Рішення № 135332233, 31.03.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2026
Номер справи
520/26274/25
Номер документу
135332233
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2026 року Справа № 520/26274/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М. І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

у с т а н о в и в :

Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення інформації стосовно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення її з військового обліку;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести інформацію стосовно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення її з військового обліку;

- вирішити питання розподілу судових витрат.

В обґрунтування позову покликається на те, що у 1993 році позивачка закінчила навчання у професійно-технічному училищі №44 м. Харкова, за професією «Швачка». Згодом позивачка при встановленні застосунка «Резерв+», сформувала електронний військово-обліковий документ, з якого дізналась, що вона перебуває на обліку як військовозобов`язана в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 04.02.2022 та має військове звання: рядовий, а також військово-облікову спеціальність: 807249 Молодший спеціаліст з медичною освітою, сестра медична (брат медичний). Не погоджуючись із такими діями відповідача, звернувся до суду із цим позовом, просить суд задовольнити позов у повному обсязі. У відповідності до ст. 139 КАС України здійснити розподіл судових витрат.

Відповідачем не подано відзив, який би містив заперечення на позов.

07.10.2025 ухвалою суду адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

19.01.2026 ухвалою суду витребувано у Міністерства освіти і науки України інформацію про наявні в Єдиній державній електронній базі з питань освіти дані про документи про освіту (наукові ступені та вчені звання) (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність), що належать ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).

На виконання ухвали суду надійшли витребувані докази.

16.02.2026 ухвалою суду витребувано у позивача ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 ) докази: індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб стосовно ОСОБА_1 (довідку ОК-5, довідку ОК-7); копію всіх сторінок трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 ; докази направлення заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 про виключення з військового обліку від 01.09.2025. Витребувано у відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) докази: докази щодо знищення всієї документації, зокрема щодо ОСОБА_1 , внаслідок ракетного удару у травні 2022 року (акти, довідки, доповідні записки, заяви, пояснювальні записки, протоколи, службові листи тощо); належним чином засвідчені копії документів на підставі яких ухвалено рішення про взяття на військовий облік ОСОБА_1 ; рішення (інший розпорядчий документ), прийнятий за результатами розгляду зави ОСОБА_1 від 01.09.2025; витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів «Оберіг» щодо ОСОБА_1 (номер в реєстрі Оберіг 040220221455578400020); копію військово-облікової справи ОСОБА_1 , яка наявна у ІНФОРМАЦІЯ_1 за весь період перебування на обліку у повному обсязі, у разі відсутності такої - подати письмові пояснення про відсутність документів стосовно ОСОБА_1 .

11.03.2026 ухвалою суду адміністративний позов у справі № 520/26274/25 - залишено без руху. Надано позивачу строк протягом п`яти днів з вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків.

На виконання ухвали суду надійшло клопотання про усунення недоліків.

Відтак розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.

ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджено копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий МВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 28.03.1996.

Зі скриншоту застосунку «Резерв+», убачається, що позивачка, військовозобов`язана, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , звання: «Рядовий», ВОС: 879249, Номер в реєстрі Оберіг: 040220221455578400020, молодший спеціаліст з медичною освітою, сестра медична (брат медичний).

Представник позивача звернувся до відповідача та до ІНФОРМАЦІЯ_6 з адвокатським запитом від 22.08.2025 щодо з`ясування та уточнення підстав перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов`язаних.

У відповідь на вказаний запит ІНФОРМАЦІЯ_7 надіслано лист №10/480 від 26.08.2025, в якому останній повідомив, що відповідно до відомостей, що містяться в АІКС «Оберіг» громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних осіб рядового, сержантського та старшинського складу у ІНФОРМАЦІЯ_5 з 04.02.2022 року. Також відповідач зазначив, що не має жодних підстав для виключення позивачки з військового обліку військовозобов`язаних осіб.

ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 30.08.2025 №5086/ВОБ повідомив сторону позивача про те, що для отримання інформації з питань військового обліку та проходження військової служби призовників, військовозобов`язаних та резервістів необхідно звертатися безпосередньо до того районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на території відповідальності якого зареєстровано місце проживання військовозобов`язаного.

В подальшому ОСОБА_1 надіслала на адресу відповідача заяву від 01.09.2025 про виключення її з військового обліку, оскільки підстави для перебування на обліку відсутні.

Крім того, ОСОБА_1 також звернулася до відповідача та Уповноваженого Президента України з захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей (військовий омбудсмен) із заявою від 01.09.2025 року про виключення її з військового обліку.

У відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшов лист від 24.09.2025 року за вих. №5435/ВОБ відповідно до якого повідомлено, що відповідно до п.6 ст.7 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» у ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні правові підстави щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов`язаних. Також ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначив, що відповідно до інформації Реєстру позивачка перебуваєте на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 , як рядовий запасу. В розділі «Відомості про медичний огляд» значиться «непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час». Тобто позивачка не пройшла у визначений термін, а саме до 05.06.2025 військово-лікарську комісію з метою визначення придатності до проходження військової служби, що має ознаки адміністративного правопорушення передбаченого статтями 210 - 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Також запропоновано для визначення ступеню придатності до проходження військової служби та актуалізації даних в Реєстрі прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 за зареєстрованим місцем проживання.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивачка звернулась до суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" № 2232-ХІІ (далі за текстом - Закон № 2232-ХІІ).

Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За нормами частини другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

Відповідно до ч. 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком і виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби за їх заявою (зверненням) беруться на військовий облік призовників. Після проходження базової військової служби звільнені з військової служби жінки за їх бажанням беруться на військовий облік військовозобов`язаних у порядку та строк, визначені частиною одинадцятою статті 26 цього Закону.

Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком і закінчили заклади професійної, фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов`язаних.

Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком, крім зазначених в абзаці другому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов`язаних за їх бажанням.

Перелік спеціальностей, за якими жінки, що мають відповідну підготовку, можуть бути взяті на військовий облік, затверджений Наказом від 11.10.2021 за № 313 Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов`язаних та Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями (зі змінами внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 35 від 07.02.2022).

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" взяттю на військовий облік військовозобов`язаних підлягають жінки, які належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 цього Закону.

Водночас порядок взяття на облік жінок, які належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", сам закон не містить.

30 грудня 2022 року Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (надалі - Порядок).

Відповідно до п. 50 Порядку заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти, які здійснюють підготовку жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою подають список щодо таких жінок (додаток 14) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності яких вони розташовані.

Зазначені списки є підставою для оформлення жінкам тимчасового посвідчення військовозобов`язаного (без визначення ступеня їх придатності для виконання військового обов`язку та відмітки про взяття на облік) та внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Видача тимчасових посвідчень військовозобов`язаного зазначеним у списках жінкам, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, здійснюється районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого розташовані заклади освіти. Строк дії таких посвідчень - 30 діб.

Жінки, яким видано тимчасові посвідчення військовозобов`язаного (із строком дії 30 діб), повинні в семиденний строк з дня отримання таких посвідчень прибути до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого задеклароване/зареєстроване місце їх проживання, для взяття на військовий облік.

Взяття жінок на військовий облік військовозобов`язаних здійснюється після визначення їх придатності до військової служби, внесення персональних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів з подальшим оформленням відповідного військово-облікового документа.

Згідно з п. 51 Порядку керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій повідомляють відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки про жінок, які працюють у зазначених органах, на підприємствах, в установах та організаціях та які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою взяття їх на військовий облік військовозобов`язаних.

Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міноборони, крім тих, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, та придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком, беруться на військовий облік військовозобов`язаних за їх бажанням на загальних засадах, визначених цим Порядком.

Наведене свідчить про те, що законодавець визначає порядок для трьох категорій жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність та підлягають взяттю на військовий облік, а саме: 1) жінки, які лише закінчили навчання, 2) працевлаштовані жінки, 3) не працевлаштовані. При цьому взяття на облік всіх категорій жінок здійснюється лише після визначення їх придатності до військової служби, що встановлюється за результатами ВЛК.

Так, про жінок, які закінчують навчання за медичною або фармацевтичною спеціальністю, подаються списки закладами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти до Р(М)ТЦК та СП, які видають вказаним жінкам тимчасові посвідчення військовозобов`язаного строком дії на 30 днів. В свою чергу, такі жінки повинні в семиденний строк з дня отримання таких посвідчень прибути до Р(М)ТЦК та СП, на території відповідальності якого задеклароване/зареєстроване місце їх проживання, для взяття на військовий облік.

Списки працевлаштованих жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю подають до відповідних Р(М)ТЦК та СП саме керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, де вони працюють.

Окремо слід звернути увагу, що абз. 2 п. 10 ч. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», який набрав чинності 18 травня 2024 року, передбачає, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Тобто вказаний обов`язок стосується саме уточнення персональних даних, а не взяття на облік.

Такий висновок ґрунтується на системному аналізі цієї норми, зважаючи, що особа ні через центр надання адміністративних послуг, ні через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста не зможе стати на військовий облік.

Згідно з пунктом 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Пунктом 7 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Частинами 1, 3, 5 ст. 33 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що військовий облік поділяється на облік призовників і облік військовозобов`язаних. Військовий облік усіх призовників і військовозобов`язаних ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників і військовозобов`язаних ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 2232-ХІІ персонально-якісний облік призовників і військовозобов`язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров`я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов`язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов`язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов`язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати.

У ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ зазначено, що від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

У цій справі суд виходить із того, що з 16 березня 2017 року діє Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року за № 1951-VIII (надалі - Закон № 1951-VIII), який визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов`язані та резервісти).

Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру відповідно до статті 2 Закону № 1951-VIII є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов`язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку.

Статтею 9 цього Закону № 1951-VIII визначено права та обов`язки призовників, військовозобов`язаних та резервістів: 1. Призовник, військовозобов`язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. 2. Призовник, військовозобов`язаний та резервіст зобов`язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

З аналізу вказаних норм законодавства вбачається, що Закон України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" № 1951-VIІІ вказує, що такий реєстр містить дані про:

- призовників - це громадяни України приписані до призовних дільниці;

- військовозобов`язані особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

- резервісти військовозобов`язані, які у добровільному порядку проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань.

Статтею 33 Закону "Про військовий обов`язок і військову службу" № 2232-XII визначено загальні правила військового обліку, де військовий облік поділяється на облік призовників і облік військовозобов`язаних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року за № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (надалі - Порядок № 1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів».

Згідно з пунктом 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Так, у даному випадку суд уважає за необхідне зауважити, що ключовим у спірних правовідносинах є факт прийняття рішення про виключення позивача з військового обліку та його реалізація, оскільки саме виключення з військового обліку є юридичним фактом, який свідчить про остаточну втрату позивачем статусу військовозобов`язаного.

Відповідно до частини одинадцятої статті 1 Закону № 2232-XII жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком і виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби за їх заявою (зверненням) беруться на військовий облік призовників. Після проходження базової військової служби звільнені з військової служби жінки за їх бажанням беруться на військовий облік військовозобов`язаних у порядку та строк, визначені частиною одинадцятою статті 26 цього Закону.

Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов`язаних.

Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військовообліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком, крім зазначених в абзаці другому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов`язаних за їх бажанням.

Суд повторно зазначає, ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою від 01.09.2025 про виключення її з військового обліку.

У відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшов лист від 24.09.2025 року за вих. №5435/ВОБ відповідно до якого повідомлено, що відповідно до п.6 ст.7 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» у ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні правові підстави щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов`язаних. Також ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначив, що відповідно до інформації Реєстру позивачка перебуваєте на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 , як рядовий запасу. В розділі «Відомості про медичний огляд» значиться «непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час». Тобто позивачка не пройшла у визначений термін, а саме до 05.06.2025 військово-лікарську комісію з метою визначення придатності до проходження військової служби, що має ознаки адміністративного правопорушення передбаченого статтями 210 - 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Також запропоновано для визначення ступеню придатності до проходження військової служби та актуалізації даних в Реєстрі прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 за зареєстрованим місцем проживання.

Матеріали справи містять також лист ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.09.2025 № 10/753 в якому зазначено, що громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних осіб рядового, сержантського та старшинського складу у ІНФОРМАЦІЯ_5 з 04.02.2022 року. У травні 2022 року у ході активних бойових дій на території міста Харкова, внаслідок ракетного удару, у ІНФОРМАЦІЯ_5 було втрачено частину відомостей - (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів, узагальнених в облікових документах. У зв`язку з чим, неможливо встановити підстави для взяття на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 громадянки ОСОБА_1 . Відтак ІНФОРМАЦІЯ_8 не має жодних правових підстав для виключення громадянки ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов`язаних осіб.

Отже, відповідно до змісту листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.09.2025 № 10/753, відповідач фактично відмовив позивачці у виключенні її з військового обліку військовозобов`язаних осіб.

Суд зазначає, що на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів від 16.02.2026, відповідач надіслав акт про знищення під час ракетного обстрілу 06.07.2022 документів службового діловодства від 06.07.2022 в якому зазначено, що під час ракетного обстрілу 06.07.2022 знищено, зокрема, книга протоколів засідань призовної комісії з висновками, журнал вихідних документів обліку видачі тимчасових посвідчень замість військового квитка, відомості видачі військовозобов`язаним військово-облікових документів та документів, що є підставою для їх видачі за період з 01.11.2020 до 05.07.2022.

Крім того, 19.01.2026 ухвалою суду витребувано у Міністерства освіти і науки України інформацію про наявні в Єдиній державній електронній базі з питань освіти дані про документи про освіту (наукові ступені та вчені звання) (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність), що належать ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).

06.02.2026 Міністерство освіти і науки України подано до суду клопотання в якому зазначено, що в Реєстрі документів про освіту Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформація про наявність у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , документів про освіту (наукові ступені та вчені звання) відсутня. Дані про навчання здобувачів вищої освіти до 2012 року можна отримати з особових справ здобувачів освіти (студентів), що зберігаються в архіві закладу освіти, що надавав освітні послуги.

Разом із тим в матеріалах справи міститься копія атестату № НОМЕР_5 виданого 01.07.1993 в якому зазначено, що позивачка закінчила навчання у професійно-технічному училищі №44 м. Харкова, за професією «Швачка».

Відповідно до копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 остання з 01.07.1993 до 06.12.1994 працювала на швейній фабриці міста Харкова, з 23.03.1995 до 04.05.1995 позивачка працювала в українському науково-дослідницькому інституті протезування на посаді техніка в центральному стерилізаційному відділенні. Крім того, позивачка працювала ФОП ОСОБА_2 з 25.06.2013 до 30.09.2016 та ТОВ «Комфі трейд» з 04.10.2016 до 19.01.2022 на посаді продавця.

Також матеріали справи містять відомості з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування форма ОК-5 в яких зазначено, що позивачка з 2012 до 2026 роки працювала в ТОВ «Комфі трейд», ТОВ «Альфа-рітейл» та ФОП ОСОБА_3 .

Таким чином, наявними у справі доказами, а саме відповіддю Міністерства освіти і науки України, копії трудовій книжки серії НОМЕР_2 , відповідно до відомостей з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування форма ОК-5 та копії атестату №116 виданого 01.07.1993, позивачка не має освіти за спеціальністю, спорідненою з військово-обліковою спеціальністю 879 «стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування», ніколи не працювала за професією, спорідненою з військово-обліковою спеціальністю 879 «стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування» та добровільно на військовий облік ніколи не ставала, а тому відповідач протиправно та за відсутності належних підстав, передбачених Законом 2232-XII, взяв позивачку на військовий облік військовозобов`язаних та вніс дані про позивачку до Єдиного державного реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Доказів на спростування цього відповідач у відповідь на заяву від 01.09.2025 та до суду не надав.

Отже, за відсутності встановленого належними та допустимими доказами юридичного факту, з яким закон пов`язує можливість взяття жінки на військовий облік військовозобов`язаних (наявність медичної/фармацевтичної освіти або спорідненої спеціальності за переліком, або добровільне волевиявлення у випадках, передбачених законом), внесення відомостей про позивачку до Реєстру та її постановка на військовий облік не можуть вважатися правомірними.

Відповідно до частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби;4) досягли граничного віку перебування в запасі.

Закон № 2232-XII не встановлює правових наслідків протиправної постановки на військовий облік військовозобов`язаних за відсутності належної підстави у вигляді виключення з військового обліку.

Верховний Суд у постанові від 21.05.2025 у справі № 280/2880/24 зазначив, що законодавець виокремлює поняття "зняття з військового обліку" та "виключення з військового обліку", при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов`язаного на такий облік. З аналізу положень Закону № 2232-ХІІ висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов`язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов`язаних (пункти 37, 39 постанови).

Оскільки частина шоста статті 37 Закону № 2232-XII розрахована на випадки правомірного взяття на військовий облік військовозобов`язаних, зокрема жінок, відповідно до частини одинадцятої статті 1 Закону № 2232-XII, рішення про виключення позивачки з військового обліку має обумовлюватися встановленням факту протиправного взяття її на військовий облік.

Саме таким є ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи у цій справі.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

З огляду на викладене, зважаючи на встановлену в ході розгляду справи протиправність внесення відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_5 , даних про позивачку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів та поставлення її на військовий облік військовозобов`язаних за відсутності належних підстав, а також фактичну відмову у виключенні позивачки з військового обліку військовозобов`язаних осіб, викладену у листі від 30.09.2025, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення інформації стосовно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення її з військового обліку та зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести інформацію стосовно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення її з військового обліку.

Інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин, судом не встановлено.

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

У відповідності до ст. 139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

у х в а л и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення інформації стосовно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення її з військового обліку.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести інформацію стосовно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 968,96 грн.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцезнаходження АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 .

Повне судове рішення складено та підписано суддею 31.03.2026.

Суддя М. І. Садова