Ухвала суду № 135405394, 03.04.2026, Богодухівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
03.04.2026
Номер справи
613/2203/25
Номер документу
135405394
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №613/2203/25 Провадження № 1-кс/613/148/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року Богодухівський районний суд Харківської області у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Богодухові клопотання слідчого СВ Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_6 по кримінальному провадженню №42025222070000032 від 09 вересня 2025 року, про відсторонення від посади підозрюваної:

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Добровілля, Мар`їнського району, Донецькоїобласті, українки, громадянки України, з вищою освітою, заміжньої, працюючої завідувачем сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 3 ст. 362 ККУкраїни,-

ВСТАНОВИВ:

До Богодухівського районного суду Харківської області 19 березня 2026 року надійшло клопотанняслідчого СВ Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_6 по кримінальному провадженню №42025222070000032 від 09 вересня 2025 року, про відсторонення від посади завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області ОСОБА_7 строком на два місяці.

В обґрунтування клопотання зазначено, що СВ Богодухівського РВП ГУНП в Харківської області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42025222070000032 від 09 вересня 2025 року, за ознаками складу кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 1 ст. 362 та ч. 3 ст. 362 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до розпорядження Богодухівської міської ради Харківської області № 169-К від 15.09.2023, переведено державного реєстратора Відділу «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Богодухівської міської ради ОСОБА_7 з 18.09.2023 на посаду завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, як така, що успішно пройшла стажування на цій посаді, зі збереженням 11 рангу посадової особи місцевого самоврядування, з посадовим окладом згідно зі штатним розписом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державним реєстратором є громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації прав.

Згідно з пп. 1 п. 3 Посадової інструкції посадової особи місцевого самоврядування - завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, затвердженої Богодухівським міським головою 06.02.2024 (далі по тексту - Посадова інструкція), завідувач сектору очолює сектор державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, здійснює функції державного реєстратора. З вказаною Посадовою інструкцією ОСОБА_8 ознайомлена 06.02.2024, що засвідчено її підписом.

Відповідно до пп. 12, 14, 15 п. 3 Посадової інструкції, завідувач сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, зокрема, здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»; проводить державну реєстрацію нерухомого майна та їх обтяжень, перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; формує та веде реєстраційні справи у паперовій формі; забезпечує інформування щодо порядку проведення відповідних реєстраційних дій, що здійснюються реєстратором на виконання визначених повноважень.

Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;

наявність обтяжень прав на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості;

наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

виконання вимог, визначених статтею 27-2 цього Закону, - у разі державної реєстрації спеціального майнового права на об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості (крім випадків автоматичної реєстрації такого права згідно із законом);

наявність факту застосування санкцій відповідно до Закону України «Про санкції», які унеможливлюють проведення державної реєстрації прав;

наявність дозволу органу опіки та піклування на відмову від права власності на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості, власником якого є малолітня дитина або неповнолітня особа, або на внесення такого майна до статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи чи як вступного, членського та/або цільового внеску члена кооперативу;

2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

3)під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії.

4) під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав. Перелік державних електронних інформаційних ресурсів, які використовуються для проведення реєстраційних дій, визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень;

5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно, об`єкти незавершеного будівництва, майбутні об`єкти нерухомості та їх обтяження;

6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна, об`єкту незавершеного будівництва, майбутньому об`єкту нерухомості у випадках, передбачених цим Законом;

7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);

8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;

9) формує реєстраційні справи у паперовій формі;

9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України «Про виконавче проводження», Інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю;

10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевою самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

У п. 9 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що реєстраційна дія - це державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Таким чином, діяльність державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області ОСОБА_7 пов`язана з реалізацією повноважень на вчинення юридично значущих дій, здатних породжувати, змінювати або припиняти правовідносини, з видачею документів, які надають право або звільняють від обов`язків.

Отже, ОСОБА_7 є особою, яка за спеціальним повноваженням, наділеним відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», є службовою особою у розумінні ст. 18 КК України та одночасно с спеціальним суб`єктом кримінальної відповідальності - державним реєстратором.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речовихправ на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) державна реєстрація правпроводиться в такому порядку з урахуванням особливостей, визначених цим Законом:

1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;

4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для залишення заяви без руху, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для залишення заяви без руху, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);

6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав;

7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;

8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Частиною 2 статті 22 Закону передбачено, що документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншим нормативно-правовим актам.

Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону, перелік документів необхідних для державної реєстрації прав та порядок проведення державної реєстрації прав визначаються Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015№1127 (надалі Порядок).

Згідно з п. 40 Порядку, державна реєстрація прав проводиться на підставідокументів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 27 Закону, державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва або майбутній об`єкт нерухомості, речові права на які підлягають державній реєстрації, чи його дубліката;

Відповідно до ч. 5 ст. 18 Закону, у разі якщо державна реєстрація прав проводиться не в результаті вчинення нотаріальних дій або не на підставі документів, виданих (оформлених) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, або державна реєстрація прав проводиться не автоматично у випадках, визначених цим Законом, державний реєстратор обов`язково визначає обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, перевіряє повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, спрямованих на набуття, зміну чи припинення речових прав, обтяжень таких прав.

Відповідно до ч. 8 ст. 18 Закону, державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону, у разі подання заяви уповноваженою на те особою державним реєстратором встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.

Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність (крім проведення реєстраційних дій за заявою уповноваженої особи державного органу, органу місцевого самоврядування), довіреність, видана відповідно до законодавства іноземної держави, або відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про особу, яка уповноважена діяти від імені юридичної особи.

Також, п.п. 2, 3, 4, ч. 1 ст. 24 Закону визначено, що державний реєстратор приймає рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень у разі, якщо заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Так, ОСОБА_7 для виконання повноважень державного реєстратора, обіймаючи посаду завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, має право доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Також ОСОБА_7 отримала доступ до автоматизованої системи Державний реєстр речових прав на нерухоме майно з присвоєним особистим логіном, що надавало ОСОБА_7 можливість працювати в даній системі під власним логіном і паролем, та, відповідно, маючи безпосередній доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У зв`язку із чим, ОСОБА_7 , яка з 18.09.2023 перебуває на посаді завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського районуХарківської області було достовірно відомо, що інформація, яка обробляється та зберігається у автоматизованій системі - «Державний реєстр речових прав на нерухоме майно», створена і захищена відповідно до Конституції України, Закону України «Про інформацію», Закону України «Про захист персональних даних». Закону України «Про захист інформації в автоматизованих системах», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Разом з тим, державний реєстратор ОСОБА_7 в порушення вищевказаних вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 № 1127, допустила несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі - Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, як особа, яка має право доступу до неї, за наступних обставин.

Так, у травні 2025 року, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 17.05.2025, державний реєстратор ОСОБА_7 перебуваючи у службовому кабінеті, в приміщенні сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, за адресою: вул. Молодіжна, 2, м. Богодухів Харківської області, будучи суб`єктом реєстраційних дій, отримала від раніше знайомої ОСОБА_9 , яка не була уповноваженою на те особою та не мала законних повноважень, Договір суборенди землі № 06/05-2025 на 20 (двадцять) земельних ділянок сільськогосподарського призначення для здійснення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 73,4938 га, який укладений 06.05.2025 між ФГ «ДІО» ЄДРПОУ 43147981 - Суборендар, та ПП «СПОДОБГОКА АГРО ПЛЮС» ЄДРПОУ 37126733 - Орендар, зі строком дії договору до 31.12.2025.

В цей момент у ОСОБА_7 виник кримінально-протиправний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, особою, яка має право доступу до неї.

Після чого, державний реєстратор ОСОБА_7 14.05.2025 в період часу з 15 год. 18 хв. по 15 год. 56 хв., та 15.05.2025 в період часу з 09 год. 18 хв. по 10 год. 23 хв., перебуваючи у службовому кабінеті в приміщенні сектору Державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, за адресою, вул. Молодіжна, 2, м. Богодухів Харківської області, будучи суб`єктом реєстраційних дій, за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав сформувала від імені ФГ «ДІО» (код ЄДРПОУ43147981, керівником якого є ОСОБА_10 ) та зареєструвала20 (двадцять) заяв в базі даних заяв про державну реєстрацію прав набуттяправа суборенди на 20 (двадцять) земельних ділянок сільськогосподарськогопризначення з кадастровими номерами: 6325786000:01:002:0289; 6325786000:01:002:0282; 6325786000:01:002:0285; 6325786000:01:002:0283; 6325786000:01:002:0284; 6325786000:02:001:0350; 6325786000:02:001:0348; 6325786000:02:001:0346; 6325786000:02:001:0345; 6325786000:01:002:0287; 6325786000:02:001:0112; 6325786000:02:001:0113; 6325786000:02:002:0156; 6325786000:02:001:0342; 6325786000:02:002:0155; 6325786000:02:001:0339; 6325786000:02:001:0336; 6325786000:02:001:0340; 6325786000:02:002:0189; 6325784000:02:000:0013), на підставі Договору суборенди землі № 06/05-2025 від 06.05.2025. Вказані земельні ділянки знаходяться у користуванні (в оренді) ПП «СПОДОБІВКА АГРО ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 37126733, керівником якого є ОСОБА_11 ). Вказані сформовані та зареєстровані 20 (двадцять) заяв про державну реєстрацію прав, ОСОБА_7 віддала раніше знайомій ОСОБА_9 для подальшого їх підписання керівником ФГ « ОСОБА_12 .

В подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але непізніше 17.05.2025, державний реєстратор ОСОБА_7 перебуваючи у службовому кабінеті, в приміщенні сектору державної реєстрації Управління«Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, за адресою: вул. Молодіжна, 2, м. Богодухів Харківської області, будучи суб`єктом реєстраційних дій, отримала від раніше знайомої ОСОБА_9 , яка не була уповноваженою на те особою та немала законних повноважень, 20 (двадцять) заяв про державну реєстрацію прав (речове право, похідне від права власності) заповнені та підписані від імені керівника ФГ «ДІО» ОСОБА_10 для проведення державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав набуття речового права суборенди на вищевказані земельні ділянки.

В цей момент у ОСОБА_7 виник кримінально-протиправний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, особою, яка має право доступу до неї.

Зокрема, ОСОБА_7 розуміла, що згідно з п. 1 ч. 3 ст. 10, ч. 5 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно таїх обтяжень» державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав іподаних/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, встановлює відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав, обов`язково визначає обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, перевіряє повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, спрямованихна набуття, зміну чи припинення речових прав, обтяжень таких прав. Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності фізичної особи -громадянина України здійснюється шляхом отримання відомостей про таку особу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Перевірк ацивільної правоздатності та дієздатності фізичної особи - іноземця або особи без громадянства здійснюється на підставі документа, що посвідчує його особуі є підставою для перебування в Україні.

Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи, зареєстрованої відповідно до законодавства України, здійснюється шляхом отримання з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань відомостей про таку особу, у тому числі про її установчі документи, та перевірки відповідності реєстраційної дії, якавчиняється, обсягу її цивільної правоздатності та дієздатності. Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи нерезидента здійснюється на підставі документа, що підтверджує реєстрацію такої особи україні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судовогореєстру тощо), та її установчих документів (їх копій), що легалізовані(консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено чинними міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною РадоюУкраїни.

У разі подачі документів на державну реєстрацію уповноваженою на те особою встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа,що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.

Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб,фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи. Дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно дозаконодавства України, перевіряється за допомогою Єдиного реєстру довіреностей (ч. 6, ч. 7 ст. 18 Закону України «Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Встановлено, що ОСОБА_7 обіймаючи посаду завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг`Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, будучи відповідальною особою за ведення Державного реєстру речових прав нанерухоме майно, маючи ідентифікатор доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та доступ до автоматизованої системи Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (який функціонує на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень») з присвоєним особистим логіном, мала можливість працювати вданій системі під власним логіном і паролем, та, відповідно, мала безпосередній доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Отримавши, точної дати та часу досудовим розслідуванням невстановлено, але не пізніше 17.05.2025, документи, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав нанерухоме майно для проведення державної реєстрації «набуття права суборенди» за ФГ «ДІО», реалізуючи свій кримінально-протиправний умисел,що направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється, ОСОБА_7 діючи умисно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи їх кримінально-протиправні наслідки, перебуваючи у приміщенні сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, за адресою: вул. Молодіжна, 2, м. Богодухів Харківської області, використовуючи комплект комп`ютерної техніки Богодухівської міської ради та електронний цифровий підпис державногоресторатора Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області,отримала від раніше знайомої ОСОБА_9 , яка не була уповноваженою на те особою, документи, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно для проведення державної реєстрації набуття права суборенди на 20 (двадцять)земельних ділянок на підставі Договору суборенди землі № 06/05-2025укладений 06.05.2025 між ФГ «ДІО» ЄДРПОУ 43147981 Суборендар, та ПП«СПОДОБІВКА АГРО ПЛЮС» ЄДРПОУ 37126733 Орендар.

У подальшому, ОСОБА_7 діючи умисно, з метою вчинення державної реєстрації набуття за ФГ «ДІО» речового права суборенди на земельні ділянки,усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та передбачаючи негативні наслідки, 16.05.2025 у період часу з 14 год. 12 хв. 26 сек. по 14 год. 48хв. 46 сек., перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг`Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, за адресою: вул. Молодіжна, 2, м. Богодухів Харківської області, використовуючи комплект комп`ютерної техніки Богодухівської міської ради та електронний цифровий підпис державного ресторатора Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського районуХарківської області, скориставшись присвоєним їй логіном, не перевіривши та не встановивши особу заявника юридичної особи ФГ «ДІО», всупереч положенням ст.ст. 10, 18, п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004, Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015, посадової інструкції завідувача сектору державної реєстрації Управління«Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, затвердженої Богодухівським міським головою 06.02.2024, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшла до автоматизованої системи - Державний реєстр речових прав нанерухоме майно та шляхом внесення записів № 59918512, № 59918787, №59918955, № 59919118, № 59919224 про інше речове право право суборенди земельних ділянок на підставі прийнятих рішень від 16.05.2025 з індексними номерами: 78948924; 78949809; 78950225; 78950447; 78950610, здійснила несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у зміні інформації про державну реєстрацію іншого речового права - набуття права суборенди за ФГ«ДІО» (ЄДРПОУ 43147981) на 5 (п`ять) земельних ділянок сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами: 6325786000:01:002:0289; 6325786000:01:002:0282; 6325786000:01:002:0285; 6325786000:01:002:0283; 6325786000:01:002:0284.

Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державногореєстру речових прав на нерухоме майно, державним реєстратором ОСОБА_7 несанкціоновано змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованій системі, шляхом проведення державної реєстрації права суборенди вищевказаних земельних ділянок, за відсутності особи заявника ФГ«ДІО», тобто за відсутності волевиявлення та згоди вказаної особи або її представника на вчинення від її імені будь-яких дій, отримавши заяву про державну реєстрацію прав та документи до неї від третьої особи ( ОСОБА_9 ), не перевірила та не встановила повноваження особи, яка подає документи для державної реєстрації прав, що призвело до незаконного вибуття із права користування (оренди) ПП «СПОДОБІВКА АГРО ПЛЮС» ЄДРПОУ 37126733, вище вказаних 5 (п`яти) земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

У подальшому діючи повторно, ОСОБА_7 діючи умисно, з метою вчинення державної реєстрації набуття за ФГ «ДІО» речового права суборенди на земельні ділянки, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та передбачаючи негативні наслідки, 17.05.2025 у період часу з 08 год. 57 хв. 09сек. по 12 год. 15 хв. 50 сек., перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, за адресою: вул. Молодіжна, 2, м. Богодухів Харківської області, використовуючи комплект комп`ютерної техніки Богодухівської міської ради та електронний цифровий підпис державного ресторатора Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, скориставшись присвоєним їй логіном, неперевіривши та не встановивши особу заявника юридичної особи ФГ «ДІО», всупереч положенням ст.ст. 10, 18, п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004, Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015, посадової інструкції завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, затвердженої Богодухівським міським головою 06.02.2024, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшла до автоматизованої системи - Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та шляхом внесення записів № 59925127, № 59925245, №59925254, № 59925270, №59925286, № 59925403, № 59925419, № 59925436, №59925527, № 59926031, № 59926082, №59926241, № 5992630, № 59926398, №59926429 про інше речове право право суборенди земельних ділянок на підставі прийнятих рішень від 17.05.2025 з індексними номерами: 78957666;78957875; 78957893; 78957917; 78957936; 78957967; 78958093; 78958122;78958256; 78958358; 78958910; 78959034; 78959211; 78959270; 78959311,здійснила несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у зміні інформаціїпро державну реєстрацію іншого речового права - набуття права суборенди за ФГ «ДІО» (ЄДРПОУ 43147981) на 15 (п`ятнадцять) земельних ділянок сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами:6325786000:02:001:0350; 6325786000:02:001:0348; 6325786000:02:001:0346; 6325786000:02:001:0345; 6325786000:01:002:0287; 6325786000:02:001:0112; 6325786000:02:001:0113; 6325786000:02:002:0156; 6325786000:02:001:0342; 6325786000:02:002:0155; 6325786000:02:001:0339; 6325786000:02:001:0336; 6325786000:02:001:0340; 6325786000:02:002:0189; 63257864000:02:000:0013.

Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державним реєстратором ОСОБА_7 повторно несанкціоновано змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованій системі, шляхом проведення державної реєстрації права суборенди вищевказаних земельних ділянок, за відсутності особи заявника ФГ«ДІО», тобто за відсутності волевиявлення та згоди вказаної особи або її представника на вчинення від її імені будь-яких дій, отримавши заяву про державну реєстрацію прав та документи до неї від третьої особи ( ОСОБА_9 ), не перевірила та не встановила повноваження особи, яка подає документи для державної реєстрації прав, що призвело до незаконного вибуття із права користування (оренди) ПП «СПОДОБІВКА АГРО ПЛЮС» ЄДРПОУ 37126733, вищевказаних 15 (п`ятнадцяти) земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Також, 17.05.2025 державним реєстратором ОСОБА_7 зареєстровано право суборенди земельної ділянки 6325786000:02:001:0350, площею 4,5359 га на підставі договору суборенди, укладеного між ПП «СПОДОБІВКА АГРОПЛЮС» та ФГ «ДІО». Водночас відповідно до умов договору оренди від 07.09.2021, укладеного між Шевченківською селищною радою та ПП«СПОДОБІВКА АГРО ПЛЮС», можливість передачі вказаної земельної ділянки в суборенду не передбачена. У зв`язку з чим, висновком Комісії зрозгляду скарг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно таїх обтяжень Міністерства юстиції України від 16.01.2026 рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 78957666 від 17.05.2025 анульовано, оскільки прийнято за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, а саме подані для державної реєстрації документи не надавали змоги встановити набуття речових прав на нерухоме майно та їх обтяження. Зважаючи на порушення державним реєстратором ОСОБА_7 вимог законодавства у сфері державної реєстрації прав, наказом Міністерства юстиції України від 05.02.2026 №296/5, задоволено частково скаргу Приватного підприємства «СПОДОБІВКА АГРО ПЛЮС» від 10.09.2025 №100925.Визнано прийнятим з порушенням Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та анульовано рішення державного реєстратора Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області ОСОБА_7 від 17.05.2025 №78957666. Тимчасово блоковано державному реєстратору Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області ОСОБА_7 доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 1 (один) місяць.

Крім того, у травні 2025 року, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 23.05.2025, державний реєстратор ОСОБА_7 перебуваючи у службовому кабінеті, в приміщенні сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, заадресою: вул. Молодіжна, 2, м. Богодухів Харківської області, будучи суб`єктом реєстраційних дій, отримала від раніше знайомої ОСОБА_9 , яка не була уповноваженою на те особою та не мала законних повноважень, Договір суборенди землі № 06/05-2025 на 40 (сорок) земельних ділянок сільськогосподарського призначення для здійснення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 201,5367 га, який укладений 06.05.2025 між ФГ «АгроДІО» ЄДРПОУ 44697587 Суборендар, таПП «СПОДОБІВКА АГРО ПЛЮС» ЄДРПОУ 37126733 - Орендар, зі строком дії договору до 31.12.2025.

В цей момент у ОСОБА_7 виник кримінально-протиправний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, особою, яка має право доступу до неї.

Після чого, державний реєстратор ОСОБА_7 22.05.2025 в період часу з 15 год. 00 хв. по 16 год. 46 хв., та 23.05.2025 в період часу з 11 год. 58 хв. По15 год. 02 хв., перебуваючи у службовому кабінеті в приміщенні сектору Державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, за адресою: вул. Молодіжна, 2, м. Богодухів Харківської області, будучисуб`єктом реєстраційних дій, за допомогою програмних засобів веденняДержавного реєстру прав сформувала від імені ФГ «АгроДІО» (код ЄДРПОУ44697587, керівником якого є ОСОБА_13 ) та зареєструвала 40 (сорок) заяв в базі даних заяв про державну реєстрацію прав набуття права суборенди на 40 (сорок) земельних ділянок сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами: 6325786000:01:002:0276; 6325786000:02:001:0158; 6325786000:02:001:0169; 6325786000:02:001:0160; 6325786000:01:002:0217; 6325786000:01:002:0275; 6325786000:02:001:0166; 6325786000:01:002:0216; 6325786000:01:002:0258; 6325786000:01:002:0257;6325786000:02:001:0294; 6325786000:02:001:0116; 6325786000:02:001:0217; 6325786000:02:001:0220; 6325786000:01:001:0106; 6325786000:01:001:0105; 6325786000:02:001:0061; 6325786000:02:002:0087; 6325786000:01:002:0051; 6325786000:02:001:0240 6325786000:01:002:0059; 6325786000:02:002:0190; 6325786000:02:001:0066; 6325786000:02:002:0056; 6325786000:02:001:0188; 6325786000:02:001:0250; 6325786000:01:001:0039; 6325786000:01:001:0073; 6325786000:02:001:0144; 6325786000:01:002:0155; 6325786000:02:001:0039;6325786000:02:002:0076; 6325786000:02:001:0289; 6325786000:02:001:0288; 6325786000:02:001:0159; 6325786000:02:001:0200; 6325786000:01:001:0057; 6325786000:02:001:0125; 6325786000:02:002:0191; 6325786000:02:001:0118, на підставі Договору суборенди землі № 06/05-2025 від 06.05.2025. Вказані земельні ділянки знаходяться у користуванні (в оренді) ПП «СПОДОБІВКААГРО ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 37126733, керівником якого є ОСОБА_11 ). Вказані сформовані та зареєстровані 40 (сорок) заяв про державну реєстрацію прав, ОСОБА_7 віддала раніше знайомій ОСОБА_9 для подальшого їх підписання керівником ФГ «АгроДІО» ОСОБА_13 .

В подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але непізніше 28.05.2025, державний реєстратор ОСОБА_7 перебуваючи у службовому кабінеті, в приміщенні сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, за адресою: вул. Молодіжна, 2, м.Богодухів Харківської області, будучи суб`єктом реєстраційних дій, отримала від раніше знайомої ОСОБА_9 , яка не була уповноваженою на те особою та не мала законних повноважень, 40 (сорок) заяв про державну реєстрацію прав (речове право, похідне від права власності) заповнені та підписані від імені керівника ФГ «АгроДІО» ОСОБА_13 для проведення державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав набуття речового права суборенди на вищевказані земельні ділянки.

В цей момент у ОСОБА_7 виник кримінально-протиправний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, особою, яка має право доступу до неї.

Зокрема, ОСОБА_7 розуміла, що згідно з п. 1 ч. 3 ст. 10, ч. 5 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно таїх обтяжень» державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав іподаних/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами нанерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, встановлює відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав, обов`язково визначає обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, перевіряє повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, спрямованих на набуття, зміну чи припинення речових прав, обтяжень таких прав.

Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності фізичної особи -громадянина України здійснюється шляхом отримання відомостей про таку особу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності фізичної особи - іноземця або особи без громадянства здійснюється на підставі документа, що посвідчує його особу і є підставою для перебування в Україні. Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи, зареєстрованої відповідно до законодавства України, здійснюється шляхом отримання з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань відомостей про таку особу, у тому числі про її установчі документи, та перевірки відповідності реєстраційної дії, яка вчиняється, обсягу її цивільної правоздатності та дієздатності. Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи нерезидента здійснюється на підставі документа, що підтверджує реєстрацію такої особи україні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судовогореєстру тощо), та її установчих документів (їх копій), що легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено чинними міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною РадоюУкраїни.

У разі подачі документів на державну реєстрацію уповноваженою на те особою встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа,що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.

Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб,фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи.

Дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно дозаконодавства України, перевіряється за допомогою Єдиного реєструдовіреностей (ч. 6, ч. 7 ст. 18 Закону України «Закону України «Про державнуреєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Встановлено, що ОСОБА_7 обіймаючи посаду завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, будучи відповідальною особою за ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, маючи ідентифікатор доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та доступ до автоматизованої системи Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (який функціонує на підставі ЗаконуУкраїни «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень») з присвоєним особистим логіном, мала можливість працювати вданій системі під власним логіном і паролем, та, відповідно, мала безпосередній доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Отримавши, точної дати та часу досудовим розслідуванням невстановлено, але не пізніше 28.05.2025, документи, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав нанерухоме майно для проведення державної реєстрації «набуття права суборенди» за ФГ «АгроДІО», реалізуючи свій кримінально-протиправний умисел, що направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється, ОСОБА_7 діючи умисно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи їх кримінально-протиправнінаслідки, перебуваючи у приміщенні сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, за адресою: вул. Молодіжна, 2, м.Богодухів Харківської області, використовуючи комплект комп`ютерної техніки Богодухівської міської ради та електронній цифровий підпис державного ресторатора Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області,отримала від раніше знайомої ОСОБА_9 , яка не була уповноваженою на те особою, документи, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно для проведення державної реєстрації набуття права суборенди на 40 (сорок) земельних ділянок на підставі Договору суборенди землі № 06/05-2025укладений 06.05.2025 між ФГ «АгроДІО» ЄДРПОУ 44697587 Суборендар, таПП «СПОДОБІВКА АГРО ПЛЮС» ЄДРПОУ 37126733 Орендар.

У подальшому діючи повторно, ОСОБА_7 діючи умисно, з метою вчинення державної реєстрації набуття за ФГ «АгроДІО» речового права суборенди на земельні ділянки, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та передбачаючи негативні наслідки, 27.05.2025 у період часу з 08 год.53 хв. 28 сек. по 11 год. 09 хв. 18 сек., перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні сектору державної реєстрації Управління «Центр наданняадміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, за адресою: вул. Молодіжна, 2, м. Богодухів Харківської області, використовуючи комплект комп`ютерної техніки Богодухівської міської ради та електронний цифровий підпис державного ресторатора Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, скориставшись присвоєним їй логіном, не перевіривши та не встановивши особу заявника юридичної особи ФГ «АгроДІО», всупереч положенням ст.ст. 10, 18, п. 2 ч. 1 ст. 24 ЗаконуУкраїни «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їхобтяжень» від 01.07.2004, Порядку державної реєстрації речових прав нанерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету МіністрівУкраїни № 1127 від 25.12.2015, посадової інструкції завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, затвердженої Богодухівським міським головою 06.02.2024, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшла до автоматизованої системи -Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та шляхом внесення з аписів: № 60048635; № 60048855; № 60049181; № 60049284; № 60049382; №60050292; № 60050398; № 60051049; №60051293; № 60051470; №60052760; №60062369; № 60062580; № 60062727, № 60062848; № 60062938; № 60063057; №60063158; № 60063294 про інше речове право право суборенди земельних ділянок на підставі прийнятих рішень від 27.05.2025 з індексними номерами:79113041; 79113356; 79113550; 79113997; 79114144; 79114279; 79115590;79115727; 79116748; 79116978; 79118608; 79129983; 79130187; 79130320;79130449; 79130579; 79130710; 79130836; 79122615, здійснила несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у зміні інформації про державну реєстрацію іншого речового права - набуття права суборенди за ФГ «АгроДІО» (ЄДРПОУ44697587) на 19 (дев`ятнадцять) земельних ділянок сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами: 6325786000:01:002:0276; 6325786000:02:001:0158; 6325786000:02:001:0169; 6325786000:02:001:0160; 6325786000:01:002:0217; 6325786000:01:002:0275; 6325786000:02:001:0166; 6325786000:01:002:0216; 6325786000:01:002:0258; 6325786000:01:002:0257;6325786000:02:001:0294; 6325786000:02:001:0116; 6325786000:02:001:0217; 6325786000:02:001:0220; 6325786000:01:001:0106; 6325786000:01:001:0105; 6325786000:02:001:0061; 6325786000:02:002:0087; 6325786000:01:002:0051.

Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором ОСОБА_7 повторно несанкціоновано змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованій системі, шляхом проведення державної реєстрації права суборенди вищевказаних земельних ділянок, за відсутності особи заявника ФГ«АгроДІО», тобто за відсутності волевиявлення та згоди вказаної особи або її представника на вчинення від її імені будь-яких дій, отримавши заяву продержавну реєстрацію прав та документи до неї від третьої особи ( ОСОБА_9 ), не перевірила та не встановила повноваження особи, яка подає документи для державної реєстрації прав, що призвело до незаконного вибуття із права користування (оренди) ПП «СПОДОБІВКА АГРО ПЛЮС» ЄДРПОУ 37126733, вказаних 19 (дев`ятнадцяти) земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

У подальшому діючи повторно, ОСОБА_7 діючи умисно, з метою вчинення державної реєстрації набуття за ФГ «АгроДІО» речового права суборенди на земельні ділянки, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та передбачаючи негативні наслідки, 28.05.2025 у період часу з 11 год.43 хв. 32 сек. по 15 год. 59 хв. 36 сек., перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, за адресою: вул. Молодіжна, 2, м. Богодухів Харківської області, використовуючи комплект комп`ютерної техніки Богодухівської міської ради та електронний цифровий підпис державного ресторатораУправління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, скориставшись присвоєним їй логіном, не перевіривши та не встановивши особу заявника юридичної особиФГ «АгроДІО», всупереч положенням ст.ст. 10, 18, п. 2 ч. 1 ст. 24 ЗаконуУкраїни «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їхобтяжень» від 01.07.2004, Порядку державної реєстрації речових прав нанерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету МіністрівУкраїни № 1127 від 25.12.2015, посадової інструкції завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, затвердженої Богодухівським міським головою 06.02.2024, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшла до автоматизованої системи -Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та шляхом внесення записів№ 60079602; № 60079785; 60082484; № 60081635; № 60074128; № 60067625; №60079952; № 60068146; № 60081750; № 60082312; № 60068414; № 60073374; №60077611; № 60078014; № 60078104; № 60079481; № 60078669; № 60078952; №60079066; № 60081540; № 60073685 про інше речове право право суборенди земельних ділянок на підставі прийнятих рішень від 28.05.2025 з індексними номерами: 79150689; 79150922; 79154075; 79153140; 79144140; 79135984;79151058; 79136740; 79153264; 79153528; 79136837; 79143411; 79148459;79148591; 79149065; 79150539; 79149598; 79149741; 79150048; 79153020;79143704, здійснила несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у зміні інформації про державну реєстрацію іншого речового права - набуття права суборенди за ФГ «АгроДІО» (ЄДРПОУ 44697587) на 21 (двадцять одну) земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами: 6325786000:02:001:0240 6325786000:01:002:0059; 6325786000:02:002:0190; 6325786000:02:001:0066; 6325786000:02:002:0056;6325786000:02:001:0188; 6325786000:02:001:0250; 6325786000:01:001:0039; 6325786000:01:001:0073; 6325786000:02:001:0144; 6325786000:01:002:0155; 6325786000:02:001:0039; 6325786000:02:002:0076; 6325786000:02:001:0289; 6325786000:02:001:0288; 6325786000:02:001:0159; 6325786000:02:001:0200; 6325786000:01:001:0057; 6325786000:02:001:0125; 6325786000:02:002:0191; 6325786000:02:001:0118.

Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державним реєстратором ОСОБА_7 повторно несанкціоновано змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованій системі, шляхом проведення реєстрації права суборенди вищевказаних земельних ділянок, за відсутності особи заявника ФГ «АгроДІО» тобто за відсутності волевиявлення та згоди вказаної особи або її представникана вчинення від її імені будь-яких дій, отримавши заяву про державну реєстрацію прав та документи до неї від третьої особи ( ОСОБА_9 ), не перевірила та не встановила повноваження особи, яка подає документи для державної реєстрації прав, що призвело до незаконного вибуття із права користування (оренди) ПП «СПОДОБІВКА АГРО ПЛЮС» ЄДРПОУ 37126733, вказаної вище 21 (двадцяти однієї) земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

17 березня 2026 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень злочинів передбачених ч. 1 ст. 362 КК України, тобто несанкціонована зміна інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, вчинена особою, яка має право доступу до неї, та ч. 3 ст. 362 КК України несанкціонована зміна інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, вчинена особою, яка має право доступу до неї, вчиненої повторно.

Саме перебування на вищевказаній посаді сприяло вчиненню інкримінованих ОСОБА_7 , кримінальних правопорушень.

У з`язку з тим, що проведення досудового розслідування ще не завершено, у сторони обвинувачення є достатньо підстав вважати, що перебуваючи на посаді завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області підозрювана ОСОБА_7 , з урахуванням рівня займаної посади та маючи доступ до всієї службової документації, реєстраційних справ та електронних документів, що стосуються проведених нею реєстраційних дій, які зберігаються у приміщенні Управління, має до них доступ, тому може знищити, приховати або змінити такі документи.

Крім того, перебуваючи на вказаній посаді, підозрювана ОСОБА_7 , має службові та робочі зв`язки з працівниками ЦНАП та іншими особами, які можуть бути допитані як свідки у кримінальному провадженні, у зв`язку з чим може незаконно впливати на них з метою зміни або відмови від показань.

Також, перебуваючи на посаді державного реєстратора та маючи доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, підозрювана ОСОБА_7 має можливість і надалі здійснювати незаконні реєстраційні дії.

На даний час ОСОБА_7 не звільнена та не відсторонена від займаної посади. У зв`язку з викладеним існує необхідність у відстороненні підозрюваної ОСОБА_7 від посади завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області строком на два місяці.

Причетність ОСОБА_7 до вчинення вищезазначених кримінальних правопорушень підтверджується зібраними в ході досудового розслідуваннядоказами, зокрема:

-протоколом допиту представника потерпілого ОСОБА_11 , який повідомив, що ПП «Сподобівка Агро Плюс» не укладало договорів суборенди із ФГ «ДІО» та ФГ «АгроДІО», не уповноважувало жодних осіб на проведення реєстраційних дій та не подавало відповідних документів державному реєстратору. Разом з тим державним реєстратором ОСОБА_7 у травні 2025 року здійснено державну реєстрацію права суборенди щодо 60 земельних ділянок, які перебували в оренді ПП «Сподобівка Агро Плюс»; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , яка повідомила, що вона не мала доручення або повноваження діяти від імені ПП «Сподобівка Агро Плюс», ФГ «ДІО» та ФГ «АгроДІО». ОСОБА_9 приїхала до ОСОБА_7 та надала їй для реєстрації договори суборенди між ФГ «ДІО» та ПП «Сподобівка Агро Плюс» на реєстрацію 20 земельних ділянок та оплачені квитанції, між ФГ «АгроДІО» та ПП «Сподобівка Агро Плюс» на реєстрацію 40 земельних ділянок та оплачені квитанції. Після чого ОСОБА_7 надала сформовані заяви про державну реєстрацію прав за вищевказаними договорами, для подальшого підписання у заявників на 60 земельних ділянок. В подальшому ОСОБА_7 було проведено державну реєстрацію речового права суборенди на 60 земельних ділянок. Під час подання документів у ЦНАПі разом із ОСОБА_14 не перебувала.

- протоколами допиту свідків ОСОБА_13 та ОСОБА_10 , які повідомили, що договори суборенди земельних ділянок їм передав ОСОБА_15 , при цьому переговорів із представниками ПП «Сподобівка Агро Плюс» вони не вели, до державного реєстратора не зверталися та документів для проведення реєстраційних дій не подавали; протоколом пред`явлення осіб для впізнання за фотознімками від 24.11.2025, під час якого ОСОБА_7 не впізнала ОСОБА_13

- протоколом огляду від 05.03.2026 телекомунікаційних даних, отриманих від ПрАТ «ВФ Україна», відповідно до якого у період подання документів для проведення реєстраційних дій ОСОБА_10 та ОСОБА_13 перебували у м. Охтирка, що виключає їх особисте звернення до державного реєстратора; відповіддю КНП «Охтирська ЦРЛ» від 09.03.2026, згідно з якою ОСОБА_10 у зазначений період перебувала на робочому місці відповідно до табеля обліку робочого часу;

- висновком Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Міністерства юстиції України від 16.10.2026 встановлено, що державним реєстратором ОСОБА_7 зареєстровано право суборенди земельної ділянки 6325786000:02:001:0350 на підставі договору суборенди, укладеного між скаржником ПП «Сподобівка Агро Плюс» та ФГ «ДІО». Водночас відповідно до умов договору оренди від 07.09.2021, укладеного між Шевченківською селищною радою та ПП «Сподобівка Агро Плюс», можливість передачі вказаної земельної ділянки в суборенду не передбачена. Таким чином, оскаржуване рішення підлягає анулюванню, оскільки прийнято за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, а саме подані для державної реєстрації документи не надавали змоги встановити набуття речових прав на нерухоме майно та їх обтяження. Зважаючи на порушення державним реєстратором ОСОБА_7 вимог законодавства у сфері державної реєстрації прав, Комісією вбачаються достатні підстави для тимчасового блокування їй доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 1 (один) місяць;

- наказом Міністерства юстиції України від 05.02.2026 №296/5, яким задоволено частково скаргу Приватного підприємства «Сподобівка Агро Плюс» від 10.09.2025 №ю100925. Визнано прийнятим з порушенням Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та анулювати рішення державного реєстратора Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області ОСОБА_7 від 17.05.2025 №78957666. Тимчасово блоковано державному реєстратору Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області ОСОБА_7 доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 1 (один) місяць.

В клопотанні зазначається, що вказані обставини свідчать про необхідність застосування до підозрюваної ОСОБА_7 такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади.

У судовому засіданні прокурор підтримала клопотання та просила його задовольнити.

Під час судового засідання захисники ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та підозрювана ОСОБА_7 проти задоволення клопотання заперечували.

Адвокат ОСОБА_4 зазначила, що на їх думку дії підозрюваної мають оцінюватися з точки зору наявності чи відсутності дисциплінарного правопорушення, а не кримінального. Тому застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади є не доцільним. А саме клопотання ініційоване слідчим, є необгрунтованим, бо відсутні обов`язкові підстави для застосування відсторонення. ОСОБА_7 працює на посаді завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області. Предметом досудового розслідування є здійснення ОСОБА_7 , як державним реєстратором реєстраційних дій, щодо реєстрації права суборенди 60 земельних ділянок. Кожна із 60 реєстраційних дій, була здійснена на підставі рішення державного реєстратора, яке має свій номер та дату. Статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації прав, а також дії, пов`язані з автоматичною державною реєстрацією прав, можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду. Міністерство юстиції України розглядає зокрема, скарги на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав. Отже, правильність та законність здійснення реєстраційних дій державним реєстраторам оцінюються Комісією з розгляду скарг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців Міністерства юстиції України. Саме комісія Міністерства юстиції України є компетентним органом, який надає оцінку діям реєстратора та встановлює відповідність чи не відповідність рішень реєстратора вимогам законодавства. У випадку не відповідності законодавству, рішення реєстратора анулюється, а реєстратор притягається до дисциплінарної відповідальності. Слід зауважити, що рішення ОСОБА_7 щодо здійснення державної реєстрації права суборенди 60 земельних ділянок були предметом розгляду Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Міністерства юстиції України. Розгляд проводився на підставі скарги ПП «Сподобівка Агро Плюс», визнаного потерпілим у цьому кримінальному провадженні. Розглянувши скаргу та надавши оцінку діям ОСОБА_7 Міністерством юстиції України було прийнято наказ № 296/5 від 05.02.2026 про часткове задоволення скарги. Відповідно до якого, було виявлено порушення та анульовано лише 1 рішення реєстратора. Інші 59 рішень були визнані відповідними законодавству та відповідно такими, що не підлягають анулюванню. У п. 40 висновку комісії вказано, що комісія дійшла висновку оскаржувані рішення державного реєстратора ОСОБА_7 відповідають законодавству у сфері державної реєстрації прав. Наказ Міністерством юстиції України № 296/5 від 05.02.2026 є свідченням законності дій ОСОБА_7 та відсутності складу кримінального правопорушення. Зауважила, що підставою визнання 1 рішення не відповідним законодавству стала наявність технічної помилки, а не ті обставини, що покладені в основу підозри. За допущену технічну помилку, реєстратор була притягнута до дисциплінарної відповідальності у вигляді дисциплінарного стягнення на 1 місяць, строк якого вже закінчився. Орган досудового розслідування штучно криміналізував дії ОСОБА_7 , надавши не вірну оцінку наказу Міністерства юстиції України № 296/5 від 05.02.202.

Також, подане слідчим клопотання є необгрунтованим. Із поданого клопотання вбачається, що необхідність відсторонення ОСОБА_7 від посади слідчий пояснює тим, що остання, залишаючись на посаді може: впливати на осіб які можуть бути допитані у якості свідків у цьому кримінальному провадженні; знищити, приховати або змінити документи, які зберігаються у приміщенні Управляння «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області; скоїти аналогічне кримінальне правопорушення.

Дослідивши наведені слідчим підстави, вбачається, що це є формальним цитуванням, у формі припущення, положення п. 6 ч. 2 ст. 155 КПК України, щодо можливих протиправних дій, без викладу реальних обставин які б давали підстави слідчому вважати, що підозрювана має на меті вчинити такі дії. Інакшими словами, слідчим ніяк не було обґрунтовано такі свої припущення. Матеріали надані слідчим до клопотання також жодним чином не обґрунтовують необхідність відсторонення ОСОБА_7 від посади та не вказують на її можливу протиправну поведінку.

Досліджуючи питання можливості протиправної поведінки підозрюваної зазначила про таке: про наявність кримінального провадження № 42025222070000032 від 09.09.2025 ОСОБА_7 відомо вже тривалий час. За весь цей час, вона не вчиняла жодних дій, які б свідчили про її протиправну процесуальну поведінку чи про такі наміри. Більше того, вона відповідально поставилася до своїх процесуальних обов`язків, прибувала на допит у якості свідка, в подальшому з`являлася і для вручення повідомлення про підозру і вручення клопотань про застосування запобіжного заходу та відсторонення від посади. Припущення слідчого, що ОСОБА_7 може здійснювати тиск на осіб, які можуть бути допитані у якості свідків у цьому кримінальному провадженні є також нічим не обґрунтованим. За весь час жодна особа не звернулася із відповідною заявою до органу досудового розслідування. До того ж, за версією органу досудового розслідування, вчинення спірних реєстраційних дій здійснювалося ОСОБА_7 одноособово. Хронологія та процедура здійснення цих реєстраційних дій детально описана у повідомленні про підозру. Зважаючи на одноособовість вчинення описаних у підозрі реєстраційних дій, інші працівники Управляння «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області не приймали участі у цій реєстраційній дії, не опрацьовували документи щодо них, та відповідно не є та не можуть бути свідками, оскільки просто не володіють інформацією щодо цих реєстраційних дій.

ОСОБА_7 не має наміру та не може знищити, приховати або змінити документи, які зберігаються у приміщенні Управляння «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, оскільки на підставі ухвали Богодухівського районного суду Харківської області від 03.11.2025 по справі № 613/2203/25, усі документи що стосувалися здійснення реєстраційних дій (які є предметом досудового розслідування) були вилучені слідством. Крім того, перебування ОСОБА_7 на посаді жодним чином не впливає на проведену реєстраційну дію чи інформацію про неї, так як на даний час у Державному реєстрі майнових прав на нерухоме майно відсутні записи про наявність суборенди земельних ділянок, так як закінчився строк дії договорів суборенди (до 31.12.2025 ) і система сама автоматично прибрала ці записи.

Твердження слідчого, що перебуваючи на посаді ОСОБА_7 може вчинити нове кримінальне правопорушення - на думку сторони захисту є необгрунтованим. ОСОБА_7 працює у системі органів юстиції із 2012 року, жодних зауважень, дисциплінарних стягнень не має, скарг щодо її роботи не надходило. До кримінальної відповідальності не притягалась. Крім того, вона не веде аморальний спосіб життя, має тісні соціальні зв`язки, одружена, є матір`ю 3 дітей. Обставини, які є подією цього кримінального правопорушення ще не доведені та наразі є предметом досудового розслідування та жодним чином не свідчать про можливість протиправної поведінки. Застосування щодо ОСОБА_7 такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади, з урахуванням того, що займана посада є єдиним джерелом заробітку для ОСОБА_7 , яка має на утриманні трьох дітей, відповідно родина має статус багатодітної, тому такий захід може призвести до обмеження її трудових прав та порушення права особи на працю. Матеріали клопотання не містять, та слідчим у клопотанні не наведено жодних конкретних фактів на підтвердження вказаних доводів, що за своєю суттю є лише припущенням. Конкретних фактів негативної поведінки ОСОБА_7 з часу початку проведення досудового розслідування та до повідомлення їй про підозру, так і після, які б вказували на вчинення будь-яких дій, направлених на існування ризиків, зазначених у клопотанні слідчого - не існує. На думку сторони захисту, із аналізу змісту клопотання та доданих до нього документів, не вбачається обставин, передбачених у ст. 157 КПК України, які б свідчили про доцільність відсторонення від посади ОСОБА_7 .

Вислухавши думку учасників судового розгляду, оцінивши доводи клопотання та дослідивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_7 підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Згідно ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження, яке застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно п. 5, п. 6 ч. 2 ст. 155 КПК України у клопотанні про відсторонення від посади в обов`язковому порядку зазначаються, зокрема, виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Разом з тим, кримінальний процесуальний закон зазначає, що підставою для відсторонення від посади є наявність достатніх даних вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Метою застосування заходу забезпечення кримінального провадження, який полягає у відстороненні від посади, є припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Судовим розглядом встановлено, що слідчим відділенням Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №42025222070000032 від 09 вересня 2025 року за ознаками кримінальних правопорушень злочинів, передбачених ч. ч. 1, 3 ст. 362 КК УКраїни.

17 березня 2026 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень злочинів, передбачених ч. ч. 1, 3 ст. 362 КК України, тобто несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, вчинена особою, яка має право доступу до неї, та несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, вчинена особою, яка має право доступу до неї, вчиненої повторно.

Пред`явлена ОСОБА_7 підозра обґрунтована зібраними під час проведення досудового розслідування доказами в їх сукупності, а саме:

- заявою ОСОБА_11 про вчинення кримінального правопорушення від 09 вересня 2025 року;

- протоколом допиту представника потерпілого ОСОБА_11 , який повідомив, що ПП «Сподобівка Агро Плюс» не укладало договорів суборенди із ФГ «ДІО» та ФГ «АгроДІО», не уповноважувало жодних осіб на проведення реєстраційних дій та не подавало відповідних документів державному реєстратору. Разом з тим державним реєстратором ОСОБА_7 у травні 2025 року здійснено державну реєстрацію права суборенди щодо 60 земельних ділянок, які перебували в оренді ПП «Сподобівка Агро Плюс»; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , яка повідомила, що вона не мала доручення або повноваження діяти від імені ПП «Сподобівка Агро Плюс», ФГ «ДІО» та ФГ «АгроДІО». ОСОБА_9 приїхала до ОСОБА_7 та надала їй для реєстрації договори суборенди між ФГ «ДІО» та ПП «Сподобівка Агро Плюс» на реєстрацію 20 земельних ділянок та оплачені квитанції, між ФГ «АгроДІО» та ПП «Сподобівка Агро Плюс» на реєстрацію 40 земельних ділянок та оплачені квитанції. Після чого ОСОБА_7 надала сформовані заяви про державну реєстрацію прав за вищевказаними договорами, для подальшого підписання у заявників на 60 земельних ділянок. В подальшому ОСОБА_7 було проведено державну реєстрацію речового права суборенди на 60 земельних ділянок. Під час подання документів у ЦНАПі разом із ОСОБА_14 не перебувала;

- протоколами допиту свідків ОСОБА_13 та ОСОБА_10 , які повідомили, що договори суборенди земельних ділянок їм передав ОСОБА_15 , при цьому переговорів із представниками ПП «Сподобівка Агро Плюс» вони не вели, до державного реєстратора не зверталися та документів для проведення реєстраційних дій не подавали;

- протоколом огляду від 05.03.2026 телекомунікаційних даних, отриманих від ПрАТ «ВФ Україна», відповідно до якого у період подання документів для проведення реєстраційних дій ОСОБА_10 та ОСОБА_13 перебували у м. Охтирка, що виключає їх особисте звернення до державного реєстратора; відповіддю КНП «Охтирська ЦРЛ» від 09.03.2026, згідно з якою ОСОБА_10 у зазначений період перебувала на робочому місці відповідно до табеля обліку робочого часу;

- висновком Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Міністерства юстиції України від 16.10.2026 встановлено, що державним реєстратором ОСОБА_7 зареєстровано право суборенди земельної ділянки 6325786000:02:001:0350 на підставі договору суборенди, укладеного між скаржником ПП «Сподобівка Агро Плюс» та ФГ «ДІО». Водночас відповідно до умов договору оренди від 07.09.2021, укладеного між Шевченківською селищною радою та ПП «Сподобівка Агро Плюс», можливість передачі вказаної земельної ділянки в суборенду не передбачена. Таким чином, оскаржуване рішення підлягає анулюванню, оскільки прийнято за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, а саме подані для державної реєстрації документи не надавали змоги встановити набуття речових прав на нерухоме майно та їх обтяження. Зважаючи на порушення державним реєстратором ОСОБА_7 вимог законодавства у сфері державної реєстрації прав, Комісією вбачаються достатні підстави для тимчасового блокування їй доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 1 (один) місяць;

- наказом Міністерства юстиції України від 05.02.2026 №296/5, яким задоволено частково скаргу Приватного підприємства «Сподобівка Агро Плюс» від 10.09.2025 №ю100925. Визнано прийнятим з порушенням Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та анулювати рішення державного реєстратора Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області ОСОБА_7 від 17.05.2025 №78957666. Тимчасово блоковано державному реєстратору Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області ОСОБА_7 доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 1 (один) місяць.

Матеріали кримінального провадження дають підстави вважати пред`явлену ОСОБА_7 підозру обґрунтованою, а обставини здійснення підозрюваною конкретних дій, доведеність (чи недоведеність) її вини у вчиненні цих кримінальних правопорушень, потребують перевірки під час подальшого досудового розслідування та судового розгляду, що не виключає можливості застосування до неї такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади.

Згідно ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі по тексту - ЄСПЛ).

Зокрема, у рішенні ЄСПЛ по справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року зазначено, що «обґрунтована підозра» означає існування фактів або інформації, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, крім того, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно пов`язують підозрюваного з певним злочином, вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

При цьому, обставини здійснення підозрюваною конкретних дій та доведеність її вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях ЄСПЛ, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23 жовтня 1994 року, суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».

Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів, з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

У пункті 175 рішення ЄСПЛ від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» зазначено, що «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Факти, що підтверджують обґрунтовану підозру, не повинні бути такого ж рівня, що й факти, на яких має ґрунтуватися обвинувальний вирок.

Таким чином, слідчий суддя на стадії досудового розслідування для вирішення питання, зокрема, щодо обґрунтованості підозри не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини особи/осіб у вчиненні кримінального правопорушення чи її відсутності, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення.

Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_7 розпорядженням Богодухівської міської ради №169-К від 15 вересня 2023 року, переведена з 18 вересня 2026 року з посади державного реєстратора Відділу «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Богодухівської міської ради ОСОБА_7 з 18.09.2023 на посаду завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, як така, що успішно пройшла стажування на цій посаді, зі збереженням 11 рангу посадової особи місцевого самоврядування, з посадовим окладом згідно зі штатним розписом.

З посадовою Інструкцією посадової особи місцевого самоврядування, ОСОБА_7 ознайомлена 06 лютого 2024 року, під особистий підпис.

Слідчий суддя дослідивши документи долучені до клопотання, приходить до висновку, що причетність ОСОБА_7 до інкримінованих їй правопорушень підтверджується наявними в матеріалах кримінального провадження доказами, що є достатніми для висновку, що підозра не є вочевидь необґрунтованою та відповідає стандарту переконання «обґрунтована підозра».

Так, ОСОБА_7 , користуючись наданою владою та службовими повноваженнями всупереч інтересам служби, використовуючи свій цифровий електронний ключ для доступу до автоматизованої системи Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, здійснила несанкціоновані зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах.

Виходячи із системного аналізу положень норм КПК України вбачається, що відсторонення від посади осіб, яким оголошено про підозру, не є безумовним, а відтак обґрунтованість підозри не може бути єдиною підставою, яка визначає необхідність застосування такого заходу.

Згідно ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини:

1) правову підставу для відсторонення від посади;

2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;

3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Частиною 1 ст. 157 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Як вбачається з клопотання, правовими підставами для відсторонення ОСОБА_7 від займаної посади завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області , на переконання слідчого, є те, що:

- перебування на вищевказаній посаді сприяло вчиненню інкримінованих ОСОБА_7 , кримінальних правопорушень;

-проведення досудового розслідування ще не завершено, у сторони обвинувачення є достатньо підстав вважати, що перебуваючи на посаді завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області підозрювана ОСОБА_7 , з урахуванням рівня займаної посади та маючи доступ до всієї службової документації, реєстраційних справ та електронних документів, що стосуються проведених нею реєстраційних дій, які зберігаються у приміщенні Управління, має до них доступ, тому може знищити, приховати або змінити такі документи;

- підозрювана ОСОБА_7 , має службові та робочі зв`язки з працівниками ЦНАП та іншими особами, які можуть бути допитані як свідки у кримінальному провадженні, у зв`язку з чим може незаконно впливати на них з метою зміни або відмови від показань;

- перебуваючи на посаді державного реєстратора та маючи доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, підозрювана ОСОБА_7 має можливість і надалі здійснювати незаконні реєстраційні дії.

Також, за кримінальне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 362 КК України, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_7 , Кримінальним кодексом України передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю на строк до трьох років.

Крім того, як встановлено слідчим суддею, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке пов`язане із використанням нею свого службового становища під час перебування на посаді завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, на теперішній час вона обіймає дану посаду .

Отже, на переконання слідчого судді, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваної, про який йдеться у клопотанні слідчого, оскільки існує обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_7 кримінального правопорушення, досудове розслідування щодо якого наразі не завершене.

Також, на переконання слідчого судді, відсторонення ОСОБА_7 від займаної посади не призведе до суттєвих негативних наслідків у роботі сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, і не матиме негативних наслідків для інших осіб.

Щодо розумності та співрозмірності обмеження прав підозрюваної завданням кримінального провадження, слідчий суддя дійшов обґрунтованого висновку, що відсторонення від посади не є абсолютним позбавленням права на працю, а є тимчасовим обмеженням займати певну посаду, тому відповідні обмеження є розумними і співмірними з огляду на завдання кримінального провадження та з урахуванням досліджених обставин у провадженні.

Слідчий суддя вважає доведеним існування ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_7 може вчинити дії, передбачені пунктом 6 частини другої статті 155 КПК України, а застосування відсторонення від посади зумовлене необхідністю запобігання можливим спробам знищення чи підроблення речей і документів, що мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконного впливу на свідків у цьому кримінальному провадженні, а також іншим діям, спрямованим на протиправне перешкоджання кримінальному провадженню.

Крім цього, досудове розслідування ще не завершено, є достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_7 , займаючи посаду завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, маючи відповідні зв`язки, авторитет та службові повноваження, та маючи доступ до всієї службової документації, реєстраційних справ та електронних документів, що стосуються проведених нею реєстраційних дій, має доступ до них, тому може знищити, приховати або змінити такі документи, може здійснювати незаконний вплив на свідків у цьому кримінальному провадженні, на працівників ЦНАП, а також іншим чином протиправно перешкоджати встановленню істини з метою зменшення або уникнення кримінальної відповідальності.

Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя дійшов переконливого висновку, що завдання, для виконання якого слідчий звернувся з цим клопотанням, зокрема, запобігти вчиненню підозрюваною дій, передбачених ст. 157 КПК, може бути виконане саме у зв`язку із відстороненням ОСОБА_7 , від займаної посади в межах строку досудового розслідування, а саме: до 17 травня 2026 року, включно, оскільки подальше перебування її на посаді підсилює ризик вчинення останньою протиправної поведінки, яка полягає у знищенні чи підробці речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, незаконному впливі на свідків та інших учасників кримінального провадженні або протиправному перешкоджанню кримінальному провадженню іншим чином.

Посилання захисника підозрюваної ОСОБА_7 адвоката ОСОБА_4 , що насправді ОСОБА_7 було вчинено дисциплінарне правопорушення, а орган досудового розслідування штучно криміналізував дії ОСОБА_7 , надавши не вірну оцінку наказу Міністерства юстиції України № 296/5 від 05.02.2025, слідчий суддя зазначає, що предметом досудового розслідування є здійснення ОСОБА_7 , як державним реєстратором несанкціонованої зміни інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, а саме в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, яка маючи право доступу до вказаної системи, здійснила внесення змін до інформації шляхом проведення державної реєстрації права суборенди земельних ділянок за відсутності належних повноважень заявника. Крім того, досудове розслідування на даний час не завершено.

Слідчий суддя критично ставиться до твердження сторони захисту про суттєвий негативний вплив відсторонення від посади ОСОБА_7 на матеріальний стан її сім`ї, оскільки в обґрунтування цього твердження сторона захисту не надала достатніх доказів. ОСОБА_7 заміжня, вона дійсно є матір`ю трьох дітей, але двоє з них вже повнолітні. Слідчий суддя виходить із того, що сам лише факт зменшення доходу підозрюваної, внаслідок її відсторонення від посади, не може слугувати достатньою підставою для відмови у застосуванні відповідного заходу забезпечення кримінального провадження, за наявності підтвердженого ризику щодо можливого перешкоджання кримінальному провадженню.

Водночас, слідчий суддя не приймає до уваги посилання сторони захисту про те, що наявність ризиків не підтверджено достатніми доказами, з огляду на таке.

Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду. При визначенні ризиків закон не вимагає неспростовних доказів того, що підозрюваний однозначно, поза всяким сумнівом, здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає обґрунтування, що вона має реальну можливість їх здійснити.

Отже ризики, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрювана може здійснити незаконними засобами вплив на свідків та зміни/уточнення даних електронних баз, слід вважати наявними за умови достатньої їх ймовірності.

Викладені вище мотиви ухваленого рішення вказують на те, що у цьому провадженні слідчим наведено достатні доводи на підтвердження існування вказаного ризику у поведінці підозрюваної.

З огляду на оголошення про підозру і сам факт вчинення правопорушення, то слідчі дії продовжують проводитись, що об`єктивно не може свідчити про можливість їх проведення і закінчення станом на даний час.

Посилання сторони захисту на те, що про наявність кримінального провадження № 42025222070000032 від 09.09.2025 ОСОБА_7 відомо вже тривалий час. За весь цей час, вона не вчиняла жодних дій, які б свідчили про її протиправну процесуальну поведінку чи про такі наміри, що вона прибувала на допит у якості свідка, в подальшому з`являлася і для вручення повідомлення про підозру і вручення клопотань про застосування запобіжного заходу та відсторонення від посади, слідчий суддя оцінює, як відповідальне ставлення ОСОБА_7 до своїх процесуальних обов`язків, проте це не свідчить про відсутність ризиків зазначених у клопотання слідчого.

Щодо посилання сторони захисту на те, що інші працівники Управляння «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області не приймали участі у реєстраційній дії, не опрацьовували документи щодо них, та відповідно не є та не можуть бути свідками, оскільки не володіють інформацією щодо цих реєстраційних дій, слідчий суддя зазначає, що на даний час триває досудове розслідування, встановлюються всі обставини справи та коло осіб, які можуть володіти інформацією щодо вказаних кримінальних правопорушень.

ОСОБА_7 на теперішній час обіймає посаду завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, на переконання слідчого судді, не зменшує існування ризиків, передбачених пунктом 6 частини другої статті 155 КПК України.

Вищезазначені обставини свідчать про необхідність застосування до підозрюваної ОСОБА_7 такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади, з метою запобігання спробам підозрюваної негативно вплинути на хід досудового розслідування кримінального провадження, незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, знищити чи підробити будь-які з речей чи документів, пов`язаних із несанкціонованою зміною інформації, а також можливості вчинити інші кримінальні правопорушення.

Крім цього, відсторонення від посади не є абсолютним позбавленням права на працю, а є тимчасовим обмеженням особи займати певну посаду, такий захід є тимчасовим, а тому відповідні обмеження є розумними і співмірними, з огляду на завдання кримінального провадження та, з урахуванням досліджених обставин в цьому кримінальному провадженні, потреби досудового розслідування виправдовують саме такий ступінь втручання у права та свободи особи з метою виконання завдань кримінального провадження.

Відтак, ризики можливості використання свого службового становища підозрюваною, з метою перешкоджання зібранню доказів стороною обвинувачення як-то впливу на свідків, знищення чи приховування або зміниту таких документів, можливість і надалі здійснювати незаконні реєстраційні дії, є досить великим, що на даній стадії провадження обґрунтовує висновок слідчого судді про необхідність задоволення вказаного клопотання про відсторонення підозрюваної ОСОБА_7 від займаної посади.Таким чином, клопотання слідчого про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_7 є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Вимогами пункту 4 частини третьої статті 219 КПК України визначено, що з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене: протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Враховуючи той факт, що 17 березня 2026 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України, строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні становить до 17 травня 2026 року, включно, з огляду на що слідчий суддя приймає рішення про відсторонення підозрюваного від займаної посади в межах строків досудового розслідування, тобто до 17 травня 2026 року, включно.

Керуючись ст. 131, 132, 154-157, 309, 376 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого СВ Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_6 про відсторонення від посади підозрюваної - задовольнити.

Відсторонити підозрювану ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади - завідувача сектору державної реєстрації Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області, в межах строків досудового розслідування, тобто до 17 травня 2026 року включно.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення, а ОСОБА_7 - в той же строк, але з моменту вручення їй ухвали суду.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1