Постанова № 135243719, 30.03.2026, Білопільський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
30.03.2026
Номер справи
573/2715/25
Номер документу
135243719
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №573/2715/25

Номер провадження 1-кс/573/59/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року м. Білопілля

Слідчий суддя Білопільського районного суду Сумської області ОСОБА_1 ,

з участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,

прокурора: ОСОБА_3 ,

захисника: ОСОБА_4 ,

підозрюваного : ОСОБА_5 ,

розглянувши клопотання старшого слідчого СВ відділення поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Білопільського відділу Сумської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про арешт майна за №12024200570000571 від 21.11.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 222, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України

ВСТАНОВИВ:

Під час досудового розслідування встановлено, що У результаті досудового розслідування установлено, що селянське (фермерське) господарство «Шафорост» (далі СФГ «Шафорост») створене 25.08.1994. Це ФСГ зареєстроване в ЄДР із номером запису 16091200000000398 від 10.04.2007, код ЄДРПОУ 21127992; діє відповідно до Господарського, Цивільного, Земельного кодексів України, Закону України «Про фермерське господарство». Повне найменування Господарства: Селянське (Фермерське) господарство «Шафорост», скорочене найменування СФГ «Шафорост». Засновником Господарства, власником 100 (сто) відсотків статутного (складеного) капіталу Господарства та його головою є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 . Юридична адреса та місцезнаходження господарства: Сумська обл., Білопільський р-н, с. Річки, вул. Шкільна, буд. № 55.

СФГ «Шафорост» зареєстроване у Державному аграрному реєстрі (далі ДАР), унікальний номер реєстрації в ІКС ДАР 2022-004273, дата електронної реєстрації 26.08.2022. Види діяльності (КВЕДи): основний: 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, інші: 01.61 допоміжна діяльність у рослинництві, 01.63 післяурожайна діяльність, 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 46.90 неспеціалізована оптова торгівля, 49.41 вантажний автомобільний транспорт, 68.10 купівля та продаж власного нерухомого майна.

Згідно з п.п. 1.3, 2.1, 4.2 та ст. 7 статуту СФГ «Шафорост», засновником, власником 100 (ста) відсотків статутного (складеного) капіталу господарства та головою цього господарства є ОСОБА_5 , який здійснює управління та представництво господарства, визначає основі напрями його діяльності, затверджує плани його діяльності, приймає на роботу членів господарства та інший персонал, розпоряджається майном господарства, та діє від його імені перед усіма підприємствами, установами та організаціями, з усіх питань, пов`язаних із діяльністю СФГ «Шафорост».

Із урахуванням положень ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_5 , є службовою особою, перебуває у службовому становищі і виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції при здійсненні діяльності від імені СФГ «Шафорост».

Відповідно до п. 3.2 Статуту СФГ «Шафорост», затвердженого рішенням засновника № 2 від 10.09.2020, метою діяльності господарства є комерційна діяльність та отримання прибутку, виробництво сільськогосподарської продукції різних видів та категорій, переробка та реалізація виробленої продукції, надання автотранспортних послуг та різних сільськогосподарських послуг по обробітку ґрунту, догляд за посівами та збирання урожаю, ведення оптової та роздрібної торгівлі, переробка та реалізація. Згідно з п. 3.3 Статуту СФГ «Шафорост», предметом його діяльності є здійснення купівлі та продажу земельних ділянок, які належать господарству або іншим фізичним чи юридичним особам відповідно до законодавства України; укладення договорів оренди, суборенди, емфітевзису та інших правочинів. При цьому, згідно з п. 5.2 Статуту СФГ «Шафорост», землі цього СФГ складаються із: земельних ділянок згідно Державного акту на право постійного користування землею, які розташовуються на території с. Річки: ділянка площею 34,8367 га, кадастровий номер 5920687000:01:001:0410 та ділянка площею 10,3105 га, кадастровий номер 5920687000:01:001:0411; земельних ділянок, що належать засновнику господарства та членам господарства на праві приватної власності і використовуються господарством згідно Закону України «Про фермерське господарство»; земельних ділянок інших фізичних чи юридичних осіб, які використовуються господарством згідно відповідних договорів оренди, емфітевзису, суборенди.

Відповідно до відомостей із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо суб`єкта ОСОБА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , цільове призначення земельних ділянок з кадастровим номером 5920687000:01:001:0410, площею 34,8367 га та кадастровим номером 5920687000:01:001:0411, площею 10,3105 га) є ведення фермерського господарства, землі сільськогосподарського призначення та які зареєстровані з 22.05.2018 і станом на 26.06.2024 перебувають на праві постійного користування за правокористувачем та засновником СФГ «Шафорост» ОСОБА_5 на підставі державного акту CM 01043, виданого 22.08.1994 Білопільською районною державною адміністрацією.

Крім того, відповідно до реєстраційної інформації сільгоспвиробника з ДАР та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо суб`єкта СФГ «Шафорост» (код ЄДРПОУ 21127992), у цього СФГ на праві оренди, згідно з укладеними договорами з фізичними особами, перебували земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 123,86 га, ураховуючи:

- земельну ділянку з кадастровим номером 5920687000:00:000:0279, площею 2,53 га (товарного сільськогосподарського виробництва, рілля), що належить на праві власності ОСОБА_7 , та яка перебуває у користуванні орендаря СФГ «Шафорост» на підставі договору оренди № 24 від 05.03.2018, укладеного на 10 років (до 05.03.2028) із правом пролонгації,

- земельну ділянку з кадастровим номером 5920687000:03:001:0197, площею 2,5289 га (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), що належить на праві власності ОСОБА_8 та яка перебуває у користуванні орендаря СФГ «Шафорост» на підставі договору оренди б/н від 01.01.2015, укладеного на 20 років 6 місяців (до 01.07.2035) із правом пролонгації.

У відповідності до звіту СФГ «Шафорост» форми № 4-сг (річна) про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай на 2024 рік, загальна посівна площа сільськогосподарських культур становить складає 163,90 га, а згідно з відомостями розрахункової частини декларації для юридичних осіб Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи СФГ «Шафорост» на 2024 рік та додатку 1 до Податкової декларації, загальна площа земельних ділянок СФГ «Шафорост» складає 191,9329 га.

Частина 1 ст. 31 Земельного кодексу України регламентує, що землі фермерського господарства можуть складатися із: 1) земельних ділянок, що належать громадянам України - членам фермерського господарства на праві власності, користування; 2) земельних ділянок, що належать фермерському господарству на праві власності, користування. Аналогічні положення містить стаття 12 Закону України «Про фермерське господарство», згідно якої права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство, що передбачено ч. 2 ст. 12 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2022 року № 918 затверджений порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції (далі Порядок використання коштів), який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції, що надаються з метою забезпечення безперебійного виробництва сільськогосподарської продукції, підвищення рівня продовольчої безпеки та економічної стійкості України.

У відповідності до пункту 2 Порядку використання коштів, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Міністерство аграрної політики та продовольства України (далі Мінагрополітики). Розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня є Український державний фонд підтримки фермерських господарств (далі Укрдержфонд) та його регіональні відділення.

Відповідно до пункту 3 Порядку використання коштів, отримувачами бюджетних коштів є фермерські господарства та інші виробники сільськогосподарської продукції (далі - отримувачі).

Абзац другий пункту 4 Порядку використання коштів, серед іншого передбачає, що отримувач повинен мати у власності та/або користуванні від одного до ста двадцяти гектарів земель сільськогосподарського призначення.

Згідно з абзацом третім пункту 4 Порядку використання коштів, у разі коли земельна ділянка, що перебуває у власності/оренді отримувача, передана ним у користування іншій особі на підставі договору оренди чи суборенди, право на отримання бюджетних коштів на один гектар земель сільськогосподарського призначення має лише орендар/суборендар.

Форму заявки затверджує Мінагрополітики з урахуванням вимог статті 40 Закону України «Про адміністративну процедуру». Відповідальність за достовірність відомостей, що містяться у заявці, несе отримувач. Одночасно з поданням заявки отримувач підписує договір з Укрдержфондом про надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції шляхом накладання електронного підпису на заяву про приєднання до договору. Заявка реєструється відповідно до вимог статті 42 Закону України «Про адміністративну процедуру». Форму заявки на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції» затверджено Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.08.2022 № 630 (у редакції наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України 16.04.2024 № 1232). Отже вказана заявка, з урахуванням примітки 1 до ст. 358 КК України, є офіційним документом.

Згідно з реєстраційною інформацією сільгоспвиробника з ДАР, даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, статуту СФГ «Шафорост», документів податкової звітності та електронних податкових декларацій, звіту про посівні площі сільськогосподарських культур та інших документів, які отримані у ході досудового розслідування встановлено, що станом на момент подання заявки на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції», СФГ «Шафорост» мало у користуванні понад ста двадцяти гектарів земель сільськогосподарського призначення, а саме: загальною площею169,0139 га, з яких 123,86 га є земельними ділянками фізичних осіб, що використовуються СФГ «Шафорост» згідно з відповідними договорами оренди, а також - 34,8367 га та 10,3105 га є земельними ділянками, що належать засновнику фермерського господарства на праві користування, а отже СФГ «Шафорост» не відповідало критеріям отримувача бюджетної субсидії на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (1 гектар) для провадження сільськогосподарської діяльності у розмірі 4000 гривень на 1 гектар, передбаченим абзацом другим пункту 4 Порядку використання коштів, яким визначено, що отримувач повинен мати у власності та/або користуванні від одного до ста двадцяти гектарів земель сільськогосподарського призначення.

Незважаючи на те, що СФГ «Шафорост» не мало права на отримання вказаної вище бюджетної субсидії, оскільки мало у користування понад 120 га земель сільськогосподарського призначення, тобто не підпадало під указані вище критерії, умови та вимоги Порядку використання коштів, у період червня-липня 2024 року, у голови СФГ «Шафорост» ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на надання органу державної влади завідомо неправдивої інформації, з метою одержання цієї субсидії.

Так, 26.06.2024 та 05.07.2024 ОСОБА_5 , будучи службовою особою, як голова, засновник та власник СФГ «Шафорост», перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці Сумського району Сумської області, достовірно знаючи, що для одержання бюджетної субсидії отримувач повинен мати у власності та/або користуванні від одного до ста двадцяти гектарів земель сільськогосподарського призначення, розуміючи, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5920687000:01:001:0410, та 5920687000:01:001:0411, які перебувають на праві постійного користування за правокористувачем та засновником СФГ «Шафорост» ОСОБА_5 , не відображаються за СФГ «Шафорост» у порядку електронної інформаційної взаємодії відповідних державних баз даних (реєстрів), а саме ДАР із Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, внаслідок їх державної реєстрації безпосередньо за ОСОБА_5 як фізичною особою, а земельні ділянки з кадастровими номерами 5920687000:00:000:0279, та 5920687000:03:001:0197, не відображаються за СФГ «Шафорост» у порядку електронної інформаційної взаємодії відповідних державних баз даних (реєстрів) унаслідок відсутності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей про зміст, характеристику іншого речового права щодо строку (терміну) дії права оренди, а отже можуть залишитися поза увагою фахівців Укрдержфонду, які здійснюють перевірку дотримання вимог та умов Порядку використання коштів, будучи обізнаним, що очолюване ним селянське (фермерське) господарство «Шафорост» має у користуванні понад 120 га земель сільськогосподарського призначення, тобто не відповідає критеріям, вимогам і умовам Порядку використання коштів, діючи умисно, з власного електронного ключа, з використанням особистого електронного кабінету, шляхом накладання електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 21127992 і реєстраційного номера облікової картки платника податків НОМЕР_1 , подав у ДАР офіційний документ - заявку № U160-158495 від 26.06.2024 на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції», до якої вніс завідомо неправдиві відомості, зокрема, у пункті 3 заявки ОСОБА_5 зазначив площу оброблюваних угідь 118,79410000000003 (га), яка не відповідала дійсності, у пункті 6 заявки підтвердив, що з вимогами та умовами Порядку використання коштів, ознайомлений і зобов`язався їх виконувати та у відповідності до пункту 7 цієї заявки підтвердив, що інформація, наведена у заявці, є достовірною.

Здійснюючи вказані дії, ОСОБА_5 усвідомлював суспільно-небезпечний характер своїх дій, діючи з прямим умислом, передбачав їх суспільно-небезпечні наслідки у вигляді подальшого незаконного отримання ним бюджетної субсидії, в т.ч. на підставі підробленого офіційного документа, і бажав їх настання.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, тобто у внесенні до офіційного документа - заявки на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції» № U160-158495 від 26.06.2024, форму якої затверджено Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29 серпня 2022 року № 630 (у редакції наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України 16.04.2024 № 1232) завідомо неправдивих відомостей щодо площі оброблюваних угідь, виконання вимог та умов Порядку використання коштів, та підтвердження, що інформація, наведена у заявці, є достовірною.

Водночас із цим, досудовим розслідуванням установлено, що обставинами, за яких в особистому кабінеті голови СФГ «Шафорост» ОСОБА_5 у ДАР з`явився доступ для подання заявки на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції» № U160-158495 від 26.06.2024 стало те, що у період з 26.06.2024 по 07.07.2024, останній, у ході вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці Сумського району Сумської області, діючи умисно, маючи та використовуючи доступ до ДАР, будучи користувачем цього Реєстру, маючи корисливий злочинний умисел, спрямований на протиправне та безпідставне одержання бюджетної субсидії на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (1 гектар) для провадження сільськогосподарської діяльності відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку використання коштів, діючи умисно, за допомогою власного електронного ключа, з використанням особистого електронного кабінету, шляхом накладання електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, виданого ТОВ «Центр сертифікації ключів «України», із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 21127992 і реєстраційного номера облікової картки платника податків НОМЕР_1 , надав завідомо неправдиву реєстраційну інформацію сільгоспвиробника у розділі «Земельні ділянки», не відобразивши інформацію про земельні ділянки з кадастровими номерами 5920687000:01:001:0410, площею 34,8367 га, та 5920687000:01:001:0411 площею 10,3105 га, які перебувають на праві постійного користування за правокористувачем та засновником СФГ «Шафорост» ОСОБА_5 , про земельну ділянку з кадастровим номером 5920687000:00:000:0279, площею 2,53 га, що належить на праві власності ОСОБА_7 , та про земельну ділянку з кадастровим номером 5920687000:03:001:0197, площею 2,5289 га, що належить на праві власності ОСОБА_8 , які перебувають у користуванні СФГ «Шафорост» згідно договорів оренди землі, у розділі «Вирощувані культури» надав неправдиву інформацію щодо площ, на яких посіяно культури (кукурудза - 21 га (в дійсності під кукурудзою було засіяно 25 га), соя - 19,79 га (в дійсності ж під соєю було засіяно 60,90га), а всього вказав площ культур на 118,79га), та згодом, безпосередньо у заявці на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції», надав завідомо неправдиву інформацію у пункті 3 заявки щодо площі оброблюваних угідь 118,79410000000003 (га), у пункті 6, 7 заявки підтвердивши достовірність цієї інформації шляхом подання заявки до автоматизованої системи, адміністрування та оброблення якої здійснюється через ДАР, із метою подальшого отримання державної підтримки (субсидії).

Відповідно до п. 3 Порядку використання коштів, отримувачами бюджетних коштів є фермерські господарства та інші виробники сільськогосподарської продукції (далі - отримувачі). Згідно з п. 4 Порядку використання коштів, для отримання бюджетних коштів відомості про отримувача, визначені переліком відомостей Державного аграрного реєстру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2021 № 573 «Про функціонування Державного аграрного реєстру» (далі Порядок ведення та адміністрування ДАР), повинні бути внесені до Державного аграрного реєстру.

Абзацами 4 і 5 пункту 2 Порядку ведення та адміністрування ДАР передбачено, що користувачами Реєстру є виробники сільськогосподарської продукції та треті особи, треті особи - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, особи та організації з надання фінансових послуг, зокрема банки та інші фінансові установи, а також суб`єкти, залучені до надання державної підтримки, підтримки за рахунок коштів місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги чи іншої допомоги виробникам сільськогосподарської продукції, не забороненої законом, яким адміністратором Реєстру надано право доступу до відомостей Реєстру, користування ними, а також користування програмними засобами Реєстру.

Пункт 8 Порядку ведення та адміністрування ДАР визначає, що електронна реєстрація виробників сільськогосподарської продукції завершується, а особи набувають статусу користувача Реєстру після внесення всіх відомостей, передбачених пунктом 1 переліку відомостей Державного аграрного реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2021 № 573, та створення особистого електронного кабінету. Виробник сільськогосподарської продукції набуває статусу користувача Реєстру з дати електронної реєстрації.

Згідно з абз. 3 п. 13 Порядку ведення та адміністрування ДАР автоматично до Реєстру вносяться (завантажуються) такі відомості про виробників сільськогосподарської продукції: про земельні ділянки виробника сільськогосподарської продукції (кадастровий номер, площа, межі земельної ділянки у векторному вигляді, цільове призначення, речове право на земельну ділянку, дата виникнення та строк дії речового права на земельну ділянку, наявність обтяжень такого права та інша інформація, зокрема про розташоване на відповідній земельній ділянці нерухоме майно, об`єкти незавершеного будівництва, майбутні об`єкти нерухомості, та інформація про їх обтяження, що міститься в державних базах даних, Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Державному земельному кадастрі) - в порядку електронної інформаційної взаємодії відповідних державних баз даних, Реєстру з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно та Державним земельним кадастром. При цьому, відповідно до п. 15 Порядку ведення та адміністрування ДАР у разі неможливості автоматичного внесення (завантаження) виробник сільськогосподарської продукції має право внесення відповідних відомостей самостійно (у ручному режимі). Користувач несе відповідальність за достовірність введених ним самостійно даних.

Пунктом 17 цього Порядку регламентовано, що виробник сільськогосподарської продукції набуває право на отримання державної підтримки, підтримки за рахунок коштів місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги чи іншої допомоги виробникам сільськогосподарської продукції, не забороненої законом, адміністрування заявок на отримання яких здійснюється через Реєстр, на основі інформації, що міститься в Реєстрі, після електронної реєстрації в Реєстрі та надання ним доступу до відповідних відомостей про себе адміністратору Реєстру і третім особам, залученим до надання відповідної підтримки чи допомоги.

У подальшому, 07.07.2024 ОСОБА_5 уклав договір із Укрдержфондом, про надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції, шляхом накладання електронного підпису на заяву про приєднання до договору про надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції № U160-158495 від 26.06.2024.

Як наслідок, відповідно до наказу Мінагрополітики від 02 серпня 2024 року № 2390 «Про затвердження розподілу бюджетних коштів за програмою КПКВК 2801500 «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції» для надання бюджетної субсидії на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (1 гектар) для провадження сільськогосподарської діяльності, за кожним отримувачем за липень 2024 рік» у перелік отримувачів включено СФГ «Шафорост».

У результаті, 16.09.2024 Укрдержфондом згідно з платіжною інструкцією № 2359 перераховано бюджетні кошти (субсидію) у розмірі 475 176,40 грн, що передбачені у державному бюджеті за програмою «Підтримка фермерським господарствам та інших виробників сільськогосподарської продукції» відповідно до Порядку використання коштів, за напрямком підтримки бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення для провадження сільськогосподарської діяльності, на розрахунковий рахунок СФГ «Шафорост» IBAN НОМЕР_2 , що відкритий цим СФГ у Сумському обласному управлінні АТ «Ощадбанк».

Під час огляду речей і документів за участі спеціаліста Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Сумській області 08.08.2025 встановлено, що внаслідок порушення абзацу 2 пункту 4 Порядку використання коштів СФГ «Шафорост» зайво отримало від Укрдержфонду кошти, передбачені у державному бюджеті за програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції» за напрямком підтримки бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (1 гектар) для провадження сільськогосподарської діяльності у сумі 475 176,40 грн. Отже, матеріальна шкода нанесена Укрдержфонду, складає 475 176, 40 грн.

Відповідно до висновку експерта № СЕ-19/119-25/15549-ЕК від 15.10.2025 розмір матеріальної шкоди (збитків), нанесеної Укрдержфонду у зв`язку з перерахуванням СФГ «Шафорост» коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції» за напрямком підтримки: бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (1 гектар) для провадження сільськогосподарської діяльності, за умови невідповідності СФГ «Шафорост» критеріям отримувача, передбаченим пунктом 4 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2022 № 918, підтверджено у сумі 475176,40 грн.

Здійснюючи вказані дії, ОСОБА_5 усвідомлював суспільно-небезпечний характер своїх дій, діючи з прямим умислом, передбачав їх суспільно-небезпечні наслідки у вигляді незаконного отримання ним бюджетної субсидії і бажав їх настання.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 222 КК України, тобто у шахрайстві з фінансовими ресурсами, яке виразилось у тому, що будучи обізнаним, що очолюване ним селянське (фермерське) господарство «Шафорост» має у користуванні понад 120 га земель сільськогосподарського призначення, на яких здійснює оброблення угідь та вирощування культур, тобто не відповідає критеріям, умовам і вимогам абзацу 2 пункту 4 Порядку використання коштів, умисно надав органу державної влади - Міністерству аграрної політики та продовольства України в особі Українського державного Фонду підтримки фермерських господарств завідомо неправдиву інформацію у реєстраційній інформації сільгоспвиробника у розділі «Земельні ділянки» щодо площі земельних ділянок та у розділі «Вирощувальні культури» щодо площі культур, а також у пунктах 3, 6, 7 заявки на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції» щодо площі оброблювальних угідь, виконання вимог Порядку та підтвердження достовірності інформації, наведеної у заявці, з метою одержання бюджетної субсидії на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (1 гектар) для провадження сільськогосподарської діяльності у розмірі 4000 грн на гектар, для отримання бюджетних коштів у сумі 475 176,40 грн.

Окрім цього, встановлено, що згідно зі статтею 190 Цивільного кодексу України майно це окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки. Крім того, відповідно до статті 139 Господарського кодексу України майном визнається сукупність речей та інших цінностей (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб`єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна цих суб`єктів.

Згідно з п. 23 статті 1 Закону України від 6 грудня 2019 року № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» доходи, одержані злочинним шляхом, - будь-які активи, одержані прямо чи опосередковано внаслідок вчинення злочину, зокрема валютні цінності, рухоме та нерухоме майно, майнові та немайнові права, незалежно від їх вартості.

Відповідно до пунктів 2 і 65 статті 1 указаного Закону фінансова операція будь-які дії щодо активів клієнта, вчинені за допомогою суб`єкта первинного фінансового моніторингу або про які стало відомо суб`єктам первинного фінансового моніторингу, зазначеним у підпунктах «а» - «д» пункту 7 частини другої статті 6 цього Закону, у рамках ділових відносин з клієнтом, суб`єктам державного фінансового моніторингу, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, державним органам, що провадять діяльність у сфері запобігання та протидії, правоохоронним та розвідувальним органам України в рамках виконання цього Закону. Активи - це кошти, у тому числі електронні гроші, інше майно, майнові та немайнові права.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 6 зазначеного Закону, до суб`єктів первинного фінансового моніторингу відносяться також й банківські установи.

Перерахування СФГ «Шафорост» із банківського рахунку коштів на рахунки постачальників товарів (робіт, послуг) є діями з активами, які здійснені за допомогою суб`єкта первинного фінансового моніторингу банком, і таким чином підпадають під визначення фінансових операцій. Проведення СФГ «Шафорост» фінансових операцій щодо перерахування коштів за товари (роботи, послуги) є діями, пов`язаними з використанням коштів для здійснення господарської діяльності. Так, ОСОБА_5 , незаконно отримавши 21.09.2024 від Укрдержфонду згідно платіжної інструкції від 16.09.2024 № 2359 на рахунок СФГ «Шафорост» IBAN НОМЕР_2 , що відкритий цим СФГ у Сумському обласному управлінні АТ «Ощадбанк», вказану вище субсидію у розмірі 475 176,40 грн, діючи умисно, протиправно набув і став володіти цим майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, а саме унаслідок вчинення ним же кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366 і ч. 1 ст. 222 КК України.

Надалі, діючи умисно, з метою подальшої легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, згідно з випискою з рахунку IBAN НОМЕР_2 у АТ «Ощадбанк» та відповідно до видаткових накладних № 543 від 26.09.2024, № АП-19-09697 від 15.10.2024, № 606 від 22.10.2024, ОСОБА_5 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці Сумського району Сумської області у період із 21.09.2024 по 13.08.2025 розпорядився частиною цього майна, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі шляхом здійснення фінансових операцій, знаючи, що таке майно прямо і повністю одержано злочинним шляхом, а саме коштами у сумі 474 444,62 грн, використавши їх на фінансово-господарську діяльність СФГ «Шафорост» (надання фінансової допомоги, розрахунків з постачальниками товарів (робіт, послуг), погашення кредиту, виплати заробітної плати та сплату податків).

Виконуючи вищевказані дії ОСОБА_5 , у період часу з 21.09.2024 по 13.08.2025 легалізував кошти, одержані злочинним шляхом внаслідок вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366 та ч. 1 ст. 222 КК України та відповідно до ст. 5 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», здійснив фінансові операції на загальну суму 474 444,62 грн. Отже, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 209 КК України, тобто у набутті, володінні та розпорядженні майном - коштами у розмірі 474 444,62 грн, щодо яких фактичні обставини свідчать про їх одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансових операцій із такими коштами, що вчинене особою, яка знала, що таке майно прямо і повністю одержано злочинним шляхом.

При цьому, слід звернути увагу, що відповідно до санкції ч. 1 ст. 209 КК України, за вчинення вказаного кримінального правопорушення передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до двох років, з додатковим покаранням у виді конфіскації майна. Також, зазначаю, що у вказаному кримінальному провадженні прокурором 24.03.2026 заявлений цивільний позов на суму 475 176,40 грн.

Відповідно до довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта ОСОБА_5 (код РНОКПП НОМЕР_1 ) має у своїй власності:

1) частина 3-кімнатна квартира за адерсою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна: 10546284, свідоцтво про право власності, САА/377232, 20.04.2005, Виконавчий комітет Сумської міської ради, середня ціна 3941939,70 грн (1/2 = 1970969,85 грн).

2) Земельна ділянка для ведення фермерського господарства, землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5920687000:01:001:0345, площа 2,7009 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 725648859206, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, серія та номер: СМ 131004, виданий 16.09.2003, видавник: Білопільська райдержадміністрація. Ціна нерухомого майна, встановлена у ДЗК 97465,58 грн.

3) Земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5920687000:03:002:0332, площа 2,5291 га реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1287215559206, на підставі свідоцтва про право на спадщину, за заповітом, серія та номер: 923, виданий 29.06.2017, видавник: Білопільська районна державна нотаріальна контора. Ціна нерухомого майна, встановлена у ДЗК - 116 357,64 грн.

4) Земельна ділянка, кадастровий номер 5920687000:04:001:0575, площею 2,5288, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1372493659206 належить на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер: 620, виданий 19.12.2023, видавник: ОСОБА_9 , приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Сумської області. Ціна нерухомого майна, у договорі: 91600,00 грн.

Крім цього, відповідно інформації наданої з Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавський та Сумських областях, за ОСОБА_5 зареєстрований транспортний засіб: автомобіль марки MAZDA, модель CX-5, рік випуску 2020, колір білий, VIN: НОМЕР_3 , ДНЗ НОМЕР_4 . Середня ціна 1 145 888 грн

Враховуючи викладене, та те що наявне нерухоме майно у ОСОБА_5 суттєве значення для встановлення усіх обставин вчинених кримінальних правопорушень, а саме для забезпечення цивільного позову та відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, виникла необхідність у накладенні арешту на майно, а також у зв`язку з можливістю застосування конфіскації майна.

Слідство вважає, що не застосування арешту на зазначене вище майно може призвести до його втрати, приховання чи знищення слідів злочину та неможливості використання таких речей та інформації, яка в них міститься в якості доказів.

У судовому засіданні прокурор Білопільського відділу Сумської окружної прокуратури ОСОБА_3 клопотання підтримав та просив його задовольнити повінстю.

Захисник ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проти задоволення клопотання про арешт майна заперечували повністю. Захисник зазначила, що додані до клопотання докази, які на думку прокурора підтверджують факт належності ОСОБА_5 вказаного майна, зібрані не повноважною особою. Натомість прокурором не надано правовстановлюючих документів, які підтверджують право власності ОСОБА_5 на вказане у клопотанні майно, а надана Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, зокрема на квартиру, яка відчужена у 2022 році, є не актуальною, тому не може братися до уваги.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до загальних положень Кримінального процесуального кодексу України до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому цим законом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, що знайшло також свій розвиток і у положеннях КПК, які регламентують порядок застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України арешт майна є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.

Згідно ч. 1, 2, 3 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Відповідно до ч. 5 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного за наявності достатніх підстав вважати, що суд може призначити покарання у виді конфіскації майна. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Згідно п. 3,4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається зокрема з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, а також відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).

Порядок накладення арешту на майно в кримінальному провадженні визначено у Главі 17 КПК України. Положення статті 170 КПК України визначають, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, зокрема для забезпечення цивільного позову. Арешт майна допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов). Вартість майна, яке належить арештувати з метою забезпечення цивільного позову повинна бути співмірною розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або зазначеної у цивільному позові.

Відповідно до положень ст. 171 КПК України, з клопотанням про арешт майна до суду має право звернутися з метою забезпечення цивільного позову - цивільний позивач. Пунктами 1-4 ч. 2 ст. 171 КПК України передбачено, що у клопотанні про арешт майна повинно бути зазначено: 1) підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна; 2) перелік і види майна, що належить арештувати; 3) документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном; 4) розмір шкоди, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, у разі подання клопотання відповідно до частини шостої статті 170 цього Кодексу.

Прокурором зазначено, що необхідність застосування арешту майна ОСОБА_5 полягає у відшкодуванні шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов) та у зв`язку з тим, що санкція ст. 209 КК України передбачає можливість застосування конфіскації майна як виду покарання, існують достатні правові підстави для накладення арешту на майно підозрюваного з метою забезпечення можливого застосування цього виду покарання, а також забезпечення цивільного позову у кримінальному провадженні.

На думку слідчого судді, накладення арешту в даному випадку є розумним та співрозмірним завданням кримінального провадження, враховуючи високий ступінь суспільної небезпеки вчиненого кримінального правопорушення, його специфіку і тяжкість, а також необхідність забезпечення можливої спеціальної конфіскації майна як виду покарання. За таких обставин, слідчий суддя вважає, що пов`язані із накладенням арешту обмеження є виправданими, співмірними із завданнями кримінального провадження та пропорційними меті, з якою такі обмеження застосовуються.

Враховуючи принцип розумності та співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження, суд дійшов висновку, що клопотання слідчого про арешт майна з підстав, зазначених у клопотанні, відповідає вимогам процесуального закону, а відтак підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 170-173, 372, 395 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ відділення поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Білопільського відділу Сумської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про арешт майна у кримінальному провадженні за №12024200570000571 від 21.11.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 222, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України, задовольнити частково.

Накласти арешт на:

- автомобіль марки MAZDA, модель CX-5, рік випуску 2020, колір білий, VIN: НОМЕР_3 , державний номерний знак НОМЕР_4 , власником якого є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом тимчасового до скасування у встановленому КПК України порядку, позбавлення права на відчуження зазначеним майном;

- земельну ділянку для ведення фермерського господарства/землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5920687000:01:001:0345, площа 2,7009 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 725648859206, власником якої є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі державного акту про право власності на земельну ділянку серії СМ № 131004, виданий Білопільською райдержадміністрацією 16.09.2003 року, яка перебуває в оренді СФГ "ШАФОРОСТ", шляхом тимчасового до скасування у встановленому КПК України порядку, позбавлення права на відчуження зазначеним майном;

- земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва/землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 5920687000:03:002:0332, площа 2,5291 га реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1287215559206, власником якої є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, серія та номер: 923, видане 29.06.2017 Білопільською районною державною нотаріальною конторою, яка перебуває в оренді СФГ "ШАФОРОСТ", шляхом тимчасового, до скасування у встановленому КПК України порядку, позбавлення права на відчуження зазначеним майном;

- земельну ділянку з кадастровим номером 5920687000:04:001:0575, площею 2,5288 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1372493659206, власником якої є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер: 620, 19.12.2023, посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Сумської області ОСОБА_9 , яка перебуває в оренді СФГ "ШАФОРОСТ", шляхом тимчасового, до скасування у встановленому КПК України порядку, позбавлення права на відчуження зазначеним майном.

Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя: