Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 405/613/26
Провадження №3/405/239/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2026 року Подільський районний суд міста Кропивницького у складі: головуючого судді Іванової Л.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Департамену військової контррозвідки (7 управління 3 відділу) Служби безпеки України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за п.5 ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
до Подільського районного суду міста Кропивницького з 3 Відділу 7 Управління Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України надійшов протокол про адміністративне правопорушення №17/7/3-261/ві від 30 січня 2026 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за яким, зокрема, зазначено, що ОСОБА_1 , виконуючи функціональні обов`язки та перебуваючи в службовому приміщенні установи, порушив вимоги статей 21, 26, 28 Закону України "Про державну таємницю" та п.п.41, 42, 49, 56, 72, 75, 76, 116 Порядку №939 від 18 грудня 2013 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене п.5 ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Постановою Подільського районного суду міста Кропивницького від 09 лютого 2026 року матеріали зазначеної справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 було повернуто до 3 Відділу 7 Управління Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України для доопрацювання, у зв`язку з не виконанням вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП, і, зокрема, в протоколі про адміністративне правопорушення не було зазначено місце його (правопорушення) вчинення, а саме: область, місто, район у місті, селище, вулиця, провулок, номер будівлі та ін.).
05 березня 2026 року до Подільського районного суду міста Кропивницького з Департаменту військової контррозвідки 7 управління 3 відділу Служби безпеки України після доопрацювання на підставі постанови суду від 09 лютого 2026 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення №17/7/3-512 від 04 березня 2026 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.212-2 КУпАП з усуненими недоліками, в якому, зокрема, зазначено місце вчинення правопорушення, яким є: кабінет №1 РСО військової частини НОМЕР_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , будівля 2/1, що, відповідно відноситься до Подільського району міста Кропивницького, на яку поширюється юрисдикція Подільського районного суду міста Кропивницького, на підставі чого зазначена справа підсудна Подільському районному суду міста Кропивницького на розгляд якого вона надійшла.
При цьому, за змістом протоколу про адміністративне правопорушення №17/7/3-261/ві від 30 січня 2026 року, ОСОБА_1 , який має допуск до державної таємниці за формою один, наданий розпорядженням Управління СБ України в Запорізькій області від 11.09.2023 року №246/д та доступ до інформації з відповідним ступенем секретності, наданий наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 23.01.2025 року №26, перебуваючи на штатній посаді начальника групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці військової частини НОМЕР_2 та взятого на себе зобов`язання громадянина України у зв`язку з допуском до державної таємниці від 10.04.2022 року, здійснює заходи щодо підготовки документів для оформлення (переоформлення) допуску до державної таємниці особам, що входять до номенклатури посад працівників, перебування яких потребує оформлення допуску та надання допуску до державної таємниці у військовій частині НОМЕР_2 (далі установа), та на якого поширюються права та обов`язки, передбачені ст.ст. 21, 28 Закону України «Про державну таємницю», п.п.41, 42, 116 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року за №939, допустив порушення своїх функціональних обов`язків та вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці.
Так, встановлено, що діяльність, яка пов`язана з державною таємницею, здійснюється в установі з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме: Закону України «Про державну таємницю» та Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах в установах і організаціях, зокрема, начальником групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 не виконано вимоги режиму секретності при проведенні заходів щодо забезпечення режиму секретності в установі.
Зокрема, в порушення вимог ст.ст.22, 24, 26 Закону України «Про державну таємницю» та пунктів 49, 56, 72, 75 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року №939 «Про затвердження Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях та визначення такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» на адресу УСБУ в Кіровоградській області несвоєчасно надійшли документальні матеріали (до 3 відділу 7 управління ДВКР СБУ, запит на перевірку за №61/ОДТ/д-244/ДСК від 14.01.2026 (Вх. №74/дск від 16.01.2026), стосовно оформлення військовослужбовцю військової частини НОМЕР_2 , молодшому лейтенанту ОСОБА_2 допуску до державної таємниці (вмотивований запит військової частини НОМЕР_2 №2496/8/29/467дск від 30.12.2025), який перебуває на номенклатурній посаді, перебування на якій потребує оформлення допуску до державної таємниці (згідно номенклатури посад працівників військової частини НОМЕР_2 , перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, погодженої Управлінням СБ України в Кіровоградській області 28.03.2025, затвердженої командиром військової частини НОМЕР_2 01.04.2025, посада ОСОБА_2 у військовій частині НОМЕР_2 є номенклатурною посадою під № 107 та передбачає використання відомостей з ступенем секретності інформації «таємно», відповідно до ст.ст. 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5, 1.1.6, 1.1.7, 1.1.8, 1.1.12, 1.2.1, 1.4.1, 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4, 4.1.3 ЗВДТ).
Разом з тим, військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 молодший лейтенант ОСОБА_2 , працюючи з 22.07.2025 на вказаній номенклатурній посаді без допуску до державної таємниці та доступу до відповідних відомостей, не в змозі виконувати у повному обсязі свої функціональні обов`язки, пов`язані з роботою з відомостями, що становлять державну таємницю, чим створено передумови до розголошення державної таємниці.
Таким чином, документальні матеріали, стосовно оформлення допуску до державної таємниці громадянину ОСОБА_2 , які мали надійти на адресу УСБУ в Кіровоградській області не пізніше ніж до 22.08.2025, були підготовлені, зареєстровані та відправлені на адресу УСБУ в Кіровоградській області лише 30.12.2025 (вмотивований запит військової частини НОМЕР_2 №2496/8/29/467дск від 30.12.2025), що перевищує встановлені законодавством терміни.
Відповідно до вимог пункту 74 Порядку, встановлено, що матеріали для переоформлення громадянину допуску до державної таємниці надсилаються органу СБУ завчасно з урахуванням строку проведення перевірки громадян у зв`язку з допуском їх до державної таємниці, визначеного Законом.
Згідно зі ст. 24 Закону перевірка громадян у зв`язку з їх допуском до державної таємниці здійснюється органами СБУ у строк до одного місяця.
Відповідно до статей 21, 28 Закону та пунктів 41, 42, 116 Порядку ОСОБА_1 є відповідальною особою за забезпечення вимог режиму секретності у військовій частині НОМЕР_2 , та до його обов`язків, окрім іншого, входить не допущення необгрунтованого допуску та доступу осіб до секретної інформації, а також вчасне надання та переоформлення допуску працівникам установи до відомостей, що становлять державну таємницю, однак ОСОБА_1 , в порушення вимог ст. 21, 26, 28 Закону та пунктів 41, 42, 49, 56, 72, 75, 116 Порядку не підготував завчасно матеріали для оформлення допуску до державної таємниці громадянину ОСОБА_2 з урахуванням строку проведення перевірки та не забезпечив їх направлення до УСБУ в Кіровоградській області в установлені строки передбачені чинним законодавством.
Згідно з вимогами п. 117 Порядку громадяни, яким надано допуск і доступ до державної таємниці, несуть в установленому порядку відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці та згідно д вимогами ст. 39 Закону посадові особи та громадяни за порушення встановленого законодавством режиму секретності несуть відповідальність згідно із Законом.
Під час опрацювання документальних матеріалів щодо оформлення допуску до державної таємниці громадянину ОСОБА_2 , які надійшли на адресу УСБУ в Кіровоградській області, виявлено вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого п. 5 ч.1 ст.212-2 КУпАП, зокрема, встановлено, що в порушення вимог статей 21, 26, 28 Закону та пунктів 41, 42, 49, 56, 72, 75, 76, 116 Порядку вищевказаний працівник РСО, перебуваючи на робочому місці (кабінет № 1, РСО військової частини НОМЕР_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , будівля 2/1), не надіслав на адресу УСБУ в Кіровоградській області документальні матеріали, передбачені пунктом 56 Порядку для оформлення допуску до державної таємниці громадянину ОСОБА_2 відповідно встановлених термінів вимогами чинного законодавства у сфері охорони державної таємниці.
Таким чином, ОСОБА_1 , виконуючи функціональні обов`язки та перебуваючи в службовому приміщенні установи, порушив вимоги ст.ст. 21, 26, 28 Закону та пунктів 41, 42, 49, 56, 72, 75, 76, 116 Порядку, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене п. 5 («порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці») ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, яке виявлено 3 відділом 7 управління ДВКР СБ України 16.01.2026 року.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином, що підтверджується довідкою про доставку повідомлення у додатку «Viber» 11.03.2026 року о 13:32 год., при цьому, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення долучено заяву ОСОБА_1 від 04.03.2026 року, за якою просив проводити розгляд справи без його участі, та, крім того, зазначив, що вину у вчинені адміністративного правопорушення визнає в повному обсязі, а також зобов`язується в подальшому не допускати порушень законодавства України у сфері інформаційної безпеки. Крім того, просив з урахуванням п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнити його від сплати судового збору.
З урахуванням поданої заяви особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, всебічно, повно і об`єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:
-протоколом про адміністративне правопорушення серія №17/7/3-261/ві від 30 січня 2026 року, в якому, зокрема, зазначено, що в порушення вимог ст.ст.22, 24, 26 Закону України «Про державну таємницю» та п.п.49, 56, 72, 75 Порядку №939 від 18.12.2013 року, на адресу УСБУ в Кіровоградській області несвоєчасно надійшли з в/ч НОМЕР_2 документальні матеріали стосовно оформлення військовослужбовцю в/ч НОМЕР_2 , молодшому лейтенанту ОСОБА_2 допуску до державної таємниці (вмотивований запит в/ч НОМЕР_2 №2496/8/29/467дск від 30.12.2025), який перебуває на номенклатурній посаді, перебуваючи на якій потребує оформлення допуску на надання допуску до державної таємниці, з 22.07.2025 року, тим самим, документальні матеріали мали надійти не пізніше 22.08.2025 року;
-письмовими поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 30 січня 2026 року, за якими зазначив, що в порушення вимог ст.ст.22, 24, 36 Закону України «Про державну таємницю» та п.п.49, 56, 72, 75 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року №939 «Про затвердження Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях і визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» на адресу УСБУ в Кіровоградській області ним несвоєчасно було надано документальні матеріали стосовно оформлення військовослужбовцю військової частини НОМЕР_2 , молодшому лейтенанту ОСОБА_2 допуску до державної таємниці, який перебуває на номенклатурній посаді, перебування на якій потребує оформлення допуску до державної таємниці та передбачає використання відомостей з ступенем секретності інформації «таємно»: відповідно до ст.ст. 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5, 1.1.6, 1.1.7, 1.1.8, 1.1.12, 1.2.1, 1.4.1 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4, 4.1.3 ЗВДТ. Молодший лейтенант ОСОБА_2 , з 22.07.2025 перебуває на вказаній номенклатурній посаді без допуску до державної таємниці та доступу до відповідних відомостей. При цьому, оформлені документальні матеріали, стосовно оформлення допуску до державне таємниці молодшому лейтенанту ОСОБА_2 , мали надійти на адресу УСБ в Кіровоградській області не пізніше ніж до 22.08.2025, разом з тим, були підготовлені, зареєстровані та відправлені на адресу УСБУ в Кіровоградській області лише 30.12.2025, тим самим ним були не дотримані та перевищені встановлені законодавством терміни. Крім того, зазначив, що він являється відповідальною особою за забезпечення вимог режиму секретності у військовій частині НОМЕР_2 , та до його обов`язків, окрім іншого, входить не допущення необґрунтованого допуску та доступу осіб до секретної інформації, а також вчасне надання та переоформлення допуску працівникам установи до відомостей, що становлять державну таємницю;
-письмовими поясненнями помічника командира військової частини начальника служби охорони державної таємниці в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_3 від 30 січня 2026 року, за якими він являється безпосереднім керівником ОСОБА_1 , до функціональних обов`язків якого входять, серед іншого, вчасне надання та переоформлення допуску працівникам установи до відомостей, шо становлять державну таємницю, та підтверджує факт наявних порушень з боку останнього щодо вимог ст.ст.22, 24, 36 Закону України «Про державну таємницю» та п.п.49, 56, 72, 75 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року №939 «Про затвердження Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях і визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» щодо несвоєчасного подання до УСБУ в Кіровоградській області документальних матеріалів, стосовно оформлення військовослужбовцю військової частини НОМЕР_2 , молодшому лейтенанту ОСОБА_2 допуску до державної таємниці, який перебуває на номенклатурній посаді, перебування на якій потребує оформлення допуску до державної таємниці та передбачає використання відомостей зі ступенем секретності інформації «таємно»: відповідно до ст.ст. 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5, 1.1.6, 1.1.7, 1.1.8, 1.1.12, 1.2.1, 1.4.1 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4, 4.1.3 ЗВДТ, при цьому, молодший лейтенант ОСОБА_2 , з 22.07.2025 перебуває на вказаній номенклатурній посаді без допуску до державної таємниці та доступу до відповідних відомостей, та відповідні документи мали надійти на адресу УСБ в Кіровоградській області не пізніше ніж до 22.08.2025, однак були підготовлені зареєстровані та відправлені на адресу УСБУ в Кіровоградській області лише 30.12.2025.
-письмовими поясненнями заступника начальника служби охорони державної таємниці в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_4 від 30 січня 2026 року, які є аналогічні за змістом поясненням помічника командира військової частини начальника служби охорони державної таємниці в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_3 від 30 січня 2026 року;
-витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по строковій частині) №25 від 22.01.2025 року, за яким головного сержанта ОСОБА_1 , військовослужбовця військової служби за контрактом осіб сержантського та старшинського складу, розпорядженням начальника Генерального штабу Збройних Сил України про переміщення рядового, сержантського та старшинського складу від 26.12.2024 року №13, зараховано у розпорядження командира в/ч НОМЕР_2 , який прибув з в/ч НОМЕР_3 АДРЕСА_4 , з 22 січня 2025 року зарахувати до списків особового складу частини на всі види забезпечення. Головного сержанта ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_2 та призначений за наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 22.01.2025 року №5-РС на посаду начальника групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці військової частини НОМЕР_2 вважати таким, що з 22.01.2025 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою;
- витягом з наказу т.о. командира військової частини НОМЕР_2 за №26 від 23 січня 2025 року (по строковій частині), за яким головному сержанту ОСОБА_1 , начальнику групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці надано доступ до секретної інформації із ступенем секретності «особливої важливості», «цілком таємно» та «таємно»;
-наказом командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) №356 від 01.04.2025 року, за яким відповідно до Положення про службу забезпечення охорони державної таємниці та захисту інформації, затвердженого наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.09.2023 № 250, Положення про службу охорони державної таємниці та захисту інформації у Збройних Силах України, затвердженого наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 08.09.2023 №256/ДСК, Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 та з метою впорядкування діяльності підрозділів охорони державної таємниці у військовій частині НОМЕР_4 , затверджено та введено в дію функціональні обов`язки посадових осіб служби охорони державної таємниці військової частини НОМЕР_2 (інв. № 8/9/69нт). Визнано таким, що втратив чинність наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 30.09.2024 № 292/дск. Покладено обов`язок на помічника командира військової частини - начальника служби охорони державної таємниці військової частини НОМЕР_2 майора ОСОБА_3 , організувати доведення функціональних обов`язків, підпорядкованому особовому складу під особистий підпис;
-витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по строковій частині) за №337 від 01 грудня 2025 року, за яким головний сержант ОСОБА_5 , начальник групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці з 01 грудня 2025 року прийняв посаду та приступив до виконання обов`язків за посадою начальника групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці, ВОС-992425Ф;
-витягом із функціональних обов`язків особового складу служби охорони державної таємниці військової частини НОМЕР_2 (інв.8/9/69нт від 01.04.2025 року), затверджених наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 01.04.2025 року за №356, за якими начальник групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці військової частини НОМЕР_2 підпорядковується помічнику командира військової частини - начальнику служби охорони державної таємниці військової частини НОМЕР_2 та є прямим начальником для всього особового складу групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці військової частини НОМЕР_2 . Начальник групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці військової частини НОМЕР_2 відповідає за організацію та якісне здійснення роботи групи; крім того, зобов`язаний: готувати документи для оформлення (переоформлення) допуску до державної таємниці особам, що входять до номенклатури посад працівників, перебування яких потребує оформлення допуску та надання допуску до державної таємниці;
-зобов`язанням ОСОБА_1 (Форма 12) у зв`язку з доступом до державної таємниці від 10 квітня 2022 року, який містить підпис останнього, за яким, поряд з іншим, ОСОБА_1 зобов`язався виконувати вимоги режиму секретності та додержуватися інших вимог законодавства про державну таємницю.
Вказані докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку в повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення, передбаченого п.5 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, та винність ОСОБА_1 у його вчиненні.
Відповідно до ч.8 ст.21 Закону України «Про держану таємницю» основними завданнями РСО є:
а) недопущення необгрунтованого допуску та доступу осіб до секретної інформації;
б) своєчасне розроблення та реалізація разом з іншими структурними підрозділами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій заходів, що забезпечують охорону державної таємниці;
в) запобігання розголошенню секретної інформації, випадкам втрат матеріальних носіїв цієї інформації, заволодінню секретною інформацією іноземними державами, іноземними юридичними особами, іноземцями, особами без громадянства та громадянами України, яким не надано допуску та доступу до неї;
г) виявлення та закриття каналів просочення секретної інформації в процесі діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації;
д) забезпечення запровадження заходів режиму секретності під час виконання всіх видів робіт, пов`язаних з державною таємницею, та під час здійснення зовнішніх відносин;
е) організація та ведення секретного діловодства;
є) здійснення контролю за станом режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях та на підпорядкованих їм об`єктах.
РСО мають право:
а) вимагати від усіх працівників державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, а також відряджених неухильного виконання вимог законодавства щодо забезпечення охорони державної таємниці;
б) брати участь у розгляді проектів штатних розписів державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації та підвідомчих їм установ, підприємств у частині, що стосується РСО, вносити пропозиції щодо структури та чисельності працівників цих органів;
в) брати участь у проведенні атестації працівників, що виконують роботи, пов`язані з державною таємницею, а також у розгляді пропозицій щодо виплати в установленому нормативними актами порядку компенсації за роботу в умовах режимних обмежень;
г) залучати спеціалістів державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації до здійснення заходів щодо охорони державної таємниці;
д) здійснювати перевірки стану й організації роботи з питань захисту державної таємниці і забезпечення режиму секретності у підрозділах державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, а також у підвідомчих їм установах та підприємствах, давати відповідні рекомендації;
е) здійснювати перевірки додержання режиму секретності на робочих місцях працівників, що мають допуск до державної таємниці, вмісту спецсховищ (приміщень, сейфів, металевих шаф, спецчемоданів, спецпапок тощо), наявності документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації;
є) порушувати перед керівником державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації питання про призначення службових розслідувань за фактами порушень режиму секретності та секретного діловодства, про притягнення осіб до відповідальності згідно з законом, а також давати рекомендації щодо обов`язкових для виконання вказівок керівникам підрозділів державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації та підвідомчих їм установ, підприємств з питань забезпечення режиму секретності;
ж) брати участь у службових розслідуваннях, у встановленому порядку вимагати від працівників державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації письмових пояснень щодо фактів розголошення ними секретних відомостей, втрати матеріальних носіїв секретної інформації, інших порушень режиму секретності;
з) вносити пропозиції керівникові державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації про припинення робіт, пов`язаних з державною таємницею, в структурних підрозділах, якщо умови для їх виконання не відповідають вимогам режиму секретності; опечатувати приміщення, де ведуться такі роботи або зберігаються матеріальні носії секретної інформації;
и) одержувати від громадян, яким оформляються документи на допуск до державної таємниці, анкетні дані;
і) використовувати засоби зв`язку та вести в установленому порядку поштово-телеграфне листування з іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями та їх РСО з питань забезпечення режиму секретності;
ї) мати печатку з найменуванням РСО, а також інші печатки та штампи установленої форми.
Передача функцій РСО будь-яким іншим підрозділам державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації не допускається.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про державну таємницю» перевірка громадян у зв`язку з їх допуском до державної таємниці здійснюється органами Служби безпеки України у строк до одного місяця у порядку, встановленому цим Законом і Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність".
Відповідно до п.п.49, 56, 72 Порядку допуску громадян до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року №939, необхідність роботи із секретною інформацією та форма допуску громадянина до і державної таємниці визначаються керівником підприємства, установи, організації за місцем роботи, служби чи навчання громадянина відповідно до номенклатури посад, складеної за формою згідно з додатком 4.
Громадянин, якого призначено на посаду, включену до зазначеної номенклатури, у місячний строк з дати видання наказу про його призначення подає РСО підприємства, установи, організації документи, передбачені пунктом 54 цього Порядку.
Для розгляду питання про надання або переоформлення громадянинові допуску до державної таємниці та проведення його перевірки у зв`язку з таким допуском РСО підприємства, установи, організації подає органу СБУ: підписаний керівником підприємства, установи, організації вмотивований запит; правила надання відповідей, складені на одному аркуші розміром 210 х 297 міліметрів та підписані громадянином, з його фотокарткою, які засвідчуються підписом працівника РСО, скріпленим печаткою РСО або підприємства, установи, організації; засвідчений в установленому порядку перелік з відповідями громадянина на визначені у цьому переліку питання; облікову картку- громадянина про надання допуску та доступу до державної таємниці, складену за формою згідно з додатком 6; картку результатів перевірки громадянина у зв`язку з допуском до державної таємниці, складену за формою згідно з додатком 8.
Облікова картка та картка результатів перевірки громадянина у зв`язку з допуском до державної таємниці заповнюються друкарським способом працівником РСО підприємства, установи, організації, що подає органу СБУ документи для оформлення громадянину допуску до державної таємниці.
Керівник підприємства, установи, організації надає доступ громадянину до державної таємниці за новим місцем провадження ним діяльності, пов`язаної з державною таємницею, з моменту отримання таким підприємством, установою, організацією облікової картки із записом /органу СБУ про надання громадянину допуску до державної таємниці за відповідною формою.
Після отримання облікової картки підприємство, установа, організація у п`ятиденний строк надсилає органу СБУ за новим місцем провадження громадянином діяльності, пов`язаної з державною таємницею, заповнену картку результатів перевірки громадянина у зв`язку з допуском до державної таємниці із записом на зворотному боці про надання наказом або розпорядженням органу СБУ громадянину допуску до державної таємниці, який засвідчується підписом керівника РСО, скріпленим печаткою РСО.
Для розгляду питання про надання громадянам допуску до державної таємниці державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, де працюють, проходять службу або навчаються громадяни, оформляються документи, які надсилаються до органів Служби безпеки України. Перелік та форми таких документів, а також порядок їх надання визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.4 ст.22 Закону).
Частиною 1 статті 212-2 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про державну таємницю, а саме: порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці (п.5 ч.1 ст.212-2 КУпАП).
Враховуючи викладене, суд приходить до обґрунтованого висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу вказаного адміністративного правопорушення, передбаченого п.5 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, - порушення законодавства про державну таємницю, а саме: порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці.
При накладенні стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує: характер вчиненого правопорушення; особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обставин, що обтяжують та пом`якшують відповідальність, на підставі чого вважає за необхідне накласти на правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, передбаченому санкцією ч.1 ст.212-2 КУпАП, не вбачаючи при цьому підстав для накладення більш суворого стягнення.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п.п.5 п.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на підставі чого з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп.
Керуючись ст. ст. 33, п.5 ч.1 ст.212-2 ч.1, 283, 284, 287 КУпАП, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.5 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 (п`ятсот десять) грн. 00 коп, який (штраф) підлягає внесенню через установу банку України за наступними реквізитами: номер рахунку (IBAN): UA3689999803130401060000115; отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./тг м.Кропивн/21081100; код отримувача (ЄДРПОУ): 37918230; банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.); МФО банку 899998; призначення платежу - штраф, адміністративне правопорушення ( ОСОБА_1 , Подільський районний суд міста Кропивницького, протокол №17/7/3-261/ві від 30 січня 2026 року).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп. за наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106; призначення платежу: судовий збір на користь держави ( ОСОБА_1 , справа № 405/613/26, Подільський районний суд міста Кропивницького).
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Подільський районний суд міста Кропивницького протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.
Суддя Подільського
районного суду
міста Кропивницького Лілія Андріївна Іванова