Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/19135/25
РІШЕННЯ
іменем України
26 березня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо самостійної зміни періоду страхового стажу, за який взято заробітну плату для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати при обчисленні пенсії за віком з 20.03.2024 року.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування і виплату пенсії за віком з 20.03.2024 року із оптимального заробітку за період роботи з 01.11.1991 по 31.10.1996 і з 31.12.2000 по 31.12.2008 та з розрахунку індивідуального коефіцієнта заробітної плати 1,79168, з врахуванням виплачених сум.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач зазначає, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року у справі №560/10076/24 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 20.03.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за календарні роки, що передують призначенню пенсії за віком за 2021, 2022 і 2023 роки. Листом від 10.06.2025 №7301-6299/З-03/8-2200/25 повідомлено, що проведено перерахунок пенсії з 20.03.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні з якої сплачені страхові внески за 2021-2023 роки(13559,41 грн.). При переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 20.03.2024 враховано стаж 43 роки 10 місяців 8 днів. Заробітну плату для обчислення пенсії враховано за періоди робои з 01.07.2000 по 31.11.2020. Вказує, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшився з 1,79168 до 1,42868, що вплинуло на зменшення розміру пенсії.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.11.2025 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
З 02.01.2009 по 19.03.2024 ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон 1788-ХІІ).
З 20.03.2024 згідно заяви від 20.03.2024 позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Страховий стаж становив 43 роки 10 місяців 8 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,43833. Заробітну плату враховано за періоди з 01.11.1991 по 31.10.1996 (згідно наданої довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 31.12.2008 (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,79168.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року у справі №560/10076/24 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 20.03.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за календарні роки, що передують призначенню пенсії за віком за 2021, 2022 і 2023 роки.
На виконання зазначеного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перераховано розмір пенсії позивача з 20.03.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021 - 2023 роки.
Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 43 роки 10 місяців 8 днів (зараховано по 30.11.2020) (коефіцієнт страхового стажу становить 0,43833) та заробітної плати за періоди з 01.11.1991 по 31.10.1996 (згідно наданої довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 30.11.2020 (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,42868.
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У положеннях статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно із ч. 3 ст. 45 Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Суд звертає увагу, що при переведенні на пенсію за віком страховий стаж позивача становив 43 роки 10 місяців 8 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,43833. Заробітну плату враховано за періоди з 01.11.1991 по 31.10.1996 (згідно наданої довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 31.12.2008 (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,79168.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року у справі №560/10076/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перераховано розмір пенсії позивача з 20.03.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021 - 2023 роки.
Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 43 роки 10 місяців 8 днів (зараховано по 30.11.2020) (коефіцієнт страхового стажу становить 0,43833) та заробітної плати за періоди з 01.11.1991 по 31.10.1996 (згідно наданої довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 30.11.2020 (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,42868.
Суд зазначає, що пенсія ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" призначена вперше з 20.03.2024, відтак пенсійний орган правомірно врахував інформацію про заробітну плату позивача з 01.01.2009 по 30.11.2020 при розрахунку коефіцієнта заробітної плати.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
В силу положень статті 139 КАС України відсутні підстави для відшкодування судового збору у цій справі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.О. Михайлов