Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 560/4237/25
ОКРЕМА УХВАЛА
27 березня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.07.2025 адміністративний позов задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з 01.10.2024 у розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Від ОСОБА_1 надійшла заява про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення суду.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області пояснення щодо заяви не надходили.
Відповідно до частин 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч. 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. Підставами застосування ст. 383 КАС України є невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення у справі.
Як встановлено судом, у листі від 06.03.2026 пенсійний орган посилається на те, що на виконання рішення суду ОСОБА_1 проведений перерахунок основного розміру пенсії, розрахунок якої з 01.10.2024 такий: 14166 грн. (основний розмір пенсії 2361 грн. (мінімальний розмір пенсії за віком станом на 26.12.2024) *6) + 170,82 грн. (додаткова пенсія особам з інвалідністю 3 групи з числа потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС) = 14326,82 грн. Оскільки рішенням суду не покладено жодних зобов`язань щодо проведення подальших перерахунків пенсії у зв`язку зі зміною мінімальної пенсії за віком, яка встановлена на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2026 відсутні.
Із змісту довідки від 06.03.2026, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, вбачається, що з вересня 2025 по лютий 2026 сума призначеної позивачці пенсії становить 14336,82 грн.
Відповідач не надав належні докази, що підтверджують проведення правильного перерахунку та виплату пенсії позивачці.
Встановлено, що відповідач провів перерахунок пенсії позивачки, виходячи з 6 мінімальних пенсій за віком станом на грудень 2024, у розмірі 2361 грн. Водночас відповідач не надав належних доказів виконання рішення суду в частині перерахунку пенсії з урахуванням змін розміру мінімальної пенсії за віком, які відбулись після 01.10.2024 (20252026 роки).
Суд виходить з того, що у відповідача відсутні повноваження тлумачити на власний розсуд положення резолютивної частини рішення суду, яке набрало законної сили, або змінювати його, у тому числі щодо обґрунтованості або доцільності використаного судом способу захисту, врахування або неврахування чи оцінки судом тих чи інших обставин.
Приписи ч. 1, 4 та 5 ст. 249 КАС України передбачають, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити Окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Судом встановлено, що відповідачем порушені вимоги закону та підзаконних актів, зазначених у рішенні суду, проігноровані висновки суду, що дає підстави для прийняття Окремої ухвали.
Керуючись статтями 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
прийняти Окрему ухвалу, якою
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягають у порушенні вимог закону при виконанні рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.07.2025.
Скерувати Окрему ухвалу до Пенсійного фонду України для вирішення питання притягнення винних посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до відповідальності та вжиття заходів з метою недопущення подальшого порушення пенсійних прав позивача.
Направити Окрему ухвалу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для усунення порушень вимог закону та здійснення належного виконання рішення суду.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області інформувати суд про усунення порушень вимог закону протягом 30 календарних днів з дня прийняття Окремої ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя І.С. Козачок