків".

Станом на 28 грудня 2009 року загальна сума податкового боргу за погодженими податковими зобов`язаннями в порядку передбаченому Законом України №2181-ІІІ від 21 грудня 2010 року "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначена в податковій вимозі №1/734 від 28 грудня 2009 року на суму 195 040, 17 грн., яка отримана гол. бухгалтером ОСОБА_6 особисто під підпис 11 січня 2010 року.

Станом на 28 січня 2010 року загальна суму податкового боргу за погодженням податковими зобов`язаннями в порядку передбаченому Законом України №2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначена в податковій вимозі №2/55 від 28 жовтня 2010 року на суму 195 040, 17 грн., яка отримана гол. бухгалтером ОСОБА_6 особисто під підпис 02 лютого 2010 року.

Відповідальність за несвоєчасність сплати податкових зобов`язань платники податків несуть у відповідності з законодавством України. Примусове стягнення податкової заборгованості - передбачена законодавсвом України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

Згідно п. 1.7 ст. 1 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ "активи платника податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання".

Будь-які активи платника податків в силу п.п. 7.2.1. п.7.2. ст. 7 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" являються джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення.

Відповідно до ст.17 Закону №2535 податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

Порядок погашення зобовязань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами визначено Законом №2181. Статтею 1 цього Закону визначено податковий борг як податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого зобовязання.

Відповідно до підпункту 5.2.1. пункту 5.1. статті 5 Закону №2181 податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2. та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до підпункту 3.1.1. пункту 3.1. статті 3 Закону №2181-ІІІ, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, суд вважає правомірним стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі за землю на користь держави в розмірі 214 916, 32 грн., оскільки доказів сплати вказаних сум у добровільному порядку суду не надано.

Керуючись ст.ст. 122, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальнстю "Криворіжрудмаш" на користь державного бюджету заборгованість у вигляді орендної плати з юридичних осіб за землю в сумі 214 916, 32 грн. (двісті чотирнадцять тисяч дев`ятсот шістнадцять грн. 32 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 13 грудня 2010 року.

Суддя О. Д. Коблова