Рішення № 135292031, 31.03.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2026
Номер справи
160/22551/25
Номер документу
135292031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 рокуСправа №160/22551/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу.

Суть спору: 05.08.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу(недоїмки) №Ф-24167-0436 від 19.05.2025 Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на суму 20991,18 грн, оскільки зазначена вимога скріплена печаткою, яка не містить Державного Герба України, опис якого на підставі ч.6 ст. 20 Конституції України встановлено Законом. Вказує також, що вимога видана організацією, яка не має ознак належності до передбачених ст. 3 Конституції України органів Держави Україна. Позивач наголошує, що оскаржувана вимога прийнята незаконно, оскільки у громадянина України не існує статусу платника податків.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

12.09.2025 від відповідача Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що за даними інформаційно - комунікаційної системи ДПС України за платником податків ОСОБА_1 по єдиному внеску для фізичних осіб - підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність єдиний внесок) (код платежу 71040000) з 20.01.2015 обліковувалася заборгованість, яка станом на 19.05.2025 складала 20991,18 грн, а саме: 178.56 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми нарахування єдиного внеску №98349/ev від 20.01.2015 термін сплати 20.01.2015; 1267.95 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми нарахування єдиного внеску №922718/ev від 20.04.2015 термін сплати 20.04.2015; 1267.95 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми нарахування єдиного внеску №1716040/ev від 20.07.2015 термін сплати 20.07.2015; 8 448.00 грн - нараховано розрахункову суму єдиного внеску за рік нарахування єдиного внеску №3465194/єу від 09.02.2018 термін сплати 09.02.2018; 2457.18 грн - нараховано фізичній особі-підприємцю єдиний внесок, в т.ч. на спрощеній ситемі та фермерам нарахування єдиного внеску №6093793/ev від 19.04.2018 термін сплати 19.04.2018; 2 457.18 грн - нараховано фізичній особі-підприємцю єдиний внесок, в т.ч. на спрощеній ситемі та фермерам нарахування єдиного внеску №7475548/ev від 19.07.2018 термін сплати 19.07.2018; 2 457.18 грн - нараховано фізичній особі-підприємцю єдиний внесок, в т.ч. на спрощеній ситемі та фермерам нарахування єдиного внеску №8871395/ev від 19.10.2018 термін сплати 19.10.2018; 2457.18 грн - нараховано фізичній особі-підприємцю єдиний внесок, в т.ч. на спрощеній ситемі та фермерам нарахування єдиного внеску №117061/ev від 21.01.2019 термін сплати 21.01.2019.

У зв`язку з наявністю заборгованості зі сплати єдиного внеску на виконання вимог ч.4 ст.25 Закону Законом №2464 сформовано вимоги про сплату боргу (недоїмки), які направлено на адресу платника ( АДРЕСА_1 ) рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Станом на 10.09.2025 заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по ОСОБА_1 , згідно даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС України, становить 20 991,18 гривень. Враховуючи вищезикладене, ГУ ДПС у Дніпропетровській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. З цих підстав просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) за даними інформаційної системи податкового органу з 10.02.1998 до 10.03.2019 перебував на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, П`ятихатська ДПІ, (м. П`ятихатки), як фізична особа - підприємець у статусі - «основний платник», з 01.01.2012 до 30.06.2015 обліковувався на спрощеній системі оподаткування, з 01.07.2015 до 04.03.2019 на загальній системі оподаткування.

Згідно даних АІС «Податковий блок» 04.03.2019 було внесено запис до Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою. Перебуває в 11 стані - припинено, але не знято з обліку (КОР не пусті).

За даними інформаційно - комунікаційної системи ДПС України за платником податків ОСОБА_1 зі сплати єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність єдиний внесок) (код платежу 71040000) з 20.01.2015 обліковувалася заборгованість, яка станом на 19.05.2025 складала 20991,18 грн, а саме:

-178.56 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми №98349/ev від 20.01.2015 з терміном сплати 20.01.2015;

-1267.95 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми №922718/ev від 20.04.2015 з терміном сплати 20.04.2015;

-1267.95 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми №1716040/ev від 20.07.2015 з терміном сплати 20.07.2015;

-8 448.00 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми №3465194/єу від 09.02.2018 з терміном сплати 09.02.2018;

-2457.18 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми №6093793/ev від 19.04.2018 з терміном сплати 19.04.2018;

-2 457.18 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми №7475548/ev від 19.07.2018 з терміном сплати 19.07.2018;

-2 457.18 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми №8871395/ev від 19.10.2018 з терміном сплати 19.10.2018;

- 2457.18 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми №117061/ev від 21.01.2019 з терміном сплати 21.01.2019.

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено на ім`я ОСОБА_1 вимоги про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 20991, 18 грн., які направлено на адресу платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення вимоги:

від 17.08.2023 №Ф-17084-0436 на суму 20991,18 грн.; документ вважається врученим, оскільки відправлення повернулося за закінченням терміну зберігання;

від 19.05.2025 №Ф-24167-0436 на суму 20991,18 грн., документ отримано платником 02.06.2025.

Судом також встановлено, що узгоджену вимогу про сплату боргу передано до Жовтоводсько-П`ятихатського ДВС у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), виконавче проваження №76974346.

Не погоджуючись з нарахованим єдиним внеском за період за 2015-2019 роки, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VІ) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Вирішуючи спір по суті суд враховує, що Закон №2464-VІ визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з положеннями частини другої статті 8 та статті 12 Закону № 2464-VI, єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Відповідно до пунктів 4, 5 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є; фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Відповідно до положень ч. 8 ст. 9 Закону №2464-VІ платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Згідно з частиною 11 статті 9 Закону № 2464-VІ у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 25 Закону №2464-VІ у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

За рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення (ч. 6 ст. 25 Закону №2464-VІ).

Згідно з частиною десятою статті 25 Закону № 2464-VI, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до частини 13 статті 25 Закону № 2464-VІ нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.

Частиною 14 статті 25 Закону № 2464-VІ встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі Інструкція №449).

Згідно з п.1 розділу VII Інструкції №449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Положеннями пп. 2 п. 2 розділу VII Інструкції №449 визначено, що згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

В силу вимог ч. 16 ст. 25 Закону №2464 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

З аналізу викладених правових норм вбачається, що умовою для застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені є несвоєчасна сплата останнім єдиного внеску. При цьому, сплачені платником суми зараховуються в порядку календарної черговості для погашення недоїмки, штрафів та пені.

Пунктом 3 розділу VI Інструкції №449 передбачено, що органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

- дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;

- платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

- платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату боргу (недоїмки), крім загальних реквізитів, має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.

З наведених норм Інструкції №449 вбачається, що за наявності заборгованості на кінець календарного місяця, в тому числі штрафів та пені, платнику надсилається вимога про сплату зазначеної заборгованості.

Повертаючись до обставин справи.

Як встановлено судом, за даними інформаційно - комунікаційної системи ДПС України за платником податків ОСОБА_1 по єдиному внеску для фізичних осіб - підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну проф. діяльність єдиний внесок) (код платежу 71040000) з 20.01.2015 обліковувалась заборгованість, яка станом на 19.05.2025 складала 20991,18 грн, а саме:

-178.56 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми № 98349/ev від 20.01.2015 з терміном сплати 20.01.2015;

-1267.95 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми № 922718/ev від 20.04.2015 з терміном сплати 20.04.2015;

-1267.95 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми № 1716040/ev від 20.07.2015 з терміном сплати 20.07.2015;

-8 448.00 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми № 3465194/єу від 09.02.2018 з терміном сплати 09.02.2018;

-2457.18 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми № 6093793/ev від 19.04.2018 з терміном сплати 19.04.2018;

-2 457.18 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми № 7475548/ev від 19.07.2018 з терміном сплати 19.07.2018;

-2 457.18 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми № 8871395/ev від 19.10.2018 з терміном сплати 19.10.2018;

- 2457.18 грн - нараховано єдиного внеску платникам спрощеної форми № 117061/ev від 21.01.2019 з терміном сплати 21.01.2019.

19 травня 2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено на ім`я ОСОБА_1 Вимогу про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 20991, 18 грн.

З 01.01.2011 до 04.03.2019 ФОП ОСОБА_1 був платником єдиного внеску.

Сума єдиного внеску в період з липня 2013 року по червень 2015 року нарахована податковим органом позивачу правильно.

Враховуючи викладене та надані сторонами документи, вимога ГУ ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-24167-0436 від 19 травня 2021 року в розмірі 20991,18 грн. правомірно сформована відповідачем та направлена позивачу.

Також суд зазначає, що відповідно до ч. 8 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Отже, нездійснення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності та неотримання прибутку не свідчить про припинення підприємницької діяльності.

За чинним законодавством, обов`язок сплати єдиного внеску залежить від наявності у особи статусу фізичної особи-підприємця, а не від факту здійснення господарської діяльності чи отримання прибутку від такої діяльності, або наявності у такої особи статусу найманого працівника.

З 01 січня 2017 року законодавство не пов`язує наявність обов`язку зі сплати єдиного внеску з отриманим доходом, а у випадку відсутності доходу передбачає сплату ЄСВ у сумі мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464).

Відтак, позивач, маючи статус фізичної особи-підприємця у період з 1998 до 2019 року, був наділений не тільки правами, пов`язаними із здійснення підприємницької діяльності, а й обов`язками, у тому числі щодо сплати податків, зборів та інших обов`язкових платежів.

В матеріалах справи також відсутні докази на підтвердження сплати позивачем суми заборгованості з єдиного соціального внеску.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу, - залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя А.О. Сластьон