Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №: 302/402/26 3/302/145/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(в повному обсязі)
01.04.2026 селище Міжгір`я
Суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області Кривка В.П.,
з участю: секретарка судового засідання Липей В.В.,
особа, стосовно якої розглядається справа, - ОСОБА_1 ,
прокурор - Савка В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції з ОСОБА_1 справу про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 172-6 ч.1 КУпАП, за протоколом від 23.03.2026 року №63, складеним заступником начальника відділу моніторингу та зонального контролю Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки НП України Боднарчук О.Д., стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 від 15.05.2007 року, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, одруженого, раніше не судимого, протягом року до адміністративної відповідальності не притягався, обіймав посаду пожежного рятувальника державного пожежно-рятувального поста (с.Пилипець) 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Закарпатській області, номер телефону: НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , маючи спеціальне звання - майстер-сержанта служби цивільного захисту, будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, як особа начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту згідно підпункту д) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст. 45 вказаного Закону (із змінами, внесеними згідно із Законами №1975-VIII від 23.03.2017, №140-IX від 02.10.2019, №1780-1X від 23.09.2021; в редакції Закону №3384-1X від 20.09.2023), несвоєчасно, без поважних причин, а саме 20.11.2025 подав, опублікувавши на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію (при звільненні) як суб`єкт декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим на думку посадової особи, яка склала протокол, вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Таким чином, майстер-сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язане з корупцією, відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», як особа молодшого начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту.
09.10.2012 року ОСОБА_1 склав Присягу служби цивільного захисту, яку після складання власноручно підписав.
Наказом начальника ГУ ДСНС України у Закарпатській області від 08.08.2023 №297 ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання майстера-сержанта служби цивільного захисту.
Наказом начальника ГУ ДСНС України у Закарпатській області від 13.05.2025 №205-НК/52 ОСОБА_1 призначено на посаду пожежного рятувальника державного пожежно-рятувального поста (с.Пилипець) 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Закарпатській області.
Таким чином, перебуваючи на посаді пожежного рятувальника державного пожежно-рятувального поста (с.Пилипець) 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Закарпатській області, маючи спеціальне звання майстер-сержанта служби цивільного захисту та склавши присягу, ОСОБА_1 до 29 вересня 2025 року був працівником молодшого начальницького складу служби цивільного захисту, у зв`язку з чим, на нього поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Перевіркою встановлено, що відповідно до наказу ГУ ДСНС України у Закарпатській області від 29 вересня 2025 року №450-НК/52, ОСОБА_1 відповідно до п. 176 п.п. 8 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено зі служби з 29 вересня 2025 року.
05.08.2019 ОСОБА_1 був ознайомлений із вимогами Закону України «Про запобігання корупції».
ОСОБА_1 , звільнившись 29 вересня 2025, а саме до 00 год. 00 хв. 29.10.2025 був зобов`язаний подати декларацію (при звільненні) як суб`єкт декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту НАЗК, ОСОБА_1 опублікував в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні тільки 20.11.2025.
Прокурор у судовому засіданні зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172- 6 КУпАП, а тому просив накласти на нього стягнення у виді максимального штрафу.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнав, як і обставини, які зазначені в протоколі. Додатково пояснив суду, що причиною неподання декларації вчасно були сімейні обставини, а саме хвороба його матері. У той період вона двічі оперувалась, у зв`язку з чим ОСОБА_1 забув про подачу декларації, адже він піклувався про неї. Його сестра проживає в м.Ужгород, де працює та виховує дитину дошкільного віку, її чоловік є військовослужбовцем, а тому вона не мала змоги допомогти йому з доглядом за матір`ю. Його матір досі не може самостійно пересуватись. Крім того, ОСОБА_1 зазначає, що в минулому він подавав декларації вчасно. З огляду на вищенаведене, просить суд обмежитись мінімальним штрафом у зв`язку з тим, що наразі він ніде не працює, має на утриманні двох малолітніх дітей, а його дружина працює прибиральницею.
Суд, заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дійшов такого висновку.
Диспозиція частини першої статті 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вказана норма є бланкетною та відсилає до нормативно-правових актів, що регулюють відносини, які виникають у сфері запобігання та протидії корупції.
Згідно з ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Судом установлено наступне.
Згідно з витягом із наказу від 05.10.2012 року №294 ОСОБА_1 прийнято на службу за контрактом на посаду водія 4 державної пожежно-рятувальної частини Територіального управління МНС у Закарпатській області, присвоївши йому спеціальне звання рядовий служби цивільного захисту.
09.10.2012 року ОСОБА_1 склав Присягу особового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
05.08.2019 року ОСОБА_1 підписав попередження про недопущення корупційних та пов`язаних з корупцією правопорушень.
Згідно з витягом з наказу від 08.08.2023 року №297 ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання молодшого начальницького складу 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Закарпатській області майстера-сержанта служби цивільного захисту.
Згідно з витягом з наказу від 13.05.2025 року №205-НК/52 майстера-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 водія 14 державної пожежно-рятувальної частини (м.Хуст) 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України в Закарпатській області відповідно до пунктів 61-63 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено із займаної посади та за його згодою призначено пожежним рятувальником державного пожежно-рятувального поста (с.Пилипець) 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Закарпатській області та він вважається таким, що приступив до виконання обов`язків за посадою з 14 травня 2025 року.
Згідно з витягом із наказу від 29.09.2025 року №450-НК/52 майстера-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту.
Відповідно до ч.5 ст.101 Кодексу цивільного захисту України на осіб начальницького складу служби цивільного захисту поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України "Про запобігання корупції".
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону;
Відповідно до п.п. «д» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.
Відповідно до п.15 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 р. № 593, склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
Особам рядового і начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання:
рядовий склад - рядовий служби цивільного захисту;
молодший начальницький склад - сержант служби цивільного захисту, майстер-сержант служби цивільного захисту, головний майстер-сержант служби цивільного захисту;
середній начальницький склад - молодший лейтенант служби цивільного захисту, лейтенант служби цивільного захисту, старший лейтенант служби цивільного захисту, капітан служби цивільного захисту;
старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту;
вищий начальницький склад - генерал-майор служби цивільного захисту, генерал-лейтенант служби цивільного захисту, генерал-полковник служби цивільного захисту, генерал служби цивільного захисту України.
Таким чином, майстер-сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язане з корупцією, відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», як особа начальницького складу служби цивільного захисту.
З огляду на вищенаведене, ОСОБА_1 , звільнившись 29 вересня 2025, а саме до 00 год. 00 хв. 29.10.2025 був зобов`язаний подати декларацію (при звільненні) як суб`єкт декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті НАЗК, ОСОБА_1 20.11.2025 року о 15:10 год. подав декларацію при звільненні.
Наведене свідчить про те, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Обираючи розмір стягнення у виді штрафу, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, суд бере до уваги таке. Відсутність обставин, які б обтяжували, так і пом`якшували відповідальність винного. Особу винного, який є не судимий, протягом року до адміністративної відповідальності не притягався, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, наразі непрацюючий.
Отже, враховуючи вищенаведене, до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідає сумі 850 грн.
Витрати по сплаті судового збору слід покласти на особу, яка притягується до адміністративної відповідальності відповідно до п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір».
Керуючись статтями 280, 283-285, 308 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого статтею 172-6 ч.1 КУпАП, і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідає сумі 850 грн у дохід держави.
У разі несплати штрафу добровільно в строк протягом 15 днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу в сумі 1700 грн.
Банківські реквізити для сплати штрафу: отримувач ГУК у Зак.обл/Міжгірська ТГ/21081100, Код ЄДРПОУ 37975895, Рахунок UA208999980313020106000007423, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 665 грн 60 коп судового збору у користь держави.
Банківські реквізити для сплати судового збору: Отримувач-ГУК у м. Київ/22030106, Код ЄДРПОУ 37993783, Рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанову може бути оскаржено в Закарпатський апеляційний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 294 КУпАП.
Строк пред`явлення постанови до примусового виконання три місяці.
Постанова в повному обсязі складена 02.04.2026.
Суддя: В. П. Кривка