Рішення № 135398718, 11.02.2026, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
11.02.2026
Номер справи
366/1443/25
Номер документу
135398718
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 366/1443/25

Провадження № 2/366/143/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.02.2026 селище Іванків

Іванківський районний суд Київської області у складі головуючого судді Мовчана В.В., за участю секретаря судового засідання Іванової І.С., розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом ОСОБА_1

до: 1)Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області

2)Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Агропродукт»

про скасування державної реєстрації та припинення права оренди

Представники учасників справи: не з`явилися

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до Іванківського районного суду Київської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області (далі відповідач-1), Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Агропродукт» (далі відповідач-2) про скасування державної реєстрації та припинення права оренди земельної ділянки.

Позовні вимоги обґрунтовані наявністю підстав для:

1)Скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030, площею 2,9463 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування: Київська область, Іванківський район, Іванківська селищна рада;

2)Припинення права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Агропродукт» на земельну ділянку з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030, площею 2,9463 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування: Київська область, Іванківський район, Іванківська селищна рада, яке зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису про інше речове право: 30101247, дата державної реєстрації 01.01.2019.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями було визначено головуючого суддю Мовчана В.В.

Ухвалою Іванківського районного суду Київської області від 23.05.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.

01.07.2025 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою Іванківського районного суду Київської області від 03.07.2025 відкрито провадження у справі. Підготовче судове засідання призначено на 07.08.2025.

10.07.2025 від представника Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області надійшов відзив на позовну заяву.

07.08.2025 у судовому засіданні розгляд справи було відкладено на 03.09.2025.

03.09.2025 у справі було оголошено перерву до 08.09.2025.

08.09.2025 від представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Агропродукт» до суду надійшла заява, відповідно до якої відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Іванківського районного суду Київської області від 08.09.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 16.10.2025.

16.10.2025 розгляд справи було відкладено на 04.11.2025.

04.11.2025 розгляд справи було відкладено на 08.12.2025.

08.12.2025 розгляд справи було відкладено на 23.12.2025.

23.12.2025 розгляд справи було відкладено на 20.01.2026.

20.01.2026 розгляд справи відкладено на 11.02.2026.

У судове засідання учасники справи не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справу повідомлені належним чином, однак про причини неявки суд не повідомили, з клопотаннями про відкладення розгляду справи не зверталися.

Частиною 1 статті 223 ЦПК України передбачено, що неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За вимогами ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно вимог статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до статті 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно статті 89 ЦПК України, виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Згідно із практикою Європейського суду з прав людини за своєю природою змагальність судочинства засновується на диференціації процесуальних функцій і відповідно правомочностей головних суб`єктів процесуальної діяльності цивільного судочинства - суду та сторін (позивача та відповідача). Диференціація процесуальних функцій об`єктивно призводить до того, що принцип змагальності відбиває властивості цивільного судочинства у площині лише прав та обов`язків сторін. Це дає можливість констатувати, що принцип змагальності у такому розумінні урівноважується з принципом диспозитивності та, що необхідно особливо підкреслити - із принципом незалежності суду. Він знівельовує можливість суду втручатися у взаємовідносини сторін завдяки збору доказів самим судом. У процесі, побудованому за принципом змагальності, збір і підготовка усього фактичного матеріалу для вирішення спору між сторонами покладається законом на сторони. Суд тільки оцінює надані сторонам матеріали, але сам жодних фактичних матеріалів і доказів не збирає.

Розпорядженням Іванківської районної державної адміністрації Київської області від 09.11.2018 № 581 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості):

1)Затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж двох земельних ділянок в натурі на місцевості ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельні ділянки розташовані за межами населених пунктів на території Іванківської селищної ради Іванківського району Київської області;

2)Передано у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_1 земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 2,9463 га (рілля) з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030 та земельну ділянку № НОМЕР_2 площею 1, 6948 га з кадастровим номером 3222055100:06:001:0040, які розташовані за межами населених пунктів на території Іванківської селищної ради Іванківського району Київської області.

Рішенням Іванківського районного суду Київської області від 19.03.2023 по справі № 366/2459/23 позов ОСОБА_1 до Вишгородської районної державної адміністрації Київської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська експертна група», Державне підприємство «Науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про визнання недійсним розпорядження про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки та виділення її в натурі задоволено. Визнано недійсним Розпорядження голови Іванківської районної державної адміністрації від 09 листопада 2018 року № 581 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)» в частині передачі у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_1 земельної ділянки № НОМЕР_1 (рілля) площею 2,9463 га кадастровий номер 3222055100:03:001:0030. Визнано за ОСОБА_1 право на виділення їй в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) площею 3,87 га за рахунок земель, переданих у колективну власність КСП ім. Комінтерну Іванківського району Київської області.

Як вбачається з тексту рішення, судом встановлено, що на підставі Розпорядження голови Іванківської районної державної адміністрації від 26 лютого 2018 року № 92 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)» ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) з метою отримання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування яких визначено за проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) КСП ім. Комінтерну, як ділянки № НОМЕР_1 (рілля) та № НОМЕР_2 (сіножаті) за межами населених пунктів на території Іванківської селищної ради Іванківського району Київської області.

Розпорядженням голови Іванківської районної державної адміністрації від 09 листопада 2018 року № 581 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної в ділянки натурі (на місцевості)» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж двох земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Іванківської селищної ради Іванківського району Київської області. Цим же розпорядженням передано у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_1 земельну ділянку № НОМЕР_1 (рілля) площею 2,9463 га кадастровий номер 3222055100:03:001:0030 та земельну ділянку № НОМЕР_2 площею 1,6948 га (сіножаті) кадастровий номер 32220553 00:06:001:0040, які розташовані за межами населених пунктів на території Іванківської селищної ради Іванківського району Київської області.

Однак, всупереч схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП ім.Комінтерна Іванківського району Київської області, ОСОБА_1 передано у власність земельну ділянку № НОМЕР_1 (кадастровий номер 3222055100:03:001:0030) площею 2,9463 га, а не площею 3,87 га.

Крім того, місце розташування земельної ділянки за № НОМЕР_1 , визначене у технічній документації, затвердженій розпорядженням голови Іванківської районної державної адміністрації від 09 листопада 2018 року № 581, не відповідає її місцю розташування згідно схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП ім.Комінтерна Іванківського району Київської області.

На звернення позивача, листом від 02.02.2023 року ТОВ "Українська експертна група" повідомило, що місце розташування земельної ділянки було визначено згідно схеми розподілу земельних часток (паїв) КСП ім.Комінтерну та аналізу розташування суміжних земельних ділянок (д.№ 304-д.№ 311) на даному масиві. Розташування земельних ділянок АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 в ДЗК відповідає схемі розподілу, а зміна площі земельної ділянки № 308 пов`язана з некоректним відображенням на схемі поділу трансформаторної підстанції, яка зміщена в сторону окружної дороги, а фактичне її розташування - перед ділянкою № 308 та накладанням земельної ділянки № 311 на окружну дорогу, смт. Іванків, що зменшує її площу практично вдвічі. Також до листа було долучено схему розташування масиву земельних ділянок АДРЕСА_1 - № 311 з фактичним врахуванням трансформатора згідно Публічної карти України та Схем у розташуванні масиву земельних ділянок № НОМЕР_3 .

Судом встановлено, що позивачу, яка при розпаюванні земель КСП ім.Комінтерну мала право на виділення в натурі земельної ділянки площею 3,87 га, позначеної на схемі поділу земельних часток (паїв) КСП ім.Комінтерну під № 308, фактично передано у власність іншу земельну ділянку меншої площі (2,9463 га), яка на цій же схемі позначена під №309. При цьому, аналіз схеми розташування масиву земельних ділянок АДРЕСА_1 -№311 та схеми поділу земельних часток (паїв) КСП ім.Комінтерну підтверджує, що, виходячи з загальної площі земельного масиву, площ та конфігурації розміщених на ньому земельних ділянок, не можливо відвести земельну ділянку площею 3,87 га, на яку позивач має право при розпаюванні земель КСП ім.Комінтерну, і яка була б розташована з лівої (західної) сторони від ділянки неправильної геометричної форми, що на півночі межує з трансформаторною підстанцією.

Крім того, було встановлено, що фактично на місцевості не існує ділянки, позначеної на схемі розподілу земельних часток (паїв) КСП ім.Комінтерну під № 308, що позбавляє позивача можливості реалізувати своє право на виділення у натурі (на місцевості) земельної ділянки із розпайованих земель КСП ім.Комінтерна.

Позивач зверталася до Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області з заявою про виділення їй в натурі (на місцевості) в приватну власність земельної ділянки, позначеної на схемі поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП ім.Комінтерна Іванківського району Київської області за № 309 площею 3,87 га та надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (копія заяви додається).

Листом Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області від 02.02.2023 року за №Б-18.2, ОСОБА_2 відмовлено у виділенні вказаної земельної ділянки по тій причині, що позивач вже скористалася своїм правом на разову приватизацію земельної ділянки з таким видом цільового призначення.

07.06.2024 на підставі рішення Іванківського районного суду Київської області від 19.03.2023, речове право на земельну ділянку з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030, площею 2, 9463 га було припинено.

10.03.2025 ОСОБА_1 зверталася до Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області з проханням скасувати в Державному земельному кадастрі земельну ділянку з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030 та перемістити до архівного шару ДЗК кадастровий номер даної земельної ділянки.

Як вбачається з відповіді Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області від 27.03.2025, скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030 рішенням Іванківського районного суду Київської області від 19.03.2024 по справі № 366/2459/23 не зобов`язано, а тому відсутні підстави для скасування державної реєстрації зазначеної земельної ділянки.

Державна реєстрація земельної ділянки регулюється нормами Закону України «Про Державний земельний кадастр».

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Водночас, Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж. Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Згідно з ст. 6 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Статтею 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

У відповідності до ст. 16 Закону України «Про державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Структура кадастрових номерів земельної ділянки визначається Кабінетом Міністрів України. Кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.

Статтею 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено порядок державної реєстрації земельної ділянки. Так, згідно з частинами 15, 89 цієї статті державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: - особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; - власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; - органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності); - замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву); - замовника документації із землеустрою, за якою здійснюється формування земельної ділянки державної, комунальної власності, у випадках, коли розроблення такої документації відбувається без дозволу органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування; - власника земельної частки (паю) або його спадкоємця (у разі формування земельної ділянки в порядку виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв); - особи, визначені частиною першою статті 118 Земельного кодексу України, у тому числі власника нерухомого майна (будівлі, споруди), розташованої на земельній ділянці, що надається (передається) із земель державної чи комунальної власності, або його спадкоємця. Для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: - заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; - документація із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки, в електронній формі та формі електронного документа. У разі якщо відповідно до закону поділ, об`єднання земельних ділянок здійснюються за погодженням з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, фізичними чи юридичними особами, до заяви про державну реєстрацію земельної ділянки, сформованої в результаті поділу або об`єднання земельних ділянок, також додаються документи, що належним чином підтверджують таку згоду. Заява з доданими документами надсилається заявником засобами телекомунікаційного зв`язку. Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: - перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; - за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації. На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки. При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.

У відповідності до ч. 6 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр «підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: - подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; - невідповідність поданих документів вимогам законодавства; - знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини. Відмова в державній реєстрації земельної ділянки з підстав, не передбачених цією частиною, заборонена. Державний кадастровий реєстратор зазначає вичерпний перелік підстав для відмови у державній реєстрації земельної ділянки. У разі повторного подання заяви про державну реєстрацію земельної ділянки не допускається відмова у здійсненні державної реєстрації з підстав, не зазначених у раніше наданій відмові (крім неусунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови, або якщо підстави для відмови у державній реєстрації виникли після попередньої відмови).

Згідно з ч.10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: - поділу чи об`єднання земельних ділянок; - якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; - ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Враховуючи, що рішенням Іванківського районного суду Київської області від 19.03.2023 по справі № 366/2459/23 визнано недійсним Розпорядження голови Іванківської районної державної адміністрації від 09 листопада 2018 року № 581 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)» в частині передачі у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_1 земельної ділянки № НОМЕР_1 (рілля) площею 2,9463 га кадастровий номер 3222055100:03:001:0030, державним реєстратором речове право на земельну ділянку з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030, площею 2, 9463 було припинено, суд вбачає підстави для скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030, площею 2,9463 га.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Аналогічне положення закріплене в ч. 1 Закону України «Про оренду землі».

Згідно з частиною першою статті 210 ЦК України та статті 6 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Позивачем заявлено вимогу про припинення права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Агропродукт» на земельну ділянку з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030, площею 2,9463 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування: Київська область, Іванківський район, Іванківська селищна рада, яке зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису про інше речове право: 30101247, дата державної реєстрації 01.01.2019.

На підтвердження укладення договору оренди землі до суду надано копію Додаткової угоди до договору оренди землі від 01.01.2024, щодо земельної ділянки площею 2,9463 га, з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030, укладеної між Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Полісся» та ОСОБА_1 . Договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030 та докази реєстрації права оренди в державному реєстрі суду не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

В той же час суд зазначає, що з додаткової угоди, наданої до суду вбачається, що договір оренди землі укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Полісся» та ОСОБА_1 , однак позивачка просить припинити право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Агропродукт».

Враховуючи встановлені фактичні обставини, оскільки позивачем не доведено належними і допустими доказами наявності укладення договору оренди землі та реєстрації права оренди в державному реєстрі, позовна вимога щодо припинення права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Агропродукт» на земельну ділянку з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030, площею 2,9463 га не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 2 420, 40 грн за дві позовні вимоги.

Згідно ч. 9 ст. 141 ЦПК України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково, незалежно від результатів вирішення спору.

Поняття «неправильний» тлумачиться в українській мові як такий, що не відповідає певним нормам, правилам, вимогам; не задовольняє вимог пропорції, симетрії і т. ін., а також як такий, що не відповідає істині, тому, що є в дійсності; помилковий, хибний; не такий, як треба; який не приводить до бажаних наслідків.

Практика застосування цієї правової норми не є усталеною, водночас поняття «неправильні дії сторони» слід тлумачити у взаємозв`язку з поняттям «зловживання процесуальними правами».

Головне управління Держгеокадстру в м. Києві та Київській області звертаючись до суду з відзивом на позовну заяву зазначило, що вважають, що стягнення судових витрат з відповідача є безпідставними, оскільки державна реєстрація земельної ділянки проводилася відповідно до чинного законодавства України.

Оскільки підставою скасування державної реєстрації права земельної ділянки з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030 є визнання недійсним Розпорядження голови Іванківської районної державної адміністрації від 09 листопада 2018 року № 581 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)» в частині передачі у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_1 земельної ділянки № НОМЕР_1 (рілля) площею 2,9463 га кадастровий номер 3222055100:03:001:0030 та в результаті припинення речового права, суд не вбачає підстав для стягнення з Головного управління Держгеокадстру в м. Києві та Київській області сплаченого позивачем судового збору у розмірі 1 211, 20 грн.

Оскільки у задоволенні вимоги про припинення права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Агропродукт» на земельну ділянку з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030 судом відмовлено, то сплачений судовий збір у розмірі 1 211, 20 грн. не підлягає відшкодуванню відповідачем.

Керуючись статтями 4, 12, 13, 81, 141, 223, 258, 259, 263-265, 273, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Агропродукт» про скасування державної реєстрації та припинення права оренди земельної ділянки задовольнити частково.

2.Скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 3222055100:03:001:0030, площею 2,9463 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

3.У іншій частині позову відмовити.

4 Судові витрати залишити за позивачем.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий Іванківським РВ ГУ МВС України в Київській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_5 ).

Відповідач-1:Головне управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області (ідентифікаційний код 39817550, адреса: вул. Серпова, 3/14, м. Київ).

Відповідач-2:Товариство з обмеженою відповідальністю «Поділля Агропродукт» (ідентифікаційний код 41104967, адреса: вул. Заводська, 7, смт Браїлів, Жмеринського району, Вінницької області).

Повний текст рішення виготовлено 18.02 .2026.

Суддя Віталій МОВЧАН