Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/652/26
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, пр. Берестейський, 10, код ЄДРПОУ 38621185)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державне підприємство "Інфоресурс" (03057, м. Київ, вул. Ол. Довженка, 3, код ЄДРПОУ 37533381)
про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України, яка полягають у невжитті заходів по виправленню відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, щодо ОСОБА_1 про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України Про освіту;
- зобов`язати Міністерство освіти і науки України вчинити дії щодо внесення змін до даних, які містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти про порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує"
В обґрунтування позовних вимог вказує, що відмова відповідача у внесенні змін до ЄДЕБПО, зокрема, і до довідки про здобувача освіти щодо позивача в частині виключення запису: "Ні, порушує" та внесення запису "Так, не порушує", є протиправною оскільки не грунтується на вимогах чинного законодавства та призводить до обмеження прав позивача на освіту та відстрочку від мобілізації.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти позовних вимог.
Ухвалою судді Кравчук О.В. від 23 лютого 2026 року відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
У С Т А Н О В И В:
31 липня 2023 року на підставі Наказу Пирятинської філії Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» №480с «Про зарахування на навчання» та рішення приймальної комісії від 26 липня 2023 року оформленого протоколом №14, ОСОБА_1 (надалі -Позивач) зараховано з 01 вересня 2023 року студентом 1 курсу очної денної форми здобуття освіти за спеціальностями за кошти фізичних та юридичних осіб.
26 квітня 2024 року на підставі Наказу Пирятинської філії Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» №1с/ф «Про відрахування», ОСОБА_1 відраховано зі складу студентів першого курсу денної форми навчання освітньо-професійного рівня «Фаховий молодший бакалавр» спеціальність: 081 «Право», у зв`язку з порушенням умов договору про навчання.
20 жовтня 2025 року на підставі Наказу Пирятинської філії Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» №975с «Про зарахування на навчання», ОСОБА_1 зараховано з 01 листопада 2025 року студентом 1 року навчання очної денної форми здобуття освіти за спеціальностями за кошти фізичних та юридичних осіб. Освітній рівень фаховий молодший бакалавр.
Згідно Довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №805340 від 30.10.2025 року (надалі - Довідка ЄДЕБО №805340 від 30.10.2025 року) ОСОБА_1 зарахований до Пирятинської філії Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» на навчання за освітнім ступенем «Фаховий молодший бакалавр» спеціальність D6 «Секретарська та офісна справа», денна форма здобуття освіти, дата початку здобуття освіти 01.11.2025 рік, дата завершення здобуття освіти 30.09.2029 рік. Проте, в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ «Про освіту» у самій графі зазначено «Ні, порушує».
Довідка ЄДЕБО №805340 від 30.10.2025 року не містить даних про отримання Позивачем раніше освіти вищого рівня ніж отримання освіти наразі, а відтак Позивач отримує освіту у послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ «Про освіту».
Для внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації (надалі -ЄДЕБО) про відсутність порушення Позивачем послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» мною, як представником Позивача були надіслані до Міністерства освіти та науки України (надалі - Відповідач) та до Державного підприємства «Інфоресурс» (надалі - Третя особа або ДП «Інфоресурс») Заяви з додатками з проханням вжити заходу щодо внесення таких змін.
Листом від 22.12.2025 №01-10/4908 ДП «Інфорерсурс» скерувано заяву Позивача за належністю для розгляду в межах компетенції до Міністерства освіти і науки України.
02 січня 2026 року до Відповідача надіслано Адвокатський запит №1 з проханням надати відповіді на Заяви про внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
13 січня 2026 року на електронну адресу представника Позивача надійшов від Відповідача Лист «Про розгляд звернення» №3/267-26 від 12.01.2026 яким у внесенні змін до даних ЄДЕБО Позивача відмовлено у зв`язку з тим, шо Позивач був повторно зарахований для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра (НРК 5) до Пирятинської філії Приватного вншого навчального закладу «Європейський університет» із здобуттям освіти на рівні нижчому ніж рівень попереднього навчання і не вважається послідовним. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».
15 січня 2026 року на електронну адресу представника Позивача надійшов Лист «Про розгляд звернення» №3/366-26 від 14.01.2026 на Адвокатський запит №1 від 02 січня 2026 року якою у внесенні змін до даних ЄДЕБО Позивача відмовлено у зв`язку з тим, що Позивач був повторно зарахований для здобуття освітньо-професійного ступеня Фахового молодшого бакалавра до Пирятинської філії Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» та повторне зарахування означає, шо особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. Вважає, що у термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.
Вважаючи дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (строк дії воєнного стану в Україні продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).
Одночасно із введенням воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України від 03.03.2022 №2105-IX, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом (строк проведення загальної мобілізації продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Згідно з частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIIІ рівнями освіти є:
дошкільна освіта;
початкова освіта;
базова середня освіта;
профільна середня освіта;
перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
фахова передвища освіта;
початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
другий (магістерський) рівень вищої освіти;
третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону України "Про освіту" визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Тобто, зазначені норми чітко передбачають умову здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту". Обов`язковою характеристикою є завершеність етапу освіти.
Як встановлено судом при розгляді справи та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 навчається у Пирятинській філії Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» денної форми навчання за освітнім ступенем «Фаховий молодший бакалавр» спеціальність D6 «Секретарська та офісна справа», який не завершив. Тобто, не здобув перший (бакалаврський) рівень вищої освіти.
Враховуючи зазначене, суд критично ставиться до посилання Міністерства освіти і науки України щодо того, що попереднє навчання позивача свідчить про порушення послідовності здобуття ним освіти.
Як наслідок, слід визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України в частині внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти позивачем порушує послідовності, визначені частиною 2 статті 10 Закону України Про освіту.
Вирішуючи питання щодо належного способу захисту порушеного права позивача, суд зважає на таке.
Статтею 74 Закону № 2145-VIII встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Електронна база містить такі складові: Реєстр суб`єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).
Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов`язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази:
здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази;
відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі;
забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази;
проводить навчання для роботи з Електронною базою;
здійснює інші заходи, передбачені законом.
Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", Про захист персональних даних", Про авторське право і суміжні права" та Про публічні електронні реєстри".
Суб`єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584 (далі - Положення), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України "Про освіту" (далі - Закон) з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб`єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Пунктом 5 розділу І Положення передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Основні функції уповноважених суб`єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення, зокрема, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов`язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п`ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб`єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Отже, саме Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "Інфоресурс" мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо позивача.
Таким чином з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати у справі відповідно до частини першої статті 139 КАС України (судовий збір в сумі 1331,20 грн) належить присудити позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, дії якого визнані протиправними судом.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, пр. Берестейський, 10, код ЄДРПОУ 38621185), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державне підприємство "Інфоресурс" (03057, м. Київ, вул. Олександра Довженка, 3, код ЄДРПОУ 37533381) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України, які полягають у невжитті заходів щодо виправлення відомостей, які містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, стосовно ОСОБА_1 про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України Про освіту.
Зобов`язати Міністерство освіти і науки України вчинити дії щодо внесення змін до даних, які містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти про порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1331,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК