Вирок № 135244598, 25.03.2026, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
25.03.2026
Номер справи
766/9371/24
Номер документу
135244598
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 766/9371/24

н.п 1-кп/766/2894/26

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.03.2026 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

захисника: ОСОБА_5 (на відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за процедурою спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) матеріали об`єднаного кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР 26.04.2024 року за № 22024230000000191, та 21.06.2024 року за № 22024230000000272 за обвинуваченням:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Гольмівський м. Горлівка Донецької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:

- вирокомМалиновського районного суду м. Одеси від 18.10.2023 року у кримінальному провадженні № 22022230000000086 за ч.1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України, яким його засуджено до довічного позбавлення волі з конфіскацією майна,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 111-2, ч.2 ст. 28 ч.5 ст. 111-1, ч.2 ст. 110, ч.3 ст. 436-2 КК України

в с т а н о в и в:

Згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (далі РФ) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Усупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент РФ ОСОБА_7 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) спланували, підготували і розв`язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів ЗС РФ на територію України.

24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об`єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об`єднаних Націй (далі ООН).

До складу ООН входять Україна, РФ та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.

Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об`єднаних Націй.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 9 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (XX) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14 грудня 1974 року, що містить Визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав.

Цими ж міжнародними документами закріплено обов`язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

Крім того, у статтях 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX) серед іншого визначено, що ознаками агресії є застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави, застосування збройної сили державою в порушення Статуту ООН.

Будь-яке з наступних діянь, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:

-вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;

-бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;

-блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави:

-напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські та повітряні флоти іншої держави;

-застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за угодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;

-дія держави, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;

-засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, які мають настільки серйозний характер, що це є рівносильним наведеним вище актам, або її значна участь у них.

Жодні міркування будь-якого характеру, чи то політичного, економічного, військового чи іншого характеру, не можуть слугувати виправданням агресії.

Крім того, принципи суверенної рівності, поваги прав, притаманних суверенітету, незастосування сили чи погрози силою, непорушності кордонів, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання спорів та невтручання у внутрішні справи держав були закріплені також у Заключному акті Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року, який підписаний СРСР, правонаступником якого є РФ.

У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України. Згідно з указаним документом територія України є неподільною та недоторканною.

Незалежність України визнали держави світу, серед яких і РФ.

31 травня 1997 року відповідно до положень Статуту ООН і зобов`язань згідно із Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі, Україна та РФ уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ (ратифікований Законом України від 14 січня 1998 року №13/98- ВР та Федеральним Законом РФ від 2 березня 1999 року № 42-ФЗ). Відповідно до статей 2, 3 зазначеного Договору РФ зобов`язалася поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та зобов`язалася будувати відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги, суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або погрози силою, у тому числі економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов`язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.

Відповідно до опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та РФ про українсько-російський державний кордон від 28 січня 2003 року (ратифікований РФ 22 квітня 2004 року), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької і Луганської областей відноситься до території України.

Положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Згідно зі статтею 5 Конституції України носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Згідно зі статтею 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Відповідно до статі 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.

Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території.

До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська. Луганська. Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська. Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Місто Севастополь має спеціальний статус, Автономна Республіка Крим (далі АР Крим) є невід`ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.

Разом із цим, всупереч вищевказаним нормам міжнародного гуманітарного права представники влади Російської Федерації, діючи у порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН i Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від l 6.12.1970 № 2734 (XXV), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), від 09.12.1981 № 36/103 спланували, підготували i почали воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ про вторгнення підрозділів збройних сил РФ на територію України.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129- VIII «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об`єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї HATO, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором», беручи до уваги Статут ООН та Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН № 3314 «Визнання агресії» від 14 грудня 1974 року, Верховна Рада України визнала Російську Федерацію державою-агресором.

Постановою Верховної Ради України від 01.12.2022 № 2787-ІХ «Про Заяву Верховної Ради України щодо визнання російського режиму терористичним, нелегітимності перебування Російської Федерації в Організації Об`єднаних Націй і її реформування, відповідальності членів російських політичних партій, що підтримують агресію» наголошено на тому, що Україна протистоїть збройній агресії Російської Федерації, розпочатій 19 лютого 2014 року, що значно посилилася з повномасштабним вторгненням 24 лютого 2022 року із застосуванням сухопутних військ, авіації, ракетних систем, методів, що порушують закони та звичаї війни, що призвело до знищення українських міст та інфраструктури, масового жорсткого, цинічного вбивства мирного населення, у тому числі дітей, вимушеного переміщення українців.

Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 02 березня 2022 року та Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що Російська Федерація вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН.

Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разi збройної aгpecii чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Крім того, невстановленими представниками збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, які 01.03.2022 незаконно вторглись у м. Херсон та частину Херсонської області та фактично здійснили ix окупацію, згідно з положеннями Гаазької Конвенції 1907 року, вчинено дії спрямовані на ycyнення законних органів державної влади та місцевого самоврядування України, що діяли на вказаних територіях, з метою повалення i захоплення влади та на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Відповідно до ст. 42 Положення про закони i звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони i звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена i здатна виконувати свої функції.

Таким чином, перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, ІV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво i партнерство між Україною i Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актам є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправними діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Відповідно до п. п. 6, 7 ст. I - I Закону України «Про забезпечення прав i свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація РФ сукупність державних органів i структур РФ, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних РФ самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чим органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органі, нотаріусів та суб`єктів адміністративних послуг.

22 лютого 2022 року президент РФ направив до Ради Федерації звернення про використання Збройних Сил (далі ЗС) РФ за межами РФ, яке було задоволено та 24 лютого 2022 року приблизно о 5 годині ранку публічно оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України.

Так, 24.02.2022 військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території.

24 лютого 2022 року указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України № 341/2022 на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента № 573/2022, затвердженим Верховною Радою України Законом України від 15.08.2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована РФ територія України (далі тимчасово окупована територія) це частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 (у редакції наказу від 26 серпня 2022 року № 193) «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 24.08.2022» Херсонська міська територіальна громада включена до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації.

Після окупації зазначених територій Херсонської області представниками збройних формувань Російської Федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади міста.

Всупереч законному порядку, установленому Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, на тимчасово окупованій території Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області цілеспрямовано було створено підпорядковану, керовану та фінансовану Російською Федерацією окупаційну адміністрацію - «Военно-гражданская администрация в Херсонской области», в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території.

При цьому представники підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, окрім узурпації владних функцій держави, а також підприємств, установ та організацій на тимчасово окупованій території, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, державних підприємствах, у тому числі із числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території.

Відповідно до наказу Міністра юстиції України від 12.03.2020 № 921/5 на території Херсонської області знаходяться державні установи «Херсонський слідчий ізолятор» за адресою: вул. Перекопська, 10, м. Херсон; «Північна виправна колонія (№ 90)» за адресою: вул. Некрасова, 234, Друге Північне селище, м. Херсон; «Дар`ївська виправна колонія (№ 10)» за адресою: с. Дар`ївка Херсонського району; «Голопристанська виправна колонія (№ 7)» за адресою: вул. Набережна, 1Б, с. Стара Збур`ївка Бехтерської сільської громади Скадовського району Херсонської області, які належать до сфери управління Державної кримінально-виконавчої служби України.

Після окупації Херсонської області військовослужбовцями РФ були захоплені зазначені установи виконання покарань та попереднього ув`язнення, в яких на той час на підставі рішень українських судів перебували особи, відносно яких було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, які були етаповані для участі в інших кримінальних провадженнях або відносно яких постановлено вирок, який не набрав законної сили.

Згідно зі ст. 30 КПК України у кримінальному провадженні правосуддя здійснюється лише судом згідно з правилами, передбаченими цим Кодексом.

Статтею 124 Конституції України передбачено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Відповідно до ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в Україні діє єдина система забезпечення функціонування судової влади - судів, органів суддівського врядування, інших державних органів та установ системи правосуддя. У разі неможливості здійснення правосуддя судом з об`єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв`язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду, який найбільш територіально наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду. У разі неможливості здійснення Вищою радою правосуддя такого повноваження воно здійснюється за розпорядженням Голови Верховного Суду. Відповідне рішення є також підставою для передачі усіх справ, які перебували на розгляді суду, територіальна підсудність якого змінюється.

Так, враховуючи неможливість судами, розташованими на території м. Херсона та Херсонської області, здійснювати правосуддя під час воєнного стану, розпорядженням Верховного Суду від 06.03.2022 № 1/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» змінено територіальну підсудність судових справ, які розглядалися в апеляційному, районних, міських, міськрайонних судах Херсонської області, за іншими судами на неокупованих територіях.

Разом з цим, достовірно знаючи про ці обставини, окупаційна адміністрація РФ в особі військового коменданта Херсонської області прийняла рішення та видала наказ № 26 від 13 квітня 2022 року «Про створення Надзвичайної комісії по вирішенню невідкладних питань» (мовою оригіналу приказ военного коменданта Херсонской области № 26 от 13 апреля 2022 года «О создании Чрезвычайной комиссии по решению неотложных вопросов»), яким створено Надзвичайну комісію з вирішення невідкладних питань, яка перейняла на себе функцію здійснення правосуддя на окупованій території Херсонщини (далі Надзвичайна комісія).

У той же час ОСОБА_6 , будучи громадянином України, перебуваючи на території тимчасово окупованого м. Херсона Херсонської територіальної громади Херсонської області, переслідуючи мету завдання шкоди Україні, керуючись антидержавницькими мотивами, будучи обізнаним про введення воєнного стану в Україні внаслідок незаконного вторгнення збройних сил та інших військових формувань РФ на її територію, за відсутності фізичного чи психологічного впливу з боку представників держави-агресора, розуміючи проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, правоохоронних та інших органів державної влади РФ з метою утворення на території Херсонської області та, зокрема, м. Херсона окупаційною адміністрацією РФ системи органів державної влади РФ та ix ефективного функціонування, у тому числі й незаконних органів, що імітували діяльність судів, умисно вчинив дії, спрямовані на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора шляхом реалізації та підтримки її рішень та дій за наступних обставин.

Так, приблизно у квітні 2022 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено) ОСОБА_6 добровільно зайняв посаду в окупаційному органі влади, а саме посаду так званого заступника голови Військово-цивільної адміністрації Херсонської області з питань зовнішньої та внутрішньої політики (мовою оригіналу - заместитель главы Военногражданской администрации Херсонской области по вопросам внешней и внутренней политики).

Перебуваючи на вказаній посаді та виконуючи організаційнорозпорядчі та адміністративногосподарські функції, ОСОБА_6 підтримав рішення та дії окупаційної адміністрації держави-агресора щодо створення Надзвичайної комісії шляхом входження до її складу, а також голосування 23.05.2022 за прийняття до відома наказу військового коменданта Херсонської області № 26 від 13.04.2022 «Про створення Надзвичайної комісії по вирішенню невідкладних питань» та погодження проєкту Положення про роботу Надзвичайної комісії по вирішенню невідкладних питань.

Протягом травня-листопада 2022 року ОСОБА_6 брав участь у засіданнях Надзвичайної комісії, у ході яких приймав рішення та голосував щодо продовження строків тримання під вартою відносно осіб, які утримувалися під час окупації м. Херсона у слідчому ізоляторі, на шість місяців; визнання вироків, які не набули законної сили, такими, що набули законної сили, та направлення осіб до відбуття покарання в установи виконання покарань Херсонської області; зміни запобіжного заходу; дострокового звільнення осіб зі слідчого ізолятору; звільнення з-під варти осіб у зв`язку із закінченням строку перебування під вартою; продовження строків тримання під вартою відносно осіб, які утримувалися під час окупації м. Херсона у дільниці СІЗО при ДУ «Північна виправна колонія № 90», на шість місяців, реалізовуючи таким чином мету та завдання, задля яких Надзвичайна комісія по вирішенню невідкладних питань була створена окупаційною адміністрацією держави-агресора.

Суд кваліфікує дії обвинуваченого ОСОБА_6 за ч. 1 ст. 111-2 КК України, тобто у пособництві державі-агресору, тобто в умисних діях, спрямованих на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень та дій окупаційної адміністрації держави-агресора.

Крім того, громадянин України ОСОБА_6 , сповідуючи антидержавні сепаратистські настрої, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, з ідеологічних мотивів, у невстановлений досудовим розслідуванням точний час, після початку широкомасштабного вторгнення російської федерації на суверенну територію України, діючи на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, державній та інформаційній безпеці України, на виконання завдань, які йому були поставленні представниками російської федерації, перебуваючи у місті Херсон надавав іноземній державі російській федерації допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, шляхом розміщення пропагандистських матеріалів у мережі Інтернет на різних платформах у яких в період з 25.02.2022 по 12.03.2022 року звинувачував у розв`язанні збройного конфлікту владу України, виправдовував збройну агресію російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, поширював заклики до населення сприяти агресору як визволителю та всіляко пропагував ідеї «руського миру», підтримував воєнно-політичний курс та надавав інформаційну допомогу російській федерації, зокрема щодо входження Херсонської області до складу російської федерації в якості суб`єкта федерації, встановлення «народних органів влади», а також здійснював вплив на представників державних органів влади України на місцях з метою їх схиляння до співпраці з військовим противником на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності державній та інформаційній безпеці України (за цим фактом ОСОБА_6 засуджено, вирок набрав законної сили).

Крім того, в період з 26.04.2022 по 14.12.2022 ОСОБА_6 перебуваючи у м. Херсоні, добровільно обійняв посаду так званого «заступника голови ВЦА Херсонської області з питань внутрішньої політики та зв`язків з громадськістю», перебуваючи на якій здійснював адміністративно господарські функції, а саме: забезпечив формування структури окупаційного органу та налагодив його кадрове забезпечення у сфері внутрішньої політики та по зв`язкам з громадськістю, забезпечував вплив та агітацію місцевого населення, шляхом проведення масових заходів щодо популяризації проросійських ідей, схилення до співпраці і надання допомоги представникам військових формувань російській федерації, в тому числі отримання паспортів російської федерації (за цим фактом ОСОБА_6 засуджено, вирок набрав законної сили).

Виконуючи організаційно-розпорядчі функції керівник окупаційної адміністрації - голова окупаційної ВЦА Херсонської області починаючи з червня 2022 року активно вів політику щодо підготовки виходу Херсонської області із складу України, утворення Херсонської області як суверенного державного утворення та входження її до складу російської федерації на правах самостійного суб`єкта російської федерації, шляхом проведення незаконного референдуму, як способу вчинення зміни меж території і державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, залучивши до цього процесу своїх заступників, зокрема ОСОБА_6 та інших працівників окупаційної ВЦА Херсонської області.

ОСОБА_6 , обіймаючи так звану посаду заступника керівника окупаційної ВЦА Херсонської області систематично починаючи з червня 2022 року розпочав забезпечувати інформаційну діяльність окупаційної адміністрації, використовуючи доступні медіа ресурси, у яких надавав інтерв`ю, коментарі впроваджуючи інформаційну політику російської федерації у медіа просторі серед усіх доступних користувачів, використовуючи як інтернет платформи так і телебачення та радіо, де розповсюджував наративи про проведення незаконного референдуму щодо входження Херсонської області до складу російської федерації.

Переслідуючи кінцеву мету окупації Херсонської області приєднанням частини території України до російської федерації, керівник окупаційної ВЦА Херсонської області, умисно на виконання вимог військово-політичного керівництва держави-агресора у порушення Конституції України, у липні 2022 року (більш точна дата досудовим розслідуванням не встановлена) як посадова особа окупаційного органу влади публічно проголосив про початок підготовки до проведення незаконного референдуму з питань входження до складу російської федерації тимчасово окупованої території Херсонської області.

З метою реалізації плану по проведенню нелегітимного референдуму в умовах ведення бойових дій та окупації частини території України, діючи добровільно як представник російської федерації в Херсонській області та будучи так званим керівником окупаційної ВЦА Херсонської області, залучав для проведення підготовки до незаконного референдуму інших осіб, які співпрацювати із окупаційною адміністрацією держави-агресора, а саме керівників територіальних ВЦА районів та створеною ним же виборчою комісією Херсонської області, між якими розподілив повноваження, та за узгодженням з військовими російської федерації здійснював загальне керівництво їх спільними діями, спрямованими на проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій частині Херсонської області тим самим бажав змінити межі території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Так, керівник окупаційної ВЦА Херсонської області здійснював загальну організацію дій інших співучасників, спрямованих на підготовку та проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Херсонської області, визначав функції і персональний склад інших учасників у незаконних виборчих органах, узгоджував порядок проведення незаконного референдуму з військово-політичним керівництвом держави-агресора, вирішував питання фінансового та матеріально-технічного забезпечення його проведення із представниками російської федерації і розподілив завдання та повноваження між ними видавши так звані укази, які мали адміністративно-управлінський характер, серед яких і указ № 245-р від 22.07.2022 яким утворено виборчу комісію Херсонської області, склад якої він затвердив і доручив їм підготовку та проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Херсонської області.

ОСОБА_6 як заступник так званого керівника окупаційної ВЦА Херсонської області виконував завдання по висвітленню процесу підготовки до проведення та безпосереднього проведення незаконного референдуму в засобах масової інформації, поширював публічні заклики до проведення такого незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, організовував та проводив зустрічі мешканцями тимчасово окупованої території Херсонської області, переконуючи їх у необхідності участі в незаконному референдумі.

У липні-вересні 2022 року керівник окупаційної ВЦА Херсонської області, будучи обізнаний з тим, що відповідно до статті 73 Конституції України виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України, умисно, тобто усвідомлюючи протиправність своїх дій, діючи на виконання узгодженого заздалегідь злочинного плану, за попередньою змовою із ОСОБА_6 та іншими, встановленими на цей час досудовим розслідуванням особами, вчинив дії щодо проведення на тимчасово окупованій території Херсонської області незаконного референдуму з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

При цьому, у період липня-вересня 2022 року ОСОБА_6 з метою спонукання осіб до участі у вищевказаному незаконному референдумі, створення враження від російської федерації, як сторони захисту мешканців Херсонської області у збройному конфлікті, систематично виступав у медіа, у яких шляхом маніпуляції фактів та висловлення неправдивих відомостей, поширював інформацію про позитивні зміни, які відбудуться у разі входження Херсонської області до складу російської федерації, а також закликав публічно мешканців окупованої частини Херсонської області проголосувати за входження Херсонської області до складу російської федерації з метою захисту місцевих мешканців від нібито протиправних дій Збройних сил України та органів державної влади України.

Так ОСОБА_6 21.06.2022 у своєму Телеграм каналі «Кирил Стремоусов» із неустановленого досудовим розслідуванням місця публічно звернувся до журналістів надавши коментар про підготовку до проведення незаконного референдуму та побудову незаконних органів влади на території Херсонської області, заявляючи що незаконний плебісцит відбудеться найближчим часом і незаконною окупаційною владою докладаються значні зусилля, для його проведення, а також звертається до жителів Херсонської області переконуючи їх в необхідності його проведення, пропонуючи до єднання із російською федерацією.

03.07.2022 у ефірі російського медіа платформи «Радіо Комсомольська правда», із неустановленого досудовим розслідуванням місця ОСОБА_6 заявив про плани проведення окупаційною адмінстрацією незаконного референдуму.

20.07.2022 у ефірі російського медіа в режимі відеоконференції ОСОБА_6 публічно заявив у студії «60 хвилин» про те, що забезпечується підготовка до незаконного референдуму на території Херсонської області та виправдовує його проведення кращими соціальними та економічними умовами життя для населення у складі російської федерації.

26.07.2022 вчергове ОСОБА_6 із неустановленого досудовим розслідуванням місця заявив як заступник керівника окупаційної ВЦА Херсонської області, що на території Херсонської області буде проведено незаконний референдум щодо входження останньої до складу російської федерації.

04.08.2022 ОСОБА_6 у місті Гола Пристань Херсонського району Херсонської області, зібрав мешканців громади та здійснив публічний виступ перед ними, де переконував їх прийняти участь у незаконному референдумі по входженню Херсонської області до складу російської федерації, висловлюючись, що у разі втрати території області російською федерацією, то відбудеться терор над місцевим населенням з боку української влади, обіцяючи створення незалежних місцевих законодавчих органів, відбудеться підтримка у всіх сферах соціально-економічного розвитку державою-агресором.

Цього ж дня ОСОБА_6 у селі Гладківка Голопристанської ОМГ Скадовського району Херсонської області, а в подальшому 11.08.2022 у селі Микільське Дар`ївської ОТГ Херсонського району Херсонскої області, 12.08.2022 у селі Козачі Лагері Олешківської ОМГ Херсонського району Херсонської області, 13.08.2022 у селі Нова Маячка Ювілейненської СГ Херсонського району Херсонської області провів збори населення громад, де агітував місцеве населення щодо проведення незаконного референдуму, заявляв про невідворотність у його проведенні на території Херсонської області, популяризуючи політику російської федерації у всіх сферах суспільно-політичного життя, закликаючи таким чином населення на тимчасово окупованій території щодо входження до складу російської федерації.

05.09.2022 ОСОБА_6 з неустановленого досудовим розслідуванням місця заявив, що дата проведення незаконного референдуму не визначена, але робота по організації його проведення триває заради самовизначення Херсонської області.

20-21.09.2024 із неустановленого досудовим розслідуванням місця у репортажах російським телеканалам:

-«Росія 24» ОСОБА_6 повідомлено, що так званою громадською радою при окупаційній ВЦА Херсонської області опубліковано звернення до керівника окупаційної ВЦА Херсонської області з проханням провести незаконний референдум щодо входження до складу російської федерації Херсонської області на правах окремого суб`єкта держави-агресора.

-«Росія1» у програмі «Вечір з Володимиром Соловйовим» ОСОБА_6 заявив, що проведення незаконного референдуму є основною стратегією окупаційної влади держави-агресора та участь у ньому прийме не менше 80% населення Херсонської області.

-Першому телеканалі у програмі «Ексклюзив» ОСОБА_6 надав коментар щодо очікувань від незаконного референдуму, заявив що 80% жителів Херсонської області прийме у ньому участь і вони погоджуються прийняти рішення щодо входження до складу російської федерації через вирішення їх соціальних та економічних проблем.

-«НТВ» у програмі «Місце зустрічі» в режимі відеозв`язку ОСОБА_6 заявив про те, що відбуваються довгоочікувані події, зокрема щодо проведення незаконного референдуму і безпека у його проведенні буде забезпечена військовими російської федерації.

У період з 21.09.2022 до 28.09.2022 ОСОБА_6 у різних невстановлених досудовим розслідуванням місцях проводились інформаційні так звані «вкиди» у виді коментарів, стрімів, інтерв`ю, репортажів щодо організації та проведення незаконного референдуму, ним оголошено кількість виборчих дільниць 198 та 8 територіальних виборчих дільниць, дати його проведення, тобто з 23 по 27.09.2022 та супроводжувалось висвітленням цієї інформації із звинуваченнями української влади в нацизмі, нездатності в управлінні державою та інших наративах російської пропаганди.

Вказана інформаційна діяльність ОСОБА_6 популяризувала дії з проведення незаконного референдуму щодо виходу Херсонської області із складу України та входження її до складу російської федерації, що постійно супроводжувалась з його боку публічними заклики до проведення цього незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Херсонської області, крім цього ОСОБА_6 особисто 23.09.2022 прибув до незаконно створеної окупаційною владою виборчої дільниці, у організації чого приймав участь та публічно проголосував за вихід Херсонської області із складу України та створення Херсонської області як самостійної держави, входження її до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації і закликав інших жителів Херсонської області також прийняти участь у псевдореферендумі.

Не припиняючи своєї активної інформаційної пропагандистської діяльності, як однієї з форм участі в організації проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Херсонської області ОСОБА_6 у період з 23.09.2022 до 27.09.2022 включно здійснював супровід так званих іноземних спостерігачів та представників медіа ресурсів іноземних держав, серед яких проводив поширення викривленої інформації про події, які відбуваються на тимчасово окупованій території Херсонської області, історичної правди та цілей проведення незаконного референдуму, демонструючи їм так звані виборчі дільниці на яких проходило голосування у Скадовському районі, місті Нова Каховка, Генічеському районі, місті Гола Пристань, місті Берислав, місті Олешках, місті Херсон з демонстрацією видимої відкритості та прозорості його проведення у цих дільницях та у так званій виборчій комісії Херсонської області.

Одночасно інші учасники групи осіб, які діяли із ОСОБА_6 за попередньою змовою групою осіб виконували дії, спрямовані на практичну реалізацію спільного плану, тобто прийняли участь в організації та проведенні незаконного референдуму та о 8 годині 23.09.2022 розпочали на тимчасово окупованій частині території Херсонської області під керівництвом так званого керівника ВЦА Херсонської області та інших встановлених на цей час досудовим розслідуванням осіб (кримінальне провадження відносно яких здійснюється окремо), умисну незаконну, тобто з порушенням всіх положень Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26 січня 2021 року № 1135-IX процедуру проведення голосування серед жителів Херсонської області, яких озброєні військові та правоохоронці російської федерації, незаконно сформованої поліції сумісно з членами незаконних дільничних виборчих комісій залучили до участі у незаконному референдумі шляхом здійснення подомового / поквартирного обходу, без дотримання основних його принципів вільної участі та добровільного таємного голосування, публічності та відкритості референдуму, вживали заходи примусу відносно тих хто відмовляється від голосування чи чинить спротив.

27 вересня 2022 року так звана виборча комісія Херсонської області, після отримання нелегітимної виборчої документації, яка ними ж була розроблена і її обробленна та результатами підрахунку ста відсотків бюлетенів, визнала незаконний референдум таким, що відбувся.

У подальшому так званою головою незаконної виборчої комісії Херсонської області оголошено результати голосування по Херсонській області, згідно яких 87,05 % виборців схвально відповіли на єдине питання у бюлетені тим самим виявили бажання за суверенітет Херсонської області і входження її до складу російської федерації.

Суд кваліфікує дії обвинуваченого ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 28 і ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільній участі в організації та проведенні незаконного референдуму та здійснені публічних закликів до проведення такого референдуму на тимчасово окупованій території, вчиненій за попередньою змовою групою осіб.

Крім того, громадянин України ОСОБА_6 переслідуючи мету зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, підтримуючи тимчасову окупацію Херсонської області державою-агресором вчинив умисні тотожні дії, які необхідні для реалізації єдиного злочинного наміру.

Діючи на шкоду державному суверенітету, незалежності, демократичності України, не підтримуючи територіальний устрій, цілісність і недоторканість України, ОСОБА_6 , для досягнення своєї протиправної мети, обійнявши так звану посаду заступника керівника окупаційної адміністрації, тобто виконуючи повноваження так званого заступника голови окупаційної ВЦА Херсонської області, діючи за попередньою змовою групою осіб, цілеспрямовано та систематично впроваджував політику відокремлення Херсонської області від суверенної території України, якому передувало широкомасштабне вторгнення збройних сил російської федерації, ними ж установлено фактичне територіальне верховенство і контроль над частиною території України, цими самими діями Український народ позбавлено можливості здійснювати фактичне територіальне управління частиною Херсонської області, при юридично збереженому територіальному статусі.

Вищевказана протиправна діяльність ОСОБА_6 супроводжувалась публічними закликами, щодо зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом особистих зустрічей з представниками територіальних громад Херсонської області, розповсюдження відеоматеріалів у мережі інтернет, телеканалах із закликами до вчинення таких дій у спосіб проведення незаконного референдуму, спонукаючи громадян підтримати незаконну окупаційну владу, надаючи критичну оцінку українській владі, висвітлюючи як позитивне явище анексію російською федерацією частини Херсонської області, обґрунтовуючи проведення псевдореферендуму удаваним бажанням приєднання частини території України до російської федерації.

Так, з метою зміни меж кордонів України, ОСОБА_6 умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, у невстановленому місці та часі записав, тобто виготовив, відеосюжет який 21.09.2022 ним було за попередньою змовою групою невстановлених досудовим розслідуванням осіб розміщено у медіа ресурсі так званого телеграм-каналу: «Таврия. Новости Херсонськой области», із заголовком «Обращение Стремоусова Кирила к жителям Херсонской области» наступного змісту (мовою оригіналу):

«Поэтому я не призываю я просто говорю, идем на референдум, голосуем, принимаем решение, входим в состав российской федерации, формируем свое правительство, формируем свои законодательные органы и живем полноценной одного, единого, большого государства и поверьте все зависит от каждого из нас.

Не ждите, не ожидайте того, что на самом деле без вас что-то решиться, без вас может что-то решаться, но давайте вместе быть теми, кто создает, что-то для будущего своих детей. Поэтому еще раз вас поздравляю, еще раз говорю, что референдум, который мы организовываем. Пройдет и знаете самое мы попробуем сделать так чтобы безопасность каждого из вас была основным приоритетом на переходный период и далее будем развиваться, и видеть плоды своего труда, который мы на сегодняшний момент будем посвящать нашей прекрасной Херсонской области, поэтому всем хорошего настроения, идем на референдум, становимся полноценным субъектом российской федерации и начинаем жить по новому, жить в стране в которой, непросто семья, а отношения, любовь, взаимовыручка, понимание и как одно единое целое как в старые добрые времена является не просто разговорами, а является той основой, которую мы с вами строим, всем хорошего настроения, все будет хорошо и помните это будет уже совсем …»

Зміст вищевказаного відеозапису став доступним для загального ознайомлення усіх користувачів у засобі масової інформації, серед необмеженої кількості, підписників і читачів телеграм-каналу ««Таврия. Новости Херсонськой области» та 23 вересня 2022 року - на момент виявлення вищевказаного відеозапису, останній мав 2600 переглядів.

Відповідно до висновку лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи у відеозверненні ОСОБА_6 , розміщеного неустановленими особами є заклик до зміни меж території, державного кордону України.

Діючи з єдиним умислом продовжуючи вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_6 умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, за попередньою змовою групою осіб, прибув о першій половині доби 23.09.2022 до 13.09 год. до незаконно створеної окупаційною владою на території м. Херсон виборчої дільниці, під час проведення псевдореферендуму, після чого розпочав публічно коментувати процес свого голосування та спонукати громадян, у тому числі особистим прикладом, користуючись начебто статусом своєї посади в окупаційному органі влади заступника голови Херсонської ВЦА проголосувати за вихід Херсонської області зі складу України та приєднання до російської федерації, ОСОБА_6 коментуючи публічно зазначив (мовою оригіналу): «….Я не скрываю своего выбора, вся моя семья, все мои близкие, родственники, братья, ** сестры голосуют «За», не просто вступление в Российскую Федерацию, голосуют за будущее. И скажу откровенно - верьте мне, потому что я давно уже не теряю надежды, а надежда умирает последней. Идем в Россию смело, уверенно, и никого и ничего не боимся. Как я вам и говорил, делайте выбор между страхом ц и любовью. И когда власть любви превзойдёт любовь к власти, настанет мир на Земле, мир в наших душах. Всего доброго, всего хорошего и за бедующее наших детей.»

Дану подію записано на відео, після чого ОСОБА_6 розмістив вищезазначений відеосюжет тієї ж доби о 13.09 на своєму телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Зміст вищевказаного відеозапису став доступним для загального ознайомлення усіх користувачів у засобі масової інформації, серед необмеженої кількості підписників і читачів телеграм-каналу « ОСОБА_8 »» та 03.10.2022 - на момент виявлення вищевказаного відеозапису, останній мав 407 000 переглядів.

Висновком лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи звернення ОСОБА_6 містить ознаки заклику до зміни меж території, державного кордону України.

Суд кваліфікує дії обвинуваченого ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 110 КК України, тобто у здійсненні публічних закликів і розповсюдженні матеріалів із закликами до вчинення таких дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб.

Крім того, ОСОБА_6 будучи журналістом, маючи досвід роботи за фахом, розуміючи та знаючи вплив публічних виступів на аудиторію, володіючи уміннями та навичками риторики, обіймаючи посаду так званого заступника керівника окупаційної ВЦА Херсонської області, приймаючи активну участь в організації та проведенні незаконного референдуму на території Херсонської області, висвітлюючи процес підготовки до проведення незаконного референдуму в медіа, підтримуючи дії російської федерації у проведені агресивної війни проти України, маючи злочинний умисел спрямований безпосереднє виправдання тимчасової окупації російської федерації, також на виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування тимчасової окупації частини території України, російською федерацією, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачав суспільно небезпечні наслідки і бажав їх настання 05.08.2022 як так званий представник незаконного створеного окупаційного органу влади прибув до села Гладківка Скадовського району Херсонської області, де на зборах мешканців громади здійснив публічний виступ наступного змісту (мовою оригіналу):

«….Если мы сплотимся как одного единое целое, при чем не важно Генический район, мы кстати возвращаем Голопристанский район, Цюрюпинский район как это раньше было, а не то как ОТГ где вы там не понимаете куда школы, дети мы не будем прикручивать газик если дети пошли в школу. Я вас очень прошу всех собраться в один кулак, наша задача, повторяюсь наша задача провести референдум, знаете почему это важно, после того как мы станем субъектом российской федерации, это будет составная часть россии и нас уже будет полноценно защищать ядерная держава.

Я предлагаю сформировать в ближайшее время общественное мнение, если у вас есть лекарства дорогие давайте вместе, скажем, пускай даже подпишемся в определенном протоколе, проголосуем, депутатом то нет, собраний то нет и, скажем, запретить или установить ценовою политику, в магазинах тоже самое, согласны или нет? Но это будет решение, которое уже вышло непосредственно от вас, вас поддержат коллеги с Каланчакского района, Чаплынского района и таким образом мы с вами сформируем принципы и предпосылки представительной власти народа».

Виступ ОСОБА_6 записаний невстановленими досудовим розслідуванням особами на відео розміщений в інтернет-сервісі «YouTube» із заголовком «Замглавы ВГА Херсонской области встретился с жителямы села Гладковка».

Згідно висновку лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи у виступі ОСОБА_6 наявні ознаки виправдовування тимчасової окупації частини території України, а саме Херсонської області.

Зміст вищевказаного відеозапису став доступним для загального ознайомлення усіх користувачів у засобі масової інформації, серед необмеженої кількості людей користувачів «YouTube» та 22 серпня 2022 року - на момент виявлення вищевказаного відеозапису, останній мав 14189 переглядів.

Суд кваліфікує дії обвинуваченого ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 436-2 КК України, тобто у виправдовуванні, визнанні правомірною тимчасової окупації частини території України, а також виготовленні матеріалу, у якому міститься виправдовування, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, з використанням засобів масової інформації.

В подальшому ОСОБА_6 будучи журналістом, маючи досвід роботи за фахом, розуміючи та знаючи вплив публічних виступів у медіа, володіючи уміннями публічного виступу і переконання аудиторії, обіймаючи посаду так званого заступника керівника окупаційної ВЦА Херсонської області, популяризуючи події проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Херсонської області, займаючи антидержавну позицію та підтримуючи дії російської федерації у проведені агресивної війни проти України, маючи злочинний умисел спрямований безпосереднє виправдання тимчасової окупації російської федерації, також на виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування тимчасової окупації частини території України, російською федерацією, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачав суспільно небезпечні наслідки і бажав їх настання, у невстановленому місці виготовив відеосюжет та 21.09.2022 із неустановленими досудовим розслідуванням особами розмістив його в телеграм-каналі підконтрольному окупаційному органу влади «Таврия. Новости Херсонськой области», із заголовком «Обращение Стремоусова Кирила к жителям Херсонской области» наступного змісту (мовою оригіналу): «Дорогие жители Херсона и Херсонской области, все, что происходит с нами это не просто переходный период, это исторический момент, который позволяет нам делать определенные выводы. Мы плохо выучили уроки. Мы плохо понимали, мы плохо осознавали то к чему в принципе нас ведут укронацисты в лице тех марионеток, которые управляли нашим государством, мы все знаем как город Херсон из когда-то цветущего города-сада превратился в эту руину и разруху, мы скажем мы не имели к этому ни какого отношения, но мы сидели и молчали, тоже самое я хочу сказать о Херсонской области, которая благодаря трудолюбивым крестьянам, благодаря тем кто сегодня с утра до вечера стоит в своих теплицах на своих фермерских хозяйствах поднимая возможность чувствовать себя одним единым целым. Но украинские власти небыли заинтересованы в развитии нашего региона, украинские власти делали все, чтобы поднять тарифы, сделать эту жизнь не просто не выносимой, сделать эту жизнь в состоянии раба, да произошла специальная военная операция. Херсонская область была освобождена от этой группы нацистов, которые сбежали практически все в один день, оставив нас на произвол судьбы, мы взяли на себя управление, мы попытались выровнять процессы и ту ситуацию, которая на самом деле мы сегодня с вами лице зреем.

Я искренне верю, что все будет хорошо, я знаю, что вчера произошел исторический момент, который вы меня многие просили, сделайте, пожалуйста, предпосылки, того, чтобы мы понимали, что россия здесь навсегда, я искренне верю, что владимир владимирович путин примет решение и что на территории Херсонской области и других освобожденных территорий пройдет референдум, я знаю, что многие из вас в душе хотят в россию, но многие из вас боятся, многие из вас на сегодняшний момент живут в страхе потому, что вас называют коллаборантами только лишь за то, что вы живете на своей земле, говорите на своем языке, понимаете нас и понимаете, что сегодня это не просто необходимо, это единственная возможность уйти в состояние традиционной семьи, уйти в состояние социального государства и понимать, что мы можем строить государство, а не постоянно выживать, ждать бесконечных выборов и наблюдать беспринципные орды политиканов, которые честно говоря, не интересовались нашей с вами жизнью, только от выборов и до выборов. Мы после референдума переходим в другое, иное состояние, состояние государственности, состояние в котором каждый человек будет жить по совести и каждый человек будет понимать, что существует справедливость. Я как житель Херсона и Херсонской области сделаю все чтобы наша область, наш регион были услышаны простым, элементарным, обыкновенным, обывателем и человеком.

Поэтому я не призываю я просто говорю, идем на референдум, голосуем, принимаем решение, входим в состав российской федерации, формируем свое правительство, формируем свои законодательные органы и живем полноценной одного, единого, большого государства и поверьте все зависит от каждого из нас.

Не ждите, не ожидайте того, что на самом деле без вас что-то решиться, без вас может что-то решаться, но давайте вместе быть теми, кто создает, что-то для будущего своих детей. Поэтому еще раз вас поздравляю, еще раз говорю, что референдум, который мы организовываем. Пройдет и знаете самое мы попробуем сделать так чтобы безопасность каждого из вас была основным приоритетом на переходный период и далее будем развиваться, и видеть плоды своего труда, который мы на сегодняшний момент будем посвящать нашей прекрасной Херсонской области, поэтому всем хорошего настроения, идем на референдум, становимся полноценным субъектом российской федерации и начинаем жить по новому, жить в стране в которой, непросто семья, а отношения, любовь, взаимовыручка, понимание и как одно единое целое как в старые добрые времена является не просто разговорами, а является той основой, которую мы с вами строим, всем хорошего настроения, все будет хорошо и помните это будет уже совсем …»

Зміст вищевказаного відеозапису став доступним для загального ознайомлення усіх користувачів у засобі масової інформації, серед необмеженої кількості читачів телеграм-каналу ««Таврия. Новости Херсонськой области» та 23.09.2022 на момент виявлення вищевказаного відеозапису, останній мав 2600 переглядів.

Згідно висновку лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи у зверненні ОСОБА_6 наявні висловлювання, що містять ознаки виправдовування, визнання правомірною тимчасову окупацію частини території України, а саме Херсонської області, ознаки виправдовування здійснення збройної агресії РФ на території України.

Суд кваліфікє дії обвинуваченого ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 436-2 КК України, тобто у виправдовуванні, визнанні правомірною тимчасової окупації частини території України, а також виготовленні матеріалу, у якому міститься виправдовування, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, виправдовування збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, вчинене повторно з використанням засобів масової інформації.

Далі ОСОБА_6 будучи журналістом, маючи досвід роботи за фахом, розуміючи та знаючи вплив публічних виступів на аудиторію, діючи як так званий заступник керівника окупаційної ВЦА Херсонської області, маючи умисел спрямований на виправдання тимчасової окупації російської федерації, також на виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування тимчасової окупації частини території України, російською федерацією, умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачав суспільно небезпечні наслідки і бажав їх настання, у невстановленому місці записав відеосюжет та 22.09.2022 із неустановленими досудовим розслідуванням особами розмістив його в телеграм-каналі: «Таврия. Новости Херсонськой области», із заголовком «Херсонская область готова к проведению рефередума» наступного змісту (мовою оригіналу): «Так, друзья, жители города Херсона, Херсонской области и так, завтра стартует как раз тот самый референдум, про который вы нас спрашивали, а многие жители Херсона и области хотели определенности, поэтому делаем официальное заявление, что завтра вы сможете прийти проголосовать у нас сейчас официально существует 198 избирательных участков, сформированы 8 территориальных избирательных комиссий, вы сможете прийти на участок с паспортом как раз вот гражданина Украины, обязательно должна быть прописка Херсонская, так же вы сможете прийти с паспортом российской федерации, который получили уже на территории Херсонской области и отдать свои голоса. Все по участкам я думаю, мы расскажем позже, в принципе будет один единственный вопрос, который будет звучать примерно так, готовы ли вы выйти из состава и как раз вот Украины нынешней, которая превратилась в террористическую организацию со своей верхушкой обстреливая наши мирные города и поселения и готовы ли вы на самом деле вступить в состав РФ. Вот в принципе один вопрос, вы можете прийти на избирательный участок и сделать, как у нас говорят свой выбор или его не сделать. Также вы можете в Крыму, мы об этом тоже позже сообщим, где прийти проголосовать и отдать свое скажем так свой голос за наше с вами будущее, в принципе все те процессы, которые будут происходить мы будем озвучивать и знаете всем нам необходимо сделать исторический выбор, который мы ждали много лет, спасибо российской федерации за помощь, спасибо, что нас не оставили в тяжелое для нас время и поверьте, страха никакого нет, есть только радость перед тем, что мы на самом деле с вами войдем в историю как люди, которые сохранили свою культуру, свой язык и свою историю, а вы знаете тот, кто владеет настоящим, властен над прошлым, а тот кто властен над прошлым всевластен над будущим, давайте подумаем о светлом будущем наших детей в составе одной, единой, большой россии».

Зміст вищевказаного відеозапису став доступним для загального ознайомлення усіх користувачів у засобі масової інформації, серед необмеженої кількості підписників і читачів телеграм-каналу «Таврия. Новости Херсонской области» та 03.10.2022 на момент виявлення вищевказаного відеозапису, останній мав 3600 переглядів.

Згідно висновку лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи встановлено, що у зверненні ОСОБА_6 наявні висловлювання, що містять ознаки виправдовування, визнання правомірною тимчасову окупацію частини території України, а саме Херсонської області.

Суд кваліфікує дії обвинуваченого ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 436-2 КК України, тобто у виправдовуванні, визнанні правомірною тимчасової окупації частини території України, а також виготовленні матеріалу, у якому міститься виправдовування, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, вчинене повторно з використанням засобів масової інформації.

Вказане кримінальне провадження здійснювалось за відсутності ОСОБА_6 у зв`язку з його ухиленням від органу досудового розслідування та суду.

Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 21.05.2024 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_9 у кримінальному провадженні № 22024230000000191 від 26.04.2024 року за ч.1 ст. 111-2 КК України.

Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 07.10.2024 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 22024230000000272 від 21.06.2024 року у вчиненні кримінального правопорушення, за ч.2 ст. 28, ч.5 ст. 111-1, ч.2 ст. 110, ч.3 ст. 436-2 КК України.

Під час досудового розслідування повістки про виклик ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та повідомлення про підозру публікувалися в засобах масової інформації у газеті «Урядовий кур`єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 11.09.2024 року кримінальне провадження № 22024230000000191 від 26.04.2024 року за обвинуваченням ОСОБА_6 за ч.1 ст. 111-2 КК України, надано дозвіл на здійснення провадження відповідно до ч.3 ст.323 КПК України, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia).

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 24.12.2024 року кримінальне провадження № 22024230000000272 від 21.06.2024 року за обвинуваченням ОСОБА_6 за ч.2 ст. 28, ч.5 ст. 111-1, ч.2 ст. 110, ч.3 ст. 436-2 КК України, надано дозвіл на здійснення провадження відповідно до ч.3 ст.323 КПК України, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia).

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 27.01.2025 року кримінальне провадження № 22024230000000272 від 21.06.2024 року за обвинуваченням ОСОБА_6 за ч.2 ст. 28, ч.5 ст. 111-1, ч.2 ст. 110, ч.3 ст. 436-2 КК України та кримінальне провадження № 2202423000000019 від 26.04.2024 року за обвинуваченням ОСОБА_6 за ч.1 ст. 111-2 КК України було об`єднане в одне провадження.

Повідомлення, виклики та процесуальні документи відносно ОСОБА_6 здійснювались усіма можливими способами, зокрема шляхом оприлюднення їх у газеті "Урядовий кур`єр", офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та Херсонського міського суду Херсонської області, направленням за останнім відомим місцем проживання обвинуваченого, врученням захиснику, що відповідає встановленим вимогам кримінального процесуального законодавства.

Захисник обвинуваченого ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_5 просив оцінити надані та досліджені по справі докази, та винести справедливе та об`єктивне рішення по справі.

Суд вважає, що винуватість обвинуваченого ОСОБА_6 повністю доведена сукупністю наступних досліджених у судовому засіданні доказів, які ретельно перевірені та оцінені з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємозв`язку для ухвалення даного процесуального рішення, а саме:

за ч.1 ст.111-2 КК України:

-копією протоколу огляду від 28.04.2023 відповідно до якого оглянуто відкритий інтернет ресурс за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , де наявна публікація «Новые власти Херсонской области выступили за налаживание отношений с РФ». Під час огляду публікації виявлено текст російською мовою наступного змісту: «Новые власти Херсонской области выступили за налаживание отношений С РФ». Также они уже обсудили варианты сотрудничества с властями Крыма. Комитет спасения за мир и порядок создан в Херсоне, об этом пишет RT. Инициаторами его создания выступили мэр Херсона Владимир Сальдо, бывший заместитель мэра по социальным и гуманитарным вопросам ОСОБА_10 директор информационного агентства «Таврия Ньюс» Кирилл Стремоусов и другие. Учредительный съезд прошёл 10 марта в здании Херсонского областного совета. Как заявил ОСОБА_8 , областная власть в регионе фактически перестала существовать. «Но надо жить дальше. Какие бы ни происходили события, именно Российская Федерация сегодня лично для меня является приоритетным направлением, которое мы ставим перед собой в формировании стабильности в нашем регионе», - сказал Стремоусов»;

-копією протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 28.09.2023 з додатками (надано дозвіл ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 22.09.2023 у справі 490/3707/23). Відповідно до протоколу слідчим виконано ухвалу про надання дозволу на проведення тимчасового доступу до речей та документів, які зберігаються в матеріалах кримінального провадження № 42022230000000241 від 07.07.2022, а саме:

-Структура военно-гражданской администрации Херсонской области» (68 человек). копія, на 2 арк.;

-«Структура военно-гражданской администрации Херсонской области» (общая численность 68 чел), копія, на 1 арк.;

-«Список сотрудников ВГА Херсонской области», копія, на 2 арк.;

-«Порядок создания и деятельности территориальных органов исполнительной власти на территории Херсонской области», копія, на 5 арк.;

-«Структура аппарата руководителя ВГА Херсонской области, копія, на 7 арк.;

-«Положение об управлении внутренней и внешней политики военно-гражданской администрации Херсонской области», копія, на 9 арк.;

-«Постановление от 12 мая 2022 г. № 020 р «Об утверждение Порядка создания и деятельности органов исполнительной власти на территории Херсонской области», копія, на 1 арк.;

-Рукописний перелік осіб із зазначенням займаних посад, копія, на 1 арк.;

-Военно - гражданская администрация Херсонской области, Указ о создании ГБОУ Херсонской области (№№ 230-р. 231-р, 232-р) на 1 арк.;

-«Организационная структура военно-гражданской администрации Херсонской области», копія, на 1 арк.;

-Перелік працівників «военно-гражданской администрации Херсонской области», копія, на 1 арк.;

-«Положение о Правовом департаменте Херсонской области» на 9 арк.;

-Рукописний текст про діяльність «Правового департамента Херсонской области» на 3 арк.;

-Папір з написом «Военно - гражданская администрация Херсонской области «Согласование указа «Об утверждении Временного положения о ВГА Новотроицкой поселковой громаде» на 1 арк.;

-Папір з написом «Военно - гражданская администрация Херсонской области «согласование Постановления «О вопросах правового департамента Херсонской области» на 1 арк.;

-Папір з написом «Военно - гражданская администрация Херсонской области «Письмо от 15.07.2022 №01/238» на 1 арк.;

-«Карта согласования» за підписом ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , на 1 арк.

-Заява керівника апарату Херсонського апеляційного суду щодо надання згоди на проведення огляду, на 1 арк.;

-Протокол огляду від 13.12.2022, на 2 арк., проведеного у приміщенні Херсонського апеляційного суду за адресою: м. Херсон, вул. 295-ї Стрілецької Дивізії, 1а. Під час огляду виявлено та вилучено документи, що свідчать про діяльність т.зв. «ВГА Херсонской области»;

-відповіддю № 6\113-1559\43 від 09.12.2022 з Департаменту з питань виконання покарань Міністерства Юстиції України на запит № 20-2412-22 від 17.11.2022 старшого групи прокурорів у даному кримінальному провадженні в порядку ст. 93 КПК України, відповідно до якої стороні кримінального провадження надані вилучені з особових справ засуджених та осіб, взятих під варту, які тримались в державній установу «Херсонський слідчий ізолятор» в період окупації Херсонської області військами російської федерації, документи про діяльність «надзвичайної комісії», зокрема:

-копією документу із найменуванням ПРОТОКОЛ №1 заседания Чрезвычайной комиссии. Дата документу 23 мая 2022 г.. У лівому верхньому куті документ містить підпис т.зв. Военного коменданта Херсонской области ОСОБА_13 та відтиск печатки із зображенням двоголового орла та із написом ВОЕННАЯ КОМЕНДАТУРА ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ. У правому верхньому куті документ затверджений підписом т.зв.Главы военно-гражданской администрации ОСОБА_14 від 23.05.2022 та відтиском печатки ДЛЯ ДОКУМЕНТОВ ВОЕННО-ГРАЖДАНСКАЯ АДМИНИСТРАЦИЯ ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ. Текст документу починається словами: Председатель комиссии ОСОБА_11 , заместитель главы ВГА по экономическим, финансовым вопросам и аграрному сектору. Серед членів комісії зазначений « ОСОБА_6 , заместитель главы ВГА по вопросам внешней и внутренней политики». Серед питань, які вирішувалися за порядком денним, окрім розгляду документів, пов`язаних із діяльністю т.зв. «надзвичайної комісії», розглядалися питання, пов`язані із продовження строків тримання під вартою відносно осіб, які утримувалися під час окупації м. Херсона в установах виконання покарань та попереднього ув`язнення. Так, за пунктом «№3» засідання, розглядалося клопотання т.зв. «начальника Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области №28/7.1 5 от 20.05.2022 года». З даного пункту проводилися голосування членами «комісії» з наступних питань: «о продлении срока пребывания лиц в СИЗО на 6 месяцев согласно списка №1,2 … Голосовали единогласно»; «Начальнику Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области на следующее заседание комиссии подготовить список лиц, которые не осуждены, и по которым мера пресечения не избрана … Голосовали единогласно»; «о досрочном освобождении из СИЗО Черкасовой ОСОБА_15 , 1975 года рождения … Голосовали единогласно». На звороті, внизу сторінки, документ містить підписи Голови та членів т.зв. Чрезвычайной комиссии , серед яких зазначений ОСОБА_6 … «підпис». В правому куті внизу сторінки на звороті документ містить відтиск печатки ДЛЯ ДОКУМЕНТОВ ВОЕННО-ГРАЖДАНСКАЯ АДМИНИСТРАЦИЯ ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ. Зазначений документ долучено у кількості 83 екземплярів. На кожному з екземплярів містяться нанесені рукописним текстом прізвища та ініціали осіб, які утримувалися в установах виконання покарань та попереднього ув`язнення м. Херсона: « ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_5 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 , ОСОБА_80 , ОСОБА_81 , ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 »;

-копією протоколу огляду від 09-10 травня 2023, відповідно до якого слідчим оглянуто документи про діяльність так званої «надзвичайної комісії», що містилися в особових справах засуджених та осіб взятих під варту. Зазначені документи отримані супровідним листом № 6\113-1559\43 від 09.12.2022 з Департаменту з питань виконання покарань Міністерства Юстиції України на запит № 20-2412-22 від 17.11.2022 старшого групи прокурорів у даному кримінальному провадженні в порядку ст. 93 КПК України;

-показаннями свідка ОСОБА_98 , яка в судовому засіданні зазначила, що ОСОБА_6 знає як видатну медійну особу - журналіста в м. Херсоні. Під час окупації м. Херсона вона перебувала у Херсонському СІЗО за адресою м. Херсон, вул. Перекопська, 10, у зв`язку з розглядом кримінальної справи щодо неї у суді. В один день, їй у камеру принесли папір щодо продовження відносно неї раніше обраного запобіжного заходу у виді тримання під вартою, одразу на пів року. Цей папір затверджувала надзвичайна комісія, серед яких вона запам`ятала ОСОБА_6 . На засідання комісії її не викликали. Рішення комісії вона не оскаржувала, бо не було коли та куди оскаржувати;

-показаннями свідка ОСОБА_99 , який в судовому засіданні зазначив, що перебуваючи у СІЗО м. Херсона, приблизно у травні 2022 року, під час тимчасової окупації м. Херсона йому принесли документ, який свідчив про те, що відбулось засідання надзвичайної комісії та за її рішенням йому продовжено строк тримання під вартою на 6 місяців. В складі надзвичайної комісії був ОСОБА_6 . Запам`ятав його прізвище, тому що це відома публічна особа в м. Херсоні. На засіданні він участі не приймав, оскаржувати це рішення було неможливо;

-показаннями свідка ОСОБА_100 , який в судовому засіданні зазначив, що під час окупації м. Херсона, він перебував в СІЗО та СІК № 90, оскільки був підозрюваним по справі, якось принесли папір з російським гербом та печаткою, на якій зазначалось, що комісією було прийнято рішення щодо продовження міри запобіжного заходу щодо певних утримуваних осіб за переліком, серед яких був він, на 6 місяців. В засіданні участі він не приймав, оскаржувати його було неможливо;

-показаннями свідка ОСОБА_101 , наданими в судовому засіданні, в ході яких свідок повідомила, що до початку повномасштабного вторгнення вона працювала оперуповноваженим СІЗО м. Херсона. Після початку повномасштабного вторгнення вона продовжила працювати на своїй посаді. В цей період утримувані особи продовжували утримуватись в СІЗО м. Херсона. Через деякий час продовження строку тримання під вартою затриманих осіб здійснювалось якоюсь комісією, створеною російською владою. В адміністрацію установи надійшов лист - повідомлення від цієї комісії, яким було продовжено ув`язненим особам строк тримання під вартою на півроку. В склад цієї комісії входило декілька чоловік, серед яких був ОСОБА_6 . Запам`ятала його прізвище, оскільки особиста була знайома з ним по роботі раніше. В цьому повідомлені зазначався перелік осіб, яким продовжився строк. Інспектори СІЗО розносили ці листи-повідомлення до ув`язнених. На засідання комісії ув`язнених не викликались, рішення це оскаржити було фактично неможливо. В подальшому на підставі рішення цієї комісії привозили нових інших осіб, які були затримані в цей період вперше;

-показаннями свідка ОСОБА_102 , отриманими під час її допиту на досудовому слідстві, хід і результати якого фіксувались за допомогою технічних засобів відеофіксації. Вказаний відео запис допиту свідка було досліджено в судовому засіданні, що відповідає п. 11 ст. 615 КПК України. Згідно показань вказаного свідка, остання зазначила, що під час окупації в м. Херсона, вона перебувала під вартою в СІЗО м. Херсона в якості підозрюваної. Після початку повномасштабного вторгнення строк тримання під вартою їй один раз продовжили на підставі рішення невідомої комісії, створеною російською владою. Їй в камеру принесли цей документ на ознайомлення. В документі зазначалось про продовження строку тримання під вартою відносно групи осіб, серед яких була й вона, на 6 місяців. Оскаржити це рішення було неможливо.

за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 110, ч. 3 ст. 436-2 КК України:

-протоколом огляду від 03.10.2022 з додатками та диском, в ході якого оглянуто сторінку (публікацію) в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 23.09.2022 із заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». У вказаній публікації наявний текст «Ждал, конечно, парней из ВСУ на референдуме в Херсоне, но не дождался. Пошел и проголосовал», - это были мои мысли вслух. В общем, все будет хорошо и все будет Россия! Верьте мне, дорогие мои! Но это уже будет совсем другая страна и другая история…». Також у вказаній публікації міститься відеосюжет, в якому особа, схожа на ОСОБА_103 робить публічний виступ наступного змісту: «…Я не скрываю своего выбора, вся моя семья, все мои близкие, все мои родственники, все мои братья и сестры голосуют не просто за вступление в российскую федерацию, а голосуют за будущее, скажу откровенно, верьте мне, потому что я давно не теряю надежды, она умирает последней, идем в россию, смело, уверенно и никого и ничего не боимся, как я вам и говорил, делайте выбор между страхом и любовью и когда власть любви превзойдет любовь к власти настанет мир на земле, мир в наших душах, всего доброго, всего хорошего и за будущее наших детей…»;

-протоколом огляду від 03.10.2022 з додатками та диском оглянуто сторінку (публікацію) в Телеграм-каналі «Таврия. Новости Херсонской области» від 22.09.2022 із заголовком «Херсонская область готова к проведению референдума». В тексті публікації міститься повідомляється про порядок проведення референдуму, та яке запитання ставитиметься «о выходе из состава Украины и создании самостоятельного государства и его вхождении в состав РФ.» Також у публікації міститься відеофайл, на якому ОСОБА_6 детально розповідає про порядок проведення референдуму та зазначає: «всем нам необходимо сделать исторический выбор, который мы ждали много лет, спасибо российской федерации за помощь, спасибо, что нас не оставили в тяжелое для нас время и поверьте, страха никакого нет, есть только радость перед тем, что мы на самом деле с вами войдем в историю как люди, которые сохранили свою культуру, свой язык и свою историю…давайте подумаем о светлом будущем наших детей в составе одной, единой, большой россии.»;

-протоколом огляду від 22.08.2022 з додатками та диском, яким оглянуто відеосюжет на веб-сайті «YouTube» з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_104 », розміщеному на інтернет-сервісі 05.08.2022. У даному відеосюжеті ОСОБА_6 закликає об`єднатися районами для проведення референдума, аргументуючи, зокрема, що після входження до росії, їх захищатиме ядерна країна;

-протоколом огляду від 23.09.2022 з додатками та диском, яким оглянуто сторінку (публікацію) в Телеграм-каналі «Таврия. Новости Херсонской области» від 21.09.2022, яка підписана «Обращение Стремоусова Кирилла к жителям Херсонской области». У даній публікації містится напис, зокрема: «Мы идем в нашу Россию… Мы идем а референдум о самоопредилении возвратем к природным ценностям… Повторите себе это вслух несколько раз: «Мы возвращаемся в нашу родную Россию» …». Також в публікації міститься відеозапис із звернення ОСОБА_6 , на якому останній зазначає: «Поэтому я не призываю, я просто говорю, идем на референдум, голосуем, принимаем решение, входим в состав российской федерации…еще раз говорю, что референдум, который мы организовываем, пройдет…»;

-протоколом огляду від 15.08.2022 з додатками та диском, в ході якого оглянуто відеосюжет на веб-сайті «YouTube» з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». На даному відео зафіксовано як ОСОБА_6 запевняє, що росія монокультурна країна, і українську мову не відмінять, після становлення суб`єктом рф сформують свої законодавчі органи;

-протоколом огляду від 23.09.2022 з додатками та диском оглянуто сторінку (публікацію) в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 23.09.2022 із заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». У вказаній публікації наявний текст «Ждал, конечно, парней из ВСУ на референдуче в Херрсоне, но не дождался. Пошел и проголосовал», - это были мои мысли вслух. В общем, все будет хорошо и все будет Россия! Верьте мне, дорогие мои! Но это уже будет совсем другая страна и другая история…». Також у вказаній публікації міститься відеосюжет, в якому особа, схожа на ОСОБА_103 робить публічний виступ наступного змісту: «…Я не скрываю своего выбора, вся моя семья, все мои близкие, все мои родственники, все мои братья и сестры голосуют не просто за вступление в российскую федерацию, а голосуют за будущее, скажу откровенно, верьте мне, потому что я давно не теряю надежды, она умирает последней, идем в россию, смело, уверенно и никого и ничего не боимся, как я вам и говорил, делайте выбор между страхом и любовью и когда власть любви превзойдет любовь к власти настанет мир на земле, мир в наших душах, всего доброго, всего хорошего и за будущее наших детей…»;

-протоколом огляду від 09.03.2022 року, в ході якого було оглянуті в відкритій мережі Інтернет, розміщені на каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 » на веб сайті «Youtube», відеофайли з назвами « ІНФОРМАЦІЯ_8 », « ІНФОРМАЦІЯ_9 », « ІНФОРМАЦІЯ_10 », « ІНФОРМАЦІЯ_11 », «Почему украинские телеканалы заговорили на русском», «ЕСЛИ ВЫ ДУМАЕТЕ, ЧТО ЭТО НЕ РУССКИЕ ЛЮДИ, ТО ВЫ ГЛУБОКО ОШИБАЕТЕСЬ», «Русский корабль прошёл точку бифуркации», «В Херсоне проукраинский активист оказался провокатором», «В Херсоне жизнь возвращается на улицы»;

-протоколом огляду від 11.06.2022 року соціальної мережі Facebook користувача ОСОБА_105 , на якій міститься наступні публікації та відеозаписи:

1.Відеозапис проросійського характеру, опублікований ІНФОРМАЦІЯ_12 , із коментарем вказаного користувача «Херсонцы встретили гимн России аплодисментами!!! С праздником Вас, дорогие друзья. С Днём Победы!!! ОСОБА_106 ».

2.Відеозапис, опублікований 06.05.2022, на якому caм власник сторінки розповідає про видачу російських паспортів у м. Херсон від імені окупаційної влади.

3.Публікація, розміщена 06.05.2022 із заголовком «#Единая #Россия в #Херсон».

4.Публікація, розміщена 23 лютого 2022 року із графічним зображенням трьох чоловіків з прапорами України, Білорусії та рф з написом «Братья навеки! Твой брат не всегда прав, но он всегда твой брат! Сила в единстве!»;

-висновком експерта №341 від 18.10.2023 з довідкою-розрахунком та супровідним листом, відповідно до якого публікація в Телеграм-каналі «Таврия. Новости Херсонской области» від 21.09.2022, яка підписана «Обращение Стремоусова Кирилла к жителям Херсонской области», наявний заклик, адресований до мешканців м. Херсон та Херсонської області здійснити дії задля того, щоб м. Херсон та Херсонська область увійшли, приєдналися до складу російської федерації; містить ознаки заклику до меж території, державного кордону України; наявні висловлювання , що містять ознаки виправдовування, визнання правомірною тимчасову окупацію частини території України, а саме Херсонської області, ознаки виправдовування здійснення збройної агресії рф на території України. Публікація в Телеграм-каналі «Кирилл Стемоусов» від 23.09.2022 із заголовком «Кирилл Стремоусов сделал свой выбор в Херсоне на референдуме» наявний заклик, адресований до невизначеного кола осіб здійснити дії, а саме робити вибір, проголосувати на псевдореферендумі на тимчасово окупованих територіях України, а саме частині Херсонської області, проведеного окупаційною адміністрацією рф щодо «приєднання» окупованих територій до рф, задля того, щоб Херсонська область увійшла, приєдналася до складу рф. Містить ознаки заклику до зміни меж території, державного кордону України. У відеосюжеті на веб сайт «YouTube» з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_104 » наявні висловлювання, що містять ознаки виправдовування, визнання правомірною тимчасову окупацію частини території України, а саме частини Херсонської області. У публікації в Телеграм-каналі «Таврия. Новости Херсонской области» від 22.09.2022 із заголовком «Херсонская область готова к проведению референдума» наявні висловлювання, що містять ознаки виправдовування, визнання правомірною тимчасову окупацію частини території України, а саме Херсонської області;

-висновком експерта від 18.08.2023 з довідкою про витрати та супровідним листом, відповідно до якого особа на публікації в Телеграм-каналі «Кирилл Стемоусов» від 23.09.2022 із заголовком «Кирилл Стремоусов сделал свой выбор в Херсоне на референдуме»; публікації в Телеграм-каналі «Таврия. Новости Херсонской области» від 22.09.2022 із заголовком «Херсонская область готова к проведению референдума»; тв у відеосюжеті на веб сайт «YouTube» з назвою «ПОДГОТОВКА К РЕФЕРЕНДУМУ» є ОСОБА_6 ;

-протоколом огляду від 14.12.2023 з додатками та диском, в ході якого оглянуто телеграм канал представника окупаційної влади рф в Херсонській області, голови військово-цивільної адміністрації Херсонської області ОСОБА_107 на даному каналі міститься публікація від 20.09.2022 про прийняття рішення провести референдум по входженню Херсонської області до складу рф та необхідності створення добровольчих батальйонів для участі в спеціальній воєнній операції вс рф на території України. Оглянуто публікацію ОСОБА_107 від 20.09.2022, в якій зазначає, що він підписав указ про референдум з питання входження Херсонської області до складу рф та закликав мешканців Херсонської області прийти на референдум, щоб зробити історичний вибір заради благополуччя Херсонського краю і майбутнього дітей;

-протоколом огляду від 14.12.2023 з додатками та диском, в ході якого оглянуто російський офіційний Інтернет-ресурс «Официальный сайт Администрации Херсонской области», на якому розміщена стаття під назвою «Россия признала Херсонскую область». Так, 29.09.2022 президентом російської федерації винесено Указ щодо визнання Херсонської області самостійним суб`єктом, визнано державний суверенітет та незалежність Херсонської області;

-протоколом огляду від 14.12.2023 з додатками та диском, в ході якого оглянуто російський офіційний Інтернет-ресурс «Официальный сайт Администрации Херсонской области», на якому розміщена публікація під назвою «Избирательная комиссия Херсонской области опубликовала решение о результатах референдума», відповідно до якої 87% мешканців Херсонської області проголосувало за входження до складу рф. Зазначено, що «сегодня для всех жителей Херсонской области настал важный исторический день и определилась дальнейшая судьба нашего родного края. Вхождение в состав Российской Федерации не только станет торжеством исторической справедливости, но и позволит обезопасить территорию нашей области и обеспечит всем нам достойное будущее»;

-протоколом огляду від 14.12.2023 з додатками та диском, в ході якого оглянуто російський офіційний Інтернет-ресурс «Официальный сайт Администрации Херсонской области», а саме розміщене на ньому звернення громадської ради Херсонської області до голови регіону з ініціативою негайного проведення референдуму на території Херсонської області;

-протоколом огляду від 14.12.2023 з додатками та диском, в ході якого оглянуто російський офіційний Інтернет-ресурс «Официальный интернет-портал правовой информации», а саме публікацію на ньому від 02.10.2022 «Постановление Конституционного Суда Российской Федерации от 02.10.2022 №9-П о проверке конституционности не вступившего в силу международного Договора между Российской Федерациией и Херсонской областью о принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образования в составе Российской Федерации нового субъекта». Так, даною постановою визнано договір таким, що відповідає конституції російської федерації;

-протоколом огляду від 14.12.2023 з додатками та диском, в ході якого оглянуто російський офіційний Інтернет-ресурс «Официальный сайт Администрации Херсонской области», а саме розміщене на ньому «Обращение главы администрации Херсонской области ОСОБА_108 », відповідно до якого ОСОБА_109 , посилаючись на результати референдуму про входження Херсонської області до складу рф, пропонує прийняти Херсонську область до складу рф в якості нового суб`єкта;

-протоколом огляду від 14.12.2023 з додатками та диском, в ході якого оглянуто російський офіційний Інтернет-ресурс «Официальный интернет-портал правовой информации», а саме публікацію від 03.10.2022: «Договор между Российской Федерацией и Херсонской областью о принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субьекта от 30 сентября 2022 года (ратифицирован Федеральным законом от 4 октября 2022 года №375-Ф3, вступил в силу 5 октября 2022 года, письмо МИД России от 05.10.2022 №19696/дп», за яким Херсонська область вважається прийнятою до складу рф, з дня прийняття до рф Херсонської області в складі рф утворюється новий суб`єкт Херсонська область, кордони території Херсонської області визначаються кордонами території Херсонської області, які існують на день утворення та день прийняття в рф Херсонської області та утворення в складі рф нового суб`єкта;

-протоколом огляду від 14.12.2023 з додатками та диском, в ході якого оглянуто російський офіційний Інтернет-ресурс «Президент России», на якому 04.10.2022 опубліковано «Федеральный закон от 04.10.2022 №375-ФЗ «О ратификации Договора между Российской Федерацией и Херсонской область. О принятии в Российскую Федерацию Херсонской области т образовании в составе Российской Федерации нового субъекта»;

-протоколом огляду від 15.12.2023 з додатками та диском, в ході якого оглянуто російський офіційний Інтернет-ресурс «Совет Федерации», а саме розміщену на ньому публікацію: «Постановление о Федеральном конституционном законе «О принятии в Российскую Федераию Херсонской области и образования в составе Российской Федерации нового субъекта Херсонской области» від 04.10.2022 з прикріпленою до статті електронною версією постанови;

-протоколом огляду від 15.12.2023 з додатками та диском, в ході якого оглянуто російський офіційний Інтернет-ресурс «Президент России», на якому 05.10.2022 опубліковано «Указ об исполняющем обязанности губернатора Херсонской области», відповідно до якого таким призначено ОСОБА_110 ;

-протоколом огляду від 15.12.2023 з додатками та диском, в ході якого оглянуто російський офіційний Інтернет-ресурс «Совет Федерации», а саме опубліковане 19.10.2022 «Постановление об утверждении Указа Президента Российской Федераии от 19 октября 2022 года №756 «О введении воєнного положения на территориях Донецкой Народной Республики, Луганской Народной Республики, Запорожской и Херсонской областей»;

-протоколом огляду від 18.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто додаток до протоколу огляду від 22.08.2022 у кримінальному провадженні №22022230000000265 від 25.07.2022 оптичний диск, на яку містяться електронні файли, зокрема, відеозапис з назвою «05 08 22 КИРИЛЛ СТРЕМОУСОВ В ГЛАДКОВКЕ», в якому відображено виступ особи, зовнішньо схожому на ОСОБА_6 . Також оглянуто додаток до протоколу огляду від 23.09.2022 у кримінальному провадженні №22022230000000265 від 25.07.2022 оптичний диск, на якому містяться електронні файли, зокрема, відеозапис з назвою «КАК ГОЛОСУЕТ ХЕРСОНЩИНА», в якому відображено виступ особи, зовнішньо схожому на ОСОБА_6 ;

-протоколом огляду від 25.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого було оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком «Референдум по самоопределению принесет на землю Херсонской области народную власть». У дописі також розміщено відеозапис, на якому особа, ззовні схожа на ОСОБА_6 запевняє, що референдум відбудеться у будь якому випадку, росія тут залишиться назавжди та після референдуму це буде основна частина росії і буде захищатися ядерною країною;

-протоколом огляду від 25.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_13 ». В дописі також розміщений відеозапис, на якому зафіксовано як ОСОБА_6 доносить інформацію наступного змісту: «мы с вами пойдем на референдум, проголосуем за российскую федерацию, только лишь потому что это будет конкретно наш статус, тогда мы будем знать что мы составная часть одной большой россии.»;

-протоколом огляду від 23.09.2024 з додатками та оптичним диском оглянуто публікацію в Телеграм-каналі «Кирилл Стремоусов» із заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_14 ». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 зазначає: «друзья, ну такие пироги, русские пироги, которые все ждали, ожидали. Мы на самом деле понимаем, что жизнь прекрасная, жизнь только налаживается, поэтому живите всем хорошим, радуйтесь, помните все будет россия, поздравляем»;

-протоколом огляду від 22.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_15 ». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 зазначає: «мы наводим порядки в своем доме, мы говорим о Херсонской области, интегрируясь, повторюсь в российскую федерацию, а референдум это всего лишь, скажем так, один из тех промежутков»;

-протоколом огляду від 22.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком «Украина и западные «партнеры» разрушают, а Россия строит и защищает». В тексті допису доноситься інформація, ніби то ВСУ обстрілювали Херсонську область, залякуючи населення;

-протоколом огляду від 22.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході оглянуто публікацію в Телеграм-каналі «Кирилл Стремоусов» із заголовком «Председатель общественного совета Херсонской области обратился к Главе региона с инициативой немедленного проведения Референдума по вхождению Херсонской области в состав Российской Федерации». В публікації також розміщено відеозапис, на якому в ході розмови ОСОБА_6 розповідає, що населення Херсонщини прохало вирішити питання проведення референдуму і вони вирішили, та зазначив: «Все друзья в россию вместе с одним нашим единым Херсоном и Херсонской областью, всем спасибо и до встречи в российской федерации»;

-протоколом огляду від 22.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком «Херсонская область готовится к проведению референдума о вступлении в состав Российской Федерации». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповідає, що на референдумі, на якому вони приймуть рішення про входження до складу рф має пройти, щоб закріпити їх статус, в якому росія ніколи не піде, бо якщо росія піде, то терор фашистів невідворотний. Також розповідав, що нацисти радіють «прильотам» по території Херсонщини;

-протоколом огляду від 22.09.2024 з додатками та оптичним диском оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком: « ІНФОРМАЦІЯ_16 ». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповідає, що наразі йде підготовка до проведення референдуму та нацистська влада, яка контролюється з-за океану намагається залякувати мешканців Херсонської області. Зазначає, що в росії присутні елементи справедливості і державності, яку за останні 8 років Україна втратила;

-протоколом огляду від 22.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком: « ІНФОРМАЦІЯ_17 ». В даному дописі зазначено: «Мы обязательно победим. Мы вернемся к своим истокам, возрождая наш прекрасный русский город Херсон». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповідає: «сегодня исторический день, сегодня мы фактически чуствуем себя и понимаем все эти слова наших колег, наших братьев, что россия в Херсоне навсегда, россия никуда не уйдет и без каких либо скажем так апеляций, мы в любом случае станем субъектом российской федерации, в этом даже не сомневаюсь»;

-протоколом огляду від 21.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком: «Херсонская область готовится стать субъектом Российской Федерации». В дописі йдеться, що люди хочуть миру та стабільності. Вбачається готовність Херсонщини до вступу у велику російську родину. В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповідає, що «у нас скоро, я надеюсь, пройдет референдум, он очень важен для нас… повторюсь, вы на сегодняшний момент должны себя чуствовать в государстве, а не ждать какой то непонятной участи»;

-протоколом огляду від 21.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком: «Общаемся с представителями других стран и понимаем друг друга». В дописі йдеться про те, що європейці та американці їх розуміють та розділяють їх думки про свободу та незалежність. В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 спілкується з іноземцями на іноземній мові;

-протоколом огляду від 21.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком: «Освобожденная от нацизма Херсонская область свободна!» В дописі йдеться, зокрема, наступне: «Мы смогли выйти из логова глобалистов. Уже скоро мы станем полноценным субъектом России. Наши иностранные гости искренне рады за нас..». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповідає, що Херсонська область вже не Україна, є нейтральною як республіка, отримала свободу, і сьогодні вони боряться за своє право увійти в російську федерацію;

-протоколом огляду від 21.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком: « ІНФОРМАЦІЯ_18 ». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 проводить невідомих осіб на виборчі дільниці та зазначає, що люди відкрито йдуть голосувати, не дивлячись на погрози нацистів про розправу;

-протоколом огляду від 21.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заголовком: «Чего мы ждем от референдума и что будет дальше. Измученный народ Украины ждет принятия исторических решений и действий». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповідає наступне: «референдум это всего лишь, скажем один из тех элементов не просто волеизъявления, а наконец то нашего права сказать о том, что мы русские, что мы говорим на своем родном языке…»;

-протоколом огляду від 20.09.2024 з додатками та оптичним диском оглянуто публікацію в Телеграм-каналі «Кирилл Стремоусов» від 26.09.2026, із записом про те, що на референдум у м. Берислав Херсонської області прибули наглядачі з Бразилії, Франції, Сербії, Німеччини, Словакії ті Білорусії. В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 спілкується з іншими особами на іноземній мові;

-протоколом огляду від 20.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі «Кирилл Стремоусов» із заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_19 ». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 з іншими особами обговорють відсоткову явку на голосування;

-протоколом огляду від 20.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі «Кирилл Стремоусов» із заголовком «Жители Херсонской области благодарны Президенту Российской Фелерации за поддержку и возможность вернуться на свою историческую Родину. Мы не рашисты и не русня» Мы русские. Мы находимся на своей русской земле.» В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповідає наступне: «референдум это всего лишь, скажем, один из тех элементов не просто волеизъявления, а наконец то нашего права сказать о том, что мы русские, что мы говорим на своем родном языке…»;

-протоколом огляду від 20.09.2024 з додатками та оптичним диском оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 », в якому невідома особа, ззовні схожа на ОСОБА_6 висловлюється щодо референдуму на окупованій території Херсонської області. А також на каналі розміщений наступний текст: «Заместитель главы ВГА Херсонской области ОСОБА_8 о готовности жителей Херсонской области к референдуму: «Большая часть Херсонской области уже обьективно готова идти на референдум, потому что понимает, что дальше так неопределенно быть не может, нам необходимо срочно определится, войти в состав одной, единой, большой Российской Федерации и понимать, что мы на самом деле есть будущее, ы на самом деле вершим историю». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 говорить вищевказане;

-протоколом огляду від 19.09.2024 з додатками та оптичним диском оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_21 » В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 спілкується з депутатом державної думи рф та членом виборчої комісії про хід референдуму;

-протоколом огляду від 19.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_22 ». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповідає, що люди приходять голосувати, не приховуючи обличчя і зазначає, що нехай нацисти їх записують в якісь журнали сепаратистів та колаборантів, це вибір людей;

-протоколом огляду від 19.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_23 » із наступним текстом: «У нас подготовлено 198 избирательных участков, сформировано восемь территориальных избирательных комиссий. Все, что происходит в рамках международного избирательного законодательства. Мы обязаны дать людям проявить свое волеизъявление. По участкам сейчас информацию не даем, чтобы представители террористических структур не могли нанести ущерб людям, потому что первая задача безопасность». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповідає про підготовку до проведення референдуму, зокрема вищевикладене;

-протоколом огляду від 19.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_22 ». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповідає що люди приходять голосувати, не приховуючи обличчя і зазначає, що нехай нацисти їх записують в якісь журнали сепаратистів та колаборантів, це вибір людей;

-протоколом огляду від 19.09.2024 з додатками та оптичним диском оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_24 ». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповідає особам, що підібрали для них невелике місто, в якому є територіальна виборча комісія, щоб вони побачили як проходять вибори;

-протоколом огляду від 18.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з наступним текстом: «Мы в Новой Каховке на избирательном участке. Люди массово идут на референдум. Мы с иностранными наблюдателями прибыли в Каховку, чтобы засвидетельствовать волеизъявление жителей. Сегодня у нас представители из Германии, Сербии и Египта». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 показує особам виборчу дільницю та зазначає «Идем в россию»;

-протоколом огляду від 18.09.2024 з додатками та оптичним диском оглянуто публікацію в Телеграм-каналі «Кирилл Стремоусов» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_25 ». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповів, що на даній виборчій дільниці найбільша явка понад 80% та представився як «заместитель главы гражданской администрации ОСОБА_8 »;

-протоколом огляду від 18.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з наступним текстом: «Реакция СМИ на возможность проведения референдума на освобожденных территориях уже этой осенью». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповів: «если говорить или каким либо образом рассуждать про референдум, он в любом случае состоится, потому что выбор жителей Херсонской области опрделит или быть дальше с нацистами и извращенной историей…или наша традиционная семья, культура развития и перспектива экономического формирования нашего будущего»;

-протоколом огляду від 18.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з наступним текстом: «Наблюдатели из Сербии на референдуме в Херсонской области. Мы можем много говорить о старых обидах и вопросах, которые нам задает время, но сегодня день мира и день единения всех людей по всему миру. Что бы ни говорили западные «лидеры», находясь в полной зависимости от так называемой «дубины мира» us, мы сможем вернуть в этот мир настоящую дружбу народов. Вот и сегодня Сербия с нами на референдуме справедливости и надежды последней надежды на мир! Все будет хорошо» Русские идут!». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповів, що люди боялися, що росія піде, та що вони знають, що після референдуму та входження до складу рф, нацисти і четвертий рейх в особі НАТО не перестануть обстрілювати територію Херсонської, Запорізької областей і частини росії;

-протоколом огляду від 18.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з наступним текстом: «как только Херсон станет Россией, коллективный Запад навсегда потеряет возможность создания своей колонии на Украине. Все контрнаступления Зеленского не просто бесполезны они бессмысленны. ОСОБА_111 мешках оказываются не дети прихвостней украинского нацизма, а дети, отцы, мужья истерзанного и разорванного на куски Народа Украины. Все, кто отказывается идти на верную и бессмысленную смерть, преследуются фашистским режимом Зеленского. Братья и сестры украинцы, держитесь мы скоро освободим вас». У публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 розповів: «на территории Херсонской области пройдет референдум, который четко определит Херсонскую область как составную часть российской федерации. Конечно после того, как референдум пройдет, мы станем российской федерацией, это будет другая история, другая страна и вот эти нападки в режиме крыс нацистского режима, просто будут воспринимать как нападения на рф… Как только мы станем составною частью рф и сразу убедитесь, что россия здесь не просто навсегда, россия это наше будущее, то от чего мы много лет уходили от дружбы народов, от экономического процветания и благосостояния, от традиционной нашей русской семьи и от того богатства, которое на сегодняшний момент имеет наша родина..»;

-протоколом огляду від 18.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з наступним текстом: «Референдум в Херсонской области состоится в любую погоду, несмотря ни на что. Укронацисты и все, кому страшно, завопили о референдуме, говоря, что все пошло не по плану. Согласно отвлекающему маневру, ценой 3 тысяч жизней, выброшенных режимом Зеленского во время «контрнаступа», все пошло не так. Все как раз по плану, и референдум по самоопределению Херсонской области состоится в любую погоду…». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 запевняє, що референдум відбудеться у будь якому випадку;

-протоколом огляду від 18.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі «Кирилл Стемоусов» під назвою «Общественный совет Херсонской области обратился в главе ВГА о проведении референдума». В публікації також розміщено відеозапис, на якому ОСОБА_6 запевняє, що мешканці Херсонської області прохають провести референдум, щоб зняти всі страхи і розуміти, що росія тут назавжди, люди готові прийти та проголосувати через велику активність укрнацистів та їх західних партнерів»;

-протоколом пред`явлення особи для впізнання від 24.09.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_112 за фотознімками впізнала особу ОСОБА_6 особу, яка організовувала мітинги до повномасштабного вторгнення та має проросійську позицію;

-протоколом пред`явлення особи для впізнання від 26.09.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_113 за фотознімками впізнав особу ОСОБА_6 , як заступника «главы ВГА Херсонской области» під час повномасштабного вторгнення;

-протоколом огляду від 22.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі «Администрация Херсонской области» від 20.09.2022 під назвою «Заявление главы Администрации Херсонской области ОСОБА_114 подписании указа о проведении референдума по вхождению Херсонской области в состав Российской Федерации». До публікації прикріплений текст самої заяви, в якій зокрема прохається допомога рф у проведенні референдуму;

-протоколом огляду від 23.09.2024 з додатками та оптичним диском оглянуто публікацію в Телеграм-каналі «Таврия. Новости Херсонской облатсти» від 20.09.2022 наступного змісту: «Глава Администрации Херсонской области Сальдо обратился к Путину с призывом поддержать выбор жителей региона о самоопределении и вхождении в состав России. В своем обращении Владимир Сальдо отметил, что решение о референдуме в Херсонской области принято в рамках нормы о праве на самоопределение и в связи с неонацистской политикой Киева;

-протоколом огляду від 23.09.2024 з додатками та оптичним диском, в ході якого оглянуто публікацію в Телеграм-каналі «Таврия. Новости Херсонской облатсти» від 21.09.2022 наступного змісту: «Херсонщина рассчитывает войти в состав РФ как отдельный субъект Херсонская область глава ВГА Херсонской области ОСОБА_115 »;

-показаннями свідка ОСОБА_116 , наданими в судовому засіданні, в яких він зазначив, що з ОСОБА_6 раніше був особисто знайомий по роботі, знав його як активну особу, який вів журналістську діяльність. Під час окупації м. Херсона в 2022 році бачив в мережі Інтернет та через різні соціальні мережі ОСОБА_6 , який вів онлайн прямі трансляції, де він активно виступав з проросійською позицією, закликав голосувати на референдумі за приєднання Херсонської області до росії, вказував, що росія тут назавжди, а Херсон - це російське місто;

-показаннями свідка ОСОБА_112 , наданими в судовому засіданні, в яких вона зазначила, що під час окупації м. Херсона в 2022 році бачила в мережі Інтернет та через різні соціальні мережі ОСОБА_6 , який вів онлайн - стрім виступи, на яких він активно виступав з проросійською позицією, закликав голосувати на референдумі за приєднання Херсонської області до росії, та до отримання російських паспортів. З одного відео з мережі Інтернет бачила, як ОСОБА_6 представлявся як такий, що був призначений російською владою губернатором Херсонської області, та наполегливо агітував приймати участь в референдумі, підтримати російську владу.

Також під час судового розгляду було долучено та досліджено наступні документи:

-Постанова від 26.04.2024 про виділення матеріалів досудового розслідування з матеріалів кримінального провадження № 12022230000002923 від 16.08.2022 за ч.1 ст.111-2 КК України;

-Постанова про виділення матеріалів досудового розслідування від 13.12.2022;

-Постанова про об`єднання матеріалів досудових розслідувань від 21.06.2022;

-Доручення про проведення слідчих (розшукових) дій в порядку ст. 40 КПК України від 09.06.2022.

При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998 року, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.

Окрім цього, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у п. 65 справи «Коробов проти України» (заява № 39598/03, остаточне рішення від 21.10.2011 року) зазначив, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірланд проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, заява № 25). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.

Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку, а також в сукупності з показаннями свідків, суд приходить до висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані стороною захисту.

Таким чином, всі зазначені докази у своїй сукупності та взаємозв`язку не містять суперечностей, доповнюють один одного і дають можливість суду дійти однозначного висновку про те, що вина ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст. 28 ч.5 ст. 111-1, ч.2 ст. 110, ч.3 ст. 436-2, ч.1 ст. 111-2 КК України доведена в повному обсязі.

Згідно із приписами ст.65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень, а покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженим, так і іншими особами відповідно до вимог ст.50 КК України.

Покарання має відповідати принципам справедливості, співмірності й індивідуалізації. Для вибору такого покарання суд повинен урахувати ступінь тяжкості кримінального правопорушення, конкретні обставини його вчинення, форму вини, наслідки цього діяння, дані про особу винного, обставини, що впливають на покарання, ставлення винної особи до своїх дій, інші обставини справи, які впливають на забезпечення відповідності покарання характеру й тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та наділяють суд правом вибору щодо призначення покарання, завданням якого є виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.

Досягнення вказаної мети є однією з форм реалізації визначених у ч.1 ст.1 КК України завдань закону про кримінальну відповідальність - правового забезпечення охорони від злочинних посягань прав і свобод людини і громадянина, власності та інших охоронюваних законом цінностей, а також запобігання злочинам.

Призначене покарання має відповідати характеру протиправного діяння, його небезпечності, даним, що всебічно характеризують особу винного, адже така співмірність є критерієм справедливості кримінальної відповідальності.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Вирішуючи питання про призначення обвинуваченому ОСОБА_6 покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчинених ним кримінальних правопорушень, які відповідно до ст.12 КК України є тяжкими та особливо тяжкими злочинами.

Обставини, які пом`якшують покарання обвинуваченого відповідно до ст.66 КК України, судом не встановлені.

Обставини, що обтяжують покарання обвинуваченому відповідно до ст.67 КК України, є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану, а за ч.1 ст. 111-2 КК України - рецидив.

Вивченням особи обвинуваченого ОСОБА_6 встановлено, що він є громадянином України, на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває, є раніше судимою особою.

Відповідно до абз.5 ч.1 ст.55 КК України позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю як основне або додаткове покарання за вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, передбачених статтями 111-1,111-2 цього Кодексу, призначається на строк від десяти до п`ятнадцяти років.

Суд під час ухвалення рішення враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 у справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 у справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст.55 КК України.

При цьому, з огляду на вчинення ОСОБА_117 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст.66 КК України, що пом`якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, наявність обставини, що обтяжує покарання, суд, при призначенні покарання останнім не вбачає підстав для застосування положень ст.69 чи ст.75 КК України.

Відповідно до ч.2 ст.50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових злочинів, як засудженим так і іншими особами.

Тож, на підставі викладеного, з урахуванням практики постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24.10.2003 «Про практику призначення кримінального покарання», зважаючи на те, що ОСОБА_6 переховується від суду, з урахуванням тяжкості і обставин вчиненого кримінального правопорушення, їх невідворотних наслідків, відсутності обставин, що пом`якшують, та наявності обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого, з урахуванням особи обвинуваченого, який є раніше судимою особою, суд приходить до висновку про необхідність призначення обвинуваченому покарання, в межах санкцій статей, визначених законом, у вигляді позбавлення волі, а саме:

- за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України - позбавлення волі на строк 10 років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатися діяльністю, пов`язаною із наданням публічних послуг та діяльністю, яка пов`язана з виборчим процесом та процесом референдуму, строком на на 15 років, з конфіскацією всього його особистого майна;

-За ч. 2 ст. 110 КК України - позбавлення волі на строк 9 років з конфіскацією всього його особистого майна;

-За ч. 3 ст. 436-2 КК України - позбавлення волі на строк 8 років з конфіскацією всього його особистого майна;

-За ч. 1 ст. 111-2 КК України позбавлення волі на строк 12 років з позбавленням права обіймати посади, пов`язані із виконанням функцій держави, місцевого самоврядування та на підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності, строком на 15 років, з конфіскацією всього його особистого майна.

- на підставі ч. 1, 3 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим визначити покарання у виді позбавлення волі на строк 12 років з позбавленням права обіймати посади, пов`язані із виконанням функцій держави, місцевого самоврядування та на підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності, обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатися діяльністю, пов`язаною із наданням публічних послуг та діяльністю, яка пов`язана з виборчим процесом та процесом референдуму, строком на 15 років, з конфіскацією всього його особистого майна.

- на підставі ч. 4 ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання за цим вироком більш суворим за вироком Хаджибейського (Малиновського) районного суду міста Одеси від 18.10.2023 року остаточно призначити покарання у вигляді довічного позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані із виконанням функцій держави, місцевого самоврядування та на підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності, обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатися діяльністю, пов`язаною із наданням публічних послуг та діяльністю, яка пов`язана з виборчим процесом та процесом референдуму, строком на 15 років, з конфіскацією всього його особистого майна.

На переконання суду, призначене покарання, є виваженим, справедливим, співрозмірним, необхідним і достатнім для виправлення й попередження вчинення як обвинуваченим, так і іншими особами, нових кримінальних правопорушень, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання. Так, у розумінні ЄСПЛ, покарання повинне встановити новий додатковий обов`язок для особи, який випливає з факту вчинення кримінального правопорушення. Автономна концепція поняття «покарання» у практиці ЄСПЛ передбачає, що покарання переслідує подвійну мету покарання і стримування від вчинення нових злочинів, а застосування принципу пропорційності дає можливість встановити орієнтири для держави у виборі адекватних засобів реагування на конкретні кримінально-карані діяння.

Процесуальні витрати, пов`язані із залученням експертів, підлягають стягненню з обвинуваченого на користь держави у повному обсязі.

Доля речових доказів підлягає вирішенню відповідно до ст. 100 КПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 174 КПК України, суд, одночасно із ухваленням рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, не призначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації.

Як встановлено під час судового розгляду, ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 21.05.2023 року накладено арешт на майно, яке належить на праві приватної власності ОСОБА_6 з метою забезпечення конфіскації майна.

Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_6 призначається додаткове покарання у виді конфіскації всього майна, яке є його особистою власністю, з метою забезпечення виконання вироку, арешт, накладений на зазначене вище майно, слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 368, 374 КПК України, суд,

У Х В А Л И В:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати виним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 111-2, ч.2 ст. 28 ч.5 ст. 111-1, ч.2 ст. 110, ч.3 ст. 436-2 КК України і призначити йому покарання:

-за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України - у виді позбавлення волі на строк 10 років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатися діяльністю, пов`язаною із наданням публічних послуг та діяльністю, яка пов`язана з виборчим процесом та процесом референдуму, строком на 15 років, з конфіскацією всього його особистого майна;

-за ч. 2 ст. 110 КК України - у виді позбавлення волі на строк 9 років з конфіскацією всього його особистого майна;

-за ч. 3 ст. 436-2 КК України - у виді позбавлення волі на строк 8 років з конфіскацією всього його особистого майна;

-за ч. 1 ст. 111-2 КК України у виді позбавлення волі на строк 12 років з позбавленням права обіймати посади, пов`язані із виконанням функцій держави, місцевого самоврядування та на підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності, строком на 15 років, з конфіскацією всього його особистого майна.

- на підставі ч. 1, 3 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим визначити покарання у виді позбавлення волі на строк 12 років з позбавленням права обіймати посади, пов`язані із виконанням функцій держави, місцевого самоврядування та на підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності, обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатися діяльністю, пов`язаною із наданням публічних послуг та діяльністю, яка пов`язана з виборчим процесом та процесом референдуму, строком на 15 років, з конфіскацією всього його особистого майна.

На підставі ч. 4 ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання за цим вироком більш суворим за вироком Хаджибейського (Малиновського) районного суду міста Одеси від 18.10.2023 року остаточно призначити покарання у вигляді довічного позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані із виконанням функцій держави, місцевого самоврядування та на підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності, обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатися діяльністю, пов`язаною із наданням публічних послуг та діяльністю, яка пов`язана з виборчим процесом та процесом референдуму, строком на 15 років, з конфіскацією всього його особистого майна.

Початок строку відбування покарання у вигляді позбавлення волі ОСОБА_6 рахувати з дня його затримання та приведення вироку до виконання.

Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, застосований ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 21.05.2023 року залишити без змін до набрання вироком законної сили.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 22.05.2024 року на майно, яке належить на праві приватної власності ОСОБА_6 , а саме:

земельну ділянку: кадастровий номер: 6525084000:02:034:0002; площа (га): 0.25, Цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); земельну ділянку: кадастровий номер: 6525084000:02:034:0003; площа (га): 0.1101; Цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства; житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості: адреса: АДРЕСА_2 , опис складових частин: житловий будинок, А, загальна площа (кв.м): 381.7, житлова площа (кв.м): 157.4; літня кухня, Б: баня, В; сарай, Г; колодязь трубчатий, 1 RRP-4HKN6IG5B; басейн, 2; огорожа, 3-5; зливна яма, 6; літня кухня, Д; навіс, Є; частку засновника у статутному фонді ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНСТВО "ТАВРІЯ-НЬЮС" (Ідентифікаційний код юридичної особи: 36420411, Україна, 73000, Херсонська обл., місто Херсон, ВУЛИЦЯ ПЕРЕКОПСЬКА, будинок 157) у розмірі 47 250 грн.

залишити без змін до виконання в частині конфіскації майна.

Стягнути з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави процесуальні витрати на проведення експертизи у сумі 10993 гривень 60 коп.

Речові докази:

-письмові докази зберігати в матеріалах кримінального провадження.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржений до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом 30 днів з дня його проголошення, а особою, яка перебуває під вартою - в той же строк з моменту вручення копії судового рішення.

Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст.138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції, з дотриманням правил, передбачених ст.399 КПК України.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити/надіслати учасникам судового провадження.

Обвинувачений та захисник мають право на ознайомлення з журналом судового засідання та подання на нього письмових зауважень.

Учасники судового провадження протягом строку апеляційного оскарження мають право заявити клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику обвинувачених та прокурору, а інформацію про вирок опублікувати в газеті «Урядовий кур`єр» та на офіційному веб-сайті суду відповідно до вимог ст. 323 КПК України.

Суддя ОСОБА_1