Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/16914/24
УХВАЛА
31 березня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши заяву щодо здійснення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою, в якій просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2024 у справі № 560/16914/24.
В обґрунтування заяви зазначає, що щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн. до підсумку пенсії не нараховується та не виплачується, що підтверджується випискою з карткового рахунку Ощадбанку за січень-лютий-березень 2026 року, хоча рішенням від 27.02.2025 пенсійний орган зобов`язаний з 01.11.2024 повернути до пенсії протиправно зняту суму 2000,00 грн, передбачену постановою КМУ №713, з урахуванням раніше виплачених сум. Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не виконане рішення суду в частині нарахування та виплати щомісячно доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. Просить задовольнити заяву.
Вирішуючи подану заяву суд враховує таке.
Рішенням від 27.02.2025 у справі № 560/16914/24 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з дати припинення щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб, з урахуванням раніше виплачених сум.
Листом від 13.11.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що розмір пенсії з урахуванням доплати з 01.11.2024 становить 15794,90 грн, з 01.03.2025 - 17294,90 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Згідно з частинами другою та третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За змістом частини 2 статті 381-1 КАС України суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382 - 3823 і 383 цього Кодексу.
Отже, способами судового контролю є не тільки зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, а й надання правової оцінки діям державного виконавця, який здійснює примусове виконання рішення суду у разі, якщо такі дії (рішення), на думку позивача у справі не відповідають вимогам законодавства.
Суд встановив, що фактичною підставою для звернення позивача до суду з заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/16914/24 є незгода позивача з діями щодо розрахунку пенсії.
Водночас, у рішенні від 27.02.2025 суд не встановлював порядок його виконання. Крім того, судове рішення у справі №560/16914/24 містить зобов`язання щодо нарахування та виплату пенсії з урахуванням доплати, а не повернення.
У випадку незгоди з рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача, вчиненими на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/16914/24, позивач має право оскаржити їх до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Тому, у задоволенні заяви необхідно відмовити.
Керуючись статтями 248, 254, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя О.К. Ковальчук