Рішення № 135170916, 25.03.2026, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2026
Номер справи
580/1676/26
Номер документу
135170916
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 року справа № 580/1676/26 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дії і зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

20.02.2026 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов Рябого (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі відповідач) про:

визнання протиправними дій щодо перерахунку його пенсії у бік зменшення з 01.09.2025 без урахування довідки, що видана Тальнівським РЕМ, (б/н та дати) про заробітну плату за період його роботи в зоні відчуження з 28.11.1986 до 16.12.1986, а саме 158,97 крб за листопад 1986 року та 744,38 крб за грудень 1986 року;

зобов`язання здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 01.09.2025 з урахуванням довідки, що видана Тальнівським РЕМ, (б/н та дати) про заробітну плату за період його роботи в зоні відчуження з 28.11.1986 до 16.12.1986, а саме 158,97 крб за листопад 1986 року та 744,38 крб за грудень 1986 року без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням індексації пенсії за 2023-2025 роки, а також виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією.

Обґрунтовуючи зазначено, що відповідач безпідставно відмовив у перерахунку та виплаті йому пенсії на підставі вказаної вище довідки.

Ухвалою від 25.02.2026 суд прийняв до розгляду та відкрив спрощене письмове провадження у справі.

17.03.2026 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. Стверджує, що заява позивача, яка є підставою звернення до суду, стосовно перерахунку пенсії згідно з рішення Конституційного Суду подана в довільній формі. Недотримання особою чинних законодавчих норм, а саме направлення заяви у довільній формі відповідно до Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» не породжує у органів Пенсійного фонду України юридичного обов`язку щодо перерахунку пенсії. Органи Пенсійного фонду України не приймали жодного розпорядчого документу у вигляді нормативно правового акту або індивідуального акту про відмову у перерахунку пенсії, оскільки від позивача не надходила відповідна заява, оформлена згідно Порядку № 22-1. Тому відповідач не порушив права позивача під надання йому роз`яснення щодо проведення перерахунків пенсії. При повному та всебічному розгляді пенсійної справи позивача виявлено, що відповідно до копій довідок - табелю на виплату заробітної плати залученому персоналу, який взяв участь у виконанні робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до чинних нормативних актів за листопад, грудень 1986 року позивач працював в зоні відчуження вахтовим методом (вівся підсумований облік робочого часу). У листопаді позивач відпрацював 3 дні (з зоні - № 136 год), в грудні 16 днів (в зоні № 1 174 год, в зоні № 2 18 год). Довідка про заробітну плату б/н та дати за період роботи в зоні відчуження з 28.11.1986 до 16.12.1986 видана Тальнівським РЕМ, яка врахована при обчисленні пенсії позивача, розрахована як відрядженому. Тому пенсію позивача із 01.09.2025 обчислено з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на відповідний рік, згідно із статтею 54 Закону № 796 та пунктом 9 Порядку № 1210, її розмір пенсії становить 19106,19грн.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 підтверджується, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до посвідчення від 17.10.2019 серії НОМЕР_2 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії №1). Посвідченням серії НОМЕР_3 підтверджується призначення позивачу пенсії з інвалідності як особі з 2 групи інвалідності ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до протоколу розрахунку станом на 26.02.2025 позивачу призначена пенсія відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Основний розмір пенсії від середнього заробітку становить 41431,91грн, розмір пенсії з надбавками 33633,91грн. З 01.03.2025 пенсію позивачу призначено з урахуванням її максимального розміру у сумі 23610,00грн.

23.09.2025 позивач звернувся заявою до відповідача з проханням скасуваим рішення про зменшення розміру його пенсії, відновити її повний розмір, враховуючи всі документи, які надані ним раніше, здійснити перерахунок та виплату йому різниці за весь період, протягом якого виплачувалась пенсія у зменшеному розмірі.

За результатом розгляду заяви позивача від 23.09.2025 у порядку Закону України «Про звернення громадян» відповідач листом від 22.10.2025 повідомив, що згідно з документами електронної пенсійної справи позивачу призначена пенсія з інвалідності 2 групи внаслідок захворювання пов`язаного із роботами з ліквідаціями аварії на ЧАЕС згідно із статтею 54 Закону №796, втрата працездатності 80%. Виплата пенсії проводиться з урахуванням Постанови КМУ №1. При розгляді пенсійної справи позивача виявлено, що відповідно до копій довідок - табелю на виплату заробітної плати залученому персоналу, який приймав участь у виконанні робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за листопад та грудень 1986 року позивач працював у зоні відчуження вахтовим методом (вівся підсумований облік робочого часу). У листопаді позивач відпрацював 3 дні (з зоні - № 136 год), в грудні - 16 днів (в зоні № 1 -174 год, в зоні № 2 - 18 год). Довідка про заробітну плату б/н та дати за період роботи в зоні відчуження з 28.11.1986 до 16.12.1986, видана Тальнівським РЕМ, яка враховувалась при обчисленні пенсії розрахована як відрядженому. Тому пенсію із 01.09.2025 обчислено з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на відповідний рік, згідно із статтею 54 Закону № 796 та пунктом 9 Постанови КМУ № 1210, її розмір пенсі становить 19106,19 грн.

У листі від 22.10.2025 відповідач повідомив, що згідно з пунктом 4 Постанови КМУ № 1210, якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем. Відповідно до п.9 Постанови КМУ № 1210 пенсія з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС обчислюється із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, із 01.12.2022, у разі доцільності, із урахуванням заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 1990 роках, за формулою, визначеною в Постанові КМУ № 1210, перераховані шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Довідкою відокремленого структурного підрозділу «Уманські енергетичні мережі» АТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО від 13.11.2025 повідомлено, що позивач у період з 28.11.1986 до 15.12.1986 знаходився у відряджені від Уманського підприємства електромереж на підставі наказу №490-к від 28.11.1986 в штаб Чорнобильського району електромереж і виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 км зоні відчуження.

Заявою від 01.12.2025 позивач звернувся до відповідача з проханням перерахувати його пенсію, як ліквідатору аварії на ЧАЕС І категорії, II група інвалідності 80% втрати працездатності пов`язаної з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС, як відрядженому відповідно, до закону України від 28.02.1991 №7967II в повному розмірі без обмежень (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) та Постановою КМУ №1210, а також поновити виплату пенсії у повному перерахованому розмірі. Обґрунтовуючи заяву зазначив, що не погоджується з перерахунком відповідача, оскільки у період з 28.11.1986 до 15.12.1986 працював у Чорнобильському РЕМ. Додатково вказує, що Чорнобильсткий РЕМ, куди його відряджено і де він виконував роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не входив до підприємств, працівники яких виконували роботи вахтовим методом.

За результатом розгляду заяви позивача від 01.12.2025 відповідач повідомив, що інформацію щодо перерахунку пенсії позивачу вже надано листом від 22.10.2025.

З огляду на відомості із протоколу розрахунку пенсія позивача станом на 27.02.2026 основний розмір пенсії від середнього заробітку визначено 23192,44грн. Остаточний розмір пенсії з 01.03.2026 з урахуванням обмежень визначено у сумі 21609,56грн.

Не отримавши перерахунку пенсії, позивач звернувся в суд з позовом.

Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон №1058-IV).

Частиною першою ст. 9 Закону України № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Статтею 44 Закону №1058-VI визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок).

Пунктом 2.1 Порядку визначений перелік документів, які подаються для призначення пенсії за віком.

Відповідно до п.4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Отже, відповідач наділений правом перевіряти надані особою документи для призначення пенсії та вірного її обчислення.

Згідно з п.4.3 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Отже, відповідач після надходження заяви щодо призначення пенсії зобов`язаний прийняти відповідне рішення. За спірних відносин відповідач не прийняв рішення, а видав лист, що не є його актом розпорядчого характеру.

Як свідчать встановлені обставини спору, відповідач не прийняв рішення щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі довідок. Зміст листа від 08.10.2025 свідчить щодо повідомлення про недоліки довідок. Тому суд урахував, що відповідно до приписів п.1.8 Порядку 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Суд звернув увагу, що за наявності суперечливих даних щодо методу роботи позивача (вахтовий чи відрядження) та розбіжностей у розрахунку заробітку, відповідач не повинен обмежуватись наданням роз`яснювального листа, а зобов`язаний прийняти відповідне рішення за результатами розгляду заяви від 23.09.2025. Відсутність офіційного рішення про відмову у перерахунку пенсії, прийнятого у межах процедури Порядку № 22-1, та не надання позивачу можливості надати додаткових документів свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо належного розгляду звернення особи.

Наявність вказаних відповідачем неточностей у відомостях не свідчить про їх підробку чи невідповідність відомостям записів трудової книжки позивача, які перешкоджають винести акт розпорядчого характеру щодо результату розгляду заяви про перерахунок пенсії. Тому суд дійшов висновку, що в спірних правовідносинах відповідач допустив порушення процедури розгляду заяви позивача. Дії у формі видачі листа заявленого права на перерахунок пенсії позивача безпосередньо не порушують. Тому в цій частині позовна вимога не обґрунтована та задоволенню не підлягає. Натомість протиправною є вказана вище бездіяльність. Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України щодо ефективного способу повного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.09.2025 щодо перерахунку пенсії на підставі довідки, що видана Тальнівським РЕМ, (б/н та дати) про заробітну плату за період його роботи в зоні відчуження з 28.11.1986 до 16.12.1986, з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, і за результатами її розгляду прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду в цьому рішенні. Решта позовних вимог необґрунтована, оскільки до часу дотримання відповідачем належної процедури розгляду заяви передчасні підстави для втручання в його дискреційне повноваження приймати рішення про призначення пенсії відповідного виду.

Отже, заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У матеріалах позову відсутні докази понесених судових витрат, а тому вони розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 90, 132-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 23.09.2025 про перерахунок пенсії на підставі довідки, що видана Тальнівським РЕМ, (б/н та дати) про заробітну плату за період його роботи в зоні відчуження з 28.11.1986 до 16.12.1986.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (юридична адреса: 18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23; код ЄДРПОУ 21366538) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) від 23.09.2025 про перерахунок його пенсії на підставі, що видана Тальнівським РЕМ, (б/н та дати) про заробітну плату за період його роботи в зоні відчуження з 28.11.1986 до 16.12.1986, з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, і за результатами її розгляду прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ