Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/215/26
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області, в якій просить визнати неправомірними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області від 14.10.2025 за №00154322405 та №00154332405.
Позовні вимоги позивач мотивує протиправністю прийняття спірних рішень, такими, що прийняті всупереч вимог чинного законодавства і підлягають скасуванню.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 січня 2026 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
16 січня 2026 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволення позовних вимог повністю, посилаючись на необґрунтованість та безпідставність позовних вимог.
28 січня 2026 через "Електронний суд" позивачем надано відповідь на відзив, в якій позивач підтримує позовні вимоги та просить суд задовольнити позов.
17 березня 2026 через "Електронний суд" відповідачем надано додаткові пояснення по справі.
Суд, оцінивши повідомлені сторонами обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Головним управлінням Державної податкової служби України у Полтавській області в період з 15.08.2025р. по 04.09.2025р. проведено документальну планову виїзну перевірку фізичної особи-підприємця (РНОКПП НОМЕР_1 , надалі платник податків, позивач) ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01 січня 2019р. по 31 грудня 2024, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 15 червня 2012 по 31 грудня 2024.
За наслідками вищевказаної перевірки відповідачем складено акт від 11.09.2025 №13093/16-31-24-05-01/ НОМЕР_1 .
Згідно висновків акту перевірки позивачем нібито порушено:
- п.44.1 ст.44, п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.198.6. ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме занижено податок на додану вартість на суму 750 999 грн., у т.ч. червень 2021 на суму 925 грн., липень 2022 на суму 70258 грн., серпень 2022 на суму 568 грн., вересень 2022 на суму 722 грн., травень 2023 на суму 1021 грн., липень 2023 на суму 92938 грн., травень 2024 на суму 297100 грн., червень 2024 на суму 287467 грн.;
- п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового Кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями), а саме відсутня реєстрація в ЄРПН податкових накладних на загальну суму ПДВ 514 604,48 грн.
ГУ ДПС у Полтавській області прийняті податкові повідомлення-рішення від 14.10.2025:
- №00154322405, за яким до платника податків застосовано штрафні санкції за відсутність реєстрації податкових накладних в ЄРПН з 01.07.2019 по 31.12.2024 в сумі 257 302,24грн.; - №00154332405, за яким збільшено податок на додану вартість 938 748,75грн., яких: податкове зобов`язання 750 999,00грн., штрафні санкції 187 749,75грн.
Позивач не погодився з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, рішенням про застосування штрафних санкцій, вимогою про сплату боргу (недоїмки) та оскаржив їх в адміністративному порядку до ДПС України.
Рішеннями Державної податкової служби України від 30.12.2025 №36921/6/99-06-01-02-06, №№37220/6/99-06-01-02-06 скаргу позивача залишено без задоволення.
Не погодившись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначено нормами Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з п.п. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми ПДВ платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Згідно з п.п. 44.1, 44.2 ст.44 ПК України ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
У цьому контексті суд урахував, що метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності згідно з ч.1 ст. 3 Закону України 16 липня 1999 року № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - ЗУ №996-XIV) є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій згідно з ч.1 ст.9 ЗУ №996-XIV є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи відповідно до абзацу першого ч.2 ст.9 ЗУ №996-XIV можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства (ст.1 ЗУ №996-XIV).
Згідно з абзацом першим п.85.2 ст.85 ПК України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до п.85.4 ст.85 ПК України при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об`єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків затверджений наказом Міністерства фінансів України 20 серпня 2015 року № 727, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 року за № 1300/27745 (далі Порядок №727).
Згідно з п.1 розділу ІІ вказаного Порядку результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки документальної перевірки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт документальної перевірки, а в разі відсутності порушень - довідка документальної перевірки.
При розгляді матеріалів перевірки контролюючим органом досліджуються всі наявні фактичні дані, що стосуються предмета розгляду, у тому числі документи, надані платником податків або витребувані у нього, письмові та усні пояснення платника податку, інші фактичні дані, що наявні або доступні контролюючому органу.
За результатами розгляду матеріалів перевірки комісія з розгляду заперечень приймає висновок, що є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
У разі встановлення необхідності проведення позапланової документальної перевірки у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, висновок за результатами розгляду матеріалів перевірки приймається комісією з питань розгляду заперечень після проведення такої перевірки з урахуванням її результатів.
Підстави та порядок проведення перевірки позивачем під сумнів не ставиться, наказ на проведення перевірки не є предметом спору у цій справі.
Щодо заниження податку на додану вартість (ППР №00154332405 від 14.10.2025)
Перевіркою повноти визначення податкових зобов`язань за період з 01.07.2020 по 31.12.2024 встановлено їх заниження на суму 72569 грн., у т.ч. липень 2022 на суму 70258 грн., серпень 2022 на суму 568 грн., вересень 2022 на суму 722 грн., травень 2023 на суму 1021 грн.
Проведеним аналізом даних ЄРПН, первинних документів та даних податкових декларацій з ПДВ ФОП ОСОБА_1 встановлено заниження податкових зобов`язань, а саме: липень 2022.
За даними ЄРПН за період липень 2022 виписано та зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 1032879,1 грн.
Відповідно до податкової декларації за липень 2022 ФОП ОСОБА_1 задекларовано податкових зобов`язань у сумі 962621 грн. Фактично різниця між ЄРПН та податковою декларацією становить 70258 грн (1032879,1-962621).
Перевіркою встановлено, що фактично ФОП ОСОБА_1 не включено до складу податкового зобов`язання з ПДВ за липень 2022 податкові накладні: №45 від 29.07.2022 (зареєстровано 01.02.2023) на суму ПДВ 66000 грн., №44 від 27.07.2022 (зареєстровано 31.01.2023) на суму ПДВ 3333,33 грн., №46 від 26.07.2022 (зареєстровано 29.05.2025) на суму ПДВ 925 грн.
Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 занижено податкове зобов`язання з ПДВ за липень 2022 на суму 70258 грн.
За даними ЄРПН ФОП ОСОБА_1 за період серпень 2022 виписано та зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 459531,56 грн. При цьому, відповідно до податкової декларації за серпень 2022 ФОП ОСОБА_1 задекларовано податкових зобов`язань у сумі 458963 грн. Фактично різниця між ЄРПН та податковою декларацією становить 568,56 грн (459531,56-458963).
Перевіркою встановлено, що фактично ФОП ОСОБА_1 не включено до складу податкового зобов`язання з ПДВ за серпень 2022 податкову накладну №40 від 30.08.2022 (зареєстровано 14.06.2024) на суму ПДВ 568,4 грн.
Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 занижено податкове зобов`язання з ПДВ за серпень 2022 на суму 568 грн.
За даними ЄРПН ФОП ОСОБА_1 за період вересень 2022 виписано та зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 1239203,56 грн. При цьому, відповідно до податкової декларації за вересень 2022 ФОП ОСОБА_1 задекларовано податкових зобов`язань у сумі 1238482 грн. Фактично різниця між ЄРПН та податковою декларацією становить 568,56 грн (1239203,56-1238482).
Перевіркою встановлено, що фактично ФОП ОСОБА_1 не включено до складу податкового зобов`язання з ПДВ за вересень 2022 податкову накладну №51 від 08.09.2022 (зареєстровано 14.06.2024) на суму ПДВ 721,7 грн.
Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 занижено податкове зобов`язання з ПДВ за вересень 2022 на суму 722 грн.
За даними ЄРПН ФОП ОСОБА_1 за період травень 2023 виписано та зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 423773,16 грн.
При цьому, відповідно до податкової декларації за травень 2023 ФОП ОСОБА_1 задекларовано податкових зобов`язань у сумі 422752 грн. Фактично різниця між ЄРПН та податковою декларацією становить 1021,16 грн. (423773,16-422752).
Перевіркою встановлено, що фактично ФОП ОСОБА_1 не включено до складу податкового зобов`язання з ПДВ за травень 2023 податкову накладну №37 від 18.05.2023 (зареєстровано 30.05.2025) на суму ПДВ 1020,7 грн.
Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 занижено податкове зобов`язання з ПДВ за травень 2023 на суму 1021 грн.
Відповідно до норм Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 із змінами та доповненнями:
п. 44.1 для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим зазначеного пункту, забороняється п. 185.1. Об`єктом оподаткування є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
п. 187.1 Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. п. 201.10. На дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Таким чином, в порушення пп. 44.1 ст. 44, п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу ФОП ОСОБА_1 не було визначено податкові зобов`язання по операціях з постачання товарів (робіт, послуг), внаслідок чого занижено податкові зобов`язання з ПДВ на суму 72569 грн., у т.ч. липень 2022 на суму 70258 грн., серпень 2022 на суму 568 грн., вересень 2022 на суму 722 грн., травень 2023 на суму 1021 гривня.
Перевіркою повноти визначення податкового кредиту за період, що перевірявся, встановлено його завищення на суму 678 430 грн, у т.ч. червень 2021 на суму 925 грн, липень 2023 на суму 92938грн., травень 2024 на суму 297 100 грн., червень 2024 на суму 287467 грн.
У ході проведення перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 неправомірно включено до складу податкового кредиту звітного періоду податкові накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів реєстрації.
Відповідно до п. 198.6. ст. 198 ПКУ: "Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу)…
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових
накладних...".
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України:
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту….
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Враховуючи вищезазначене та в порушення п. 198.6. ст. 198, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит на суму 925 грн., у т.ч. за червень 2021 на суму 925 грн.
У ході проведення перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 неправомірно включено до складу податкового кредиту суми ПДВ по контрагентам: ПП "ПРИВАТНА АГРОФІРМА "ПЕТРІВКА" (податковий номер 30827183)
Згідно додатку 1 "Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його коригування" до податкової декларації з ПДВ за червень 2024 ФОП ОСОБА_1 включено до складу податкового кредиту суми ПДВ за червень 2023, листопад 2023 ПП "ПРИВАТНА АГРОФІРМА "ПЕТРІВКА" (30827183).
При цьому, згідно даних ЄРПН податкові накладні ПП "ПРИВАТНА АГРОФІРМА "ПЕТРІВКА" на адресу покупця ФОП ОСОБА_1 відсутні.
Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит за червень 2024 на суму ПДВ 287467 грн. (107800,0 + 179666,67).
ТОВ "ПРОДОВОЛЬЧА КОМПАНІЯ "ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ" (податковий номер 34009446)
За даними ЄРПН за період червень 2023 ТОВ "ПРОДОВОЛЬЧА КОМПАНІЯ "ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ" виписано на адресу ФОП ОСОБА_1 податкову накладну №10342 від 12.06.2023 на загальну суму 633600 грн., ПДВ 105600 грн.
При цьому, ФОП ОСОБА_1 включено вищезазначену суму ПДВ до складу податкового кредиту наступним чином (згідно додатків 1 "Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його коригування").
Тобто, ФОП ОСОБА_1 повторно включено податкову накладну №10342 від 12.06.2023 на суму ПДВ 105600 грн до складу податкового кредиту травня 2024 року (попередньо було включено до ПК серпня 2023).
За даними ЄРПН за період липень 2023 ТОВ "ПРОДОВОЛЬЧА КОМПАНІЯ "ЗОРЯ ПОДІЛЛЯ" виписано на адресу ФОП ОСОБА_1 податкову накладну №10553 від 19.07.2023 на загальну суму 649000 грн., ПДВ 108166,67 грн.
При цьому, ФОП ОСОБА_1 включено вищезазначену суму ПДВ до складу податкового кредиту наступним чином (згідно додатків 1 "Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його коригування").
Тобто, ФОП ОСОБА_1 повторно включено податкову накладну №10553 від 19.07.2023 на суму ПДВ 108166,67 грн до складу податкового кредиту травня 2024 року (попередньо було включено до ПК серпня 2023).
Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит за травень 2024 на суму ПДВ 213767 грн. (105600 +108166,67).
ПП "КВАЗАР-АГРО" (податковий номер 14212007)
За даними ЄРПН за період жовтень 2021 ПП "КВАЗАР-АГРО" виписано на адресу ФОП ОСОБА_1 податкову накладну №12 від 04.10.2021 на загальну суму 192960 грн., ПДВ 32160грн.
При цьому, ФОП ОСОБА_1 включено вищезазначену суму ПДВ до складу податкового кредиту наступним чином (згідно додатків 1 "Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його коригування").
Тобто, ФОП ОСОБА_1 повторно включено податкову накладну №12 від 04.10.2021 на суму ПДВ 32160 грн до складу податкового кредиту липня 2023 року (попередньо було включено до ПК жовтня 2021).
Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит за липень 2023 на суму ПДВ 32160 грн.
ТОВ "ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД".
За даними ЄРПН за період липень 2023 ТОВ "ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД" виписано на адресу ФОП ОСОБА_1 наступні податкові накладні: - №165 від 18.07.2023 на загальну суму 500000 грн., ПДВ 83333,33 грн., - №166 від 19.07.2023 на загальну суму 160000 грн., ПДВ 26666,67грн.
При цьому, ФОП ОСОБА_1 включено вищезазначену суму ПДВ до складу податкового кредиту наступним чином (згідно додатків 1 "Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його користування").
Тобто, ФОП ОСОБА_1 повторно включено податкову накладну №165 від 18.07.2023 на суму ПДВ 83333,33 грн до складу податкового кредиту травня 2024 року (попередньо було включено до ПК серпня 2023).
Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит за травень 2024 на суму ПДВ 83333 грн.
ФОП ОСОБА_2 (податковий номер НОМЕР_2 ) За даними ЄРПН за період квітень 2021 ФОП ОСОБА_2 виписано на адресу ФОП ОСОБА_1 наступні податкові накладні на загальну суму ПДВ 92811,8 грн.: - №4 від 14.04.2021 на загальну суму 50770,8 грн., ПДВ 8461,8грн., - №7 від 21.04.2021 на загальну суму 75985,03 грн., ПДВ 15670 грн., - №8 від 26.04.2021 на загальну суму 94020 грн., ПДВ 27860 грн., - №9 від 28.04.2021 на загальну суму 167160 грн., ПДВ 40820 грн.
При цьому, ФОП ОСОБА_1 включено вищезазначену суму ПДВ до складу податкового кредиту наступним чином (згідно додатків 1 "Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його коригування").
Тобто, ФОП ОСОБА_1 повторно включено податкові накладні до складу податкового кредиту липня 2023 року (попередньо було включено до ПК квітня 2021).
Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит за липень 2023 на суму ПДВ 60 778 грн.( 153 590-92811,8).
Пунктом 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України вказано на те, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим зазначеного пункту, забороняється
Відповідно до п. 198.6. ст. 198 ПК України: Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу)…
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних....
Враховуючи вищезазначене та в порушення п. 44.1 ст. 44, п. 198.6. ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), ФОП ОСОБА_1 завищено податковий кредит на суму 677505 грн, у т.ч. липень 2023 на суму 92938грн., травень 2024 на суму 297100 грн. , червень 2024 на суму 287467 грн.
Щодо відсутності реєстрації податкових накладних в ЄРПН (ППР №00154322405 від 14.10.2025)
Проведеним аналізом даних ЄРПН та додатків 1 "Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його коригування" до податкових декларацій з ПДВ за відповідні звітні періоди встановлено відсутність реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 434062,46 грн.: - від 17.06.2021 №52, ПДВ 3333,33 грн.; - від 23.06.2021 №53, ПДВ 39666,67 грн.; - від 14.07.2021 №36, ПДВ 1774,52 грн; - від 06.10.2021 №47, ПДВ 1000 грн; - від 18.10.2021 №48, ПДВ 7808 грн; - від 31.05.2022 №б/н, ПДВ 295166,67 грн; - від 31.10.2022 №44, ПДВ 19237,35 грн; - від 31.10.2022 №45, ПДВ 25175 грн; - від 21.11.2022 №24, ПДВ 850,2 грн); - від 22.11.2022 №27, ПДВ 316,6 грн; - від 02.02.2023 №1, ПДВ 9941,67 грн; - від 02.02.2023 №2, ПДВ 9941,67 грн; - від 02.02.2023 №4, ПДВ 9925,39 грн ; - від 03.02.2023 №6, ПДВ 9925,39 грн.
Крім цього, проведеним аналізом даних первинних документів, банківських виписок, ЄРПН, податкової звітності встановлено відсутність реєстрації податкових накладних в ЄРПН (з врахуванням п. 187.1 ст. 187 Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 із змінами та доповненнями) відповідно до: видаткових накладних на загальну суму ПДВ 64411,96 грн: - № 473 від 17.11.2021, ПДВ 400 грн. (покупець 41463400), - № 474 від 17.11.2021, ПДВ 1068,25 грн. (покупець 41463400), - № 480 від 19.11.2021, ПДВ 1149,9 грн. (покупець 30244792), - № 497 від 30.11.2021, ПДВ 12252 грн. (покупець 21074698), - № 498 від 30.11.2021, ПДВ 176,72 грн. (покупець 39341741), - № 496 від 30.11.2021, ПДВ 500,1 грн. (покупець 37812770), - № 494 від 30.11.2021, ПДВ 541,25 грн. (покупець 36547587), - № 492 від 26.11.2021, ПДВ 3674,9 грн (покупець 30244792), - № 491 від 26.11.2021, ПДВ 1353,3 грн. (покупець 37812770), - № 490 від 26.11.2021, ПДВ 4527,7 грн. (покупець 30244792), - № 489 від 25.11.2021, ПДВ 867,52 грн. (покупець 32027065), - № 488 від 24.11.2021, ПДВ 288 грн. (покупець 39341741), - № 486 від 23.11.2021, ПДВ 436,44 грн. (покупець 36547587), - № 485 від 19.11.2021, ПДВ 2349,6 грн. (покупець 37812770), - № 483 від 19.11.2021, ПДВ 2756,6 грн. (покупець 30661676), - № 482 від 19.11.2021, ПДВ 338,8 грн. (покупець 37812770), - № 481 від 19.11.2021, ПДВ 1105,8 грн (покупець 21078029), - № 532 від 21.12.2021, ПДВ 1322,24 грн. (покупець 30661676), - № 533 від 21.12.2021, ПДВ 193,1 грн. (покупець 37812770), - № 534 від 24.12.2021, ПДВ 431,13 грн. (покупець 30068026), - № 536 від 27.12.2021, ПДВ 2768,2 грн. (покупець 30244792), - № 537 від 27.12.2021, ПДВ 1289,11 грн. (покупець 21078029), - № 539 від 29.12.2021, ПДВ 1200 грн. (покупець 30244792), - № 126 від 27.04.2022, ПДВ 5635 грн. (покупець 21078029), - № 116 від 15.04.2022, ПДВ 3083 грн. (покупець 21078029), - № 106 від 12.04.2022, ПДВ 2763 грн. (покупець 21078029), - № 112 від 13.04.2022, ПДВ 4134 грн. (покупець 21078029), - № 114 від 14.04.2022, ПДВ 3911,8 грн. (покупець 21078029), - № 110 від 12.04.2022, ПДВ 3894,5 грн. (покупець 21078029). банківських виписок на загальну суму ПДВ 16130,06 грн.: - № 13074 від 04.04.22, ПДВ 11734,81 грн. (покупець 40665499), - № 29103 від 06.04.22, ПДВ 3333,33 грн. (покупець 30068026), - № 29234 від 08.04.22, ПДВ 1061,92 грн. (покупець 30068026).
Вищезазначені суми ПДВ відображені у складі податкових зобов`язань з ПДВ за відповідні звітні періоди, проте податкові накладні за вищезазначеними операціями не зареєстровані в ЄРПН.
Відповідно до норм Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 із змінами та доповненнями:
п. 201.1. ст. 201. На дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
п. 201.10. ст. 201. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
п.120 1.2. Відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/ або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
Отже, ФОП ОСОБА_1 не зареєстровано в ЄРПН податкових накладних на загальну суму ПДВ 514604,48грн., внаслідок чого порушено п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями).
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством, відтак підстави для їх скасування, відсутні.
Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, покладений на суб`єкта владних повноважень даною нормою тягар доказування правомірності свого рішення не звільняє позивача від обов`язку доказування своїх тверджень чи заперечень.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Проте, позивачем не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог.
Водночас, в ході судового розгляду відповідачем було доведено обґрунтованість прийнятих податкових повідомлень-рішень.
При цьому, суд враховує, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, серія A, №303-A, п.29).
У пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15.11.2007, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Крім того, згідно з п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Суд зазначає, що всі інші аргументи сторін досліджені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки наведених висновків суду не спростовують.
Підсумовуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м.Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя Г.В. Костенко