Рішення № 135296291, 31.03.2026, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2026
Номер справи
620/1600/26
Номер документу
135296291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2026 року м. Чернігів Справа № 620/1600/26

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Виноградової Д.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Заступника керівника Корюківської окружної прокуратури в інтересах держави до Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Приватне сільськогосподарське підприємство «Червоний маяк» про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Корюківської окружної прокуратури в інтересах держави (далі також позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області (далі також відповідач), у якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Холминської селищної ради щодо невжиття заходів з визначення нормативно грошової оцінки земельних ділянок загальною площею 644,6 га, у т. ч. лісові землі - 639,55 га, під господарськими шляхами і прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді Приватного сільськогосподарського підприємства «Червоний маяк» на підставі договору оренди від 02.04.2004; а також не проведення нарахування орендної плати з відсутності проведеної нормативно грошової оцінки земельних діляно загальною площею 644,6 га, у т. ч. лісові землі - 639,55 га, під господарським шляхами і прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді Приватного сільськогосподарського підприємств «Червоний маяк» на підставі договору оренди від 02.04.2004, відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України;

зобов`язати Холминську селищну раду вжити заходи щодо проведення робіт із проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок загальною площею 644,6 га, у т.ч. лісові землі - 639,55 га, під господарським шляхами і прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді ПСП «Червоний маяк» на підставі договору оренди в 02.04.2004; а також здійснити нарахування орендної плати за відсутності проведеної нормативно грошової оцінки земельних ділянок загальною площею 644,6 га, у т.ч. лісові землі - 639,55 га, під господарськими шляхами прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді Приватного сільськогосподарського підприємства «Червоний маяк» на підставі договору оренди від 02.04.2004, відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не вживає заходів щодо проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок лісогосподарського призначення, переданих в оренду ПСП «Червоний маяк» та перегляду орендної плати відповідно до вимог чинного законодавства.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.02.2026 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Встановлено відповідачу 15-денний строк, з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення. Залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Приватне сільськогосподарське підприємство «Червоний маяк» (вул. Петлюри Симона, 58, с. Сядрино, Корюківський район, Чернігівська область, 15323, код ЄДРПОУ 30904409).

Вказана ухвала суду була надіслана відповідачу через систему «Електронний суд» та доставлена до його електронного кабінету 19.02.2026, що підтверджується довідкою про доставку документа до електронного кабінету, однак у строк, встановлений судом, відзиву від відповідача до суду не надійшло.

Від третіх осіб пояснення чи заперечення по справі не надходили.

Відповідно до статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Зі змісту матеріалів справи встановлено, що 02.04.2004 між Корюківською РДА та ПСП «Червоний Маяк» укладено договір оренди землі (далі - Договір), за умовами якого, ПСП «Червоний Маяк» передано в строкове платне користування земельну ділянку для ведення лісового господарства, яка знаходиться на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області (а.с.27-29).

Відповідно до п. 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 644,6 га, у т. ч. лісові землі - 639,55 га, під господарськими шляхами і прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га.

Відповідно до п. 8 Договору його укладено на 25 років.

Згідно з п. 9 вказаного Договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 644,6 гри. кожного року з урахуванням щорічної індексації.

Договір зареєстровано у Корюківському районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК, про що у державному реєстрі земель внесено запис № 6 від 02.04.2004.

Рішенням 22 чергової сесії VIII скликання Холминської селищної ради від 26.05.2026 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) Приватному сільськогосподарському підприємству «ЧЕРВОНИМ МАЯК» відповідно до договору оренди землі від 02.04.2004 року, зареєстрованого Корюківським районним відділом Чернігівської регіональної філії ДЗК від 02.04.2004 року №6, на земельні ділянки загальною площею 644,6 га для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг (КВЦПЗ 09.01).

Земельні ділянки розташовані на території Холминської селищної ради, Корюківського району, Чернігівської області (а.с.26).

Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 07.10.2025 № 10-25-0.5-5700/2-25 (а.с.20-21), ПСП «Червоний Маяк» зареєстровано та внесено до ДЗК земельні ділянки лісогосподарського призначення на території Холминської селищної ради відповідно до розробленої технічної документації із землеустрою.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-ІХ, що набув чинності 27.05.2021, розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, з дня набрання чинності яким землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель зазначених у підпунктах «а» - «е» даного пункту Перехідних положень.

У ході проведення реформи щодо децентралізації влади відповідно до Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» утворилась Холминська селищна об`єднана територіальна громада.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 730-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернігівської облаєті» Холминська селищна рада стала адміністративним центром Холминської територіальної громади, до складу якої увійшли навколишні сільські ради (зокрема, Камківська, Козилівська, Олешнянська, Радомська та інші).

Рішенням 16 позачергової сесії 8 скликання Холминської селищної ради від 09.06.2022 №1-16/VIII «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Холминської селищної ради», закріплено ставки земельного податку у розмірі 0,1%, в тому числі щодо земель лісогосподарського призначення, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 07.10.2025 технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок лісогосподарського призначення, розташованих на території Холминської селищної ради, Корюківського району. Чернігівської області не розроблялась та не затверджувалась.

У такому разі для встановлення розміру оренди для даних земельних ділянок підлягає застосуванню нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі в області.

Станом на 01.01.2026 нормативно грошова оцінки одиниці площі ріллі у області становить 30593,58 грн.(інформація розміщена на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за посиланням https://land.gov.ua/).

На думку позивача, орендна плата за користування земельними ділянками загальною площею 644,6 га, які перебувають в оренді ПСП «Червоний маяк», навіть без проведення їх нормативної грошової оцінки, підлягає нарахуванню у розмірі 19720,62 грн (644,6 га*30593,58*0,1 %). Однак, протягом тривалого часу орендарем сплачується орендна плата до бюджету у сумі 644,60 грн замість 19 720,62 грн, внаслідок чого до бюджету кожний рік не надходять кошти в сумі 19076,02 грн.

Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно норм Закону України «Про прокуратуру» прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні інтереси держави, що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.

У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 зазначено, що із врахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Оскільки повноваження органів влади, зокрема і щодо здійснення захисту законних інтересів держави, є законодавчо визначеними, суд згідно з принципом jura novit curia («суд знає закони») під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін щодо наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Велика Палата Верховного Суду у своєму рішенні також послалася на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, згідно з яким Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, зокрема, зазначив, що за змістом частини третьої статті 23 Закону № 1697-VІІ прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України, на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і } порядку, що визначені законом.

Приписами частини 3 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до і компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частиною 4 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обгрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача (частина 5 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України).

Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 визначено, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави полягають у необхідності здійснення загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо.

Також, виходячи із змісту рішення Конституційного Суду України у справі № З-рп/99 від 08.04.1999, прокурор або його заступник самостійно визначає і обгрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Одночасно, згідно з вказаним рішенням Конституційного Суду України, поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави.

За указаними нормами та правовими позиціями Верховного Суду захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи.

У даному випадку порушення допущено самою Холминською селищною радою, яка є наразі органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, відтак позивач та відповідач збігаються в одній особі, у зв`язку з чим прокурор звертається до суду самостійно як позивач.

Звернення прокуратури з указаним позовом обумовлено порушенням вимог земельного законодавства щодо незатвердження Холминською селищною радою технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок лісогосподарського призначення, розташованих на території Холминської селищної ради та переданих в оренду ГІСП «Червоний маяк», що призвело до необгрунтованого зменшення розміру орендної плати та у зв`язку з цим недоотриманням селищним бюджетом коштів за оренду землі за чинним договором оренди.

Холминська селищна рада, як орган місцевого самоврядування територіальної громади, виступає суб`єктом права власності на земельну ділянку (статті 80, 83 Земельного кодексу України) та зобов`язана здійснювати захист комунальних майнових прав.

За змістом пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради. Орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевою самоврядування (ст. 18-1 цього Закону).

Таким чином, внаслідок бездіяльності органу, уповноваженого на виконання функцій у спірних правовідносинах, а саме на здійснення контролю за додержанням земельного законодавства на відповідній території та отримання плати за використання земель лісогосподарського призначення, селищним бюджетом за вказаний період недоотримано значну суму коштів.

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України «Про оцінку землі» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевою самоврядування.

Відповідно до частин 1 статті 10, частин 1,3 статті 16, пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради с органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до вимог статті 13, 14 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об`єктами права власності Українського народу, а земля перебуває під особливою охороною держави.

Зазначені обставини є безумовно виключним випадком для застосування прокурором вимог ст. 131-1 Конституції України, статті 23 Закону України «Про прокуратуру» щоб інтереси держави не залишались не захищеними.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-ІХ, що набув чинності 27.05.2021, розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, з дня набрання чинності яким землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель зазначених у підпунктах «а» - «е» даного пункту Перехідних положень.

У ході проведення реформи щодо децентралізації влади відповідно до Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» утворилась Холминська селищна об`єднана територіальна громада.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 730-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернігівської області» Холминська селищна рада стала адміністративним центром Холминської територіальної громади, до складу якої увійшли навколишні сільські ради (зокрема, Камківська, Козилівська, Радомська та інші).

Згідно із частиною 3 статті 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

У разі об`єднання всіх територіальних громад одного району в одну об`єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об`єднаної територіальної громади, а пов`язані з таким майном права та обов`язки належать об`єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

У п. 6-1 розділу V «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України, припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади. Сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади.

Враховуючи вказані норми Закону, Холминська селищна рада є розпорядником земель лісогосподарського призначення, у т.ч., які перебувають у користуванні ПСП «Червоний Маяк» на умовах вказаного вищедоговору оренди.

Частиною першою статті 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.

Згідно із частинами першою, другою, третьої статті 201 Земельного кодексу України, грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі.

Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов`язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель. визначає Закон України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року № 1378-1V (далі Закон № 1378-1V).

Відповідно до статті 1 Закону № 1378-1V у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно із частиною п`ятою статті 5 Закону № 1378-1V нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (у разі передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки), втрат лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Статтею 13 Закону № 1378-1V передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

За нормами частини першої статті 15 Закону № 1378-1V підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу місцевого самоврядування.

Згідно із статтею 18 Закону № 1378-1V нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до статті 20 Закону № 1378-1V дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування грунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування грунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України (частина п`ята статті 201 Земельного кодексу України).

Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 07.10.2025 технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок лісогосподарського призначення, розташованих на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області не розроблялась та не затверджувалась.

Згідно з інформацією Холминської селищної ради від 08.12.2025 селищною радою технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок лісогосподарського призначення не розроблялась та не затверджувалась.

Таким чином, нерозроблення та незатвердження Холминською селищною радою технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок лісогосподарського призначення, розташованих на території Холминської селищної ради та переданих в оренду ПСП «Червоний маяк» призвело до необгрунтованого заниження розміру орендної плати, який Корюківською районною державною адміністрацією визначено на підставі договору оренди земельної ділянки від 02.04.2004 - «гривня за гектар».

Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов`язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі № справа № 914/2848/22

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 конкретизувала свій висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону України «Про оцінку земель», статті 21 Закону України «Про оренду землі», пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, викладений у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Таким чином, Холминська селищна рада, будучи власником вищезазначених земельних ділянок лісогосподарського призначення, із 2020 року не вживає заходів щодо проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок лісогосподарського призначення, переданих в оренду ПСП «Червоний маяк» та перегляду орендної плати відповідно до вимог чинного законодавства.

Щодо проведення нарахування орендної плати за відсутності нормативно грошової оцінки земельних ділянок.

Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата - обов`язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.

Плата за землю відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1. статті 14 ПК України - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно абзацу 3 частини 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі» серед умов договору, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату відноситься до істотних умов договору.

Отже, орендна плата за користування землею комунальної власності за своїм правовим статусом є обов`язковим платежем, який орендар вносить орендодавцю.

За змістом статті 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами, яка, як зазначено у частині 4 статті 5 даного Закону використовується для визначення розміру, в тому числі орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Абзацом 2 частини 2 статті 18 Закону України «Про оцінку земель», встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих за межами населених пунктів сільськогосподарського призначення - проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ГІК України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі в Автономній Республіці Крим або в області (підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України).

Отже, законодавцем допускається передання власником в оренду земельної ділянки у випадку неможливості проведення нормативної грошової оцінки за об`єктивних обставин та визначено можливість розрахунку річного платежу орендної плати за певними алгоритмом, передбаченим абзацом третім підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України. Зазначена норма є винятком із загального правила, який може застосовуватися у випадку неможливості визначення нормативної грошової оцінки певної земельної ділянки. Повноваження власника щодо вільного користування землею не можуть обмежуватися внаслідок неможливості проведення власником чи орендарем її нормативної грошової оцінки з об`єктивних причин.

Рішенням 16 позачергової сесії 8 скликання Холминської селищної ради від 09.06.2022 №1-16/VIII «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Холминської селищної ради», закріплено ставки земельного податку у розмірі 0,1%, в тому числі щодо земель лісогосподарського призначення, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 07.10.2025 технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок лісогосподарського призначення, розташованих на території Холминської селищної ради, Корюківського району. Чернігівської області не розроблялась та не затверджувалась.

У такому разі для встановлення розміру оренди для даних земельних ділянок підлягає застосуванню нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі в області.

Станом на 01.01.2026 нормативно грошова оцінки одиниці площі ріллі у області становить 30593,58 грн. (інформація розміщена на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за посиланням https://land.gov.ua/).

Заходи органом місцевого самоврядування щодо визначення нормативно грошової оцінки земельних ділянок не вживались, як і заходи щодо нарахування орендної плати за спірним договором за відсутності проведеної нормативно грошової оцінки.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних заступника керівника Корюківської окружної прокуратури про визнання протиправною бездіяльність Холминської селищної ради щодо невжиття заходів з визначення нормативно грошової оцінки земельних ділянок загальною площею 644,6 га, у т. ч. лісові землі - 639,55 га, під господарськими шляхами і прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді Приватною сільськогосподарського підприємства «Червоний маяк» на підставі договору оренди від 02.04.2004; а також не проведення нарахування орендної плати з відсутності проведеної нормативно грошової оцінки земельних діляно загальною площею 644,6 га, у т. ч. лісові землі - 639,55 га, під господарським шляхами і прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді Приватного сільськогосподарського підприємств «Червоний маяк» на підставі договору оренди від 02.04.2004, відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України; зобов`язаання Холминську селищну раду вжити заходи щодо проведення робіт із проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок загальною площею 644,6 га, у т.ч. лісові землі - 639,55 га, під господарським шляхами і прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді ПСП «Червоний маяк» на підставі договору оренди в 02.04.2004; а також здійснити нарахування орендної плати за відсутності проведеної нормативно грошової оцінки земельних ділянок загальною площею 644,6 га, у т.ч. лісові землі - 639,55 га, під господарськими шляхами прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді Приватного сільськогосподарського підприємства «Червоний маяк» на підставі договору оренди від 02.04.2004, відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Відповідно до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частинами 1-3 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.

З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Заступника керівника Корюківської окружної прокуратури в інтересах держави до Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Приватне сільськогосподарське підприємство «Червоний маяк» про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Холминської селищної ради щодо невжиття заходів з визначення нормативно грошової оцінки земельних ділянок загальною площею 644,6 га, у т. ч. лісові землі - 639,55 га, під господарськими шляхами і прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді Приватною сільськогосподарського підприємства «Червоний маяк» на підставі договору оренди від 02.04.2004; а також не проведення нарахування орендної плати з відсутності проведеної нормативно грошової оцінки земельних діляно загальною площею 644,6 га, у т. ч. лісові землі - 639,55 га, під господарським шляхами і прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді Приватного сільськогосподарського підприємств «Червоний маяк» на підставі договору оренди від 02.04.2004, відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Зобов`язати Холминську селищну раду вжити заходи щодо проведення робіт із проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок загальною площею 644,6 га, у т.ч. лісові землі - 639,55 га, під господарським шляхами і прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді ПСП «Червоний маяк» на підставі договору оренди в 02.04.2004; а також здійснити нарахування орендної плати за відсутності проведеної нормативно грошової оцінки земельних ділянок загальною площею 644,6 га, у т.ч. лісові землі - 639,55 га, під господарськими шляхами прогонами - 4,85 га, пасовища - 0,2 га, що розташовані на території Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області та перебувають в оренді Приватного сільськогосподарського підприємства «Червоний маяк» на підставі договору оренди від 02.04.2004, відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Заступник керівника Корюківськиї окружної прокуратури в інтересах держави, вул. Шевченка, 98, м. Корюківка, Корюківський р-н, Чернігівська обл., 15300, код ЄДРПОУ 02910114.

Відповідач: Холминська селищна рада, вул. Спортивна, 9, с-ще Холми, Корюківський р-н, Чернігівська обл., 15331, код ЄДРПОУ 04412596.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Приватне сільськогосподарське підприємство «Червоний маяк», вул. Петлюри Симона, 58, с. Сядрино, Корюківський район, Чернігівська область, 15323, код ЄДРПОУ 30904409.

Повний текст рішення виготовлено 31 березня 2026 року.

Суддя Дар`я ВИНОГРАДОВА