Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
31 березня 2026 року Справа №200/2249/26
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шикнарьова І.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до 3 Державного пожежно-рятувального згону Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до 3 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, в якому просить:
1) Визнати протиправною бездіяльність 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо ненарахування та невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) за період, з 01.03.2018 до 27.06.2022 включно із застосуванням щомісячної індексації-різниці у розмірі 4463,15 гривень відповідно до абзаців 3,4,6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;
2) Зобов`язати 3-ій державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області нарахувати та виплати в повному розмірі індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) за період з 01.03.2018 до 27.06.2022 включно із застосуванням щомісячної індексації-різниці у розмірі 4463,15 гривень відповідно до абзаців 3,4,6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 у розмірі -182 335,11 грн.;
3) Визнати протиправною бездіяльність 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) щодо ненарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 одночасної компенсації суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі - 19 702,25 грн., утриманого із суми індексації його грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25;
4) Зобов`язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі - 19 702,25 грн., утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25;
5) Визнати протиправними дії 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) щодо надмірно утриманого розміру військового збору у розмірі - 3 830,99 грн., утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25;
6) Зобов`язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) надмірно утриманий розмір військового збору у розмірі - 3 830,99 грн., утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25;
7) Стягнути з 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) середній заробіток за час затримки виплати індексації грошового забезпечення у розмірі - 101 593,90 грн.;
8) Визнати протиправною бездіяльність 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) щодо ненарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) компенсації втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25, згідно Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 за весь час затримки виплати у розмірі 291 792,08 грн.;
9) Зобов`язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (РНОКГІП: НОМЕР_1 ) компенсацію втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25, згідно Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 за весь час затримки виплати - 291 792,08 грн.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими матеріалами, суд вважає, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Норми ст. 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв`язку з чим недотримання положень цих норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем судовий збір сплачується в розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання позову немайнового характеру, який подано фізичною особою у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону № 3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3328 грн.
Як видно із позовної заяви, позивачем, зокрема, заявлено дві вимоги майнового характеру, а саме про стягнення з відповідача середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільнені та зобов`язання виплатити на користь ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25.
Відтак, позивач повинен сплатити судовий збір за одну вимогу майнового характеру щодо стягнення з відповідача середній заробіток за весь час затримки розрахунку в сумі 1331.20 грн. та за одну вимогу майнового характеру щодо порушенням термінів їх виплати - 2917.92 грн. (291 792,08 х 1%) та надати до суду документ про його сплату.
Водночас, позивачем зазначено про звільнення його від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
З цього приводу, суд враховує висновок щодо застосування норм права, наведений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 по справі № 910/4518/16, згідно з яким середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за своєю правовою природою є спеціальним видом відповідальності роботодавця, спрямованим на захист прав звільнених працівників щодо отримання ними в передбачений законом строк винагороди за виконану роботу (усіх виплат, на отримання яких працівники мають право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій), який нараховується у розмірі середнього заробітку та не входить до структури заробітної плати.
Крім того, відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 08.02.2022 у справі № 755/12623/19, зазначено, що стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні відповідно до ст.117 КЗпП України пільга щодо сплати судового збору, передбачена п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", не поширюється, у зв`язку з чим можна констатувати, що за подання позову в частині стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні підлягає сплата судового збору.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 23.07.2025 по справі № 200/3722/25.
Тому, пільга щодо сплати судового збору, передбачена п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону № 3674-VI, згідно з якою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі також не поширюється на вимоги позивача про нарахування середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні під час розгляду таких справ в усіх судових інстанціях.
Також, відповідно до висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.08.2020 у справі №910/13737/19, майновий позов (позовна вимога майнового характеру) - це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої є благо, що підлягає грошовій оцінці. Будь-який майновий спір має ціну.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Норми аналогічного змісту містяться також у Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159.
Водночас, зі змісту ст.1 Закону № 2050-ІІІ випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов`язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
Пункти 1, 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, відтворюють положення Закону №2050-ІІІ, конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.
У пункті 4 цього Порядку визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
За такої умови слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер, спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи і пов`язані з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Отже, компенсація втрат доходів не входить до складу грошового забезпечення військовослужбовця, а є компенсаційною виплатою, яка виплачується за певних умов, у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року.
З огляду на викладене, пільга щодо сплати судового збору, передбачена статтею 5 частиною 1 пунктом 1 Закону України № 3674-VI, згідно із якою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, не поширюється на вимоги позивачів про компенсацію втрат частини доходів.
Таким чином, з метою виконання вимог Закону № 3674-VI, та приведення позовної заяви у відповідність із вимогами КАС України, позивачу необхідно надати до суду докази сплати судового збору в розмірі 1331.20 грн. та 2917.92 грн. сплаченого за реквізитами, зазначеними на офіційному сайті Донецького окружного адміністративного суду за посиланням: (https://adm.dn.court.gov.ua/sud0570/gromadyanam/tax/) та надання до суду оригіналу квитанції про сплату судового збору відповідно до вимог Закону України Про судовий збір.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим КАС України, а тому вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст. 160, 161, 169, 171, 248, 256 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до 3 Державного пожежно-рятувального згону Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду:
- доказів про сплату судового збору у розмірі 1331.20 грн. та 2917.92 грн.
Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Шинкарьова