Ухвала суду № 135352982, 30.03.2026, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
30.03.2026
Номер справи
398/1736/26
Номер документу
135352982
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №: 398/1736/26

провадження №: 2/398/2551/26

УХВАЛА

Іменем України

"30" березня 2026 р. м. Олександрія

Суддя Олескандрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Голосеніна Т.В.

розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Олександрійської міської ради про стягнення заробітної плати,

В С Т А Н О В И В :

25.03.2026 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Олександрійської міської ради про стягнення заробітної плати. У позовній заяві зазначив, що на підставі рішення Олександрійського міськрайонного суду від 11.10.2017 року у справі №398/3000/16-а визнано незаконним та скасовано розпорядження Олександрійського міського голови та зобов`язано поновити його на посаді начальника відділу ведення Державного реєстру виборців Олександрійської міської ради.

Звертаючись до суду позивач посилається на норми КЗпП та ЦПК України.

Ознайомившись з позовом суддя зазначає наступне.

Статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Судова юрисдикція - це інститут права, покликаний розмежувати між собою як компетенцію різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського й адміністративного.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є предмет спору, характер спірних матеріальних правовідносин і їх суб`єктний склад. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції судів, які розглядають справи за правилами цивільного, кримінального, господарського й адміністративного судочинства. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до його відання, тобто діяти в межах установленої законом компетенції.

Цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, ЦПК України, Закону України «Про міжнародне приватне право», законів України, що визначають особливості розгляду окремих категорій справ, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно із частиною 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.

Публічно-правовий спір це юридичний конфлікт, у якому хоча б однією зі сторін є суб`єкт владних повноважень (орган державної влади, місцевого самоврядування), що реалізує управлінські функції. Такі спори виникають у сфері публічних відносин і розглядаються адміністративними судами, коли держава виступає носієм суверенної влади, а не рівноправним партнером.

Публічно-правові посади це позиції в органах державної влади, місцевого самоврядування та державних/комунальних установах, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій. До них належать державна служба, прокурори, судді, військові, дипломати, поліція, а також керівники комунальних підприємств.

Рішенням Олександрійського міськрайонного суду, як адміністративного суду від м11.10.2017 року, ухвалено поновити позивача на посаді начальника відділу ведення Державного реєстру виборців Олександрійської міської ради.

Посада начальника відділу ведення Державного реєстру виборців (ДРВ) є публічною посадою. Це посадова особа місцевого самоврядування або державної служби, яка працює в апараті місцевої держадміністрації чи виконавчого комітету ради, підпорядковується Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та здійснює владні повноваження

Таким чином, виходячи з викладеного та за змістом положень Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір, це спір, де хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з практикою Верховного Суду, спори щодо проходження та звільнення з публічної служби є адміністративними, а не трудовими, такий висновок викладений Постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.02.2024 року №640/21715/20.

Оскільки, як вбачається зі змісту поданої заяви зазначений спір є публічно-правовий, його сторонами є публічно-правові особи такі як Олександрійська міська рада Кіровоградської області та особа, яка поновлена на посаді начальника відділу ведення Державного реєстру виборців Олександрійської міської ради, а тому, дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Олександрійської міської ради про стягнення заробітної плати.

Керуючись статтями 186, 258 - 261 ЦПК України, суддя, -

ПОСТАНОВИ:

Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі № 398/1736/26 за позовною заявою ОСОБА_1 до Олександрійської міської ради про стягнення заробітної плати.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Кропивницького апеляційного суду через.

Суддя Т.В.Голосеніна