Вирок № 135220929, 27.03.2026, Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.03.2026
Номер справи
353/1161/24
Номер документу
135220929
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 353/1161/24

Провадження № 1-кп/353/38/26

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2026 рокум.Тлумач

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючої - судді ОСОБА_1 ,

за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора Тлумацького відділу Івано-Франківської окружної прокуратури ОСОБА_3 ,

обвинуваченої ОСОБА_4 та її захисника адвоката ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Тлумач кримінальне провадження № 12024091240000157, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.11.2024 року, за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та зареєстрованої жительки АДРЕСА_1 , з вищою освітою, розлученої, завідувачки філії Тлумацького ліцею № 1 с. Гринівці Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, раніше не судимої, громадянки України,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України, -

в с т а н о в и в :

Обвинувачена ОСОБА_4 , будучи суб`єктом декларування, умисно не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену Законом України «Про запобігання корупції».

Кримінальне правопорушення було вчинено при наступних обставинах.

ОСОБА_4 була обрана депутатом Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, повноваження якої, відповідно до ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», почалися з 20.11.2020 року, а саме з моменту оголошення на пленарному засіданні першої сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області восьмого демократичного скликання постанов Тлумацької міської територіальної виборчої комісії № 35 від 13.11.2020 року та № 37 від 18.11.2020 року "Про реєстрацію депутатів Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області", що також підтверджується рішенням № 01-1-1/2020 «Про набуття повноважень депутатів Тлумацької міської ради» І сесії VIIІ демократичного скликання вказаної районної ради.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Згідно ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Депутати місцевих рад зобов`язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 вказаного Закону, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі Національне агентство) від 10.06.2016 року № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089, декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 року № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089 (зі змінами), затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 Правил заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування на вебсайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб`єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.

В порушення вказаних вимог ОСОБА_4 , являючись депутатом Тлумацької міської ради Івано-Франківської області, повноваження якої відповідно до ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», почалися з 20.11.2020 року, будучи суб`єктом декларування згідно підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», повноваження якої закінчилися 28.09.2023 року згідно з Постановою Тлумацької міської територіальної виборчої комісії Івано-Франківського району Івано-Франківської області № 1 «Про відкликання депутата Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області ОСОБА_4 » від 27.09.2023 року, яку 28.09.2023 року оголошено на пленарному засіданні 29 сесії Тлумацької міської ради, діючи умисно, в період часу з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2024 року по 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року, перебуваючи за місцем проживання у с. Гринівці Гринівецького старостинського округу Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, маючи реальну можливість та достовірно знаючи про обов`язок подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідної декларації, всупереч вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», не подала шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, тобто за період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року.

Згідно з інформацією Національного агентства з питань запобігання корупції станом на 07.11.2024 року, ОСОБА_4 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, не подала.

У судовому засіданні ОСОБА_4 свою вину у пред`явленому обвинуваченні за ст. 366-3 КК України не визнала. Зокрема ствердила, що вона дійсно не подала декларацію про майновий стан за 2023 рік ні після припинення її повноважень як депутата, ні після відновлення обов`язку декларування, ні на момент розгляду справи в суді. Однак ствердила, що це не зробило умисно. З 2015 року до 2023 року вона двічі була депутатом Тлумацької міської ради, в т.ч. з 2020 року вона обрана депутатом Тлумацької міської ради 8 скликання. Про обов`язок та терміни подання декларації вона знала. Також про це нагадувала на сесіях Тлумацької міської ради. Тому вона, будучи депутатом, щорічно подавала таку декларацію. Однак, після початку війни, з березня 2022 року, оголосили про призупинення декларування. 28.08.2023 року її було відкликано з числа депутатів Тлумацької міської ради. Після цього їй не повідомляли про відновлення декларування, не роз`яснювали обов`язку подати декларацію, а вона про це не знала та цим питанням не цікавилась, оскільки перебувала у складних життєвих обставинах. Спочатку у її батька було діагностовано інсульт, потім він проходив реабілітацію, потім помер. Вона у вересні 2023 року захворіла, а тому була змушена зробити операцію "на щитовидку". Самостійно змінами в законодавстві вона не цікавилась. В листопаді 2024 року її викликали в поліцію, де вона дізналась, що декларування було відновлено подала декларації, а вона пропустила строк на подачу декларації і не подала її. Також зауважила, що НАЗК її не повідомляло про неподання декларації. Оскільки вона була завідувачкою ліцею, то опікувалась ВПО, які були розміщені в ліцеї з березня 2022 року. Просила визнати її не винуватою та винести виправдувальний вирок.

Під час розгляду кримінального провадження суд забезпечив принцип змагальності сторін та свободи в поданні ними суду своїх доказів, передбачений ч. 2 ст. 22 КПК України, згідно якої сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Керуючись законом, безпосередньо дослідивши докази, оцінивши їх за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, не зважаючи на невизнання вини ОСОБА_4 , суд прийшов до висновку, що вина обвинуваченої ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, в повному обсязі доведена зібраними та дослідженими в судовому засіданні належними та допустимими доказами, які отримані в порядку, встановленому Кримінально-процесуальним Кодексом України, а саме:

- допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 показав, що він на час наявності у ОСОБА_4 повноважень, як депутата Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківській області, та на даний час є секретарем Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківській області. ОСОБА_4 була обрана депутатом Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківській області та від партії "Європейська солідарність" та набула депутатські повноваження 20.11.2020 року, про що було прийнято рішення Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківській області від 20.11.2020 року. Депутатські повноваження ОСОБА_4 були припинені на підставі рішення виборчої комісії від 27.09.2023 року, рішення якої було проголошено на сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківській області 28.09.2023 року. З числа депутатів Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківській області на підставі відповідного рішення Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківській області були створені 4 постійні комісії. ОСОБА_4 була членом комісії з гуманітарних питань, прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту. Зокрема, ця комісія готує висновки та рекомендації з питань дотримання прав людини, законності, запобігання корупції, сприяння депутатській діяльності, депутатської етики та Регламенту ради, з метою здійснення депутатського контролю, систематично, але не рідше одного разу в рік, вивчає та подає за результатами звіт, який включає висновки та рекомендації, щодо покращення функціонування з підзвітних і підконтрольних раді органів, підприємств, установ та організацій з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю, запобігання корупції, сприяння депутатській діяльності, етики та регламенту, здійснює контроль за додержанням депутатами та посадовими особами виконавчих органів ради вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Зазначив, що керівництво Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківській області не має обов`язку, передбаченого законодавством, в письмовому або усному вигляді доводити депутатам положення антикорупційного законодавства, в т.ч. щодо необхідності подання декларацій, оскільки такий обов`язок прямо передбачений в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні». Однак, по мірі можливості, депутатів в усній, а іноді і в письмовій формі, повідомляли про це. Так, після отримання роз`яснень НАЗК України щодо відновлення декларування, депутатський корпус було повідомлено під розписку на сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківській області 23.12.2023 року. Однак на цій сесії ОСОБА_4 не було, оскільки на цей час її повноваження уже були припинені;

- свідок ОСОБА_7 , який з 2017 року працює начальником відділу організаційної роботи та документообігу Тлумацької міської ради, пояснив, що в кінці 2020 року було обрано новий склад депутатського корпусу Тлумацької міської ради, в т.ч. депутатом була обрана і ОСОБА_4 28.09.2023 року головою територіальної виборчої комісії на пленарному засіданні сесії Тлумацької міської ради було оголошено постанову про припинення повноважень депутата ОСОБА_4 . Також ствердив, що коли ОСОБА_4 була депутатом, вона було членом комісії з гуманітарних питань, прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту. Знає, що депутатам доводили інформацію про обов`язок подання декларації, в т.ч. і на сесіях ради. Зокрема в грудні 2023 року інформацію про цей обов`язок довели депутатам під розписку, однак ОСОБА_4 тоді не було, вона вже не була депутатом;

- даними рапорту начальника сектора превенції ВП №5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області від 07.11.2024 року, який проводив моніторинг сайту "Єдиний державний реєстр декларацій" та виявив, що ОСОБА_4 , будучи суб`єктом декларування - депутатом Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, не подала декларацію про доходи за 2023 рік (т.1 а.с. 189);

- даними витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), відповідно до якого 07.11.2024 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження № 12024091240000157 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України, за фактом неподання ОСОБА_4 , яка була суб`єктом декларування - депутатом Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, декларації про доходи за 2023 рік (т.1 а.с. 188);

- даними протоколу огляду інтернет-сторінки від 08.11.2024 року з скриншотом (додаток № 1), відповідно до яких був проведений огляд Інтернет сторінки офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій -http://public.nazk.gov.ua, ведення якого здійснює Національне агенство з питань запобігання корупції (НАЗК). Під час огляду встановлено, що ОСОБА_4 подала декларації за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки, однак декларації у зв`язку з припиненням діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, не виявлено (т.1 а.ч. 190-192);

- даними рішення першої сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області восьмого скликання від 20.11.2020 року № 01-1-1/2020 «Про набуття повноважень депутатів Тлумацької міської ради», в якому у списку депутатів Тлумацької міської ради, які набули повноважень як депутати Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області восьмого скликання, зазначено депутата « ОСОБА_4 » (т.1 а.с. 194-195);

- даними рішення першої сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області восьмого скликання від 20.11.2020 року № 08-1-1/2020 «Про постійні комісії Тлумацької міської ради», відповідно до якого створені постійні комісії Тлумацької міської ради, затверджені положення про ці комісії та затверджено їх склад (т.1 а.с. 236-250). Зокрема, у комісію з гуманітарних питань, прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту включено ОСОБА_4 . Розділом 4 Положення про постійні комісії Тлумацької міської ради визначено перелік та напрямки діяльності постійних комісії, зокрема комісії з гуманітарних питань, прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту. Ця комісія, зокрема, готує висновки та рекомендації з питань дотримання прав людини, законності, запобігання корупції, сприяння депутатській діяльності, депутатської етики та Регламенту ради (п. 4.1.12), з метою здійснення депутатського контролю, систематично, але не рідше одного разу в рік, вивчає та подає за результатами звіт, який включає висновки та рекомендації, щодо покращення функціонування з підзвітних і підконтрольних раді органів, підприємств, установ та організацій з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю, запобігання корупції, сприяння депутатській діяльності, етики та регламенту (п. 4.1.14), здійснює контроль за додержанням депутатами та посадовими особами виконавчих органів ради вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» (п. 4.1.24);

- даними рішення другої сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області восьмого скликання від 10.12.2020 року № 95-2/2020 (т.1 а.с. 202), яким було затверджено Регламент Тлумацької міської ради VIII скликання (т.1 а.с. 203-235). Зокрема, 6.8 ст. 7 цього регламенту встановлено обов`язок депутата дотримуватись дисципліни і норм депутатської етики, а ст. 15 врегульовано порядок створення та функціонування постійних комісій;

- даними рішення третьої сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області восьмого скликання від 24.12.2020 року № 134-3/2020 (т.1 а.с. 196), на якій була присутня ОСОБА_4 та яким було затверджено план роботи Тлумацької міської ради на 2021 рік (т.1 а.с. 197-201). Зокрема, розділом V цього плану передбачено створення постійних комісій, в т.ч. комісії з гуманітарних питань, прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту;

- даними Постанови Тлумацької міської територіальної виборчої комісії Івано-Франківського району Івано-Франківської області від 27.09.2023 року № 1 «Про відкликання депутата Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області ОСОБА_4 за народною ініціативою», відповідно до якої ОСОБА_4 була відкликана як депутат (т.1 а.с. 38);

- даними Постанови Тлумацької міської територіальної виборчої комісії Івано-Франківського району Івано-Франківської області від 27.09.2023 року № 2 «Про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії "Європейська солідарність" ОСОБА_8 », відповідно до якої ОСОБА_8 був визнаний депутатом як наступний за черговістю кандидат у депутати від місцевої організації політичної партії "Європейська солідарність" (т.1 а.с. 39);

- даними витягу з протоколу № 29 двадцять дев`ятої сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області восьмого скликання від 28.09.2023 року, з якого встановлено, що 28.09.2023 року було оголошено лист № 6 від 27.09.2023 року про відкликання депутата Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області ОСОБА_4 за народною ініціативою та про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії "Європейська солідарність" ОСОБА_8 (т.1 а.с. 36-37);

- даними рішення тридцятої сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області восьмого скликання від 10.11.2023 року № 2560-30/2023, відповідно до якого внесено зміни до рішення міської ради від 20.11.2020 року № 01-1-1/2020 «Про набуття повноважень депутатів Тлумацької міської ради», а саме депутата « ОСОБА_4 » змінено на депутата « ОСОБА_8 » (т.1 а.с. 193);

- даними реєстру ознайомлення депутатів Тлумацької міської ради із ЗУ «Про запобігання корупції» та листом Івано-Франківської військової адміністрації від 27.09.2022 року № 814/0/2-22/01-124 «Про подання декларації за 2021 рік», в якому під номером 17 розміщено підпис ОСОБА_4 та проставлено дату 27.10.2022 р. (т.2 а.с. 69).

Аналізуючи зібрані у кримінальному провадженні та досліджені під час судового розгляду докази, оцінюючи їх з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність з точки зору достатності та взаємозв`язку, проводячи судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення відповідно до вимог ст. 337 КПК України, суд вважає доведеною вину ОСОБА_4 у скоєнні кримінального правопорушення за обставин, встановлених судом, кваліфікуючи її дії за ст. 366-3 КК України як умисне неподання суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконаний функцій держави місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

При цьому доводи обвинуваченої та її захисника про відсутність умислу у ОСОБА_4 на неподання декларації особи, уповноваженої на виконаний функцій держави місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», та відсутність в її діях складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України, суд вважає такими, що спростовані наданими стороною обвинувачення доказами, з огляду на наступне.

Згідно з диспозицією статті 366-3 КК України кримінальним правопорушенням є умисне неподання суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

Таким чином, з урахуванням пред`явленого ОСОБА_4 обвинувачення, під час розгляду справи суду, серед іншого, належить встановити: чи була ОСОБА_4 особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування протягом 2023 року; коли ОСОБА_4 набула статус особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування; коли ОСОБА_4 припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій місцевого самоврядування; чи розповсюджувався на ОСОБА_4 обов`язок подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування (щорічна) за 2023 рік; чи подала ОСОБА_4 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування (щорічну) за 2023 рік; якщо ОСОБА_4 допустила неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування (щорічна) за 2023 рік, то чи є в її діянні умисел.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Частинами 2, 3 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано. Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов`язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

Крім того, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону), суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи місцевого самоврядування.

Згідно з абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року №2102-ІХ, на території України з 24.02.2022 року введено воєнний стан, який в подальшому у встановленому порядку продовжувався та наразі триває.

Відповідно до Закону України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» №2115-ІХ, фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи, у період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб не застосовується адміністративна та/або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та/або документів, визначених підпунктом 1 цього пункту, у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023 року, положення Закону України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» змінено та визначено, що останній не поширюється на податкові правовідносини та на правовідносини, на які поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Отже, з 12.10.2023 року було відновлено обов`язок декларування, в т.ч. обов`язок подачі особами, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. У разі, якщо такі декларації не були подані під час періоду, на який було призупинено декларування, то вони мали бути подані особами, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в строк до 1 квітня 2024 року.

Згідно із наданими стороною обвинувачення, визнаними стороною захисту та дослідженими судом доказами, ОСОБА_4 з 20.11.2020 року набула повноваження депутата Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області. Ці повноваження у ОСОБА_4 припинились 28.09.2023 року.

Зважаючи на вищевикладене, починаючи з 20.11.2020 року, ОСОБА_4 набула статусу особи, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до якого вона була зобов`язана щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Щорічну декларацію після звільнення за 2023 рік ОСОБА_4 , з врахуванням періоду призупинення декларування, мала подати до 01.04.2024 року, однак цього не зробила.

Тобто ОСОБА_4 обвинувачується в умисному неподанні декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічної) за 2023 рік (після звільнення), передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», у строк не пізніше 31.03.2024 року.

Факт неподання ОСОБА_4 такої декларації визнається сторонами та підтверджується доказами, зазначеними вище.

Таким чином, прокурором доведено поза розумним сумнівом, що ОСОБА_4 не подала як суб`єкт декларування шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічну), передбаченої Законом України «Про запобігання корупції» за 2023 рік.

У той же час виключно факт неподання такої декларації не складає складу кримінального правопорушення, передбаченого статтею 366-3 КК України.

Згідно із диспозицією ст. 366-3 КК України передбачена кримінальна відповідальність за умисне неподання суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 11 КК України кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб`єктом кримінального правопорушення.

Відповідно до ст. 23 КК України виною є психічне ставлення особи до вчинюваної дії чи бездіяльності, передбаченої цим Кодексом, та її наслідків, виражене у формі умислу або необережності.

Статтею 24 Кримінального кодексу України передбачено, що умисел поділяється на прямий і непрямий.

Прямим є умисел, якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання.

Непрямим є умисел, якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і хоча не бажала, але свідомо припускала їх настання.

З суб`єктивної сторони зазначене правопорушення характеризується лише прямим умислом, тобто особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання (ч. 2 ст. 24 КК України).

Інтелектуальний момент прямого умислу полягає в усвідомленні особою суспільно небезпечного характеру свого діяння та в передбаченні його суспільно небезпечних наслідків.

Усвідомлення означає не лише розуміння фактичних обставин вчиненого діяння, які стосуються об`єкта, предмета, об`єктивної сторони складу конкретного злочину, а й певне розуміння його суспільної небезпеки. Здебільшого наявність усвідомлення винним суспільної небезпеки свого діяння є очевидною, про що свідчать фактичні обставини справи.

Якщо особа не усвідомлює суспільно небезпечний характер своїх дій чи бездіяльності, це може свідчити про її неосудність або про відсутність умислу при вчиненні злочину.

Передбачення - це розумове уявлення особи про результати своєї дії (бездіяльності). При вчиненні злочину винний усвідомлює зміст конкретних наслідків свого діяння, їх суспільно небезпечний характер (шкоду, яка буде заподіяна об`єктам посягання), а також неминучість або можливість настання таких наслідків. Отже, передбаченням винного охоплюється в загальних рисах і причинний зв`язок між діянням та наслідками.

Вольовий момент прямого умислу характеризується бажанням настання суспільно небезпечних наслідків. Під бажанням розуміють прагнення досягти конкретного результату, що передбачає свідому і цілеспрямовану діяльність особи. Бажання це воля, спрямована на досягнення чітко визначеної мети.

Таким чином, для притягнення особи до кримінальної відповідальності за ст. 366-3 КК України має бути встановлено і доведено, що особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, знала про обов`язок подати декларацію, передбачену ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», про строк її подання, проте усвідомлено з будь-яких мотивів вирішила не подавати декларацію і умисно не подала її. Інші суб`єктивні ознаки неподання суб`єктом декларування декларації не впливають на кваліфікацію.

За вказаних обставин твердження ОСОБА_4 про те, що вона не мала намірів та мотивів приховувати інформацію, яка вказується у декларації, і не подала декларацію у зв`язку з тим, що вона не була обізнана з законодавством про відновлення декларування і її не було повідомлено (в т.ч. НАЗК) про це, а також про перебування її у тяжких особистих та сімейних обставинах, не беруться судом до уваги, як такі, що не виправдовують її дії.

Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 04.02.2025 року (справа № 629/5254/21) положення ст. 366-3 КК України не містить гіпотези, яка б ставила в залежність застосування диспозиції цієї статті від письмового повідомлення НАЗК суб`єкта декларування про факт неподання декларації.

Частина 2 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції» регулює дії НАЗК у межах процедури контролю за поданням декларацій у разі, якщо суб`єктом декларування її не подано у порядку, визначеному Законом України «Про запобігання корупції».

Тобто НАЗК здійснює письмове повідомлення суб`єкта декларування, коли подія неподання декларації вже відбулася, що не звільняє відповідного суб`єкта від обов`язку подання такої декларації. При цьому абзац 2 ч. 2 ст. 51-2 цього Закону містить імператив одночасного повідомлення, серед інших, спеціально уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції про факт неподання декларації відповідним суб`єктом декларування, для відповідного реагування у межах своєї компетенції.

Також суд бере до уваги відповідну судову практику Європейського суду з прав людини, який зазначав, що обов`язок заявника подати декларацію з її подальшим оприлюдненням у вільному доступі в Інтернет є пропорційним легітимному інтересу громадськості, який полягає в дієвому та простому доступі громадян до інформації про фінансовий та майновий стан службовців (справа «Випич проти Польщі»). Такий ступінь втручання, чітко передбачений законодавством та надає суспільству можливість переконатись в тому, що процес формування і реалізації влади не зазнає незаконного впливу чи неприйнятного лобіювання, або навіть безпосередньої корупції.

Суд вважає, що сукупність наявних у справі доказів свідчать про те, що ОСОБА_4 , яка з 2015 року була депутатом місцевої ради, протягом тривалого проміжку часу до звільнення від депутатських повноважень (28.09.2023 року) систематично подавала декларації та була обізнана з необхідністю виконання положень Закону України «Про запобігання корупції», не могла не знати про обов`язок подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідної декларації та, діючи з прямим умислом, не подала відповідну декларацію шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік у строк не пізніше до 01.04.2024 року. При цьому відповідну декларацію ОСОБА_4 не подано і на день завершення судового розгляду цього кримінального провадження по суті, що додатково вказує на свідоме не бажання обвинуваченої подати декларацію.

Як на доказ своєї невинуватості обвинувачена посилається на витяг з протоколу № 32 тридцять другої сесії Тлумацької міської ради восьмого скликання Івано-Франківського району Івано-Франківської області від 21.12.2023 року та списком до нього, з яких вбачається, що після припинення її депутатських повноважень вона не була присутня на сесії ради, де повідомлялось про відновлення декларування. Однак, при цьому суд наголошує, що жодним нормативним актом не передбачене особисте повідомлення суб`єкта декларування будь-яким органом або особою про обов`язок та строки подання відповідної декларації. Відповідно до нормативних документів, зазначених вище, обов`язок щодо подачі відповідної декларації та у строки, передбачені цими нормативними документами, покладено виключно на особу, яка визначається цими нормативними документами як суб`єкт декларування.

Щодо перебування ОСОБА_4 у тяжких особистих та сімейних обставинах, що, на її думку, унеможливили подачу відповідної декларації, суд звертає увагу на те, що ці обставини тривали у період з травня 2023 року до березня 2024 року. Однак, в цей період обвинувачена ходила на роботу, будучи завідувачкою філії Тлумацького ліцею № 1 с. Гринівці Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, мала доступ до комп`ютера і мала змогу подати декларацію в встановленому порядку та у встановлений строк.

Також не заслуговують на увагу доводи обвинуваченої про те, що вона не повинна була подавати декларацію за 2023 рік після відновлення декларування, оскільки на цей час уже перестала бути депутатом. Цей обов`язок у ОСОБА_4 виник саме після припинення її депутатських повноважень, тобто внаслідок перебування її до 28.09.2023 року у депутатському корпусі Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

Щодо недопустимості доказів (рішення першої сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області восьмого скликання від 20.11.2020 року № 08-1-1/2020 «Про постійні комісії Тлумацької міської ради», рішення другої сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області восьмого скликання від 10.12.2020 року № 95-2/2020 про затвердження Регламенту Тлумацької міської ради VIII скликання, рішення третьої сесії Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області восьмого скликання від 24.12.2020 року № 134-3/2020 про затвердження плану роботи Тлумацької міської ради на 2021 рік, в т.ч. створення постійних комісій, тощо), які були подані прокурором в судовому засіданні та досліджені судом під час розгляду справи, однак не були додані до матеріалів справи на досудовому розслідуванні, що на думку сторони захисту є порушенням ст. 290 КПК України, слід зазначити наступне.

Статтею 290 КПК України передбачено обов`язки та порядок відкриття матеріалів іншій стороні. Зокрема ч.ч. 1, 2 цієї статті передбачено, що, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні.

В той же час ч.ч. 11, 12, 13 передбачено, що сторони кримінального провадження зобов`язані здійснювати відкриття одне одній додаткових матеріалів, отриманих до або під час судового розгляду. Якщо сторона кримінального провадження не здійснить відкриття матеріалів відповідно до положень цієї статті, суд не має права допустити відомості, що містяться в них, як докази. Відкриття матеріалів дізнання сторонами кримінального провадження здійснюється в порядку, передбаченому ст.ст. 301 і 314 цього Кодексу.

Отже, нормами КПК України не заборонено надання суду та дослідження в судовому засіданні додаткових доказів сторін, у разі дотримання процедури відкриття таких матеріалів, передбачених цим кодексом.

Також щодо доданих прокурором вище зазначених додаткових письмових доказів суд зазначає, що ці письмові документи є загальновідомими та загальнодоступними, зокрема, ці документи розміщені у вільному доступі на сайті Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області. Крім того, про ці документи та їх зміст було відомо обвинуваченій ОСОБА_4 як депутату, про що вона ствердила в судовому засіданні. Аналогічної думки притримується і Верховний суд (Постанови ВС від 03.04.2023 року справа № 190/411/19, від 11.05.2023 року справа № 199/840/22, від 26.07.2023 року справа № 333/989/18) Отже суд не вбачає підстав для визнання цих доказів недопустимими.

В своїх письмових запереченнях обвинувачена зазначала, що вона отримала тільки обвинувальний акт та реєстр матеріалів, однак ці твердження не відповідають дійсності.

Відповідно до Протоколу про надання підозрюваному доступу до матеріалів досудового розслідування від 29.11.2024 року, слідча ОСОБА_9 надала ОСОБА_4 доступ до матеріалів досудового розслідування на 76 аркушах, про що свідчать власноручні підписи ОСОБА_4 на цьому протоколі. Твердження обвинуваченої про те, що вона підписала цей документ не читаючи, суд вважає такими, що не відповідають дійсності.

Інші доводи сторони захисту не спростовують взятих до уваги та досліджених судом доказів по справі, а також встановлених судом обставин.

Отже дії ОСОБА_4 суд кваліфікує за ст. 366-3 КК України, як умисне неподання суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до вимог ст. 65 КК України, призначаючи покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.

Обставин, що пом`якшують та обтяжують покарання обвинуваченої, судом не встановлено.

Особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.

При призначенні обвинуваченій ОСОБА_4 покарання, суд, відповідно до вимог ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчинених нею кримінальних правопорушень.

Згідно ст.12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ст. 366-3 КК України, належить до нетяжких злочинів.

Також судом враховується індивідуальний ступінь кримінального правопорушення, спосіб посягання, форму та ступінь вини обвинуваченого, а також особу обвинуваченого.

Так обвинувачена ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності не притягалась, позитивно характеризується за місцем проживання, має тісні соціальні зв`язки, не перебуває на обліку в психіатричному та наркологічному кабінеті, працевлаштована.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 368 КПК України, ухвалюючи вирок суд приймає до відома досудову доповідь з інформацією про соціально-психологічну характеристику обвинуваченого.

У досудовій доповіді Івано-Франківського районного сектору № 5 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області від 20.02.2025 року зроблено висновок, що, беручи до уваги середню ймовірність вчинення обвинуваченою повторного кримінального правопорушення та середній рівень небезпеки, що становить обвинувачена для суспільства, її виправлення без ізоляції від суспільства можливе.

В судовому засіданні прокурор просив призначити обвинуваченій ОСОБА_4 покарання за ст. 366-3 КК України у виді штрафу в розмірі 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000,0 грн., а також позбавити права обіймати посади в органах державної влади та в органах місцевого самоврядування строком на 2 роки.

Захисник обвинуваченої ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні підтримала позицію обвинуваченої. Вважає, що ОСОБА_4 не подала декларацію про майновий стан за 2023 рік неумисно, оскільки не знала про зміни у законодавстві про відновлення декларування та перебувала у складних життєвих обставинах (хвороба та смерть батька, операція ОСОБА_4 ). Вважає, що діях ОСОБА_4 відсутній склад кримінального правопорушення. Просила виправдати обвинувачену.

З врахуванням вищенаведеного, позиції прокурора, обвинуваченої та її захисника, суд приходить до висновку, що покарання обвинуваченій ОСОБА_4 слід призначити в межах санкції ст. 366-3 КК України у виді штрафу у максимальному розмірі із застосування додаткового покарання, передбаченого цією статтею. Таке покарання буде відповідати не тільки тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, обставинам справи, але й особі обвинуваченої, буде обґрунтованим, необхідним та достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.

Підстав для обрання запобіжного заходу ОСОБА_4 судом не встановлено.

Процесуальні витрати та речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 100, 370, 373-375КПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

ОСОБА_4 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України, та призначити їй покарання у виді штрафу в розмірі 3000 (три тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000,0 грн. (п`ятдесят одна тисяча гривень 00 копійок) з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та в органах місцевого самоврядування та строком на 1 (один) рік.

Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Івано-Франківського Апеляційного суду через Тлумацький районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Вручити сторонам кримінального провадження копію повного тексту вироку негайно після його проголошення. Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

ГоловуючийОСОБА_10